Ook in onze giften nog streek stromen steeds binnen Vier weken huur als waarborg som vooruit betalen? 6 Vrijdag 6 Februari 1953 Prachtig besluit Beemster adopteert Rilland Bath Gemeente geeft 55.000 BEEMSTER. De gemeenteraad Beem ster heeft gistermorgen, in spoedzitting bijeen, besloten de gemeente Rilland Bath, aan de Oostpunt van Zuid-Beve land, te adopteren. Deze gemeente werd zwaar getroffen en heeft volgens de oi- ficiële. berichten haar burgervader in de grote ramp verloren. Bovendien werd door de gemeenteraad besloten een bedrag van f 25.000 uit het reservefonds van de gemeente te bestem men voor hulpverlening in het getroffen gebied. De gemeenteraad, die door de heren Hogetoorn en Van Meurs niet kon wor den bijgewoond, werd door burgemees ter J. A. P e s m a n, geopend, die in ge voelvolle woorden allen herdacht, die in Z.W.-Nederland waren omgekomen of hun bezittingen hadden verloren. Spreker las een schrijven voor van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, waarin aan de gemeentebesturen werd verzocht een gemeente te adopteren. B. en W. stonden volledig achter dit plan en stelden voor de voorkeur te geven aan het plaatsje Rilland Bath, daar het gemeentebestuur de laatste tijd verscheidene keren telefo nisch contaot met deze gemeente had ge had in verband met de overplaatsing van een ambtenaar ter secretarie. Wel wilde de burgemeester mededelen, dat Beem ster altijd bereid zou zijn ook een ande re gemeente te adopteren. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel van B. en W. om f25.000 uit het reservefonds te besteden voor eer ste hulpverlening werd eveneens z.h.st. aanvaard. Wel deelde de voorzitter naar aanleiding van een vraag van de heer S. Schagen mede, dat zonodig meer gelden beschikbaar konden worden ge steld. Tijdens de rondvraag richtte de heer Muntjewerf woorden van dank tot allen, die direct na het bekend worden van de ramp, de hulpacties in de Beem ster, die zo schitterend slaagden, hadden voorbereid. Volgende week Woensdag avond zal wederom een raadsvergaderin; worden gehouden. Voor Nationaal Rampenfonds Jong oud offerde geld en goed voorgingen ds. Minnema en ds. Abelsma, resp. Geref. en Herv. predikant. STREEK. Nog steeds stromen geld en goederen in alle plaatsen in onze streek binnen om de grote nood enigermate te kunnen verlichten. Nu in vele plaatsen de goedereninzamelingen zijn stopgezet, worden weer speciale acties ontketend om speciaal dekens en beddegoed in te zamelen, terwijl men weer in andere plaatsen met collectebussen deur aan deur gaat om de bewoners de gelegenheid te geven hun steentje bij te dragen. Evenals in de krant van Woensdag moeten wij ook thans weer mededelen, dat het onmogelijk is van alle acties in ons gebied melding te maken. Wij heb ben getracht zoveel mogelijk berichten over de verschillende vormen van hulp verlening in onze streek te verzamelen, maar het aantal acties is zo groot, dat publicatie van een volledig overzicht niet mogelijk is. Middelie. Evenals de collecte mag de goedereninzameling uitstekend geslaagd genoemd worden, zowel naar kwaliteit als naar kwantiteit. Personen die tijdens de geldinzameling niet thuis waren heb ben later nog hun bijdragen gebracht, waardoor het in ons dorp ingezamelde bedrag de 3300 nadert. Oudendijk. De opbrengst van de col lecte voor het Rampenfonds was in Oudendijk 3593,80; gemiddeld meer dan zeven gulden per inwoner. Bovendien werd gisteren een welgeslaagde deken actie gehouden. Marken. Dinsdag werd op Marken een inzameling gehouden. Een bedrag van bijna 5000 werd bijeengebracht bene vens een aantal kisten met goederen. De leerlingen van de Dhr. school op Gere formeerde grondslag brachten uit eigen middelen een bedrag van ruim 91 bij een. Dinsdagavond werd in de Ned. Herv. kerk een bidstond gehouden voor de ge troffenen in het rampgebied, waarbij Verhuurders vergaderden Twee ere - leden benoemd PURMEREND. De Onderlinge waar borgmaatschappij van verhuurders ..Eens gezindheid" te Purmerend hield vorige week haar jaarvergadering in restaurant Pleyt. Naast de gewone onderwerpen, die men meestal op een jaarvergadering pleegt te behandelen, zoals notulen, ingekomen stukken en jaarverslagen, kwamen er ditmaal een paar speciale punten ter ta fel. Allereerst was er een bestuursvoor stel om de heren Vermeulen en Wester- veld, die in de loop van het vorige jaar aftraden, tot ere-lid te benoemen Beide heren, van wie de eerste gedurende 39 jaar en de ander gedurende 27 jaar de beste krachten aan de vereniging hadden gegeven, werden hij acclamatie tot ere lid benoemd. In de vacatures die ontstaan waren door aftreden van beide heren, werden de he ren Hein en De Waal door de vergadering als commissarissen gekozen. De heer De Waal moest echter om gezondheidsrede nen voor de benoeming bedanken en bij de daarna gehouden stemming kwam de heer Rijkenberg uit de bus, die de be noeming aanvaardde. Eén van de punten, waarover het langst werd beraadslaagd, was het voorstel om in het vervolg als regel bij het tot stand komen van nieuwe huurcontracten als conditie te stellen, dat de huurder vier weken huur als waarborgsom vooruit zal moeten betalen. Van de bestuurstafel werd dit voorstel door voorzitter D. de ooo Aanpakken Wij tellen Vrijdag 6 Februari. Over morgen Zondag 8 Februari zal het een week zijn geledendat de natuurkracht zich in volle omvang openbaarde en zich in een nietsontziende woede meester maakte van mens en dier, van huis en haard. Zondag zullen wij dit gedenken, dan zullen wij stilstaan bij de ramp, die velen onzer in diepe rouw stortte en ontel- baren beroofde van alles wat zij bezaten. In overpeinzing zullen wij ons echter ook de woorden mogen herinneren, die generaal Winkelman sprak na de capitu latie op 15 Mei 1940 „Zit niet bij de pak ken neer, ga rustig aan uw arbeid." Dit woord geldt thans dribbel voor ons, die gespaard bleven. Willen wij het leed dat werd gebracht helpen verzachten, dan zal het nodig zijn de hand aan de ploeg te slaan en met een dubbele kracht het werk te hervatten om te redden wat te redden valt. Zij, die zo zwaar werden getroffen, zullen straks beter geholpen zijn met het aanpakken van ons, die daartoe in staat zijn, dan met troostwoorden, hoe goed ook bedoeld. Opdat wij ons hierop mogen bezinnen, als straks de nieuwe week zich opent. viel ons oog hierop. Corr. De soldaat uit Purmerend, die Zondag thuisbleef om te dansen, was niet een slagerszoon, die door familieomstan digheden niet direct aan de oproep gehoor gaf. Boer uit Edam uitvoerig toegelicht. Het gebeurt dikwijls, dat huurders na afloop van de huur vertrekken, terwijl er nog enige weken huurschuld onbetaald v/as gebleven, terwijl het eveneens dik wijls voorkomt, dat na het vertrek van de huurder diverse beschadigingen geconsta teerd worden, waarvan het herstel voor rekening van de verhuurder komt. In al deze gevallen is 't vaak onbegonnen werk de huurders hiervoor aan te spreken, ook v/el omdat de bedragen over het algemeen niet zo groot zijn dat het nemen van ge rechtelijke stappen daarvoor verantwoord In de meeste grote gemeenten, zoals Amsterdam e.d., is het dan ook gebruik om schriftelijke huurcontracten te maken en deze bepalingen daarin op te nemen. „Het bestuur", aldus de secretaris, mr. Lieuwen, die hierover het woord voerde, „stelt zich niet voor dat deze regeling direct zonder haperen ingang zal vinden, doch de leden van „Eensgezindheid" zul len hieraan vast moeten houden". Wanneer er bij de vordering of distri butie van woonruimte onverhoopt over heidsinstanties zouden zijn, die aan het tot stand komen van een dergelijke con tractuele bepaling geen medewerking zouden verlenen, dan is de enige oplos sing, dat men de woonruimte laat vorde ren. De gemeente wordt alsdan automa tisch zelf aansprakelijk. Besloten werd over deze aangelegenheid het contact op te nemen met de diverse gemeentebesturen in het werkgebied van Eensgezindheid. Een rondvraag van een vergadering van verhuurders levert altijd rijke stof tot discussie, zo ook bij Eensgezindheid. Al lerlei problemen werden aangesneden. Problemen, die over het algemeen voor de verhuurders van zeer grote betekenis zijn, doch die wjj in dit verslag niet alle de revue behoeven te laten passeren. Bijna 140.000 mensen naar amusement in Purmerend Films het meest in trek Purmerend. In onze gemeente werd het afgelopen jaar f76.227 uitgegeven voor amusement. Dit betekende, dat de kas van de gemeente Purmerend f 18.711 rijker werd, want genoemd bedrag moest worden afgestaan als vermakelijkheids belasting. Filmvoorstellingen waren het meest in trek. Ruim f33.800 werden uitgegeven om de sterren op het witte doek te zien stralen. Van dit bedrag ging f 8764 af voor de belastingpot. Ook de dansvloer trok velen, want in 1952 betaalden jong en oud in Purmerend f 17.286 om over de gladde vloer te kunnen draaien. De ge meente kreeg hiervan terug f 5762. Dat de entree bij dansen hoger lag dan bij de filmvoorstellingen blijkt uit het aantal bezoekers. In 1952 gingen ruim 85550 mensen naar de bioscopen, terwijl ruim 16700 naar de danszalen gingen. Bij sportuitvoeringen (voetbalwedstrij den) kwamen in 1952 totaal 14551 men sen, die f 8.254 betaalden, waarvan f 1376 naar de gemeente vloeiden. Toneelvoor stellingen van beroepsgezelschappen brachten voor de gemeente f767 in het laatje, want 2562 bezoekers betaalden totaal f4601. Alle overige voorstellingen en uitvoeringen werden bezocht door 19.572 personen, die f 12.075 op tafel leg den, waarvan de gemeente f 1981 incas seerde. In totaal werden voorstellingen, uitvoeringen, bals enz. in 1952 door 139469 betalende bezoekers bezocht. Purmerend. De firma Deitmers stelt tien procent van de bestede bedragen in Februari ter beschikking van het Natio naal Rampenfonds. Het A.M.V.J. afd. Purmerend wil bij dreiging van nood weer onmiddellijk haar leden naar het rampgebied uitzenden voor hulpverle ning. „Pubriso" stelde uit haar kas 100 beschikbaar. „Purmersteijn" gaf 100. PURMEREND. De huis aan huis col lecte heeft in Purmerend het schitteren de bedrag van 28.535,96 opgebracht, wat neerkomt op ruim vier gulden per inwoner. Dit is nog niet het eindbedrag, want nog steeds stromen de giften binnen Het Ziekenfonds, afd. Purmerend en omstreken, besloot gisteren in een buiten gewone vergadering f 10.000 aan het Na tionaal Rampenfonds af te dragen. Oosthuizen. Maandag werd in onze ge meente 3106,75 ingezameld. Ook bij de inzameling van kleding bleef ons dorp niet achter. De auto die daarvoor werd beschikbaar gesteld was Dinsdagavond practisch vol. Het personeel van Koster's kaashandel C.V, droeg eveneens een steentje bij. Westgraftdijk. De leerlingen van de centrale o.l. school offerden hun oud-pa- pierkas, groot 25. Broek in Waterland. De opbrengst van de collecte voor het Nationaal Rampen fonds is inmiddels gestegen tot 8400. Bovendien heeft een der ingezetenen van onze gemeente een koe toegezegd. Den lip. De collecte, die in het begin van de week in ons dórp ten bate van het Nationaal Rampenfonds werd gehouden heeft een bedrag van ongeveer 2010 opgebracht. Ook werd een vrachtauto vol kleding ingezameld. Upendam. De inzameling en collecte voor de slachtoffers van de watersnood heeft in de drie dorpen van onze gemeen te een zeer bevredigend resultaat opge leverd. De cijfers zijn: dorp Ilpendam 2954,15; Den Up 1986,60 en Purmer- land 1233,93; totaal 6174,68. De vrijwillige brandweer uit de drie dorpen heeft haar reiskas (inhoud f 150) spon taan aan het Nationaal Rampenfonds overgeschreven. Zunderdorp. Door het watersnoodcomi té is een bedrag van f 2525,55 overge maakt naar het Nationaal Rampenfonds. Deze bijdrage is bijeen gebracht door 128 gezinnen, dus gemiddeld per gezin f 19.73. Tevens is een flinke hoeveelheid uit stekende kleding afgegeven aan de be voegde instantie op de Papaverhoek en is dank zij voortvarende afhandeling al op de plaats van bestemming aangekomen. Landsmeer. De opbrengst van de col lecte bedroeg, ongeveer f 7.800, terwijl nog steeds gelden op het gemeentehuis binnenkomen. Naast dit geldbedrag werd Dinsdag een inzameling gehouden voor kleding en schoeisel. Zeer veel werd ge offerd. Weliswaar was niet alles te dra gen, maar het resultaat was toch, dat achttien ton prachtig kledingmateriaal was ingezameld. Woensdagmorgen om 12 uur was reeds alles afgeleverd. Hoewel^de kassen maar zeer sober van geld zijn voorzien, hebben ook de Ouder commissie van de o.l. school en de aan deze school verbonden Kleuterschoolcom missie, ieder f 25 geofferd. Wijdewormer. De geldinzameling ten bate van het Nationaal Rampenfonds heeft tot nu toe in onze gemeente f 3507,50 opgebracht. Deze opbrengst betekent een gemiddeld bedrag per inwoner van f 4.10 en een gezinsgemiddelde van f 17. Alleen in Neck werd reeds ongeveer f 600 bijgedragen. Intussen is gebleken dat vele ingezetenen hun eerste inschrij ving in gunstige zin wensen te herzien. Enkele aanvullende bedragen kwamen reeds binnen. De goedereninzameling had ongetwijfeld succes. Het resultaat werd in de dorpshuiszaal gesorteerd en overgedragen aan de Rode Kruis-afdeling Purmerend. Oostzaan. De melkslijtersvereniging Oostzaan (de kleinste in haar soort van Nederland, zij telt slechts acht leden) schonk 150 voor het Nationaal Ram penfonds. De Rijp. De opbrengst van de collecte in De Rijp bedroeg 4067,95. Hierbij ko men nog de volgende bedragen: kaartclub 100, fonds erven Lakeman 100, erven DANK Hoewel nog slechts een eerste begin is gemaakt met de bestrijding van de rampzalige gevolgen van de watersnoodramp in ons land, wil ik toch reeds thans mijn grote dank en waardering uitspreken voor de spontane wijze, waarop door de inwoners van Purmerend in alle opzichten medewerking is verleend. Niemand weet welke hulp van ons nog zal worden gevraagd, om dat de situatie van uur tot uur kan veranderen. Maar ik ben er van overtuigd, dat een door mij of an dere instanties op U te stellen be roep niet vergeefs zal zijn. Purmerend, 5 Februari 1953 De burgemeester van Purmerend Mr. R. KOOIMAN Hooipersen draaiden op veilingterrein Purmerend. Uit de wijde omtrek van de marktstad werden gistermiddag reeds karrevrachten hooi aangevoerd om op het terrein van de nieuwe veilinggebou wen tot balen te worden geperst. Zes leerlingen van de rijkslandbouwwinter- school te Alkmaar en personeel van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst ver richtten wegingen, waren behulpzaam bij de persen en reden de balen in een ge reed liggend schip van de firma Van Bek- kum. Nadat beide persen, van de firma's De Kok en De Heer enkele uren in be drijf waren, was reeds een hoeveelheid van ruim twaalf ton tot balen geperst. 100 Paar klompen voor N.R.F. Edam. Schoenmaker J. P. van der Goot heeft 100 paar klompen gezonden aan het N.R.F. Sectie Sport Wandelsportver. P. en O. De contactavond op Zaterdag 7 Februari is uitgesteld tot 14 Februari. Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari wandel tocht over een afstand van 10 kilometer. De opbrengst is bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. Start Zaterdag tussen 23 u., Zondag tussen 11.3012 u., hotel „Het bruine paard", Koemarkt. R.K. Gymver. O.Z.O. De jaarlijkse gymnastiekuitvoeringen zijn op Zaterdag 15 Maart en Zondag 12 April. Zondag 15 Maart adspirantenuitvoering. Zondag 12 April grote uitvoering, na afloop dansen. NEA-Volharding Hier volgen de laatste clubrecords. Heren Zweedse estafette 400, 300, 200 en 100 m.: W. v. RoodeW. CouwenhovenG. Booy J. Gouda 2.14.7 1936. Olympische estafette 800, 400, 200 en 200 m.: J. de JongM. van der ZeeA. van DoornJ. Klomp 4.2.5 1948. Vier maal 100 m.: J. KlompH. Hietbrink L. DammersM. Pels 46.5 1942. Kos 100, Kunst na Arbeid 25, KVP f 50, Leesgezelschap 25 en brandweer 50. Grootschermer. In de gemeente Zuid en Noordschermer, met een inwonertal van 985, werd f 5171,84 ingezameld, dat is per inwoner gemiddeld f 5,25. De klaver- jasclub keerde haar kas voor het jaar lijkse reisje om en stelde de vijftig gulden die er uit rolden eveneens beschikbaar. Graft. De collecte in Graft is nog niet geëindigd, maar men is reeds de zesdui zend gepasseerd. Hierbij komen dan nog de bedragen van de ijsclub 150, het ziekenfonds 50 en de KVP f 50. Nieuwendam. De diaconie van de Her vormde gemeente heeft een bedrag van f 500 beschikbaar gesteld voor het leni- gingswerk in de getroffen gebieden. Zon dag wordt in de kerkdienst gecollecteerd voor het rampenfonds. Beemster. De feestavond van de K.A.B, welke was vastgesteld op 10 Februari, zal wegens de toestand in ons land geen doorgang vinden en tot nader order wor den uitgesteld. Monnikendam. De collecte heeft onze gemeente opgebracht f 16.315: (o.l.s. f 100, spaarpotten kinderen, Van Goor en pers. f800, 4 jongens opbrengst zilver papier f 40, padvindersgroep Cornelis Dirksz. f 25, Comité Ouden van Dagen f 50, Fa. Van Riesen en pers. f 300, brand weer bij*lystcollecte f 15.000). St. Genesius zal 11 Febr. a.s. een extra uitvoering geven t.b.v. de slachtoffers in de rampgebieden. Mevr. Gijsen van de Posthoorn stelt de zaal gratis beschikbaar. De opbrengsten uit de Zaterdag er Zondag eventueel te houden bioscoop voorstellingen komen ook ten goede aan de slachtoffers. AGENDA Woensdag 11 Febr.: Westfries kleintoneel voor werkmansver. „Vooruit" in Heeren logement. Donderdag 12 Febr.: Idem. Donderdag 19 Febr.: Toneelavond Inst. v. Arbeidersontwikkeling. Het Nederl. Volks toneel met „Nog een spelletje". Zaterdag 21 Febr.: Concert door Sted. Ork. in Heerenlogement m.m.v. solisten v.n. ope rette-gezelschap van Noord-Scharwoude. Vrijdag 27 Febr.: Bazar van de Chr. Gymn. Ver. Vlug en Vaardig in Gebouw Irene, Ged. Singelgracht. Zaterdag 28 Febr.; idem. Zaterdag 28 Febr.: NEA-Volharding feest middag voor adspiranten in Het Heerenlo- ment. Zaterdag 14 Maart: R.K. Gymn.ver. OZO adspiranten uitvoering in het R.K. Vereni gingsgebouw, aanvang 8 uur. Zondag 15 Maart: NEA-Volharding uitvoe ring van adspiranten in Het Heerenloge- gement. Zaterdag 21 Maart: NEA-Volharding: Re ceptie ter gelegenheid van het 75-jarig be staan. Zaterdag 21 Maart: Grote feestavond van NEA-Volharding. Maandag 23' Maart: Ned. Blindenbond: Film-, muziek- en zangavond in Amicitïa. Medewerking mevr. De Moor. Woensdag 25 Maart: Voordrachtsavond door Nel Oosthout te organiseren door Cul turele Sectie. Donderdag 26 Maart: Gymn. uitvoering door de Chr. Gymn. Ver. „Vlug en Vaardig" in Amicitia. Aanvang 8 uur. Zondag 12 April: R.K. Gymn.ver. OZO Gymn.uitvoering in het R.K. Verenigigsge- bouw, aanvang 8 uur. Bal na. Zaterdag 18 April; Operette „La Tzigane" van operettever. „Purmerend en omstr." Wij wijzen er de verenigingen op. dat in de aankondigingen van uitvoeringen enz. geen toegangsprijzen mogen worden ver meld. Edammertjes Edam. Op verzoek van de Synode van de Ned. Herv. Kerk in samenwerking met de andere kerkgenootschappen, zal in de mor gendienst van Zondag in de Kapel van de Ned. Herv. Evangel, bijzondere aandacht worden besteed aan de ramp, die ons volk heeft getroffen, door een kanselafkondiging en gebed. Geen doorgang. In verband met de heer sende toestand zal de uitvoering van het Mannenkoor, die was uitgeschreven in het Damhotel, geen doorgang vinden. Ook de actie van de toneelvereniging „Kunstgenot" om een carnavalsavond in Rito te organise ren, is vervallen, daar men met het oog op de watersnood in Nederland een derge lijke avond niet wil laten doorgaan. Inzamelactie. Het inzamelen van goederen heeft tot een verrassend resultaat geleid. Duizenden stukken onder- en bovengoed en ook andere goederen zijn keurig gesorteerd en ingepakt verzonden en over de mede werking van vele burgers in men hoogst voldaan. Mevrouw Hofland had de leiding van het inzamelwerk en heeft zich geheel voor dit werk gegeven. Bioscoop. In het bioscooptheater De Jong wordt Zaterdag en Maandag vertoond „Her innering", terwijl voor Zondagmiddag en Dinsdagavond wordt aangekondigd „San Francisco", een film die op veler verzoek nog eenmaal zal worden gedraaid in beide voorstellingen. Voor Zondag- en Woensdag avond heeft men beslag weten te leggen op de succesfilm „Ik ben onschuldig" naar de bekende roman van Kristinus Bergman. Gevonden werden een witte kinderporte- monnaie door A. Boogaard, Monnikendam, Jaagweg 4, een vulpen door Janny Duif. Ge- vangenpoortsteeg 1, een paar nieuwe klom pen door J. Besseling. Lingerzijde 9, een vul pen door Th. Besseling, Lingerzijde 18, een want, politiebureau, een parapluie door A. Rijser, Gr.-Westerbuiten 14 en 'n sjaal door D. Veis, Jan Nieuwenhuizenplein. KAPPIE EN HET GEHEIM VAN DE ANNA-DIRKJE (2) Iedereen öp de Kraak genoot van de rustige reis, maar dit zou niet zo voort kunnen duren. Op een avond, toen het al schemerig werd, naderde de Kraak de kleine eilan den van de Kokidokos-archipel. Hier was het uitkijken geblazen, want het was niet eenvoudig zonder aanvaringen tussen de eilanden door te varen. Toen de Maat op de brug kwam om Kappie af te lossen, had Kappie net in de verte iets gezien. „Kijk, daar komt vast en zeker een schip aan, jong!" zei hij. „Zie je die rookpluim daar?" „Wat raar.... een schip!" zei de Maat. „Dat is het eerste, dat we tegen komen!" „Er is niks raars aan!" zei Kappie. „Net zo goed als wij hier varen, kan een ander schip dat doen, waar of niet?" „Toch vind ik het maar raar!" zei de Maat met iets achterdochtigs in zijn stem. Kappie bleef nog een poosje op de brug heen en weer lopen, want hij was ook benieuwd naar het schip. Toen ze elkaar meer genaderd waren, ontdekte Kappie tot zijn verbazing, dat het ook een Hol landse sleepboot was. Een iets kleinere uitgave van de „Kraak". „Hoe is dat ja mogelijk!" mompelde Kappie. „Ik zei al dat het raar was!" zei de Maat.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4