Het beeld begint compleet te worden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Huiveringwekkende verhalen over angst en leed Hartverwarmende hulpactie en opoffering, lichtpunt dat aangeblazen moet worden Hulp en steun, maar ook roof op Goeree-Overflakkee VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Commissie van Redactie: H. Algra (hoofd- red.), Ir L. Eringa en E. B. Folkeitsma. Directie: R. Boomgaardt, a.d. Bureaus: Leeuwarden, Galileër Kerkstr. 37 Telefoon Redactie 5098: Dir. en Adtn. 5088 Bijkantoren: Sneek, tel. 2821; Dokkum, tel. 354; Drachten, tel. 2195; H'veen, tel. 2020. Abonn. prijs f 1,82 per maand. Giro 18418. Dit nummer bestaat uit acht pagina's fries rl) paciblaö 48ste Jaargang No. 31 Den Haag giro 9575 Daar staan woorden in de Bijbel, waar we elke dag mee te maken krijgen, omdat ze heel direct betrokken zijn op onze dage lijkse levenspractijk. En waarvan we eigenlijk in gewone omstan digheden alleen maai' zeggen: Het moest eigenlijk wel, maar och ja ,in de practijk komt er weinig van terecht. Denk maar aan die woorden, die handelen over de naastenliefde. Over als één lid lijdt, lijden alle leden mee. Over de hand en de voet, die elkaar nodig hebben. Maar wij hebben daar in „normale omstandigheden" een spreekwoord tegenin gevormd: Het hemd is nader dan de rok Maar soms komen er van die momenten, dat ver boven onze gewone zelfzuchtige levenshouding uit zulke Bijbelwoorden bakens schijnen te worden, waar een heel volk zich naar richt. Dat moment beleven we nu in gewei- dige kracht, een kracht, die ons opheft en tegelijk beschaamt. Huiveringwekkend Van dag tot dag wordt het ons duide lijker. dat dit een ramp is van ongekende omvang. Wat wisten wij er Maandag of Dinsdag nog weinig van! Wat wisten wij toen van Stavenissc, waarvan we nu van daag een reportage geven? Een dorp, dat in een vloedgolf wordt weggespoeld en dat daarna etmalen lang verlaten heeft gelegen, omdat niemand er van wist! In dit nummer staat er meer over in, en het is om te huiveren. Soms overvalt ons dc aarzeling, of wc deze verslagen wel zul len afdrukken, want het is zo heel erg. Maar dan verstaan we het weer; wc heb ben er mee te maken, want het is ons volk, dat lijdt en wij hebben die last mee te dragen. En nog altijd groeit de dodenlijst. We moeten oppassen voor dubbeltellingen, want soms krijgen we opgaven, waarin eèh getal wordt genoemd voor een groter gebied; terwijl tegelijk getallen voor een enkel dorp in dat gebied in de lijst blijven staan. Maar de getallen, die we nu van daag geven, spreken tooh een duidelijke taal En nóg lopen er honderden rond, die al maar een naam herhalen, een naam van iemand, clie vermist wordt. Misschien is hij al lang veilig, misschien zit hij in een evacuatiegebied, misschien staat hij wel ergens elders op een dijk om mee te waken en te helpen. Maar er is geen ze kerheid. Er wordt misschien het meest geleden door hen, die alleen maar kun nen zeggen: wij weten nog van niets Wegzakkende dijken Gister waren er verschillende nood- seinen en kreten om hulp, omdat op ver schillende plaatsen de dijken wegzakken. Dat is het juiste woord. Het zijn geen doorbraken meer, het is, alsof er alleen maar een taaie brij is, waarin het harde diiklichaam langzaam wegzakt om dan mee uit te vloeien. Wie zich dat realiseert, krijgt een weinig besef van de omvang van de ramp, van de blijvende onzeker heid, en niet het minst van de moeilijk heden van het herstel. Herstel Het herstel! Wie daaraan denkt, krijgt al gauw een indruk van de geweldige ta ken, die hier voor ons liggen. Dit is nog heel wat anders damde wederopbouw van Walcheren. Toen waren met harde klap pen enkele gaten geslagen. Nu schijnt alles weg te spoelen en in eindeloze slik- massa's te verzinken. En toch zijn de ingenieurs al hard bezig aan verdere plannen. Ook aan-zeer ver reikende plan nen. Maar allereerst denken zy nu aan herstel En als zij dan heel voorzichtig een tijdslimiet noemen, dan zeggen zij: voor de winter Daar is het probleem opeens in zijn volle omvang. Een zomer, een oogstjaar gaat voorbij, en een deel van het beste land is verdronken land. Hulp Maar de omvang van de ramp prikkelt de- duizenden, om te helpen. Er zijn vrij willigers in overvloed. Er is te veel volk Ze kunnen niet meer allemaal wor den geplaatst. Het materiaal en de orga nisatie laat het niet toe. En nog altijd komen er meer, die wil len helpen. Die niet willen uitkijken, maar die wat willen doen. Nu komen er reeds aanvragen binnen, om straks, als de lange dagen en de vacanties komen, hulpploegen te organiseren, die mee gaan werken, in plaats van met vacantie te gaan Maar we kunnen nu nog niet be oordelen, of dat straks kan, dat tientallen leraren en honderden jonge mensen b.v. boven de zestien, die een lange school- vaeantie krijgen, dan mee aan het werk gaan in de werkkampen. Maar dat er nu al om gevraagd wordt, is een bewijs, dat het allerwege leeft, dat we moeten helpen. Dat overal over ons vaardig is geworden die grote begeerte om te helpen. Offers Dat blijkt ook uit de hulpverlening, uit de stroom van giften, uit de geweldi ge activiteit. Diensten, goederen en geld- dat zijn de drie sectoren. Een visser hoor de voor de radio, dat er buitenboordmo toren nodig waren. Hij was beroepsvisser. Zijn motor was zijn bedrijf. Maar hij gaf zijn motor en vroeg niet eens, of hij hem terugkreeg. Chauffeurs reden, tot zij bijna in slaap vielen. Allen die aan de kleren-actie in Fries land hebben meegeholpen, in het bijzon der de chauffeurs, mogen hierbij een woord van oprechte dank van ons hele volk. Nu is deze hulp-actie stopgezet, maar er is overigens nog veel te doen. Evacué's Een nieuwe vraag komt op. Van alle kanten komen bij de provinciale bureaux de vragen binnen: krijgen we evacué's? We stellen onze huizen open, wij willen ze maanden lang in dit zo wonderlijk ge spaarde gebied onderdak geven. Er is plaats in ons huis en aan onze dis. Neen, zeggen de autoriteiten, wij bren gen ze voorlopig dicht bij het rampgebied onderdak, in Z.-Holland en N.-Brabant, in Utrecht en in 'i Westen van Gelderland. Maar de Comm. der Koningin in de provincie Friesland heeft al dringend ge telegrafeerd om de Friezen de gelegen heid te geven, hun gastvrijheid te beto nen. Omdat zoveel honderden er dringend om vragen. Onze boeren Intussen is er wat anders direct te doen. De boeren hebben zich ook in Fries land uitstekend gehouden. Zij hebben in- individueel gegeven. Zij gaven collectief via het Zuivclfonds, een millioen voor een vijfde van de Friese boeren. Maar nu is er behoefte aan grote hoe veelheden ruwvoeder. Dc duizenden ge redde koeien moeten voer hebben. Er komen dringende oproepen. Nu ligt cr in Leeuwarden een schip van 500 ton klaar. Dat schip moet vol veevoeder. Hooi, bieten, kuil, enz. Het schip moet vol. De landbouworganisaties staan er achter. Vandaag dienen de boeren in elk dorp met elkaar er over te spreken, want het moet in een paar dagen klaar. Zo blijven wc aan het werk. Zo gaan we nieuwe wegen vinden. Groot is de drang om te helpen, dc begeerte om te offeren, cn als we weer een nieuwe mo gelijkheid zien, dan doen we mee. Omdat cr iets groeit van het eigenlijk altijd te grote Evangeliewoord, waar we ons toch weer aan opheffen: als één lid lijdt, dan lijden alle leden mee. Overzicht van een eiland Evacuatie bijna voltooid Werk aan herstel - Op het eiland Goeree-Overflakkee -verblijven thans nog ongeveer tienduizend mensen. Ongeveer 20.000 eilandbewoners zijn in de afgelopen dagen naar elders vervoerd. Oude en Nieuwe Tonge zijn practisch geheel geëvacueerd. De burge meester van Nieuwe Tonge heeft zijn hoofdkwartier zelf overgeplaatst naar Dirks- land. Van deze gemeente uit treft hij voorbereidingen w-or liet herstel van het zwaar gehavende Nieuwe Toiigè, "Helicopters'- éfl; ducks w- cn in dc afgelopen dagen ongeveer 1650 geïsoleerde mensen op Goeree-Overflakkee gered. Volgens berichten, die ons bereikten zijn in Middelharnis 16 slachtoffers te betreuren; in Nieuwe Tonge zijn reeds 87 doden geborgen en in Oude Tonge schat men het aantal doden thans op ruim" 300. Op sommige plaatsen is 80 tot 90% van het vee omgekomen. Men is thans bezig met de afvoer van de cadavers. Deze worden achter auto's gesleept naar schepen, die voor het ver voer naar dc destructiebedrijven zorg dragen. Dit werk is zeer tijdrovend. Het zal zeker nog enige weken duren voor men alle cadavers heeft geborgen, Ame rikaanse genietroepen hebben voorgesteld de cadavers ter plaatse te vernietigen. Zij hebben voor dit doel ccn aantal vlam menwerpers aangeboden. Over het aan bod is nog geen beslissing genomen. Hulp en steun Op Goeree-Overflakkee is men bijzon der onder de indruk gekomen door de grote steun, die Amerikaanse, Engelse en Franse genietroepen hebben verleend. Zo deelde burgemeester Rijnders mede. Donderdagmiddag heeft Prins Bernhara Middelharnis bezocht. Hij sprak geruime tijd met de burgemeester en met enkele getroffenen. In een helicopter maakte hij een vlucht naar het verdronken land. Hij haalde o.m. enkele geïsoleerde personen uit Nieuwe Tonge. In Ooltgensplaat verblijven nog onge veer 60 personen. De overige inwoners zijn geëvacueerd. De in het drooggeval len gebied te Middelharnis staande wo ningen zijn weer van gas en electriciteit voorzien. Men heeft voldoende scheeps- ruimte en medische hulp ter beschikking. Roof en plundering Burgemeester Rijnders van Middelhar nis heeft medegedeeld, dat enkele man nen zijn gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van goe deren uit verlaten woningen. Zij droegen Rode Kruis-banden om de armen. Burge meester Rijnders deelde mede, dat geen vreemdelingen meer zullen worden toe gelaten op Goeree-Overflakkee. Degenen, die zich schuldig maken aan diefstal uit woningen van de slachtoffers van de wa tersnood, zullen ter plaatse door de poli tierechter worden berecht. Toestand slcclil De toestand van Ouddorp is goed, die te Goedereede slecht, doch niet wanhopig. Dc inspecteur voor de volksgezondheio is speciaal belast met liet overbrengen van drinkwater naar Middelharnis en naar Hellevoetsluis, waar het zéér drin gend nodig is. De hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood op Goeree-Overflak kee heeft thans nagenoeg zijn beslag ge kregen. Vandaag (Vrijdag) zal een ge deelte van het liulpverlemngsmaterieel (boten, helicopters, ducks, enz.) naar el ders worden gedirigeerd. Bij Dirksland zal een hospitaalschip worden gestatio neerd om indien dit nodig" mocht blij ken de patiënten uit het ziekenhuis aldaar (het enige op het eiland) te kun nen evacueren. Dirksland en - Melissant staan geheel droog. Werk aan herstel Inmiddels werken duizenden eilandbe woners en vrijwilligers dag en nacht aan het herstel van de dijken. In Dirksland heeft een aantal hoofdambtenaren van de Rijkswaterstaat Donderdag de situatie op het eiland Goeree-Overflakkee be sproken. Er zijn dijkwachten ingesteld voor die dijken, die zwakke punten ver tonen. Voorts heeft men een plan de cam pagne opgesteld dat een provisorische herstelling van de doorgeslagen dijken be oogt. De Prins per vliegtuig naar Zeeland ZKH prins Bernharu is gistermorgen van Soesterberg opgestegen voor een bezoek aan de geteisterde gebieden. Nadat hij op het vliegveld van Haamslede was geland, is hij overgestapt in een helicopter en met dit toe stel heeft de prins gedurende de gehele dag verscheidene zwaar getroffen gemeenten be zocht, voornamelijk op Schouwen en Duive- land, Noord-Beveland en Zuid-Beveland. Per soonlijk heeft hij op vele plaatsen de evacua tie van de bevolking gadegeslagen. ZKH prees in het bijzonder de moedige houding dei- burgemeesters van de getroffen plaat sen, met wie hij zich uitvoerig; heeft onder hóuden over de toestand der plaatsen-en de te nemen maatregelen. Vermist bij redding De dienstplichtige soldaat J. E. Wil- lemsen, afkomstig uit Didam, die in t noodgebied reddingswerk verricht te, wordt sinds Zondag vermist. Ten gevolge van een ongeval tijdens hulp verlening is op 4 Februari te Oude Tonge overleden de dpi. korporaal L. N. van Polanen. Twee leden van de koninklijke ma rine, die eveneens vermist werden, hebben zich inmiddels weer gemeld, De droeve lijst Aantal slachtoffers 1353 Na correctie van enkele dubbeltel lingen en het bijboeken van nieuwe gegevens, is het aantal slachtoffers, dat thans bekend is geworden 1353. Eén vermiste bleek terecht te zijn in Tilburg. Er mag niet aangenomen worden, dat het hier genoemde cijfer het eindtotaal zal zijn. Nieuwe bedreiging van Rotterdam (Van onze Haagse redacteur) Een woordvoerder van de Nederlandse Territoriale Bevelhebber heeft gisteren in een persconferentie voor buitenlandse jour nalisten meegedeeld, dat de tweehonderd Britse genietroepen die op het ogenblik werkzaam zijn aan de versterking van de dijken ten Noorden van Dordrecht daar heen zijn gedirigeerd omdat men een dijk doorbraak vreesde, die een overstroming van de stad Rotterdam tengevolge zou kunnen hebben. Sirjansland Iiad geen uur langer moeten wachten (Van onze Haagse redacteur) De bevolking van het dorpje Sirjans land op Schouwen en Duiveland is eer gisteren aan een wisse dood ontsnapt. Een uur nadat de bevolking van dit dorp was geëvacueerd, brak de dijk aan de landzijde door, tengevolge van het feit, dat het peil van het water op. het over stroomde eiland hoger was dan dat van het water in het zeegat de Grevelingen. De druk van het water op de binnen zijde van de 'ijk, welke vöor het dorpje ligt, werd eergistermorgen zo sterk, dat elk ogenblik de doorbraak kon worden verwacht. De bevolking weigerde aan vankelijk te worden geëvacueerd; ten slotte kon men de bewoners overtuigen ;van het dodelijk gevaar, dat dreigde. Een uur na de evacuatie werden alle huizen van het dorp door de uitbarstende waterstromen meegesleurd. Alleen Hongarije betuigde deelneming Sowjet-Rusland niet (Van onze Haagse redacteur) Hongerije is het enige land van de Sow- jet satellietstaten, dat de Nederlandse re gering zijn deelneming heeft betuigd met de ramp, die ons land heeft getroffen; door geen van deze landen werd hulp aangeboden of steun toegezegd. Een officiële woordvoerder sprak gis termiddag tegen, dat Sowjet-Rusland sympathie had betuigd. Cussen Woensdreehl en de geteisterde gebieden is thans een geregelde luchtbrug in werking. Voortdurend vliegen de •oestcllen van allerlei soort en van vele nationaliteiten vandaar naar de overstroomde gebieden in Zeeland en Zuid- Holland. Zijn de grote toestellen belast met het afwerpen van materialen, levensmiddelen en medicamenten om zo mogelijk op alle plaatsen waar directe hulp nodig is deze te verlenen en voor he uitvoeren van verkenningsvluchten, de hefschroei'vliegtuigen zijn uitermate belangrijk niet alleen voor het aanvoeren van materiaal, doch ook voor het evacueren in de eerste plaats van zieken en van de in nood verkerenden. Luchtopname, gemaakt boven Zierikzee op het moment, dat een hefschroefvliegtuig op het punt staat te dalen op een open plek in het stadje, duidelijk gemar keerd door reeds eerder neergekomen witte parachutes- Rechts op de foto een juist ontplofte rookbom (witte vlek). Luchtopname ANP-FOTO

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1