kleding BAILEY-BRUGGEN VOL ZAND VULLEN DIJKGATEN Evacuatie van noodgebied met 64 ducks, .oonvaas' Peer Cloppehsorg Dankbaarheid straalt van veler gezicht De CHASSEEKAZERNE is thans het Amerikaanse centrum bij het overstroomde rampgebied. Niet minder dan 1400 van de 1800 Ame rikanen, die onder bevel van Colonel Ellery W. Niles bezig zijn met eva cuatie- en constructiewerkzaamheden, hebben hier hun pied a terre. Het plein tussen de gebouwen, bij de Van Weerden Poelmancantine en het excercitieterrein staan vol voertuigen, waaronder verscheidene van reus achtige afmetingen. Eddy Kazan sneuvelde in de strijd tegen het moordende water Voor alle getrollenea REPAREREN WIJ AT 25 Woningen volledig vernield .VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 DE BREDASCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Februari- aanbieding1 Costuums en Tailleurs Zuiver wollen kamgaren Exclusieve dessiDs Uitstekende pasvorm Amerikaans hulpcentrum in Chasseekazerne 1 -g 1 A J 1 oog dicht doen. zoals tijdens de reis hier- Jitairen (wier bataljon in elk opzicht self-supporting is) als ze niet in het noodgebied zijn, ook door de Bredase straten, in hun keurige battledress soms wat onverschillig lijkend maar vol vuur, wanneer het er op aankomt, zij aan zij met de Nederlanders het natte element te bestrijden op de vele plaatsen, waar dat nodig is. Blanken en kleurlingen on der hen strijden en wandelen zij aan zij, net als we zijn zij één in de actie tegen de grote vijand. Het is geen wonder, dat deze mannen zeer vriendschappelijk wor den bejegend; het moet hun te moede zijn, als keken de Nederlanders altijd dankbaar rond. Dat is evenwel niét het geval. Maar voor deze helpers past ons niets dan er kentelijkheid. die enige ontspanning brengt op de zorglijke gezichten, welke een van de kenmerken vormen van deze rampspoedige periode. Gistermiddag hebben wij er een kijkje genomen; gastvrij ontving men ons op het hoofdkwartier, en bereidwillig gaf men een inzicht in de gigantische bijdrage, welke deze vrienden van overzee leveren aan de hulpverlening. Zij van hun kant hadden alle lof voor het werk van de Nederlandse ver bindingsofficieren, aan wie de soepele en snelle werkwijze mede is te danken. In afwachting van generaal Ridgway Er heerste op het hoofdkwartier in de oude Chasseekazerne een wat gespannen sfeer; men verwachtte namelyk, dat generaal Ridgway op zyn tccht naar ons geteisterde land ook deze basis van hulpverlening zou bezoeken. Later werd echter bekend, dat de generaal uit Den Haag direct naar Parijs zou vliegen. Maar ondanks die spanning kregen wij bij de zeer grote kaart van West- Brabant en de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden, waarop de noodgebieden waren aangetekend en bij de twee naast elkaar ge zette schoolborden, waarop overzichtelijk was geweld, waarheen de voornaamste voer tuigen met manschappen waren gedirigeerd, een heldere uiteenzetting van de arbeid, die hier centraal geregeld werd. Veel reddingsmateriaal De gebieden, die nu de meeste aan dacht vragen, zo vertelden capt. James R. Earl jr. uit Idabel (Oklahoma) en lui tenant Robert Wilson uit Little Rock (Arkansas), zijn het centrum van Schou wen en het Zuidelijke deel van Over- flakkee. Zij deelden voorts mee, dat het hulpverleningsbataljon was samengesteld uit 17 in Duitsland verspreide eenheden en dat het beschikte over niet minder dan 64 ..ducks", amphibie-voertuigen. die uitstekende diensten bewijzen bij het reddingswerk. Van die ducks waren er, naar op het bord stond. 14 naar „Zirek- zee", 8 naar Zijpe en een gelijk aantal naar Bruinisse, vier naar Nieuwe Tonge cn twee naar Stavenisse; 28 werden er in Steenbergen in reserve gehouden. Boven dien bleek het bataljon te beschikken over negen tank-boats en 125 vijftons kipwagens, 'die goede diensten bewijzen bij het dichten van gaten in de dijken. Geen grenzen De evacuatie, zo vernamen wij voorts, is nu voor het grootste deel voorbij. Het con structiewerk is het voornaamste wat de Amerikanen nu doen. Van Nederlandse zijde werd later nog aan deze inlichtingen toegevoegd, dat de opzet van de Amerikaanse actie inderdaad bui-, tengewoon is te noemen. Voor deze mannen bestaan practisch geen grenzen, noch wat materiaal, noch wat afstanden betreft. Heeft men „rock" (rotsblokken) nodig, dan telefo neert men even naar Duitsland en er ver schijnen een paar vliegtuigen, die het be stelde keurig op tijd afleveren. Is er in een dijk een heel groot gat de Amerikanen weten er raad op: zij bouwen van de ene rand van het gat naar de andere een bailey brug, stapelen daarop hoog de zandzakken en laten aan de uiteinden van de brug ten- Van de nieuwe Chasseekazerne uit heeft men een overzicht over een deel van de Amerikaanse voertuigen en tenten, welke op het voorplein zijn opgesteld. Dit is de basis van de strijd van de Amerikanen tegen het natuurgeweld. slotte ontploffingen ontstaan, waarbij het geheel in de diepte verdwijnt Alerlei opbouwwerk Honderd Amerikanen waren gistermiddag in de weer aan de weg Bergen op Zoom Vlissingen. die vrij goed intact is. doch bij Rilland Bath over een afstand van een kilo meter 40 centimeter onder water staat. Vijf tig anderen hielden zich bezig met het op blazen van veertig Duitse bunkers, die het water de gelegenheid gaven, de duinen bij Monster te ondergraven. Voorts waren er verscheidene purification- teams aan de arbeid gegaan, groepen met waterzuiveringsinstallaties. Tien van die in stallaties waren in Dordrecht gestation- neerd, twee in Zuidland. drie in Middelburg en een op Rozenburg. Twee waren, in af wachting van nadere aanvragen, in Steen bergen neergezet. Tenslotte werd ook gewag gemaakt van de 25 helicopters, die in het hulpverleningswerlc zo'n belangrijke rol spelen. Ze zijn samen gebracht op Woensdrecht. Acht zijn er van Britse nationaliteit, drie van Belgische de rest is Amerikaans. Op de vraag, of de Amerikanen zich niet tot de eerste-hulp- verlening zullen beperken, maar ook bij'het j verdere herstel betrokken zullen worden, kon men geen antwoord geven. Daarover j beslissen anderen en in dit opzicht is af wachten geboden. Dankbare blikken I Voordat we huiswaarts gingen langs het I grote parkéerplein, waar de aangename geur hing Van PX-stores, rijdende winkels, waar' allerlei warme eetwaren voor de soldaten te koop zijn, informeerden we nog naar de organisatie van de werkzaamheden, waarbij het ons interesseerde, hoeveel uur men ach tereen in dienst is. Officieel twaalf uür per etmaal, luidde het antwoord, maar het ge beurt ook dat we 33 uur achtereen geen BEKENDMAKING Uitbelaling evacualiegelden Regeling uitbetaling evacuatiegelden ten behoeve van de watersnoodslachtoffers op Zaterdag 7 Februari a.s. in het gebouw van r Sociale Zaken, -CDEFGHenl van 10 tot 12 uur v.m. J K en L van 2 tot 3 uur n.m. M N O P en Q van 3 tot 4 uur n.m. R S T U en V van 4 tot 5 uur n.m. W X Y en Z van 5 tot 6 uur n.m. Behoudens met een getekende machtiging wordt alleen aan het hoofd van het geëva cueerde gezin uitbetaald. Evacuè's. die ondergebracht zijn in de K.M.A., Mariëndal, Jeugdhuis, Ceresstraat, Bouvigne, R.K. Gasthuis e.d.. worden op de plaatselijke evacuatieadressen uitbetaald, zodat deze niet naar Sociale Zaken moeten komen. Bericht 5 Geëvacueerde abonné's op De Bredasche Courant kunnen dagelijks de krant op hun tij- jj delijke adres bezorgd krijgen, indien zij daartoe de wens te kennen geven. j Duidelijke opgave van het nieu- 5 we adres is noodzakelijk, i DE DIRECTIE. MILITAIRE REDDER TEN GRAVE GEDRACEN Onder grote stilte trok beschadigde koffers en tassen GRATIS'! Grote Markt 21 Breda droeve stoet door Oudenboseh Namens het regiment Waalhaven, namens de luchtdoelartillerie en namens het leger uitte spr. zijn erkentelijkheid voor alles, wat de gevallene had gedaan. Het was de heer W. Manhoef, bestuurslid van de ver eniging Ons Suriname en lid van de So ciale Commissie van deze vereniging, die enige persoonlijke woorden sprak, er van gewagend, dat de overledene, die geen ouders meer had, hem als vader had aange- na overkomst uit Suriname naar Ne- Advertentie) Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheuma- tische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U. hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmiddel bezit. Niet voor niets zegt men al 3 geslachten lang: Akker's Kloosterbalsem„Geen goud zo goed". NIET PARKEREN OP DE DOORGAANDE ROUTE De politie verzoekt, in verband met het drukke verkeer op de doorgaande route 11 - l I V,'CUCIU[JUUUVV. iULll liau 111J liwg cvt derland in 1947, en zich een goed zoon had °-a- van allerlei colonnes niet te parkeren j iegenheid om ons te woord te staan. betoond en hoe deze. ofschoon van Javaanse afkomst, een echte Surinamer was, die, als hij de fakkeldans uitvoerde, een stukje Su rinaams bosland in de cantine of in de zaal bracht. Ook in de Surinaamse gemeenschap te Amsterdam heerst dan ook grote ver slagenheid vanwege zijn heengaan. De heer Manhoef dankte ten slotte voor de deelneming, hier betoond. Tot de aan wezigen behoorden behalve de reeds ge noemden generaal-majoor G. J. M. C. van Nijnatten, commandant van de Luchtdoel artillerie, majoor Van Dilst, commandant van de instructie-afdeling van het regiment, burgemeester Funk van Oudenbosch, ds Th. C. E. da Costa, Ned. Herv. predikant te Oudenbosch, de heer A. Mulder, die de In terkerkelijke Commissie voor Militairen te Breda vertegenwoordigde, en akeela v. d. Grift, die deelneming betuigde namens de welpen van de N.P.V. in Breda, waarvan de overledene leider was geweest. In verband met: zijn vastgesteld vertrek naar Den Haag had Eddy Kazan de avond vóór zijn overlijden afscheid van de wél pen genomen, waarbij hij hen er op wees, dat trouw en plicht in het leven belangrijke dingen zijn. „In de toekomst zal ik ook pro beren, ,om mijn plicht te doen", had hij ge zegd. Eddy Kazan hééft zijn plicht gedaan. Zijn op de Teteringscdyk, in de Tcleringsestraat, aan de Wilhclminasingel, in het Wilhelmi- uapark, in de Parkstraat en in de Baronie laan. AAR. ANNEER. (Van één onzer verslaggevers) 1AOOR de straten van Oudenbosch, waar langs de trottoirbanden veel auto's met zandzakken wachtten op nader orders voor hulpverlening in het noodgebied, trok gis teren een droeve stoet. Voorop ging overste Zanino, de commandant van het Regiment Waalhaven uit Breda; vier trommelslagers gaven op hun omfloerste instrumenten de rouwcadans aan. Jongens van het regiment droegen hun makker, Eddy Kazan, naar zijn laatste rustplaats: het Protestantse kerkhof, dat een heel eind verwijderd ligt van het St Elisabethsziekenhuis, waar het stoffelijk overschot van Eddy, nadat het dezer dagen uit het water was gehaald, was opgebaard. Onder grote stilte salueerden militaire helpers in het waternsoodgebied, die, be horende tot verschillende onderdelen, in de van het werk aan de dijken vuil geworden werkkleding langs de weg stonden. Ontroerd keken de bewoners van de huizen, waar langs de stoet passeerde, toe. Eerbiedig wer den de hoofden ontbloot. „Wy staan hier", zo sprak ds De Bres, de legerpredikant, „op de dodenakker, aan het graf van onze jonge vriend Kazan, voor zo ver wy weten de eerste van de vele jonge helden van het Nederlandse leger, die zon der zichzelf te ontzien en met het in de waagschaal stellen van hun eigen jonge le ven, het reddingswerk in het noodgebied hebben ter hand genomen. Hy was één der eersten, die by het ontstaan van de ramp uit Breda vertrok op de rampzondag 1 Fe bruari. Diezelfde dag is hy by een reddings poging omgekomen en twee dagen daarna spoelde zyn levenloze lichaam aan". De dominé belichtte in zijn gevoelige toe spraak de bijzondere eigenschappen van de overledene, hem schetsend als mens, als soldaat en kameraad en als Christen. Sa menvattend zei hij: Kazan was geen bij zonder heilig mens, hij was een doodge wone, misschien vrij ruwe zeeman, mens, kameraad, soldaat, maar hij droeg met zich j het geheim van een eenvoudig kinderlijk ge loof, geheel zoals het paste bij zijn naïeve geest. Ten slotte herinnerde spr. aan Pau- lus' woorden in Rom. 8, die hij eerst had i voorgelezen: dat noch dood, noch leven, noch engelen, noch machten, noch heden, i noch toekomst, noch krachten, noch hoogte, I noch diepte, noch enig ander schepsel ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods, i wélke is in Christus Jezus, onze Heer. j Een echte Surinamer j De legerpredikant was niet de enige, die, I alvorens zijn gebed over de begraafplaats klonk, het woord voerde. Kapitein Sledde- ring, batterijcommandant van de overle- dene, haalde de gebeurtenissen op, welke aan de vermissing van Eddy, twee andere militairen en een burger, die samen een bootje bemanden, waren voorafgegaan. De dienstplichtig soldaat Kazan is gesneuveld, terwijl hij zijn plicht deed als militair, voor *'1 Oudenbosch werd dienstplichtig soldaat Eddy Kazan, die gesneuveld is in de strijd een niet-militair doel, zo sprak de kapitein, i 'egen het vijandige water, door zijn makkers ten grave gedragen RAAMSDONKSVEER ZWAAR GETROFFEN J^AAMSDONKSVEER is ook zwaar getroffen door de vernielende kracht van het water, dat door de gaten in de dijken het vruchtbare land bin nendrong. De wijk Sandoel en de Oosterhoutseweg hebben het wel het zwaarst te verduren gehad. Er werden in deze gemeente vijf en twintig woningen volledig vernield en minstens veertig zwaar beschadigd. Ook hier ontving men uit alle delen van het land hulp. De pontonniers hebben ontzettend veel werk verricht bij het redden van slachtoffers. Moerdijk is nog geïsoleerd Evacuatie had vlot verloop A/TOERDIJK is nog steeds van de buiten- wereld afgesloten. Het is alleen met vlet van Zevenbergsehoek af te berei ken. Men heeft in dit dorp. dat tot de ge meenten Hooge en Lage Zwaluwe en Klun- dert behoort, in de nacht van Zondag op Maandag benauwde ogenblikken doorge maakt. De dijk had het op enkele plaatsen bege- •en en daardoor stroomde het water met geweld de kade op. Luit. Schermer van het District Breda van de Kon. Marechaussée, die op het eerste alarm 's nachts om half drie naar Moerdijk vertrok, heeft met opperwachtmeester Vlaskamp, de groeps commandant van de Rijkspolitie te Zeven bergsehoek. een belangrijk aandeel in de reddingswerkzaamheden gehad. Zij verspeel den beiden hun auto. want deze werd over spoeld door het water. Behoudens aan de Kade, waar enkele huizen verwoest wer den, valt de schade in het dorp nogal mee. Maandagmorgen was men begonnen met de ■acuatie. Dank zij de medewerking van de Rijkswaterstaat, welke vier boten beschik baar stelde, konden de meeste inwoners r andere oorden worden gebracht. Via de Rode Vaart en Zevenbergen werden zij ervoerd naar Ossendrecht, waar zij een veilig onderdak hebben gevonden. Onge veer vijf en twintig personen zijn via het Hollands Diep naar 's Hertogenbosch ge gaan. Momenteel vertoeven nog ongeveer tachtig inwoners in het dorp. Burgemeester J. Prinssen heeft de laatste dagen bijna geen oog dicht gedaan. Hij leidt met vaste hand de opruimingswerkzaam heden en zorgt er voor, dat alles een or delijk verloop heeft. Gisteren, toen wij in het gemeentehuis eens poolshoogte gingen nemen, was de burgemeester in druk ge sprek gewikkeld met ambtenaren van de wederopbouw. Toch had hij nog even ge- Theatre: De Theater: Somebody loves van staal. ZATERDAG 7 FEBRUARI. Bioscopen. Casino: Lime Light. Grand Theatre: De vrouw van een ander. Luxor Theater: Somebody loves me. Palace: Mannen van staal. begrafenis geschiedde met militaire eer. De lijkkist was bedekt met de Nederlandse drie kleur, waarop zijn helm lag. En toen de kist in de groeve was neergedaald, flitste een salvo uit de geweren van een aantal van zijn kameraden. Een salvo, dat wegklonk over het land en over het moordende water. De heer Prinssen vertelde, dat de nacht van Zaterdag op Zondag een verschrikke lijke nacht is geweest. Het water kwam zo snel opzetten, dat in een minimum van tijd het gehele Heereplein blank stond. Het water bereikte daar een hoogte van ander halve meter. Onmiddellijk werd alarm ge slagen. Dank zij de medewerking van de Ponton niers en van vele vrijwilligers konden tal rijke ingesloten inwoners uit hun benarde positie worden verlost. Zeer te spieken was de burgemeester over de hulp. welke hij van buiten mocht ontvangen. Rampzalige nacht De gemeentesecretaris, de heer W. C. A. Wïllems, vertelde ons nadere bijzonder heden over de rampzalige nacht. Kort na het middernachtelijk uur stroomde het wa ter met grote hoeveelheden uit de richting Geertruidenberg de Sandoelse Polder in en in weinige ogenblikken stond de gehele wijk Sandoel onder water. Met niets ontzienende kracht beukten de golven tegen de oude huisjes, welke in het Zuid-Westelijk deel van Raamsdonksveer staan. Deze woningen schudden op haar grondvesten. Al spoedig stortten er enkele in, Bij andere werden gedeelten van de muren weggeslagen. Het was een ware ravage. De bewoners hielden zich erg kalm. De Pontonniers waren heel snel met ducks en andere boten ter plaatse om de slachtoffers uit hun benarde positie te verlossen. Ook de secretaris was van me ning, dat men zonder de medewerking van deze militairen ongetwijfeld meer dan één slachtoffer zou hebben moeten betreuren. Tot aan hun hals stonden de dappere mannen in het water en met gevaar voor eigen leven haalden zij de mensen uit wo ningen, welke op het punt van instorten stonden..In allerijl werden twee scholen in gericht om de slachtoffers onder te brengen. Ook in enige tehuizen, o.a. in het klooster, vonden zij een gastvrij onderdak. Nu zijn er al weer velen teruggekeerd, want het water is aanmerkelijk gezakt, al staat een groot deel van het dorp nog onder. In de Boterpolder staan achttien woning wetwoningen, welke men daar aan het bouwen is en die binnenkort opgeleverd zouden worden, nog minstens een meter in het water. Het ziet er troosteloos uit. Nu moet men wachten tot het nat geheel weg is; eerst dan zal men kunnen zien hoe groot de scha de aan deze nieuwe huizen is. Het is te ho pen, dat ze niet al te veel geleden hebben, want dat zou een groot verlies voor de ge meente betekenen, zei de heer Wïllems. i Ook aan de Oosterhoutseweg hebben wo ningen het begeven. Tien kleine huisjes, die, als men van Breda komt. rechts van de weg staan, werden geheel ondermijnd en stortten als kaartenhuizen ineen. In totaal hebben in Raamsdonksveer acht honderd woningen, waaronder vijftig boer derijen, in het water gestaan en m Raams- donksdorp. dat veel minder heeft geleden, een kleine honderd. Veel hulp Reeds Zondag kwam van alle zijden hulp opdagen. Het waren padvinders uit de Mijn streek. die voortreffelijk werk verricht heb ben. Op die dag kwamen ook de eerste zen dingen levensmiddelen, kleding en bedden binnen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft zich voortreffelijk van zijn taak gekweten en biedt nog steeds de helpende hand: De U.V.V. uit Amsterdam zond vijfhonderd complete bedden en tweehonderdvijftig kinr derledikantjes, alsmede een grote hoeveel heid kleding. Twee leden van het Amster damse studentencorps, die Maandagavond in Raamsdonksveei arriveerden, hebben zich belast met de inzameling en de distributie van deze goederen. Behalve aan laarzen en klompen heeft men aan niets gebrek. Dat is een verblijdend teken! De gemeentesecretaris wees er op, dat de samenwerking tussen de bevolkingsgroepen voortreffelijk is. Dez° woorden werden on derstreept door wethouder C. P. Langer- werf, die veel waardering had voor de leden van het Apeldoornse brandweercorps. Zij waren met een aggregaat naar Raams- donk gekomen om voor verlichting te zor gen. Geen van de getroffenen behoefde de woonplaats te verlaten, want naast onder brenging in gebouwen, had men de be schikking over particuliere adressen. Zelfs uit Hank nam men nog evacuè's op. Toen wij Raamsdonksveer verlieten was men druk bezig met het leegpompen van de kelders. Men had uit Noord-Limburg de beschikking gekregen over enige vijzsP- pompen. De schade is zeer groot, maar burgemees ter Prinssen is een man, die van aanpakken weet. Hij wordt daarbij gesteund door het gemeentebestuur, zodat verwacht mag wor den, dat men in dit dorp spoedig de ergste nood gelenigd zal hebben. Men hoopt ech ter, dat het water wegblijft en daarom heeft men de spoordijk verzwaard met zand zakken. Eén van de 25 woningen, welke in Raamsdonksveer geheel verwoest werden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2