DODENLIJSTEN Bisschop weigert zijn ambt te aanvaarden (ast ^et ^ranse §en*e mee len alleri.sten uit Bergen op Zoom si!'Bn Zondag al in Stavenisse r. Drees dankt llli Engeland S ed. industrie onaangetast Staatscommissie kiesstelsel Evacuatie heeft normaal verloop Conflict in Duits protestantisme VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 PAGIN= n Zondag ing houdend gende behoefte aan lieslaarzen, "ff. verzoekiC? J itrijden tc zaklantaarns en sokken Zondag va Ie K.N.S.B. •slaggever die is mee geweest over de weg de bevolking van Sta- - ar>se genie, bericht ons: 'dag 8 Febi rtpark zoi56 ^enie, die met het consigne erschoven 'edden" naar Bergen op Zoom esloten is016"- heeft liaar boten voor i rie j)U] eleinden gebruikt. De honder ator Neder n' die cr in hun zwemvest an f innon,'azen uitzagen, wierpen zich, Stichtinp ver''Jk gezegd, met teleurstel- 4n< A in hun ogen zoveel minder de ,jre taak van huisraad verza- cadavers binnenslepen. Zo ,,amI Donderdagmorgen licht werd, .iy°®"JaiWvriemelende vloot kleine boot- 5 Febr.J&n de watergrens van de weg 5 Elftal Tholen gemeerd lag, met de aanhangmotoren uit. Boeren ^d van de Jgeving, eigenaars van de boten d heeft landse soldaten wezen de voor iS en Zonfideel zwart besnorde Fransen 'ten ten t naar stallen en tussen huizen- fonds. niefÖvende koeien, zullen nu I 5 Februarfelfc'e moment ging de pen- iale Geder van legerdukws. highspeed- de Konif het Ideine vaartuig-op-wielen orid alle (Jgarage uit Bergen op Zoom in 't de vastran£ verder. Tientallen Franse 'ndag a.s. 'landse wagens, auto's van het uis, de cadi-ploeg en honder- Amsterdfen niet officiële mensen gaven ri bij Halsteren een bedrijvig De bevolking van Tholen, waar 'P n/2 ên rit door zonovergoten, rustig -ven op een zending halsreikend geziene dekens aankwamen, l&CTl de springvloed geen nieuw ge- 0 ir het eiland had gebracht, na j-\ j iming van angstige gespannen- J rkbaar opgelucht De vrouwen e ramen en in de haven, waar e >ten met zakken zand op stroom 001 om hrren manncn met lan^e bezems jarten 'wedder weg te vegen. Overigens moten Vagrootste deel van Tholens man- i aangemeld voor hulp bij evacu- dagen luhet uiterst belangrüke werk aan ijk bij Westkappelle. 77 17,Sandant dokter D. M. Mie te van 65 15,J Kruis-colonre uit Arnhem, die oo i4.jng van de evacuatie en verzor- 66 qi?n het he,e e'Iand Tholen in 'v heeft, zetelde in een redelijk 62 13 (JEerd bureau aan de Brugstraat. 46 lO.Sod- en ontvangstapparaat stelde 77 imP staat' eontact te onderliou- oo n'-jet de gToep, die in Stavenisse •riorg en identificeerde. Tegenover 88 21.4jntoor kwamen de dekens van 24 4.(jighspeedtruck terecht, waar een 66 lS7^ar van ke' reSiment Prins Fre- 32 io rfi' Persen op Zoom een oogje in •°1 hield. Deze soldaat behoorde by sten van de Bergen op Zoomse l deriSten' die ZondaBavond noS :n 'onsberg «d deelneming met Britse et1 veii slachtoffers im van iOO me-iminister-president. dr. W. Drees, ld Aas 1 de Engelse premiert Winston t. Vanïjdl, namens de regering en de lerlan-l'ug van Nederland zijn grote n tvveeparbeid en waardering overge- Finnf voor de buitengewone wijze, klas-»P Engeland „edelmoedig en doel- ïd" heeft geassisteerd bij de grote die ons land heeft getroffen, en .eclneming betuigd met de slacht- Keosf van de ramp .in Engeland. :onder*t Nederlandse volk heeft alle re- ndge-' om c'iep dankbaar te zijn jegens lapperc Britse volk. dat deze hulp aangeboden ondanks het feit, dat off- -'igen land op gelijke wijze heeft 'en van deze vreselijke cata- tel F' r de ioen tbleken is, dat hier en daar in het inland de indruk bestaat, dat de 'rlandse industrie lieeft geleden van ivcrstromingsramp. Enige exportbe de 'en ondervonden reeds moeilykhe- mbij het verkrygen van orders. me' i de overstroomde gebieden bevin- lde zich echter slechts betrekkelijk lig industriële bedryven. De pro- iecapaciteit van de Nederlandse in- )rie als zodanig is door de ramp niet jetast. Examens TRECHT (Rijksuniversiteit). Doet. ex. (ten: A. Maat, Utrecht: mej. F. Fuyk- Jl >t, Utrecht; mej. L. Boissevam. Zeist. d, ex. rechten: Em. Elsbach, Utrecht: id leintema, Zeist. Doet. ex. Indisch recht: E. Schrijver, Utrecht. Vee-arts ex.: Klöpping, Duivendrecht: J. Kramer, t (Fr.); A. Schukken, Nfjland (Fr.): de Bok, Breda. Cand. ex. veeartsenij- .de: A. Adank, Breda: G. de Boer, kerk; A. Brand, Giessendam; R. Dijk- Zutphen; A. Elgersma, Bntsum (Fr.); Folkers, Leeuwarden; J. de Haas. (riem: Y. Hardeman, Rijsoord; L. Ho- doorn, Schipluiden; F. Kuyper, Soest: v. d. Linden, Steggerda (Fr.); G. v. Mey, Nijkerk; F. Meutstege, Eibergen; Molenaar, Amstelveen; E. Oldenkamp, venter; R. Queadvlieg, Den Haag; J. nmen. St. Anthonis; C. v. d. Reit. Din- >ord; G. Rypkema. Drachten; C. Schalk, rdinxveld; mej. I. Siebenga, Wagenin- i; J. Slingerland, Lekkerkerk; W. tidt, Groningen; J. Stam. Warnsveld; Stumpel, Dordrecht; H. van Swaay. n Haag; mej. E. Toebes, Den Haag: P. Srk horst, Meppel: J. Wille, Koudekerk d. Rijn; A. Wouters, Breda; P. Wijers, ènliuizen; I. Nathans, Arnhem. jEIDEN. Gepromoveerd (cum laude) doctor in de wis- en natuurkunde proefschrift „Adult ace, an investiga- based on certain aspects of growth rves" H. R. v. d. Vaart. geb. te Ma- ssar, wonende te Leiden. Id. op oefschrift (cum laude) „Het nitrose- Soproduct van chloorphenol" A. raayeveld, geb. te Middelburg, wonen- te Oegstgeest. Gepromoveerd tot ictor in de geneesk. op proefschrift ncontinentia urinae relativa (stress continence) en electro therapie" W. G. Hoofmann, geb. te Medan, wonende Leiden. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de =er J. P. Rijken (Beverwijk); artsex. ged. mej. E. M. L. Buwalda, mej. F. brahams. K. L. Peper, J. v. Dongen .'imsterdam) en Th. E. Sparrius (Heem- iede). AMSTERDAM, cand. rechten J. J. lommer (Egmond Binnen). AMSTERDAM (Gem. Universiteit). Ge laagd voor het doctoraal examen natuur- unde de heer N. C. de Troye, Amsterdam; ■oor het doctoraal examen wiskunde de eer M. de Vries, Haarlem en voor het can- ndaats-examen wis- en natuurkunde de he en G- I. Oudemans, C. Stokvis, B. Stam n Tan Tjong Liat, Amsterdam. hadden geprobeerd te meren. Wij behoeven niet te zeggen, dat hij achteraf huiverde bij de ge dachte aan het verschrikkelijke avontuur van de zelfstandig wer kende soldaten die twee meisjes moesten laten verdrinken om een bevallende vrouw weg te brengen. „Zy stonden met briefjes van hon derd gulden voor dc ramen en smeekten ons haar mee te nemen Maar wij hadden maar een paar boten en eerst moesten wij de allerergste noodgevallen redden", zegt deze soldaat. „Toen wij terug gingen, stond op de weg meer dan een meter water. Wij zyn bang ge weest. maar ik geloof, dat niemand het liet merken". Er zij Kruis letterlijk om zit te schreeuwen: drie dingen, waar het Rode sokken, lieslaarzen en batterijen voor de zaklantaarns van de 's nachts od de dijken werkende mannen. Bergen op Zoom ziet geen kans. deze attributen in voldoende hoeveelheden te leveren. Terwijl helicopters nog eenmaal door dc schemering cirkelden en dekens drop en en een Amerikaans tweestaartig •liegtuig na urenlange rondvluchten boveri de dijken verdween, ging Tholen zich voorbereiden op een nacht zwaar werk. Werk voor mannen met gekromde ruggen, blauwe kielen, een jutezak als monnikskap over het hoofd en een rode zakdoek om de nek In bisdom Haarlem Plechtige H. Mis voor de slachtoffers Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft naar aanleiding van de watersnoodramp de volgende bepalingen voor zijn bis'dom uitgevaar digd: Gedurende Februari wordt onder iedere H. Mis het gebed gezegd „Ne despicias" (nr. 13 van de Orationes diversae pro quacumque tribulatione) als oratio imperata tamquam pro re gravi. Wij dringen er bii alle pastoors en rectoren op aan zo spoedigimogelijk een pleet tie H Requiemmis op te dra gen voor de slachtoffers. Vermiste jongen terecht De 18-jarige Jan Musters uit Nieuw- Vossemeer (geen militair), die als ver mist was opgegeven, is terecht. Hij be vindt zich in Tilburg. Zondag geen schouwburg- voorstellingen Verzoek van Vereniging Schouwburgdirecties Het bestuur van de Vereniging van Schouwburgdirecties in Nederland dringt er bij haar leden sterk op aan a.s. Zondag geen voorstellingen te geven in verband met de nationale herdenking voor de slacht offers van de watersnood. De Koninklijke Schouwburg in Den Haag zal Zondag a.s. gesloten zijn. Onder leiding van mr. G. Teulings Bij K.B. is ingesteld eer welke tot taak zal hebben nen over de vraag of en. behoefte bestaal aan een Nederlandse kiesstelsel, en en zo ja, in hoeverre- ling staatscommissie, an advies te die- o ja, in hoeverre vijziglng van het over de vraag of wettelijke rege- de politieke partijen in het belang van een zuivere politieke wilsvorming ge wenst is. De commissie kan haar adviezen van wets voorstellen vergezeld doen gaan, voorzitter tevens lid is mr. G. G. C. .T M. Teulings, oud-minister van Binnenlandse Zaken. Bootdienst van Rotterdam naar Oud-Beijerland v.v. De Rotterdamse Tramweg Maatschap pij gaat met ingang van morgen, echter alleen op werkdagen ,een bootdienst on derhouden tussen Rotterdam en Oud Beijerland en terug. Het vertrek van Oud-Beijerland is op 8 uur en 14 bepaald, dat van Rotterdam op 10 uur en 16,30 uur. (Vertrek Boompjes bij de Rederij straat). Bovendien rijden er van en naar Oud-Beiierland aansluitend autobussen naar de niet overstroomde gemeenten. Laatste slachtoffer op Texel geborgen Vanochtend is het laatste slachtoffer van de rmp op Texel Zondg j.l. gekomen in de Eendrchtpolder ge borgen. Het is de 23-jarige landarbeider Sie'oren Walsbeer (gehuwd en vader van één kind). De toestand op het eiland is thans zó. dat er aldus het gemeentebestuur van Den Burg „geen bijzondere zorgen" zijn. Niet alleen voedsel, kleding en red- dingsmatetieel, ook zandzakken worden door de lucht naar de meest bedreigde plaatsen 'in het overstroomde gebied aangevoerd. Ben Brits vrachtvliegtuig, laag overkomend boven een gat in de dijk tussen St.''Annaland en Stave nisse, laat zakken zand neer voor de dijkwerkers. Hoewel op dit ogenblik nog geen cy- fers beschikbaar zijn van het aantal geevacueerden en de verspreiding over het land, kan gezegd worden, dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal overschrijden. In het algemeen worden de geëva- cueerden uit Noord-Brabant, de Zeeuw se eilanden met uitzondering van Schouwen-Duiveland en de Zuid-Hol landse Eilanden met uitzondering van Goeree en Overflakkee zoveel moge lijk in de naaste of niet al te ver ver wijderde omgeving ondergebracht. Uitkering Werkloosheidswet Schier onafgebroken zwoegen allen, die medewerken aan de hulpverlening in de door de watersnood geteisterde gebieden. Men gunt zich ternauwernood enige rust en tijd. Een der soldaten ontfermt 2ich over een kind tijdens de massale uittocht van de Zeeuwse eilanden. Aan bewoners geteisterd gebied en werklozen Het bestuur van het Algemeen Werk- loosheidsfonds heeft aan besturen der bedrijfsverenigingen verzocht, zoveel mogelijk met de verstrekking van uit keringen ingevolge de Werkloosheids wet aan de bewoners van de over stroomde gebieden en aan werklozen, die daar hulp bieden, door te gaan. In geval postwissels en dergelijke onbe stelbaar terugkomen, dient opgave van namen en adressen van de geadresseer den te worden gedaan aan de sociale verzekeringsraad, die bij het centraal evacuatieregister inlichtingen omtrent de betrokkenen zal inwinnen. Bij nieuw ontstane werkloosheidsgevallen kan men in het algemeen afgaan op de op gaven der betrokkenen. Tegen onjuiste opgaven zal echter streng worden op getreden. Werklozen die van nu af aan nog in de noodgebieden zonder loon gaan wer ken. kunnen alléén dan hun uitkering behouden als zy door een Gewestelijk Arbeidsbureau in georganiseerd verband bemiddeld zyn. H. REQUIEMMIS IN FRIEDLAND Van het vluchtelingenkamp Friedland, het opvangcentrum voor Oost-Duitse vluchtelingen aan de Oost-Duitse zone- grens, dat in het afgelopen jaar zo mild dadig door Katholliek Nederland gehol pen werd, ontving het Ned. Kath. Huis vestingscomité te Den Bosch een schrij ven, waarin de vluchtelingen hun mede leven betuigen met de ramp in Neder land. Zij betreuren het dat zij niet in staat zijn materieel te helpen, maar zij zullen een dezer dagen een plechtige H. Requiemmis op laten dragen in hun kampkapel ,tot zielerust van de slacht offers. Dulles en Stassen in ons land Getroffen door de overstromingsramp (Van onze speciale verslaggever) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, de directeur van het Bureau voor We derzijdse Hulp. de M.S.A., Harold G. Stassen, die vanmorgen om kwart over elf ruim een uur te laat met het particuliere vliegtuig van president Eisenhower uit Bonn arriveerden, heb ben vóór hun landing nog iets van de overstroomde gebieden gezien. Toen minister Foster Dulles, vooraf gegaan door enige Amerikaanse politie mannen, het toestel, een Constellation van de Amerikaanse luchtmacht 8610, verlaten had, vertelde hij aan mr. Luns, zijn Nederlandse collega, die hem namens de regering begroette, dat weliswaar de bewolkte lucht het zicht had belemmerd, maar dat hij toch vol doende gezien had om een indruk t< krijgen van de omvang van de ramp. De beide hoge gasten, die vervolgens begroet werden door de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag, Selden Cha- pin, en door het hoofd van de M.S.A. in Nederland, Clarence E. Hunter, be gaven zich onmiddellijk naar de gereed staande auto's, die hen naar Den Haag zouden brengen. Tevoren werd nog een korte verklaring afgelegd aan de pers van de volgende inhoud: „Stassen en'ik hebben uitgezien naar deze tocht naar Nederland. Wy zijn nu echter met droefheid vervuld van wege dê grote ramp. die dit land ten deel is gevallen. Wij hebben iets van de verwoesting aanschouwd. Wij wen sen namens onze regering en namens het Amerikaanse volk onze diepe sympathie te betuigen. Wij willen ook nog eens uitdrukkelijk vaststellen, dat wij uw lijdende landgenoten wensen te helpen. Het doet mij genoegen, dat onze strijdkrachten in Europa reeds aanzienlijke hulp hebben verleend. Stassen en ik zijn hier gekomen op uitnodiging van uw regering en op ver zoek van president Eisenhower, om met uw leiders te spreken over zaken, die ons beiden aangaan. Ik verheug mij op de ontmoeting met uw Koningin Julia na. Wij in de Verenigde Staten hebben Nederland altijd beschouwd als een van de sterkste en oudste vrienden van Amerika. Ik ben er zeker van, dat mijn bezoek en dat van de heer Stassen die warme vriendschap tussen de beide lan den nog zal versterken." Omroepverenigingen zenden weer zelfstandig uit De omroepverenigingen. K.R.O.. N.C. R V. en V.A.R.A., die gedurende de ramp dagen coördinerend werkten bij het doorgeven van berichten enz., hebben van hedenmiddag 12 uur af de normale wijze van uitzenden hervat. Alléén bij reportages werkt men ong gezamenlijk., evenals bij het doorgeven van berichten van de berichtendienst. Het Ned. Koode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de ge gevens van deze verlieslijst worden ver zameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mo gelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. DINTELOORD: Geïdentificeerde slacht offers: Janssen. Martinus, geb. 21.8.1904 te Halsteren, laatste adres: C. 57; De Vos, Jan. geb. 1.6.1894 te Fijnaart, laatste adres: C. 56; Vissers, Jaatje. geb. 27,2.1898 te Dinteloord, laatste adres: C. 56. FIJN" A ART: Geïdentificeerde slachtof fers: Van de Meeberg. Leendert. geb. 13.8.1898 te Klundert. laatste adres: D. 231; Kloet, Wilhelmina Andrea, geb. 20.11.1906 te St. Maartensdijk, laatste adres: D. 231, begraven te Dinteloord; Van Opdorp. Jo hanna Francisca Maria, geb. 11.12.1944 in Fijnaart. laatste adres: D. 228; Slikboer, Andriana Wilhelmina. geb. 18.11.1904 te Dinteloord. laatste adres: C. 123; Polak, Adrians Johanna, geb. 22.8.1906 te Wil lemstad. laatste adres: D. 241. Hollemans. Maria, geb. 15.6.1946 te Fljn- aart, laatste adres D 160; Hartvelt, Pie- ternella Adriana. eob. 15.1.1910 te Fijnaart. laatste adres D 169; De Geus. Leendert Machiel. geb. 22.4.1936 te Breda, laatste adres D 169; De Geus, Christiaan, geb. 2Q.7.1946 te Fijnaart; De Geus, Jan Dirk, geb. 5.1.1948 te Fijnaart, laatste adres D 169; Van Mourick. Gerrit Johannes, geb. 13.1.'24 te Willemstad, laatste adres D 161: Holle mans. Hermanus Leendert. geb 12.5.1943 te Willemstad, laatste adres D 160; De Wit. Maria, geb. 5.10.1926 te Willemstad, laatste adres D 161; Suykerbuyk, Antonia Elisa beth, geb. 17.7.1876 te Steenbergen, laatste adres D 195; Knook, Johanna Adriana, geb. 26.2.1924 te Fijnaart. laatste adres D 183; Driesprong, Jan Olivier, geb. 1.7.1874. laat ste adres C 141; Koetsenru5ler, Petrus Ge- rardus Adriana, geb. 2.4.1950 te Fijnaart. laatste adres D 248; Koetsenruyter, Lucia Adriana Maria. geb. 29.8.1951 te Fijnaart, laatste adres D 248; Mackay, Peter George, geb. 7.10.1943 te Fijnaart, laatste adres D 166. orgen ïyi laatste adres: D 250; Drie sprong, Jannetje. geb. 31.1.1906, laatste adres: C 141: Knook, Teuntje, geb. 20.10.1900, laatste adres- D 182; Eland, Martha, geb. 9.7.1892, laatste adres: D 104. 's-GRAVEN'DEEL. Definitief omgekomen; Heer J. Groot, laatste adres: Langestraat; mej. St. Nikolaasen, dochter (nog niet ge vonden), laatste adres: Gorstdijk 50; mej. Kranenburg, 12 jaar oud en moeder er zusje, laatste adres: Pr. Bernhardstr. 14; heer Van Appeldoorn, laatste adres: Molen dijk 50; mej. Van Steensel. laatste adres: Renoyshoek 53. Met grote waarschijnlijkheid omgekomen, doch lijken nog niet geborgen: mej. Kruyt- hof, laatste adres: Achterdijk 26; Wed. v, d. Wulp en 3 kinderen, laatste adres: Mo lendijk 20; mej. Van Verk en 2 of 3 kinde ren. laatste adres: Molendijk 68; hr. en mevr. Brand, laatste adres: Molendijk 72. Wed. Verdonck en dochter en 3 kleinkinde ren. genaamd De Zeeuw, laatste adres: Mo lendijk 70; mevr. Kraak, laatste adres: Mo lendijk 80; kind van C. Heidemolen, laatste adres: Molendijk 51. HALSTERENMaas, Petrus, geb. 23 6.1951 te Halsteren, zoon van Maas. Marinus van Johanna Raats, Tiggelen van, Maria Wilhelmina, geb. 24.4.1919 te Wouw, echtgen. Van Raats. Johannes, wonende te Halste ren b 308. Raats, Cornelia Maria Wilhel mina. geb. 20.1.1950 te Bergen op Zoom adres Halsteren B 308, dochter van Raats Johannes en van Van Tiggelen. Maria Wil helmina. Raats. Petrus Johannes, geb. 7.8.1945 te Bergen op Zoom, zoon van Raats, Johannes en van Van Tiggelen Maria Wil helmina. Elzakker, van. Philomenïa, geb. 7.9.1918 te Halsteren, echtgen. van Paulus, Marinus. wonende te Halsteren Schillemans, Adriana Maria, geb. 25.6.1914 te Steenbergen, echtgen. van Van Meer, Simon, wonende te Halsteren B 337. NIEUW NEUZEN'-POLDER: Smallegange, baby, 3 maanden. HONTEN1SSE: Leeraert, Maria Isabelle echtgen. v. Kindt, Aloysius, 65 jaar, lijk gevonden, geborgen: Mattheysen, Agnes Mathilde echtgen. van Daalman, Serule, 33 jaar, lijk gevonden en geborgen; Daalman, Roza M. 8 jaar. lijk gevonden; Daalman, Theophyl S. C '6 jaar. lijk gevonden; Smit, Desyre, 68 jaar (lijk nog niet geborgen); Maas, Louisa, echtgen. van Smit, Desyre 6G jaar (lijk nog niet geborgen); Smit, de Rene G. 37 jaar (lijk nog niet geborgen); Smit, de Agnes Maria, 24 jaar (lijk nog niet geborgen). KLUNDERT: Overleden: Johannes Adrianus Blommers, geb. 19.12,00, laatste adres: Krugerstr. 6, Klundert (opgegeven door mevr. Scheering, Anna Beunslaan 59, 's-Gravenhage). MAASSLUIS: 2 Februari 1953: mej. J. van der End. geb. 14.8.1883, ongehuwd, laatste adres: Zandpad 6. RILLAND-BATH: Groffau, de J. A.. bur gemeester, vermist. ROTTERDAM: Verdronken: A. v. d. Starre uit Sliedrecht. VEERE: Leeman, Hubregt, geb. 4.5.1874 te Veere: Theune, Johanna, echtg. Leeman, geb. 21.11.1869 te A-nemuiden, adres: A 83. Veere. VLISS1NGEN: Van Beers, Petrus Marti ns, geb. 23.5,1883 te Vlissingen. adres: Groenewal 36. Vlissingen-, Verhagen, Johan, geb. 15.10.1910 te Keulen (Duitsl.). Boul. Bankert 106, Vlissingen; De Jonge, Fran- ciscus, geb. 5.3.1904 te Vlissingen. gehuwd met Lorgier, Cornelia Catharina, Vrouwen straat 16, Vlissingen. 20.2.1949, Othene gem. Zaamslag (lijk gen). Hieronder volgt de tweede lijst van slachtoffers van de watersnood. Ook nu kan geen volledige garantie voor de be trouwbaarheid worden gegeven. Enkele wijziging achteraf is mogelijk. ABBENBROEK. Geïdentificeerd: Marion, Leen, Haasdijk 165. (Van onze correspondent in Duitsland) Sinds enkele weken bestaat in de pro testantse kerk van het land Olden burg een conflict, dat tot een inci dent heeft geleid, uniek in de geschie denis van het Duitse protestantisme. De door de synode van Oldenburg gekozen bisschop, de Heidelberger professor in de theologie Hahn, heeft geweigerd zijn ambt te aanvaarden. Daarmee is een ern stig conflict openbaar geworden en het vervult de kringen van het Westduitse protestantisme met grote bezorgdheid. Tot deze ongewone stap is de Heidel berger theoloog op de volgende wijze gekomen: eind Juni verleden jaar had de synode van Oldenburg, het daartoe bevoegde college, prof. Hahn tot bis schop gekozen. Deze had de functie aan vaard, maar vertrok naar de V.S. voor een studiereis en wilde pas na terugkeer uit Amerika zijn ambt officieel aanvaar den, Intussen had echter zijn tegencandi- daat, die bij de verkiezing met 24 tegen 36 stemmen verloor, een grote en ietwat ongewone activiteit ontwikkeld, om alsnog zelf tot bisschop gekozen te wor den. Terwijl volgens de Lutherse kerk orde alleen de synode, dus het college van geestelijken en gedelegeerde ouder lingen tot verkiezing van een bisschop bevoegd is. stoorde zich de tegencandi- daat, Oberkirchenrat Kloppenburg, niet aan deze regel. Hij riep een vergadering van de geestelijken zonder de leken bijeen, wat hij als hoofd van de kerkelijke administratie in het gehele land Ol denburg gemakkelijk kon doen. In dit convent van de protestantse geestelijk heid van Oldenburg, die dus in haar functie geheel van Kloppenburg af hankelijk is. zette deze zijn opvattingen nog al duidelijk uiteen, zonder de af wezige tegenpartij dus het woord te laten, liet in het openbaar stemmen en kwam begrijpelijkerwijs met een dui delijke meerderheid voor de dag. Daardoor was er dus, na 'de stemming in de synode, plotseling een nieuwe bisschopscandidaat. Kloppenburg had wel de mogelijkheid zich bij deze pro cedure op de nieuwe kerkwet van 1950 te beroepen, op grond waarvan het convent van de geestelijkheid in be paalde gevallen een eigen positie te genover de synode kan innemen. Maar daarvan heeft Kloppenburg wel in zeer ruime mate gebruik gemaakt. Dit alles is natuurlijk niet alleen ver oorzaakt door de eerzucht van de te leurgestelde Kloppenburg, ook niet alleen door de persoonlijke tegenstel ling tuss n de twee bisschopsoandida- len. Het conflict heeft diepere wortels. Hier botsten twee stromingen op el kaar, die binnen het West-Duitse protestantisme in een soms felle oppo sitie tegenover elkaar staan. Je ene stroming wil óf de activiteit van de pro testantse kerk meer tot de niet-polllieke sector van het openbare leven en tot de godsdienstige verdiepir zelf beper ken, óf zich meer voor een Westelijke oriëntering uitspreken, de andere stro ming wil coüte que cnüte dc verbin ding met Oost-Duitsland in stand houden, en neigt daardoor tot een zeker neutralisme, verbonden met hevige cri- tiek tegen de politiek van Bonn. Deze laatste stroming staat vooral Niemöller voor. Kloppenburg is een zeer actief aan hanger van Niemöller en heeft voor de verspreiding van diens ideeën in Olden burg veel gedaan. De protestantse geestelijkheid in het Rijnland en voor al in Zuid-West-Duitsland heeft zich reeds in enkele verklaringen tegen de richting van Niemöller uitgesproken. Zij acht de voortdurende en soms zelfs agressieve politieke activiteit van Nie möller, zijn lezingen, verklaringen en interviews voor het aanzien van de protestantse kerk zeer nadelig en bo vendien is zij van mening, dat Nie- möller's strijd tegen de remilitarisatie van West-Duitsland niet zo maar uit de theologie kan worden afgeleid. Op een dergelijke tegenstand stuitte Niemöller nog pas onlangs in Zwitserland, waar hij enkele lezingen kwam houden, en waar men zijn toegevende houding tegenover het regiem in Oost-Duits land evenmin begrijpt. Het kan daarom niet verwonderen, dat prof. Hahn niet veel voor de politieke gedachten van Niemöller voelt en zich ook tegen Klop penburg uitspreekt. Kloppenburg is echter een uitermate krachtige per soonlijkheid en hij heeft zich bij de overwinning van Hahn niet neergelegd. Zijn optreden nu heeft prof Hahn der mate verontwaardigd, dat hij een week voor de installatie er van heeft afge zien, het ambt van bisschop te aanvaar den, Omdat dit nog nooit te voren in het Duitse protestantisme gebeurd is, heeft dit in West-Duitsland nogal op zien verwekt. Op het ogenblik is niet te voorzien, hoe het conflict zal worden opgelost, want het besluit van de synode staat in absolute tegenstelling tot het besluit van het convent van de geestelijken volgens de nieuwe kerk wet. 'S-GR A VEN POLDER. Lijk geborgen: echt genote van Cornelis van Weelen in 's-Gra- venpolder. HALSTEREN. Slachtoffers, geïdentifi ceerd en geborgen: Castelein, Cornelia Ma ria. echtgenote van De Krom. Adrianus Franciscus, geb. 4.10.1911 te Alkemade. laat ste adres: Tholenseweg B 316; Van Eeke- len, Adriana Maria, geb. 6.7.1933 te Halste ren, laatste adres: B 327; Hoetelmans, An- tonius Adrianus Johannes, geb. 2.10.1938 te Halsteren, laatste adres: B 334: Van Osta, Cornelis. geb 24.10.1868 te Halsteren, echt genoot van Stoffels. Maria Elisabeth, laat ste adres: B 338; Van Schilt, Helena, geb. 7.9.1896 te Steenbergen en Kruisland, echt genote van De Koek. Gerardus. laatste adres; A 128; Schijvenaars. Maria Helena, geb. 13.12.1926 te Dinteloord en Prinsland. echtgenote van Van Tillo. Hendricus Ma rinus. laatste adres: A 139; Van Tillo. An na Helena Maria, geb. 29.6.1949 te Halsteren, laatste adres: A 139; Laanen. Antonius, geb. 16.9,1899 te Dinteloord, echtgenoot van Petronella Maria Stoffels, laatste adres: B 313; Laanen, Cornelius Hendrikus Jaco bus Maria. geb. 29.6.1937 te Halsteren, laat ste adres: B 313: Roks. Bernardus Lauren- tlus Maria, geb. 18.6.1952 te Halsteren, laat ste adres: B 326: Van Meer, Cornelis Hen drikus Simon, geb. 14.8.1951 te Halsteren, laatste adres: B 337: Van Meer. Petronella Elisabeth Dymphna, geb. 15.7.1951 te Halsteren, laatste adres B 337; De Krom. Johannes J.. geb, 35.1951 te Halsteren, laatste adres- B 316. IIELLEVOETSLUIS. Geïdentificeerd: mej. N. Schrijver, Oostkade 22; Schrijver. Her man. Oostkade 22; S. Bakker, Oostkade 6; mej. E. Sponselee-Finke. Opsomerlaan 20; mevr. Com. Vader-De Pijper. Opsomer laan 6. KORTGEN'E: alle slachtoffers geïdenti ficeerd en geborgen: De Looff, Pieter Arie, geb. 31.8.83 te Wissekerke. landarbeider, laatste adres: Torendijk 88, Kortgene; Schrier, Jacomina Catharina, geb. 26.1.07 te Kortgene, laatste adres: Torendijk 45: Ver hulst,. Adriana, geb. 24.3.96, echtgenote van Jan Verburg, laatste adres: Torendijk 41; Van Vliet, Hendrik, geb. 21.1.92 te Hsrme'.en (U.). laatste adres: Torendijk 115; Bollen, Cornelia, geb. 18.8.22 te Cats, echtgenote van Marinus Fijsse. laatste adres: Kortgene, Torendijk 57; Kramer. Hendrika Adriana. dochter van Marinus Kramer en Joh. Wille- mina Wclfe. geb. 20.8.1952 te Kortgeme, laat ste adres: Torendijk 113; Van Vliet. Ger- retje. geb. 23.11.1905 te Utrecht, laatste adres: Torendijk 115; Boer. Jan, geb. 10.6.1948 te Leersum, zoon van Bart Boer (overl.) en Liena Gijtenbeek,. laatste adres: Torendijk 109- Koster. Lena. geb. 13.6 99 te Wissekerke. wed. van Jan Gïllisse. laatste adres: Oost straat 5; Engelvaart.'Johannes Marinus, geb. 25 6 69 te St. Philipsland, echtgenoot van Janna Koets, laatste adres: Ooststraat 16: Koets, Janna, echtgenote van J. M. Engel vaart. geb. 16.3.73. laatste adres: Ooststraat 16- Clement, Adriaan, geb. 13.9.12 te Kort gene, echtgenoot van Christiana Huyge, laatste adres: Torendijk 51; Huyge, Chris tiana, geb. 28.1.13 te Colijnsplaat. echtge note van Adriaan Clen.ent, laatste adres: Torendijk 51; Clement, Bastiana Neeltje, geb. 16.1.47 te Kortgene, dochter van A. Clement en Ch. Huyge, rendijk 51; Timmerman. Wilhelmina Su zanna, geb. 20.11.49 te Ierseke, cochter van Marinus Timmerman en Fransina rina van Strien, laatste adres: Cats Anna- polder 118; Weijs, Jan Franciscus. geb. 20.11.1909 te Goes, laatste adres: Cats.Anna- polder 18; Weijs. H. E., geb. 7.3.45,^d^bter van Weijs. Jan Franciscus, laatste adres. Cats Annapolder 18. N1EUWERKERK: alle sUchtoUers ge- identificeerd en geborgen: Krabbe. Adriana echtgenoot van Thomas de Bl'- ,-,la ,jè- adres: Nieuwerkerk. PolderwegA„51 vense. Jan, 90 jaar. Nieuwerkerk. Oost- straat- Kats, Toos. echtgenote van EIim Kleemens. laatste adres: Nieuwerkerk. Weststraat: Raamsdonk. Maria echt genote van Izak Cornells v. d. Male laat ste adres: Nieuwerkerk, Poederweg A 37. OUWERKERK: slachtoffer geïdentificeerd en geborgen: Boogerd. Helena, echtgenote van Joost de Jong. laatste adres: Ouwer- kerk. Heinkenstraat. NIEUWE TONGE Geïdentificeerde slacht offers. Gezin W. Bruggeman te Bat- tenoord: De Jong. J- *7 ...f|^n°vfn Van Prooyen. Lenhenaah twee wed. Marinus: Kopp< Jac.; Vis, L. en zei. A-: Driessen Francina; Verwey. Teun; Oosterling, Jac.; dochters: Van Wezel. A --- - A.; Koote, mej. J. plus kleinkind; allen te Oostervoorgors; Kransse, mej. P ter Mane: Troost. A doch- iviarie; uuu»-. twee zoons; Appel, ij. twee zoons: Hoogmoed. Jac De laatste vijf omgekomen in de Pallandtpoloer: Koe: Kees: de familie van Balen, man. vrouw, dochter en schoonzoon, genaamd van der Sluis. STELLENDAM: Twee Hagenaars aldaar overleden; Klaasen. H., geb. 17.7.1886; Klaa- sen—Zieck. geb. 21 12.1887 wonende: Was- senaarseweg 27. Den Haag: opgegeven door A. Roodenburgh p a. Wassenaarseweg 27. Den Haag. TIENGEMETEN: Niet geïdentificeerd: Dingeman Ordon, Gerrit Ordon. WOLPHAARTSDIJK: Lijken geborgen: Caan. Ina. geb. 12.11.77 te Wolphartsdyk. echtgenote van David van Damme. laat ste adres: A 149: Van Damme. Adriana. geb. 23.6.19 te Wolphaartsdy'k. laatste adres: A 149; De Leeuw, Martina, geb. 14.8.73 te Wolphaartsdijk. echtgenote van Jan Hoek van Dijke, laatste adres: A 176: Giezen. Maaike, geb. 31.10,52 te Wolphaartsdijk. dochter van Fred. Giezen en Geertruida Maria v. d. Velden, laatste adres: A U2: Heiinsdijk. Gijsbrecht, geb. 22.6.81 te Axel; laatste adres: B 1; Op 't Hof. Jacoba. geb. 1.12.81 te Oudelande. echtgenote van Gijs brecht Heijnsdijk, laatste adres B 1: Ge leedst. Elisabeth, geb 11.4.87 te Wolphaarts dijk. wed. van Willem Verschure, laatste adres: B 4. Lijken nog niet geborgen: Tramper, Cor nelis. geb. 21.1.85 te Wolphaartsdijk, laat ste adres: B 21: Schipper, Dingenis. geo. 19.4.76 te Wolphaartsdijk. laatste adres: A 205. ZUIDLAND: Ni?' geïdentificeerd: Piet Wolters. vrouw en zes kinderen, wonende Kerkweg: Van de. Velde, Dirk. vrouw en twee kinderen, wonende Kerkweg; Kapel, twee gezusters, wonende Kerkweg: Brede- land. mej. C. wonende Kerkweg: Hai, Dirk, met gezin op de Buitendijk. Evacué's moeten adres opgeven Alle geevacueerden, die ergens onder dak hebben gekregen, wordt verzocht per briefkaart aan hun naaste familie leden op te geven waar zij verblijven. Geëvacueerde werknemers dienen ook hun directies per briefkaart hun eva cuatie-adres bekend te maken. Duin en strand voor publiek gesloten Van Sckéveningen tot Hoek van Holland In overleg met de gemeenten 's-Gra venhage, Monster, 's-Gravenzande en Rotterdam hebben dijkgraaf en hoog heemraden van het hoogheemraadschap Delfland besloten duin en strand van Scheveningen tot Hock van Holland voor het publiek af te sluiten in ver band met het uitvoeren van dringende herstehverkaaamheden. Voorts is in overleg met de betrokken ministeries besloten tot onmiddellijke opruiming van de bunkers in het kustgebied van het hoogheemraadschap. Hierbij is het eorps der genie ingeschakeld, versterkt met genietroepen van het Amerikaanse leger. Met het opblazen van de bunkers is reeds een begin gemaakt. Het college van dijkgraaf en hoog heemraden heeft voorts besloten, dat het herstel van de zeewering met de meeste spoed ter hand moet worden genomen. Er is een rapportsamen gesteld. dat echter nog zeer voorlopig is en niet kan worden gepubliceerd. Daaruit blijkt echter wel, dat de werk zaamheden een groot bedrag zullen vorderen. Alleen reeds voor het oprui men van de bunkers heeft de regering een credlet van één milhoen guide beschikbaar gesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4