Steeds hetzelfde trieste verhaal in duizend variaties ,JVm ken ik onze soldaten pas Met de dood in hun ransel op de rug Over springtij, springvloed en stormvloed JEUK; Met een botter over de Zeeuwse binnenzee Er is zoveel te helpen.... X0& *r> Vrijdag 6 Februari 1953 Pagina 5 (Van onze speciale verslaggever MONTFOORT Waar de kokende zee over de dijken braakt en land en volk neerslaat in een verstikkende, dodelijke diepte, schrijven de witschuimende golven van het ziedende "water alvast een verhaal van de hulp die komen gaat. Wat thans aan kracht wordt opgebracht, werd eerder niet gezegd en nimmer nog beschre ven. De moed van de mannen van de dorpen zelf. Wanneer zij vrouw en kinderen in veiligheid weten, gaan ze door het stormende donker van de nacht en de wilde wreedheid van het water opnieuw de vletten en vloten op. Er zijn nog de vrouwen en de kinderen van al die anderen De moed van de vissers en van de mannen van de reddingboten. Zij drinken en eten van de slaap, die zij hebben, maar zij stuwen hun sloepen en botters voort. Van het paard, dat als een standbeeld in het water staat, drie kilometer verder, naar vier mensen op een dak, die zwaaien met 'n vlag. De moed van de soldaten bovenal. Van die honderden, duizen den jongens, die toen de oproep kwam, de zoen van hun verloofden aan de trein niet meer hebben afgewacht. Zij zijn in looppas naar de kazernes teruggekeerd. Zij wisten van het ivater ook niet meer dan dat het vrolijkjes kabbelen kan aan het Scheveningse strand op een weekend in de zomer. En nu gaan zij er dwars doorheen. Met de dood in hun ransel op de rug. Tot hun oksels staat het water. Een meter vooruit kan er een gat zijn in het onzichtbare land onder hun door weekte soldatenschoenen. Zii gaan das en nacht door het me trekken over de diiken. het water, uren aan een stuk. Zii schommelen in boten en het weten van geen ophouden. Zeschudden in bussen zijn gedaan. klimmen in de kruinen van de bomen, die boven het water ste ken En als ze boven zijn red den ze vaak nog maar een als versteend stoffelijk overschot. Ze halen een poesje uit de dakgoot en kinderen uit een gescheurde toren. En tot hun middel in de golven slaan ze met druipende sdü kers twee of drie deuren met ronddrijvend hout aan elkaar. Alweer een reddingvlot gemaakt. Boeren od zolders hebben de jon gens moeten dwingen om een naar uur te gaan slapen. Ze wil den in het donkerste van de nacht nog kinderen boven hun hoofden uitdragen naar de over kant. Ze zouden zijn bezweken, want ze vielen op die zolder in hun uniformen als vuile water zakken en rillend nat tot op het blote lijf. binnen enkele secon den in een bijna wezenloze slaap. De moeder, die wij met haar kinderen in onze redactiewagen wegbrengen naar een evacuatie- adres in Montfoort. zegt, dat zij een beter mens is geworden door dat weergaloze van onze eigen soldaten. De stroom van evacue s uit Rotterdam en Hellevoetsluis en Bergen op Zoom naar Utrecht en via de ontvangstcentra aan de Croeselaan, naar de dorpen in de provincie, komt op gang. In de namiddag en vanavond volgt de ene bus de andere op. Het oponthoud in de veilinghallen duurt niet lang. Nauwelijks is er weer een bus met zorg en ver driet komen binnenrijden of stu denten en andere hulpkrachten staan al gereed met bladen met broodjes en' koffie, appels en si naasappelen. Waar een verpleeg ster nodig is. is een verpleegster en waar een dodelijk vermoeid vrouwtje toch haar benen even wil strekken, is er een sterke arm. die haar ondersteunt op een kort wandelingetje door de hal. Dn ze krijgt het koud. dan zijn er de potten met vuur waarbij zii zich kan warmen. Er 3s een man gekomen in de hal. Hii heeft in een luxe wagen het ontvangstcentrum opgezocht Hij is van het ver dronken land. Of er dan toch niemand weet in Gods naam waar ziin vrouw en kinderen zijn.... En dan ge beurt er een wonder. Er komt een volle autobus binnenrijden. Niemand weet nog waar van daan. De man kijkt naar de beslagen ruitjes. En dan geeft hii een dolle schreeuw van angst en geluk tezamen. Ach ter de beslagen ruitjes zitten ziin vrouw en kinderen. De man is er een op de hoeveel duizend? Een zuster brengt een jonge tje van dertien jaar uit de bus. ..Waar hoort dat jongetje bij?" vraagt iemand van de evacuatie commissie. De zuster doet alleen even haar ogen dicht. Zii kan het met geen mogelijkheid zeg gen. Zii heeft misschien al de verschrikkelijkste operaties ge- Het is niet zo heel erg. dat Montfoort pas op het laatste nip- pertje_ te horen krijgt. dat evacué's onderweg zijn. De con cierge van het parochiehuis heeft binnen een paar minuten de kachel aan en de meisjes van Montfoort waarschuwen elkaar. ..Gauw naar het St Jozefgebouw, de kinderen helpen". De wagen van onze redactie, die vooruit is gegaan, kan gelukkig ook nog diensten bewijzen. Dat is het beeld van deze verschrikking ge worden. Iedereen die niet ge troffen is, is bijna ongekend ge lukkig. wanneer hii ergens hel pen kan. De eerste Montfoorte- naar. die zijn auto voor de deur van het parochiehuis heeft staan, om straks de vluchtelingen naar de gezinnen te brengen, roept telefonisch de andere bezitters van wagens op. De omroeper is door de straten van Montfoort gegaan. De dokter is er al en de Kruiszusters zijn er al. En dan komen de bussen aangereden. De postbode draagt de weinige baga ge uit de bus en de bakker zal de ouden van dagen wel even helpen. Meisjes brengen kussens aan. want de getroffenen hebben overal pijn van kou en stijfheid. En dan komen bij een warme tas koffie de verhalen weer los. Over hoe het water is te keer gegaan in Oosterland. Hetzelfde trieste verhaal. Het water kwam in de nacht en de dijk gaf het op en er was bijna "een redden meer aan. Gruwelijk waren de nach ten op zolder. En toen is er later een parachute met levensmidde len precies op het droge stukje in de tuin van de dominee te recht gekomen. En vanmorgen hebben sloepen ons gehaald. De mannen hebben de vrouwen op de rug gedra gen. En andere vrouwen zijn met babies en kleuters over de dakplinten van acht huisjes- naast-elkaar naar een ladder, helemaal aan het eind gebalan ceerd. Zij moesten met hun ar men het evenwicht bewaren en daarom hadden de moeders hun kleintjes met een deken of een laken om haar middel aan het hart gebonden. Het water heeft die moederliefde niet durven aanvallen Laten wij liever even niet denken aan die mateloze ellende die deze stumpers uit het land van polders in het hart en in hun blik is gegrift geworden. Laat ons liever zeggen, dat alle evacué's. die nu door de dag en door de nacht naar de wagen wijd open huizen van stad en provincie gaan. rust hebben ge kregen en weer wat levensmoed. Wij hebben vader en moeder en Mientje en Bertha en Hansje Goudzwaard uit Oosterland zelf naar het gezin van Muys ge bracht. ..Ik ben maar een klein zien. de zuster, maar dit.dit boerke." zegt vader Muys. „maar is erger. Het meedogenloze water j ik zou het niet wagen, niet te heeft alleen de knaap nog maar helpen wat ik kan. Eerst heb ik gelaten. Je mag het niet zeggen, maar.... had het water het maar niet gedaan Hetzelfde trieste verhaal Een volle autobus vertrekt naar Montfoort. De studenten en de zusters en de mannen van de evacuatie-commissie wuiven, de vluchtelingen wuiven terug. Een gioet van dankbaarheid is het. Van grenzeloos diepe dankbaar heid. Als er ooit hulp niet tever geefs is geweest, dan is het de hulp van deze dagen. De autobus gaat door vlagen hagel en door nijdige sneeuw. Het noodweer laat de mensen zelfs nu nog niet met rust. Maar over een uurtje zal het moeiza- GEE'S' RADIO PROGRAMMA De rouw, die storm en spring, vloed over ons land hebben gebracht is er de oorzaak var. dat de Nederlandse omroep verenigingen haar radio-pro- gramma's zodanig hebben ge wijzigd. dat het geen zin heeft he1 plan der oorspronkelijke uitzendingen in dit dagblad te publiceren. Zodra de uitzendingen weer volgens een vast schema ver lopen. zullen wij ons dagelijks radio-programma weer plaat sen. gezegd, dat ik best twee vluchte lingen kon hebben en daarna zei ik tegen me zelf en tegen mijn vrouw: „Wii maken ruimte voor viif." „Als ie koeien hebt, dan zal ik ze wel melken." zegt moeder Goudzwaard meteen. Zij is weer zich zelf geworden. Zii is weer gaan leven, ook al heeft zii sinds die nacht, al drie dagen lang. geen oog dicht gedaan. „Je zou geen moeder zijn." zegt ze. „als ie dit wel zou hebben gekund." En dan drukt zij haar kleine Hansje vertroetelend tegen zich aan en Hansje lacht en speelt weer met de knoopjes van ziin truitje. De vrouw van de burgemees ter van Montfoort rent intussen van haar keuken naar de kamer en weer terug. Met een kop thee en met een bordje pap en met warme kruiken. Het burge meestersgezin telt tien kinderen, negen zijn er nog thuis. En alle negen ziin ze in de weer om de twee kindjes, die er bii ziin gekomen te verwennen. Jan- neke Tanneke en Tanneke Jan- neke uit Oosterland. Janneke is net zeven maanden. Ziin moe der en vader hebben tranen in hun ogen om zoveel goede zor gen. maar moeder-burgemeester wil van dankbaarheid niets weten. „En nu kan het kleintje vast gaan slapen," zegt ze en tegen moeder Bolle: „En u nu ook gauw naar bed. U wilt zich misschien eerst nog even wassen. Alles staat te uwer beschikking. En dan maar nergens meer aan denken. Er kan nu niets meer gebeuren Janneke Tanneke uit Ooster land ligt weer in een wiegje. Na drie dagen lang in slaap gesust te zijn door dat dodenlied van wind en water. Slaap nu maar zoet. Janneke Tanneke.... In Doorn worden de evacué's in een school opgewacht. Daar weer andere nieuwe taferelen van leed. Er is een gezin van vader, iongen en vijf meisjes. Moeder is wel gered, maar haar verblijfplaats is onbekend. De meisjes moeten er niet aan den ken. maar zij doen het toch. En wanneer de een begint te hui len. huilen ze allemaal. En dan lachen ze weer. omdat ze huilen. Ze zijn immers gered geworden. Maar al die anderenDe pastoor troost de meisjes en de dominee troost mee en de sol daten van het Rode Kruis, die ook al baarden krijgen van de volle dagen, de nachten die ze maken, geven hun laatste siga retten weg. Onder een bank van de klas ligt een grote hond. Het beest heeft een dag lang in het water gezwommen. Hii zat op de hoge grond bij de molen: toen de vloed op kwam zetten, kroop het water al spoedig tegen de molen op. Toen moest hij wel zwemmen. Het beest heeft ge weten. wat er aan de hand was en dat ie vluchten moest, vertelt zijn baas. Ik kreeg hem nog met geen stok een wagen of boot in. Nu springt hii er in en dan ziet hii achterom of ik hem wel volg Wanneer de zoveelste autobus, die Utrecht uitrijdt, in Driebergen aankomt, is het al één uur in de nacht. Maar er is geen dag of nacht meer voor wie helpen en zorgen wil. Waar vluchtelin gen zullen worden onderge bracht, zijn de gezinnen nog met koffie en warme soep in de weer en zal alles worden gedaan om de vermoeide verdrevenen van huis en haard het zware kruis van drie dagen en drie nachten af te nemen en hun in frisse zachte bedden een kan-niet- schelen-hoe-lange slaap te geven, waarin zij moed en durf zullen vinden om mor gen stoer en sterk het leven voort te zetten. Zo was het deze avond en nacht in Montfoort en in Zeist, in Doorn en in Driebergen, en zo zal het morgen in Vreeswijk of in Loenen aan de Vecht of in Schoonhoven zijn.... Zo zwaar als het kruis van hen. zo goed zal immers onze goedheid ziin. En onze wagen gaat dan ver der de provincie door. andere autobussen met vluchtelingen achterna. Het is al elf uur en het zal nog wel later worden. De gehele nacht zal het trans port van vluchtelingen voort duren. De ontvangstcentra in de verschillende gemeenten zijn paraat, al komt de bus pas om drie uur in de nacht. Zeist heeft het Slot tot evacuatiebureau in gericht. Er is een sociale af deling en een aparte zaal voor eventuele geneeskundige verzor ging en boven hebben verpleeg sters het beheer over een keu rige baby-afdeling, van alle ge makken voorzien. De kindertjes worden er gewassen en ver schoond en met biina moeder lijke liefde omringd. Er ziin wiegjes en bedjes, die. wanneer nodig, kant en klaar met de kindjes kunnen worden mee gegeven. Op het plein voor het Slot staan de auto's in de rij. Het noodzakelijke registratie oponthoud wordt tot de kortste tijd beperkt. Grootvader en grootmoeder Knons zitten al bii de familie Jacobi in de Krugerlaan met een vers bakje koffie bii de haard. In de beste fauteuils. Dat het gezin Jacobi met twee kinderen voorlopig op één kamer moet slapen is geen zorg. De mens kan zich wel duizendvoudig be- I helpen, wanneer de liefde tot de naaste sterker is geworden dan het geringste eigenbelang. De oudjes is de verrukkelijke rust van de gezichten te lezen. En wanneer grootvader het nu nog maar klaar speelt om het cellophaanhulsje van die sigaar van mijnheer Jacobi af te krij gen. dan is de innerlijke vrede volkomen. En intussen liggen de pantoffels al op de haard te warmen. Een huis verder zijn dochter met gezin ingekwartierd. En aan de overkant is de zoon onder gebracht. ook met vrouw en kleine. De evacuatiedienst doet overal uiterste moeite om gezin nen en families bii elkaar te houden. Op nummer negen, waar dan de dochter met man en baby een veilig tehuis hebben gevon den. ligt de kleine puk boven al te slapen. Het is als een lief schilderijtje. Het is dubbel lief. wanneer ie je even realiseert, dat het had kunnen drijven op dat monsterlijke water. De jonge vrouw en haar liefste werden per helicopter gered. Over plan ken en vlotten wankelde zii met haar kind naar het station van Nieuwe Tonge. Daar was een droge plek. Boven het station opereerden wel vier helicopters. Een van de toestellen zoefde langzaam naar beneden en zette zich op de grond. De Ameri kaanse piloot hield moeder en kind in de cockpit. Buiten het toestel waren brancards gemon teerd. aan elke zijde één. Daarin werden aan de ene kant een an dere moeder met kind en aan de andere zijde de vader vervoerd. Men hoeft er maar even aan te denken, om te weten, welke angsten ginds moeten worden uitgestaan. Vastgebonden op een brancard en dan buiten het vliegtuig, door storm en regen over het water te moeten wor den overgebrachtHet is geen wonder, dat de mensen ziek zijn van angst en van kou en van dat biina hopeloze willen leven Dit is het eerste vliegtuig, dat met goederen, voedsel en medicijnen uit Zweden vertrok. Het is een DC 3 van de Zweedse luchtmacht, die werd bestuurd door een Zweedse piloot, die thans in dienst is bij de KLM, de heer Per Lind- ström. De kisten van het Rode Kmis bevatten rubberboten van de Zweedse luchtstrijdkrachten voor de getroffen ge bieden. DE BILT (A.N.P.). Daar er over de begrippen springtij en springvloed en „stormvloed" bij velen enige verwarring blijkt te bestaan, zodat sommigen zich zelfs ongerust maken over het op 16 Februari a.s. te verwachten springtij, wordt hierover van de zijde van het K.N.M.I. het vol gende medegedeeld: Er zijn twee ooi-zaken waardoor eb en vloed langs onze kusten niet altijd gelijk zijn: le. de wisselende samenwerking van zon en maan; 2e. de werking van de wind op de Noordzee. De maan en-de zon beïnvloeden beiden het eb- en vloed-verschijn sel doch de maan het meest. Der halve zijn eb en vloed het sterkst als de zon precies met de maan samenwerkt, het zwakst als de zon de maan tegenwerkt. Het eerste geval treedt altijd kort na volle maan en kort na nieuwe maan op. Men spreekt dan van een springtij. Het tweede geval treedt altijd kort na eerste kwartier en kort na laatste kwartier op. Men spreekt dan van doodtij. Een springtij is dus een normaal verschijnsel, dat om de twee we ken optreedt. Het bestaat uit een springvloed en een springeb, of een springhoogwater en een springlaagwater. Een springvloed of springhoog water is dus een hoogwater dat Advertentie) Niet krabben. De helder vloeibare D. D. D. kal- de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN 9.5>.l wat hoger is dan het gemiddelde hoogwater, doch het wordt ook onmiddellijk gevolgd door een springlaagwater dat lager is dan het gemiddelde laagwater. Doch nu komt hier de invloed van de wind bij. Het is bekend, dat een storm uit het Noordwes ten een ophoping van water in het Zuidelijk deel van de Noord zee, dus tegenover de Nederlandse kust veroorzaakt. Is deze verho ging van waterpeil door de storm groot, dan spreekt men van een stormvloed. Treft nu een uitzon derlijk zware en langdurige Noordwesterstorm over de Noord zee bovendien nog samen met een springvloed, dan kunnen de ge volgen catastrophaal worden. Dat nu was het geval in de nacht van 31 Jan. op 1 Febr. Het bijzondere was dus niet het springtij van die nacht, doch wat daarbij kwam, door die uitzonderlijke storm. Nu zijn ook zonder de wind de springvloeden niet alle precies even hoog. Zo zou, zonder wind, de springvloed van die bewuste nacht door de werking van maan en zon iets minder hoog gewor den zijn dan de voorafgaande springvloed van 18 Jan. en dan de volgende van 16 Febr. Dit bete kent dus: le. dat de stormvloed nog hoger geworden zou zijn als de zelfde storm op 18 Jan. of 16 Febr. opgetreden zou zijn; 2e. dat bij het eerstvolgend springtij, indien de wind geen complicaties geeft, het hoog water en het laagwater ver wacht moet worden ongeveer even hoog te zullen zijn als het hoogwater en het laag water op 18 Jan. Wel moet verwacht worden, dat de getijstromen van het in- en uittrekkende water sneller zullen zijn dan gemiddeld. RAMPNIEUWS IN VOGELVLUCHT De secretaresse van het Cana dese Rode Kruis komt per vlieg tuig met dekens e.d. naaT ons land. Met medewerking van de D.U.W. te Venray ziin "3000 zak ken zand naar Breda vervoerd. Er wordt nog doorgewerkt. Het boek „De Ramp" dat bin nenkort verschijnt ten bate van het Nationale Rampenfonds heeft een eerste oplage van 50.000 ex. Schiedam heeft de geteisterde gemeente Goudwaard geadop teerd. Vanwege de Europese bewegging wordt in alle vormen hulpactie voorbereid. Het be stuur va nde K.V.P. wekte alle afdelingen en kringen on, het mogelijke te doen, om te helpen, het ontving telegrammen van deelneming van de Belgische C.V.P. en van de Nouvelles Equipes Internationales des Jeu- nes. B. en W. van Rotterdam kregen van de gemeenteraad een blanco crediet voor uitgaven wegens de noodtoestand. Ruurlo heeft de gemeente Seroos- kerken op Schouwen geadoo- teerd. Alle verkeer over de Snijkenisserbrug over de Oude Maas is verboden De beurt diensten van Amsterdam en Rot terdam op Zeeuws-Vlaanderen. Walcheren en Zuid-Beveland worden weer normaal gevaren. Het bekende contactvaartuig „Van der Steng" van het comité Onze Marine, is ingeschakeM voor de hulpverlening. De K.L.M. wordt, na haar royale aanbod, om alle goederen uit het buitenland voor het noodgebied gratis te vervoeren, overstelpt met aanbiedingen in alle delen van de wereld. Verzekering dekt deel der schade AMSTERDAM. Omtrent de verzekering van schade aan op stallen en inboedels door over stroming tengevolge van dijk doorbraak vernemen wij, dat ver schillende grote maatschappijen in haar „uitgebreide gevaren"- polissen (zowel voor inboedels als voor opstallen) alle gevolgen van storm, waaronder ook schade door dijkdoorbraak en overstro ming, ten volle voor haar re kening nemen. Deze „uitgebreide gevaren"- polissen zijn ook in de streken, die thans door de ramp zijn ge troffen, in groten getale zonder enige beperking afgegeven. Dodelijk ongeval te Rotterdam Woensdagavond is te R'dam de 28-jarige chauffeur a Lubrie, bij het opladen van rijplaten.- ver moedelijk uitgegleden en met 't hoofd bekneld geraakt tussen een op te laden plaat en de reeds geladen platen. Hij overleed ter plaatse. (Van onze speciale verslaggever) Tot de scheepjes met geringe diepgang, die zijn inge schakeld bij het reddingswerk op Goeree-Overflakkee behoort sinds Dinsdag ook de Scli. 74 de botter ..Jan" van schipper Cor Pronk. Des middags zijn wij met deze botter, 20 passen lang en 5 passen breed van Scheve- ningen vertrokken met 200 dekens, kleding en levens middelen voor Zierikzee. Hobbelend van golf tot golf kwam tegen 5 uur de Nieuwe Waterweg in zicht, waar volgens afspraak gewacht werd op de SI. 49, een Stellendammer visser, die de „Jan" binnen zou loodsen langs de zandbanken van de Roompot. Er vei'schenen machtige kastelen voor Hoek van Holland, maar geen Stellendammer. Schip per Pronk, die de reis in de voor hem onbekende wateren bij nacht niet alleen durfde ondernemen bakens ontbreken daar koos de veiligste weg en ging na het invallen der duisternis in Hoek van Holland voor anker. Nadat 's nachts de dynamo nog was ver vangen stak de. botter Woensdag morgen opnieuw van wal, dit maal voor een reis binnendoor. Via de Nieuwe Waterweg, waar vooral de bedijking van het eiland Rosenburg sporen vertoon de van de springvloed bij Pernis bood een breed gat in de dijk een blik op het ondergelo pen land en de Oude Maas werd het Spui bereikt, het water, dat liet eiland Voorne-Putten van de Hoeksewaard scheidt. De sporen, die het water na zijn vernielende stormloop heeft achtergelaten, werden hier al duideliiker waarneembaar: Uit de dijken waren hele brokken weggeslagen, schepen waren de kant opgeslineerd en werden zwaar beschadigd. Ontmoetingen op 't water Bijna bij het Haringvliet ge komen, werd onze aandacht ge trokken door een sloeg, waarin twee burgers en twee matrozen probeerden op te tornen tegen de witgekuifde golven. De Sch 74 nam hen op sleeptouw. De bur gers, Henk en Boudewijn van der Hoeven uit Goudswaard, ver telden, dat zij op zoek waren naar een schip met evacué's, dat volgens een radiobericht in zin kende toestand op het Haringvliet zou verkeren. Beide broers vorm den met ♦—"e matrozen, stoker A. F. Brr 'mns uit Arnhem cn L. Gerards uit Maastricht, een „marine op zich zelf". De twee matrozen waren Zondagmiddag met een schouw van de Onder- zeebootdienst naar Voorne-Putten vertrokken Bij „Piershil", zo vertelde sto ker Broekhans. liep de schouw vast in een gat in een dijk. Wii tweeën werden er met een jol op uitgestuurd om het anker uit te gooien, maar de jol sloeg om in de storm en met veel moeite konden wij zwemmend weer de kant bereiken. Wij verloren daar door het contact met de schouw, vonden echter de v. d. Hoevens en een sloep en zijn toen maar op eigen gelegenheid aan het reddingswerk begonnen. Ons re sultaat? Twintig mensen van zolders gehaald en veel vee ge red." Zierikzee onbereikbaar. De Gebroeders v. d. Hoeven, die de waterwegen ter plaatse op hun duimpje meenden te ken nen, waren ondertussen als loods gaan optreden. Nog geen kilo meter verder stootte de botter op een zandplaat. Onprettige gevol-' gen werden voorkomen, doordat, achter ons aan kwam de oude sleepbootkapitein Dirk Bakerma met een motorvlet. Hij was met nog een Rotterdammer van Waal haven gestart toen de radio mo- torvletten naar Middelbands had opgeroepen. De Soh 74 was spoe dig losgetrokken. Marine- en bur- gereombinatie vertrok naar de boot met evacué's, die in gevaar zou verkeren; zij kwam later terecht bij een Rijnaak, die door de springvloed boven op een hoge zandbank was geplant. De Sch 74 stak ondertussen het met wrakhout, hooi en aller lei andere voorwerpen bezaaide Haringvliet over in de richting van Middelharnis. Toen wij daar arriveerden werd besloten niet naar -Zierikzee door te varen, om dat de haven bijna onbevaar baar is geworden, doordat het water er een drempel van zand voor heeft gevormd. De Sch 74 bood zijn diensten aan voor Goeree-Overflakkee, een aanbod dat graag aanvaard werd. WEK DE GAL IN UW LEVER OP ruit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige carter's leverpilletjes om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen oin de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. FEUILLETON: jO^G EEN ZONDAGSKIND Door Toon Kortooms 90 Ik telefoneerde naar roeping: twee. die vals gescheiden Delcroix of er nog een plaats was voor Christ en mij. Kom alle maal, zei Delcroix. Hii kwam ons onder de pauze naar voren halen. Man, wat hebben we genoten! En jullie..jullie... Welterusten!" André tripte heen op zijn blote voeten. Nog lang lag Theodoor in het donker te staren. Maar einde lijk viel hij in slaap op een door week kussen. Voor het eerst sedert zijn kinderiaren had hii geschreid. Daags nadien bracht ,.'1 Hemel tje" Clarence en Theodoor naar de trein. Och. als die grijze Van Tricht doorgezet had wat hij van plan was geweest, dan hadden de Parijzenaars op het perron van het Gare du Nord een compleet orkest aangetroffen, dat spelend een trein uiteeleide deed. Wat moest er op dit moment niet om gaan in zo'n man als André. Ziin waren, weer bijeen te brengen, was vervuld: hem restte niets meer dan muziek Hard voor hem: de jongeman, die hii ontdekt en opgeleid had. nu te zien wegrazen naar een toekomst in sigaren. Een betrekkelijke korte tijd had ie met zo'n jongen een lawine van wonderlijke en onbegrijpelijke ge- beurtennissen meegemaakt. Nu kwam daar abrubt een einde aan. Een machtige, sissende en krie- pende locomotief spande al haar stalen spieren in. een schok en daar gleed het verleden heen Theodoor en Clarence leunden uit het coupéraampje en wuifden. De orkestleden wuifden terug. Twee van hen stonden een weinig apart: Een man met grijze haren en naast hem een kleine, gebo gen. onaanzienlijke gestalte... zii verdwenen spoedig uit het oog. De Eifeltoren rees op boven de hui zen van Parijs en lang was deze kolos nog zichtbaar. Eerst toen ook hij in de verte wegtuimelde zei Clarence: „Het doet me tóch piin. uit Pa rijs weg te gaan. Ik had er met jou nog graag enige tiid willen blijven." Toen ze dat zei. bespeurde Theo door om haar mond de bekende angstige trek, die hij vroeger reeds meermalen had waargeno men Neen, het ging met om Pa rijs óf om het verleden, het ging om Breda, om de Laurierdreef, om jonkheer Menda van Daal. De vrees voor haar vader had toen de trein zich in beweging zette wederom bezit van haar1 genomen. „Wat is er?" vroeg Theodoor. „Niets!" „O." zei Theodoor. „ik dacht, dat de angst voor je vader je weer te pakken had." „Heeft ze ook," antwoordde het meisje zacht. „Juist," zei Theodoor, „dat ver moedde ik al. Wees echter gerust, hii zal niet opnieuw gaan intrige ren. dat verzeker ik ie!" „Ach je kent hem niet." zei Clarence. Toen begon zij te vertellen wat zij van de aanstaande ontmoeting verwachtte. Een geweldige scène. „Hij zal in staat zijn, Theodoor, jou te vermoorden! Hij zal zelfs in staat zijn, zich aan mij te ver grijpen. Drie dagen na de aan komst in Pariis, destijds, toen Clarence een brief aan Theodoor had willen schrijven, was de ont ploffing gekomen. „Clarence." had de jonkheer gezegd, „sinds die vervloekte avond bii Perné heeft het mij opgevreten. Ik heb mü met alle geweld moeten beheer sen. maar nu wil het eruit! Luis ter" Hij was als een razende te keer gegaan. Hii had Theodoor uitgemaakt voor schooier, voor leugenaar, voor vuile Don Juan. voor blauwbaard. Waar haalde zo'n schurk in 's hemelsnaam de brutaliteit vandaan om het lief ste en het eerlijkste meisje ter wereld zó in te Dalmen. om ver volgens in Den Haag met de eer ste de beste Franse meid openlijk te flirten?. zodat zelfs de kran ten erover schreven! „Hier lees zelf," had de jonkheer uitge schreeuwd. Met een woeste ruk had hij de bewuste krant en de foto voor Clarence neergesmeten. ..En dat is dan de vent. de ie uit het moeras getrokken hebt. die ie gemaakt hebt tot wat hij nu is! Hoe kan hij jou. mijn kind dit aandoen? Natuurlijk breek ik met hem. maar ik verzeker je plech tig. dat ik met deze handen hier óók ^iin stomme nek zal breken, als ik hem nog ooit ontmoeten zou. En let wel. miïn kind. hii heeft iouw eigen lieve grootmoe der zó door en door beïnvloed dat zii geen kwaad woerd van hem gezegd wil hebben. Hii heeft haar van het beein af onder een soort hypnose. Zii zal hem tegen beter weten, in de hand boven het hoofd blijven houden. Dat is nog het allerellendigste in deze affai re. Daarom geef ik ie de raad: schrijf je grootmoeder onmiddel lijk en afdoende, dat je nooit of te nimmer aan Bronkhorst her innerd wilt worden. En zélfs dat zal niet voldoende ziin. Neem des noods ie toevlucht tot een kleine camouflage. Vertel haar desnoods, dat je hier een Fransman ont moet hebt, die je buitengewoon sympathiek vindt. Je begriipt me. Misschien zal dat ie Grootmoeder genezen van haar dwaze Bronk horst-verering. En wat mij betreft mag je gerust een tijdlang in Frankrijk blijven. Een jaar des noods. Ik maak dat met Mallot in orde. Bezoek hier zoveel concer ten als ie wilt. geniet zoveel als je wilt. Jij mijn lieve kind, hoeft geen seconde verdriet te hebben om die ellendige Bronkhorst." Hij had maar doorgeraasd, de jonkheer. „Weg met die tranen, Clarence. Hij is ze niet waard!" „Och Theo", zei het meisje, „als je hem gezien en gehoord had, had je hem móéten geloven. Ik gelóófde hem. Ik heb alles gedaan wat hij mij zei. Ik heb naar grootmoeder geschreven, dat ik voorgoed van jou verlost wilde zijn en dat ik mij met een mon sieur Delcroix wilde verloven. Je kent het verhaal eigenlijk al Ja, er was niet veel nieuws bij voor Theodoor. maar toch wilde hij het telkens weer haarfijn ho ren. Hij combineerde, associeerde. Hij voelde in zijn hart de moed en verbolgenheid opvlammen. In ziin verbeelding hoorde hij reeds de gespierde zinnen, die hij de jonkheer zou toebijten, straks! Hij zou die machtige dikzak tegen de wereld praten, hem op de knieën dwingen. (Wordt vervolgd.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3