Benoeming van Boutemy tot minister een fout Industriecapaciteit niet aangetast Getroffen kinderen niet naar het buitenland Radio-reportages in de gehele wereld Slachtoffers van de ramp Verzekering dekt de scliade aan inboedels en opstallen Prins Bernhard weer naar rampgebied Kapitein heeft grove schuld Eisenhower hield een bidstond De Salland vergaan? Doodstraffen geëist in proces-Oradour Dulles en Stassen in ons land Japans passagiers schip vergaan Korte berichten Prachtige liederenavond van de Hilversumse Kunstkring HET GOOI EN OMMELAND VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 René Mayer in moeilijkheden? (Van onze Paryse correspondent) Tot dusverre heeft Réné Mayer, die de zware taak heeft aanvaard de nog steeds populaire Antoine Pinay als Frans premier op te vol gen, wel handig weten te manoeuvreren. De begroting heeft hij er door gekregen op het tijdstip, dat hij zelf had vastgesteld, en zo kan hij niet bezwaard door directe financiële zorgen zijn reizen naar Londen en Washington nu spoedig ondernemen. En verder is hem dan ook nog gelukt wat geen zijner voorgangers gedaan had kunnen krijgen dat het par lement zich bereid verklaarde bepaalde bevoegdheden aan de rege ring af te staan voor de doorvoering van de fiscale hervorming. Een punt, waarover al heel wat Franse regeringen gestruikeld zijn. Tussen Woensdrecht en de geteisterde gebieden is thans een geregelde lucht brug in werking. Voortdurend vliegen toestellen van allerlei soort en van vele nationaliteiten vandaar naar de over stroomde gebieden in Zeeland en Zuid- Holland. Zijn de grote toestellen belast met het afwerpen van materialen, le vensmiddelen en medicamenten om zo mogelijk op alle plaatsen waar directe hulp nodig is deze te verlenen en voor het uitvoeren van verkenningsvluch ten, de hefschroefvliegtuigen zijn uitermate belangrijk niet alleen voor het aanvoeren van materiaal, doch ook voor het evacueren in de eerste plaats van zieken en van de in nood verke- renden. Luchtopname, gemaakt boven Zierikzee op het moment, dat een lief- schr oef vliegtuig op het punt staat te dalen op een open plek in het stadje, duidelijke gemarkeerd door reeds eer der neergekomen witte parachutes. Rechts op de foto een juist tot ontplof fing gebrachte rookbom witte vlek). Luchtopname A.N.P.-foto) Gebleken is. dat hier en daar in het buitenland de indruk bestaat, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstromingsramp. Enige exportbe drijven ondervonden reeds moeilijkheden bij hel verkrijgen van orders. In de over stroomde gebieden bevinden zich echter slechts betrekkelijk weinig industriële bedrijven. De productiecapaciteit van de Nederlandse industrie als zodanig" is door de ramp niet aangetast. Overstelpend is het aantal aanbie dingen, dat van buitenlandse particu liere en kerkelijke organisaties en van regeringen ontvangen is om kinderen uit gezinnen, die door de watersnood zyn getroffen, op te nemen in buiten landse gezinnen of tehuizen. Men is Lot de conclusie gekomen, dat in deze a van droefheid, onzekerheid spanning uitzending van kinderen naar het buitenland mede om psychologische redenen bezwaarlijk is, hoezeer deze buitenlandse hulp ook op prijs wordt ge steld. Overwogen wordt om in dit sta dium kinderen, die daaraan behoefte hebben in het eigen land op verhaal te laten komen, In de komende weken zal opnieuw worden nagegaan of en in hoe verre op het buitenlandse aanbod ware in te gaan. Omroepstations in een groot aantal landen geven radioreportages van dé watersnood in Nederland. Radioverslag gevers van allerlei nationaliteiten zijn naar ons land gekomen en maken ge bruik van de faciliteiten van verschei dene radioinstantïes. Andere landen hebben een beroep ge daan op de Wereldomroep waarmee zij in connectie staan als afnemers van zo genaamde transcriptie-programma's. Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis 2e Lijst van slachtoffers ..Watersnood' (niet gecontroleerde opgave), uitgege ven 5-2-1953. ABBENBROEK Geïdentificeerd: Mario, Leen, Haasdijk 165. 's-GRA VENPOLDER Lijk geborgen: echtgenote van Cornelis van Weelen in 's-Gravenpolder. HALSTEREN Slachtoffers, geïdentificeerd en ge borgen Castelein, Cornelia Maria, echtg. van De Krom, A. F., geb. 4-10-1911 te Al kemade, Tholcnseweg B 316; Van Eeke- len, Adriana Maria, geb. 6-7-1933, laat ste adres: B 327; Hoetelmans, Antonius Adrianus Johannes, geb. 2-10-1938, laat ste adres; B 334; Van Osta, Cornelis. geb. 24-10-1868, echtg. van Stoffels, M. E., laatste adres: B 338; Van Schilt, Helena, geb. 7-9-1896 en Kruisland echtgen. van De Koek, G., laatste adres: A 128; Schijvenaars, Maria Helena, geb. 13-12-1926 en Prinsland, echtgenote van Van Tillo, H. M. en Van Tillo, An na Helena Maria, geb. 29-6-1949, laat ste adres: A 139; Laanen, Antonius, geb. 16-9-1899, echtg. van P. M. Stof fers en Laanen. Cornelis Hendrikus Ja cobus Maria, geb. 29-6-1937, laatste adres; B 313; Roks. Bernard Laurentius Maria, geb. 18-6-1952, laatste adres: B 326; Van Meer. Cornelis Hendrikus Simon, geb. 14-8-1951 en Van Meer, Petronella Elisabeth Dymphna, geb. 15- 7-1951, laatste adres: B 337; De Krom, Johannes J., geb. 3-5-1951 te Halsteren, laatste adres: B 316. IIELLE VOETSLUIS Geïdentificeerd: Schrijver, Herman en Mej. N. Schrij ver, Oostkade 22; S. Kakker, Oostkade 6; Mej. E. SponseleeFinke, Opsomer- laan 20; Mevr. Corn. VaderDe Pijper, Opsomerlaan 6. KORTGEXE Alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen De Looff, Pieter Arie, geb. 31-8-83, Torendijk 88: Schrier, Jacomina Ca- tharina, geb. 26-1-07: Torendyk 45; Ver hulst, Adriana, geb. 24-3-96. echtg. van J. Verburg: Torendijk 41; Van Vliet, Hendrik, geb. 21-1-'92 en Gerretje van Vliet. geb. 23-11-1905: Torendijk 115; Bollen, Cornelia, geb. 18-8-22, echtgen. van M. Fijsse: Torendijk 57; Kramer, Hendrika Adriana, geb. 20-8-1952; To rendijk 113; Boer, Jan, geb. 10-6-1948: Torendyk 109; Koster, Lena, geb. 13-6- 1899; Ooststraat 5; Engevaart, Jo hannes Marinus, geb. 25-6-1869 en diens echtgenote Koets, Janna, geb. 16-3-1873, Ooststraat 16; Clement, Adriaan, geb. 13-9-1912 en diens echtgenote Huyge, Christiana, gob. 28-1-1913 en Clement, Bastiana Neeltjc, geb. 16-1-1947: To- rendjjk 51; Timmerman, Wilhelniina Su- zanna, geb. 20-11-1949: Cats Annapol- der 118; Weijs, Jan Franciscus, geb. 20- 11-1909 en diens dochtertje Weijs, H. E., geb. 7-3-1945: Cats Annapolder 118. NIEÜWERKERK Alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen; Krabbe, Adriana, echtgenoot van Thomas de Bil, Polderweg A 351; Lïevense, Jan, 90 jaar, Ooststraat; Kats, Toos, echtgenote van E. Kleemans. Weststraat; Raamsdonk, Maria Janna, echtgenote van I. C. v. d. Male, Pol derweg A 37. OUWERKERK Slachtoffer geïdentificeerd en gebor gen: Boogerd, Helena, echtgenote J. de Jong. Heinekenstraat. NIEUWE TOXGE Geïdentificeerde slachtoffers: g W. Bruggeman te Battenoord; De Jong. J., te Battenoord; Van Prooyen, Leni, Kortewegje; Van Prooyen, A.. Zuiddijk; Vreeswijk. Mies en Francina; Verwey, Marinus; Koppenaal, Teun: Oosterling, Jac.; Vis, L. en twee dochters; Van Wezel, A.; Driessen, wed. A.; Koote, mej, J, plus kleinkind, allen te Ooster voorgors; Kransse, mej. R. en dochter Marie, twee zoons van Troost, A. en twee zoons van Appel, L.Hoogmoed, Jac, De laatste 5 omgekomen in Pailandtpolder; Koert, Kees; de fa milie Van Balen. man. vrouw, dochter en schoonzoon, genaamd Van der Sluis. STELLENDAM 2 Hagenaars aldaar overleden: Klaa- sen. H„ geb. 17-7-1886; Klaassen- -Zieck. geb. 21-12-1887. wonende Wassenaarse- weg 27, den Haag TIEN GEMETEN Niet geïdentificeerd: Dingeman Or- don, Gerrit Ordon. WOLPHAARTSDIJ li. Lijken geborgen; Caa.n, Ina. geb. 12- 11-177, echtg. van David van Damme en Van Damme, Adriana, geb. 23-6-19, adres: A 149; De Leeuw. Martina, geb. 14-8-'73, echtg. v. J. H. van Dijke, laat ste adres: A 176; Giezen, Maaike, geb. 31-10-'52. dochter van Fred. Giezen en G. M. v, d. Velden: A 142; Heijnsdijk. Gijsbrecht. geb. 22-6-81 en diens echt genote Op 't. Hof, Jacoba. geb. 1-12-81. laatste adres: B 1: Geleedst. Elisabeth geb. 11-4-18S7, wed. van W. Verschure, laatste adres: B 4. Lijken nog met geborgen: Tramper. Cornelis, geb. 21-1-85. laatste adres: B 21; Schipper. Dingems, geb, 19-4-76. laatste adres A 205. ZUIDLAXD Niet geïdentificeerd; Piet Wolters, vrouw en 6 kinderen. Kerkweg; Van der Velde, Dirk, vrouw en 2 kinderen, Kerk weg; Kapel, 2 gezusters, Kerkweg; Bredeland, mej. C., wonende Kerkweg; Hai, Dirk. met gezin op de buitendijk. (Het Ned. Roode Kruis kan in ver band met de omstandigheden, waaron der de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige ga- •antie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wij- «ékiteraf noodzakelyk zal blyken) Nieuwe overstromingen bij Mechelen De vloed van gisteren die het ver wachte peil met 60 centimeter heeft overschreden, heeft te Mechelen in Bel gië nieuwe overstromingen veroorzaakt. Het water heeft de Steenweg op Battel overstroomd en er een hoogte van 30 èt 40 centimeter bereikt. Het gehele ver keer tussen Mechelen en Willebroek werd geschorst, maar omstreeks 12 uur trok het water zich terug. De Koningin dankt H.M. de Koningin heeft danktelegram- men verzonden aan president Eisenho wer, Koningin Elisabeth en andere staatshoofden die medeleven hebben be tuigd en hulp hebben geboden. Omtrent de verzekering van schade aan opstallen en inboedels door over stroming tengevolge van dijkdoorbraak vernemen wij, dat verschillende grote maatschappijen in haar „uitgebreide gevaren"-polissen (zowel voor inboedels voor opstallen) alle gevolgen van storm, waaronder ook schade door dijk doorbraak en overstroming, ten volle voor haar rekening nemen. Deze „uit gebreide gevaren"-polissen zijn ook in de streken die thans door de' ramp zijn getroffen, in grote getale zonder enige beperking afgegeven. Z. K. H, Prins Bernhard is heden op nieuw naar de ramp-gebieden vertrok ken. Hij zal per hefschroefvliegtuig die plaatsen bezoeken, welke niet op an dere wijze te bereiken zijn. Ook gisteren heeft de Prins op deze wijze contact gehad met enige geheel afgesneden dorpen en hun burgemees ters. Laat in de namiddag zal de Prins weer een vergadering van het rampen fonds presideren. Tussen plateu bekneld Op de Petroleumweg te Rotterdam is een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 28-jarige chauffeur A. Lubrie. Men was bezig rijplaten op te laden en vermoedelijk is de chauf feur uitgegleden en met het hoofd be kneld geraakt tussen een op te laden plaat en de reeds geladen platen. Hij overleed ter plaatse. Deze vrij glorieuze balans van May kabinet wordt voor hem nu helaas ont sierd door een fout, die hij bij de sa menstelling van zijn regering heeft be gaan, en die hij naar 't lijkt vrij gemakkelijk had kunnen vermijden. Want dat he-t de premier als een fout mag worden aangerekend, dat hij de niet eens zo bijster belangrijke por tefeuille van de volksgezondheid toe vertrouwde aan de omstreden figuur. Boutemy geheten, daarover is men het z e 1 f s in regeringskringen nu wel eens. Deze Boutemy was tijdens de oorlog namelijk een der naaste medewerkers van Pétain. die hem had belast met de leiding van het bureau der binnenlandse inlichtingen. In die functie had hij uiter aard vooral te maken met de activiteit van het ondergrondse verzet, en het is begrijpelijk dat heel wat figuren, die nu op de banken van de Kamer zitten en politiek uit dat verzet zijn voortgeko men, deze minister, hun vroegere te genstander, daarom geen bijzonder te der hart toedragen. En dit trots het feit, dat hij na de oorlog door een rechtbank van verraders-smetten moet zijn schoongewassen. De meningen zijn intussen verdeeld over de vraag, of Boutemy indertijd de Duitsers op zijn vertrouwenspost heeft tegengewerkt, ofwel een instrument was in hun handen. Maar in elk geval kan men 't eens zijn met een Gaullistische kamerlid, dat het niet beslist noodza kelijk vond ,.dat voor mensen, die onder bepaalde omstandigheden op bepaalde posten hebben gezeten, acht jaar na de bevrijding, een plaats aan de regerings tafel \^ordt ingeruimd". Welke Boute- my's kwaliteiten ook mogen zijn, er wa- 'oor deze functie zeker ook wel andere figuren van ten minste dezelfde capaciteiten beschikbaar, zo meent men over het algemeen. Het is wel zeker, dat Réné Mayer die persoonlijk van Pétains anti-semie- tische wetten te lijden heeft gehad weinig redenen bezat om een van de „mannen van Vichy" bijzonder welge zind te zijn. Waarom hij Boutemy dan toch in zijn ploeg heeft opgenomen? De verklaring hangt waarschijnlijk sa men met het feit, dat de nieuwe pre mier enig water toe moest voegen bij de Europese wrjn, om zo de steun van de Gaullisten te verkrijgen. De vorige minister van Volksgezondheid, Ribreyre, had indertijd een plan ontworpen voor integratie der Europese gezond heidsdiensten, en, terwille van de Gaul listen, werd die excellentie daarom naar handel overgeplaatst. Om andere, namelijk economische motieven, was er tegen Ribeyre's plan ook veel tegenstand gerezen. In het bijzonder onder de Franse fabrikanten van pharmaceutische artikelen, weinig verlangend waren naar de con currentie met het buitenland. Ten einde het verzet van die kant te ontzenu wen. bood Mayer daarom deze sleutel positie een vertrouwensman vs apothekerskrïngen aan, en dat bleek toen Boutemy te zijn. Uit tijdnood moet de premier de poli tieke antecedenten van die candidaat- minister daax-na onvoldoende nauwkeu- rig zyn nagegaan. Te vrezen dat deze nalatigheid het kabinet Mayer nu beslist fataal zal moeten worden, lijkt voorlopig nog wat overdreven. Maar dat er door Bou- temy's aanwezigheid spanningen, niet alleen rond. maar ook in het kabinet zijn ontstaan, valt toch wel moeilijk te ontkennen. Zo hebben velen het bijvoorbeeld Bï- dault de minister van Buitenlandse Za ken, die tydens de oorlog president was an de Raad van het Verzet, al erg kwa lijk genomen dat hy zich nu met een van zyn voornaamste voormalige tegen- Ramp van de ,,Faustus" „Het is tragisch, dat dergelijke personen heiast worden met de leiding van zeegaande schepen De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft een onderzoek inge steld naar de oorzaak van de stran ding bij de Nieuwe Waterweg van de onder Panamese vlag varende „Faus- tus" op 5 November afwachten. Voorts begrijp ik niet, dat een kapitein, die zo vaak de Noordzee heeft bevaren, zijn luiken en dan nog wel in November open gooit en zo zijn schip onzeewaardig maakt. jaar. Er werden vier getuigen gehoox'd: "ie zeeloodsen en een lichtwachter. Er bestond van de zijde van het publiek weinig belangstelling voor deze zaak, ofschoon men blijkens de getroffen maatregelen op grote belangstelling ge rekend had. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer C. Moolenburgh, zei in zijn conclusie, dat de kapitein van de Faustus grove schuld heeft aan de stranding. De heer Moolenburgh zeide weinig ■aarde te hechten aan de door de kapi tein afgelegde verklaringen, omdat die steeds van inhoud zijn veranderd. „Hij heeft gezegd seinen te hebben gegeven. Het merkwaardige is, dat de beide loodsboten geen seinen hebben gezien. Het is ook niet waarschijnlijk, dat er geseind is", aldus de inspecteur-gene- „omdat, deze in de donkere nacht altijd opgevallen zouden zyn, ook als ze mits goed gericht achter de rug van de waarnemer waren gegeven. Als er water in de tanks heeft geze ten, was er voldoende tijd om dit af te tappen en had het schip gerust kun nen bjjdraaien en het daglicht kunnen het vorige Daarna heeft hij pas tegen middernacht besloten de luiken weer dicht te laten maken, terwijl hij om zeven uur in de avond van diverse kanten een storm- waarschuwing had gehad. Iemand, die zo handelt, draagt naar mijn mening volledig de schuld. Mijn mening, dat het schip best zou hebben kunnen bij draaien, wordt gedeeld door de tweede stuurman van de „Faustus" in de door hem afgelegde verklaring. Maar deze kapitein had haast. Om 04.00 uur kwam de „Faustus" bij de plaats van de „Rigel" ongeveer 4 mijl buiten de kust en reeds om 04.25 zat het schip op de wal. Er is geen sprake van. dat kapitein Palaiokrasas zich behoorlijk heeft beraden". Hij besloot met de woorden: „De ka pitein heeft grove schuld. Hij heeft ex- niet aan gedacht, toen zijn schip vast zat, het te verzwaren door de dubbele bodemtanks vol te laten lopen. Toen hij met de bemanning in de reddingboot stapte heeft hij het niet nodig geoor- deeld iets van de scheepspapieren mee te nemen. Het is tragisch, dat dei-gelijke personen belast worden met de leiding van zeegaande schepen". spelers om niet te zeggen vijanden rond eenzelfde tafel heeft geschaard. Hoe dat zij, in politieke kringen gaat intussen het volgende mopje over Bou temy. Tydens de oorlog waren allen, die iets te maken hadden met het verzet, 't er wel over eens dat Boutemy's plaats op de Santé voor na de bevrijding by voorbaat al besproken was. Onx de aardigheid £e begrijpen moet men even weten, dat santé (gezondheid) zowel de naam is van het betreffende ministerie, als van de grootste Parijse gevangenis, waari na de oorlog de collaborateurs werden opgeborgen 98 doden in Oostduitse uranium mijn en Volgens ooggetuigen kwamen bij de ramp in de ui-aniummijnen te Ober- schlema (Oost Duitsland) 98 Duïtsex-s om het leven, aldus de onafhankelijke „Morgenpost". Tot nu toe heeft geen Oostduitse bron de bei-ichten c mijnramp, die een week geleden zou zijn gebeurd, bevestigd. Volgens het blad zijn de veiligheidsmaati'egelen on voldoende. Er zou na de ramp gede monstreerd zijn. Twintig communisten in Beieren gearresteerd In de Beierse stad Penzbex-g is een aantal communisten geai-resteerd tydens een opleidingscux-sus over x-evolution- naire strijdmethoden, zo deelt het Beierse ministerie van Binnenlandse zaken mede. Zij worden beschuldigd van voorbereiding van verraad. Onder de gea i-resteerden is dr Paul Schreyer, voorzitter van de verboden Beiei-se ver eniging voor Duits-Russische vriend schap. De politie heeft later meegedeeld dat het aantal arrestanten twintig bedx-aagt. Te Frankfort is by enkele communis ten huiszoeking verricht. Daarbij zijn papieren in beslag genomen. Gebed is een noodzaak President Eisenhower heeft gisteren met 500 republikeinse en democratische leden van de regering en het congres een gemeenschappelijke bidstond gehou den, Deze bidstond stond onder de auspiciën van de internationale raad van christelijk leiderschap. Leden van Huis en Senaat komen al jaren wekelijks bij een in gebed teneinde te pogen de gods dienst een belangrijker rol te geven in het bestuur .van de publieke en particu liere zaken. Eisenhower behandelde de gebeurtenis als een kerkdienst. Er was geen enkel vertoon bij de ontvangst van dé presi dent. Eisenhower hield een korte toe spraak waarin hij de verwarde wereld situatie van thans vergeleek met de pro blemen waarvoor de Pilgrim Fathers zich in 1775 en 1776 gesteld zagen. „Gebed is een noodzaak," aldus pre sident Eisenhower. „Ik heb het diepe geloof dat als wy ons van tyd tot tijd bezinnen op de principiële waarheden onzer voorouders wij deze regei'ing vry en gezond kunnen houden." Zyn voortdui-ende gedachte in deze moeilijke dagen was, zo zeide de presi dent, de behoefte aan „hulp. van eniger lei aard buiten onszelf". Deze behoefte aan goddelijke bijstand geldt niet alleen voor hen die regerings- of andere be- stuursverantwooi-delijkheid dragen, wanl de problemen waarvoor ons volk gesteld is. en elk ander vry land. zijn de pro blemen van elke staatsburger." Na het gebed verorberden de aanwe zigen een ontbijt van grapefruit, eieren, ham. geroosterd brood en koffie. Eisenhower die gewoonlijk slechts fruit en koffie als ontbijt gebruikt, zei later dat dit het uitgebreidste ochtend- maai was geweest dat hij in tien jaar genuttigd had. (U. P.) Ike stort zijn bezit in speciaal fonds President Eisenhower heeft al zijn geldelijke bezittingen in een speciaal fonds gestort, dat door een administra teur wordt beheerd. De president ging hiertoe over om te voorkomen, dat men hem zou' kunnen verwijten zijn beslis singen te laten beïnvloeden door deze bezittingen, aldus werd meegedeeld door kapitein ter zee Butcher, de adjudant van generaal Eisenhower tijdens de wereldooi-log". Butcher verklaarde, dat een deel van dit fonds bestaat uit de opbrengst van de vei-koop van een olie bron. die, indien de president de ver koop twee of drie weken had uitgesteld, meer zou hebben opgebracht. De admi nistrateur van het Fonds behoeft Eisen hower voor zijn handelingen niet te raadplegen. Het enige wat de president zal doen is het ontvangen van de in komsten. Adenauer naar Washington uitgenodigd De Amerikaanse regering heeft de West-Duitse bondskanselier, dr. Ade- nauex-, voor een bezoek aan Washington het voox-jaar uitgenodigd, aldus heeft John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken gisteren bij zijn vertrek uit West-Duitsland naar Nederland, verklaard. Adenauer heeft de uitnodiging aanvaard. doe a/s iA. neem een Oude Snik Zwart merk: 7-80 per liter Rood merk: 7.30 per liter Op het strand te Katwijk zijn twee sloepen aangespoeld van het schip „Sal land". Sinds Zatex-dag is geen bericht meer ontvangen over dit 298 bruto re gister ton metende schip, dat op weg was van Engeland naar Stockholm. Er wax-en zeven mannen aan boord. De ka pitein is M. Teekman uit Zwolle, wordt ernstig x-ekening mee gehouden dat het schip vergaan is. De regeringscommissaris bij het mi litaire tribunaal te Bordeaux heeft de doodstraf geëist tegen kapitein Kahn en andere officieren en onderofficieren, die beschuldigd zijn in verband met het uitmooi'den van Oradoui'-sur-Glane door een afdeling van de SS in 1944. Deze eis geldt ook de aanwezige beschuldigde sergeant-majoor Lenz. Tegen degenen die de orders uitvoerden zyn dwangar- beidsstraffen geëist. Programma der besprekingen geivijzigd door de ivatersnood Met de super-Constellation van pre sident Eisenhower zijn vanmorgen om vijf minuten over elf de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles en directeur van het bu reau voor wederzijdse veiligheid Ha rold E. Stassen, uit Bonn op Schiphol aangekomen. De Constellation kwam tengevolge van ijs op de vleugels met een uur vertraging aan en daarom werd de reis onverwijld voortgezet naar Den Haag voor de ontmoeting met Koningin Juliana. In sneeuw en mod der werden Dulles en Stassen op het vliegveld verwelkomt. „Het spijt mij dat ik zo laat ben", zei de heer Dulles ,wij hebben iets gezien van de over stroming, die uw land heeft getroffen. Niet veel, want wij durfden niet laag te vliegen, met het oog op de andere vliegtuigen, die in de buurt waren. Maar ik heb genoeg kunnen waarne men om te weten dat bet verschrik kelijk is en ik gevoel mij er droevig door gestemd". In een verklaring, die hij liet uit reiken verklaarde hij o.a. „Ik ben blij te weten, dat onze gewapende macht in Europa al in staat is geweest aan merkelijk hulp te bieden in de ramp gebieden. De heer Stassen en ik zijn hierheen gekomen op vi'iendelïjke uit nodiging van uw regering en op ver zoek van president Eisenhower, om met uw leiders van gedachten te wis selen over zaken van wederzijds be lang. Vandaag hoop ik uw vorstin Koningin Juliana weer te zien. Wij en de Verenigde Stalen hebben de Ne derlanders altijd beschouwd als een van Amerika's sterkste en oudste vrienden. Ik ben er zeker van dat ons bezoek de voortzetting van deze war me vriendschap zal consolideren". Het wordt waarschijnlijk geacht, dat het programma van de besprekingen, die in beginsel een informatief karak ter zouden dragen, enigszins is gewij zigd onder de invloed van de conse quenties der overstromingen. Morgen zullen de hoge gasten met hun mede werkers de reis van Schiphol naar Brussel voortzetten. Bouw IJ-tuxinel niet uitgesteld dooi- de nationale ramp Aan bux-gemeester d'Ailly is de vraag gesteld of het economische gevolg van de ramp. die ons land heeft getroffen, tevens inhoudt, dat de bouw van de IJ-tunnel minstens enige jaren later zal beginnen. Mr d'Ailly gaf daarop ten antwoord, dat zulks zeker niet het geval zal zijn. „Meer dan ooit is thans gebleken de noodzaak van snelle verbindingen, dus ook van wegen", aldus de burge meester. Knoeierij bij totalisator berecht De Haagse Rechtbank heeft de begra fenisondernemer J. S. veroordeeld tot een maand vooi-waardelijk rixet een proeftijd van drie jaar en 50 boete sub. 20 dagen hechtenis. W. H. S., ambtenaar van beroep, kreeg eveneens een maand voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en f 50 boete sub. 20 dagen hechtenis. - Op voorstel van W. H. S., die als controleur bij de totalisator werkte, zou J. S. als ticketvei-koper eenmaal een kleiner aantal tickets als vex-kocht heb ben opgegeven dan in werkelijkheid het geval was geweest. Het daax-door ont stane kasoverschot hadden zij samen gedeeld. De kapitein en een meisje enige overlevenden? De kapitein van het Japanse passa giersschip Sjinsi Maroe heeft gezegd, dat volgens hem 61 passagiers en zes schepelingen zijn verdronken. Het schip sloeg Woensdag ten noorden van Oki nawa om. De kapitein en een meisje van 25 jaar, die naar land zwommen, zijn voorzover tot nog toe bekend, de enige overlevenden. Het schip Kintokoe Maroe, dat te hulp snelde, heeft geen overlevenden op gepikt. Men weet slechts, dat twee lijken zijn aangespoeld. Moskou beleefde gisteren de koud ste dag van de winter. Het vroor 35 graden Celcius in de Sovjet hoofdstad. De scholen bleven open, de kleuters kon den echter thuisblijven. TERWIJL HET PERCENTAGE pi'otestanten in geheel Noord-Brabant nog geen 10 bedraagt, is van de ge troffen bevolking in het watersnood- gebied bijna 40 pi'otestant. Van deze protestanten behoort -Is deel tot de Ned. Hex-v. kex-k en bijna 1IS deel tot de Gereformeerde kei-ken. IN HET DONDERDAG GEPUBLI CEERDE JAARBOEK van de Ameri kaanse Joden wordt gezegd, dat de totale Joodse wereldbevolking 11.558.S30 bedi-aagt, waarvan er ongeveer 2.500.000 in de communistische landen gevestigd zijn, Ruim de helft van de Joodse be volking, 50,5 pi-ocent, woont op het Westelijk Halfrond. In Israël woonden in 1952 1.425.000 Joden. OP HET VLIEGVELD VAN LI VERPOOL heeft men in een benzine tank van een vliegtuig der Ierse luchtvaartmaatschappij „Aer Lingus" vyftien liter water aangetroffen. De mogelijkheid van sabotage is niet uit gesloten. BIJ EEN ONTPLOFFING IN EEN SPRINGSTOFFENFABRIEK bij Victo ria (Noord-Spanje) zijn zes arbeidei-s, onder wie vier vrouwen, om het leven gekomen. Vijf arbeiders werden gewond, van wie een ei-nstig. BIJ SMYRNA (TURKIJE) zyn (jftien pei-sonen om het leven geko men toen het huis, waar zy een bruiloft vierden, instortte. Laurens Bogtman, zang, en Felix de Nobel, piano Het diep-ingrljpende onheil, dat ons land getroffen heeft, laat ons leven in geen enkel ondei-deel ongemoeid. Veel concerten werden afgelast om velerlei redenen: de Kunstkx-ing „Voor Allen" heeft evenwel gemeend en terecht dat de Liedei-enavond van Lauren: Bogtman en Felix de Nobel, die gistei'- avond in het Casino plaats vond, door- gang' moest hebben. Nadat het publiek staande een ogenblik van eerbiedige stilte aan de slachtoffers van de ramp had gewijd, hoorden wij allereerst enige Schubertliederen, bekende en iets min der bekende. Bogtman is tot een liede- i-envertolker gerijpt, die door zijn voor name, intelligente en beeldende voor dracht zodanig weet te boeien, dat stemschoonheid. hoe rijk ook aanwezig, pas in de tweede plaats de aandacht opvx-aagt. Bij een goede liedvertolking dient men niet te zeggen: „wat mooie stem", maar: „wat een prachtig" gezongen lied". Dit nu kon men gis teravond meermalen herhalen, want he pi-ogramma was interessant, al waren, ook door de omstandigheden, de humo ristische en vrolijke liedsoorten vervan gen door ei'nstiger klanken. Hierdom •en het begin en het slot van het pro gramma aan Schubert, de altijd nog niet overtroffen meester van het lied, gewijd en Bogtman toonde in zijn vei-- tolkingen hoezeer hij zich in deze wer ken heeft verdiept. Wolf was vertegen woordigd met twee liedei-en uit de cy clus, die hij op teksten van Goethe's ,.West-Oestlicher Divau" componeerde. Deze teksten door Goethe als „Hatem" aan Marianne von Willemer opgedra gen en door haar als „Suleïka" beant woord, hebben een zo nauw verband met elkaai-, dat het eigenlijk jammer is, deze twee „Hatem" liedei-en uit het ge heel te lichten, vooral het eex-ste. Im mers de tekst van „Hier zu deuten bin ei-bötig" is wat onduidelijk zonder het voorafgaande lied van „Suleïka" „Als ich auf dem Euphrat schiffte". Wan neer zouden wij deze cyclus eens in zijn geheel horen zingen, afwisselend door een „Hatem" en een „Suleika"? Na het moeilijke „Lied von der Schïldwaehe" van Mahler (hoe prachtig beheerst Bogtman zyn pianissimo!) hoorden wij de doden-zangen en -dansen van Mous- sorgski, waax-in de componist op de hem eigen, zeer directe, geniale manier de dood in al zijn primitieve huiver per soonlijk laat verschynen. Deze liederen kwamen wel zeer knap en gedifferen- tieexd van expx-essie tot ons, maar wy menen toch, dat de vertolker hier de oertoon der composities niet vex-mocht te achtei'halen. Wellicht is dit voor een „Westers" zanger ook niet mogelijk. Na de pauze hooiden wij, behalve Schubert, nog Duparc. Bosmans en Die- penbrock. Dupax-c, nog stei-k onder Wagners invloed, heeft met zijn grote lijn en voorname expressie al een haast klassiek allui-e. De volgorde: Bosmans, Diepenbroek daarna ware omgekeerd beter geweest, daar „Receuillement" van laatstgenoemde componist (on getwijfeld diens beste lied) onmiddellijk bij Duparc aansluit. De onwerkelijke sfeer van Werumeus Bunings „Diïe brieven" is door Henriette Bosmans zuiver weexgegeven en vormden voor de onlangs gestorven componiste een uitnemend gezongen wonderlijk „In Me-, moriam". Het warme applaus na Schu berts liederen gold zeer zeker ook Fe- lux de Nobels spel. Zijn oorspi-onkelijk correct en goed maar wat koel begelei- dingswerk van vroeger is uitgegroeid tot een prachtige overal verantwoorde en boeiende steun voor de zangei', kleur rijk en vol intelligente fantasie. Als een ideaal décor en achtexgrond weet hij de sfeer van ieder lied te verstex-ken en in lettei-lijke zin te „verlichten", te „il lustreren". Een avond om dankbaar voor te zijn in deze donkere dagen. v. d. H. Opera-concert voor liet Rampenfonds In het kader van de financiële hulp actie is een Opera-concert georgani- •aai-van de algehele baten zul len worden afgedragen aan het Natio naal Rampenfonds. Dit concert wordt gehouden op 16 Febx-uari a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam. Mede werkenden zijn: Louise de Vries. Gré Broxiwenstein, Gx-eet Koeman, Marisa Mari, Mimi Aarden, Annie Delory, Her mine Preyerv. Anxstel, Frans Vroons, Leo Lai'sen, Jan van Mantgem, John van Kesteren, Gé Genemans, Anton El- dcring, Guus Hoekman. Begeleiding: Pierre Palla en Jaap Brill. Verder me dewerking van het „Amsterdams Opera Koor" onder leiding van Willem Lohoff. Hierbij kan nog worden vermeld, dat alle uitvoex-enden hun belangeloze me dewerking hebben toegezegd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3