Fijnaart denkt in het sombere heden aan de toekomst Koningin hielp bij uitreiking van voedsel aan evacueeslMiiitairen uit het Verzekering dekt ook nu de schade 1400 man werken op de dijken HET HERSTEL VAN DE DIJKEN Kerels uit één stuk! DE PRINS PER HELICOPTERE IN NOODGEBED Ongeveer 50.000 geëvacueerden Gen. Ridgway voerde besprekingen rampgebied krijgen vier dagen verlof HET OVERSTROOMDE GEBIED VRIJDAG G FEBRUARI 1953 1ren van de grootste zorgen van de volksbygiëtiische dienst biedt de op ruiming van de honderden kadavers. Er is sterke mankracht voor nodig om het kadaver van dit verdronken varken te bergen. Omtrent de verzekering van scha de aan opstallen en inboedels door overstroming tengevolge van dijkdoorbraak vernemen wij, dat verschillende grote maatschap pijen in haar „uitgebreide geva- ren"-polissen (zowel voor inboe dels als voor opstallen) alle gevol gen van storm, waaronder ook schade door dijkdoorbraak en overstroming, ten volle voor haar rekening nemen. Deze „uitgebrei de gevaren"-polissen zijn ook in de streken die thans door de ramp zijn getroffen, in grote getale zon der enige beperking afgegeven. Op vele plaatsen aan de slag Met betrekking tot het herstel van gaten en breuken in dijken kan in kor te vorm het volgende worden bericht. De Eedijk bij Putten is doorgebroken. Groot gat. Water wordt gekeerd door dijken Vooroe Kanaal, die men bezig is te versterken, De nieuwe Bieschbos- polder op het eiland van Dordrecht is weer droog. Gaten Zuidelijk deel van dit eiland worden nu gedicht. Op IJsel- monde bij het dichten gaten grote moei lijkheden. Drie aannemers zullen met groot materiaal de Hoekse Waard te- Hulde voor Kon. Marine TN HEENVLIET stond gisteravond, terwijl de regen tegen de ramen klet terde, voor een brug een lange rij van wachtende wagens. Taxi's, met Engelse militairen bemande jeeps, verhuiswa gens, veewagens en tractoren. Onder deze bonte mengeling bevonden zich ook nog enkele voertuigen, die een laatste rit naar Abbenbroek achter de rug hadden. Tussen een verweerde spiegel en een door het zoute water aangetast dressoir, stonden op een vrachtauto rillende kalveren. „De rest van ons vee", zegt de blozende boeren jongen, die aan het stuur zit. Alles is gelukkig in veiligheid, te danken aan het prachtige werk van die 20 marine mannen uit Den Briel. Als zij niet on afgebroken in ds weer waren geweest, vaak tot ver over hun knieën door het water wadend, om ons met de redding van het vee te helpen, hadden we het nooit voor elkaar gekregen alle 700 stuks vee uit Abbenbroek en omgeving op het droge te brengen. „Allen kerels Uit één stuk", zegt hij enthousiast- Het is voor de zoveelste maal in de afgelopen dagen, dat we de naam var de Koninklijke Marine met veel res pect horen uitspreken, De Jantjes kun nen dan ook terecht trots zijn op hun (Van onze speciale verslaggever.) D" IS kenmerkend voor de vastberaden nuchterheid, waarmede de burge meester van het zwaarst door de stormramp getroffen plaatsje in de Noordwesthoek van Noord-Brabant Fijnaart de heer Ter Haar en zijn energieke vrouw en de commandant van de er werkzame militaire groepen de schier bovenmenselijke taak, waarvoor zij zich gesteld zien, aanpakken: geen sensatie, zeggen zij ons, geen overdreven berichten van onheilspellende aantallen doden. Zij hebben gelijk. Het is al erg genoeg, wat men hier te lijden heeft gehad. Somber is de dreiging van uitbreiding van de ramp als de wind weer mocht aanwakkeren. Van de twaalf polders zijn er hier tien geïnundeerd, twee werden er bedreigd. Want de dijken die deze polders omgeven, tonen talrijke zwakke plekken. Het aanklotsende water heeft de altijd droogstaande dijken doordrenkt. Er moet niet veel meer gebeuren, want dan loopt ook het laatste restje grond in deze hoek van ons land onder. Gesprek met moedig burgemeestersgezin MEGENHONDERD woningen telt het 11 nijvere Fijnaart. Driehonderd zijn ervan verwoest, of althans onbewoon baar. Van de 5100 inwoners der ge meente zijn er nog honderd over. De rest is geëvacueerd. Behalve de 42 do den, die Dinsdagavond geteld waren 22 zijn er geïdentificeerd de zestig inwoners, die nog vermist worden en van wie voor 99% mag worden aange nomen, dat zij verdronken zijn. Ook zijn vermoedelijk enkele redders omge komen. Stallen vol met vee zijn verloren ge gaan. Zal nu ook het laatste toevluchts oord in dit uitgestrekte gebied nog door de golven verzwolgen worden? En moet men de kwade kans lopen, dat nieuwe slachtoffers zullen vallen? Veertienhonderd man hebben in de af gelopen dagen aan de dijken gewerkt. Thans spannen dag en nacht negenhon derd onvermoeibare arbeiders alle krachten in om de grootste gaten \an de dijken, waardoor het water de pol ders is binnengestroomd, enigszins te dichten en de binnendijken, die de twee drooggebleven polders omgeven op de zwakke plaatsen te versterken. Er zijn ijzeren damwanden aangevraagd en zij zullen komen. Met zakken zand is de zaak niet meer te redden. Maar zullen de ijzeren damwanden weerstand bieden aan de tomeloze kracht van het water bij harde wind of aan het verraderlij ke wegknagen van bet dijklichaam, als het kalm weer is? Men hoopt het. doch vreest het ergste. De toestand is nog altijd kritiek, zegt burgemeester Ter Haar. Hij geeft ons een uiteenzetting van de situatie en somt de vele dijkdoorbra ken op, die in enkele ogenblikken tïjds het vruchtbare land in een troosteloze binnenzee herschiepen en dood en ver derf zaaiden. Er zijn er vele geweest. Zo is de buitendijk langs het Volkerak op drie plaatsen bezweken. Een binnen dijk begaf het op vijf plaatsen. In de Kwartiersdijk ontstond bij de Mark een breuk van veertig meter breed. Verkeer met de omliggende plaatsen is niet meer mogelijk. Het spant bij Bar- laqué. Bij storm wordt de situatie zor- gelijk. De bouwdienst van de Genie, een commandotroep uit Roosendaal, kariet- ten van de K.M.A., Limburgse jagers, lijf gaan. Het grote gat bij Papendrecht in dijk Alblasserwaard. waar 9000 ha onder water staat, is gedicht na twee dagen en nachten ingespannen werk. Het herstel van de waterkering van Schouwen en Duiveland zal wel het moeilijkste werk zijn. Terugkeer der bevolking voor het volgende win i ersei zoen is niet mogelijk. De acht gaten in de Westdijk van het Land van Heus- den en Altena zijn vrijwel alle gedicht. Ten Noorden van Hank is een voor lopige waterkering tot stand gebracht. Ten Noorden van Nieuwendijk nog een gat van 70 meter breed en 4 meter diep. Ten Westen van Willemstad nog tien dijkbreuken. Tholen en St. Philipsland zijn er erg aan toe. Om het dorp Tho len moet eerst een slaperdijk worden gemaakt. Van de 3300 ha die in Zeeuws Vlaanderen zijn overstroomd, is reeds 2500 ha van het buitenwater afgesloten. Herstelwerk Noord- en Zuid-Beveland zal gemakkelijker verlopen dan eerst werd gedacht Al zal het werk onge twijfeld lang duren. Op Texel is een be gin gemaakt met het herstel van de dijk van de ondergelopen Eendrachts- pólder. HELPT OOK HET DIER Naast de vele rampzalige mensen, die getroffen zijn door de watersnood, zijn er ook velé huisdieren, die dakloos rondzwerven en hulp behoeven. Hoewel het „Nationale Park" te Ame- rongen nog niet tot stand is gekomen, wil de stichting „Amivedi" te 's Gra- venhage trachten de thans noodlijdende dieren zoveel mogelijk te helpen. Zij roept daarvoor de medewerking in van hen, die begrijpen, dat ook de dieren moeten worden geholpen. De stichting heeft de beschikking gekregen over een pa^r schuren in Ameronger. en is bezi" te trachten de nodige hokken in bruikleen te krijger of te huren Zij. die bereid zijn de stichting te nelpen met hokken, manden, voedsel enz. en eventueel met het transport, wordt verzocht dit per omgaande op te willen geven aan: Stichting Amivedi ^nt. Diivckstraat 6, Den Haag. Te) 58137 Men wordt verzocht voorlopig ,iog geen artikelen op te sturen. een stoottroep uit Den Bosch en studen ten van enige universiteiten hebben be wonderenswaardige prestaties geleverd en nog steeds doen honderden hun uiterste best om erger te voorkomen. Twee mannen, die per auto uit Fries land waren gekomen om te helpen, heb ben met gebruikmaking van een boot op eigen houtje dicht bij de doorbraak bij Willemstad vee gered. Toen zij in een schuur het angstig gehinnik van paarden hoorden, ontkleedden zij zich, sneden de dieren los en brachten ze in veiligheid. Nog steeds worden koeien gered, doch er zijn er zeer veel verdronken. Een destructiebedrijf zoekt de cadavers op. der dijken sloeg een gat van tachtig meter breed. Woensdagmorgen sloeg nog een motorgemaal weg. Gelukkig is uit verschillende delen van het land een stroom van bootjes gearriveerd. Zelfs kwam een motorclub uit Hilversum hulp bieden. In sobere bewoordingen hebben de burgemeester, voor wie ieder de groot ste lof heeft en zijn kordate vrouw, die Ook ministers op bezoek Z.K.H. Prins Bernhard steeg gister morgen van Soesterberg op voor een bezoek aan de geteisterde gebieden. Na dat hij op het vliegveld Haamstede (Schouwen) was geland, stapte hij over in een helicootere. Met dit toestel heeft de Prins gedurende de gehele dag ver scheidene zwaar getroffen gemeenten bezocht, vnl. op Schouwen en Duive land, Noord-Beverland en Zuid-Beve- land. Hij sloeg op vele plaatsen de evacuatie der bevolking gade. De Prins prees in het bijzonder de moedige hou ding van de burgemeesters der getrof- niet van zijn zijde geweken is haar fen plaatsen, met wie hij zich uitvoerig kinderen zijn in Amsterdam in vei ligheid ons het relaas van de ramp verteld. Triest ziet de enorme water vlakte eruit, waarin mensen de dood vonden, veel vee verloren ging en tal rijke huizen met de inboedels zijn ver nield. Maar er wordt al weer gedacht aan de toekomst. Het werk aan cnire dijkdoorbraken is reeds aanbesteed en de arbeiders van de aannemers zijn op hun post INFORMATIES GEEVACUEERDEN UITSLUITEND BIJ RODE KRUIS Informaties over geëvacueerden moe ten uitsluitend worden ingewonnen bij het Nederlandse Rode Kruis, Prinsesse- gracht 27, 's Gravenhage. heeft onderhouden over de toestand der plaatsen en de te nemen maatrege len. Ook over het werk der binnen- en buitenlandse militairen was de prins vol lof. Te ongeveer half vijf keerde de Prins per vliegtuig terug op het vlieg veld Ypenburg. Daarna voerde hij be sprekingen met het bestuur van het Nat. Rampenfonds. HM de Koningin be zocht diverse opvangcentra voor eva- cué's. Men zie daarover elders in dit nummer. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr Kesper, bezocht gis teren het Oostelijk deel va'n het eiland Goeree-Overflakkee. Gedep. Staten van Zuid-Holland vergaderen dagelijks. Mi nister De Bruin en de staatssecretaris van Econ. Zaken zullen vandaag een bezoek brengen aan het geteisterde ge- De autoriteiten staan dikwijls voor de grootste moeilijkheden, als de mensen uit de gevaarlijke zones weigeren te evacueren. Een boer uit Zierikzee wordt door helpers en buren gewezen op het noodzakelijk ktvaad van de evacuatie. bied. De ministers Van Thiel en Zijl stra hadden gisteren te Tilburg een be spreking met het bestuur van het pro vinciaal opbouworgaan Noord-Brabant. Ook bezochten zij het evacuatie-oord te Breda en Noordwest Brabant. Generaal Ridgway bracht gisteren in zijn kwaliteit van commandant van de Amerikaanse troepen in Europa een bezoek aan ons land o.a. om te informe ren naar de verdere mogelijkheden der hulpverlening. Zoals men weet zijn naast de Nederlandse militairen Ameri kaanse. Franse. Belgische en Engelse troepen bij het hulp- en herstelwerk ingeschakeld. Niet al te ver vanhuis' Hoewel op dit ogenblik nog geen cij fers beschikbaar zijn van het aantal volledig geëvacueerden en de versprei ding over het land, kan gezegd worden dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal overschrijden. Men moet by de evacuatie onderscheid maken tussen de evacuatie in de omgeving cn die op verre afstand. In het algemeen worden de geëvacu eerden uit Noord-Brabant, de Zeeuwse eilanden (met uitzondering van Schou- wen-Duiveland) en de Zuidhollandce eilanden met uitzondering van Goe ree of Overflakkee zoveel mogelijk in de naaste of niet al te ver verwij derde omgeving ondergebracht. Zo zijn er in Noord-Brabant naar schatting al 18.000 geëvacueerden on dergebracht. Zij zijn over vele plaatsen verspreid en niet altijd in grotere con centraties ondergebracht. Het is uiter aard niet mogelijk daarover reeds thans een volledig overzicht te geven. De evacuatie van de twee grote nood- gebieden, Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland. betreft, gro tendeels een georganiseerde afvoer op langere afstand. Voor zover de geëvacueerden uit Schouwen-Duiveland niet naar Noord- Brabant zijn afgevoerd, waar zich reeds een klein aantal bevindt, gaan zij via Dordrecht naar Utrecht, waar 25.000 bedden beschikbaar zijn en van waar uit zij over verschillende plaatsen in de provincie worden verspreid. De geëvacueerden uit Goeree en Overflakkee gaan zoveel mogelijk via centra in Delft en Schiedam verder naar het Noorden. Uit dit alles blijkt, dat er naar wordt gestreefd de getrof fenen zoveel mogelijk niet te ver van h u is onder te brengen. Alleen met betrekking tot de bier voor genoemde zwaar getroffen eilan den is er een grotere georganiseerde afvoer. Aan de geëvacueerden, die onderdak hebben gekregen wordt verzocht, per briefkaart aan hun naaste familieleden te berichten, op welk adres zij zijn on dergebracht. DE INTENSE BELANGSTELLING in binnen- en buitenland voor het lot van de slachtoffers der nationale ramp, ts de velen, die nog in nood verkeren en degenen die hun de helpende hand reiken tot een grote morele steun. HM. de Koningin bracht gistermiddag een bezoek aan de veilinghallen te Utrecht, het Zeister Slot en het evacuatiecentrum te Amersfoort, waar honderden evacuees waren ondergebracht. In Utrecht arriveerden juist enkele bussen met ontheem den. De Koningin ging de bussen in en hielp mee bij het uitdelen van sinaas appelen en brood. Gisteren was bet generaal Ridgway, opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten, die vanuit het vliegtuig, waarmee bij van Parijs op weg naar ons land, het rampgebied in ogenschouw heeft genomen. De dag tevoren bracht de minister van Verkeer en Waterstaat, mr Algera, een langdurig bezoek aan Zeeland. De beide autoriteiten werden ten diepste bewogen door hetgeen zij zagen. Walcheren-1945 bood een minder ernstig beeld r* ENER AAL Ridgway gunde zich geen ogenblik oponthoud, nadat hij j) Schiphol uit het vliegtuig was ge stapt. Hij vertrok onmiddellijk naar Den Haag, om besprekingen met Ne derlandse autoriteiten te voeren, over het aandeel dat de in Europa gele gerde troepen voor hun rekening zou den kunnen nemen. Tegen vier uur verliet de generaal ons land weer. Minister Algera reisde met de „Jan Blanker" naar Zeeland. Toen de „Jan Blanker" Schouwen en Duiveland pas seerde, was de strijd om het behoud van mensenlevens op dit eiland in volle gang. Een internationale strijd macht, uitgerust met vliegtuigen, sche pen van allerlei aard en afmeting, voerde een heroïsche strijd; de groot ste die ooit in Nederland in vredestijd werd gestreden. Het beeld, dat Schouwen en Duive land bod, was triest. Toen het gezel schap de haven van Zierikzee uitvoer, werd de bevolking opgeroepen zich naar een dijkgedeelte te begeven, waar het water wederom een over winning dreigde te behalen. Zoals be kend zijn gisteren wederom enkele dijken bezweken. Niet evacueren [YE schade in Zierikzee beperkt zich tot de straten direct achter de ha- en. De ravage is hier echter enorm. Om het stadhuis te bereiken, moest minister Algera door een gapende ope ning, die eens een spiegelruit had be vat, in een café klimmen, van waaruit i een kelder in een straat werd ge klommen, waarvan het plaveisel ge heel was weggespoeld. Alle straten, die de verbinding vormen tussen de haven en de daarachter gelegen delen van het stadje zijn veianderd in mod derpoelen. waaruit gas- cn waterbui zen omhoog steken. Overal ligt be smeurd meubilair. Ondanks het ont redderde beeld, dat het stadje nu biedt toont de bevolking weinig bereidheid tot evacueren. De ervaringen van ne gen jaar geleden zijn nog niet verge ten. Vier maal Walcheren. QEVRAAGD naar de omvang van de te ondernemen herstelwerkzaamhe den in verhouding tot de drooglegging van Walcheren na de oorlog, zeide ir Maris, de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, die de minister op zijn tocht vergezelde, dat naar schat ting de taak van thans wel vier keer zo groot kan worden geacht. Spoedige hulp is een eerste vereiste, opdat de gaten die in de dijken zyn geslagen, niet door het getij zullen worden ver groot, zoals op Walcheren destyds is gebeurd. Zodra het mogelijk is De chef marine staf, de chef generale staf en de chef luchtmacht maken het volgende bekend: Zowel de marineleiding als de leger en luchtmachtleiding zijn zich volkomen bewust van de grote ongerustheid, wel ke op het ogenblik bij de militairen, af komstig uit de geteisterde gebieden, be staat ten aanzien van het lot, dat hun familieleden heeft getroffen. De genoemde autoriteiten zouden niets liever doen, dan deze militairen met verlof zenden. Maar het zal ieder een duidelijk zijn, dat het op DIT ogen blik. alleen al in verband met in gang zijnde hulpverleningsacties, zeer onge wenst zou zijn militairen met verlof naar hun in het noodgebied gelegen woonplaats te doen gaan. Daarom, hoezeer de militaire autori teiten zich ook bewust zijn van de zwaarte van de door hen te treffen maatregel, achten zij het NIET verant woord. THANS aan militair personeel verlof te verlenen. Zodra echter de toestand is gestabili seerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie, zal aan al het militair personeel in werkelijke dienst bij zee-, land- en luchtmacht, afkomstig uit de door de nationale ramp getroffen gebieden een buiten gewoon verlof met familiebezoek wor den verleend van VIER dagen. Zo spoedig mogelijk zullen hervoor nadere maatregelen worden vastgesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4