Grote vissersschepen liggen werkeloos voor Zierikzee Verbetering IJmuidense radarinstallatie VEILING Willem Andriessen boeit jeugd en ouderen Alle bioscopen Zondag gesloten „Operatie matras" liep weer gesmeerd Mogelijkheid bestaat tot offeren Uit spaarpot bij het gasbedrijf t VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Onmisbaar als reserve, gedoemd tot toezien ..Wij willen mensen redden. Wy wil len helpen. Waar moeten wij zijn. waar zitten mensen in nood. dan zullen wij ze halen". Deze en dergelijke kreten schallen door de aether. Het is stoom, afblazen van de vissers, die met hun schepen zijn uitgevaren uit IJmuiden, Katwijkers, Urkers, IJmuidenaren. om te helpen, verstaat u, te helpen. Deze mensen, die gewend zijn te werken onder de meest benarde ornstandighe- den, voor wie het werken, even belang rijk en noodzakelijk is als ademhalen en eten, deze mensen kunnen het bij kans niet verkroppen daar maar te lig gen. En toch kan hier niet met genoeg nadruk worden gezegd, dat ook een re serve onmisbaar en dus zeer noodzake lijk is. In totaal zijn 64 schepen, kleine en grote, uit IJmuiden Ier hulpverlening uitgevaren. Voor de loggers, met hun grote diepgang, blijft slechts de taak te wachten voor Zierikzee. Af en toe komt er wel eens een marineman aan boord om een paar uur te slapen. Maar dat is ook alles. De opvarenden van sommige loggers, die dit wachten, hoe belangrijk ook. niet konden opbrengen, hebben hun sloepen over boora gezti en zijn zelf de polaers ingevaren op zoek naar mensen. En niet altijd tevergeefs. Niet altijd ook zonder gevaar, want de sterke stroming, die soms door de gaten in de dijken gaat, maakt het voor deze bevaren zeelieden soms nog hachelijk. Hun zeemanschap is in deze dagen goud waard. Want zij kla ren het, ondanks de gevaren, ondanks de vele uren, die zij vaak tegen wind in moeten roeien om bij de verdronken hui zen en boerderijen te kunnen komen. De kleinere schepen zijn volledig in gezet en varen af en aan. Nu eens naar Bruinisse, dan weer op en neer van Rot terdam naar de getroffen gebieden om geniepersoneel te vervoeren. De Nehim Hl bracht 2o man ,vo.a> u .soersoneel naar Brouwershaven om daar te helpen. De Urkse kotter Jacob werd naar Rot terdam geroepen om kleding en dekking op te halen, bestemd vopr Nieuwe Tonge, waar het schip wegens zijn geringe diep gang kon komen. De motorlogger Arend KW 7 bevond zich Donderdagavond in de buurt van Zierikzee met aan boord dokter J. Mac Daniël en twee helpers van het Rode Kruis, gereed om direct hulp te kunnen bieden, wanneer dat no dig mocht blijken. Een deel van de Rode Kruis-colonne, d vanuit .Jmuiden met de vloot meegegaan was, bevond zich Donderdagmiddag op weg met een groep evacué's naar Bergen op Zoom. De enkele berichten, die uit deze ge bieden binnenkomen en waarvan men mag aannemen, dat zij slechts een frac- HET SEXUELE VRAAG STUK De Katholieke Actie in ÏJmuiden- Oost, die gisteravond in het Patronaats gebouw zijn derde culturele avond in dit seizoen organiseerde, had,deze keer meer belangstelling weten tè trekken, al blijft een aantal van hooguit 150 be zoekers bij een zo belangrijk onder werp niet groot Voor" déze parochie. De spannende dagen die wij beleven, 'zul len daar ongetwijfeld niet vreemd 'aan zijn,hoewel het van de K.A. zeer goed gezien was deze bijeenkomst normaal doorgang te doen vinden, omdat het leven, hoeveel ellende er in deze dagen ook is. toch zijn normale loop zal moe ten hernemen. De voorzitter van de K.A., de heer F. J, A. Strijbosch, opende deze bijeen komst niet met de gebruikelijke chris telijke groet, maar door met de aan wezigen staande een Onze Vader en Wees Gegroet te bidden voor de slacht offers van de nationale ramp. Het kerkkoor „Cantate Domino" van de St. Gregoriusparoehie in IJmuiden-West. dat onder leiding van de heer H. J. van Kaam deze avond muzikaal omlijstte, bleef in deze lijn door het zingen van een Requiem van P. Cornelissen. dat staande werd aanhoord en waarna een minuut stilte in acht "werd genomen. De geneesheer-directeur van de St. Willibrordus-stichting te Heiloo. dr. J. P- de Smet, sprak deze avond ever „Het sexuele vraagstuk". Hij deed dit op een zeer openhartige wijze. De aard van het onderwerp is minder geschikt om er verder in een krantenverslag over uit te wijden, zodat wij volstaan met de mededeling, dat de aanwezigen met grote belangstelling naar deze heldere uiteenzetting hebben geluisterd. R.K. Vrouwenbeweging De afdeling IJmuiden-Orst van de R.K. Vrouwenbeweging houdt Dinsdag 10 Februari, 's avonds om acht uur. haar jaarvergadering in een van de zalen van het Patronaatsgebouw. Bij de be stuursverkiezing is de presidente, mevr. A. de Rooy-Karstens aftredend, doch zij heeft zich herkiesbaar gesteld. voor Kennemerland BEVERWIJK Vrijdag 6 Februari Luxor: Die Czardas-Fürstin. 7 en 9.15 u. (alle leeft.). Kennemer: The Crimson Pirate. 7 en 9.15 u. (14 jaar) W.B.: De godin van de Jungle, 8 uur (14 jaar). K.S.A.: Praatavond Kath. Middenstand. Zaterdag 7 Februari Theaters als Vrijdag. HEEMSKERK Zaterdag 7 Februari Marquette: De Blauwe Sluier. 8 uur talie leeft.). VELSEN Vrijdag 6 Februari Cult. Centrum, 8 uur: Jaarverg. K.AS., Kring IJmuiden-West. Rex-Theater, B uur: Limelight, a. 1. Thalia-Theater, 8 uur. Stormduivels. tie van de werkelijke toestanden be schrijven. gewagen van ontzaglijk leed en afgrijselijke tonelen. Mensen, die uit geput op een inderhaast uit van hun huis gesloopte delen gemaakt vlot ko men aandrijven, zinken in het niet bij de verhalen over baby's van enkele weken, ja zelfs van enkele uren oud, die verstijfd van kou. worden opgeno men. Onze vissers zijn gegaan, omdat er mensen in nood waren. Zij zijn gegaan, zonder restrictie. Zij wilden helpen, zij zouden helpen. In de vaste overtuiging belangrijk werk te kunnen doen vertrok ken zij, de een na de ander. Nu liggen velen van hen op stroom voor anker, lopen van voorschip naar achterschip en zten langs hen een vloot van kleine bootjes mensen wegbrengen en voedsel, kleding en dekking aanslepen. Dat te zien en te weten, dat er zoveel ellende is. zoveel nood, die om leniging vraagt, - -. dal is wel liet grootste offer, dat van dI nat.°n«l« rampu, gesteld de visser gevraagd kan worden Het £25?," «Si." °'11 offer van belangrijk, van onmisbaar te zijnals reserve. Amsterdamse Raad stelt halve ton beschikbaar Zaterdag 7 Februari Rex Theater, 8 uur: Als Vrijdag. 7 en 9.15 uur: Als Vrïj- SANTPOORJ Vanavond geen „zeeslepers" Het bestuur van de V.V.V. „Santpoorts Bloei" verzoekt ons te melden, dat de voor hedenavond vastgestelde bijeenkomst, waar de heer C. J. M. van der Hidde zou komen spreken over „Zeeslepers", in verband met (Van onze verslaggever) De Amsterdamse raad heeft Donder dagavond f 43.000 beschikbaar gesteld voor de radar-installatie in de haven van IJmuiden, waarvoor de raad al drie ton heeft gevoteerd. Het bedrag is nodig om een geheel nieuwe afleesmethode voor radarscher men met een hoge graad van nauwkeu righeid te kunnen invoeren, hetgeen de navigatie, bij mist, van twee of meer schepen voor de havenmond van IJmui den aanzienlijk zal vergemakkelijken. De heer Le Cavalier (V.V.D.) merkte tijdens de behandeling van deze zaak in de Amsterdamse raad op dat de radar installatie te IJmuiden een primeur voor Europa alle verwachting heeft overtroffen. Schepen kunnen zelfs bij een sterke mist worden binnengebracht en. in tegenstelling met vroeger, kan nu ook de loodsboot gemakkelijk naar eek schip worden „gepraat". Alleen in de haven van IJmuiden zelf ontstaat bij mist een langer oponthoudt, omdat varen bij mist door het Noordzeekanaal ge vaarlijk is wegens de spoorbruggen en de bouwput voor de tunnel van Vélsen. Het is daarom noodzakelijk dat de ver lichting langs het kanaal zo spoedig mogelijk wordt voltooid en vooral die bii de bruggen sterk wordt verbeterd. De heer Le Cavalier maakte bezwaar dat het Rijk zo weinig bijdraagt. Sléchts de personeelsbediening en de stroom- kosten zijn voor het Rijk. En waarom dragen de gemeenten Velsen en Zaan dam niet bij? Ze profiteren toch ook van de radar-installatie! Burgemeester d'Ailly antwoordde dat het Rijk eerst helemaal niet had willen medewerken en dat Amsterdam zelf alles Oranjevereniging „Driehuis" De jaarvergadering en filmavond, welke de Oranjevereniging „Driehuis" op 3 Februari in verband met de na tionale ramp uitstelde, is thans bepaald op Dinsdag 17 Februari, 's avonds om 8 uui in de koffiekamer van „Wester- veld" Bridgeclub „Driehuis" De eindstand van de voorronde van de bridgeclub „Driehuis" luidt als volgt.: Geplaatst in A: 1. Echtpaar Hillega.~2. heren Snoek en Zandbergen. 3. héren Kuipers en Schaaper. 4. heren Levit en Geus. 5. echtpaar Poppe, 6. dames Ver hoef en Van Dok. 7. heren Geus en Rijke, 8. echtpaar Van de Vlught, 9. dames Snoek en Ooms. 10. heren Bais en Bart. Gepaatst in B: 1. Mevrouw Need en heer Rietdijk, 2. mevrouw Van Hotten en heer Zandbergen. 3. heren Pennock en Ooms. 4. echtpaar Noordam, 5 echt paar Berkhout, 6. heren Duüker en Need. 7. mevrouw Zandbergen en heer Van Hoften 8. heren Imming en Groe- newoud. 9. dames Kuipers en Van Kampen, 10 dames Imming en Groene- woud. MEISJES voor de verpakk.afd., leeft, tot 22 jaar, VROUWEL. LABORANIEN ar, Pharmachemie. Rozenstraat 1. De Burgemeester van BEVERWIJK maakt bekend, dat PERSONEN UIT DE RAMPGEBIEDEN zich zo spoedig mogelijk dienen te melden ter gemeente-secretarie, afde ling Bevolking. Velserweg b. Deze afdeling is geopend alle werkdagen van 9.00—12.30 en van 14.00—17.30 uur. De aanmelding is van belang om een juist overzicht te verkrijgen van de verliezen onder de bevolking en tevens om in staat te zijn aan familieleden inlichtingen over hun verwanten te kunnen verschaffen. op Zaterdag 14 Februari a.s. aanv. n.m. 2 uur in de grote zaal van de HMRLEMSCHE KEGELBOND, Tempeliersstraat te Haarlem, van een prachtvolle collectie pl.m. 200 stuks PERZISCHE TAPIJTEN EN KLEEDJES TÏJKDAGENi Vrijdag 13 Februari van 11—6 uur, Zaterdag 14 Februari van 10—1 uur. Bij deze collectie bevinden zich de edelste soorten van Oostersche handweefkunst. Al deze tapijten, welke onder garantie van echtheic. .vorden verkocht, zullen in veiling worden gebracht tegen ontzettend lage prijzen, w-aardoor deze veilingen in hun langdurig bestaan zoT grote bekendheid hebben verworven. Aan de hand van de Catalogus, aan de zaal verkrijgbaar, kunt U zich volledig oriënteren omtrent soort en maat, terwijl deskundige voor lichting wordt verstrekt. Deurwaarder C. H. Erbrink. D. de Leeuw. beëd. Makelaar-Expert. ■m heeft moeten doen. Het Rijk vreest n.l. dat na het Noordzeekanaal, de Nieuwe Waterweg en de Schelde moeten volgen. Dat het Rijk nu enige medewerking ver leent is al een vooruitgang. Aandrang moet worden uitgeoefend dat die mede werking groter wordt. En ook dat de verlichting langs het Noordzeekanaal beter wordt. De burgemeester beloofde deze aandrang te zullen uitoefenen. Waterstanden Vrijdag: 6 Februari Hoog water: 8.02 u. en 20.20 u Laag water: 3.30 u. en 15.54 u Zaterdag 7 Februari Hoog water: 8.44 u. en 21.10 u. Laag water 4.07 u. en 16.36 u. Maanstand: laatste kwart.. 5 09 u. Concert in Beverwijk Paedagogisch jeugd- concert een succes „Ik zal toch nog even moeten wachten tot die volksoploop aldaar tot stilstand is gebracht". Aldus begon de pianist Willem Andriessen 20 minuten na de aangekondigde aanvangstijd zijn cause rie tot de Beverwijkse jeugd, die het Kennemertheater letterlijk tot de uiter ste hoeken vulde. Doch het rumoer was spoedig verstomd toen hij het leven en de werken van Chopin ging belichten, want Andriessen is behalve goed pianist, een gezellig causeur en uitstekend pae- dagoog. Daardoor was hij in staat het jeugdige volkje «velen waren nog slechts klanten van de lagere school) in een uur tijd heel wat bij te brengen op muziekge bied. Nu en dan een gekruide anecdote of een geestigheid over het thematisch materiaal (vooral zijn uitleg bij de „Ber ceuse" van Chopin was kostelijk) ver levendigde zijn betoog, dat toch vooral was gericht op paedagogische waarden. Zijn keuze van het programma was mis schien zelfs even te hoog gegrepen, doch de jongelui bleven aandachtig tot aan de laatste noot van de bekende Polonaise op 53.' waarmede Andriessen sloot. Beethoven-programma v. Toonkunst Ik geloof niet dat Andriessen de be kende Treurmarsch uit de Sonate in As öur ooit mooier gespeeld zal hebben dan gisteravond. Of waren wij ontvankelij ker dan anders voor het trage, dreunen de rhythme dat de laatste gang der doden suggereert? De als tromroffels gespeel de tremmelo's en als bazuingeschal klinkende accoorden klonken nog na toen hij bij de reprise op onnavolgbare wijze het hoofdthema weer inzette. Ook het eerste deel van de „Mond- scheinsonate" verwekte, ondanks zijn schijnbare rustige gang, ongekende spanning, want Andriessen blijft on danks zijn leeftijd een kunstenaar van klasse. Hij moge dan jongere collega's hebben die hem technisch de baas zijn en een modernere visie hebben op Beet hoven's stijl, zijn spel blijft boeien door een sterk persoonlijk cachet. De „Appassionata", met zijn uitgebrei de thematiek is compositorisch ontegen zeglijk Beethoven's sterkste sonate. De duistere inzet met het bekende „nood- lot"-motief; het zangrijke tweede thema en de contrasterende slotsatz zijn op ideale wijze doorgewerkt. Hier ligt voor iedere pianist de kans om zijn hoogste troeven uit te spelen, Andriessen be nutte die ten volle. Hij is een Beetho- venkenriner bij uitstek die de contrast werking uitbuit zonder in effectbejag t.e vervallen De grote climax bewaarde hij in het hoogopgevoerde preslissomc- tempo aan het slot van het laatste deel. Het was waarlijk een grootse vertolking. Na het geestdriftige applaus en de aanbieding van een kistje sigaren dank te Andriessen met het „Adagio" uit de Sonate Pathethiek. LOU TERVOORT HULP AAN DE RAMPGEBIEDEN Waarschuwing Ter voorkoming van misbruik of misleiding werdt met nadruk gewaar schuwd tegen acties op allerlei gebied van personen, die daartoe niet zijn ge> machtigd. Men behoort aan particulieren slechts medewerking te verlenen of gaven af te geven, indien deze personen in het bezit zijn van een door de burgemees ter afgegeven legitimatie. Ter voorkoming van misverstand ves tigt de burgemeester er de aandacht op, Met het oog op de algemene gedenk dag heeft het hoofdbestuur van de Ned. Bioscoopbond bepaald, dat a.s. Zondag alle bioscopen gesloten zijn. Herdenkingsdienst voor opvarenden Cath. Duyvis Ter nagedachtenis van de zestien op varenden, die met de trawler „Catha- rina Duyvis" gebleven zijn, zal Maan dag 9 Februari, 's avonds 8 uur, in de gemeente Velsen een aigemeen gebeds uur worden gehouden. De herdenkings dienst fs in de grootste kerk van Vel sen, het Oud-Katholieke kerkgebouw aan de Koningin Wilhelminakade in Oud-IJmuiden. MEELEVEN GROEIT Reeds meer dan f 60.000 De liefdadigheids-filmvoorstelling, welke gisteravond in het Luxor-theater voor de slachtoffers van de rampgebie den werd gehouden, is een groot succes geworden. De zaal was volledig bezet, toen de heer G. Stoutenbeek Sr. woor den van dank sprak aan het adres van de gehele burgerij voor de spontane medewerking, welke de comité's heb ben mogen ondervinden bij de inzame ling en collectes. Van alle kanten mocht men hulp en steun ondervinden. Mis schien, zo dacht de heer Stoutenbeek, is dat het niet in de bedoeling van de ™en ^g wat te voorbarig geweest met i1- 4i:„»1 de collecii* od de dav der collecte kon VELSEN Na 7 minuten kwam het eerste telefoontje Al worden er ook in. de gemeente op een heel verre toekomst, die mis- Velsen fouten gemaakt, al loopt ook hier een ambtelijke »,olen wel eens wat stroef, vooral als hij op gang moet ko men, het doet. toch weldadig aan te zien met hoeveel energie en enthousias me overal gewerkt wordt om steeds weer nieuwe hulp te bied n. Het ge meentelijk vergaderlokaal aan de Abe lenstraat is vanaf Maandag een bijen korf, waar het gonst van activiteit, waar de onvermoeibare mevr. Heykoop van Reekum, Veisen's enige vrouwelijke raadslid, de scepter zwaait en waar tien tallen dames steeds maar weer nieuwe partijen goed sorteren en inpakken, op dat het toch maar zo spoedig mogelijk verzonden kan worden. Ja, Velsen staat nog steeds onder hoogspanning. Nauwelijks kwam het be richt, dat er kleding voldoende was, maai- dat er een nijpend tekort was aan matrassen, dekens, lakens en slopen, of de politie maakte zich gereed om met de mobilofóonwagens uit te rukken. Vijf minuten na het bericht waren de poli tiemannen als geroutineerde colporteurs op pad en 2 minuten later kreeg de Abelenstraat het eerste telefoontje: Ik heb hier nog wat staan; kunt u het la ten halen? Ergens anders had een me vrouw een seintje gegeven en toen de wagen voorreed noodde zij de dames naar boven, opende de linnenkast en haalde hem leeg. In de Abelenstraat stroomde nu het 'oeddegoed binnen. Bijkans nieuwe bed- stellen, een- en tweepersoons wollen dekens, lakens en slopen. Het hield maar aan. De Gem. Reinigingsdienst werd in de arm genomen en direct kwam een deskundige, die het binnen komende goed met lysol bewerkte, zo dat. toen 's middags om 4 uur een knaap van een vrachtwagen van de pa pierfabriek. u weet wel!, zo'n wagen waar 10 tot 15 ton goed opgeladen kan worden, voorreed, een enorme berg klaar stond, gereed voor direct gebruik. Een ketting van mensen was gauw gevormd. De dekens, lakens en slopen waren alle in stevige papieren zakken verpakt. En toen ging h -t in hoog tempo, pak na pak, bedstel na bedstel, op de wagen, waar de ladng tot hoog boven de zijschotten rees. Toen het begon te regenen en sneeuwen, werden snel zei len over de kwetsbare lading getrok ken en de ketting van mensen ver hoogde haar tempo. Het goed moest weg, de wagen moest zo spoedig moge lijk rijden. Want in Den Haag 111 men er om te springen. Vijf uur was het klaar, startte de chauffeur zijn wagen, op weg naar de Houtrusthallen. En daar kon men het, dank zij het desinfecteren in Velsen, onmiddellijk doorzenden naar de plaats, waar er op gewacht werd. Vannacht reeds konden de mensen, die van huis en hof verdreven zijn, er op -Japen. Even kwam er ruimte in de grote zaal. Maar niet lang. Want uit Vel- sen-Noord was een nieuwe p:rtij onderweg, die nog gedesinfecteerd, gesorteerd en ingepakt moest wor den. De oude concierge van het ge bouw. de heer J. Heyligers, die vanaf Maandag ook al in de weer is en bijkant geen pap meer kan zeggen, gaat onvermoeibaar voort met het registreren van gesorteerde goederen en het schrijven van labels aan de talloze grote zakken met de kens, lakens en slopen. „Ridderorde" Maar toen die grote trailer van Van Gelder weggereden was, was er even tjes verademing. Even éen diepe :--:cht en direct plaats voor een lolletje. Mevr. Heykoop, die zich in een stoel had laten vallen, werd naar het kantoor geroepen, omdat er telefoon voor haar was. Maar er was geen telefoon, wel een grote oranjestrik met daaraan een paar buitenlandse munten. Deze „on derscheiding" werd haar, vooruitlopende schien non t zal komen, met veel plechtstatigheid uitgereikt. En zij liet het zich rustig welgevallen, deze vrouw, die zich kwaad kan maken als het haar niet vlot genoeg loopt, maar die haar bruisende energie weet over te hevelen op allen, die haar assisteren. Intussen loopt de organisatie voor de enkele gezinnen, die naar Velsen eva cueren, omdat zij daar onderdak bij familie vinden, ook beter. In het ge bouw van de gem dienst voor sociale zaken hebben dames zich onder leiding van de U.V.V. geïnstalleerd om de voor mannen wel wat erg moeilijke taak van de kledingverstrekking aan de geëva- eueerden over te nemen. Er is orde ge komen en als er vluchtelingen binnen komen, kunnen zij nu direct en afdoen de geholpen worden. De talrijke zakken met diverse kledingstukken, die eerst ordeloos dooreen lagen en waarin hef steeds moeilijker zoeken was. zijn ge leegd en de kleren zijn op kleerhan gers, welke direct door een plaatselijke winkelier beschikbaar werden gesteld, uitgehangen, zodat de slachtoffers direct kunnen uitzoeken wat hen past. Geld moet er komen Het saldo bij de Rotterdamsche Bank op de rekening Nationaal Rampenfonds, bedroeg Vrijdagmiddag 12 uur f38.000. Daarin is begrepen het bedrag van ruim f21.000.—, dat middels de huis- en straatcollecte bijeen werd gebracht. Langzaam komen de andere bedragen, die van verschillende kanten werden toegezegd, binnen. Angstwekkend lang zaam naar wij menen. Want hoe is de mens? Hij vergeet zo snel. En als er van alle kanten hulp wordt geboden, van overal ter wereld bijdragen worden ge leverd, wat is het dan niet begrijpelijk, dat 't enthousiasme van het eerste uur uitdooft, dat men redeneert: Er wordt al zoveel gedgan. dus om dat beetje van mij zullen zij niet verlegen zitten. Velsen is op deze manier nog niet aan de 80 cent per inwoner met zijn gelde lijk offer. Is dat alles, wat Velsen kan opbrengen? Kleine plaatsjes met een overwegende arbeidersbevolking zijn tot heel wat meer in staat geweest. Doch Velsen zal dit niet op zich laten. Het was spontaan in materiële hulp; het zal ook financieel tot het uiterste gaan. Hulp aan Stellendam Zoals enige dagen geleden werd gemeld, heeft de gemeente Velsen Stellendam alle mogelijke hulp aan geboden en daarvoor een voorlopig credict van 50.000.— uitgetrok ken. De burgemeester vin Velsen heeft hiervan zijn ambtgenoot via de radio in kennis gesteld Naar aanleiding hiervan deelde de burgemeester ons mede, dat Velsen be reid is aan Stellendam alles te geven wat het vraagt en wat Vellen kan ge ven. Men dient deze hulp echter op langere termijn te bezien. Thans kan Velsen voor Stellendam niets doen. Het vissersplaatsje staat bijna geheel onder water en er zijn misschien, volgens de gegevens van Donderdagmiddag, nog tien of twaalf mensen aanwezig, die geen directe hulp van Velsen behceven. De burgemeester deelde «ns nog me de, dat de hulp langs de georganiseerde kanalen geleid zal worden, dus in over leg met de landelijke hulporganisaties en het Nationaal Rampenfonds. Daar door zal bereikt worden, dat Stellen dam doeltreffende hulp krijgt, zonder dat dit aanleiding geeft tot chaos. „St. Bonifacius" stelt feest uit De R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius", afdeling IJmuiden, heeft besloten de jaarlijkse feestavond, die Dinsdagavond gehouden zou wor den. uit te stellen, Deze is nu Maandag 13 April. centrale instanties ligt perse nen uit de rampgebieden in de provincie Noord- Holland onder te brengen en in geen geval ten Noorden van het Noordzee kanaal. Vele personen hebben reeds aangebo den gezinnen of kinderen op te nemen. Deze bereidwilligheid is zeer op prijs gesteld, hoewel de aangebeden hulp thans niet noodzakelijk blijkt. Slechts in geval men familie onderdak kan en wil verlenen, kan men personen uit de getroffen gebieden opnemen. K.A.B.O. GROEIDE Secretaris G. J. Beentjes kon gister avond tijdens de onder voorzitterschap van de heer J. Stiphout gehouden ver gadering van de R.K. Bond van Over heidspersoneel mededelen, dat in het afgelopen jaar de afdeling groeide van 66 tot 76 leden. Gememoreerd kon wor den. dat een dienstcommissie bij de P.T.T. is ingesteld. Penningmeester A. Martens had bij uitgaven, groot f 1508.90, nog f 209.30 in kas. Ter vergadering werd bij monde van voorzitter afscheid genomen van Hoofdbestuurder Spit. Een asbak, siga ren en een doos bonbons voor zijn echt genote waren de geschenken die de dank van de afdeling stoffelijk uitdruk ten. De heer F. Spit zeide altijd met groot genoegen het werk in de afdeling Beverwijk gedaan te hebben- Vooral ook omdat het werk in deze afdeling vruchtbaar is geweest. Er is heel wat Bereikt: een rechtspositie, die men graag overal in den lande bereikt zou willen zien. De betekenis van de waarde van de arbeid komt daarin tot uitdrukking. De K.A.B.O. heeft een be hoorlijke positie en dat geeft voldoe ning. Na de oorlog stond de organisatie weer vrij spoedig overeind, omdat in de oorlog in het geheim was doorge werkt en omdat de 'eden offerden. Spreker dankte voor het vertrouwen waarmee men hem altijd was tegemoet- getreden. Hetzelfde vertrouwen heeft sprelcer's opvolger nodig. Met een principieel woord sloot de heer Spit zijn afscheidsrede, benadruk kend, dat gewerkt moet worden, om allen in de eigen katholieke organisatie: ónder te orengen, die daarin thuis horen. Namens de ledèn heeft de oud-voor zitter, de heer A- Ellens, die al de jaren met de heer Spit meewerkte, een terugblik geworpen op de nu voorbije periode. Zeer dankbaar is men voor alles wat de heer Spit heeft gedaan. Welkom riep de heer Ellens de heer Zegwaard toe, die nu de plaats van de aftredende hoofdbestuurder zal inne men. Een gemakkelijke taak noemde de heer Zegwaard het niet de heer Spit op te volgen. Het werk van het hoofd bestuur kan alleen maar vruchtbaar zijn wanneer de afdelingen besturen en leden meewerken. In het kort heeft spreker de leden gewezen op de betekenis van de organisatie, op het geen deze voor allen betekent. Voorzit ter Stiphout werd met algemene stem men herkozen. Tót nieuw bestuurslid werd in de vacature A. Martens geko zen de heer H. Steenbakker. Tot leden voor het G.O.. gemeente Beverwijk, werden uenoemo de heren A. A. Ellens on Koelemeij. Tot lid van de Culturele Dienst de heer H. v. d. Bos. De subsi dies voor de instellingen werd vastge steld. de collecti* op de dag der collecte kon "iemand veronderstellen dat de ramp een zo grote omvang zou aannemen. Wellicht zou de spontaneïteit der bevol king nog groter zijn geweest. Het to taalbedrag der inzameling stijgt echter met de dag, want nog steeds komen geldelijke bijdragen binnen. Groepjes en verenigingen, die nog een potje had den, kwamen dit afdragen, waarbij ook de oude Middenstandsvereniging de „Midza", die nog een overschot van f 5500 had, behoorde. Met al deze bij dragen is het totaalbedrag de zestigdui zend gulden reeds overschreden. Er is nog steeds gelegenheid te offeren, laten wij het uiterste doen. dat we kunnen, zo besloot de heer Stoutenbeek zijn woorden. Dank werd gebracht aan de directie van het Luxor-theater. die de zaal voor deze avond gratis ter beschik king stelde. De middenstanders uit Be- erwijk zorgden voor 108 prijzen voor eeh verloting, welke op deze avond erd gehouden. Men bood duizend loten te koop aan, terwijl het consumptie-ijs, door de firma Haak gratis ter beschik king gesteld, voor een kwartje verkocht werd. MEDEDELINGEN De tegen Donderdag 12 Febr. aan gekondigde Vastenavondviering van de KAV gaat niet door. De receptie. Dinsdag 10 Febr., ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de boekhandel Dingier is afgelast. De voorstellingen, die TOV zou ge ven van „De Tante van Charley" zijn uitgesteld. OBK geeft Dinsdag niet de aange kondigde opvoering van „De opgaande zon"' Het HOV-concert Woensdag 11 bruari in de KSA gaat wèl dóór. an Dansschool Bolhoven mede te delen, dat de soirée Maandagavond De directie v verzoekt ons aangekondigde niet doorgaat. Studieclub houdt jaarvergadering - De Tuinbouw-Studieclub, aangesloten bij de Kon. Ned. Maatschappij voor. Tuinbouw en Plantkunde, zal op Dins dag 10 Februari de jaarvergadering houden in ,,'t Centrum". Er is een zeer belangrijke agenda, o.m. de jaarversla gen van secretaris en penningmeester, bestuursverkiezing wegens de periodie ke aftreding van de heren R, W. A. Moyen, voorzitter; A. J. Martens, twee de secretaris en N. S. Boogaard, die zich allen weer beschikbaar stellen. De keuringscommissie zal verslag uit brengen over het verloop der in het vorige jaar gehouden onderlinge keu ringen, waarvan tevens de prijzen zul len worden uitgereikt. De heer Twisk, hoofdassistent van de Rijkstuinbouw-consulent, zal spreken over bloembollenteelt en de cultuur van Nerine, Tot slot is er nog een prijsvraag over getrokken bolbloemen. Op het bordes bij de generatorkraan ten Oosten van Walgerij Oost waren twee arbeiders van de Havenstichting Zaandam aan het stoeien. Eén van hen, S. Ligt uit Zaandam, viel hierbij van een hoogte van ongeveer 5 meter. Met een gebroken pols en een pijnlijke rug moest hij in het Rode Kruis-Ziekenhuis worden opgenomen. In het afgeiopen jaar heeft de ge meenteraad van Velsen in een van haar zittingen besloten, dat. indien er als ge volg van de verhoging op de gasprïjs een winst op de exploitatie van het gasbe drijf zou ontstaan, deze winst aan de gebruikers zou worden terugbetaald. Het laat zich aanzien, dat er inderdaad een belangrijk bedrag zal worden ge restitueerd. Hoe groot dit bedrag is, kan op het ogenblik nog niet nauwkeurig worden bepaald, omdat de rekening van het bedryf nog niet is afgesloten. Er is echter alle grond om aan te nemen, dat het bedrag, dat voor terugbetaling aan de afnemers in aanmerking komt, on geveer anderhalve cent per m3 voor Uitgeest laat zich niet onbetuigd Ook Uitgeest heeft zich niet onbe tuigd gelaten met steun aan de slacht offers van de nationale ramp. Zónder een comité op te richten, is tp initia tief van burgemeester v. d. Ven huis aan huis met lijsten gewerkt met als resultaat, dat een bedrag van ƒ7531. werd opgehaald. Hierbij komt nog een bedrag van ƒ594.als opbrengst van de toneelvoorstelling van St. Genesius; 100.van de Ned. Herv. Diaconie; ƒ200.van de Middenstandsvereniging; 100.van de IJsclub en 50.van de plaatselijke klaverjasclub. Totaal-op brengst dus tot nu toe 8.576.Daar naast zijn dekking en schoeisel opge haald, o.a. 200 dekens, 10 volledige bedden, meer dan 100 lakens, 125 paar schoenen enz. Van het dorp Mar ken - Binnen werden twee vrachtauto's met goederen gezonden. Verder vernemen wij dat de directie van de N.V. Hollandse Melksuiker- fabriek een bedrag van ƒ7500— be schikbaar heeft gesteld voor het Natio naal Rampenfonds. Bovendien zal door het personeel worden overgewerkt, het geen tezamen met wat de directie daar aan toevoegt, ƒ2500.zal opbrengen. Eveneens zullen de inkomsten ver kregen uit overuren van het perso neel van de timmerfabriek van de fa. J. Roosendaal en van de stokkcnfabrleK voorheen F. Zonjee, worden overge maakt aan genoemd fonds. huishoudelijke doeleinden gebruikt gas zal belopen. Er is nu een comité gevormd, waarin zitting hebben de heren R. Verbeek, H. de Boer. M. Kampman, C. P. J. Maas, mevr. G. Heykoop. en de heren Th. Kruisman. M. v. Dongen. J. Visser, A. Rollöos en P. J. van der Boogaard, dat zich in de komende dagen in een circu laire tot alle ingezetenen der gemeente zal wenden onder opgave van een ra ming van het bedrag, dat men aan restitutie tegemoet kan zien. Het Nederlandse volk, met grote deer nis vervuld, zou graag nog meer willen geven, dan de geweldige offers, welke het zich reeds getroost. Voor de inwo ners van de gemeente Velsen bestaat de gelegenheid nu om zonder dat men daar voor op dit ogenblik meer offert dan men redelijkerwijze kan missen, toch een be drag voor het Rampenfonds af te staan, wat die innerlijke bevrediging kan schenken. De vraag, welke het comité in dit verband aan de ingezetenen voorlegt, is deze; Is u bereid de restitutie, welke u in dit voorjaar uit hoofde van uw gas bedrijf kunt tegemoet zien, geheel of ge deeltelijk aan net Rampenfonds af te staan? Het antwoord kunne.n de ingezetenen op een strook, die onder aan de circu laire zit. invullen. Op deze strook kun nen zij verklaren ofwel het gehele be drag af te staan dan wel een gedeelte, terwijl ieder uiteraard vrij blijft om het bedrag ook geheel voor zichzelf te be houden. Het comité doet een dringend beroep op de bevolking om voorzover dit mogelijk is zoveel mogelijk uit deze spaarpot bij het gasbedrijf af te staan ten gunste van het Nationaal Rampenfonds. ISOLEERDER VEROOR. DEELD Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de 33-ja- rige isoleerder H. S„ wonende te Arnhem. Hem werd ten laste gelegd in de nachten van 23 en 24 augustus van het vorig jaar in verschillende perce len te Velsen en Santpoort na inklim- ming te hebben ingebroken, waar hij een herenpolshorloge en twee gouden damesringen zou gestolen hebben. Aan gezien er enige belangrijke fouten in de dagvaarding stonden, moest zijn verdediger vrijspraak vragen. De eis was anderhalf jaar gevangenisstraf. Gistermorgen werd H.- S. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. HEEMSKERK De inzameling voor het rampgebied De burgemeester van Heemskerk be richt ons; De spontane mededeling door zovelen uit de bevolking verleend, om alhier een onder auspiciën van het Rode Kruis georganiseerde inzameling van kleding, dekking, schoeisel en financiële steun te helpen slagen, heeft mij tot zeer grote dankbaarheid gestemd en wan neer nu zo ongeveer de balans kan worden opgemaakt van de hoeveelheid en aard van het aangebodene, zowel in materiële vorm als aan geld. dan over treft dit de stoutste verwachtingen. Het is op geen duizend gulden te schatten wat aan kleding, dekking en schoeisel is aangeboden, doch het is zeer zeker tenminste voor een waarde van f 30.000, aan goede tot de allerbeste kwaliteitsgoederen. Hoe treffend was het aantal dekens, bedden, ledikanten, ja volledig opgemaakte wiegen of kin- derledikantjes, die werden aangetrof fen. Tenminste 1300 paar dames- en herenschoenen in een staat, de schen ker waardig, konden worden verzon den. Boven dit kapitaal aan goederen is tot op heden f 3.400 aan geld geschon ken en meerdere acties van verenigin gen zijn nog gaande om ten behoeve van het Rampenfonds geld in te zame len of opbrengsten ter beschikking te stellen. Heemskerk heeft, de tijd van het jaar en de financiële draagkracht onzer bevolking in aanmerking genomen, zich ingespannen om waarmede maar mogelijk te helpen. Het was mij dan ook een grote vol doening de betrokken instanties van deze resultaten op de hoogte te kunnen brengen. Een woord van hulde en dank wil ik dan ook kenbaar maken aan de gehele bevolking voor hun giften, in goed en in geljl, en een extra woord van erken telijkheid aan de medewerkers van deze actie. EEN GESLAAGDE TURNUITVOERING In het Marquette Theater werd door de R.K. Turnvereniging „ADO" een gymnastiekdemonslratie gegeven ter ge legenheid van het eerste lustrum, onder leiding van de leraren J. Th. Post uit Santpoort en mej. Spanjaard uit Be- verwifk en mej. de Wit uit Heems kerk. De opmars was iets geweldigs, vooraf gegaan door de kleuters vanaf 4 jaar, was wel de moeite waard om te zien. Alle medewerkers hadden zich met vlaggen op het toneel geschaard onder leiding van de leidsters. R.K. Middenstand De afdeling Heemskerk van de R.K. Middenstandsbond heeft de jaarverga dering in café van Gebrs. Dam gehou den. Voorzitter L. Henneman deelde mede. dat de winkelstand zich in goede vooruitgang verheugt en dat de rege ring een uitrustingscrediet geeft voor het winkelpandbedrag. De raad van overleg heeft besloten een contactavond te or ganiseren, Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Belleman gekozen in de plaats van de heer H. Bleyendaal, die zich niet meer herkiesbaar stelde, Het batig saldo van de penningmees ter gaf een bedrag van f41.80 aan. Voorzitter deelde mede, dat het in de bedoeling ligt a.s. zomer een grote tentoonstelling te houden. De geestelijk adviseur, kapelaan Ba- rendse sprak hierna nog een opwek kend woord, waarna de voorzitter on der dank de vergadering sloot. Programma Marquette De directie van Marquette Theater verzoekt ons te berichten dat in ver band met de nationale rouwdag Zondag geen voorstelling plaats heeft. In plaats daarvan zal de film „De blauwe sluier" Zaterdag èn Maandag worden gedraaid. Tevoren wordt een reportage van de nooögebieden gegeven, waarna zal wor den gecollecteerd voor het Nationaal Rampenfonds, CASTRICUM Meeleven met nationale ramp Het bedrag van de inzameling is te Castricum gestegen tot ƒ4.550.—. Men stelt zich voor de ƒ10.000.te bereiken. De plaatselijke middenstanders hebben besloten veertien dagen lang één pet. van de omzet voor dit doel bij te dra gen. Men schat de opbrengst hiervan op ongeveer ƒ2.000. In verband met de nationale gedenk dag zijn de contactavond van de Castrl- cumse Reddingsbrigade Zaterdagavond en de tcneeluitvoeringen van De Scha kel voorlopig uitgesteld. K.A.B.O. nam afscheid De afdeling van de Kath. Bond van Overheidspersoneel heeft tijdens een bijzondere bijeenkomst afscheid geni«- men van hoofdbestuurder P. G. Spit. In verband met afwezigheid van de voor zitter van de afdeling, die met P.W.N.- personeel werkzaam is rp Texel, werd de vergadering geleid door de heer W. Zaal, die samen met secretaris J. de Nijs de korte agenda afwerkte, waarna de heer Spit werd toegespro ken. Geschenken namens de afdeling werden hem overhandigd. Ook de heren P. de Vries en J. de Nijs. die beiden ruim twintig jaren met de heer Spit hebben samengewerkt, hebben woorden van afscheid gesproken. De leden van de mijnopruimlngs- dienst hebben aan het Castricumse strand een bunker, die gevaar oplever de, laten springen. Nugokttmcn familieberichten Heden overleed geheel onverwacht, voorzien van het H. Oliesel, mijn innig geliefde Man en onze zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader HENDRIKUS JOOSTEN Echtgenoot van Johanna v. Lieshout Lid van de H. Familie. Lid van het Kerkbestuur van de Parochie H.H. Elisabeth en Barbara J. JOOSTEN-v. Lieshout G. PELDER-Joosten B. W. PELDER Tonny en Ineke Jan en Verloofde Huub en Verloofde Antoon Haarlem, 6 Februari '83. De H.H. Uitvaartdiensten worden aan God opge dragen op Maandag 9 Februari a.s. in de Paro chiekerk van de H.H. Eli sabeth en Barbara, Paul Krugerstraat. De stille H.H. Missen om 7 en 7.45 uur. de plechtige gezon gen Requiem om 10 uur. waarna de begrafenis van uit de Kerk op het R.K. Kerkhof St. Barbara. Soendaplein te Haarlem, om circa 11 uur. Rozenkransgebed Zater dagavond 8 uur Pres. Steijnstraat 75. Zondagav. 8.45 u. in bovengen, kerk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2