Er zijn er die liever verdrinken dan dat zij huis en erf verlaten HM. de Koningin bij Nederlandss ontheemden Opa Brouw (70) kon slechts zijn beide honden redden Kfcpeim Maar wie gered zijn danken God en redders Een boer werd krankzinnig.... Prins Bernhard in noodgebied Eervolle vermeldingen Vluchtelingen kwamen aan, doodkisten teerden ingeladen Dijkversterkingen in België opnieuw verwoest Pasriua 6 Vrijdag 6 Februari iVoo MIDDELHARNIS: WEG NAAR DE VEILIGHEID (Van een onzer verslaggevers) De haven van Middelharnis is het beginpunt van de weg, waarlangs de zwaargetroffen bewoners van het Zuidhollandse eiland Goeree- Overflakkee kunnen ontsnappen aan de dodelijke greep van het water. Vandaar vertrekken zij, die de verschrikkelijke gevolgen van de springvloed in Oude Tonge (300 doden), Nieuwe Tonge (100 doden), Ooltgensplaat, Stellendam, Dirksland en Herkingen hebben overleefd met salonboten en rijnaken naar Hellevoetsluis waar lange rijen autobussen en ambulancewagens klaar staan om hen onmid dellijk door te voeren naar Rokkanje, Den Briel, Rotterdam of andere evacuatiecentra, in de provincie Utrecht. Daar, in die eind punten van de „ontsnappingsweg" kunnen zij tot rust komen, kunnen zij proberen die grauwe ellende te vergeten, die over hen kwam, toen Zaterdagnacht een twee meter hoge waterwals neersloeg op de dijken van hun langgerekt eiland. werkt wordt? dan vullen da delijk anderen de opengevallen plaatsen aan. De soldaten, die eerst wel wat gemopperd hebben, omdat hun keuken niet was (en nog niet is) nagekomen, zwegen spoedig, toen de burgerbevolking, bemerkende, dat zij geen warm eten kregen, van het armzalige restje, dat zij nog over had, met hen ging de len. „Wij krijgen van de burgers beter eten dan van het leger". In Middelharnis zelf, dat ondertus sen bijna helemaal weer droogge- komen is. hebben de soldaten er zijn er 1000 op alle moge lijke manieren onderdak gevon den. Voor degenen, die geen slaapplaats konden vinden in het ruim van de drie grote Belgische schepen, die in de haven van Middelharnis liggen, hebben win keliers hun etalages uitgeruimd. Van het naamloze leger vrij willigers, dat daar op Goeree Overflakkee met volledige overgave werkt voor de ge troffen bevolking, komt een extra eresaluut toe aan een 17-jarige H.B.S.-er, die, tot aan de komst van een mari ne-officier. practisch alleen de haven-organisatie van Middelharnis heeft geleid. Met geëvacueerden naar Rotterdam De hulpverleningen de wijze, waarop die wordt geboden, be- Wie Middelharnis vanaf het Haringvliet nadert, ziet een hoge dijk en een drukbezochte haven. Als men eenmaal aan land geko men is, wordt het uitzicht anders. Dan strekt zich voor u, zover het oog rij kt, een ondergelopen pol derland uit met hier en daar, als vergeten posten na een verloren slag, de door geel drabbig water omspoelde boerderijen. En men wijst u: „Daar zitten nog vier mensen, en daar moeten ook nog mensen huizen." Helicopteres en amphibievlieg- tuigen cirkelen laag over 't land, zoekend naar mensen. Al degenen, die per vliegtuig of vlet van hun zolders zijn gehaald, komt men in Mid delharnis tegen. Met een en kel koffertje, een tasje, lo pen zij naar de haven, voor bij grijs-grauwe cadavers van verdronken koeien. De boe ren kijken er even naar, mar gaan dan direct weer door. Denken zij aan hun eigen dieren of aan die boer, die krankzinnig is geworden, omdat zijn 80 prachtige koe beesten verloren zijn gegaan? Men doet in Middelharnis, zo dicht bij de plaats, waar die nog niet in alle omvang begrepen tragedie heeft plaats gehad, be ter met niet naar gedachten te vragen of te raden. Ieder ogen blik worden nieuwe feiten ont dekt. In een wei stonden twaalf paarden tot aan hun hals in het water. Het angstige gehinnik van de dieren was van verre te ho ren, dag en nacht. Men kon ze niet benaderen en de paarden konden zich zelf ook niet helpen. Toen men eindelijk bij hen kon komen, staken er nog maar drie paardehalzen uit het ijskoude water. vredigt nagenoeg alle slachtof fers. Klachten over de organi satie hoorden wij alleen van de vrijwilligers, niet van de troffenen. Integendeel. Zij be schouwen de sympathie en het medeleven dat uit de hulpverle ning blijkt als hun grootste steun. Niet alleen als een ma teriële maar ook als een mo rele steun, die hen voor moede loosheid heeft behoed. Moedeloos zijn zij niet. Dat hebben wij kunnen constateren toen wij Woensdagavond met 'n grote groep geëvacueerden uit Nieuwe Tonge van Middelharnis via Hellevoetsslujs naar Rotter dam zijn gereisd. Deze slachtoffers, van wie er verscheidene lange tijd op een dak gezeten hadden, waren meer onder de indruk van de ellende, die een alleenwonend boerenge zin op een „stee" moet hebben doorgemaakt dan van hetgeen zij zelf in hun. dorp hadden be leefd en dat was toch wel wat. „Ik zat op het dak van mijn huis toen het inzakte. Het water sleurde me mee in de richting van de zee, maar ik kon nog net de dakgoot grijpen van mijn buurman". Een ander vertelt van een stadje, dat onder de wa termassa's als een kaartenhuisje werd ineengedrukt Zij die over hun ervaringen praten, zijn degenen die geen kinderen hebben, die voor af leiding kunnen zorgen. Kinderen zijn er wel de voornaamste oor zaak van, dat er weer een glim lach komt op het gezicht van de ouderen. Kinderen zullen ook de troost zijn voor die ene vrouw, die Woensdagavond naar Rotterdam werd gebracht. Zij denkt nog steeds, dat haar man bij het red. dingswerk bezig is. Maar hij is in de eerste uren van de ramp door het water meegesleurd, maar niemand heeft het haar nog dur ven zeggen. En hoor nu de eilandbewoners spreken over het verraderlijke water, waarvan zij de dupe zijn geworden Het standpunt van deze moe. dige onbuigzame mensen is: „Wij hebben de zee jarenlang er onder kunnen houden. Nu heeft het water weer eens een overwinning op ons behaald, maar wij zullen het er weer onder krijgen". Mogen wij niet trots zijn dat zulke mannen en vrouwen tot ons volk be horen? Bezoek aan Utrechts evacuatiecentrum (Van onze verslaggever) UTRECHT. Na een reeks van bezoeken aan de door de Apatisch van verdriet ST'S de'^Ko'SLsir'gfsler De mannen die met vletten langs de huizen gaan op zoek naar overlevenden, hebben op hun strakke gezichten de weer schijn van hun ervaringen: men sen, die liever verdrinken dan hun huis en ondergelopen erf te verlaten, mannen en vrouwen die van ontbering en verdriet volko men apatisch zijn geworden en als kinderen moeten worden weg geleid. Dinsdag nog ontdekte een red dingsploeg een oude man en een oude vroiiw in een boom. Zij hadden zich vastgebonden om niet door de sterke stroom te worden meegesleurd. Beiden wa ren gestorven van ontbering. De bijna apocalyptische ver schrikkingen op Goeree en ande re eilanden hebben ieder spoor van branie in de trant van „wij komen eens even redden" bij de vrijwilligers en militairen van het begin af aan de kop ingedrukt. Deze prachtkerels hebben maar één gedachte: helpen. Bleek van de slaap, smerig er is geen water om je te wassen sjouwen ze voort, dag en nacht, als het moet. Zij lossen de schepen, die een onafgebroken stroom van goede ren aanvoeren. Zij werken al weer aan het herstel van dijken. Zij gaan er op uit om mensen te halen. Zij putten zich uit, zolang zij kunnen. Zijn er uitvallers en hoe kan het anders waar ge- middag een bezoek van ruim een uur gebracht aan het evacuatie centrum in Utrecht. Omstreeks twaalf uur arriveerde zij aan de Plantenhal in de Croeselaan, waar al sinds twee dagen onafgebroken ontheemden met bussen worden aangevoerd. De Koningin stapte in elke der bussen, welke in lange rijen in een der hallen staan opgesteld en welke door de inzittenden niet verlaten mogen worden, aleer de registratie is verricht. Met velen van hen onderhield zij zich en sprak woorden van bemoediging tot de van huis en haard verdre venen, tot de moeders, wier ge zichten een weinig opklaarden bij het ondervinden van deze harte- Advertentie Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak.... Altijd en overal ontmoet U lij ders aan brandend maagzuur en U herkent ze aande lof, die ze voor Rennies hebben. Inne men doen ze die tabletjes onop vallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze hel pen van de ene minuut op de andere. Ook U. lijke belangstelling en tot de kin deren, die vergaten hun broodjes verder op te eten. Om kwart voor één verliet zij dit centrum, waar de voor de provincie bestemde evacué's wor den ondergebracht, en begaf zij 2ich naar de Jaarbeursgebouwen op de Croeselaan, welke tot ver- zorgings- en tijdelijke verblijf plaatsen zijn ingericht voor eva cue s, die in de stad zullen blij ven. Hier bezocht de Koningin hei registratiegebouw en de wachthal. Zij was zichtbaar onder de indruk van het leed, dat op de gezichten van de ontheemden is af te lezen. Om tien minuten over één ver liet de Koningin het evacuatie centrum. Donderdagmiddag bracht H. M. de Koningin een bezoek aan de evacuatie-ontvangst centra in de Markthallen te Amersfoort en op het Zeister Slot. Speciale aandacht had zij voor de baby-afdeling, waar zij zich met de verpleegsters onder hield. De Koningin bezocht ook de evacué's die in Baarn zijn ondergebracht. Z.K.H. Prins Bernhard is gis termorgen van Soesterberg op gestegen voor een bezoek aan de geteisterde gebieden. Op het vlieg-eld Haamstede stapte hij over in een helicoptère, waar mede hij gedurende de gehele dag verscheidene zwaar getrof fen gemeenten bezocht, voorna melijk op Schouwen en Duive- land, Noord- en Zuid-Beveland. Persoonlijk heeft hij op vele plaatsen de evacuatie van de be volking gadegeslagen. De Prins prees bijzonder de moedige houding van de burge meesters der getroffen plaatsen, met wie hij zich uitvoerig heeft onderhouden over de toestand en de te nemen maatregelen. Behalve over het werk van de Nederlandse strijdkrachten was hij ook vol lof over het werk 'van de buitenlandse militairen. Te ongeveer half vijf landde de Prins op Ypenburg. Daarna voerde hij besprekingen met het Nationaal Rampenfonds. In de Friese gemeente Ferwera- deel heeft een collecte bi.ina 3 70.000,opgebracht, dat is 7.35 per inwoner De collecte in Nederhemert (Bommelerwaard) heeft ruim 23.000,opgebracht (per gezin ruim ƒ20, In Ooster-Hesselen bij Coevor- den is in totaal een bedrag van J 30.679,opgebracht of ƒ35.10 per gezin. De opbrengst van de collecte voor het Nationaal Rampenfonds was in de Groninger gemeente Winsum 32.000.dat is 40. per gezin. In Oldenhove. eveneens in de provincie Groningen kwam f36.000 bijeen. Waar Oldenhove 2400 inwoners telt. werd er dus per hoofd 15.geofferd. In de Groninger gemeente Baflo met 2800 inwoners bracht de col lecte ongeveer 38.000.op. dat is 13.50 per inwoner. De in Zuidbarge bij Emmen wonende honderd en acht gezin nen hebben tezamen een bedrag van 4565,bijeengebracht, dat is dus ruim 42,per gezin. In de dorpen Jubbega. Schure- ,,j en Oornsterzwaag, met een bevolking van circa 1100 gezin nen. voor het merendeel arbeiders is een bedrag van ƒ11.000 opge haald voor de slachtoffers van de ramp. De gisteren in de gemeente Posterhoh (L.) gehouden collec te heeft opgebracht in totaal f 5503,22. Dit is een gemiddeld bedrag per gezin van ongeveer f 11.—. In de 900 zielen tellende ge meente Berkenwoude (Z.H.) heeft de collecte voor het Natio naal Rampenfonds f 11.000 opge bracht. De Buurtschap Achter- broek, met 300 zielen nam van dit bedrag f 5000.voor zijn re kening. De Commissaris van de Ko ningin in Limburg maakt het volgende bekend: De Provinciale Staten van Limburg hebben de zer dagen f 50.000 gevoteerd ter leniging van. de nood van de slachtoffers van de watersnood ramp. Mgr. dr. Lemmens. bis schop van Roermond heeft f 10.000.van het bisdom naar het Nationaal Rampenfonds over. gemaakt. Daarbuiten wijst de giro-rekening van de provincie een bedrag aan ingekomen gel den aan van f 122.833.40, welk bedrag gevormd wordt door de overschrijvingen op deze reke ning van de eerste twee dagen dezer week. In de 4500 inwoners tellende gemeente Nieuwleusen in Over- ijsel bracht de collecte f 40.000 op, dat is f 9.per inwoner of f 42.per gezin. In de gemeente Uithuizermee- den in Groningen kwam f 57.500 of f 10.70 per persoon bijeen. In Uithoorn in Noord-Holland dat 6500 inwoners telt, f 48.000, dat is bijna f'7.50 per persoon of bijna f 34.30 per gezin. Luchtopname, gemaakt hoven Zierikzee op het moment dat een hefschroefvhiegtuig op het punt staat te dalen op een open plek in het stadje, duidelijk gemarkeerd door reeds eerder neergekomen witte parachutes. Rechts op de foto een juist tot ontploffing gebrachte rookbom (witte vlek). Luchtopname ANP-foto Ontkomen uit de kille hel van Stavenisse Uit alle delen van het land zijn schepen van allerlei soort naar het Zuidwesten gedirigeerd, om te helpen bij het lenigen van de nood, in de eerste plaats bij het evacueren van de duizenden landgenoten, die nog op bedreigde plaatsen zitten. Overzicht uit de lucht van de stroom schepen op de Ooster- schelde op weg naar Zierikzee. Luchtopname ANP-foto BERGEN OP ZOOM, 5 Februari Hedenmorgen zijn te Bergen op Zoom de eerste 500 vluchtelingen uit Sta venisse aangekomen, de zwaarst getroffen gemeente op het eiland Tholen, waar naar schatting 300 doden te be treuren zijn. Zij werden ontvangen door leden van het Rode Kruis, die hen in autobussen overbrachten naar het patronaatsgebouw, waar zij, na geregistreerd te zijn, een maaltijd ontvingen en van nieuwe kleding werden voor zien. Hierna werden zij verder geëvacueerd naar Den Bosch en Breda. De dood rukt «ezinnen uiteen o In het patronaatsgebouw speel den zich hedenmorgen ontroe rende tonelen af. Familieleden, die met verschillende aken wa ren aangevoerd, en op het ogen blik van de ramp door de vloed golf van elkaar waren geschei den. ontmoetten elkaar hier weer voor het eerst. En wii waren ge tuigen van de vreugde van een man uit Stavenisse. die ziin vrouw en beide kinderen terug vond. De molenaar Hoek uit Oosteland op Schouwen en Dui- veland was zelf met een kind door middel van een amphibie- vaartuig van het dak van ziin woning gered, waarop hij twee dagen en nachten in een hui lende storm en een iizige koude een toevlucht had moeten zoe ken. Vreugde en leed De verheugenis over het weer zien. die men hier en daar waar neemt. wordt echter verre over schaduwd door het leed dat op de gezichten van de meesten te lezen valt. De zeventig-jarige opa Brouw uit Stavenisse vertelde ons, dat het gehele drama zich in een goed kwartier afspeelde. In vijf minuten stond het water 1.50 meter hoog. Binnen een kwartier was het tot 3.50 meter gestegen om daarna langzaam de maxi mum stand van 5.50 meter te be reiken. De achterkant van het huis van de familie Brouw werd reeds door de eerste vloedgolf weggespoeld en men moest zich op het dak redden. Toen het wa ter dit dak dreigde te overspoe len en het gehele huis op in storten stond, was men gedwon gen zich naar een hoger gelegen woning te begeven. Hierbij verloor opa Brouw zijn dochter en zag hij ver scheidene leden van zijn aangetrouwde familie voor zijn ogen verdrinken. „Ik heb slechts mijn twee hon den, die trouw met mij mee- zwommen, kunnen redden," zegt hij met gesmoorde stem, terwijl de tranen hem op nieuw in de ogen komen. Onbeschrijfelijk is het wat zich op Tholen heeft afgespeeld. Een gezin van zes personen dreef op een weggeslagen dak door de watermassa's. Langzamerhand braken er stukken van dit vlot af en iedere keer werd een der overlevenden meegesleurd door de golven. De enige die levend van het vlot afkwam was een jongeman, die zijn huisgenoten stuk voor stuk door de golven zag ver zwelgen. Op een stuk diik. waarop nog zeven huizen overeind stonden, bevonden zich ongeveer veertig mensen De dijk werd op een ge geven ogenblik weggeslagen en de mensen werden bedolven on der het puin. Al het vee uit de eens zo welvarende polder is verdronken on tien paarden na. Een dér vele wezen In het ontvangstcentrum te Bergen op Zoom zagen wii nog eer. drie-jarig kindje. Het zat met grote verbaasde ogen naar de drukte rondom zich heen te kijken met een grote pop in de armen geklemd. ..Gisterenavond heeft zij erg gehuild om haar vader en moeder." zo vertelde ons een der Rode Kruis-ver- pleegsters. „maar ze zal die niet weerzien Verscheidene mensen hebben een zenuwaandoening en men vertelde ons dat enkele personen krankzinnig zijn geworden of het gebruik van hun stem heb ben verloren. De amphibievaar- tuigen hebben in de bomen op het eiland Tholen mensen ge vonden. die daar van koude en ontbering waren omgekomen. Een identificatiecommissie is nu bezig de bij de overstroming te Stavenisse omgekomenen ter plaatse te registreren. Terwijl de vluchtelingen uit Stavenisse hedenmorgen in de haven van Bergen op Zoom aan kwamen, werden op een andere kade in een lichter honderden ge-improviseerde doodkisten in geladen met bestemming Stave- Advertentie) BRUSSEL, 5 Febr. (Belga). Volgens berichten van het Bel gische leger was Donderdag de toestand in de geteisterde streken als volgt: in de streek van Ant werpen zijn 2200 soldaten aan het werk, terwijl 1400 in reserve worden gehouden om, indien no dig, onmiddellijk te kunnen op treden. In de streek, omvattende Kallo, Zwijndrecht en Beveren- Waas, is de toestand zeer-kritiek. De versterkingen, die Woens dag waren aangebracht, zijn in de nacht van Woensdag op Don derdag weggevaagd. Gemeld wordt dat het waterpeil een me ter is gestegen. Het Mariafort is door het water omringd en slechts met vaartuigen te bereiken. In West-Vlaanderen nemen 3150 soldaten deel aan de operaties, en wel 2150 te Knokke, 400 te Heist, 350 te Nieuwpoort en 200 te Oostende. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zullen 400 soldaten onverpoosd aan het op werpen van nieuwe dammen werken. In Oost-Vlaanderen zijn 1860 man aan het werk, terwijl boven dien 300 man onmiddellijk be schikbaar zijn. Te Moerzeke is men nieuwe werken begonnen. Te Malmedy zijn ongeveer 50 soldaten en 4 bulldozers in actie, BOERENLEENBANKEN INGESCHAKELD Namens de beide Centrale Boe renleenbanken (Utrecht en Eind hoven) wordt meegedeeld, dat geëvacueerden op hun spaar boekjes van de Boerenleenbank f 250 per week kunnen opnemen bij alle plaatselijke Boerenleen banken, aangesloten bij eeh der beide genoemde centrales. Indien ook het spaarboekje ontbreekt, kan door de desbe treffende Boerenleenbanken zo nodig een bijzondere regeling worden getroffen in overleg met de Centrale Bank, waaronder de. ze Boerenleenbank ressorteert. terwijl te Vielsalm een bulldozer met sneeuwruimen bezig is. In totaal werken aan de Bel gische kust en te Antwerpen 7200 militairen. De overstromingen in Engeland LONDEN, 5 Febr. Een Britse functionaris heeft Donderdag meegedeeld, dat de zee in het afgelopen weekeinde vijfhonderd gaten in de dijken in Zuid-Oost- Engeland heeft geslagen en dat er thans 100 tot 150 zijn gedicht. Hiervoor waren zes millioen zandzakken gebruikt. De Britse autoriteiten hebben aan Neder landse experts advies gevraagd over de meest doeltreffende wijze van ontzilting van het over stroomde gebied in Engeland. Bouw van IJ-limnel wordt niet uitgesteld Tijdens een gistermorgen ten stadhuize te Amsterdam gehou den conferentie is aan burge meester d'Ailly de vraag gesteld of het economische gevolg van de ramp die ons land heeft ge troffen, tevens inhoudt dat de bouw van de IJ-tunnel minstens enige jaren later zal beginnen. Mr. d'Ailly gaf daarop ten ant. woord dat zulks z. i. zeker niet he1 geval zal zijn. .Meer dan ooit is thans gebleken de noodzaak van snelle verbindingen, dus ook van wegen" aldus de burgemees. ter. Vangstcijfers „Willem Barendsz" Op 18 Januari bedroeg de pro ductie van de Willem Barendsz 3.046 ton traan en 320 ton sperm- olie. (Vorig jaar op dezelfde da tum 4.007 ton traan.) Een ver gelijking van de spermolie pro ductie is niet mogelijk, aangezien daarmee dit jaar op 27 December is aangevangen en vorig jaar op 20 November.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4