Nieuw Guinea, eiland waar de tijd stil bleef staan Voorlopig GEEN verhoging van ponttarieven De wegwijzer Nu actueel: plan tot AFDAMMING van de zeegaten Parlementaria Vrijdag 6 Februari 1953 7 Pastoor H. M. Brandehof overleden Monnikendam. Zondag overleed in het O.L. Vrouwengasthuis te Amsterdam de vroegere pastoor in Monnikendam, H. M. Brandehol'. Gedurende 15 jaren was hij pastoor van de parochie van de H. Nico- laas en Anthonius te Monnikendam. Hij heeft zijn beste krachten aan het paro chiale werk gegeven. Als geestelijk leider deed hij veel voor de B.K. Vereniging voor doven „St. Raphael-' te Amsterdam, waar hij gedu rende 27 jaren leiding gaf. Met grote liefde en toewijding werkte hij onder deze mensen en leerde de mensen niet alleen de gebarentaal, maar ook 't liplezen. Ook in niet-Katholieke kringen maakte de thans overleden herder zich zeer be mind. De R.K. werkinrichting voor blin den in Amsterdam kwam door zijn initia tief tot. stand. De uitvaartdienst en begrafenis vonden Donderdagmorgen in deze gemeente plaats, waarbij vele autoriteiten aanwe zig 'waren en ook vele mensen, die door cleze werkzame pastoor in verenigingsver band of particulier waren geholpen. Hebt Gij ook al rheumatièk Wie de kwellingen van rheumatlek of van rheumatlsche aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Altker's Kloosterbalsem, waarvan de genees krachtige bestanddelen diep in de weef sels doordringen, voelt U, hoe een heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk eeft wel dadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niets zegt men: Akkeris Kloosterbalsem^ „Geen goud.zo goed". Leerzame avond voor Waterlandse jeugd Hakken met stenen bijl en hekel aan „verschoning" MONNIKENDAM. In prettige vrolijke stemming verzamelde zich vorige week Waterlands rijpere jeugd, aangesloten bij de Chr. Jongemannenverenigïng en de Chr. Jongevrouwen-federatie van de ring Waterland, in het gebouw „Samuel" te Monnikendam. Onder de aanwezigen die liet jeugdfestijn bijwoonden, merkten wij o.a. op Monnikendams burgemeester, dc lieer Kelder, de plaatselijke predikant ds. R. Bijlsma benevens ds. Vos, predikant te Ransdorp en Schellingwoude. De ope ning werd verricht door de sympathieke jeugdige predikant van Marken, ds. Abclsma. Als spreker trad namens het Kon. In stituut voor de Tropen op de lieer Kas- berg, die zijn aandachtig gehoor op mees terlijke wijze het voor velen nog onbe kende gebied Nieuw Guinea binnen leidde. Aan dc hand van zeer duidelijke lichtbeelden toonde hij ons de wonder schone bekoring van dit nog niet geheel ontsloten, op Groenland na, grootste eiland der aarde. Dat dit gebied zolang onbetreden bleef, verklaarde spreker uit het feit, dat het strand en de kust met zijn on diepe kreken weinig aantrekkelijks bood voor de zeevarende volkeren. Liever voer men naar de andere eilanden der Raadpraat stopgezet De gemeenteraad van Amsterdam besprak Donderdagmiddag uitvoerig de voor dracht van B. en W. tot wijziging van de tarieven voor de pontveren. Wat vrijwel nimmer plaats vond, gebeurde thans, want de door B. en W. naar aanleiding van hun voordracht uitgelokte besprekingen werden door hetzelfde college na een kort antwoord van wethouder Van Wijck geschorst. Eerst zal nader contact worden gezocht met de regering. Het vermoeden lieeft thans post gevat, dat deze tariefverhoging niet meer voor de op handen zijnde verkiezingen zal worden be handeld en dus waarschijnlijk dit jaar niet zal gelden, hetgeen betekent, dat het verlies op dit vervoerswezen op rekening van de gemeente komt. TWEE MILLIOEN VERLIES PER JAAR Op rekening van gemeente? Tijdens de behandeling van de voor dracht diende de heer G. van 't I-Iull een motie in, waarin B. en W. werden uitge nodigd ten spoedigste met de regering in overleg te treden, omdat het interlocale verkeer door het Rijk gedragen behoort te worden. Tevens het verzoek om de verhoging van de tarieven, voor zover daartoe besloten zou worden, slechts in te voeren, nadat als resultaat van bedoeld overleg gebleken is, dat de regering be reid is de kosten van de IJ-oeververbin- dingen wat betreft het interlocale ver keer ten laste van het Rijk te brengen. Van de Raadsleden C. Burger, mr. Th. C. M. A. Elsenburg, A. M. Luns en J. Korthagen kwam een mótie om het ta rief voor ingezetenen of bedrijven in Am sterdam te verlagen tot 10 ct. per vaart op vertoon van een legitimatiekaart, gel dig gedurende een kalenderjaar en ver krijgbaar tegen de prijs van f 2.50 voor elk voertuig. Uitsluitend voor het vervoer van voer tuigen van ingezetenen en bedrijven van de gedeelten van Amsterdam ten Noor den van het IJ en tussen Ouderkerk en T")e watersnood, die grote delen van ons land enkele dagen geleden heeft ge teisterd, deed ons weer eens ervaren hoe sterk de kracht van de wateren is. Als de golven zich verheffen, ontketenen zij een geweld waar niets tegen bestand is. Zwa re dijken worden stukgeslagen, hoge dui nen worden weggespoeld, huizen storten in, mensen en dieren worden verzwol gen. Het is een demonische kracht, waar niemand tegen op kan, wanneer „de af grond roept tot de afgrond". Niemand? Ja, toch is er Eén, die het geweld der wateren bedwingt en de af grond toesluit. God is meer en machtiger dan de krachten uit de diepte. De wateren en hun geweld zijn een teken van de anti-goddelijke onheils machten in het heelal. Hun woeden her innert ons er aan, hoezeer ons leven wordt bedreigd en hoe weinig wij daar tegen kunnen beginnen. Maar Christus wandelt over de golven en bestraft ze, zodat ze tot bedaren ko men. De hand van God redt ons van de totale vernietiging door het water. Een tweede zondvloed, waardoor heel de aar de onder het wateroppervlak zou kunnen verdwijnen, zal ons bespaard blijven. Want de levende God wil onze ondergang niet, maar ons behoud. De golven kunnen hoog gaan. Zij kun nen voor een korte tijd ontzaglijk veel verwoesten. Toch is hun moed niet an ders dan overmoed; een gaan buiten de door God gestelde grenzen; een duivels grijpen naar de opperheerschappij over alle dingen. God zal dit pogen telkens doen mislukken. Hij wijst de zee terug binnen haar perken. Hij stilt het rumoer der golven. Want Hij is genadig over ons. Hij wil de wereld bewaren en red den. Eenmaal zal er geen zee meer zijn (Openb. 21 1). Het geweld der baren stelt ons voor de ontzaglijke werkelijkheid van demoni sche machten, die zich verheffen. Maar ook temidden daarvan staat Christus onze Heer, overwinnend en reddend. 't Gebruis der zee doet Gij bedaren, daar Gij haar golven stilt. (Ps. 72 5). R. B. de spoorweg AmsterdamUtrecht ver krijgbaar te stellen abonnementen, gel dig voor een onbeperkt aantal vaarten voor één voertuig. Wethouder Van Wijck deelde mede, dat het tekort op het pontvervoer twee mil- lioen per jaar beliep. Dit kan de gemeen te niet tolereren. Het Rijk zal een gedeel te in de kosten dienen bij te dragen. Op het moment had de laad de mening uit gesproken zich in. hoofdzaak te verzet ten tegen de plannen voor het locale ver keer. De noodzaak bleek, dat op korte termijn met de regering overleg zou wor den gepleegd, waarom B. en W. voorstel den de besprekingen in deze vergadering te schorsen. Alzo werd besloten. Archipel Jaca, Borneo, enz. De primitie ve staat waarin men lieden ten dage de bewoners (Papoea's) nog aantreft is aan deze afzondering schuldig. Opheffen van de Papoea's uit deze primitieve vorm is niet gemakkelijk. Daartoe draagt de le vensverhouding van de Papoea bij. Hij is een natuurmens. Heeft weinig behoef ten, dus waarom zal hij zich op andere levensvoorwaarden overschakelen. Daar om weigert hij de scherpe ijzeren bijl en hakt trouwhartig, ook al duurt het dan langer, zijn bomen met zijn stenen bij len om. Anders staat het met textiel. Dit wordt gaarne aanvaard, maar bleek we gens het totale gebrek aan hygiënische begrippen een groot gevaar. Want men bleef de geschonken pantalon en het hemd tot in het oneindige dragen en het ergste is dat als men zes weken zo'n hemd had gedragen, men dit vuil en wel met liefde 'n poosje aan 'n ander afstond. Gevolg: toeneming van huidziekten enz. De enige mogelijkheid is dan ook deze stammen door voorbeeld en onderwijs op te voeden. Daartoe werken in groot verband de ruim 6000 reeds gestichte volksscholen mede. De doorsnee Papoea is niet achterlijk. Er zijn zelfs schrande- de koppen onder. Daarom zijn er ver- volgklassen, Muloscholen en een H.B.S. De Technische scholen vallen bij velen zeer in de smaak. Natuurlijk is er ook landbouwonderricht, maar deze scholen vinden maar weinig belangstelling. Dit ligt aan de heersende adat. Landbouw is vrouwenarbeid. Wordt dus vóór de jon gens als minderwaardig aangemerkt. Verder tracht men de Papoea's tot be tere levensgewoonten te brengen. De massale mannen- en vrouwenhuizen te vervangen door eenvoudige doch zinde lijke gezinswoningen, waardoor veel ziekten doelmatig bestreden worden en er een geheel andere sfeer wordt gescha pen. Voortgaande en verduidelijkt door de mooie lichtbeelden toonde de heer Kas- berg ons tot slot de verschillende Pa poea's stammen en de plaatsen waar zy voorkomen. Amerikaan gaf f 25 DURGERDAM. Een Amerikaans echtpaar dat dezer dagen Durgerdam bezocht, schonk f 25 aan de inza melingsactieDe Amerikaanse vrouw was een kleindochter van ds. Van Breemen, die van 1895 tot 1897 in Durgerdam predikant was. Het echtpaar wilde een bezoek brengen aan de pastorie, waartoe ds. Van Andel, de huidige Durger- damse predikant, gaarne zijn toe stemming gaf. Het echtpaar bekeek ook het Dia coniegebouw, waar Durgerdamse vrouwen ijverig bezig waren inge zamelde kleding in te pakken. Toen de Amerikaan dat zag, haalde hij zijn portemonnaie voor de dag en gaf spontaan f 25. HOUenGR/BP kunt U bestrijden met de 1 zo krachtig werkende HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK INNEMEN Zusterkring schonk Kerk een flink bedrag Beemster. De leden van de zusterkring te Z.O.-Beemster waren Vrijdagavond de gasten van de vrouwenclub te Midden- beemster. De bijeenkomst werd gehouden in de bovenzaal van de kosterij. Na de opening door mevr. A. Jongens-Brom- mersma werden door mej. Visser de voorbereidingen en uitvoering van de tentoonstelling en verloting door de vrou wenclub en de zusterkring op rijm uit eengezet, waarna mevr. Kwantes op gees tige wijze in een voordracht een en an der nog eens naar voren bracht. Na een korte toespraak overhandigde mej. Hoving een flink bedrag aan de kerkvoogdij. Dit bedrag was nog over gebleven van de gehele opbrengst van de tentoonstelling met attracties en verlo ting. De president-kerkvoogd, de heer J. Slooten nam dit mooie bedrag voor ker kelijke doeleinden in ontvangst en sprak daarvoor namens de kerkvoogdij zijn har telijke dank uit. Na de pauze, waarin een kopje thee werd gebruikt, volgde een bespreking van het boek „Marit" van de Zweedse schrijver Axel Hambraeus. Dit boek werd op uitstekende wijze door mej. Hoving verteld, en de aanwezigen hebben van de inhoud zeer genoten. Koeien op het witte doek Spijkerboor. Dezer dagen hield de afd. Starnmeer e.o. van de Bond van Platte landsvrouwen een bijeenkomst in het „Heerenhuis" te Spijkerboor, waarbij ook de echtgenoten waren uitgenodigd. De avond werd verzorgd door Wessanen's Koninklijke Fabrieken met films over Denemarken en Nederland. De heer Eikelenboom, landbouwkundi ge van deze firma, hield eerst een inlei ding, waarin hij vertelde dat Denemarken onze grootste concurrent is bij de export van zuivelproducten en dat daar de koeien weliswaar minder melk, maarmeer vel geven dan hier. De Yersey-koe, een lelijk schonkig dier, maar met hoog vet gehalte, wordt daar veel gehouden. Men geeft er de dieren driemaal zoveel kracht voer als hier. Het vee is bijna allemaal rood, heeft geen staartpluim en geen ho rens en de koeien worden altijd op stal gemolken. De boerenzoons doen in Denemarken veel aan uitwisseling van de ene streek met de andere en gaan 's winters vaak naar de volkshogeschool. Na de pauze werd de prachtige kleuren film vertoond en kwamen o.a. de model boerderij van gebr. Ruijter te Blokker en de proefboerderij van Wessanen te Worm er op het witte doek. De thuisblij vers hebben veel gemist. Buitenlandse order voor Nederlandse drukkerij De Fédération Internationale de 1'Auto mobile waarbij voor Nederland de K.N.A.C. is aangesloten heeft een order gegeven voor het drukken van niet min der dan 110.000 elfbladige en 240.000 vijfentwintjgbladige carnets de passages en douanes met omslag aan de Konink lijke Nederlandsche Boekdrukkerij H. A. M. Roelants te Schiedam. Hiervoor zul len 46.000 kilogrammen papier worden verwerkt. Gedurende vijf weken zal deze drukkerij met twee persen 120 uur per week moeten werken om deze order, die voor de drukkerswereld van een zeld zame grootte is, op de vastgestelde tijd gereed te hebben. GESPREK MET WATERSTAAT - DESKUNDIGE: (Van onze Haagse redacteur) "jVTaar de mening van de tot oordelen meest-bevoegde waterstaatsdeskundigen had de toestand in en om Dordrecht bepaald rampspoedig kunnen worden als de dijk bij 's-Gravendeel en Papendrecht eens niet was doorgebroken. Daardoor namelijk werd de waterstand lager. Dordrecht behoort tot de plaatsen, die voor de waterstaatsmensen altijd bronnen van zorg opleverden, evenals trouwens Rot terdam. De recente ramp zal echter noodzakelijk maken radicaal uit te maken of rigoureuze maatregelen niet onverbiddelijk nodig zijn. En wel ten aanzien van het feit, dat er bepaald te lage dijken zijn, die een oude bebouwing ver tonen. Deze huizenbouw maakt immers onmogelijk te dijk te verhogen. De Wijnstraat in Dordrecht een zeer oude woonbuurt is tevens een dijk en ieder weet ook dat Rotterdam een dijk heeft, die dwars door de stad loopt. Vroeger noemde men de bekende Zandstraat ook wel: de „Polder". Aan weerskanten van de dijk is er bebouwing. Dergelijke toestanden kunnen oorzaken worden van verschrikkelijke rampen, zij leiden er als vanzelf toe, dat onderzoekingen naar de wenselijkheid van verbeteringen worden uitgesteld. Het zal onverwijld nodig zijn na te gaan of bebouwing van dijken ook op andere plaatsen in ons rivieren gebied niet kan hebben geleid tot bestendiging van situaties, welke strikt ge nomen verbetering behoefden. Natuurlijk gaat men in deze dagen van huizennood niet gaarne over tot afbraak van woningen, doch als de veiligheid van onnoeme lijk velen ermee gemoeid is, kan een beslissing niet moeilijk zijn. Ieder, die iets van dijken afweet, is bekend met het feit, dat bij stormvloeden de dijken ge meenlijk niet bezwijken door de druk van buiten, maar doordat het binn en- beloop wordt doorweekt, vanwege het overslaande water. Hoe hoger de dijk dus is, hoe beter; en tevens zal de binnenbeloop ongehinderd moeten kunnen worden versterkt, dus zonder gehandicapt te worden door huizen- of andere bebouwing. Algehele herziening der waterkeringen lijkt na de ramp nodig (~hnze inlichtingen in de kringen der bij uitstek deskundigen maakten ons dui delijk dat er ten aanzien van de bedij kingen nooit een absolute veilig heidsmarge bestaat; ons dijkenbe- stel is het resultaat van eeuwenlange er varingen. De verschrikkelijke ervaringen van deze dagen zullen zo vernamen wij tot nieuwe conclusies leiden. Met kracht zal moeten worden aangestuurd op verhoging cn verzwaring van de dij ken, en op verkotting van dc waterkering. Het Waterloopkundig Laboratorium te Delft is reeds 3 jaren bezig met studies betreffende de mogelijkheid de zeegaten bezuiden het vasteland van Zuid-Holland met dijken af te sluiten; naar wij ver- I namen zal het resultaat van die onder- zoekingen niet zo lang meer op zich doen wachten. Afdammingen zouden het ge vaar voor de Zuid-Hollandse eilanden en een groot deel van Zeeland bezweren., Maar de kosten van deze projecten zul len enorm moeten zijn! De zee pleegt hier veel gevaarlijker te zijn dan b.v. bij de Afsluitdijk, omdat onze kust in 't Noorden als het ware wordt beschermd door de gordel van eilanden. Ook is im mers het getijverschïl in 't Zuiden veel groter dan bij Den Helder; dat Zeeland zo uitzonderlijk zwaar getroffen werd is voor een groot deel te wijten aan de ver woestende werking van het grote ver schil tussen eb en vloed. Een onzer deskundigen wees op een geluk bij alle ellende, die het land getroffen heeft. Waren onze ri vieren bijzonder gezwollen geweest (wat in deze tijd niet zelden ge beurt!) dan hadden de gevolgen van de storm en de springvloed der zee nog veel en veel erger kunnen zijn. Misschien heeft de historische St. Elizabethsvloed van 1421 wel te lij den gehad van een combinatie dezer drie factoren (men kent de ware oor zaken niet), doch zelfs de twéé fac toren van Zaterdagnacht (spring vloed en N.W. storm) komen zó zel den voor, dat men kan spreken van misschien eens in de drie eeuwen Maar onze waterstaatkundigen wil len na de gruwelijke ervaringen dezer dagen niet maar rustig aan nemen, dat er wel weer eeuwen ver lopen eer nieuwe catastrophen drei gen. Het feit, dat de nieuwe afslui ting van de Brielse Maas het gehou den heeft (de dijk werd 40 cm. hoger gemaakt dan voorheen gebruikelijk was) spreekt toch wel een duidelijke taal Ten slotte is er een element in het spel, dat ten aanzien van de oude dijken mis schien niet voldoende in acht is genomen in de laatste tientallen van jaren en wel: de voortdurende zakking van ons land! De invloed op die oude dijken betekent een daling van 12 a 13 cm. per eeuw, dus sinds 1421: 60 a 70 cm. Dit alles pleit voor óf verhoging der dijken, óf uitvoering van het grote plan van de afdamming der zeegaten, óf misschien wel voor beide. Vooreerst eist de redding aller inspan ning, dan de dichting der geslagen gaten in de dijken en wat daar allemaal op volgt. Maar dan zal onze regering voor enorme beslissingen worden geplaatst, want hoe dan ook, de grootst-m o g e - 1 ij k e beveiliging tegen alles vernieti gende watervloeden moet verkregen kunnen worden. Algehele herziening van de waterkeringen in de thans zo ramp zalig getroffen gebieden lijkt alleszins (Zie ook afbeelding op voorpagina) Watersnood Walcheren: Er zijn thans arbeids krachten genoeg. Deelneming: Dr. Drees heeft de Engelse premier Churchill zijn deelne ming betuigd met de slachtoffers van de ramp in Engeland en tevens zijn grote dank uitgesproken voor de hulp uit En geland. Boek: H. M. de Koningin zal een voorwoord schrijven in ,;Watersnood 1953' een uitgave van de Ver. ter Bevorde ring des Boekhandels, dat binnenkort zal verschijnen. Het zal ook gedrukt worden Qp zeer stijlvolle wijze heeft de regering haar belangrijke verklaring over de ramp, die ons land heeft getroffen, afge legd. In de Tweede Kamer was bijna het gehele Kabinet aanwezig, met uitzonde ring van de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, die een ver gadering heeft bijgewoond van de Kolen- en Staalgemeenschap te Luxemburg en die niet in staat was (door de onbegaan bare wegen) op tijd zijn departement te bereiken. Televisie- en filmoperateurs deden in alle stilte hun werk om dit grootse en tragische moment te ver eeuwigen. Niet minder dan 86 leden had den nog kans gezien om naar het Binnen hof te komen. Men miste alleen de afge vaardigden uit de noodgebieden, zoals o.a. baron V. de Feltz, die in Middelburg woonachtig is en de burgemeester van Den Briel, de heer Van Sleen. Onder doodse stilte werden in de Tweede Ka mer de redevoeringen van voorzitter Kor- tenhorst en minister-president Drees aan gehoord. Diepe indruk heeft dit ontzag lijk gebeuren op onze parlementsleden gemaakt. De verslagenheid was groot. Het meest bleek dit wel uit het voorstel van dr. Kortenhorst om geen debat te houden. Dit zou niet passen, daar iedereen er van overtuigd is, dat de Regering doet wat zij kan om de nood te lenigen. Alleen de C.P.N.-leden verzetten zich daartegen en zij haalden zich daardoor de grote erger nis van de andere afgevaardigden op de hals. De Tweede Kamer stelde zich op het standpunt, dat men de ministers en het ambtelijk apparaat niet aan de Kamer mag binden. Beide moeten de gelegenheid hebben om zich volledig aan de hulpver lening te wijden. De lange agenda, die op spoedige afhandeling wacht, moest zwich ten, zoals alles moet zwichten, voor de nationale ramp. Dinsdag 10 Februari zal de Kamer weer bijeen komen. Waar schijnlijk zal dr. Drees dan in de gelegen heid zijn nadere mededelingen te doen. De toestand was Dinsdag j.l. nog te on overzichtelijk om een debat te kunnen voeren. Noch de regering, noch de Ka merleden hebben een juist overzicht van de ramp. Verscheidene Kamerleden zijn daarom in kleine groepjes naar de be- Tweede Kamer staakt werkzaamheden dreigde gebieden vertrokken. De rege ring verleent daartoe alle medewerking, maar stelt zich terecht op het standpunt, dat het reddingvverk daardoor in geen enkel opzicht mag worden belemmerd. Ging de Tweede Kamer dus nog een week op reces, in de Senaat toog men onmiddellijk aan de arbeid. Daar werd dezelfde regeringsverklaring voorgelezen door de vice-premier, prof. Beel. De debatten over de dividendstop (een jaar verlengd) en de begroting van Oor log en Marine vermochten echter nie mand te interesseren. Er zijn persorga nen geweest, die zich hebben afgevraagd waarom ook niet de Eerste Kamer haar werkzaamheden heeft stopgezet. En zij vragen zich af of het verantwoord is om de minister van Oorlog en Marine, als mede de twee staatssecretarissen in deze drukke, bijzondere tijd in beslag te nemen. Wij geloven niet, dat de Eerste Kamer verstandig heeft gedaan door te verga deren. Is iedereen er niet van overtuigd, dat de minister van Oorlog op zijn depar tement thuis hoort, nu een groot deel van zijn leger werkt in de geteisterde gebie den? Voorzitter Jonkman heeft echter aan de betrokken ministers gevraagd of zij in de Eerste Kamer wilden komen of niet. Zij allen, de bewindslieden V. d. Kieft, De Bruyn en Staf, stelden er prijs op de aanhangige ontwerpen zo spoedig mogelijk af te doen. De Eerste Kamer heeft echter in een zeer vlot tempo vergaderd, zodat de afwerking van de agenda in twee dagen was geschied. (Nadruk verboden) RUZIE OP DE VEEMARKT Qp 2 December stond D. v. T. met een koe op de veemarkt te Purmerend. Even later kwam ook C. S. met een koe. Er was plaats genoeg, maar het dier van v. T. moest even op zij en daarom dacht hij, dat S. zijn koe van de plaats wilde dringen. Daarmee was de herrie in het land. Het begon met „Hé, hé, moet dat zo?" van v. T. en wat er verder allemaal pre cies is gebeurd, werd niet helemaal dui delijk. Want de verklaringen van de ge tuigen, die 't geval hadden meegemaakt, liepen nog al uiteen. Maar, al was het dan ook niet met zijn stok, geslagen had v. T. toch wel. Zo'n wonder was dat overigens niet na opmerkingen over en weer als: „Sla op als je dat zo graag doet" of „Ik loop niet weg voor nog geen zestien kerels als jij!" De officier liet in zijn dagvaarding de stok vallen, maar mishandeling achtte hij toch wel bewezen. De eis luidde daarop f 15.of 10 dagen. Het vonnis luidde conform. in de Franse, Duitse en Engelse taal en mogelijk komt er ook een Zuid-Afrikaan se uitgave. Men kan zich nu reeds bij de boekhandel laten inschrijven. Opbrengst voor het rampenfonds. Voordracht: De Italiaanse voor drachtskunstenaar Prins Roland Brancac- cio treedt Zondag in de kleine zaal van het concertgebouw voor de slachtoffers van de ramp op. Koningin: H. M. de Koningin be zocht gisteren de evacuatiecentra in Amersfoort en Utrecht. De landsvrouwe hielp zelf mee met het uitdelen van si naasappelen en brood. Vee: In Rotterdam is een schip met 90 koeien uit Scharredijke aangekomen. Het schip was lek. De beesten stonden tot hun knieën in het water.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4