OVERSTROOMDE GEBIED IN BEELD Familieleden vinden elkaar weer na bange dagen Alleen met VLETTEN kan nog wat worden bereikt Dagblad voor de Zaanstreek „De Typhoon" van Vrijdag 6 Februari 1953 3 Ontroerende tonelen bij evacuatie: Toestand op Schouwen is hopeloos Maar liet leed blijft groot /Gistermorgen kwamen te Bergen op Zoom de eerste 500 vluchtelingen uit Stavenisse aan, de zwaarst getroffen ge meente op het eiland Tholen, waar. naar schatting 300 doden te betreuren zijn. Zij kregen een maaltijd en werden van nieuwe kleding voorzien. Hierna werden zij verder geëvacueerd naar Den Bosch en Breda. Er speelden zich hij de ontvangst ont roerende tonelen af. Familieleden, die met verschillende aken waren aangevoerd, en op het ogenblik van de ramp door de vloedgolf van elkaar waren gescheiden, ontmoetten elkaar hier voor het eerst. Wij waren getuige van de vreugde van een man uit Stavenisse, die zijn vrouw en beide kinderen terugvond. Maar de verheugenis over het weerzien die men hier en daar waarneemt, wordt echter verre overschaduwd door het leed dat op de gezichten van de meesten te lezen valt. De 70-jarige opa Brouw uit Stavenisse vertelde ons dat het gehele drama zich. in een goed kwartier afspeel-, de. In vijf minuten stond het water 1.50 meter hoog, binnen een kwartier was het tot 3.50 meter gestegen om daarna lang zaam de maximum stand van ö'/i meter te bereiken. Dê achterkant van het huis werd reeds door de eerste vloedgolf weg gespoeld. Men moest zich op het dak red den. Toen het, water dit dak dreigde te overspoelen en het gehele huis op instor ten stond, was men gedwongen zich naar een hoger gelegen wo'ning te begeven. Hierbij verloor opa Brouw zijn dochter en zag hij verscheidene leden van zijn aan getrouwde familie voor zijn ogen verdrin ken. „Ik heb slechts mijn twee honden, die trouw met mij meezwommen, kunnen redden", zegt hij met gesmoorde stem, terwijl de tranen hem-opnieuw in de ogen komen. Onbeschrijfelijk is het wat zich op Tholen heeft afgespeeld. Een gezin van (i personen dreef op een weggeslagen dak door de watermassa's. Langzamerhand braken er stukken van dit vlot af en iedere keer werd een der overlevenden meegesleurd door de golven. De enige die levend van het vlot afkwam was een jon geman, die zijn huisgenoten stuk voor stuk door de golven zag verzwelgen. Op.een stuk .dijk, waarop nog 7 huizen overeind stonden, bevonden zich ongeveer 40 mensen. De'dijk werd op een gegeven ogenblik weggeslagen en de mensen wer den bedolven onder het puin. Al het vee uit dé eéns zo welvarende polder is ver dronken óp' 10 paarden na. In het ontvangstcentrum te Bergen op Zoom zagen wij nog een drie-jarig kindje. Het zat met grote verbaasde ogen om zich heen te kijken met een grote pop in de armen geklemd. „Gisteravond heeft zij erg gehuild om haar vader en moeder", ver telde ons een der Roode Kruis-verpleeg- sters, „maar zé zal die niet weerzien. Verscheidene ménsen hebben een ze nuwaandoening en men vertelde ons, dat enkele personen zelfs'krankzinnig zijn ge worden of het gebruik van hun stem heb ben verloren. De amphibievaartuigen hebben in de bomen op het eiland Tholen mensen gevonden, die daar van koude en ontbering waren omgekomen. Een identi ficatie-commissie is thans bezig de bij de overstroming te Stavenisse omgekomenen ter plaatse te registreren. Terwijl de vluchtelingen uit Stavenisse gisteren in de haven van Bergen op Zoom aankwamen werden op een andere kade in een lichte honderden geïmproviseerde doodkisten in geladen met bestemming Stavenisse Vele plunderaars in verlaten gebied (Van onze speciale medewerker, aan boord van een hospitaalschip) woensdagavond laat zijn wij in Dor drecht gearriveerd met geëvacueer- den uit Schouwen. Wil men de toestand daar omschrijven, dan kan dat met één woord geschieden, namelijk „hopeloos". Er is ontzettend veel hulp toegesneld, maar helaas is niet alle hulp direct bruik baar. Aan boord hebben wij nu enige meisjesstudenten, die reeds twee dagen in Zeeland zijn en moedeloos hun hulp pogingen hebben opgegeven, omdat ze nergens gewenst waren. Scheepsruimte is er genoeg en daarom zullen buitenstaanders zich wellicht af vragen waarom de evacuatie zo lang duurt. Dit komt omdat de schepen de mensen en de mensen de schepen niet icunnen bereiken. Nodig zijn daarom ir de eerste plaats vletten met aanharn: motor. Slechts met deze vaartuigen kun I nen mensen uit de huizen worden gehaald Vermoedelijk zijn er in de nacht van Woensdag op Donderdag nog weer men sen omgekomen, omdat hulp niet tijdig kon worden geboden. De toestand van de geëvacueerden is over het algemeen vrij goed, maar hierbij mag ook niet uit het oog worden verloren, dat zij de sterken zijn, de zwakken zien geen kans door de moeilijkheden heen te komen en men moet bijna geweld plegen om hen naar veiliger oorden te brengen. Alle geëvacueerden worden via Utrecht naar hun bestemming gebracht. Het is ontzettend te zien hoe in de verlaten gebieden wordt gestolen en ge plunderd. Ook hiertegen wordt alles ge daan wat mogelijk is, maar materiaal en mensen ontbreken om bij iedere veriaten boerderij een wachtpost te hebben., voor al nu nog zo veel nodig is om geïsoleer- den uit hun benarde positie te bevrijden. Gistermorgen zijn wij met zes buiten boordmotoren mét monteurs naar Zijpe gevaren, bovendien hadden wij zes man aan boord, waar Bruinisse om vroeg, hoe wel er Woensdag al vele werkers van deze plaats waren teruggekomen, omdai zij niet langer nodig waren. Gevluchten en offerzin, Een moeder met kind is veilig. Generaal Ridgway offert voor het N.R.F. Vele behulpzame handen staan gereed de slachtoffers van de overstroming bij te staan bij de ontscheping. Botters uit Noordholland opereren in het Hellegat, het water ten Noorden van Overflakkee. Aan een kabel bevestigde rubbervloten worden gebruikt voor het reddingswerk in ondiep water- Op de vrachtafdeling van de K.L.M. te Parijs heerst een levendige drukte. De ingezamelde goederen worden hier verzendklaar gemaakt. Rechtse foto: Met reeds eerder gebruikte parachutes heeft men dit droge stuk grond in Zierikzee afgebakend en wordt nu gebruikt als droppingsplaats. (Luchtfoto).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2