HEEL JAAR VOOR DIJKHERSTEL OP SCHOUWEN-DUIVELAND Met 50*000 evacué's houdt het op Aantal doden nu 1352 Herstelwerk in grote stijl Drie uur gezwommen met zijn VERLOOFDE op de rug Buitenlandse HULP overtreft alle verwachting Toestand NU 8e Jaargang No- 2434 Uitg Stichting „De ryphoon Bur Westzijde 35. Zaandam Telefoon 2641 (drie lijnen) Redactie t i 18 i ïr: 2491 329 Dagblad viFRaanstreek (K 2982). 582 <K 2990) 306 (K 2984) 4025 hoofdredac tie 3085 Bankrelatie: De Twentsche Bank Zaandam en Postg 91910 Bijkantoor Wormerveer. Zaanweg 67 Tel 81603 Oplaag 13.300 ex. Vrijdag 6 Februari 1953 Abonnementspr. Dij vooruit betaling f 0.45 p. week, f 1.90 per maand, f5.65 per kwar taal. 13 Advertenties 1-15 ram. f3.10 elke mm meer f 0.20 Familieber f 0.20 per mm. Raketies t.m. 3 regels f 1.10 elke regel meer f 0.30. Ove rigens volgens contract-tar. (waarin opgenomen de Zaanlandse Courant, De 7000, De Zaanstreek en het Wormer en Jisper Advertentieblad) Hoofdredacteur: C. MEIJER BEVOLKING NIET VOOR DE WINTER TERUG: EVACUATIE De overbrenging van vluchtelingen is de laatste phase inge gaan. De voorlopige indruk is dat het aantal evacué's de 50.000 niet zal over schrijden. Naarmate de evacuatie voortschrijdt krijgt men ook meer inzicht van de verschrikkingen van de rampzalige nacht. Onweerstaanbare vloedgolven hebben plaatsen als Stavenisse en Oude Tonge volledig overweldigd. REDDINGSACTIEGisteren onderhielden 220 vliegtuigen de luchtbruggen naar het geteisterde gebied. Ook de armada van 2000 vaartuigen van allerlei aard bleef in actie. DIJKHERSTEL: Hier en daar begint men al aan het herstel van dijken. De ingenieurs, die de achterhoede moesten vormen (eerst redding, daarna herstel) hebben niet stil gezeten. Men krijgt de indruk dat met inzet van alle krachten het technische werk op tal van plaatsen snel vordering zal maken. Schouwen-Duive- land zal echter veel zorg baren. Het dijkherstel zal daar wel het hele jaar duren, verklaarde ir. Maris, en de bevolking zal er vóór de winter NIET kunnen terug keren. BUITENLANDDe hulp van elders neemt vormen aan die elke fantasie te buiten gaat. Ons zwaar getroffen land staat niet alleen. /Vp het andere zeer zwaar getroffen eiland Goeree-Overflakkee ver blijven thans nog ongeveer 10.000 mensen. Ongeveer 20.000 eilandbewoners zijn in de afgelopen dagen naar elders vervoerd. Oude en Nieuwe Tonge zijn practisch geheel geëvacueerd. Helicopters en ducks hebben in de afgelopen dagen ongeveer 1650 geïsoleerde mensen op Goeree-Overflakkee gered. In Nicuwe- Tonge zijn reeds 87 doden geborgen en in Oude Tonge schat men het aantal doden thans op ruim 300. In sommige plaatsen is 80 tot 90 van het vee omgekomen. Het totaal aantal genoteerde slachtoffers van de overstromingsramp bedraagt thans 1352. Na de laatste officiële opgave van gistermiddag 1 uur kwamen uit de volgende plaatsen nog meldingen van slachtoffers binnen: Halsteren 2, Tienge- meten 2, Middelharnis 17 en Nieuwe Tonge 12. Al begonnen Met de evacuatie is het thans voor het grootste gedeelte gedaan. Nu komt het constructiewerk aan de orde, het dichten van de dijken op gevaar lijke punten. De strijd wordt energiek ingezet, in alle provincies. Er zijn reeds op vele plaatsen vorderingen ge maakt. Men krijgt sterk de indruk dat Rijkswaterstaat en de Provinciale Wa terstaten dit enorme werk in grote stijl uitvoeren. Onder felle stralenbundels van zoek lichten is met man en macht gewerkt aan de versteviging van de ruim 7 kilometer lange zandzakkendijk langs het Voomse kanaal. Ruim 300 militairen van het re giment Betuwe uit Laren, een contingent mariniers, grondarbeiders uit Werkendam, studenten, kantoormensen en talrijke an dere in de meest uiteenlopende en vooral tegen de regen beschermende kleding gestoken hulpkrachten hebben daar aan meegewerkt. Als deze hulipdijk het niet houdt, is het leed niet meer te overzien. Dan komt hl. geheel Voorne blank te staan, hetgeen inhoudt, dat Hellevoetsluis, naar welke plaats de evacué's van Goeree en Over- flakkee worden overgebracht,1"van alle verbindingen met het achterland is af gesloten. Dijkbreuk vlug hersteld! Nu de evacuatie goeddeels is vol tooid, komt het constructiewerk aan de orde: het dichten van de dijken op gevaarlijke punten. De Amerika nen leveren daarbij een groot aan deel. Zij gaan als volgt te werk: Uit Duitsland voeren zij per vlieg tuig enorme partijen rotsblokken aan. Boven een dijkgat construeren zij daarna een Bailybrug. Die brug vullen zij op met zand en rots, waar na zij er een sjn-inglading onderleg gen en de hele zaak in de lucht la- cen vliegen. Alles valt terug en het gat is voor het grootste gedeelte ge dicht! A/ien maakt zich alom in de overstroomde gebieden bezorgd over de zeer vele ronddrijvende cadavers, die een ernstig gevaar opleveren voor besmetting. Men is thans bezig met de afvoer van de zwaar gezwollen cadavers. Deze worden achter auto's gesleept naar schepen, die voor het vervoer naar de destructiebedrijven zorg dragen. Dit werk is zeer tijdrovend. Het zal zeker nog enige weken duren voor men alle cadavers heeft geborgen. Ame rikaanse genietroepen hebben voorgesteld de cadavers ter plaatse te vernietigen. Zij hebben voor dit doel een aantal vlam menwerpers aangeboden. Over het aanbod is nog geen beslissing genomen. ZONDAG VLAG HALFSTOK? Wij brengen onder de aandacht een suggestie van een abonné, die voorstelt Zondag a.s. de vlag halfstok te hangen. Willen bevoegde instanties dit denkbeeld even overwegen? Mogelijk kan het voor het gehele land gelden. „Sprechen sie doch H ollandisch. Een A.N.P.-verslaggever is gisteravond met een duck van Zijpe naar Steenber gen gereden. I-Iij seint: Een grote Amerikaanse ster stond op die duck en in het Engels vroegen wij de bemanning of wij terug konden rij den. „Sprechen sie doch Hollandisch, das verstehen wir" klonk een stem uit de duck en toen bleek dat de drie mannen, die erin zaten, geüniformeerde Duitsers waren. De drie officieren, die het com mando voerden over de ducks die van Steenbergen uit opereren, zijn echter Amerikanen. Het zijn de kolonel Lynn, majoor Worth en een kapitein, de man schappen zijn voor het grootste deel Duit sers. Het is een vreemde gewaarwording onder deze omstandigheden met drie Duitsers in het donkere binnenste van een duck te zitten. Praten deden zij niet, maar rijden des te harder. Een meter wa ter deerde hen niet. Nauwelijks is ons kort toegevoegd „hereinsetzen" of we zijn al op weg in de donkere avona, wear de witte koppen van de paaltjes nog net de weg door het water markeren. Reeds meer dan duizend Parijse gezin nen hebben aangeboden een Nederlands kind uit de getroffen gebieden onderdak te geven. Hiertoe was een oproep gedaan over de Franse radio. DE DIEREN IN HET WATER Over het lot van kleine huisdieren in het geteisterde gebied ontfermt zich -de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Zodra de eerste berichten over de ramp binnenkwamen, is zij met haar gehele inspectie-apparaat en met reddingsploegen aan het werk gegaan. In haar dierenasyls zijn talrijke kleine dieren, zoals honden, katten, kippen en ander gevogelte en konijnen in veilig heid gebracht. Vele bedrijfsautohouders hebben bij het vervoer dezer dieren hun medewerking gaarne verleend. In 's Gra vendeel, Zuidland, Fijnaart, Abbenbroek en elders is op deze wijze hulp gebracht. Wij vernemen van de vereniging, dat het in de bedoeling ligt, dat paarden en koeien, die nog in het water staan en reddeloos zijn, binnen twee etmalen door mitrailleurvuur uit vliegtuigen op snelle wijze uit hun lijden zullen wor den verlost (iets waartegen ons gevoel toch in opstand komt. Stuur er amphibie- vaartuigen heen. Red.). Wat ons het meest heeft getroffen: In Bremen hebben 47 politiebeambten dit jaar afstand gedaan van hun vacantie- recht. Zij hebben aangeboden deze tijd in Nederland, deelnemend aan de hulpver lening, door te brengen. Deze Westduitse reddingsploeg brengt haar eigen redding boten mee en zal geheel voor haar eigen bevoorrading zorgen. In het Zweedse provinciestadje Koe ping, waar zes bruggen liggen over de rivier die de stad in tweeën deelt, zal men in het komende week-einde tol hef fen van alle voetgangers en voertuigen, die de bruggen passeren. Opbrengst voor de slachtoffers in Nederland. Een aantal militairen van het 1-4 batal jon zware tanks „Prins Alexander" in de legerplaats Oorschot (N.B.), dat heeft geholpen bij het dichten van de dijken in Zeeland, heeft f 350 aan het rampen fonds beschikbaar gesteld. Deze gelden verdienden de militairen met hun werk zaamheden in de noodgebieden. Gezichf op Veere D |e verhalen, die de evacuatieambtenaren te horen krijgen, wanneer de slacht offers uit de noodgebieden na dagenlange spanning in de gastvrije omgeving hun hart uitstorten, tarten iedere beschrijving. In het opvangcentrum „De Die rentuin" te Den Haag is gisteren een jonge man binnengebracht, die in de om geving van Spijkenisse Maandag drie uur lang in het ijskoude water had rondgezwommen met zijn verloofde op zijn rug. Toen hij fen laatste nog geen grond onder zijn voeten voelde raakte het meisje zo verkleumd, dat zij de jongen los moest laten en voor zijn ogen in het water verdween. De jongeman, die later gered werd, kwam zeer zwaarmoedig de Haagse dierentuin binnen, waar een gemeentearts die het toezicht aldaar heeft, zich over hem ontfermde Afgrijselijk is het leed, dat de mensen hebben moeten doorstaan en de angst spreekt nog uit hun ogen, wanneer zij de autobussen verlaten en het evacuatie centrum betreden. Schouwburg: De Vereniging van Schouwburgdirecties dringt er sterk op aan alle voorstellingen voor Zondag a.s. af te gelasten. Verzekering: Grote maatschappijen hebben reeds aangekondigd, dat zij alle gevolgen van storm (waaronder schade door dijkdoorbraak en overstroming) ten volle voor haar rekening nemen. Enveloppe: Jan Musch (op af- scheidstournee door Nederland) kreeg na afloop van een avond in Schagen een en veloppe met inhoud van de burgemeester. Musch gaf de enveloppe terug met het verzoek de inhoud aan het rampenfonds te willen overmaken. Onverlaten: Mannen met Rode Kruis-banden om hun armen stalen goe deren uit verlaten woningen in Middel harnis. Zij zijn gearresteerd. Er zullen geen vreemdelingen meer worden toege laten. Dank: Koningin Juliana heeft tele grafisch de dank van Nederland betuigd aan president Eisenhower en koningin Elizabeth van Engeland voor de hulp uit Amerika en Engeland ontvangen. Buitenland Hoezeer de spontane aanbiedingen uit het buitenland kinderen op te nemen op prijs wordt gesteld, men heeft gemeend in deze uren van droefheid en onzekerheid de kinderen (nog) niet naar het buitenland te zenden. Ononderbroken stroom: Duitse pad/inders hebben aangeboden 100 dakloze jongens bij hun ouders onder te brengen. Zweden zendt nog eens 100.000 dekens. Gisteren vertrokken uit Indonesië KLM-toestellen met wollen dekens, goederen, ondergoed, handdoe ken, een ton rijst en thee. Uit Canada is een vliegtuig onderweg met 21 kisten sohoenen, dekens en warme kleren. Van daag wordt een nieuwe zending afgezon den. Ottawa in Canada heeft een fonds gesticht voor de slachtoffers in West-Europa. Het gemeentebestuur heeft al 1000 dollar gestort. De Franse Rijssel wil 80 Nederlandse kinderen huis vesten. Uit de Ver. Staten vertrekken deze week vele vliegtuigen met de eerste zendingen, die daar bijeen zijn gebracht. Het Australische kabinet schenkt 40.000 pond sterling aan ons land. Het Fran se Vakverbond kan 25 kinderen met on derwijzers opnemen. Gistermiddag kwamen drie militaire vliegtuigen uit Italië aan. s}s Het Zwitserse Roode Kruis heeft voor de slachtoffers in Neder land, België en Engeland reeds meer dan 2.000.000 geschonken. Vervolg op pag. 4) H u 1 p De Franse premier Mayer heeft het Franse volk opgewekt met gulle hand te geven voor hulpverlening. Gestrand: De „Doris Rijkers" uit Den Helder, werkzaam in de bedreigde gebieden, is bij Zierikzee op een strek dam gelopen. Engeland: In het Zuid-Oosten zijn totaal 500 gaten in de dijken geslagen. Thans zijn er 150 gedicht. Hiervoor werden 6 millioen zandzakken gebruikt. De Prins: In een helicoptère heeft prins Bernhard gisteren de gehele dag vele getroffen gemeenten bezocht. Hij onderhield zich met tal van burgemees ters en prees het werk van alle militai ren. B r u i n i s s e Het dorp wordt ge- evacueerd. Van de 800, die er nog over zijn, gaan er 300 weg. De burgemeester, een jonge man in een donkerrode trui zonder ambtsketen, houdt 500 mannen bij zich voor het herstel van de dijken. Schouwen-Duiveland voor 9/10 blank Voorn e-P u 11 e n: Een bij Heen vliet dreigende dijkbreuk kon tot dusverre worden voorkomen. De dijk langs het Voornse kanaal is versterkt door tien duizenden zandzakken. G o e r e e-O verflakkee: Nieuwe Tonge meldde vanochtend dat men de toestand in de hand had, doch de mili taire autoriteiten gaven bevel tot de on middellijke ontruiming van Nieuwe en Oude Tonge. Schouwe n-D uiveland: Staat voor negen/tienden blank. Dijkbreuken bij Noordgouwe, bij Zonnemaire en Oos telijk van Brouwershaven. Zierikzee heeft zware schade geleden: gehele huizenrijen zijn weggevaagd. De stad wordt ontruimd op een bewakingskern na. Noordbeveland: Staat voor de helft blank. Zuidbeveland: Staat voor een/ achtste onder water. Nadat bij Krabben- dijke de toestand kritiek was geworden, zijn alle vrouwen, kinderen en ouden van dagen geëvacueerd. Th o 1 en: Staat voor een derde onder water, St. Philipsland geheel.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1