Wassende vloed van hulp overspoelt onze grenzen Walcheren zonder wonden GOOI GELD IN DdT WATER" Ontroerend meeleven in buitenland Curasao, in bange ontzetting luisterend naar liet nieuws In Zeemvs-Vlaanderen 2500 ha weer binnen dijken gebracht Nederlands Episcopaat over de Watersnood Korreltjes Zondag a.s. geen voetbal Vrijdag O Februari 1953 Paüina 3 95 Terwijl de grimmige strijd om mensen levens in het rampgebied nog altijd niet is beslechtterwijl steeds weer onheils berichten door radio en pers aan de in angstige spanning meelevende bevolking van ons land worden bekend gemaakt rijst over de optorenende berg van ellende steeds heller het. licht van de ongedacht- grote hulpvaardigheid van binnen en bui ten de grenzen. Uit deze kolommen hebt U reeds in de afgelopen dagen vernomen tot welke inspanningen het eigen land is gekomen en vooral: welke offers in con tanten en in natura door ons volk zijn ge bracht ten behoeve van de getroffenen door de rampvloed. Even ontroerend en meer misschien omdat het hier om mensen gaat. die wij niet zo nauw na-staan is de reusachtige hulp. die uit alle lan den ter wereld thans begint binnen te stro men naar de Lage Landen bij de zee „Gooi geld in dat water", is de slagzin, waarmee de Neder landse Antillen te hulp zijn gesneld. En waarmee zij tot gisteravond 800.000 gulden bijeen brachten, een bedrag dat bijna fantastisch is. „Gooi geld in dat water", deze slagzin willen wij plaatsen boven dit overzicht van naastenliefde, die zo overvloedig de grenzen overspoelt, dat het soms wel lijkt, of deze grenzen en deze verschillen tussen volkeren en staten in het geheel niet bestaan. Angeles, San Francisco en an dere grote plaatsen naar New York. In Baltimore is zoveel verza meld, dat de Amerikaanse rege ring is gevraagd een speciaal le gervliegtuig beschikbaar te stellen voor de verzending. In Kopenhagen startte heden morgen een Amerikaans trans portvliegtuig met 1250 schoppen en spaden aan boord. Nog 3750 zullen in de loop van vandaag er morgen volgen. De Franse regering stuurde gis teren reeds twee helicoptères en een Dakota naar ons land met technici en materiaal. Uit Engeland kwamen gisteren op het toneel van de ramp aan drie Valetta's en zes opleidings vliegtuigen. Bovendien heeft En geland nog vier piloten naar Gilze Rijen gezonden om de bemanning van de helicoptères bij te staan. Diepe indruk heeft de ramp ook in Oostenrijk gemaakt, waar men zich de hulp van de Neder landers vlak na de oorlog nog best herinnert. Dankbaar dat ze iets „terug konden doen" bracht men daar binnen 24 uur 2 mil- lioen schillingen bijeen, verge zeld van een groot aantal aan biedingen om de zorg op zich te willen nemen van dakloze Neder landse kinderen. Onder deze 2 millioen was een gift van 100.000 schillingen van Kardinaal Innit- zer. Aanbiedingen voor onderdak kwamen ook uit Parijs. Sinds Dinsdagmiddag een oproep over de Franse radio was gedaan, kwa men meer dan duizend families zich daarvoor aanmelden. Uit Saarbrücken is een trein met 700 ton kolen onderweg, voorts zes vrachtauto's met kle ding, schoeisel en levensmidde len. De Saarlandse politie heeft een afdeling genie en twee veld keukens gezonden, terwijl boven dien twee speciaal uitgeruste auto's, een motorboot en een rubberboot onderweg zijn. Naast de helicoptères uit Ame rika, Engeland en Frankrijk, is nu ook een Zwitsers toestel aan gekomen, terwijl ook drie Zwit serse artsen, werktuigkundigen met reddingswerktuigen en ge neesmiddelen per transportvlieg tuig naar ons land kwamen. Veertig rubbervlotten vervoer de het Britse vaartuig Fleetwood naar het bedreigde gebied vanuit Londen. Het zal onder leiding van de Nederlandse marineleiding mee gaan 'helpen. Een buitengewoon welkom geschenk is men bezig vanuit Zweden te verzenden. Reeds kwamen 25.000 dekens in het bedreigde gebied aan, 75.000 dekens zullen vandaag en morgen volgen. Ambulances snellen te hulp Koningin Frederica van Grie- rr.Jkenland heeft Koningin Juliana, voor gratis vervoer van De- Koning Boudewijn van België en troit, Chicago, Denver, Los Koningin Elizabeth van Engeland De Antillen. Zoals u weet is het er midzomer en de Zondag is bij uitstek de dag, waarop iedereen naar buiten trekt, naar de koele stranden en baaien. De CUROM, de omroep van Curagao komt dan enkele uren in de lucht en sluit het grootste gedeelte van de dag. Zondag j.l. was dat niet zo De eerste uitzending van de CUROM bracht het nieuws van dc catastrophe, die het verre moe derland had getroffen en in een ononderbroken uitzending teken de de zender langzamerhand het beeld, dat heel de bevolking ver vulde met een verbijsterende ont zetting. Niemand dacht meer aan strand en zee. 's Avonds waren de kerken van alle gezindten vol. Practische geesten zaten intus sen niet stil. Een hulpactie startte bijna onmiddellijk met het voor de Antillen zelfs schijnbaar niet te bereiken doel: voor het eind van de week een millioen bij elkaar te hebben. Welnu: het is nu Vrijdag en de achthonderd duizend is overschreden.... Bovendien is een lijnvliegtuig van de K.L.M. onderweg met 1464 kg lakens aan boord, die in Curagao bijeen gebracht zijn. Paramaribo leverde daar nog 500 kg bij. Curasao heeft nog 3500 lakens klaar liggen plus 700 de kens. Een Amerikaanse maat schappij zal deze hele voorraad gratis naar Nederland vliegen. Oók Nederlanders! De kleine Nederlandse gemeen schap in Lissabon heeft een be drag bijeen gebracht van f 15.000. In Venezuela is een comité ge vormd door de Nederlandse ge meenschap, waarbij ook steun verleend wordt van Venezolanen. Men heeft reeds heden 3000 dol lars overgestort op het Nationaal Rampenfonds. Uit Spanje komt het bericht, dat reeds 100.000 pe seta's in de kas van het Nationaal Rampenfonds zijn gestort, terwijl f 10.000 direct konden worden overgemaakt. Amerika De gemeenteraad van 't plaatsje Zeeland in de Amerikaanse staat Michigan heeft Woensdag in een speciale vergadering eenstemmig besloten president Eisenhower telegrafisch te verzoeken een on onbeperkt aantal door de waters nood getroffen Nederlanders in aanmerking te laten komen voor emigratie naar de Verenigde Sta ten, om zich daar een nieuw be staan op te bouwen. In alle delen van de Ver enigde Staten wordt spontaan gereageerd op de oproepen tot hulp, die zijn gepubliceerd in de Amerikaanse pers en door de televisie. In het gehele land werken de Nederlandse consu laten onder hoogspanning om de toevloed van pakjes en geldbedragen, variërend van vijf tot duizenden dollars, te verwerken. Het consulaat te New York ziet er uit als een pakhuis. Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen zorgen telegrammen van deelneming ge zonden. Uit Rijnland-Westfalen vertrokken vannacht ambulances naar Nederland. De steden Biele feld, Hamm, Aken, Münster, Kre- feld en enige kleinere plaatsen in West-Duitsland hebben aange boden gedurende verscheidene weken Nederlandse kinderen on derdak te verlenen. Reders Boulogne-sur-Mer besloten Woen— dag een treiler uit te rusten en naar Nederland te zenden. Het Internationaal Christelijk Vakverbond ontving van 't Franse Christelijk Vakverbond de mede deling, dat het bereid is zijn studiecentrum te Bierville bij Pa rijs gedurende twee maanden ter beschikking te stellen voor 25 kinderen van ongeveer 12 jaar, van getroffen gezinnen, vergezeld door onderwijzers. De stichting die het landgoed van Prins de Ligne, in België, beheert, heeft meegedeeld twaalf Nederlandse kinderen, 7 Jongens en 5 meisjes tussen zes en twaalf jaar te willen opnemen. Vacantie opgegeven De gemeenteraad van West- Berlijn heeft zijn oprechte deel neming betuigd met de slacht offers der overstromingen in W.- Europa. De raad betreurde het dat de stad, door haar eigen be narde positie en het moeten ver werken van een stroom van vluchtelingen uit Oost-Duitsland, niet tot hulpverlening in staat is. 47 politiebeambten van Bre men hebben dit jaar afstand ge daan van hun vacantierecht. Zij hebben aangeboden deze tijd in Nederland, deelnemend aan de hulpverlening, door te brengen. Deze West-Duitse reddingsploeg brengt haar eigen reddingboten mee en zal geheel voor haar eigen bevoorrading zorgen. Het Canadese parlement heeft een motie van de premier van Canada met algemene stemmen aangenomen, om „de meest con crete hulp aan de slachtoffers in West-Europa te verlenen, wan neer men over de juiste gegevens beschikt t.a.v. de directe be hoefte". Deze boodschap van het Canadese parlement is via de Canadese ambassadeur aan H.M. de Koningin doorgezonden. Op het vliegveld Valkenburg is het eerste van de aangekondigde Italiaanse vliegtuigen aangeko men. Het vliegtuig heeft de per soonlijke geschenken gebracht, welke de Italiaanse president Einaudi aan H.M. de Koningin der Nederlanden heeft aangebo den ten bate van de slachtoffers van de overstromingen. Twee andere vliegtuigen met de eerste goederen van het Ita liaanse Rode Kruis zullen Vrijdag arriveren. Zuid-Afrika De Zuid-Afrikaanse hulpverle ning aan de door de watersnood getroffen gebieden in West-Euro pa draait thans op volle toeren. Voor de hulp aan Nederland heeft de Zuid-Afrikaanse regering op dracht gegeven, dat alle devie- zenbepalingen komen te verval len. De Nederlands Hervormde Gemeente te Kaapstad heeft on middellijk een eerste bijdrage Hier zien we twee Franse genie-soldaten tezamen met Nederlanders in een rubber bootje op de overstroomde weg van Halsteren naar het stadje Tholen. In de huizen, welke langs deze weg ston den, kwamen 63 mensen ten gevolge van de vloedgolf om het leven. van vijfduizend gulden geschon ken. In alle Rode Kruiskan toren worden voor ditzelfde doel inza melingen gehouden. In bijna alle steden en dorpen zijn door de burgemeesters fondsen in het le ven geroepen voor hulpverlening. Het medeleven met de getroffen gebieden is buitengewoon groot en alle beschikbare krachten wor den gemobiliseerd voor de hulp verlening. Een wassende stroom De president van Finland, Juho Paasikivi, heeft 50.000 (ongeveer f750.mark ter beschikking van de Nederlandse overstro mingsslachtoffers gesteld. Twee Franse hefschroefvlieg- tuigen zijn uit een luchtbasis na bij Parijs naar Gilze Rijen ver trokken; ze zullen ter beschik king van de Nederlandse auto riteiten worden gesteld. Een met reddingsmateriaal geladen „Da kota" volgde. Orange, in Zuid- Frankrijk, de plaats van her komst der Oranje's, schonk vijf duizend en Cannes tienduizend gulden. De elfhonderd leden tellende Nederlandse gemeenschap te Sin gapore heeft, als eerste bijdrage, 50.000 straits dollar, d.i. 62.500 gulden, voor de Nederlandse overstromingsslachtoffers bijeen gebracht. Het Australische Rode Kruis heeft 400 pond sterling, d.i. f 4260, uitgetrokken voor de Britse ge troffenen en een gelijk bedrag voor de Nederlandse. Tot nu toe zijn 1300 voertuigen van het Amerikaanse leger uit West-Duitsland naar Nederland vertrokken, om alhier voor de hulpverlening te worden inge schakeld. Te Madrid blijven de gaven voor de Nederlandse overstro mingsslachtoffers bij de Neder landse ambassade en op het kan toor van de K.L.M. binnenstro men. Het officiële dagblad der Spaan se falangisten „Arriba" wijdde Donderdag een hoofdartikel, ge titeld „Draagt het lijden ver enigd", aan de overstromingen in Nederland. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat een buit 'a - eder, voor wie Wilton-Fijenoord schepen in aanbouw heeft, spontaan een be drag van f 5000 voor storting in het Nationaal Rampenfonds be stemde. Het Engelse ministerie van Be voorrading heeft tienduizend koolspitsen voor zoeklichten aan Nederland afgestaan. De K.L.M. heeft de zending al naar Neder land gebracht. SPEK IN 'T LEK Daar voer op de Zeeuwse binnenzee de motorboot „Spes Salutis" uit Brielle, die negentig koeien naar Rotter dam bracht. Plotseling sloeg de boot lek. De brandweer zag geen kans de boot leeg te pompen, zodat de bemanning maar moest zien zich met eigen middelen te redden. Er was een lek ontstaan, dat tenslot te gedicht werd meteen stuk spek, dat een slager wel willend afstond! Hersteltverk met kracht begonnen (Van een onzer redacteuren) Op 'f eiland van Dordt ligt. de Biesbospolder al weer droog wat door een gat in de Wieldrecht.se zeedijk ten Zuiden daarvan jammer genoeg nog niet het geval is, zo deelde de Directeur-Generaal van Rijkswaterstaat mede. Tussen Willemstad en Roodevaart zitten er tien gaten in de dijk. Verkenningen zijn hier druk aan de gang en de gemeente Willemstad heeft reeds een aannemer gecharterd om zo snel mogelijk het achterland te kunnen bevrijden van het water. Walcheren heeft de spring vloed doorstaan. Schade bij Oost en Westkapelle is provisorisch hersteld. Binnen twee weken hoopt men ook de gaten bij het Veergat gedicht te hebben, waar door tegen het heropenen van de spoordiensten van die kant uit geen enkele bezwaar meer zou bestaan. Jammer genoeg bederft het Oostelijk deel van Zuid Be veland deze plannen, want be schadigingen aan de dijken bij Kruiningen en Rilland zullen, zo als het zich nu laat aanzien, zeer veel tijd vergen. Een andere moeilijkheid op Zd. Beveland voorspelt de slechte situatie bij de sluis in Hans weert. Onder het buitenhoofd van de middensluis loopt water. Er is al aan een aannemer opdracht ge geven de sluizen bij Vlissingen en Veere in goede staat te bren gen, om, zonodig, op grote schaal over het kanaal door Walcheren te kunnen beschikken. Betrekkelijk goed zijn Noord Beveland en zeker Zeeuws Vlaanderen er af gekomen. Aan het droogleggen van de Neuzen- polder wordt al gewerkt. De overige gaten bij Kloosterzande en Ossenisse tien in getal betekenen, vergeleken bij wat de Rijkswaterstaat bijvoorbeeld op Schouwen wacht, kinderspel. Donderdagavond was er van de 3300 ha welke in Zeeuws Vlaan deren blank gestaan hebben, al weer 2500 ha van het buiten water afgesloten. Noord Beve- lands herstel wordt een kwestie van wat men in vaktermen noemt „droog werk". De Rijks waterstaat kan dit karwei vol ledig overlaten aan de Neder landse Heidemaatschappij. Zwaarder .kluiven" Moeilijker is voor de Rijks waterstaat de opgave welke Tho len en St. Philipsland stellen. De situatie is nog erg onoverzichte lijk, maar het wordt in elk geval werk van lange duur. De bur gemeester van de stad Tholen is aangeraden de bebouwde kom van zijn gemeente door een voor lopige dijk te omringen, om daar tenminste weer langzaam te kun nen terugkeren tot het normale leven. Ligt het eilandje Tien Gemeten geheel onder water ook dit zal in strijd met de geruchten niet worden opgegeven op Beier land en Voorne-Putten kan di rect worden aangepakt. Op Put ten schiet het dichten van een reeks kleinere gaten goed op. Een grote bres bij Oude Hoorn wordt echter een meer tijdrovende be zigheid. Met groot mhteriaal werd tegelijkertijd begonnen bij 's-Gravendeel, Numansdorp en de Eendrachtspolder in de Hoekse Waard. De evacuatie van bevol king in zoverre daartoe werd overgegaan zal. onverhoopte tegenspoed buiten beschouwing gelaten, beslist niet zo lang be hoeven te duren. Op IJsselmonde vlot het werk eveneens goed. Rozenburg zou na Maandag drooggebleven zijn als door het „haalwater" van snel varende schepen de dijk op het Oosten van dit eenzame eiland het niet andermaal had begeven. BOEREN STAAN VEE AF De boeren van Lekkerkerk hebben, voor zover het vee niet geëvacueerd is geweest, een krachtige actie ingezet om de getroffen gebieden de helpende hand te bieden. Een eerste rondgang leverde 35 koeien, 28-pinken en 8 kalve ren op. Ruw geschat vertegen woordigt cnfe een bedrag van f 33.500.TlFet lig1 in de be doeling, dit vee 71 stuks, na overleg met het Nationaal Ram penfonds voor een speciale ge meente met veel kleine getrof fen boeren te bestemmen. Geëvacueerd en meldt uw adres! Aan- de geëvacueerden, die on derdak hebben gekregen wordt verzocht per briefkaart aan hun naaste familieleden te berichten op welk adres zij zijn onderge bracht. Officieel schrijven van het Aan Katholiek Nederland Dierbare Gelovigen, God heeft ons Volk een zwaar kruis opgelegd. Honderden verloren het leven, tienduizenden verloren huis en haard, honderd duizenden lijden bitter en mïllioenen lijden innig mee. Wij buigen in diepe deemoed ons hoofd voor Gods H. Wil en aanbidden Zijn ondoorgrondelijke Voorzienigheid. Zijn Heilige Wil is ons ALTIJD goed en gezegend. Maar dierbare gelovigen, wij moeten veel meer doen, ons volk moet op de knieën in gebed en boete. Wij moeten niet ophou den de goede God te smeken, dat Hij Zich in barmhartige goedheid over ons moge ontfermen en ons de kracht moge geven, om deze zware uren gelovig te dragen en om in waarachtige broederschap elkander te helpen. Uw Bisschoppen doen daarom een heilig beroep op U allen: Doet boete, verenigt U in gebed en helpt zo goed als ge kunt. Als wij allen op deze wijze in Zijn Naam verzameld zullen zijn in deze droevige dagen, dan zal God in ons midden zijn en dan zal zelfs deze zware beproeving ons dichter bij God brengen. En vergeet dan ook Haar niet, die ons door God werd gegeven als Troosteres der Bedroefden. Zij is onze Moeder, vooral in de nood en Zij zal ook nu door Haar smekende almacht tonen, dat Zij tevens de oorzaak van onze blijdschap wil zijn. Geheel Christelijk Nederland gaat Zondag a.s. 8 Februari samen de handen vouwen, katholieken en niet-katholieken. Zorgt, Priesters en Gelovigen, dat al onze gelovigen van deze dag een bid- en boetedag maken. Wij schrijven aan Onze Geestelijkheid voor dat zij te dien einde gepaste regelingen zal treffen, zoals bijvoorbeeld enkele uren van gezamenlijke aanbidding en Wij smeken al Onze Gelo vigen, om zonder uitzondering nu mee te bidden en mee te offeren, met het hart en met de daad. God zegene en bescherme ons land en volk. Gegeven te Utrecht4 Februari 1953. Dr. B. J. ALFRINK, Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht. Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch. J. W. M. BAETEN, Bisschop van Breda. Buiten gesloten Al eerder hebben wij te kennen gegeven, dat de communisten, althans de rode leiders van de C.P.N. en E.V.C., zich buiten de volks gemeenschap sluiten, nu deze zich in dit tijdsgewricht van rampspoed voor ons gehele land zo prachtig één voelt, enkele kleinere incidenten dan daargelaten. Een inci dent kan men echter de houding van de communis tische. leiders niet noemen. Het is alles politieke munt, wat in deze dagen voor die Moskou-satellieten slechts waarde heeft, een munt, die echter zo waardeloos is, dat men ze nog niet eens kwijt kan in de eenvoudigste col lectebus voor het Rampen fonds De C.P.N. geeft natuurlijk de schuld aan de regering-Drees, alsof, indien er inderdaad van schuld bij de overheid sprake zou zijn. wat natuurlijk geenszin nog vaststaat, deze niet veeleer op rekening van vroegere rege ringen zou komen. De heren van de dictatuur en de staats- vergoding menen verder natuurlijk, dat er veel meer centraal moet worden ge regeld. De regering laat te veel aan particulieren over, alsof niet juist de vrijwillige en zo spontane hulpverlening, recht uit het hart komende, in dit ogenblik van de groot ste waarde is voor de ver sterking van de gezonde grondslag van ons volksleven. Maar daar hebben deze heren geen weet van! Er moeten „landelijke comité's voor volkshulp komen", (terwijl de „Waarheid" meent te consta teren, dat er al zoveel orga nisaties tegen elkaar inwer kenalsof die volkshulp niet al volledig in werking is. En dan krijgen natuurlijk de Amerikaanse soldaten, die hier zo prachtig werken, de bekende veeg uit de pan. Meer dan ergerlijk is de hou ding van de Kremlin-piraten, die de noodlots-uren van het Nederlandse volk slechts vol ledig willen uitbuiten voor hun politiek gedoe. Deze min derwaardige „apartheidspoli tiek" moet de volgelingen toch wel iets zeggen; dat hopen wij tenminste. Om de radio Waarom hebt u de A.V. R.O. zo verdedigd, wordt ons gevraagd? Ons ant woord is: loij hebben de A.V. R.O. niet verdedigd, laat staan zijn houding goedge keurd. Wij hebben alleen ge waarschuwd tegen een ge vaarlijke tendenz, gevaarlijk voor het gehéle omroepbestel, dat een instantie als de rege ringsvoorlichtingsdienst de zaken van de radio-omroep, op principieel-vrije basis ge organiseerd, in handen zou nemen. De activiteit van de R.V.D. valt natuurlijk te prij zen, en wij begrijpen, dat in eerste aanleg snel en dus ge ïmproviseerd moest worden opgetreden. Later heeft men al begrepen, dat deomroep verenigingen moesten worden ingeschakeld bjj de bron. Het principe, en daar ging het bij ons om, dat de omroepen de verantwoordelijkheid dragen voor de inhoud van de uit zendingen in de hun toege wezen zendtijd, is gered, door het besluit, eigen omroepers van de omroepverenigingen bij de R.V.D. de officiële be richten en dergelijke te doen uitzenden. Dat hei niet moge lijk is geweest, bij de samen werking voor de radiorepor tages de vier omroepen te doen samenwerken, moet be treurd worden, evenals de weinig-soepele houding, wel ke de A.V.R.O. in deze dagen in het algemeen tenslottè aannam, ook toen zij weiger de met de R.V.D. samen te werken. De verdediging, die de A.V.R.O.-voorzitter Don derdag voor de microfoon voerde, blijft uiteraard voor zijn rekening. Maar dat is natuurlijk ook het geval met de actie van het landelijk comité van A.V.R.O.-leden (de hetze rondom Vogt). Wij moeten in al deze dingen de objectiviteit betrachten! Informaties over evacué's uitsluitend bij Rode Kruis Informaties over geëvacueer den moeten uitsluitend worden ingewonnen bij het Nederland se Rode Kruis, Prinsessegracht 21. 's-Gravenhage en dus niet bij de Rijksinspectie der Bevol kingsregisters. Het bestuur van de Kon. Ned. Voetbalbond, in bijzondere ver gadering bijeen in verband met de Nationale Ramp, heeft beslo ten dat alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Febr. vastgestelde com petitiewedstrijden zijn afgelast. Rekening houdende met de wens van de regering, verzoekt het K.N.V.B.-bestuur ook geen vriendschappelijke wedstrijden te organiseren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2