mm. Wie kan ZO NODIG evacué s opnemen? Joh» Pieters overleden Burgerlijke Stand Mannen van de „ZAAN* 3 etmalen in spier nu al varjyPHONIST Nieuws uit Zaandam Dagblad voor de Zaanstreek „De Typhoon" van Vrijdag 6 Feb'ruari 1953 Evacuatie-Comité gevormd: ZAANDAM. Een comité, gevormd in samenwerking met de Kerkgenootschap pen, Humanitas, de Zaandamse Gemeen schap en de dienst voor Sociale Zaken, zal een overzicht samenstellen van de woonruimte, die beschikbaar kan worden gesteld in onze gemeente voor de opne ming van evacué's uit de rampgebieden. Hoewel evacuatie naar Zaandam op het ogenblik nog niet aan de orde i s, maakt men toch reeds nu een admini stratief begin, opdat men gereed is, zo dra dit noodzakelijk zou blijken. De ge gevens zullen ter beschikking worden gesteld van de burgerlijke autoriteiten, die de ontvangst van de evacué's hebben te regelen. Zaandamse bewoners, die evacué's zouden kunnen herbergen, kun nen zich, uitsluitend schriftelijk melden aan een der onderstaande adres sen: wethouder J. J. Meulenkamp; G. J. Fransen, wnd. directeur van Soc. Zaken; dr. D. K. Boom. Westzijde 174; mej. C. M. Boom, Zuiddijk 78; J. Klitsie, Heyer- mangstraat 93; mej. A. Schutz, Bonifa- ciuslokaal Bloemgracht 2; R. Kakes, Ja, goed werk Namens B. en W. van Zaandam verklaar ik, dat het werk van het Evacuatie-Comité de instemming heeft van het gemeentebestuur. In derdaad is ons door de bevoegde autoriteit, de Commissaris van de Koningin in Noordholland, medege deelddat er voorlopig hier geen evacué's koman. Dat kan verande ren. Het comité zorgt dat we in dat geval terstond klaar zijn. Alle evacué's zullen worden gemeld aan het gemeentebestuur. Dit zal de evacué's uitsluitend toevertrouwen aan de zorgvuldig uitgezochte adressen van het comité. Indien men zijn naam en adres reeds heeft opgegeven aan andere personen of organisatiesheeft dat dus geen ge volgen. Alleen via het Zaandame Evacuatie Comité zullen gezinnen uit de noodgebieden worden gehol pen. De Burgemeester van Zaandam, W. THOMASSEN. Vooraanstaande figuur: ZAANDAM. Na een langdurig lijden is hedenmorgen 6.30 uur in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht over leden de heer J. Pieters, Westzijde 55, voorzitter van de Prot.-Christelijke frac tie van de gemeenteraad en procuratie houder bij de N.V. E. van de Stadt en Zoonen. De heer Pieters Is 59 jaar gewor den. Het verscheiden is een slag voor echt genote en vijf kinderen van wie een dochter (woonachtig in Curagao) en een zoon getrouwd zijn. Ook het openbare leven verliest in deze markante figuur een ernstig, ijverig en concientieus mens. In het kerkelijk leven was de heer Pieters vooral vóór zijn raadslidmaatschap een belangrijke persoonlijkheid, die in 1924 diaken werd van de Geref. Kerk en daar- nog verscheidene jaren ouderling was. Hij was voorts o.a. voorzitter van de be- grafenisbond Jozef, bestuurslid van Spes Viva, penningmeester van de Chr. School Ooievaarstraat, lid van de bouwcommis sie van de nieuwe kerken aan de Heijer- mansstraat en D. de Kortestraat en lid van de commissie van de administratie voor de Geref. Kerk. Als lid van de ge meenteraad toonde hij zich vooral een fi nancieel expert, die voor de nieuwe gas- raad uitstekend werk heeft verricht en ook op andere terreinen zijn gaven de monstreerde. Zonder overdrijving kun nen wij schrijven dat de Zaandamse ge meenteraad een van zijn meest toegewijde en deskundige leden heeft verloren. Reeds tijdens de begrotingszitting bleek duidelijk hoezeer men de nu overledene node miste. Zaans licht op Zeeuws rampgebied Zaandam. Met medewerking van de heer Zwolsman uit Zaandam, werkzaam bij de N.V. Kromhout te Amsterdam, is, gisteren een lichtaggregaat verzonden naar de ondergelopen gemeente Ouddorp. Deze installatie heeft een capaciteit van 80 pk., genoeg voor het leveren van stroom aan 80 schijnwerpers. Dit aggre gaat kwam van Amsterdam naar Zaan dam en kreeg bij het G.E.B. twee mon teurs van deze dienst mee. Het G.E.B. levert de schijnwerpers. De zending is gedaan op verzoek van de Prov. Griffie van Zuidholland aan de Zaandamse Ge meenschap, het instituut, dat een uitste kende naam heeft bij de organisatoren voor hulp aan de rampgebieden. Vrijbankvlees Zaandam. Morgenochtend half 9 is vrij bankvlees verkrijgbaar voor de nummers 1667 t.m. 1706. ZAANDAM Geboren: Yvonne, d.v. G. Eckhardt en T. Prins; Yvonne Marianne, d.v. C. J. de Graaf en J. Sikkes; Peter, z.v. C. Vis en G. Korssen; Barbera, d.v. G. C. Molenaar en A. M. de Groot; Johan Adriaan, z.v. C. C. van Halderen en A. Keff; Lodewijk, z.v. J. Hazelhoff en E. I. Husslage. Overleden: Trijntje Schuit, 77 j., echtg. v. N. Maij. Westzijde 262b; mej. E. Kamper. Heren gracht 39; mej. C. G. Scholten, Stations straat 57: M. J. Hille, Burcht 6; mevr. J. C. DubbinkDc Vroome, Pr. Hendrik kade 76; mevr. H. A. Meerum Terwogt Mijsberg, Ged. Gracht 81 en zr. A. Feijen,_ Jonge Arnoldusstraat. Bravo, groentenhandèl Fruitvcrkoop bracht 2377 op ZAANDAM. De verkoopactie van dc Zaanse groenten- en fruithandelaren, die gisteren op de Ged. Gracht ten bate van dc rampslachtoffers is gehouden, bracht het mooie bedrag van f 2377 op. Ongeveer 225 kisten fruit, gratis beschikbaar ge steld door grossiers en handelaren (waar bij een Zaandamse grossier zich bijzonder onderscheidde), werden door middel van een rad van avontuur aan de man en de vrouw gebracht. Van 's morgens 9 tot 's avonds 7 uur is dit werk doorgegaan. Men moet bewondering hebben voor animator D. Metselaar die onophoudelijk zijn stem liet horen alsook voor de da mes en heren die de loten a-oor de prijs van f 0.25 verkochten. Sommige winnaars van een fraaie kist fruit stelden hun prijs beschikbaar om deze weer te kunnen verkopen. Volgende week Woensdag wordt deze verkoop voortgezet in Wor- merveer. LAKENS, DEKENS, MATRASSEN ZAANDAM. Bij het ophalen van de goederen voor de getroffen ge bieden, waren sommige mensen niet thuis. Indien er daardoor thans nog gezinnen zijn, die lakens, de kens of goede matrassen beschik baar hebben (het gaat dus niet over kleding of schoeisel), zullen deze goederen nog worden afge haald. Gaarne wordt hiervoor een bericht ontvangen, tot en met uiterlijk Maandag a.s., bij de Zaan damse Gemeenschap, Stationsstraat 57, tel. 2330 of 2309. SCHOOLJEUGD START MET PAPIERACTIE Zaandam. De kinderen van alle scho len, zowel van de openbare als van dc bijzondere, krijgen een taak voor leni ging van de nood in het rampgebied. Na mens de wethouder van Onderwijs, de heer^M. J. Hille, is een rondschrijven ge zonden naar de hoofden van scholen, waarin wordt medegedeeld, dat oud pa pier zal worden verzameld door de kin deren. Het is de bedoeling, dat deze actie niet te lang duurt. De inzameling wordt geleid, door de heren W. Brinlckemper, hoofd van de school voor V.G.L.O., Slachthuisstraat; N. P Tervoort, hoofd van de R.K. school voor V.G.L.O. aan de Stationsstraat en H. A. Wijmans, hoofd van de Prot. Chr. school voor V.G.L.O. aan de Vinkenstraat. ;.Ik ben de tel kwijt Al 700 a 800 mensen gered Nu nog rapper hulp samen met de „Spes" Zaandam. Onderhavenmeester J. de Vries zei gisteravond in een telefoonge sprek met havenmeester C. J. Stelleman: „Ik ben de tel kwijt geraakt." Hierbij doelde hij op het aantal evacué's, dat de Zaan, het snelle schip van de Havendièhst, al van Oude Tonge naar Dintelsas heeft overgebracht. Naar schatting ligt het aantal door de Zaan in veiligheid gebrachte per sonen tussen de 600 en 1000. Dc Zaan, die in twee uur tussen beide plaatsen heen en weer vaart, neemt per keer 50 personen mee. De mannen aan boord doen dit werk reeds 3 etmalen lang; zij zijn wel vermoeid, maar voelen zich desondanks fit. Nog effectiever zal de evacuatie, door de Zaankanters uitgévoerd, gaan, omdat de Zaan en de Spes nu gaan samenwer ken. Dit kan, omdat beide schepen elkaar toevallig bij Overflakkee hebben onmoet. De Spes laat nu haar sloepen uitvaren om in nood verkerenden op te halen en aan boord te brengen. Op de Zaan brengt men van hen de mensen, die er het ergst aan toe zijn, zodat zij het eex-st op de plaats zijn, waar doeltreffende hulp aan wezig is. Aanvankelijk was er een tegenvaller Advertentie I.M. Hebt Gij ook ai rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatlek of van rheumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker1 s Kloosterbalsem, waarvan de genees krachtige bestanddelen diep in de weef sels doordringen, voelt U, hoe een heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrijfmldde! be zit. Niet voor niels zegt men: Akker's Kloosierbalsem„Geen goud zo goed". Buitenboordmotoren weer terug Zaandam. Plaatsgenoten die ter hulp waren gesneld met buitenboordmotoren en vletten, zijn naar huis gekomen zonder iets te hebben kunnen uitrichten. De heer G. Avondrood, die na een oproep van de bevrachtingscommissaris te Rot terdam met de heer F. W. Koeman uit Zaandijk met twee buitenboordmotoren Dinsdag per auto naar Rotterdam vertrok om hulp te bieden op de Zuidhollandse eilanden, was gisteren weer thuis. Beide heren plaatsten de zware motoren op de Stierop, die daar de dagelijkse dienst tus sen Rotterdam en Middelharnis onder houdt en kwamen daar in een haven, die al stampvol met voor redding uitgevaren scheepjes lag. Platboomde vaartuigen lagen er echter niet, zodat het aanbren gen van buitenboordmotoren nutteloos was. Ook acht andere helpers konden naar huis terugkeren. Met de motoren. Toen de Stierop in -de avond naar Rot terdam terug voer zijn de Zaankanters meegegaan. Een andere Zaandammer, die met twee heren een vlet op een trailer van de N.V. Donker's Houthandel uit Zaandijk laadde, is gisteren ook teruggekomen. Met de vlet op een auto. Er is daar, aldus deze zegsman, een enorme vloot van scheepjes, veel groter dan wij ons in de Zaanstreek kunnen indenken. De vlet was te zwaar om hem over te zetten over de dijk van Hellevoetsluis (waar de trailer de Zaankanters bracht), zodat het vervoermiddel niet kon worden ge bruikt. Voor de vaart op de buitenwate ren was de vlet te licht. „Wij hebben eigenlijk te laat een verzoek gehad om te helpen", zei deze Zaandammer, die on genoemd wil blijven. De onderlinge ziekenvereniging Hulp bij Ziekte te Zaandam heeft f 200 voor het N.R.F. afgestaan. voor de Zaankanters op de Spes. Toen zij voor Oude Tonge aankwamen, kregen zij namelijk geen instructies van de marine autoriteiten. Haventneester Stelleman heeft zich, toen hij dit vernam, dadelijk in verbinding gesteld met de marine- commandant van Brouwershaven. Van die kant kwam toen de opdracht, vanmor gen te gaan naar Zonnemaire (Schou- wen-Duiveland), waar weer 3 dijken wa ren doorgebroken. Hierdoor zijn onze streekgenoten nu in volle actie op uiterst doeltreffende wijze; ook al omdat de Zaan en de Spes beide een mobilofoon-zender aan boord hebben. ï)t deze dagen kunnen wij ons iveer eens realiseren, wat Holland eigenlijk voor het grootste deel is: een soort tobbe waar van op de bodem mensen wonen. Een tobbe met lemen wand, die meer dan een ijzeren kansen maakt te worden inge drukt. Als ge 't goed bekijkt is het toch een bijna onmogelijk geval op de bodem- van dc zee te gaan zitten, daar een dijk om te leggen en te werken alsof er niets can de hand is. En ge moet, als ge dit al les beziet toch een grote bewondering hebben voor de mensen, die al vele eeuwen geleden kans zagen stukken land aait de zee te ontnemen door met onge twijfeld gebrekkige middelen dijken in het water te leggen. Maar altijd is er de grote dreiging ge bleven, die nu dan vreselijke gestalte heeft gekregen en ook in de 15e eeuw al met de St. Elisabethsvloed van een ont stellende werkelijkheid is geworden. Toen, naar oude boeken uitwijzen, honderddui zend doden, nu: wie zal zeggen hoe veel. En altijd zijn die Eilanders terug gekomen, altijd weer hebben zij met handkracht de lemen ruggen .in de zee gezet en steeds weer zijn zij gaan wonen cn arbeiden op stukken land, die eigen lijk nooit plaatsen voor verblijf hadden kunnen zijn. Wij leven hier meters beneden de zee spiegel en opeens worden we met de neus bot op deze waarheid gedrukt. De zee heeft gegeven en de zee heeft genomen. En de mensen zullen terug komen om de zee te verjagen. Dat is Hollands principe. Want het zijn taaie mannen en vrouwen hier aan de kusten van de Lage Landen. Boeren en boerinnen, die van vader en moeder op zoon en dochter de kracht van het water hebben gekend; mensen die weten wat een dijk waard is. Zij hebben verloren en hun verliezen zijn verbijste rend. Maar ondanks alles: zij komen weerom, daar kunt ge staat op maken, Wij, gespaarden in de vloed, kunnen hier bij helpen. Vooral financieel. Doch dat heeft Typhonist u eigenlijk niet meer te vertellen. Er wordt geholpen. Sparen I Van een dame uit Zaandam ontving Typhonist het verzoek, te vertellen, of het sparen van een bepaald soort ver pakking van sigaretten enig nut heeft. Men heeft haar verteld, dat een bepaalde hoeveelheid goed is voor het ontvangen van een invalidewagentje. Het is niet OOK DERDE COLONNE WEG Zaandam. Gistermiddag is de derde colonne van het Rode Kruis vertrokken naar Dordrecht waar reeds een andere Zaandamse colonne werkzaam is. Met een auto, beschikbaar gesteld door Albert Heyn N.V. en de Vami uit Amsterdam, zijn drie heren en een dame onder leiding van de heer D. Knoppcr vertrokken In de wagen zijn vier brancards geladen alsmede een hoeveelheid medicamenten. Groepscommandant P. van der Lippe van de Rijkspolitie te Water kring Zaan dam was gisteren even thuis voor een verlof van enkele uren. Hij deelde ons mede, dat de vier aan boord van de mo torboot van deze dienst om beurten even komen uitblazen. Het schip is varende op de Dordtse Kil en de Merwede en is hoofdzakelijk ingezet voor bewakings diensten, die daar in het overstroomde gebied (treurig maar waar) nodig zijn. Nationaal Rampenfonds BRIDGE-DRIVE IN ZAANDAM Het district Zaanstreek/Waterland or ganiseert op Woensdag 18 Februari a.s. een grote bridge-drive, waarvan de baten geheel ten goede komen voor de slacht offers van de nationale ramp. Inschrijving is voor iedereen mogelijk a f 1,75 per persoon. Opgave bij de plaatselijke brid- geverenigingen, of telefonisch onder de no's 2400 en 81237. Deze drive zal worden gehouden in het R.K. Verenigingsgebouw, Oostzijde. Zaandam. In verband met het goede doel van deze drive is spoedige opgave gewenst. De tweede feestavond van de ijsclub Heemskerck te Zaandam is tot nader order uitgesteld. SCHEEPSBOUWORDER VAN 10.000.000 ZAANDAM. De scheepswerven Kraaier te Zaandam en Gebrs. Niestcrn te Zalt- bommcl en Groningen hebben een con tract afgesloten met de republiek Indo nesië voor het bouwen van drie vracht schepen ter lengte van 74 meter cn met een breedte van 11.20 meter. De geza menlijke waarde van deze schepen is tien millioen. Gem. Spaarbank Zaandam. Bij de Gem. Spaarbank is vorige maand ingelegd f 165.340,18 en te rugbetaald f 67.725,95. Hierdoor was de bank 1 Februari aan inleggers verschul digd f 2.144.036,04. Het aantal in omloop zijnde boekjes was aan het begin van Januari 4899; uitgegeven zijn er 40 en in getrokken 24. K.W.F.-avond gaat niet door Zaandam. In verband met dc algemene toestand gaat de contactavond van het Koningin Wilhelminafonds, afd. Zaan dam, die voor 19 Februari was aangekon digd, niet door. De avond wordt uitge steld tot de toestand weer enigszins nor maal is. Met ingang van de datum, waarop het bord zal zijn aangebracht, zal verkeer uit Noordelijke richting, dat het viaduct in de Oostzijde nadert voorrang moeten verlenen aan verkeer, dat uit Zuidelijke richting komt. voor 't eerst dat Typhonist moet zeggen: gooi die rommel weg. want niemand heeft er iets aan. Steeds weer duiken die geruchten over invalidewagens op en men vraagt zich werkelijk af wie der gelijke geruchten in de wereld brengt. Niet doorgaan dus, want 't is verspilde tijd en moeite. Sparen II Beter is het sparen van een P.T.T.- employé in Zaandam, die gisteren een sigaret kreeg aangeboden. Hij dankte vriendelijk én voegde daar aan toe: „Ik zal voorlopig niet roken en ook het snoepje komt geruime tijd niet in huis. Wat mijn vrouw en ik daar mee uitspa ren gaat naar het Nationaal Rampen fonds". Sparen III Gisteren zag Typhonist een jongen, die met een kaart, waarop hij zelf „Natiotaal Rampenfonds" had geschreven, langs de huizen gaan om kranten op te halen. Overal waar dat kind kwam kreeg hij een bundel oud papier toegestopt, waarna hij zijn vrachtje op een wagentje depo neerde. Een leuk idee, dat echter nog meer nut zal krijgen als dat in groot (school) verband zal gaan, zoals de be doeling al is. Zaal De zaalhouder, die het bestond een vereni ging dubbele zaalhuur benevens f 100 der ving van consumpties in rekening te bren gen- omdat zij wegens de nationale ramp een feestavond afgelastte, woont in Amster dam-West. Typhonist deelt dit ten over vloede mede, opdat men oppervlakkig lezend niet zou denken dat een Zaanse zaalhouder zo beschamend te werk is gegaan. Zaankan ters zijn niet zo. Voor de zieken Zilverpapier enz. van Elly Rol, Kweker straat; Tiny en Janny Blom, geen straat, allen Zaandam. Van wie? Piet Lubbers, J. Bouwmeesterstraat 71, vond in de Oostzijde een oranje vulpen; mevr. Plekker, Oranjestraat 36, vond een grijs-groen wantje: Kat, p.a. Ged. Gracht 22a, een sleutel merk Börker, bij Westzij derkerk- plein; bewoner Beukenlaan 2, een bromfiets filter, vorige week Donderdag bij Czaar Peterplantsoen. Allen Zaandam. Verliezersfront Wever. Lijnbaanstraat 49, mist duif nr. H.52-164363; mevr. Brand. P. J. Troelstralaan 140. verloor Zaterdag een chroom damespols horloge met beige bandje tussen huis cn Stationsstraat: mevr. Smit. Kalverstraat 39, een broche op de Bloemgracht; Carla Meu- lenbeek, Vergiliusstraat 23. een bruin hand schoentje met wit en geel tussen Dr. Schaep- manstraat en huis; Willy van der Steen, Zeemansstraat 50 een grijze sjaal; Mignon, Heijermansstraat 62, een gouden ring met steen. Allen Zaandam. „Honflsbosch" aangeboden voor rampgebied Zaandam. Cargadoorskantoor Amons en Co heeft bij monde van de heer J. Keuning de Zaandamse Gemeenschap het m.s. Hondsbosch onder commando van de heer G. Schoorl aangeboden. Het schip kan voor dit doel vier dagen uit de dienst ZaanstreekLonden worden gehaald voor het eventueel vervoeren van voed sel en andere hulpmiddelen voor de be dreigde gebieden. Het schip zou morgen moeten vertrekken. Op het ogenblik wordt onderzocht, wat Zaandam nog meer kan doen dan het tot nu toe reeds zo uitstekend heeft gedaan. Hier ligt, dunkt ons nu een taak voor gemeenten in midden-Noordholland en de kop van de provincie, want ook daar vandaan zullen voorraden voedsèl geëx- pediëerd kunnen worden naar de nood gebieden. Y'ij denken hier, om een voor beeld te noemen aan de zuurkoolfabrie- ken in de Langedijk, de boeren en de fabrikanten die ook buiten de Zaanstreek aanwijsbaar zijn: genoeg leveranciers om de Hondsbosch af te laden met voedsel. Mogelijk zijn er ook daar nog de zo hoog nodige dekens en bedden. Wij hopen, dat de organisatoren in Zaandam een derge lijk plan kunen verwezenlijken. Advertentie LM. Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde ■n z w its A L prep a root het ouwel-cachet waarborgt smaakloos eh gemakkelijk ihhemeh KAPPIE EN HET GEHEIM VAN DE ANNA-DIRKJE (10) Kappie holde naar de brug loe, waar hij Ah Sing nog bezorgd achter het stuurrad aantrof. „Hebbe ikke goed gestuuld? Die boot daal ineens laai is gaan cioen!" zei de brave kok. „Je hebt liet best gedaan, jong!" zei Kappie. „Maar wij moeten nu achter die Anna-Dirkje aan. In de eerste plaats deugt het daar niet aan boord, omdat er geen kraai of mens op is en het ding toch vaart. In de tweede plaats is de Maat er nog op.... de klont sprong niet vlug genoeg achier me aan. Nu staat hij daar te jammeren als een gewond dier, omdat hij denkt, dat hij zich op een schuit vol spoken bevindtja, ja, het is me wat, jong!" „Oooooohspokies!" zei Ah Sing met sidderende stem. „Begin jij ook al?" riep Kappie boos. „Wat een toestand!" De Kraak voer even later keurig achter de Anna-Dirkje aan, maar van inhalen was geen sprake, omdat hij te veel achterstand had. De tijd ging verder en het werd donker. De Maat verkeerde in een rampzalige toestand. Hij durfde zich bijna niet te verroeren en hij meende af en toe vage, witte schimmen over het dek van de Anna-Dirqje te zien zweven. Er voer een hevige rilling door hem heen, toen hij ineens zag, dat de top- en zijlichten aangingen. „En er is niemand om ze aan te doen...." stamelde hij. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2