PLAATSELIJK NIEUWS Wat er te doen is IJit- Ommeland 1 „Potjes" worden leeggemaakt „We willen mensen redden. Levenslang geëist tegen de moordenaars van Verheul Geen plaats meer voor een bed in heel Bruinisse Alle bioscopen zijn Zondag gesloten De lijst- en buseolleete bracht 103,024,46 op Huizers werken in Rucphen Velerlei initiatieven voor het Rampenfonds 2 HET GOOI EN OMMELAND VAN VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Bussum-Naarden en omgeving Inzameling reeds tot 62.000 gestegen Brievenbestellers schonken loon van Nieuwjaarsdag BUSSUM Naast de vele giro-over schrijvingen naar het centrale kantoor van het Nationale rampenfonds, dat uiteraard in een Gooise gemeente, waar van velen hun kantoren in Amsterdam hebben, meer geschiedt dan elders, is in Bussum tot op heden een bedrag van 62.000 ingezameld. Hierin is ook begrepen de collecten in de Vredekerk met 1262,66, Geref. Kerk Wilhelminaplantsoen 1989,61 en Spieghelkerk 524,88. Naar wij vernemen is het de bedoe ling, dat de opbrengsten van de .col lecten, welke Zondag a s. in de Neder landse Herv. kerken worden gehouden, ook ten goede komen aan het Nat. Ram penfonds. Leerlingen Julianaschool gaven Naast de leerlingen van de Indon- school hebben ook de leerlingen der Ju lianaschool een mooi bedrag afgestaan aan het plaatselijk inzamelingscomité, n.l. 283.62 als resultaat van een geor ganiseerde spaarpot-actie. Menig spaar duitje voor een nieuwe fiets of andere begeerlijke artikelen zal nu strekken tot leniging van de nood. Lichtaggregaat De heer J. Mulder uit de Visserstraat heeft een lichtaggregaat met 20 schijn werpers ter beschikking gesteld, dat, naar wij vernemen, met succes dienst doet bij Oudenboseh. Sympathieke geste Naar wij vernemen hebben de Bus sumse brievenbestellers besloten het loon van de Nieuwjaarsdag af te staan aan het Nationale rampenfonds. Als men bedenkt dat deze dag dooi de P.T.T.-mensen onder hoogspanning is gewerkt, doet deze geste wel zeer sym pathiek aan. Bijzondere Kerk diensten BUSSUM Het bestuur der Israë litische Gemeente te Bussum deelt mede. dat in verband met de waters nood Zondagmiddag om half vijf een speciale kerkdienst wordt gehouden in het kerkgebouw. Kromme Eng- laan la. Kerk Wilhelmïna plantsoen In het kerkgebouw aan het Wilhel minaplantsoen zal Zondagavond a.s. weer een bijzondere kerkdienst worden gehouden om half acht. Ds Laarman van Utrecht zal spre ken over „Nood en Ergernis" Elisa beth Leguytv. d. Zanden, sopraan komt zingen en Theo Bout zal het orgel bespelen. Chr. Geref. Gemeente De kerkdienst in de Chr. Geref. Ge meente aan de Havenstraat zal een speciaal kavA\tér"-aïagen in verband r.ict ué overstromingsramp. Ds G. Salomons zal in deze dienst een tijdrede uitspreken, terwijl gecol- lecteerd zal worden ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Deze collec te wordt ook in de avonddienst ge houden Jeugdkerk en instuif Morgenavond zal er in de Jeugd- kapel aan de Meentweg, geen instuif worden gehouden. Zondagmorgen om half tien wordt in de jeugdkapel een jeugdkerkdienst gehouden, waar de heer S. Tijmstra zal voorgaan. - Vervallen bijeenkomsten De lezing „Bekend en onbekend Frankrijk" die op Maandagavond a.s. in Concordia onder auspiciën van de Nederlandse Reisvereniging zou wor den gegeven gaat wegens de droeve omstandigheden in ons land niet door De kaarten kunnen weer worden teruggegeven aan de adressen waar zij gehaald zijn. Mannenkoor Caecilia In verband met de nationale ramp is de Contact-feestavond van Mannen koor ..Ceacilia" tot nader order uit gesteld. De feestavond van de I.V.O.-school op Zaterdag 21 Februari gaat wel door. het bal zal echter vervallen. De opbrengst van de avond zal ten bate van het Rampenfonds zijn. Familieberichten uit andere bladen Geboren Paul Jacques, z.v. rar i Bakel-Woutc-rs, Eindhoven. Overleden: L. Ch. F. Nardten-Monod de Froideville, 72 jaar. Deventer: J. van Houtum, 75 jaar, Velp: K. k Cohen Treves. 22 jaar, Ouderkerk: J. H. M. van Sonsbeek, 82 jaar, Breda: P. van Eijkeren, 61 jaar. Bandoeng; A, A. Kraft van Ermcl, 62 jaar. Bergen: A. M. Houtkoper, 88 jaar, West- Terschelling; A Lindner, 64 jaar. Wassenaar BUSSOM Vandaag Concordia, 20 uur: Affair in Trinidad: 18 jaar Flora, 20 uur: The African Queen: 14 jaar Novum, 20 uur: Het is middernacht dr Schweitser (II est minuit dr Schweitzer): 14 jaar Doopsgezinde Kerk, Wladimirlaan 10. 20 uur V.U.-cursus ..De vraag naar de mens!' (II) door prof. dr G. C. van Niftrik Morgen Concordia. 14.30 en 20 uur: Affair in Trinidad 18 jaar Flora, 14. 39 en 21.15 uur: The African Queen: 14 jaar Novum. 14. 19 en 21 u dr Schweitzer (II zer) 14 jaar Rozenboom. 20 uur: Bridgedrive ten bate van het Nationaal Rampenfonds HILVERSUM Vandaag Casino, 14,30, 19 en 21.15 uur: Montana Bellr 18 jaar Churchill, 14.30, 19 en 21.15 uur: Geluids barrière (The sound barrier)14 jaar City, 14.30, 19 en 21.15 uur: Zigeuner Melodie (Schwarze Augen); 18 jaar Rex, 14.30, 19 en 21.15 uur: Mandy; 14 jaar O. L. B.. 20 uur: V.U. dr H. Groot over interplanetair verkeer" En dan ook noj^ Geen Speedway. In verband met de Nat. Ramp heeft het bestuur der Cycle Speedway Club „De Windmolens'' overleg met B. en W. van Bussum Ned. Cycle Speedway Bond besloten de Cycle Speedway demonstratiewedstryd welke morgen aan de Karei Doorman verreden zou worden voorlopig uit te stellen. Ook evacué's in Huizen? Zakdoekenactie van de schooljeugd HUIZEN De naar Rucphen gere den vier vrachtauto's zijn in de loop van gisteravond weer teruggekomen met de daarop ingedeelde personen (9 mannen) en het damesteam van de U. V., bestaande uit een 6-tal dames. De burgemeester van Rucphen heeft zijn bijzondere dank overgebracht voor de hulp, die door Huizen is verleend. Alle krachten worden nu weer gecon centreerd op de inzameling. Vrij veel beddengoed, dekens en matrassen wer den ontvangen. Ook verschillende par tijen kleding konden worden opgehaald De U.V.V en de Chr. Vrouwenbond zijn een actie begonnen voor het klaar ma ken van nood-naaidozen, alsmede een brei-actie. Wol is dus nog steeds zeer welkom. Aflevering aan het gemeente huis. Aan de hoofden van scholen zal ver zocht worden de kinderen te vragen mede te doen aan een zakdoekenactie. Eén en ander houdt verband met het feit, dat bericht is ingekomen, dat het niet uitgesloten is, dat ook in Huizen evacué's zullen worden gehuisvest. De evacuatie commissie, onder voorzitter schap van de gemeentesecretaris, is actief. Hedenmiddag vindt een bespre king plaats tussen de huisvestïngscom- missie en het plaatselijk comité voor de hulpverlening. Om op alle eventualitei ten voorbereid te zijn, moet de inrich ting van een opvang-centrum worden voorbereid, alsmede de registratie van en de verstrekking van voedsel en kle ding aan de onder te brengen perso nen, evenals de onderbrenging zelf. j 1800 mensen in de Oude kerk Tijdens interkerkelijke bidstond le Huizen HUIZEN Tijdens de interkerkelijke bidstond in de grote oude kerk was de kerk overvol. Naar schatting waren 1800 personen aanwezig. Tijdens de kerkdienst werd op verzoek van de bur gemeester gevraagd dekens, bedden goed en matrassen beschikbaar te stel len, waaraan dringend behoefte bestaat. Vrijdagavond zal een kunstavond wor den gehouden in het kerkgebouw van de Protestantenbond aan de Imkerweg. De opbrengst is voor het Nationaal Ram penfonds. Voorts zal Zaterdagmiddag een voet balwedstrijd wjrdea gehouden, waarvan de öfcDreng'steveneens aan het fonds ten goede komt. In verband met het feit, dat hulpver lening aan het getroffen gebied, blijkens gisteravond laat bekend geworden maat regel. de goedkeuring behoeft van het hoofd van het bureau Noordholland van het ministerie voor Maatschappelijk Werk te Haarlem dient alle hulpverle ning over het gemeentebestuur te lopen. A Voorbeelden ter navolging LAREN. De Larense kegel- club ,/t Grote Wonder" heeft een bedrag van f 300dat klaar lag voor de financiering van de vie ring van het dertigjarig jubileum, voor het Rampenfonds beschik baar gesteld. In Huizen hebben reserve-poli- tie, politie en Steun Wettig Gezag een jaar gespaard voor een feest avond. De feestavond is vanzelf sprekend afgelast en het bedrag ZlfO ging naar het Rampenfonds. In het Kamp Laren werd de can- tinepot (f 500) plus de opbrengst van een collecte 900) van de sol daten overgemaakt. Het carnaval van de onderofficiersvereniging Elck wat wilsis afgelast en het geld ervoor in het Rampen fonds gestort. Zijn er nog meer „potjes", die deze schone bestemming krijgen? V_ J Koningin Juliana bij de evacué's Tot nu toe zijn er ongeveer 160 aangekomen BAARN. Koningin Juliana heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Musis Sacrum, het opvangcentrum van de evacué's, die in Baarn worden onder gebracht. Zij onderhield zich met ver seheidene van de vluchtelingen en nam ook een kijkje in de keuken, waar erw tensoep, koffie en baby-voeding worden klaar gemaakt. Gistermiddag arriveer den ongeveer zeventig evacué's en Woensdagavond negentig, zodat tot nu toe ongeveer honderdzestig vluchtelingen in ons dorp zijn ondergebracht. Vrachtauto vloog uit de bocht NED. DEN BERG Een vrachtauto van de fa. Van Reenen uit Loosdrecht is gistermorgen om twaalf uur in Over- meer uit de bocht geslingerd en bij hotel „De Meerhoek" op de stoep tegen een paal in de heg tot stilstand geko men. Het scheelde maar een haartje of de wagen was door de etalagekast naar binnen gevlogen. De bestuurder, de 17-jarige B. uit Vreeland, die g rijbewijs bezat, kwam met de schrik vrij. Zijn metgezel liep echter enkele lichte verwondingen aan zijn hoofd op. De radiator van de auto was geheel vernield. In zijn vaart ramde de wagen nog een fiets, die in het fietsenrek stond. Jan Musch gaf enveloppe voor het Rampenfonds BLARICUM Als onderdeel van zijn afscheidstoumee heeft Jan Musch gisteravond te Schagen (N.H.) de hoofdrol vervuld in „De Vrek" van Mo lière. Na de voorstelling overhandigde de buigemeester van Schagen de Bla- ricumse acteur een gesloten enveloppe. De burgemeester zeide te hopen, dat Jan Musch daarvan nog jarenlang ple zier zou beleven. De acteur dankte voor het hem aangeboden geschenk, maar gaf de enveloppe onmiddellijk weer aan de burgemeester terug met het verzoek de inhoud te willen schen ken aan het Nationaal Rampenfonds. En doodmoede dokter vertelde het verloop van een tocht. Een tocht, die lang duurde. Te lang, voor mensen, die werken willen, die rédden willen. Dins dagmiddag voer de schuit af. 's Avonds laat waren ze in Dordrecht. De volgen de morgen om zeven uur ging de tocht naar Bruinisse. Woensdag was een dag, waarop men met de handen vast zat. Er was in heel Bruinisse geen plaats om het noodhospitaal, dat aan boord van de Nooitgedacht was meegevoerd te plaatsen. Geen ruimte voor een bed, of het zou moeten zijn op een van de dijken, aan de rand van het water. De dokter schouwde lichamen van vluch telingen, die door het water werden overvallen. Twee werden er gekist. La ter volgde nog een zestal. De „Nooit gedacht" was het eerste schip, dat met evacué's aan boord uit Bruinisse weg voer. Met de moeder van de schipper, een tachtigjarige vrouw, met het jon getje van zes jaar, dat gered werd uit een boom, omdat het zich krampachtig aan een van de hoogste takken had vastgeklemd. Een dag en twee nachten had het er gehangen. Z'n vader en moe der lagen dood aan de voetMet mensen, die vertelden hoe bij familie juist Zaterdag een dochter uit Canada was overgekomen. Ze hadden gefeest. Ze zou 3 maanden blijven. De volgen de morgen, toen het water zakte, vond men vijf mensen dood op bed. Ze had den daags tevoren gefeest. Ze hadden vast geslapen en in de nacht was het dodende water gekomen. De „Nooitge dacht" kwam terugterug met drie uit een gezin van zestien, waarvan de vader vertelde hoe hij op 'enige meters afstand had gezien met eigen ogen hoe zijn vrouw en elf kinderen door het woedende water werd weggesleurd. Die mensen tussen de honderd anderen aan boord van het schip. Moord op Bussumse tuinder berecht Stervende man noemde de daders NAARDEN Levenslange gevangenisstraf heeft de Officier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank, Mr G. R. Nubé, gisteren geëist tegen de twee moordenaars van de 72-jarige tuinder M. Ver heul uit Bussum. Ze zijn: de toerekeningsvatbaar geachte 39-jarige los werkman Gerrit L. uit Naarden, die vroeger op het land van de oude tuinder had gewerkt en hem derhalve goed kende, en de 27-ja- rige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum, die in een psychiatrisch rapport een „gevaarlijke psychopaat" genoemd werd. De laatste is al eerder voor een roofoverval (op een taxi-chauffeur te Alkmaar) in handen van de justitie gevallen en was toen ter beschikking van de regering gesteld, doch later weer op de maatschappij losgelaten. De moord op de oude tuinder is dank' zij langdurig verhoren door de politie eu de ondervraging gisteren ter terecht zitting geheel geconstrueerd. Er zijn geen vraagpunten meer overgebleven. Gebleken is, dat Verheul in de vroege morgen van Maandag 18 Augustus on bewust de dood voorby' is gefietst. Doch het was slechts uitstel. Woensdag 20 Augustus werd de oude kweker op beest achtige wijze in zijn tuin vermoord. De oudste der beide verdachten, die als los werkman voor de tuinder had gewerkt, had bemerkt, dat deze dikwijls vrij veel geld bij zich droeg, nadat hij in de vroege ochtenduren op de veiling zijn producten had verkocht. Samen met zijn medeverdachte naar zijn werkkring fietsend, bespraken zij het plan hun slag te slaan. Gewapend met een broodmes en een timmermanshamer, wachtten zij op de genoemde Maandag Verheul vroeg in de morgen bij diens tuin op, doch door een toeval was deze wat later dan normaal, zodat de beide mannen onver- richterzake op hun fiets wegreden, ten einde niet te laat op hun werk te zijn. Ze kwamen om boerekool- planten Onderweg kwamen zij Verheul tegen, die hen vriendelijk groette. Twee dagen later stonden de beide mannen hem echter opnieuw op te wachten en toen de tuinder arriveerde, vroeg Gerrit L. hem: „Ik moet wat boerekoolplanten van je hebben. Kan ik ze meteen mee nemen? We moeten vlug naar ons werk." Verheul sloeg direct aan het werk. Terwijl hg voorovergebulct de planten uit de grond begon te halen, pakte de grondwerker hem vast, waarna zijn maat hem met de hamer op het hoofd trachtte te raken. De vitale oude man verweerde zich hevig en riep eerst nog uit: „Gerrit, red me toch!" Tijdens de vechtpartij werd hij echter door de twee veel jongere kerels overmand. Beurtelings hanteerden zij mes en ha mer en dienden hem sneden in de polsen en zelfs langs zijn keel toe. Uitgeput zakte het slachtoffer ineen. De moorde naars trokken hem zijn colbertjas van het lichaam, graaiden er de portefeuille uit en sprongen op hun fietsen. Terwijl zij wegreden krabbelde Ver heul echter weer overeind, hetgeen de ontzetting van Gerrit opwekte. Zijn maat zei echter zich niet bezorgd te maken en door te fietsen. „Maar hij kent me precies," zei Ger rit nog. „Hij heeft zoveel bloed verloren, dat het binnen een paar minuten met hem gedaan is," antwoordde V. Hun buit bedroeg 700. Daders direct bekend Geruime tijd later, omstreeks 6 uur ii de morgen, trof een buurman de ster vende oude man in de tuin aan. „Hij zei mij direct, wie het gedaan had," vertelde deze als getuige voor de Rechtbank. Onderweg naar het ziekenhuis overleed de zwaargewonde tuinder. De beide moordenaars vielen na hun arrestatie spoedig door de mand. De Officier achtte moord met voorbedach te rade bewezen en eiste tegen beide verdachten levenslang. De verdedigers wezen in hun plei dooien op de psychiatrische rapporten. V. is een psychopaat en volgens zijn raadsman mag men hem zijn daden dus niet ten volle aanrekenen. De andere advocaat betoogde, dat Gerrit L. wel iswaar toerekenbaar is, doch overigens een slappe willoze fantast. De Rechtbank, onder presidium Mr. J. Meihuizen, zal op 19 Februari a.s. uitspraak doen. Verhaal van de „Nooitgedacht" HILVERSUM. Schipper Mastenbroek vaart al elf jaar van Stellendam naar Hilversum. Zand en grint was steeds zijn lading. Sinds Zondag vaart schipper Mastenbroek van Hilversum naar het land, waarin ook Stellendam ligt. Naar het land waarin tal van andere plaatsen lagenwant overal staat het water boven de weilanden. Er zijn lading is thans mensen, vluchtelingen uit de over stroomde gebieden. Mastenbroek kwam zich met zijn drie broers melden op het gemeentehuis. Ze wilden wat doen. En ze hebben wat gedaan. Veel gedaan. Met dokter Donselaar aan boord is de „Nooit gedacht" naar Zeeland vertrokken. Om de tachtigjarige moeder van de Mastenbroeks te redden. Om zovele anderen naar veiliger oord te vervoeren. Ze hadden het nooitgedacht, de Mastenbroeks dat ze mensen zouden moeten redden in hun geboortestreek. Nooit, dat ze vanmorgen in een van de zalen van het raadhuis voor bur gemeester en wethouders en al degenen, die betrokken zijn bij het hulpwerk, zouden staan om hun droef relaas te vertellen. missie van de Hilversumse hulpverlening verricht prachtig werk. Ze heeft meer gedaan dan voorschriften opvolgen. En ze wil Mastenbroek helpen. Helpen an deren te helpen. De schipper en de dok ter staan klaar. Klaar om te vertrekken. Gouden jubileum van de banketbakkers Viering versoberd ten bate van steunfonds HILVERSUM. De afdeling Gooi land van de Ned. Banketbakkers Vereni ging, welke dezer dagen vijftig jaar be staat, was voornemens dit gouden feest op luisterrijke wijze te vieren. In ver band met de ramp is deze viering geheel versoberd. Thans zal worden volstaan met een receptie, welke op Maandag 9 dezer van 3 tot 5 uur in de Koepelzaal van De Karseboom aan de Groest zal worden gehouden. Aan alle relaties is verzocht geschenken e.d. te willen om zetten in geldsbedragen, welke zullen worden benut om het steunfonds voor de collega's in de getroffen gebieden te steunen. HILVERSUM. Het hoofdbestuur van de Nederlandse bioscoopbond heeft bepaald, dat met het oog op de algemene gedenkdag, de bioscopen Zondag 8 Fe bruari in het gehele land gesloten zullen zijn. Schipperden dokter naar Bruinisse Ademloos luisterend Een schipper vertelde zonder ophef zgn verhaal. En al degenen, die al da genlang in touw zijn voor het hulpverle- ningswerk, waarvan ook Hilversum een voorpost is, luisterden ademloos Maar de „Nooitgedacht" ligt nu in de haven. De mensen moesten in Utrecht worden achtergelaten, hoewel hier ieder een klaar stond om te willen helpen. En schipper Mastenbroek wil wéér varen Opnieuw ménsen redden. Men gaf hem echter consigne met zand en grint te komen. Want nu is de hulpverlening meer en meer gecoördineerdHet noodhospitaal staat in Utrechts veiling hallen. Kindeledikantjes, waarin in de nacht van Donderdag op Vrijdag kleu ters sliepen. Ledikanten, waarin over vermoeide evacué's voor het eerst sinds vele nachten weer sliepen. Klaar voor vertrek Mastenbroek wil varenvaren voor mensen. Zand en grint zijn nodig. Zeker. „Maar wat doet men er nu mee?' vragen kenners zich af. Eerst rijshout en basaltdan pas zand. Nog zitten er mensen in de bomen, noch wachten honderden in de bomen. Maar ook bur gemeester Boot heeft zich te houden aan de officiële regelingen. De havens zien zwart van de masten. De wateren liggen vol schepenIn kolen -en ertsruim- ten werden ze met honderden gebor genEn nu rinkelt in het raadhuis de telefoon. Naar autoriteiten, die het fiat kunnen geven. De coördinatie-com- Ruim 6000.in Kortenhoef Tweehonderd evacué's op komst KORTENHOEF De inzameling ten bate van het Nationaal Rampen fonds heeft in deze gemeente een be drag opgeleverd van 5809.03. Ook de kledïnginzameling is een groot succes geworden. Mede omdat de burgemees ter binnenkort twee honderd evacué's in Kortenhoel verwacht en de gemeen ten 's Graveland en Ankeveen de inge zamelde kleding reeds hebben verzon den, zijn die van Kortenhoef bewaard om aan de komende evacué's te wor den uitgereikt. Gisteren zijn 70 evacué's gearriveerd LOOSDRECHT Gisteravond om 8 'uur zijn 70 evacué's uit Zierikzee en Zonnemaire aangekomen. Na onthaald te zijn in de zaal v. Dijk, zijn zij door particulieren naar de diverse adressen gebracht. Vermoedelijk komen er nog Contactadres voor Noord- Holland HILVERSUM Door de commis sarissen der Koningin is provinciaal een coördinatie van hulpverlening, lig gende op het terrein van het maat schappelijk werk, tot stand gebracht. Het contactadres voor Noord Hol land is Van Dordtstraat 44, Haarlem, telefoon K 2500—14707. Aan deze adressen moeten alle aan biedingen van hulpverlening op het terrein van maatschappelijk werk worden gericht. Reeds 43.050 voor Nat. Rampenfonds BAARN. De inzameling van gelden voor het Nationaal Rampenfonds heeft een bevredigend verloop. Tot nu toe werd namelijk in totaal 43.050 bijeen gebracht. Daarbij zijn ook de stortingen op de plaatselijke banken inbegrepen, r~ Voorlopig resultaat HILVERSUM. De lijsten waarmee honderden bereidwilligen huis aan huis gingen zijn binnen en geteld. De collectebussen waar mee jong en oud voor jong en oud met enthousiasme heeft geram meld zijn binnen. En thans is de rekening opgemaakt. Het resultaat van drie dagen vrijgevigheid is 103.024.46. Hier volgt een opsomming: Lijstcollecte 70.319.64 Buscollecte 12.636.22 Binnengekomen bij: Gem. Ontvanger 1.688.60 Banken en Spaarbank 18.380. Bijna een halve ton in Huizen Nog grote giften te wachten HUIZEN Boven het bedrag van 41.531,31, gisteren gemeld, is nog in totaal ontvangen 883.15 aan giften en 310.50 op nagekomen lijsten, alsmede 25 via de giro, maakt in totaal 1218,65. Een collecte tijdens de bidstond bracht 2949— op, personeel van „Mayonna" zamelde 1002,90 in. Aan giro's is nog ontvangen 110, terwijl tevens blijkens toezeggingen aan de burgemeester, van de aardewerkfabriek ,.Haho" zal worden ontvangen 1000; van de „Trio" als voorschot op de resultaten van de over- werkactie, die overal in het land gevoerd 'dt, 5000 en van de beroeps- en reservepolitie alsmede van de leden van Steun Wettig Gezag, afdeling Huizen liet spaarpotje voor een binnenkort te hou den feestelijke vergadering, inhoudende 450,—. Het totale bedrag is dus ge stegen tot 49.309,96. Dit betekent per inwoner 3.94. Nog steeds stromen de giften binnen. Vermelding verdient nog, dat naast de reeds meegedeelde giften zijn ontvangen (een en ander is begrepen in het boven genoemde totaalbedrag) van de schoen makersvereniging 1000,van het per soneel van de kalkfabriek 150,van de leerlingen van de openbare lagere school 122,50 en van het personeel van het Blindeninstituut 660,65. Ook van de Balatum kan nog een belangrijk be drag worden tegemoet gezien. Wol, kledingstukken, dekens, bedden goed en matrassen zijn nog steeds zeer welkom. Aanmeldingen aan het gemeen tehuis waarna afhaling van het beschik baar gestelde volgt. Uitwisseling van schilderstukken met België Initiatief van Gooise Benelux-af deling HILVERSUM oDor de afdeling ..'t Gooi" van het Com'té Benelux is het initiatief genomen tot een uitwisse ling van werken van beeldende kun stenaars uit het Gooi en uit Brussel. In verband hiermede zullen van tot 21 Maart a.s. in de expositieruimte der „Grands Magasins de la Bourse" te Brussel een 50-tal werken van Gooise schilders, grafici en beeldhouwers wor den geëxposeerd. Teneinde tot een re presentatieve inzending te geraken, is een commissie van voorbereiding ge vormd, waarin zitting hebben de heren M. Brandenburg, K. Koster en L. IC. C. Prins te Hilversum, F. Hamers te Kor tenhoef en C. Schi'ikker te Laren. Ge noemde personen hebben in deze com missie zitting als deskundige, niet als bestuurslid ener organisatie van beel dende kunstenaars. De opening der tentoonstelling zal ge schieden in tegenwoordigheid van de Nederlandse ambassadeur. Ongeveer in dezelfde periode zal te Hilversum, en wel zo mogelijk in het Raadhuis, een expositie worden gehou den van werken van enkele Brusselse schilders. Bij de voorbereiding hiervan verleent de Belgische Ambassade haar medewerking. Waar de kleren tensfotp# werden uitgedeeld HUIZEN Bij aankomst van «e auto's met kleding uit Huizen in Hoeven en Slanddaarbuiten bleek, dat in Ruc phen grote behoefte bestond aan kle ding, schoeisel en dekking. Rucphen is een opvangcentrum in West-Brabant en ligt tussen Roozendaal en Breda. Het dorp telt 500 zielen. Er waren reeds 1200 evacué's en er zouden in de loop van de dag nog 1500 evacué's komen, die aan het allernodigste gebrek had den. Onmiddellijk werd besloten om de ingezamelde kleding daarheen te diri geren. Woensdagmiddag om eën uur vertrok de grote vrachtauto uit Huizen, terwijl ook een personenauto met U.V. V.-sters, die gingen helpen bij het ver zorgen van de evacué's, meeging. Om 15.30 uur vertrok een convooi van drie vrachtauto's, waaronder een 15-tons oplegger, hoog opgeladen met kleren en autobanden. Alle auto's zijn in goede welstand gearriveerd. De eerste gezon den auto was 's nachts om half drie weer terug, de overige om half vijf. De secretaresse van de U.V.V. telefo neerde om half zeven dat dringend be hoefte bestond aan vier vrachtauto's met chauffeurs en 8 man, teneinde de kleding, die in Rucphen was gearri veerd ook uit andere plaatsen, o.a. Arn hem, te vervoeren naar de gemeenten in de omtrek, waar ook evacué's aankwa men. Om negen uur 's avonds vertrok een convooi van vier vrachtauto's met in totaal 12 man naar Rucphen. Vrijdag avond hopen zy terug te keren. Avro schrijft drie prijsvragen uit HILVERSUM Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan in Juli a.s. heeft het bestuur van de Avro een drietal prijsvragen uitgeschreven. Eén op het gebied van de ernstige muziek met prijzen van 750, 500 en 250, één voor hoorspelen met dezelfde prij zen en één voor de lichte muziek met prijzen van 400, 200 en 100. Na dere voorwaarden zijn bij de Avro ver krijgbaar. De datum van inzending sluit op 1 Mei a.s. Los van deze prijsvraag heeft het be stuur aan een vijftal Nederlandse com ponisten opdracht gegeven tot het com poneren van twee werken voor sym- phonie-orkesi, een werk vpor blaas- kwintet, een voor fanfare-orkest en een voor twee piano's. Vermoeid kwamen enkele vissers weer thuis SPAKENBURG. Gisteravond laat arriveerden dodelijk vermoeid de eerste Spakenburgse vissers, die deel uitmaak ten van de bemanning van de twintig zware botters, die Maandag jl. naar het gebied van de ramp vertrokken. Een re serve-groep vissers vertrok naar liet overstroomde gebied om de achtergeble ven botters weer te bemannen. 300 man uil kamp Laren op Voorne-Putten LAREN Uit het Kamp Laren zijn inmiddels 300 militairen voor hulp by het herstel van de dijken naar Voorne en Putten vertrokken. Zg zijn onderge bracht in Roekan je. Totaal 103.024.46 Misschien is nog niet iedereen bereikt. Misschien was U niet thuis, toen een collectant met de lijst aan de deur kwam. Misschien was u niet op straat, toen er met de bussen werd gerammeld. Maar er is voor U nog alle kans om te geven. Ge kent het gironummer van het Nationaal Rampenfonds 9 5 7 5. Ge weet de weg naar de diverse bankinstellingen, naar het kantoor van de Gemeenteontvanger en naar de bureaux van ons dagblad. Een rokertje voor de werkers Reeds enige malen ontving de burge meester van de werkers uit de rampge bieden het verzoek ook eens een roker tje mee te sturen, dat vanzelfsprekend daar in het water niet te koop is. Reeds heeft de burgemeester, dank zij een ini tiatief bij een der plaatselijke handela- •en, de gelegenheid gehad met een con vooi naar het Zuiden een hoeveelheid sigaren, sigaretten en tabak te zenden. Evenwel... er is meer van dit materiaal nodig. Daarom zal op verzoek van de burgemeester Maandag a.s. een inzame ling worden gehouden bij de plaatselijke sigarenhandelaren om een voorraadje te vormen, waaruit kan word engeput bij mogelijke oproepen uit Zeeland. De po litie zal aan deze inzameling naast en kele handelaren meewerken en de „oogst" zal ook in het bureau worden opgeslagen. Daarom wordt een beroep op de handelaren gedaan om welwillend te staan tegenover deze actie en mede te helpen, dat de werkers en redders in het Zuiden zich op tijd kunnen vermeien in een welverdiend sigaartje, sigaretje of pijpje tabak. Zondag;: geen muziek in de eafé's De betreffende bonden op het gebied van het hotel-, café- en restaurantwe zen richten tot hun leden langs deze weg het verzoek om Zondag, de dag van gebed en bezinning, in hun zaken geen muziek te laten spelen. Bridgers in actie Zoals reeds kort gemeld, zullen Za terdagavond a.s. om half acht de brid gers in actie gaan ten bate van liet Rampenfonds. In Hotel Santbergen wordt een grote drive gehouden, welke door de gezamenlijke verenigingen uit Hilversum en Baarn wordt georgani seerd. Men kan voor deze drive inschrij ven bg de clubsecretarissen en voorts te Hilversum bij de heren Loenhout, tel. 6870, en Rouwendal. tel. 9467 en te Baam bij de heer Van Doesburg, tel. 2189. Oliebollen op de markt De Jeugdgroep van het Humanistisch Verbond zal morgen voor het bekende doel olieballen verkopen op de Zater- dagmarkt. Verenigde Zangers zingen In de Grote Kerk aan de Kerkbrink geeft het Mannenkoor De Verenigde Hilversumse Zangers Zaterdagavond om acht uur een kerkconcert, eveneens ten bate van de slachtoffers. Solistische medewerking verleent Netty Bos, sopraan, terwgl de begeleiding in han den is van Joop Wittmaekers. Het ge heel staat onder leiding van dirigent Frans Cuypers. De oegang tot dit con cert is gratis. Tijdens de pauze wordt echter gecollecteerd voor het Nationaal Rampenfonds. Klaverjastournooi De klaverjassers gaan in actie in een tournooi, dat op Donderdagavond 12 dezer door de Klaverjasclub Atlanta ordt georganiseerd in het café van die aam aan de 's-Gravelandseweg I2d. Dit tournooi was reeds uitgeschreven, maar de baten zijn thans toegewezen aan het Rampenfonds. De inschrijving, welke 1 kost, kan geschieden bij M. Krant, Bakkerstraat 8, tel. 24S8 en aan het café aan de 's-Gravelandseweg. Diverse avonden afgelast Diverse avonden, waarvan men het karakter niet in overeenstemming vindt met de ramp, welke ons land getroffen heeft, uiteraard meest feestavonden, zgn inmiddels afgelast of uitgesteld. Morgen avond zou de Postfanfare Crescendo in de schouwburgzaal van Gooiland een jaarlijkse uitvoering geven. Aan deze avond zou naast het, jubilerende corps ook de toneelvereniging Justus van Mau- rik optreden. In verband met de om standigheden is deze avond uitgesteld. Eveneens tot een nadere datum is ge kozen is de toneelavond afgelast van de toneelvereniging „Kunst en Vriend schap". Door bijzondere omstandigheden beide harpisten zijn verhinderd moest ook het concert worden uitgesteld, dat het Goois Muziek Lyceum Maandag avond a.s. in het Hof van Holland zou organiseren. Prinsesedag De kindermiddagen, welke hier ter plaatse georganiseerd worden ter ge legenheid van de verjaardag van Prinses Marglte, gaan evenwel gewoon door. Deze vinden plaats onder auspiciën van het Cultureel Gezelschap en zullen van wege de ramp dit jaar uilsluitend een cultureel karakter dragen. Bovendien is besloten een deel van de recette aan het Rampenfonds af te dragen. Het grote concert in Gooiland Het. concert,, dat Zaterdagavond in Gooiland zal plaats vinden op initiatief van de Stem des Volks en met een groot aantal medewerkenden, moet een volle zaal trekken. Kaartverkoop vindt plaats des avonds aan de zaal en voordien aan de volgende adressen: Weber. Hoge La- renseweg 27; Het Huis met de Vlaggen, Langestraat 50b; Vos, Hoge Larenseweg 341; Van de Weerd. Ohmstraat IS; Scheffer, Leeuwerikstraat 94; Goldberg, Hazenstraat 51.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2