Aantal geèvacueerden zal de vijftig duizend niet in Gigantische inzameling de Verenigde Staten Nog geen volledig overzicht Thans luidt de noodklok De Koningin bezocht evacuatiecentra in provincie Utrecht 1355 doden Bussum geadopteerd 225.000.000 dollar voor wederopbouw? Geen dijkdoorbraak bij Renesse Kleinste dorpen ingeschakeld Rampenorganisatie Vrijdag 6 Februari 1953 82ste Jaargang No. 13131 Het Gooi en Ommeland Moeizaam herstel Uitgave van de N.V. Dagblad De Gooi- en Eemlander, Hilversum Vorst Wisselende bewolking met enkele Pag. 4 ABOMNEMEfiTS-U RIJZEN KWARTAAL: Gooi, Eemland en Vechtstreek 5.86 Overig Nederland en Overzeese Rijksdelen 7.— Buitenland 12.— PER WEEK in eigen bestelkring 47 cent Losse nummers 13 cent. per post 15 cent. Giro 8 4 0 6 B U S S O IVl Nassaulaan 27. Telefoon Adm. en Red. 5400 Na 18 uur 5801 LAREN Brink 8, Telefoon 2210 Hoofdredacteur J. A. J. Temmink. ADVERTENTIEPRIJZEN: 26 ct. per m.m. Fam. Berichten 22 ct. per m.m. Ingez. Med. 52 ct. per m,m. Minimum gewone adv. 12 m.m. per kolom. Kleine advertenties: 1—12 m.m. ƒ2.25, elke 3 m.m. meer 60 ct Werkzoekenden: 112 m m. 1.60, elke 3 m.m. meer 60 ct. Brieven ondei 10 cents extra. Maximum grootte 24 m.m. sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noord- oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. HM. Koningin Juliana heeft gister middag, vergezeld door haar particu liere secretaresse, mevrouw Smitt -Avis, een bezoek gebracht aan enige evacuatie-centra. H.M. de Koningin bezocht de Utrechtse veilinghallen, waar het provinciale evacuatiebureau is gevestigd, en stelde zich op de hoogte van de werkzaamheden van dit doorgangscentrum. Later begaf H.M. zich naar Amersfoort. H.M. Koningin Juliana in gesprek met evacué's te TTtrenh.t Directie Fa. Tromp Haar- denfabriek. Hilversum 250.- Personeel, idem 250. Fa. Gebr. V., Hilversum 100. Mevr. Z.F., Laren 100. Fa. C. R., Hilversum 150. Pers. City en Casinotheater Hilversum 15S.26 J. L. J. v. D., Hilversum KaartpoL, Hilversum J 26.60 M. W., Hilversum A. K. B., Hilversum Mevr. W„ Hilversum P. v. G., Hilversum Briclgepot St. N., Hilversum 15.10 N. N., Hilversum Groninger Zangers. Hilv. 75. Bridgeclub Oehoe, Hilversum P. B., Hilversum 2.50 M. S., Hilversum L. v. d. T., Hilversum J 2.50 K. V., Hilversum 10. Soldaat Oranje, Suriname 150. A. M. v. W., Hilversum 75. N. N., Hilversum 3. N. N., Hilversum 2.50 F. W., Hilversum 10. Pers. van Deventer, Hilv. 120.36 L. K., Hilversum 10. de Zuivelcursus, Hilversum 50. N. N., Hilversum 10. C. H., Hilversum 10. Kaartcl., de Graafjes, Hilv. 11.15 N.B.O.G., Af cl. Hilversum 230.— de Thorren, Hilversum 100. Klaverjascl. Zatopek, Hilv. 25. G. Spr., Hilversum 5. A. B., Hilversum5. J. R., Hilversum 25. de Weddenschap, Hilversum 7.50 Bridgeclub, Kopermijn, Hilv. 30. Mej. N. A. G., Hilversum 10. Pers. Gebr. M., Hilversum 100. K. P., Hilversum 10. Cursus Zantbergen, Hilv. 55. H. IJ.. Hilversum 50 Loterijpot Pers. Jac. Brunt 36.. Opbrengst Oud rjzer Pers. Jac. Brunt. Hilversum 7.50 Snipperdag Pers. verdubb. Dir., Jac. Brunt, Hilv.... 450. H. M., Hilvèrsum 10. Terreinpers. N.V. Radema- maker's Kolenhandel, Hilv. 80. Mevr. B., Hilversum 25. J. C. G., Hilversum 15. K. H., Hilversum 500.— Getroffenen ivorden niet te ver van huis ondergebracht Nu de stormklokken tot zwijgen zijn gekomen en het verschrikkelijke beeld van de ramp zich voor Ons verbijsterd oog steeds duidelijker gaat aftekenen, luidt de noodklok over ons land om hulp, hulp hulp Hulp voor de getroffenen, die dikwijls slechts het vege lijf hebben kunnen redden. Gij hebt gegeven van Uw kleding, van Uw dekking, van Uw voedsel, gij hebt getekend op de lijsten en geofferd in de collectebussen, gij offert het loon van Uw arbeid, maar dat alles is nog niet genoeg! GESPAARD NEDERLAND MOET NOG MEER GEVEN VOOR GETROFFEN NEDERLAND! Gij kunt ook gelden voor het Nationaal Rampenfonds schenken door middel van ons blad, door storting op onze bankrekeningen bij de Amsterdamsche Bank, Nederlandsche Handel Mij. en Twentsche Bank, op ons gironummer 8406 of aan de cassa's van onze kantoren te Hilversum Groest 21, te Bussum Nassaulaan 27, te Huizen Voorbaan 16 en te Laren Brink 3. Bij ons blad kwamen de volgende giften binnen: 4e VERANTWOORDING J. de J., Hilversum 10. J. W. J. M. de J., Hilversum 25. W. K„ Hilversum 25. S. K., Hilversum 20. P. K„ Hilversum 100. Mevr. de wed. M. C. S. L.— Hilversum 100. Hilversum 25. N. P. P„ Hilversum 50 W. E. H. S.—W., Hilversum 10.- Pers. en Dir. Stoomwasse- rij Vechtzicht, Ned. d. Berg 150. G. T., Hilversum 10.— Mej. J. M. V. K., Hilversum 25. J. J. V., Hilversum 25. M. V.. Hilversum 20. A. M. V., Hilversum 10. Rijkskweekschool, Hilv100. d. W. B.—H„ Hilv. 25.— B., Hilversum 8. A. L. v. B., Hilversum 100. M. B., Hilversum 10. Bridgeclub K.K.M.I., Hilv. 15.— Mej. R. E., Hilversum 15, C. A. G., Hilversum 10, Klaas G.. Hilversum 100. Mr. P. G.. Hilversum 40. H. A. E. G., Bussum 20. J. M. G Bussum 20.— J. v. H., Bussum 5.— H. C. v, d. G., Bussum 25. A., Bussum 2.50 P. B., Naarden 10.- - S. A., Blaricum 2.50 H. V.. Huizen 10.— Dir. en Pers. Gooi en Eem- lust, Laren 100.— Pers. Fa. B. V., Laren 75.— Kegelclub Het Grote Won der,, Laren 300. Mevr. C. C.. Laren 10. - N.N.. Bussum 2,50 Klasse III Gym. en Lyc., Bussum 70. Alg. Hengelaarsbond afd. Naarden, Bussum 100. B. v. B.. Bussum 10. Bussum 25. H. v. D., Bussum 5. Mevr. v. E., Bussum 10. B. R., Bussum 25. Kaartclub H. B. V. T. Bus sum 10. J. v. W., Bussum 10. v. d. B., Bussum 5.- C. H. S., Bussum 2.— Pandoerclubje, Bussum46,50 Voetbalveren. Langcat, Bus sum 25. De Koningin- heeft gisterén dê eva- cué's in Utrecht, Amersfoort, Zeist en Baarn bezocht. In Utrecht was zij in het middaguur in de veilinghallen in de Croeselaan. waar juist zeven bussen met evacuéé's aankwamen om na re- istratie te worden, doorgezonden naar adressen in de provincie. De Koningin is de bussen ingegaan en heeft meege holpen bij het uitdelen van sinaasappe len en brood. Daarna is zij naar het 'acuatie-centrum te Amersfoort ge gaan, waar zij met getroffenen sprak en zich liet inlichten over de organisa tie. In Zeist bezocht zij vervolgens het Zeister slot, waar zij veel aandacht aan de baby-afdeling schonk en lang sprak met evacué's Ook stapte zij nog in een juist aan gekomen bus met zieken. Musis Sacrum te Baarn gold het laat ste bezoek van deze middag. H.M. ver toefde een half uur temidden der juist uit Goeree en Overflakkee gearriveerde evacué's. Hedenmiddag; 2 uur: Het totaal aantal genoteerde slacht- lers bedraagt thans 1 3 5 5. welk aan- I onder voorbehoud wordt doorge geven. Hoewel nog geen cijfers beschik baar zijn van het aantal geëvacu- eerden en de verspreiding over het land, kan gezegd worden, dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal overschrijden. Men moet by de evacuatie onderscheid maken tus sen de evacuatie in de omgeving en die op verre afstand. In het algemeen worden de geëva cueerden uit Noord-Brabant, de Zeeuw se eilanden met uitzondering van Schouwen en Duiveland en de Zuid- Hollandse eilanden met uitzondering van Goeree en Overflakkee zoveel mogelijk in de naaste of niet al te ver verwijderde omgeving ondergebracht. Zo zijn er in Noord-Brabant naar schat- Goed bedoeld De burgemeester van het stadje Hays in Kansas heeft bjj decreet bekend gemaakt dat zün gemeente de Nederlandse gemeente Bussum geadopteerd heeft en thans op richtlijnen van de Nederlandse ambassade in Washington wacht. Bussum werd uitgekozen wegens het feit dat een Bussums meisje, Catharina Slap genaamd, verleden jaar aan de Universiteit van Hays college heeft gelopen. Zo meldt het Amerikaans ne'sbureau United Press. Washington vernachtdat dit bedrag zal ivorden gevoteerd De regeringen van de Verenigde Staten en Nederland zijn, aldus meldt United Press, nog geen over* leg begonnen over de directe maat regelen, die genomen moeten worden om Nederland over het ontzaggelijke economische verlies, ontstaan uit de- overstromingsramp, he«m te helpen. Regeringsautoriteiten uit Washing ton verklaarden dat een som van on geveer 225.000.000 dollar uit het Nederlandse tegenwaarde fonds waarschijnlijk voor Nederland de fi nanciële bron zal vormen, welke Ne derland ten dienste zal staan wan neer het uitgebreide herstelwerk een aanvang gaat nemen, hoewel deze gelden in feit# bestemd zijn voor defensie-doeleinden. Men twijfelt er in Washington echtar niet aan of de de wederopbouw van de geteisterde gebieden zal vallen binnen het brede programma van de wederzijdse hulp verlening. via eentra in Delft en Schiedam verder naar het Noorden. Lit alles blijkt, dat er naar wordt gestreefd de getroffe nen zoveel mogelijk niet te ver van huis onder te brengen. Alleen met be trekking tot de hiervoor genoemde zwaar getroffen eilanden is er een grotere georganiseerde afvoer. Misverstand Een van de hulpschepen is op Renesse geweest en de bemanning heeft daar de burgemeester gesproken betreffende de dijkdoorbraak te Renesse. Er is daar niets aan de hand en volgens de burge meester van Renesse moet dat bericht op een misverstand berusten. Volgens de Maybe was dit bericht over een door braak afkomstig van politiepost Vlaar en Overflakkee gaan zoveel mogelijk dingen. ting al 18.000 geëvacueerden onderge bracht. Zij zijn over vele plaatsen ver spreid en niet altijd in grotere concen traties ondergebracht. Het is uiteraard niet mogelijk daarover reeds thans een volledig overzicht te geven. De evacua tie van de twee grote noodgebieden, Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland, betreft grotendeels een ge organiseerde afvoer op langere afstand Voor zover de geëvacueerden uit Schouwen en Duiveland niet naar Noord-Brabant zijn afgevoerd, waar zich reeds een klein aantal bevindt, gaan zij via Dordrecht naar Utrecht, waar 25.000 bedden beschikbaar zijn en van waaruit zij over verschillende plaatsen in de provincie worden ver spreid. De geëvacueerden uit Goeree ~<kee Militairen steunen de Zeeuwse vrouwen als zij, na uit haar isolement in de ondergelopen boerderijen door de ducks verlost te zijn, de duck verlaten. Giftensfroom duurt voort Nederlandse ambassades ivorden overstroomd met giften DE STROOM VAN HULP uit alle delen van de we reld en uit het binnenland gaat gestaag verder. Het meeleven van verre continenten en van de kleinste dorpen in het eigen land is ontroerend, een la wine van goederen komt binnen. Men kan de stroom van cheques die voor het Nationaal Rampenfonds binnen komt, nauwelijks verwerken. In New York is reeds vol doende kleding en voorraden binnengekomen voor de onmiddellijke behoeften van 100.000 daklozen in Neder land en het inzamelen gaat nog door. Een aantal pro minente Amerikanen heeft de „Holland Flood relief incorporated" in het leven geroepen, een organisatie die in het eerste half uur van haar bestaan reeds 5000 dollar binnen kreeg. Overal in de States worden acties ondernomen en het Nederlands consulaat te New York wordt overstroomd met goederen en giften in de vorm van cheques. Het verbond „Save the children" stuurt 10.800 pond aan kinderkleding. Dit zijn slechts enkele voorbeelden van de gigantische inzamelingsactie, die momenteel in de Verenigde Staten aan de gang is. Zie- rikzee is geadopteerd door het 7000 zielen tellende stadje Danville in Pennsylvania. Gigantisch, inderdaad: de dagelijkse aanmeldingen over hulp en geldelijke steun kunnen niet in één krantenartikel worden samengevat, men kan er zon der overdrijving een boekdeel mee vul len. De ambassade in Brussel is over stroomd met giften. 4000 studenten zul len een geteisterd dorp in Nederland adopteren, er komen bedden en matras sen. De ene chèque na de andere wordt bij het consulaat afgeleverd. Italië zendt brandweerlieden uitgerust met alle mo gelijke reddingsmiddelen, Nieuw-Zee- land heeft 2000 pond Sterling ingeza meld voor Nederland en Engeland. Por tugal wil 1500 Nederlandse kinderen op nemen, in India liggen vjjf ton jute zakken voor Nederland gereed, uit Ba tavia komt 800 kg goederen, scheep vaartlijnen tussen Canada en Europa hebben bekend gemaakt dat voor goe deren naar de getroffen gebieden geen vrachtprijzen behoeven te worden be taald, de Staten van Suriname hebben een ton beschikbaar- gesteld; de bevol king van Curagao schonk per hoofd meer dan tien gulden en ook hier duurt de actie nog voort. Canada zal alle emi granten uit de noodgebieden crediet ge ven voor de overtocht. Uit Genève ko men Rode Kruis auto's met dekens en medicamenten. En zo gaat de lijst ver der. Van de belangrijkste giften en toe zeggingen volgt hieronder een over zicht, waarin uiteraard lang niet alle toezeggingen, die vandaag bekend wer den, zijn opgenomen: Oostenrijk: banken 100.000 shilling, bioscoopontvangsten van een dag, uur loon van leden van Katholieke jongeren een millioen leden omvattende orga nisatie Noordrijn Westfalen: 100.000 mark; Zweden: 850.000 kronen en de kens; Antillen: reeds meer dan een mil lioen; Frankrijk: goederen en kleding: Zuid Afrika: 50.000 pond Sterling; München: penicilline, dekens, kleding: Stuttgart: anderhalve ton levensmidde len: Sleeswijk Holstein: tenten, dekens, medicamenten: Zwitsers kettingfonds: anderhalf millioen francs; Portugal: 50.000 escudos voor België, Engeland en Nederland; Algerië: giften van alle kan ten: Dublin: twee ton dekens: Enge land: 162. rubberboten; Havenbestuur Kopenhagen: 20.000 kronen: Venezuela: steuncomité „Amigos de Holanda" op gericht; Finland: president Paasikivi geeft 50.000 mark; Singapore: 62.500 van de Nederlandse gemeenschap; steun toegezegd van de Europese beweging; 5000 van buitenlandse reder, De K.L.M. wordt overstelpt met aan biedingen om goederen op te nemen. Ook in eigen land Niet minder indrukwekkend is de stroom van giften uit het binnenland, waaravn hieronder een samenvatting volgt, welke evenmin de pretentie kan hebben volledig te zijn; daarvoor is de stroom te groot. Esso: een ton; bakkersgezellen staan 10% van hun loon af; bemanning van vergane Klipfontein geeft 550; Zuid- barge bij Emmen offert 42 per gezin; B. en W. van Rotterdam geven Raad blanco krediet; een ton van vacantie- fonds voor de landbouw; militaire oor logsslachtoffers geven 1000; schaak meesters hielden ten behoeve van fonds simultaankamp, opbrengst ƒ1000; Fries land brengt meer dan een millioen op; Arnhem passeert het half millioen; Ge deputeerde Staten van Gelderland schen ken 250.000; Den Haag: 320.000 Urk: 10.000. Een indrukwekkend lijst van offerzin, welke zich over de gehele wereld uit strekt. Herhalingsoefeningen begin Maart gaan niet door „De militairen van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van de maand Maart 1953, voor herha lingsoefeningen onder de wapenen zouden moeten komen, behoeven in verhand met de noodtoestand, niet op te komen", aldus heeft de minis ter van oorlog bepaald. Alle reserve-officieren, dienstplichtige onderofficieren en dienstplichtige kor poraals van de Koninklijke Landmacht die een oproeping hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herha lingsoefeningen onder de wapenen te ko men en alle dienstplichtige korporaals en dienstplichtige soldaten van de Konink lijke Landmacht die een oproeping heb ben ontvangen om op 16 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen VOOR DE B.B. in oprichting is dit een al te dure maar kostbare les, schreven wij een dezer dagen en wij be doelden daarmee, dat deze droeve week heeft aangetoond, hoe bitter noodza kelijk een goede rampen-organisatie is. De B.B.. Bescherming Burgerbevolking, is zulk een rampen-organisatie, die wel iswaar als eerste doelstelling heeft hulpverlening en bescherming der be volking bij oorlogsrampen, maar die, wanneer zij goed fuctionneert, ook bij andere rampen, zoals deze watersnood, hèt aangewezen instituut is om ter stond in te grijpen. Deze organisatie im mers beschikt over artsen, verplegend personeel, opruimingsploegen, chauf feurs, E.H.B.O., sociale verzorging, be wakingstroepen en materieel. Kortom het is een heel apparaat, dat als het ware bedrgfsklaar is om bij het eerste alarmsignaal in werking te treden. Jammer genoeg is de B.B. nog slechts in oprichting en bestaat de organisatie voor het grootste deel nog maar op pa pier. De les van deze week is echter ook, dat men er vooral voor moet zorgen dat het niet een „papieren organisatie" wordt, iets waarin wij nogal sterk zijn. Het moet een organisatie worden, die ten allen tijde paraat is, niet alleen in oorlogstijd, maar ook in volle vredestijd, want een land als het onze kan ten allen tijde door onze natuurlijke vijand het water worden besprongen, zoals de nacht van Zaterdag op Zondag heeft bewezen. Vele jaren lang hebben wjj geen aan val aan het waterfront te doorstaan gehad, de zo zwaar beproefde Zeeuwen kennen deze strijd slechts bij oude.over levering. Zij vertrouwden op hun dij ken, maar huri dijken begaven het de een na de ander, nadat de eerste grote t waren geslagen. In 1916 waren het de landen rond de Zuiderzee, die de slagen van de waterwolf hadden te verduren. De Zuiderzee is thans ge temd, door de Afsluitdijk, doch onze eilanden in het Zuidwesten liggen open en bloot voor het geweld van de zee zodra de dijken bezwijken. Zolang het grote plan tot afsluiting van de zee armen niet is uitgevoerd, blijft dg drei ging en ook dan nog, want er zijn na tuurkrachten, die de mens met al zijn afweermiddelen niet altijd onder con trole heeft. EN dan luidt de noodklok, dan moet de raïnpenorganisatie in actieko men, dqr. is,het noodzakelijk-dat er een' Instituut êesUct dat' ou.i..-\kVJk raat is om te helpen. Zoals thans. En dat apparaat kan de B.B. zijn, die de mensen en de middelen heeft, althans moet hebben, welke op alle gebeurlijk heden zijn voorbereid en getraind. Ze ker, er is hulp geboden, spontaan en snel. maar in het eerste stadium te ver ward omdat de juiste organisatie ont brak en daardoor zijn veel verliezen ge leden, welke voorkomen hadden kunnen worden. Eerst in latere stadia is de hulpverlening goed op gang gekomen, in de loop van Dinsdag en vooral sedert Woensdag. Toen werden hulp en voor lopig herstel om verdere schade te voorkomen of tot het minimum te be perken krachtig en doeltreffend aange pakt. Dit is geen verwijt: deze ramp was te groot en te onverwacht om er ook maar iemand aansprakelijk voor te stellen, doch er had meer gedaan kun nen worden om de ramp kleiner te hou den. En daarom zouden wij de B.B. in oprichting zo gaarne willen zien als de instantie bij uitstek om in de toekomst terstond ingezet te worden, waar en hoe ook het noodlot ons overvalt. Men weet nooit wanneer dit waar en hoe zal zijn, maar het kan elk ogenblik zijn en daar om moet dit apparaat dag en nacht gereed zijn. Daartoe moet het, zoals we reeds zeiden, geen papieren orga nisatie worden, maar een van vlees en bloed, geen overvloed aan administra tieve rompslomp en semi-ambtenarij, maar mensen van de daad moeten er in de leiding zitten, die het hoofd koel houden en onmiddellijk weten wat hun te doen staat, zo goed als de mannen en vrouwen zelf, die de organisatie uitmaken. Deze week heeft laten zien dat onze bevolking van hoog tot laag van goede wil is. dat de bereidheid tot hulp groot is en de offervaardigheid nauwelijks grenzen kent. Laat ons deze gezindheid warm houden. De waters noodramp zal met verloop van tijd, van betrekkelijk korte tijd zelfs, op de ach tergrond raken, maar de herinnering er aan en de lessen die wij er uit getrok ken hebben, moeten gestalte krijgen in een voortreffelijke rampenorganisatie en wij hopen dat de B.B. dit zal worden. SUB LUNA Dit nummer bestaat uit 8 pag. De barometerstand van 2 uur: iiv„iuiuigaucciiiugi:ii vyiiuci ue vvaijciieii le komen, behoeven aan deze oproeping 7 Febr.: ZON op 8.11, Zon onder 17 géén gevolg te geven. I MAAN op 2.29, Maan onder 10.27" In de afgelopen nacht om 24 uur was de stand 757 en vanochtend om 6 uur 759 mm. De temperatuur Hedenmiddag om 2 uur was de tempe ratuur 1 gr. C. De hoogste stand was gisteren 5 gr. C. en de laagste in de af gelopen nacht 1 gr. C. .39

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1