Schouwen-Duiveland en Goeree niet bewoonbaar voor de volgende winter Gaten in de dijken worden gedicht, geen enkel gebied wordt prijsgegeven RAMPENFONDS: bijna twaalf millioen Drie nieuwe dijkdoorbraken op Schouwen-Duiveland HET POSTVERKEER NAAR HET RAMPGEBIED (Van onze Haagse redacteur). Is de ontstellende ramp waardoor liet land is getroffen nog te wijten aan andere factoren dan de combinatie van de zware storm met het springtij? Dit is een vraag die in deze bewogen dagen door velen in het land wordt gesteld. Het nas geen wonder dat de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. G. A. Maris, gisteren tijdens een persconferentie dezelfde vraag te horen kreeg. Maar het antwoord was duidelijk. Geen onverstandige zuinigheid om weinig geld voor het onderhoud van de dijken uit te trekken noch de aanwezigheid van enkele zwakke plekken zijn mede een oorzaak gew eest van dit tragisch gebeuren. „Wy hadden hier te maken met een na tuurverschijnsel van uitzonderlijke hevigheid," zo zeide de heer Maris. Het alarm systeem heeft evenmin gefaald. De vakmensen waren wel degelijk op de hoogte van de ernst van de toestand, maar zulk een ramp Is in generaties niet voorgekomen, zodat de mensen in de polders met 7.0'n ontzettende mogelijkheid geen rekening hiel den. Uit waterstaatkundig oogpunt is er daarom geen aanleiding om bijv. de dijken te verhogen. Dit zal alleen gebeuren afs meteorologen tot de conclusie komen dat dit wenselijk is. De Waterstaat in ons land laat zich van haar beste kant kennen. Dag en nacht is er de laatste dagen gewerkt en met het dichten van vele dijken is reeds een aanvang gemaakt. Met de overtuiging van het Hollandse vakmanschap zeide de heer Maris, dat er geen sprake prijsgegeven. Met grote voortvarendheid wordt thans gewerkt. De grote aannemers in ons land z(jn aan het werk getogen, zonder dat er contracten zijn opgemaakt. Daar is geen tijd voor. Is er wel voldoende materiaal om al dit werk gelijktijdig uit ie voeren? Met de stenen zal het wel gaan. Die kunnen vol doende geïmporteerd worden uit België en Duitsland. Helaas is de helft van het op geslagen rijshout in de Biesbos wegge spoeld. Men heeft de hoop daarvan nog de helft te kunnen opvissen. In Gelderland is echter nog wel rijshout voorradig. De er varing zal moeten leren of er voldoende geschoolde arbeidskrachten, vnl. steenzet ters zullen zijn. Het wordt ook een kwestie van ervaring of men in staat zal znn. daar al het grote materiaal aan de noodgebieden beschik baar moet worden gesteld, of de Zuider zeewerken nog .wel in hetzelfde tempo voortgezet kunnen worden. Dit 15 een kwestie van Regeringsbeleid. Er valt daar over nog niets met zekerheid te zeggen, daar de détailgegevens uiteraard nog niet bekend zyn. Afdamming der zeegaten? Is afdamming der zeegaten mogelijk? Daar is een plan voor, aldus de direc teur-generaal en na deze ramp is het'be grijpelijk. dat de publieke belangstelling naar deze vraag uitgaat. Maar dit werk is met kinderachtig. Dit betekent dat de Ooster-Schelde.Grevelingen en het Ha ringvliet, zeegaten van 30 40 meter diep te, gelijktijdig gedicht moeten worden. Eén jYoor-één_ gaat niet; \v;ant dan" zouden- er, ongewenste stromingen "ontstaan. De' wen selijkheid van de afdamming is door deze ramp. wel sterk naar voren gekomen, maar dat wil niet zoggen, aldus ir. Maris, dat deze wenselijkheid spoedig een reali teit zal zijn. Dit werk zou echter enorme voorbereidingen vragen, zodat onder alle omstandigheden doorgegaan wordt met de normale herstelwerkzaamheden. Het moeilijkste. Het herstel van Schouwen en Duiveland is het moeilijkste probleem dat in Zeeland opgelost moet «orden. Misschien is dit eiland wel het moeilijkst van al de geteis terde gebieden. Het is voor 9/10 onder gelopen. Gisteren kwam de polder Zonne- maire nog onder water te staan. De bevol king van Ziërikzee wordt geëvacueerd, met uitzondering \an 500 mannen die nodig zijn voor kleine herstelwerkzaamheden om grotere rampen te voorkomen. Deze eva cuatie zal maanden moeten duren. We prijzen ons gelukkig, zo zeide de heer Ma- ris, als we Schouwen en Duiveland voor het begin van het volgend winterseizoen veilig hebben. Nummer twee op de ranglijst van de grote moeilijkheden is Goeree en Over- flakkee. Zo ziet het er althans uit. Het is echter nauwelijks te zeggen welk van deze twee gebieden het moeilijkst te herstellen zal zijn. Op beide eilanden is het aantal gaten in de dijken zeer groot. Op Goeree is de totale dyklengte beschadigd. Behal ve bij de duinen is de enige droge plek te vinden by üirksland. Dit dorp zal als bruggehoofd gaan dienen om de strjjd tegen het water op dit eiland aan te binden. Het gaat hier om het dichten van zeer moeliyke gaten. Drie aannemers zjjn daarbij ingeschakeld. Zuidelijk Zeeland Gisteren is een verkenningsploeg met een aannemer naar het oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland vertrokken. Het werk zal daar spoedig worden aangepakt om de weg en spoorverbindingen met het vaste land te kunnen herstellen. De gaten in de dijk zijn moeilijk te herstellen. Vooral die bij Kriiiningen en Rilland Bath. Voorlopig zal, aldus de heer Maris, de spoorweg niet te gebruiken zijn. Op Walcheren zal de spoor lijn echter binnen afzienbare tijd gereed zijn. De lijn over de Sloedam is niet bescha digd. Op Zuid-Beveland is water gekomen tussen de midden en de oostsluis te Hans- weert. Onder het buitenhoofd van de mid- densluis loopt water, waardoor de front muur van de oostsluis voorover komt. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hier moeilijkheden ontslaan. Daarom is er een aannemer opgedragen om de werken bij Veere en Vlissingen met spoed uit te voe ren. zodat het kanaal door Walcheren bruikbaar wordt. Óp Walcheren wordt de Kappelse Zeedijk provisorisch hersteld, om grotere bescha digingen te voorkomen. De polder bij West-Kapelle wordt leeggepompt. Het wa ter langs de dijken van het Veerse Gat zal zeer binnenkort afgesloten zijn. De bescha diging is daar niet van ernstige aard. Andere gebieden In de andere getroffen gebieden is de si tuatie als volgt: i zal zijn dat er enig gebied zal worden Noord-Beveland evenals op Zuid-Beve land situatie niet zo somber als men zich had voorgesteld. Tholcn en St. Philipsland ernstig getrof fen, herstel zeer moeilijk. Détailgegevens nog niet beschikbaar. Burgemeester van Tholen aangeraden om slaperdijk rond de bebouwde kom te maken. Zeeuws-Vlaandcren: van 3300 ha. over stroomd land reeds 2500 van buitenwater afgesloten. Het water wordt reeds geloosd. Er wordt ook gewerkt aan de Nieuwe Neu- zenpolder. In het algemeen geven bescha digingen geen moeilijkheden. Er wordt ge werkt en het zal lukken: Noord-Brabant: bij Kille wordt een gat gedicht van 70 m. breed en 4 m. diep. Wan neer dit gereed is kan de.weg.naar het zui den weer gebruikt worden en kan begon nen worden agn het herstel van de spoor weg. Men hoopt de weg over drie en dc spoorweg over vier weken gereed te heb ben. In dezelfde periode hoopt men de door braken op hetreiland Dprdt herstejd te heb ben. Ongeveer tien gaten in de dijk tussen Willemstad en Rodevaart bij de Moerdijk hoopt men spoedig te dichten. Zuidholland: daar is men doende de bin nenwaterkeringen te verzekeren om te voorkomen dat het binnengedrongen water zich uitbreidt. Voorne en Putten heeft be langrijke gaten.in de zeedijk. De dijken van het kanaal houden nu het water tegen. Hot sluiten van het gat bij Oudenhoorn, waar mee een begin is gemaakt, is eén zeer groot werk. Het gat in de Ringdijk van de Al- blassenvaard bij Sliedrecht is gedicht en bij Papendrecht zal 't gat deze week nog wor den gesloten. Qp Rozenburg was dat reeds eerder gebeurd. Gisteren echter hadden daar nieuwe dijkdoorbraken plaats door de golfslag van de snel voorbijvarende sche pen. De Hoekse Waard zal op drie plaatsen met groot materieel worden aangepakt bij Numansdorp. 's-Gravendeel en de Een- drachtspolder. Deze provincie is een gro tere ramp bespaard door het dichten van de dijk bij Ouwerkcrk en het houden van de Schiélands Hoge Zeedijk. Noord-H°lland: Op Texel wordt de on dergelopen Een drachtspolder hersteld. Een ernstige maar met gevaarlijke schade is toegebracht aan de Balgzanddijk tussen Wiel ingen en Den Helder. Afsluitdijk: heeft enige beschadigingen ondergaan. IJsscImccr« erken: de in aanleg zijnde dij ken hebben vrijwel geen schade opgelopen. Wel is er schade aangericht aan de dijk vakken die nog niet afgeweekt zijn. Tiengemeten: veel gaten, gehéel onder gelopen. er zijn hier nog geen maatregelen getroffen. H.M de Koningin deelde sinaasappelen en brood aan geëvacueerden uit H.M. de Koningin heeft gisteren in het middaguur een bezoek gebracht aan dt Utrechtse veilin'ghallcn, waar het provin ciale evacuaticbureau gevestigd is. dat werkt onder leiding van de directeur van van Gend en Loos, de heer H. van Wes- sem. H-M. stelde zich hier op de hoogte van de werkzaamheden, van dit doorgangs centrum. Er waren juist zeven bussen met evacuees uit Dordrecht aangekomen. De Koningin is de bussen ingegaan en heeft meegeholpen bij het uitdelen van sinaas-, appélen'éii'bboód'.' Vermoedelijk'in''aahèlÜitïrig' aart haar* bezoek in Utrecht heeft H.M. Koningin Juliana een bezoek gebracht aan het eva cuatiecentrum in Amersfoort. Zij bezich tigde de medische afdeling en het me disch centrum en onderhield zich geruime tijd met even tevoren aangekomen eva cuees. Naar Zeist en Baarn Voorts bracht H.M. de Koningin een be zoek aan het Zeister slot, waar de afge lopen dagen eveneens honderden vluchte lingen uit de noodgebieden zijn geregis treerd, onderzocht en doorgestuurd naai de beschikbaar gestelde adressen. Uitge breid was de aandachjt, die H.M. aan dc baby-afdeling schonk- Onverholen liet zij haar bewondering blijken voor de goede organisatie. In de ontvangstzaal van het slot onderhield de Koningin zich wederom langdurig met vluchtelingen en zichtbaar geroerd luisterde Zij naar hun belevenis sen. Na de rondleiding stapte H.M. ook hier in een bus met zieken uit het noodgebied. Ongeveer een uur na haar aankomst vertrok de Koningin naar Baarn. waar Zij een bezoek bracht aan de evacuees die daar in Musis Sacrum" tijdelijk onder dak hadden gevonden. Telegrammen van dank Aan Koningin Elizabeth van Engeland heeft Koningin Juliana het volgende tele gram gestuurd: ..Het Nederlandse volk en ik zelf zijn er diep door geroerd dat Britse eenheden ons te hulp zijn gekomen op een ogenblik dat in uw land zelf door ver schrikkelijke overstromingen'zulke zware verwoestingen zijn aangericht." Koningin Elizabetlvheeft deze boodschap beantwoord. Aan president Eisenhower telegrafeer de de Landsvrouwe: ..Ik dank u en uw landgenoten voor iiw boodschap en voor "de vele tekenen, vaij medelevende snelle M gfüféwva§ïfle en"YaTnimm'ef"wórdën'ver-" ge.ten." Ook aan de hoofden van andere 'staten, Schier onafgebroken zwoegen alien, c'ic medewerken aan de hulpverlening in de watersnoodgebieden Men gunt zich ternauwernood enige rust of tijd voor eten. Slechts af cn toe een hapie en dan werkt men weer vóórt. Ter wijl zijn makker zich heeft ontfermd over een jeugdige evacué, neemt deze -•soldaat snel enig voedsel tot zich Nederland geeft Een mooi bedrag, doch slechts een fractie van wat nodig is, zei Prins Bernhard Over beide Hilversumse zenders heeft Z.K.H. Prins Bernhard gisteravond een toespraak gehouden tot het Nederlandse volk en daarin medegedeeld, dat het Rampenfonds f 11.672.000.reeds heeft ontvangen; hierin zijn niet begrepen de toegezegde bedragen die nog niet binnengekomen zijn. Tevoren had de Voorzitter van de Tweede Kamer. Dr L. G. Kortenhorst voor de radio medegedeeld, dat het Rijk geheel buiten de 'besteding van het Nationaal Rampenfonds staat. Het Fonds is een zuiver particuliere instelling, die zelf over de besteding van de gelden be slist. Het Rijk schenkt alleen belastingfaciliteiten. Als voorzitter van het" Nationaal Rampen fonds begon prins Bernhard met de organi saties te noemen, die in het Rampenfonds samenwerken. Aan het verdere van zijn toespraak ontlenen wij het volgende Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumaliek of van rheuma- tis'che aandoeningen kent, weet hoe een grootdeel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U. hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmiddel bezit. Niet voor niets zegt men al 3 geslachten lang: Akker's Kloosterbalsem: „Geen goud zo goed die. Neder land. fiulp hebben ^geboden heeft de Koningin, dankbetuigingen doen toe- kamen. Evacuatie van de bevolking alleen de werkers blijven In ons blad van gister hebben wij nog kunnen opnemen, dat er gistermorgen een nieuwe dijkdoorbraak plaatsgevonden heeft bij Noordgouwe. Later bleek, dat er drie nieuwe doobraken plaats gehad hebben, nl. de dijk ten Oosten van Brouwershaven, die ten N.O. van Zonnemaire cn die op plm. 1 km. ten Westen van Noordgouwe. De ge hele luchtactie van Woensdrecht uit. werd ijlings op dit gebied geconcentreerd. By ge brek aan rubberboten werden opgepompte auto-binr.enbanden uitgeworpen. De evacuatie Uit Zierikzee zouden vanmorgen nog twee boten met 700 personen, die vrijwillig wensen te evacueren, vertrekken. Bruinisse wordt vandaag geëvacueerd. Vijf honderd mensen blijven zij zijn de werkers die de dijk zullen herstellen. Gistermiddag zijn twee schepen van Brou wershaven vertrokken met 58" evacué's. Er zijn te Brouwershaven wel voldoende boten rftet grote diepgang maar er is gebrek aan motorvletten. Met uitzondering van een deel van Bi msse en enige families te Zijpe. is Duiveland vrijwel geheel geëvacueerd. In tegenstelling met radio-berichtèn blijkt, dat met uitzonde ring van Stavenisse. de mensen van het eiland Tholen niet zijn geëvacueerd. St An- naland heeft gêcn doden te betreuren. Uit Krabbendijke. waar-'de toestand critiek is zijn thans alle vrouwen, kinderen en ouden van dagen naar Rilland-Bath gegaan cn vandaar per amphibie-auto naar Bergen op Zoom en Ossendrccht gebracht. Aan de hand van de gegevens, ons door het Hoofdbestuur van de P.T T, verstrekt, hebben, wij een kaart vervaardigd. ,diê -een' nauwkeürin .overzicht geeft van het nog' mogelijke yër-r voer van brief- êh pük'Retpbst naar liét 'rampgebied. Duidelijk'"komt. hier' tot uitdrukking. welke storing de verbroken verbinding via Moerdyk, Kreekrak en 'veroOrza^M. Evenals H.M. de Koningin en prinses Wilhclmina, heb ik me gisteren en vandaag persoonlijk op de hoogte kunnen stellen van de situatie In Zuidholland, Zeeland en het Westen van NOord-Brabant, Zo spoedig m°geiyk zal ik mjj naar de Waddeneilan den begeven. Niet voor te stellen Ik moet u zeggen, dat de werkelijkheid veel erger is dan iemsnd zich van te voeren kan voorstellen. Slechts he. visuele beeld toont deze catastrophe met haar ontstellen de verwoesting. Alle mensen werken hard om te behouden wat er nog te behouden is. Geholpen door militaire collega's, maar er moet nog veel meer hulp komen, dat heb ik kunnen constateren. ónze gedachten zijn voortdurend bij hen', die ïn dezè rampspoedige dagèn het leven 'hebben verloren en het innige medeleven van ons gehele völk gaat uit naar de ge troffen medeburgers. Deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest en wilskracht, aan moed en offervaardig heid. Het wel haast onmogelijke wordt ge ëist van al die eigenschappen van hoofd en hart. waardoor in een noodtoestand als de ze, hét beste in hét karakter van de mens naar' buiten treedt. Hier moet geholpen worden en wel onmiddellijk. Het bestuur vr.n het Nationaal Rampen fonds heeft dan ook terstond een millioen gulden van de binnengekomen gelden over gemaakt aan het Nederlandse Rode Kruis, die zijn besteed ter leniging van de onmid dellijke nood van de bevolking der geteis terde gebieden. Spontane actie Er is afgezien van het vaststellen van een nationale inzamelingsdag t.b.v. het Nationaal Rampenfonds, Er wordt de voorkeur gegeven om aan het goedgeleide spontane initiatief de vrije loop te laten en deze en de volgende week te benutten voor de nationale inzame ling. S°mmi£e gemeenten hebben reeds be kendgemaakt, dat zij zustergemeenten uit de getroffen gebieden willen adopteren, of dat reeds hebben gedaan. Hoezeer het bestuur van het Nationaal Rampenfonds dit een bij zonder sympathieke geste acht. moet bet er toch op wyzen, dat het wellicht aanbeveling verdient een dergelijke adoptie nog even uit te stellen tot de tüd dat blijkt, voor welke gemeenten dit nuttig en nodig is. Een lichtpunt Bij alle dagelijks binnenkomende berichten vol ellende is er één lichtpuntde minister president heeft er zijn regeringsverklaring reeds op gewezen, de eensgezindheid van ons gehele volk om te willen helpen. Voor zover het daadwerkelijke steun ver lenen ter plaatse onmogelijk is, geeft men alom reeds met milde hand. Was er Maandagavond reeds 2 millioen toegezegd, Dinsdagavond ruim ƒ3 millioen en gister meer dan ƒ7 millioen, thans kan ik u meedelen, dat er een half uur gelsden werkelijk geboekt was voor een bedrag van 11.672.000,-, dit met uitzondering van de toegezegde bedragen die nog niet binnen gekomen zijn. Slechts een fractie Dankbaar zijn we, dat een klein volk g oot kan zijn, wanneer het gaat om offers te brengen in tijd van rampspoed, zoals nu in de strijd tegen onze vriend doch te vens onze vijand het water. Oipk zijn we buitgewoon dankbaar en er kentelijk voor de velé en grote bijdragen die ons uit. de gehele wereld toestromen. De ingezamelde som van ƒ11.672.000 is na tuurlijk een respectabel bedrag toch moet ik hier uitdrukkelijk verklaren dat dit bedrag nog maar een klein onderdgcl is •an het totaal, wat nodig zal zijn om de ge volgen van deze slag, die ons land heeft ge troffen hel hoofd te kunnen bieden. Het on peilbare leed van duizenden landgenoten moet door on^ allen mee worden..gedragen. •He$./Nationaal' Rampenfonds rekent op uJ

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2