ftfèjuuite mortfhollantlse Cmranl HF.FI. JAAR VOOR DIJKHERSTEL OP SCHOUWEN-DUIVELAND Aantal doden nu 1352 Nog wekenlang cadavers? Rampenfondst al meer dan IIV2 millioen Familieleden weer na vinden elkaar bange dagen Antiiien: ruim een mi.hoen! Drie uur gezwommen met zijn VERLOOFDE op de rug 8e Jaargang No. 95 Vrijdag 6 Februari 1953 Bur. Nieuwstr. 8-11. Pur- merend. Tel. 1341 (K2990) Na 18 u Dir 604: Red. 733 582; Adv 791 Abon nementsprijs 1.12 p m. of 26 ct p w., per post f 3 60 per 3 mnd Advert.- prijs 1-15 mjn f 3.40, elke nun. meer 22 ct Giro- 94281 Directeur W TR-.1MP Dit blad verschijnt Maandags, Woensdags en Vrijdags Hoofdredacteur: J. A. WIT BEVOLKING NIET VOOR DE WINTER TERUG: Het herstel van de waterkering van Schouwen-Duiveland wordt liet moeilijkste van de pro blemen geacht, die er thans door de overstroming in Zeeland geschapen zijn. Misschien wel het moeilijkste van alle problemen bij het dichten van de dijkbreuken en het gehele herstel van de waterkering, zo deelde ir. A. G. M a r i s, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat zo juist mee. De terugkeer van de bevolking naar het eiland zal eerst mogelijk zijn als de gehele water kering is hersteld. Dat herstel zal van lange duur zijn en vele maanden vergen. Ir. Maris zei, dat we gelukkig zullen zijn, als zulks voor het volgend winterseizoen het geval zal zijn. Negentien de deel van dit eiland staat onder water. Het zal niet mogelijk zijn het werk in gedeelten uit te voeren. De waterkering van Schouwen-Duiveland moet in één keer worden hersteld. Pas daarna kan men de bevolking laten terugkomen. /~|p het andere zeer zwaar Betroffen eiland Goeree-Overflakkee ver- blijven thans nog: ongeveer 10.000 mensen. Ongeveer 20.000 eilandbewoners zijn in de afgelopen dagen naar elders vervoerd. Oude en Nieuwe Tonge zijn practisch geheel geëvacueerd. Helicopters en ducks hebben in de afgelopen dagen ongeveer 1650 geïsoleerde mensen op Goeree-Overflakkee gered. In Nieuwe- Tonge zijn reeds 87 doden geborgen en in Oude Tonge schat men het aantal, doden thans op ruim 300. In sommige plaatsen is 80 tot 90 van het vee omgekomen. Het totaal aantal genoteerde slachtoffers van de overstromingsramp bedraagt thans 1352. Na de laatste officiële opgave van gistermiddag 1 uur kwamen uit de volgende plaatsen nog meldingen van slachtoffers binnen: Halsteren 2, Tienge- meten 2, Middelharnis 17 en Nieuwe Tonge 12. alle inwoners ingeënt tegen typhus. Zee land en West-Brabant leven in deze da gen op het getij. Met laag water is thans een aantal plaatsen te bereiken, die met hoog water geïsoleerd zijn. In die uren van laagwater wordt alles gedaan wat mogelijk is. Nog leeft Zeeland in de ban van het water, maar hier en daar bezint men zich weer op de toekomst. Er zijn nog altijd enkelen, die hardnekkig weige ren te vertrekken. Velen vóór hen heb ben enige dagen geleden net zo gespro ken, doch zij hebben dezewoorden met de dood moeten bekopen. De levenden staan thans echter weer gereed om de oeroude strijd tegen het water te hervat ten en niemand twijfelt eraan, of zij zullen ook deze keer daarin slagen. jyjen maakt zich alom in de overstroomde gebieden bezorgd over de zeer vele ronddrijvende cadavers, die een ernstig gevaar opleveren voor besmetting. Men is thans bezig met de afvoer van de zwaar gezwollen cadavers. Deze worden achter auto's gesleept naar schepen, die voor het vervoer naar de destructiebedrijven zorg dragen. Dit werk is zeer tijdrovend. Het zal zeker nog enige weken duren voor men alle cadavers heeft geborgen. Ame rikaanse genietroepen hebben voorgesteld de cadavers ter plaatse te vernietigen. Zij hebben voor dit doel een aantal vlam menwerpers aangeboden. Over het aanbod is nog geen beslissing genomen. jje hulpverlening verloopt thans, in te genstelling tot de eerste dagen, toen alles op snelle improvisatie aankwam, georganiseerd. De tweede fase is nu dui delijk ingetreden, die van de afvoer van de geëvacueerden naar de andere delen van het land. De streken rond de getroffen gebieden zijn thans ingesteld op de stroom vluchtelingen, die doortrekt en uit alle delen van het land rijden de bus sen en vrachtwagens af en aan. In de nietgetroffen dorpen in de noodgebieden krijgt het leven weer een enigszins nor maal aanzien en op Walcheren en Noord- Beveland zijn er weer geregelde busdien sten. Men kan nu ook zijn aandacht ge ven aan het begraven der doden. De ge neeskundige dienst is thans ook inge schakeld ter voorkoming van besmette lijke ziekten. Gisteren zijn in Bruinisse Prins Bernhard: Z.K.H. Prins Bernhard heeft gister avond voor de radio medegedeeld, dat het Nationaal Rampenfonds tot dan toe een bedrag van ruim f 11.500.000 heeft ge boekt. Hierbij zijn alle bedragen inbe grepen. De toegezegde bedragen zijn in dit cijfer echter nog niet verwerkt. Vliegtuigen voeren rotsblokken aan: Dijkbreuk vlug hersteld! Nu de evacuatie goeddeels is vol tooid, komt het constructiewerk aan de orde: het dichten van dc dijken op gevaarlijke punten. De Amerika nen leveren daarbij een groot aan deel. Zij gaan als volgt te werk: Uit Duitsland voeren zij per vlieg tuig enorme partijen rotsblokken aan. Boven een dijkgat construeren zij daarna een Bailybrug. Die brug vullen zij op met zand en rots, waar na zij er een springlading onderleg gen en de hele zaak in de lucht la- ien vliegen. Alles valt terug en het gat is voor het grootste gedeelte ge licht: Maatschappelijk werk: MEN BELLE 14707 1N HAARLEM Ook voor Noordholland is .er nu een centraal punt voor de hulpverlening, voor zover die ligt op het terrein van het maat schappelijke werk. Dit contactadres is: Van Dordtstraat 4, Haarlè m, tel. 14707 (K 2500). Aan dit adres moeten alle aanbiedin gen van hulpverlening op het terrein van het maatschappelijk werk worden gericht. Zendingen van goederen .dienen te worden gezonden aan het Rode Kruis. Particulieren, die het voornemen hebben rechtstreeks goederen te zenden naar de noodgebieden, wordt dringend verzocht zich te wenden tot het provinciale adres. Rechtstreekse toezending aan de noodge bieden belemmert momenteel de hulpver lening in die gebieden, mede omdat ter plaatse niet steeds over voldoende opslag ruimte wordt beschikt. BIOSCOPEN ZONDAG GESLOTEN Het hoofdbestuur va:: de-Nederlandse Bioscoopbond heeft cepaald. dat mei het oog op de algemene gedenkdag, de biosco pen Zondag a.s. in het gehele land geslo ten zullen zijn. Ontroerende tonelen bij evacuatie: Maar het leed blijft groot /Gistermorgen kwamen te Bergen op Zoom de eerste 500 vluchtelingen uit Stavenisse aan, de zwaarst getroffen ge meente op het eiland Tholen, waar naar schatting 300 doden te betreuren zijn. Zij kregen een maaltijd en werden van nieuwe kleding voorzien. Hierna werden zij verder geëvacueerd naar Den Bosch en Breda. Er speelden zich bij de ontvangst ont roerende tonelen af. Familieleden, die met verschillende aken waren aangevoerd, en op het ogenblik van de ramp da»r de vloedgolf van elkaar waren gescheiden, ontmoetten elkaar hier voor het eerst. Wij waren getuige van de vreugde van een man uit Stavenisse, die zijn vrouw en beide kinderen terugvond. Maar de verheugenis over het weerzien die men hier en daar waarneemt, wordt echter verre overschaduwd door het leed dat op de gezichten van de meesten te lezen valt. De 70-jarige opa Brouw uit Stavenisse vertelde ons dat het gehele drama zieh in een goed kwartier afspeel de. In vijf minuten stond het water 1.50 meter hoog, binnen een kwartier was het tot 3.50 meter gestegen om daarna lang zaam de maximum stand van 5 /2 meter te bereiken. De achterkant van het huis werd reeds door de eerste vloedgolf weg gespoeld. Men moest zich op het dak red den. Toen het water dit dak dreigde te overspoelen en het gehele huis op instor ten stond, was men gedwongen zich naar een hoger gelegen woning te begeven. Hierbij verloor opa Brouw zijn dochter en zag hij verscheidene leden van zijn aan getrouwde familie voor zijn ogen verdrin ken. „Ik heb slechts mijn twee honden, die trouw met mij meezwommen, kunnen redden", zegt hij met gesmoorde stem, terwijl de tranen hem opnieuw in de ogen komen. Onbeschrijfelijk is het wat zich op Tholen heeft afgespeeld. Een gezin van 6 personendreef op een weggeslagen dak door de watermassa's. Langzamerhand braken er stukken van dit vlot af en iedere keer werd een der overlevenden meegesleurd door de golven. De enige die levend van het vlot afkwam was een jon geman, die zijn huisgenoten stuk voor stuk door de golven zag verzwelgen. Op een stuk dijk, waarop nog 7 huizen overeind stonden, bevonden zieh ongeveer 40 mensen. De dijk werd op een gegeven ogenblik weggeslagen en de mensen wer den bedolven onder het puin. Al het vee uit de eens zo welvarende polder is ver dronken op 10 paarden na. In het ontvangstcentrum te Bergen op Zoom zagen wij nog een drie-jarig kindje. Het zat met grote verbaasde ogen om zich heen te kijken met een grote pop in de armen geklemd. „Gisteravond heeft zij eri gehuild om haar vader en moeder", ver telde ons een der Roode Kruis-verpleeg- sters, „maar ze zal die niet weerzien Verscheidene mensen hebben een nuwaandoening en men vertelde ons dat enkele personen zelfs krankzinnig zijn ge worden of het gebruik van hun stem heb ben verloren. De amphibievaartuigen hebben in de bomen op het eiland Tholen mensen gevonden, die daar van koude en ontbering waren omgekomen. Een identi ficatie-commissie is thans bezig de bij de overstroming te Stavenisse omgekomenen ter plaatse te registreren. Terwijl de vluchtelingen uit Stavenisse gisteren in de haven van Bergen op Zoom aankwamen werden op een andere kade in een lichter honderden geïmproviseerde doodkisten in geladen met bestemming Stavenisse. 'Koopmon PU HM EREND TEL.I392. De Ned. Antillen hadden gistermiddag' al meer dan een millioen gulden bijeen voor de slachtoffers in ons land. Texel, zelf getroffen door de waters nood, heeft 15000, kleding en goede ren bijeengebracht voor de slachtoffers iri Zeeland. De bemanning van de ver gane „Klipfontein" en die van de „Zui derkruis" zamelde 550 in. Het Alge meen Watersnoodfonds in Amsterdam heeft bijna 400.000 beschikbaar gesteld. •if De bakkersgezellen in heel Nederland staan 10'ó van hun loon af. De werkge vers zullen de opbrengst verdubbelen, if Het Friese plaatsje Ferweradeel bracht 70.000 bijeen: 7.35 per inwoner. En Winsum in Groningen schonk 40 per gezin: totaal 32.000 werd ingezameld. Baflo in dezelfde provincie schonk 38.000 13.50 per inwoner. De Esso-Neder- land maakte een bedrag van 100.000 aan het rampenfonds over. Het personeel staat bovendien 2Vo van zijn maandsalaris af. if Duitse paü/inders hebben aangeboden 100 dakloze jongens bij hun ouders onder te brengen, if Zweden zendt nog eens 100.000 dekens. Gisteren vertrokken uit Indonesië KLM-toestellen met wollen dekens, goederen, ondergoed, handdoe ken, een ton rijst en thee. Uit Canada is een vliegtuig onderweg met 21 kisten schoenen, dekens en warme kleren. Van daag wordt een nieuwe zending afgezon den. if Ottawa in Canada heeft een fonds gesticht voor de slachtoffers in West-Europa. Het gemeentebestuur heeft al 1000 dollar gestort. De Franse plaats Rijssel wil 80 Nederlandse kinderen huis vesten. Uit de Ver. Staten vertrekken deze week vele vliegtuigen met de eerste zendingen, die daar bijeen zijn gebracht. if Het Australische kabinet schenkt 40.000 pond sterling aan ons land. Het Fran se Vakverbond kan 25 kinderen met on derwijzers opnemen. Gistermiddag kwamen drie militaire vliegtuigen uit Italië aan. if Het Zwitserse Roode Kruis heeft voor de slachtoffers in Neder land, België en Engeland reeds meer dan f 2.000.000 gesohonken. Wandeltochten afgelast De afdeling Noordholland van de Ne derlandse wandelsportbond heeft besloten de voor morgen en Zondag a.s. georgani seerde wandeltochten ten bate van het Nationaal Rampenfonds, niet te doen door gaan. De tochten zullen gehouden worGen op 14 en 15 Februari. £)e verhalen, die de evacuatieambtenaren te horen krijgen, wanneer de slacht offers uit de noodgebieden na dagenlange spanning in de gastvrije omgeving hun hart uitstorten, tarten iedere beschrijving. In het opvangcentrum „De Die rentuin" te Den Haag is gisteren een jonge man binnengebracht, die in de om geving van S pij k e n i s s e Maandag drie uur lang in het ijskoude water had rondgezwommen met zijn verloofde op zijn rug. Toen hij ten laatste nog geen grond onder zijn voeten voelde raakte hét meisje zo verkleumd, dat zij de jongen los moest laten en voor zijn ogen in het water verdween. De jongeman, die later gered werd, kwam zeer zwaarmoedig de Haagse dierentuin binnen, waar een gemeentearts die het toezicht aldaar heeft, zich over hem ontfermde Afgrijselijk is het leed, dat de mensen hebben moeten doorstaan en de angst spreekt nog uit hun ogen, wanneer zij de autobussen verlaten en het evacuatie centrum betreden. GEEN VOETBAL Het bestuur van de Koninklijke Neder- landsehe Voetbalbond, in bijzondere ver gadering bijeen in verband met de natio nale ramp, heeft besloten alle voor Zater dag 7 en Zondag 8 Februari vastgestelde competitiewedstrijden uit te stellen. Rekening houdende met de wens van de regering, verzoekt het K.N.V.B.-bestuur ook geen vriendschappelijke wedstrij den te organiseren. Verlof: Aan militairen, afkomstig uit de getroffen gebieden, zal zodra de toestand gestabiliseerd is, een buitenge woon verlof met familiebezoek worden verleend van vier dagen. Voor straf Op water en brood VLEDDER. Ook in de gemeente Vled- der in Drente hield de bevolking spon taan inzamelingen voor de getroffen ge bieden. Reeds kon f 9809,05 uit deze kleine gemeente aan het Nationaal Ram penfonds worden overgemaakt. Boven dien werd een vrachtauto vol kleding en dekking naar de noodgebieden gezonden. Men stuitte bij de inzamelingen echter op de nurkse onwil van een ingezetene. Men probeerde zoveel mogelijk zakken in te zamelen, doch de man, die op zijn minst 500 zakken beschikbaar had, wei gerde er ook maar één af te staan. Ook wilde hij geen cent geven. De buurtge noten hebben dit niet genomen; zij heb ben alle leveranciers op straffe van ver lies van klandizie aangeraden, om aan deze slechte vaderlander niets meer te leveren. Het gezin leeft nu op water en zelfgebakken brood (Alg. Dagblad) JANTJES REDDEN VEEL VEE In Heem vliet stond gister avond, terwijl de regen tegen de ramen kletterde, voor een brug 'n lange rij van wachtende wagens. Taxi's, met Engelse militairen be mande jeeps, verhuiswagensvee wagens en tractoren. Onder deze bonte mengeling bevonden zich ook nog enkele voertuigen, die een laatste rit naar Abbenbroek achter de rug hadden. Tussen een ver weerde spiegel en een door het zoute water aangetast dressoir, stonden op een vrachtauto rillende kalveren. De rest van ons vee", zegt de blozende boerenjongen, die aan het stuur zit. „Alles is gelukkig in vei ligheid, te danken aan het prach tige werk van die 20 marineman nen uit Den Briel. Als zij niet on afgebroken in de weer ivaren ge weest, vaak tot ver over hun knie- en door het water wadend, om ons met de redding van het vee te hel pen, hadden we het nooit voor el kaar gekregen alle 700 stuks vee uit Abbenbroek en omgeving op het droge te brengen." „Allen kerels uit een stuk", zegt hij enthousiast. Het is voor de zoveelste maal in de afgelopen dagen, dat de naam van de Koninklijke Marine met veel respect wordt iiitgesproken. De Jantjes kunnen dan ook te recht trots zijn op hun daden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1