Overzicht van de schade en eerste plannen tot herstel Ontelbare gaten in de dijken Werkzaamheden aan de gang Koningin bezoekt weer vluchtelingen Prins Bernhard met helicopter in geteisterd gebied Grote hoeveelheden uien en peen verloren gegaan Telefoonverkeer met Den Haag rustiger Nota vanDrees over watersnood Lof voor K.N.M.l Afsluiten der zeegaten f technisch zeer moeilijk Oude dijken niet hoger Drinkwatervoorziening voor de noodgebieden Regeling van de Maasstad uit Koningin dankt buitenlandse- staatshoofden De telegrammen aan Eisenhower en koningin Elizabeth 50.000 exemplaren van de Ramp VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGII Uit alle delen van het land zijn schepen van allerlei soort naar het Zn Westen gedirigeerd om te helpen bij het lenigen van de nood, in de e ste plaats bij het evacueren van de duizenden landgenoten, die nog bedreigde plaatsen zitten. Overzicht, uit de lucht van de stroom schepen (Luchtopname ANP-foM de Oosterschelde op weg naar Zierikzee. (Van onze Haagse redacteur) Zelfs de Rijks waf ersfaaf noemi zijn inlichtingen nog niei geheel volledig,- men moet echter wel aannemen, dal de gegevens, waar de directeur-generaal over beschikt, het zuiverst de situatie in het geiroffen deel van Nederland weergeven. Op grond van deze gegevens kan het volgende overzicht gegeven worden van de toestand der water keringen en de mogelijkheden voor herstel: Noord-Brabant De Westelijke dijk bij het land van Altena heeft tussen Keizersveer en Hank één groot gat en zeven kleine gaten opgelopen; deze zijn bijna voor lopig gedicht. Tussen Hank en Nieu- wèndijk zijn plaatselijke waterkeringen gemaakt. Ten Noorden van Nieuwen- dijk bij Kille is een gat van zeventig meter in de dijk geslagen met een diepte van vier meter. Men is bezig het" te dichten. Dit is het laatste gat, waardoor nog verbinding bestaat met het buitenwater. De gaten in de dijk van de Royale Polder v/eerszijden Moerdijk worden thans gedicht. De doorbraak, waarvan het Eiland van Dordrecht te lijden heelt gekregen, zal in één maand ge dicht kunnen zijn. Tussen Rodevaart en Willemstad zit ten er ongeveer tien gaten in de dijk. Er zijn hier verkenningen aan de gang. De gemeente Willemstad heeft reeds contact met een aannemer; met de uit voering van de herstelwerkzaamheden zal spoedig begonnen worden. Onze Brabantse redactrice seint ons het volgende over de huidige toestand in het ondergelopen Noord-Brabant en het aangrenzende St. Philipsland: Zeker vijf gaten ziin er in de dijken van Eendracht- en Herenpolder en het zal heel wat tijd vragen eer die alle zijn gedicht. Thans is men bezig met het bergen van het weinige nog leven de vee en van de vele cadavers die een gevaar gaan betekenen voor de volks gezondheid. maar die de destructor on mogelijk alle tegelijk kan verwerken. De bewoners van Sint Philipsland zijn allen geëvacueerd. Hier rekent men op acht doden, van wie vier thans ge borgen zijn. Dat het er niet meer zijn, is zeker te danken aan de snelle hulp die honderden bewoners van Steenber gen onmiddellijk hebben verleend. In Anna Jacobapolder, dat tot de ge meente St Philipsland behoort, zijn op het ogenblik nog mensen, maar ook zij zullen geëvacueerd worden. Ook het le vende vee dat zich nog daar bevindt zal naar elders worden getransporteerd. St. Philipsland heeft nu al zijn manne lijke inwoners opgeroepen om te wer ken aan de binnendijk die nog steeds bedreigd wordt, want van deze dijk men nu vrij optimistisch gestemd. De voedselvoorziening, de medische en de veeartsen ijkundige hulp voor de ach tergeblevenen is nu geregeld, zodat ook hier thans enige tekening ih de situatie begint te komen. ~.r Steenbergen zijn de geëvacueerden in de stadskern inmiddels ook terugge keerd, omdat dit deel geen gevaar meer loopt. Slechts de Heense polder wordt hier nog bedreigd, maar nu de binnen dijk. die men tot één meter heeft op gehoogd. stand blijkt te houden, her ademt men ook hier. De kleinere gaten, waardoor het water, zij het nog in ge ringe hoeveelheden, de Kruislandsepol- der binnenliep, zijn nu gedicht. En het spiksplinter-nieuwe stoomgemaal, met een capaciteit van 400 kubieke meter per minuut, dat hier sedert enige maan den werkt, kan nu het water wegpom pen. Het water begint al enigszins te zakken. Het totaal aantal doden in Steenbergen bedraagt zeker dertien, tot nu toe is er nog maar één geborgen. In Halsteren is de toestand nu vrij stabiel. Hier zijn thans een en twintig doden geborgen, zeven en veertig per sonen omtrent wier lot men vrijwel geen hoop meer heeft zijn als vermist opge geven. Ongeveer de helft der gemeen te is geïnundeerd. Vele vrijwilligers en DUW-arbeiders zijn hier volop bezig met het dichten van de dijken, Ook de berging van cadavers is in volle gang, maar hier klaagt men eveneens dat de cadavers niet meer kunnen worden af gevoerd, terwijl dit toch hoog nodig is. Walchi eren In Zeeland zijn nog geen grote aan- nemingsmaatschappijen aan het werk, doch er zijn wel reeds enige aangetrok ken. Op Walcheren wordt de Westkap- pelse Zeedijk provisorisch hersteld om verdere beschadiging te voorkomen. De streek tussen Middelburg en Oostkapelle wordt weer leeggepompt om het zoute water zo spoedig mogelijk te doen verdwijnen- De gaten langs het Vcergat zullen zeer binnenkort weer gesloten zijn; de beschadigingen waren hier niet van zo ernstige aard. In ver betering van de situatie bij Vlissingcn is voor een telangrük deel voorzien. Aan de aannemer is opdracht gegeven om het werk aan de sluizen te Vcere en Vlissingen krachtig voort te zetten. Minder gunstig is de toestand tussen de midden- en oostersluis e Hans- weert; het buitenhoofd van de midden- sluis is onderloops geworden, dat wil zeggen, dat het water er onderdoor komt. De frontmuur van de oostersluis komt voorover; de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hier nog moeilijkheden ontstaan. Zuid-Beveland Ontelbare ga?en zijn er in de dijk van Oostelijk Zuid-Beveland. Vandaag is een verkenningsploeg met de aannemer naar Oostelijk Zuid-Beveland gegaan, opdat men ook in dit deel van Zeeland het werk spoedig zal kunnen aanvatten. Het zal .eer lam? du»en voor de verbin ding van Zuid-Beveland met de vaste wal. van groot belang voor weg- en sooorwegverkeer, hersteld is. De dijk- gaten bij Kruiningen en Rilland-Bath zijn zeer ernstig. Er is hier een eb- en vloedbevMajpg van anderhalve meter. Men hoont echter, dat het herstel kor ter zal duren dan dat van Walcheren na de oorlog. Zeeuws-Vlaanderen Herstelwerk aan een groot dijkgat in de Nieuwe Neuzenpolder bij Temeu- zen in Zeeuws-Vlaanderen is aan de gang. De overige beschadigingen in Zeeuws-Vlaanderen schijnen geen bij zondere moeilijkheden op te leveren; bekend is echter nog niet hoe lang het herstel -/3l vorderen- Verkenningen gaven evenwel de indruk, dat de gaten gevaarhik zijn. dat wil zeggen nog water niet bij eb blijft binnenstromen. Zou dit wel geschieden, dan ontstaat er schuring en komen er de kreken, die in Walcheren zo gevreesd waren. Dit kan dan bij storm ineens gevaarlijk worden. 2500 van de 3300 ha. in Zeeuws-Vlaan deren zijn reeds afgesloten van het buitenwater; dit land kan dus lozen of heeft reeds lozing. Noord-Beveland Voor Noord-Beveland ziet men de situatie niet zo somber in; hetzelfde geldt voor dat deel van Zuid-Beveland dat grenst aaD Noord-Bevelar.d de omgeving van Wolphaertsdijk derhal ve. Men meent zelfs, dat het werk hier door de Heide Maatschappij uitgevoerd zal kunnen worden, misschien dus droog grondwerk, Voorlopers zijn er aannemers ingeschakeld. Tholen Tholen en St. Philipsland zijn er ernstig aan toe. Hier zal een zeer groot herstelwerk moeten worden verricht. Waterstaat heeft de burgemeester van St. Philipsland aangeraden een Sla perdijk rond de bebouwde kom van de gemeente te maken. Schouwen In Schouwen zijn de dijkgaten zeer groot en er vallen er nog steeds meer bij. Men staat hier voor een buitenge woon moeilijk probleem. Over dit nood- gebied nummer één kan men elders meer lezen. Zuid-Hollandse eilanden Op de Zuid-Hollandse eilanden moet in de eerste plaats de binnenwaterkering verzekerd worden teneinde te voorko men, dat het binnenwater zich nog ver der uitbreidt. Zo is de eerste zorg in Overwaard, in de Hoekse V/aard en op Goeree het verder doordringen van het water te beperken. Op Voorne-Putten is de dijk bezuiden Putten met belangrijke gaten doorbroken. Het water wordt ge keerd door de beide kanaaldijken van het kanaal door Voorne. Op Goeree wil men het gedeelte rond Dirksland droog trachten te houden; de kop van het eiland zal men als brugge- hoofd benutten om van daar uit het ver dronken land te heroveren. Schielands Hogezeedijk aan de West zijde van de IJssel ter bescherming van het vasteland van Zuid-Holland is doorbroken op één plaats. Doch het is gelukt deze direct na de storm te herstellen, waardoor een ramp is voor komen. Hetzelfde geldt voor de dijk van de Krimpener Waard, die bij Ouderkerk is doorbroken. Door tegen dit gat sche pen aan te laten drijven heeft men het wonder boven wonder kunnen dichten. Voor de hierachter gelegen polder is de verbinding met het buitenwater voorko men. De Rijndijk van de Alblasserwaard heeft diverse gaten opgelopen. Bij Slie- drecht is dichting echter gelukt; bij Pa- pendrecht zal zulks waarschijnlijk deze week geschieden. Daarna wordt het werk aan de uiterwaarden aangevat. De Nieuwe Biesbospolder op het Eiland van Dordrecht is gelukkig weer droog; ten Zuiden van de Wieldrechtse- dijk is een deel echter nog nat. In IJs- selmonde worden de gaten thans ge dicht; hier schijnen geen grote moei lijkheden te zijn. Het gat op Rozenburg, dat reeds gedicht was, is Woensdag •weer opengevallen door haalgolven van snelvarende schepen. Op Voorne-Putten is het herstel van een klein gat aan de Oostzijde in uitvoering. Een groot werk vormt het dichten van het diepe gat bij Ouden hoorn; hier is men mee doende, doch wanneer het voltooid kan worden, valt nog niet te zeggen. De Hoeksewaard wil men om te be ginnen in grote stijl, dat wil zeggen met groot materiaal, aanvatten, bij 's Gra vendeel, bij Numansdorp en de Een- drachtspolder. Dit werk zou worden uit gevoerd door drie grote aannemings maatschappijen. Op Goeree was men Woensdag reeds bezig met het dichten van het gat bij Ouddorp. Voor het overige deel van het eiland zijn eveneens drie aannemers in geschakeld. Elders hierover meer. Moei lijk is ook de situatie op het kleine eiland Tiengemeten, dat zeer veel dijk gaten heeft aan de Westrand. Hiervoor zijn nog geen maatregelen getroffen. Texel Tenslotte is men op Texel met het herstel van de Eendrachtspolder be gonnen. Over de beschadiging van de duinen zijn nog geen definitieve gegevens voor handen; de afslag is ernstig. Men heeft op rijkswaterstaat nog geen volledige inventarisatie van de dijk- schade; het aantal dijkgatén is zeker wel honderd. Koningin Juliana bezocht Donderdagmiddag het Zeister Slot, waar de afgelopen dagen honderden vluchtelingen uit oe uooagebieden «ftpfiSfrewil nnH»- zugnv en aourgesTtmra naar tie bescniKbaar gestelde adressen. Uitgebreid was de aandacht, die H. M. aan de baby-afdeling schonk. Zij onderhield zich met de verpleegsters, die volgens een ploegenstelsel dag en nacht aanwezig zijn. Ver volgens bezocht de Koningin de keuken en de administratie. Onverholen liet zjj haar bewondering blijken voor de goede organisatie. In de ontvangstzaal van het slot onderhield de Koningin zich geruime tijd met vluchtelingen, die kortgeleden waren aangekomen en zichtbaar geroerd luisterde zij naar de belevenissen, die men haar vertelde. vertrok de Koningin naar Baarn, waar zij een bezoek bracht aan de evacué's, die daar in „Musis Sacrum" tijdelijk onderdak hebben gevonden. Vol lof over werk van de Nederlandse en buitenlandse militairen Na de rondleiding, waarbij de commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda. en de burgemeester van Zeist, mr. A. P. Kort hals Altes, aanwezig waren, stapte H.M. nog in een bus met zieken, die kort tevoren uit het noodgebied was binnen gekomen. Ongeveer een uur na haar aankomst Prins Bernhard Prins Bernhard is Donderdagmorgen van het vliegveld Soesterberg opgeste gen voor een bezoek aan de geteisterde gebieden. Nadat hij op het vliegveld Haamstede was geland, is hij overge stapt in een helicopter. Met dit toestel heeft de Prins gedurende de gehele dag verscheidene zwaar getroffen gemeenten bezocht, voornamelijk op Schouwen en Uienpositie zal schaars worden In het weekoverzicht van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland wordt medegedeeld, dat vol gens de voorlopige inzichten in de over stroomde gebieden van Nederland grote hoeveelheden uien en peen verloren zijn gegaan. Voor het product uien zal dit betekenen dat de markt uiterst schaars wordt, daar in de andere delen van het land geen omvangrijke uienproductie voorkomt. Op. de Langedijker veilingen, waar men aannam, dat door de watersnood driekwart van de uienvoorraad verlo ren is gegaan, steeg de prijs voor ex- pprt-uien binnen enkele dagen van 28 tot boven 40 cent per kg. Verwacht wordt, dat men aan deze overwinst een bestemming zal geven, die bijdraagt tot leniging van de nood in de geteisterde gebieden. Ten aanzien van peen ligt de situatie iets minder ongunstig, daar de teelt van dit product niet uitsluitend beperkt is tot het Zuid-Westen. Anderzijds is het echter niet onmogelijk dat in de ko mende weken hoeveelheden peen ter be schikking zullen worden gesteld voor de voedervoorziening van geëvacueerd vee. Dit zal dan echter uitsluitend gel den voor de grovere sortering breek- peen. Voorts is het overstroomde gebied steeds een belangrijke leverancier van spruiten en witlof geweest. Het uitval len van de productie aldaar zal de aan voeren wel doen verminderen. Tot schaarste behoeft dit geen aanleiding te geven, daar deze zelfde producten ook in vele niet getroffen tuinbuowgebieden worden geteeld. Wel was er in de eer ste dagen na de ramp een geringe prijs- stijging bij deze producten te bemer ken. Er bestaat geen aanleiding te vre zen voor verdere prijsstijgingen. De prijzen van de overige groenten- soorten zijn betrekkelijk weinig aan verandering onderhevig geweest en er zijn ook geen vooruitzichten dat dit op korte termijn wel het geval zal zijn. Wat het fruit betreft kan worden op gemerkt dat in het Zuid-Westen van het land ongetwijfeld een aantal partijen appelen verloren zijn gegaan. De grote een drempel hebben, waardoor het veilingkoelhuizen zijn echter tot zover heden bekend is nog geheel intact-en de machines functionneren al weer. Aan genomen mag worden dat, indien de toestand niet slechter wordt, hier veel fruit in goede staat zal blijven. De in het Zuid-Westen aanwezige voorraad maakt slechts een klein ge deelte uit van de totaal in Nederland- aanwezige fruïtvoorraad. Een prijsver- storing is dan ook niet te verwachten. Daar in de exportsituatie geen grote veranderingen zijn gekomen, is ook uit a, dezen hoofde een stabiel blijven van de °e omstandigheden in aanmerking fruitprijzen waarschijnlijk. nomen, vrij kalm verliep. i Duiveland, Noord-Beveland en Zuid- -BevelanH^ Persoonlijk heeft hij op vele piaatsen de evacüafie van ae oevonting gadegeslagen. De Prins prees in het bijzonder de moedige houding van de burgemeesters der getroffen plaatsen, met wie hij zich uitvoerig heeft onder houden over de toestand der plaatsen en de te nemen maatregelen. Behalve over het werk van de Neder landse strijdkrachten was de Prins vol lof over het werk van de buitenlandse militairen. Om ongeveer half vijf keerde Prins Bernhard per vliegtuig terug. Hij landde op het vliegveld Ypenburg. Daarna voerde hij besprekingen met het Nationaal Rampenfonds. Zondag vier keer zoveel als normaal (Van onze Haagse redacteur) Met diverse regeringsinstanties te Den Haag heeft men deze week uit de rest van Nederland telefonisch contact gezocht. Hoe intensief dit contact is ge weest, kan blijken uit het feit, dat Zondag alleen al het niet-automatische telefoonverkeer met Den Haag vervier- dubbeld werd. Het aantal aanvragen was zelfs het vijf- tot achtvoudige van het normale getal; vele dezer aanvragen werden echter ingetrokken. De eerste dagen van de ramp heeft men dit ver keer niet geheel kunnen verwerken. Verder in de week werd het echter rustiger in de telefooncentrales, hoewel men toen toch nog het dubbele van het normale verkeer hield. De minister-president heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer me degedeeld, dat hij voornemens is een nota met betrekking tot de watersnood aan de Kamer te doen toèkomen. Deze nota zal Maandag 9 Februari aan de leden worden toegezonden. Nu de in de vergadering van Dins dag toegezegde nadere mededelingen op deze wijze aan de Kamer zullen wor den gedaan, zal de voorzitter in de ver gadering van Dinsdag 10 Februari a.s. voorstellen deze nota onmiddellijk na de bij de aanvang van die vergadering plaats hebbende verkiezing aan de orde te stellen. (Van onze Haagse redacteur) De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. Maris, heeft gisteren te Den Haag zijn waarde ring uitgesproken voor het K.N.M.l. De Bilt, dat tijdig de storm van Za terdag op Zondag voorspeld heeft. Men mag hier, aldus de heer Maris, niet uit concluderen, dat men dus van tevoren had kunnen weten wat ons te wachten stond. Een wind kracht van 120 km. per uur is op zich zelf niet maatgevend. Het abnorma le is geweest, dat de storm over een zn aroot aehie/i heeft gewoed. n (Van onze Haagse redacteur) Over het gisteren in ons blad ter sprake gebrachte vraagstuk van een rechttrekken van de kustlijn door het afsluiten van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse zeegaten heeft de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat op een persconferentie te Den Haag het vol gende gezegd: De voordelen van een dergelijke af damming zijn duidelijk: het onderhoud van de binnenwaarts gelegen dijken zou eenvoudiger worden en er zou een zoet waterreservoir ontstaan van belang voor de landbouw, die hier met het verzil- tingsprobleem van de gronden te kampen heeft. Het is ook begrijpelijk, dat de publieke opinie voor een dergelijk project de eerste gedachte hierover is gelanceerd door dr. ir. Van Veen thans bijzon dere belangstelling heeft. De technische moeilijkheden voor de uitvoering zijn echter zeer groot. Men heeft hier na melijk te maken met zeegaten van dertig tot veertig meter diepte. De afsluiting van deze zeegaten zou bovendien gelijk tijdig moeten geschieden omdat anders ongewenste stromingen zouden ontstaan. Men stuit op grotere moeilijkheden dan de technici ooit ontmoet hebben; er is bovendien in deze wateren een zeer gröot (Van onze Haagse redacteur) In de afgelopen dagen is gebleken, dat de drinkwatervoorziening in de door de stormramp getroffen gebieden van bijzonder groot belang is. Deze vordt thans, naar wij vernemen, van Rotterdam uit geregeld. In Gouda, IJsselmonde, Alblasserdam en Oud-Beijerland is de stagnatie op geheven. Het pompstation in de Krim- penerwaard is ondergelopen, doch zal spoedig weer in bedrijf kunnen komen. Thans geschiedt de voorziening met tankwagens. In de Hoeksewaard staat te 's-Gra- vendeel het pompstation onder water. Er is naar 's-Gravendeel en Numans dorp een kleine verplaatsbare water zuiveringsinstallatie onderweg. Op Voorne is de watervoorziening ongestoord gebleven; Hellevoetsluis wordt voorzien per tankboot, evenals Zierikzee en St. Philipsland. Over Goe ree, Overflakkee en Schouwen heeft men nog niet alle gegevens, doch het schijnt dat deze waterleidingen intact zijn gebleven. Hetzelfde geldt voor Tholen, .behalve voor Stavenisse en St. Annaland. Vanuit Breskens en Wemel- dinge worden Zierikzee, Noord-Beve land en Middelburg met drinkwater voorzien. Voor de tankschepen en tankwagens maakt men o.a. gebruik van schoon gemaakte melk-, spijsolie- en benzine tanks. Eerst na de komst van de Amerikanen konden tabletten voor het zuiveren van drinkwater worden gedropped; men had namelijk in ons land te weinig van dergelijke ontsmettingsmiddelen. Aangezien de kans bestaat, dat wa terleidingen, die tijdelijk buiten wer king zijn geweest, geïnfecteerd zijn, moet het water de eerste dagen, nadat de desbetreffende installaties weer zijn gaan werken, gekookt worden. Onze ij he; jagen st ini bik verschil tussen eb en vloed. Bij de;st v-c sluiting van de Braakman waren deleest_ lijke problemen er ook, doch de om%erv van dit project was veel geringer. £ogei Ir. Maris voegde hieraan toe. datéige™ vaarding van een beginselbesluit ^aarc afdamming van deze zeegaten geze\ verandering zou brengen in hetgeenie thans te doen staat. Bedoelde afdf10?; ming zou zeker wel een vijftig f1100' duren en voordien zou men dus Het verdronken land in de oude toestinfon moeten herstellen. piioe De directeur-generaal deelde nog dat het niet in de bedoeling ligt dijken thans hoger te maken; voorlorebe mag men tevreden zijn als zij op L- oude profiel komen. Men moet nu ei J maal een zeker aanvaardbaar risico i men tegen stormvloed. Informaties over de p geëvacueerden Uitsluitend bij het Rode Kruis Informaties over geëvacueerden ma ten uitsluitend worden ingewonnen 1 het Nederlandse Rode Kruis. Prinsess gracht 27 te 's-Gravenhage. Hierdoor komt de mededeling te ve vallen, die enkele dagen geleden in ei circulaire van de minister van Binne: J landse Zaken over de registratie vi geëvacueerden verscheen, dat deze il J formaties ook te betrekken waren li de Rijksinspectie5 der bevolkingsregt ters. Blanco crediet voor tan B. en W. van Rotterdams. De gemeenteraad van Rotterdam heei^j Donderdag z.h.st. besloten B. en W. tt0. machtigen alle uitgaven, die in verban?: met de noodtoestand moeten gedaaL.e worden, ook die, waarvan mag worder aangenomen, dat zij door andere in stanties zullen worden vergoed, te doen^: Bureau Watersnood vanfe het Rode Kruis Ve Het Nederlandse Rode Kruis ver-w, zoekt nogmaals dringend voor het bu-° reau Watersnood uitsluitend de num-11' mers K 1700 184790/91 en 92 te gebrui-" ken, daar de centrale van het hoofd-P' bestuur aanvragen voor dit bureaus1 door overbelasting niet kan verwerken.11 Gisteren was de eerste dag, welke. Prins Bernhard heeft gisteren per vliegtuig en per helicopter de ge hele dag rondgetrokken door het geteisterde gebied en besprekingen gevoerd met burgemeesters en an dere autoriteiten. Hier arriveert de Prins op het vliegveld Ypenburg voor een bespreking in Den Haag. Koningin Juliana hèeft in een tele gram aan president Eisenhower haar dank betuigd voor de hulp. die de Ver enigde Staten de slachtoffers van de overstromingsramp hebben geboden. Haar telegram luidt: „Ik dank U en Uw landgenoten voor Uw boodschap en voor de vele tekenen van medeleven. De snelle en doeltref fende Amerikaanse hulp is van grote waarde en zal nimmer worden verge ten." President Eisenhower had zijn mede leven betuigcr met de Koningin en het Nederlandse volk. Koningin Elizabeth van Engeland heeft van Koningin Juliana het volgen de telegram ontvangen: Eerste oplaag: Vijftigduizend exemplaren zal de eer ste oplaag zijn van het boek „De Ramp", dat ten bate van het Nationaal Rampen fonds binnenkort verschijnt. Het boek zal 96 pagina's, met weinig tekst, en on geveer 100 foto's bevatten. De bandom slag zal bestaan uit een grote foto. Deze omslag zal worden geplasticeerd door een fabriek te Rotterdam, die nu nog on der water staat. Voorts zal een in zes kleurendruk uitgevoerde kaai-t in het boek worden opgenomen, waarop alle officiële gegevens over de ramp worden weergegeven. Reeds zijn uit het buiten land aanvragen ontvangen. Het boek zal ook in Zuid-Afrika wor den uitgegeven. Het is dan naast het voorwoord van de Koningin voorzien van een voorwoord van de Zuid-Afri kaanse ambassadeur in Nederland. „Het Nederlandse volk en ik zelf zijn er diep door geroerd dat Britse eenhe den ons te hulp zijn gekomen op een ogenblik dat in Uw land zelf door ver schrikkelijke overstromingen zulke zwa re verwoestingen zijn aangericht." Koningin Elizabeth heeft deze bood schap beantwoord. Koningin Juliana heeft ook aan de hoofden van andere staten, die Neder land hulp geboden hebben, dankbetui gingen doen toekomen. Minister De Bruijn in noodgebied Evenals staatssecretaris dr. G. Veldkamp Vandaag zouden minister A. C. de Bruijn en staatssecretaris dr. G. Veld kamp een bezoek brengen aan de ge teisterde gebieden. Donderdag is op het bureau van het Provinciaal Opbouworgaan te Tilburg een bespreking gehouden tussen de mi nister voor Maatschappelijke Zorg, mr. F. J. van Thiel, de minister van Eco nomische Zaken, prof. Zijlstra, en het dagelijks bestuur van het Provinciaal Opbouworgaan in Noord-Brabant, o.a. de heren P. Coppes, voorzitter, de di recteur van dit orgaan, drs. Verdijk en de heer De Leeuw van de Evacuatie- dienst dezer provincie. Tijdens deze bijéénkomst werden maatregelen besproken om na de eerste phase der hulpverlening de tweede phase, namelijk de verzorging van de evacué's en de getroffenen uit de ge teisterde gebieden, in goede banen te leiden. Na deze bespreking zijn de be windslieden doorgereisd na;>r Breda. om een bezoek te brengen aan de evacuatie centra aldaar. Tenslotte hebben zij West-Brabant be zocht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3