SPA Zending uit Zaandam reeds vóór de lossing verdeeld Alles kwam juist Uit RAAD TEGEN VERHOGING VAN DE PONTTARIEVEN Bijzonderheden over hulpverlening 50 babies geboren Voorstel uitgesteld voor nader overleg met de regering Alle bioscopen Zondag gesloten Verbetering IJmuidensë radarinstallatie SIROOP FAMEL VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGIÏ op tijd De secretaris van de Zaandamse Ge meenschap, de heer Jan Voorthuizen, die in opdracht van het Zaandamse ge- meentebestuur en van de Commissaris van de Koningin in Zeeland, met de heer S. Rigter aan boord van de Noorse coaster de Stong de reis ondernam naar de Zeeuwse wateren om daar een 200 ton levensmiddelen en textiel te bezor gen. is gisteravond, via Antwerpen weer in hel Zaanlje gearriveerd De reis was door burgemeester Tho massen zo gepland, dat er geen minuut verloren is gegaan en vol bewondering vertelt Jan, hoe alles van punt tot punt klopte. De Hembrug en de Velserbrug ston den open toen de Noorse coaster door het Noordzeekanaal ging. Het schutten in de sluizen van IJmuiden van dit trotse schip duurde zeven minuten in clusief het bezoek aan boord van amb tenaren. Op de Noordzee kwam een nieuwe loods aan boord, die al vertelde: ,.U hebt dat en dat allemaal in voor Vlissingen. nietwaar? Dè burgemeester is reeds getelegrafeerd!" Burgemeester Van der Kolf had alle leerlingen van de Zeevaartschool laten aanrukken om te helpen met lossen. De vergadering van B. en W. werd ondei'broken om dank te uiten voor de gezonden hulp. De Stichting Zeeland stond eveneens in Vlissingen gereed, met afgevaardigden uit Middelburg, die de zending penici- line weghaalde en naar het bedreigde gebied liet brengen. De 20 ton veevoer, die aan boord was, bereikte nauwelijks de loskade, want ook die duizenden kilo's hadden al lang hun bestemming, terwijl nog die zelfde dag, en dat is vooral voor de Zaandammers prettig te vernemen, de textielgoederen naar Tholen werden ge zonden. waar men om kleding zat te springt -i. Dit doorzenden kon geschie den. omdat Zaandam had gezorgd voor hanteerbare balen, waarop de inhoud en maat vermeld stonden. Jan vertelt alles in telegramstijl, ook dat de coaster door het oog van de naald kroop, doordat net een ernstige aanvaring vermeden werd. daar plotse ling het achterstuk van een aak bij de voorsteven opdoemde. Ook voor de levenmiddelen waren de bestemmingsplaatsen reeds gevonden. De stichting Zeeland had, naar de heer Lijnzaad verklaarde aan Jan, geen be- KROMMENIE tere losplaats kunnen kiezen dan Vlis singen, dat weliswaar veel materiële schade had opgelopen <o.a. in het grote pand van de fa. Bisschof). doch waar alles normaal functionneerde en men het best de goederen kon distribueren. De heer Voorthuizen heeft over zijn terugreis langer gedaan dan de heen reis, want voor hij in Antwerpen was. had hij wel in 12 autobussen gezeten. Er klinkt al enig ongeduld in de stem van Jan; er staat namelijk weer een vergadering op het programma nog deze avond. Zeeland heeft vertrouwen in Zaandam en Zaandam kan dat ver trouwen niet beschamen. Een nieuw aanbod van een rederij is binnengeko men: de grote coaster Hondsbos komt volgeladen uit Londen met bestemming naar Zaandam. Die coaster mag ingezet worden tot Dinsdag voor de bedreigde gebieden. De Commissaris van de Ko ningin in de provincie, bij wie thans alle bevoegdheid berust, is reeds in de zaak gemengd en het laat zich aanzien, dat Noord-Holland-Noord een belangrij ke bijdrage kan leveren in het lenigen van de nood daar in. Zeeland. De zaak wordt grootscheeps aangepakt en dat moet ook wel, want nog steeds weten de meesten niet waarom het nu eigen lijk gaat. Hedenochtend ontvingen wij be richt dat „De Zaan" en „De Spes" door de Marine-autoriteiten ingezet zijn bij Brouwershaven. De haven boot De Zaan heeft van Oude-Tonge i reeds 1000 mensen gered. De vlet ters met buitenboordmotoren halen thans mensen op, die zij overbren gen naar de havenboot, die dan weer naar de evacuatiecentra vaart. De samenwerking is voorbeeldig. J. Pieters overleden In de leeftijd van 59 jaar is overleden de weledele heer J. J. Pieters, de leider van de Prot. Chr. fractie in de gemeen teraad. De heer Pieters was sinds 1939 raadslid. De stand in de Zaanstreek De stand in de Zaanstreek. Zaandam Assendelft Oostzaan Wormerveer Zaandijk Koog a. d. Zaan Jisp Krommenie Westzaan Wormer, voorlopig f 153.289 f 15.329 f 9.327 f 16.098 f 13.730 f 14.650 f 1.840 f 11.724 f 20.000 f 3.000 f 258.986 De Zaanstreek heeft een bevolking van bijna 100.000 zielen, zodat de burgerij per hoofd ruim een rijksdaalder heeft ge offerd. Bovenstaand bedrag is „binnen", terwijl nog talrijke toezeggingen zijn ge daan middels de bedrijven. BRINKT geregeld ook in huis het natuurlijke, de spijsvertering bevor derende, bronwater uit de Belgische Ardennen. Overal verkrijgbaar Uit NIEUW VEEN De hulpverlening De j.l. Maandag gehouden collecte heeft, met de nagekomen giften, naar de toestand van Donderdag j.l., een som van ƒ7536,15 opgebracht. De inmiddels beëindigde inzameling leverde een vol schoollokaal aan bruik bare goederen op, welke goederen reeds gesorteerd zijn. De dekens, lakens, slopen, matrassen en hoofdkussens, met zakken vol schoenen, zijn reeds over gebracht naar het Ned. Rode Kruis in Den Haag. Aan het Jaagpad staan nog goederen ter afhaling gereed. De gemeente Nieuwveen heeft zich bereids aangemeld voor het adopteren van een getroffen gemeente: de naam is nog niet bekend. De organisatie voor het opnemen Een extra bedankje Voor de getroffen gebieden De geldinzameling in onze gemeente gaat nog steeds door. De balans is nog niet opgemaakt, maar men nadert de 8 mille. Woensdag zijn weer twee auto's met kleding e.d weggestuurd. Ditmaal gingen ze naar Papendrecht. Klaverjassen voor Nationaal Rampenfonds De klaverjasvereniging „De Roemer", Krommenie en „De Korpershoek", Am sterdam, zullen Zaterdagavond a.s- in het café van de heer A. C. Smit, een klaver- jaswedstrijd houden om koppelprijzen, een en ander ten bate" van het Nationaal Rampenfonds. ASSENDELFT BIJNA 14 MILLE De huis-aan-huis collecte heeft het mooie bedrag opgebracht van f 13.670 Feestavond gaat niet door De feestavond ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de E.H.B.O- gaat Zaterdag niet door. De receptie Zater dagmiddag in hotel „Assumburg" gaat wel door. BEEMSTER Inzameling gelden De hier gehouden inzameling van gelden door het Rode Kruis heeft f 23.314.40 opgebracht. Thans is men bezig met de inzameling van kleding, enz. De Katholieke en Algemene Bord •an Groenten- en Fruithandelaren heb ben Donderdag op de markt het be kende gemeenteraadslid, de heer D. Metselaar, neergezet met nog 25 groen tehandelaren om wat appeltjes aan de man te brengen. Men had geen betere keus voor spreker kunnen doen, want heer Metselaar heeft het gepres teerd om niet minder dan 225 kisten met appelen finaal wèg te praten. Wat hij en ziin helpers er voe- +-rup' -ec">n was de lieve som van f 2377.die na tuurlijk voor het Rampenfonds be stemd is. Deze actie is zo uitzonderlijk geslaagd, dat Wormerveer volgende week Woensdag de stunt overneemt. Maar dan zullen ze toch ook een man netje moeten vinden, die van 's mor gens 9 tot 's avonds 7 uur vrijwel voortdurend het woord kan voeren zonder zijn stem te verliezen. Dat is een prestatie apartl De gemeenteraad komt hedenavond half 8 in een extra raadsvergadering bijeen in het stadhuis De kinderen van alle Zaanse sr-hnVn. die al zo prachtig hun spaarpot heb ben geleegd; zijn een nieuwe actie, met goedkeuring van de gemeentelijke in specteur van het onderwijs, de heer C. J. Rol, begonnen. Zij zullen een groot scheepse inzamelingsactie houder van oud papier. Het hoofd van de Katho lieke scholen heeft zijn dependence voor het papier in de school: Stations straat 10. De heer N. P. Tervoort heeft voor de katholieken de leiding. Tweeduizend grote balen textiel heeft Zaandam ingezameld! Daarvan gingen er reeds 820 mede met de Stong en de rest is gisteren met een colonne van elf vrachtwagens vervoerd naar het Palace- hotel in Scheveningen. Het zal alle vrou wen en huismoeders deugd doen te ver nemen. dat de leidster van het Rode Kruis aldaar, mevrouw Van Woensel- Hoyng, de handen ineensloeg bij het zien van de karavaan, maar nog meei getroffen was zij door de keurige sor tering en de kwaliteit. Zoiets was nog niet gezien. Het resultaat is geweest, dat een extra bedankbrief werd medegege ven voor deze zending, die meteen op vrachtwagens werd ingeladen naar MONNIKENDAM Em.-pastoor Brandehof t Onder zeer grote belang stelling begraven Dat em.-pastoor Brandehof zich zeer vele vrienden verworven heeft tijdens zijn leven is wel bewezen door de bui tengewone belangstelling en medeleven bij de teraardebestelling. De plechtige Metten, welke Woensdagavond voor zijn zielerust zijn gezongen, werden bijge woond door ieder die zich maar vrij maken kon en een volle kerk bewees de genegenheid van Monnikendam om zijn oud-pastoor. Bij de plechtige uitvaartdienst, die Donderdag gehouden werd, mel kten we o.a. op mgr. Nolet. de HoogEerw. Deken, de Bisschoppelijk Inspecteur en vele priester,, uit de omgeving, alsmede studievrienden. In de kerk was geen plaats onbezet. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de burge meester met de katholieke wethouder en secretaris. Ook de schoolkinderen, voor wie pastoor Brandehof altijd een bijzondere genegenheid toonde, waren allen aan wezig. Na de H. Mis trokken nog velen langs het in het Priesterkoor oDgesteld stoffelijk overschot om de laatste eer te bewijzen aan de overleden priester. Achter de lijkauio met volgwagens volgden velen de overleden pastoor naar ziin laatste rustplaats. Tussen een haag van schoolkinderen werd hij naar de grafkelder gedragen, waarin hij bij gezet werd. In een algemeen hartelijk gebed werd ziin ziel in de eeuwige rust bij God aanbevolen. VOOR NATIONAAL RAMPENFONDS De R. K. Toneelvereniging „St, Gene- sius" geeft Woensdagavond 11 Februari om 8 uur in ..De Botterzaal" een extra opvoering van het succes-blysDel in 3 bedrijven „In een andere wereld". De opbrengst komt geheel ten goede aan het Jïstionaal Rampenfonds. Deze uitvoering wordt door burge meester en wethouders van Monniken- dim aanbevolen. Zij verleenden vrijstel ling van stedelijke vermakelijkheidsbe- histing. terwijl de „Botterzaal" voor deze uitvoering gratis beschikbaar is gesteld. De middenstand heeft een aantal prijzen beschikbaar gesteld, welke tijdens de uit voering verloot zullen worden. Dezer dagen zal op iedere ingezetene een beroep gedaan worden voor finan ciële hulp voor de slachtoffers van de watersnood. De gehele brandweer zal in uniform als collectant optreden. Reser veer hiervoor een ruime gift als dank voor het gespaard blijven van de water wolf. Collecte uitgesteld De collecte, welke a.s. Zondag gehou den zou worden, voor de vorming van een stichtingskapitaal voor de gezinsver- zoi&ing hier ter plaatse, is wegens de collecte voor de hulpverlening voor de getroffen gebieden tot nadere bekend making uitgesteld. EDAM Collecte Rampenfonds De oproep tot steun aan het getroffen gebied heeft ook hier een enorme weer klank gevonden. De opbrengst van de collecte, gehouden bij dc 1000 gezinnen van dc kom van Edam, bracht rond f 15.000 op. dit is een gemiddelde van f 3.75 per persoon. Tegelijkertijd werd een inzameling gehouden van beddengoed, dekens en kleding; resultaat eveneens overweldi gend. Dekens en beddengoed konden reeds direct verzonden worden. Fris Keramische Industrie tenslotte stelde twaalf kisten vol aardewerk, ter waar de van f 4000, beschikbaar. R.K. Kunstgenot De tegen vastenavond aangekondigde uitvoering van de Toneelvereniging R.K. Kunstgenot is in verband met de nationale ramp1, afgelast PU R MERE NJ) Benoemd Tot opzichters-tekenaars bij Gemeen tewerken alhier zijn aangesteld Th. Meyer te Haarlem en S. v. Rijswijk te Veen (N.B.). Burgerlijke Stand GEBOREN: J. G. van Beers en T. M. Huisman d; C. J. Nooy en M. de Visser, z; H. Runderkamp en E. Tol te Edam, d; C. Jongkees en D. Laudman, d; H. Bikkers en G. A. M. Kouwenhoven te Edam, z; J. Klok en S. Pereboom, z. evacuatiecentra op het restant van het eiland Schouwen en Duiveland. De Zaandamse vrachtchauffeurs, o.w. de voorzitter van de K.V.P., de heer W. Beerepoot, heben zich kunnen overtui gen, dat de Zaandamse giften in geen betere handen terecht konden komen. Wist u, dat Zaandammers nog 200 prima nieuwe complete bedstellen hebben geschonken, waarop nu reeds uitgeput te kraamvrouwen slapen? De dames, die de goederen hebben gesorteerd, hadden slechts één voor schrift op te volgen: „zou u zelf of uw man of uw kinderen in die of die kle ren hebben willen lopen?" Zodoende kwam er nogal een flinke stapel vodden te liggen in de Oosterzij - derkerk. De voddenkoopman was er blij mee, want de opbrengst bedroeg niet minder dan f 620. Aan edelmoedige gebaren is deze week geen gebrek en alles op te som men gaat niet aan. Maar toen we gis teren een Zaandamse vrachtwgaen za gen rijden, waarop een groot licht- aggregaat stond met een motor van 80 pk., toen dachten wij: die moet toch even in de krant. Zeeland, dat thans goed weet waar Zaandam ligt, had aan het gemeentebestuur om een licht- aggregaat verzocht. De heer Zwols- man, depothouder van de bekende Kromhoutmotoren, had er één en wat voor één. Een exemplaar, dat een ge heel dorp van licht kan voorzien. Op deze aggregaat kunnen niet minder dan 100 felle schijnwerpers branden- De Provinciale Griffie van Zuid-Holland betuigde reeds haar dank voor deze zending, die Donderdag in Vlaardingen arriveerde met bestemming Oudorp! Zaandam stuurde voor alle zekerheid tevens twee G.E.B.-ambtenaren mede om de motor etc. te bedienen. Opnieuw hebben tienduizenden zak ken Zaandam verlaten. De Trijntje V kwam er 150.000 halen voor Wemel- dinge en de Jacoba 150.000 voor Zierik- zee; en een schip ligt klaar voor Kort- gene, waar eveneens 100.000 zakken naar toe zullen worden gezonden. De twee fabrieken, die in de Koog voor Zaandam en daardoor voor het be dreigde gebied werken, werken onder hoogspanning. Er zijn reeds 1 millioen zakken de Zaan uit. Het Zaandamse Rode Kruis heeft Donderdagavond zijn vierde ambulance zien vertrekken in de richting Dordrecht. Mevrouw Tolle heeft thans de leiding. De heren A. Mulder en J. J. Breeker zijn met de leiding van de derde ambulance belast. De heer K. Knopper, die reeds met dr. Kakes prak- tiik had ODgedaan in Indië, is eveneen0 met de vierde ambulance vertrokken, na oproep van de landelijke leiding. Het moederschip „Spes", met aan boord 13 vletten en 30 bevaarde man schappen uit de Zaan, die volkomen selfsupporting zijn door hun volmaakte uitrusting, is in de Zeeuwse wateren aangekomen en reeds ingezet voor red dingswerkzaamheden. De autoriteiten staan verbaasd over de uitrusting, w.o. een complete zender, terwiil men grote bewondering heeft voor het feit. dat het schip een kok aan boord heeft met een proviand voor drie weken voor alle manschanpen, die met hun vletten, voorzien van buitenboordmotoren, re gelmatig terugkeren naar dit moeder schip. De havenboot „De Zaan" doet even eens uitstekende diensten op de Zeeuwse wateren ook al omdat dit schip van niemand afhankelijk is van evacué's is geheel voorbereid, evenals die voor het opnemen van vee. Of er inderdaad vluchtelingen of dieren komen, is niet bekend. VINKEVEEN Prijsklaverjassen van Harten Troef Ondanks het slechte weer hebben nog 32 verwoede kaarters deelgenomen aan de kla- verjaswedstrijd van Harten Troef. Me.i. C. de Koning behaalde het hoogst aantal punten, nl. 4734 en kreeg de le prijs. 2e werd S. v. Ancker met 4662 pun ten; 3e G. Terpstra 4659 p.. 4e B. Klinkha mer 4651 p., 5e C. de Jong 4609 p„ 6e D Kruit 4583 p.. 7e B Kruit 4519 p. De verrassingsprijzen werden gewonnen door mevr. Werring 4045 p.; Fr. Versteeg 3706 p.; K. Verwoerd 3123 p. Automatisering telefoonnet 24 Februari te 13.00 uur wordt de autometische telefooncentrale te Vinke- veen in dienst gesteld. Na de indienst- stelling zal voor de aangeslotenen van de districten, welke thans automatisch de netten in het telefoondistrict Am sterdam kunnen kiezen, eveneens auto matisch interlocaal verkeer mogelijk zijn met de aangeslotenen van het telefoon met Vinkeveen (netnummer 02972), ter wijl omgekeerd de abonné's van Vinke veen dezelfde verkeersmogelijkheden zullen hebben als de overige abonné's van het district Amsterdam. Uitvoeringen gaan niet door De uitvoeringen in het Bondsgebouw voor leden en donateurs van de R.K. Muziekver. Unitas. gaan Zaterdag 7 en Zondag 8 Fe bruari niet door, in verband met de over stromingsramp. LEIMUIDEN Spaarzin Collecte Nat. Rampenfonds De opbrengst van de inzameling voor het Nationaal Rampenfonds bedraagt thans f7940.28. De grote hoeveelheid in gezamelde goederen is Woensdagavond verzonden. Naast bovengenoemde mooie gestes aan de getroffenen, kunnen, ge zien de opgaven ter secretarie, ook nog 400 geëvacueerden en pl.m. 300 stuks vee in deze gemeente ondergebracht worden TER AAR NA T. RAMPENFONDS Nu de lijsten en ingezamelde gelden binnen zijn, zijn wjj in staat het officiële bedrag van de opbrengst te vermelden. De burgerij van Ter Aar bracht f 10.571,39 bijeen. Hierbij komt nog f 1000 van de Gemeente. Verder is er voor 725 eva cué's huisvesting door de ingezetenen aangeboden. RIJN SA TERSWOUDE Collecte Nationaal Rampenfonds De opbrengst van de collecte ten bate van het Nationaal Rampenfonds bedraagt thans ruim f 2900- Er is ook nog een grote hoeveelheid goederen ingezameld, welke Woendag zijn verzonden. Blijkens binnengekomen opgaven ter gemeentese cretarie kunnen ongeveer honderd ge- evacueerden en enkelp tientallen stuks vee ondergebracht worden. Kon. Mil. Academie (Van onze verslaggever) In de Koninklijke Militaire Academie te Breda, waar een duizendtal vluchte lingen uit het noodgebied is onderge bracht, zijn. tot dusverre vijftig babies geboren. (Van onze verslaggever) Nadat de Wederopbouwplannen en de derde pontverbinding waren goedge keurd, was eigenlijk de room van dc agenda voor de Amsterdamse gemeen teraad er af. Slechts het voorstel tot verhoging van de ponttarieven in verband met de grote tekorten op de exploitatie van deze ponten lokte nog een scherp debat uit. maar wethouder nr. F. v. Wijck (K.V.P.) wist de storm te bezweren door voor testellen de verhoging aan te houden, totdat eerst nader overleg zal zijn gepleegd met de regering over een Rijksbijdrage in dc exploitatie der IJ-ponten. Want daar ging het bij de raadsleden om. De exploitatie van de IJ-veren is eigenlijk een Rijkstaak, daar het meeste verkeer over de ponten van buiten Am sterdam komt. Het Rijk int de Wegenbe lasting en daaruit dient de exploitatie van de ponten bekostigd te worden. Zo het bij de Hembrug en Velsen, waarom dan niet in Amsterdam? De heren Van 't Huil (P.v.d.A.) en Burger K.VP.i stelden amendementen voor, om althans de tarieven voor het locale verkeer te verlagen. Sommigen, zoals de heer Bennink Bolt (P.v.d.A.) en Le Chevalier (V.V.D.), wilden alle tarie ven doen vervallen; want Amsterdam de enige gemeente, die ponttarieven heft. Ook wethouder v. Wijck vond. dat het Rijk moet bijdragen in de exploi tatie van de ponten en daarom zullen B. en W. in Den Haag gaan praten. Tot zover werden het voorstel van B. en en die van de raadsleden aange houden. De rest van de raadsagenda had snel afgehandeld kunnen worden als niet de heer Seegers (Comm.) op zijn praat stoel had gezeten. Óveral had hij wa: aan te merken en voortdurend moest er gestemd worden. Niettemin werden alle voorstellen van B. en W. goedgekeurd, zoals o.a. de verhuring van watervlakten in de Amstel bij de Amstelbrug voor het botenhuis van „De Hoop" voor 50 jaar. Architect Bot (Comm.) vond de plaats van het boten huis stedebouwkundig volkomen ver keerd, maar daartegen werd opge merkt, dat het hier om rechtsherstel gaat. daar de Duitsers de botenhuizen ln de Amstel hebben afgebroken. De heer Seegers interpelleerde voorts over de waterschade aan enige wonin gen in de Blankenstraat en omgeving, toen er een nieuwe riolering werd ge legd. Wethouder mr. v. d. Velde (P. v. d. A.) zeide, dat er geen verband tussen beide zat. maar dat de waterschade ontstaan is door gebreken aan de hui zen, waarvoor de eigenaren verant woordelijk zijn. Ze zijn dan ook. zo nodig, aangeschreven- om die gebreken te verbeteren. Zulk een aanschrijving, maar dan voor een woning aan de Plantage Muidergracht, bracht een merkwaardige verwarring in de P. v. d. A.-fractie teweeg, wier lid notaris Bennink Bolt waarn. voorzitter is van een raadscommissie, die de bezwaren van de huiseigenaren tegen zulk een aanschrijving moet onderzoeken. De commissie had geconcludeerd, dat de schuld van hfet gebrek aan de woning ligt bij de bewoner en niet bij de huis- Met het oog op de algemene gedenk dag heeft het hoofdbestuur van de Ned. Bioscoopbond bepaald, dat a.s. Zondag alle bioscopen gesloten zjjn. Herdenkingsdienst voor opvarenden Cath. Duyvis Ter nagedachtenis van de zestien op varenden, die met de trawler „Catha- rina Duyvis" gebleven zijn, zal Maan dag 9 Februari, 's avonds 8 uur. in de gemeente Velsen een algemeen gebeds- worden gehouden. De herdenkings dienst is in de grootste kerk van Vel sen, het Oud-Katholieke kerkgebouw aan de Koningin Wilhelmlnakade in Oud-!Jmuiden. eigenaar, omdat de bewoner zonder toestemming van Bouw- en Woning toezicht een badcel had aangebracht. De commissie adviseerde dus het be roep van de huiseigenaar tegen de aan schrijving te aanvaarden, maar de frac tie van de heer Bennink Bolt was het daarmee niet eens en steunde een comm. voorstel om dit beroep af te wijzen! Toch werd het beroep door de raad met een kleine meerderheid aan vaard en de notaris werd na afloop ge feliciteerd voor de overwinning, die hij op zijn eigen fractie had behaald! Tegen de godsdienst De anti-godsdienstige ondergrond van het communisme kwam (weer eens) tot uiting, toen de comm. zich op formele gronden verzetten tegen het gemeente subsidie van f 200 voor de „Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam". Het werd toch met 24-4 stemmen goed gekeurd. De heer Seegers (Comm.) had ook al bezwaar tegen het voorstel om f 30 000 beschikbaar te stellen voor het Int. Wiskundig Congres, dat binnenkort in Amsterdam wordt gehouden. B. en W. hadden in hun toelichting geschreven, dat er „1400 deelnemers uit alle lan den komen". Inderdaad, „uit alle lan den?". vroeg de heer Seegers. De wet houder kon dat niet wiskundig garan deren en zeide. dat het ..bij wijze van spreken" was neergeschreven. Toen stemden de communisten tegen Het uitbreidingsplan-Wibautstraat. werd gewijzigd om het. Rijk ln staat te stellen er een belastinggebouw neer te zetten. En de reeds uitgetrokken twee ton voor de verbetering van de Jeugd herberg „De Stadsdoelen" aande Klo veniersburgwal werd met een ton ver hoogd. om nog een grotere verbetering mogelijk te maken. Het voorstel tot oprichting van de Stichting „Sociaal Voorzieningsfonds" voor het Amsterdamse gemeenteperso- neel ontmoette bij de V. V. D. ernstig bezwaar, omdat de benoeming van het bestuur der Stichting niet door de con tribuanten. i.e. het gemeentepersoneel, gebeurt, maar door allerlei instanties. Wethouder Franke (P.v.d.A.) kon dit bezwaar niet wegpraten, zodat het voorstel werd aangenomen met de drie stemmen van de V. V. D. tegen. Amusement in de hoofa ZATERDAG 7 FEBRUARI Carré: Circus Strassburger. 2 en l Centraal Theater: Via Lissabon, Concertgebouw: Liedertafel Werkman", 8 uur. De Kleine Komedie: Potasch en moer. 8 uur. Leidseplein Theater: Bibelonië. 8 u Nieuwe de la Mar Theater: Het met de grote voeten, 8 uur, (t. b. getroffenen). Stadsschouwburg: Gysbreght var stel. 8 uur. FILMS: Alhambra: Portrait of Jennie, li Apollo: Too young to kiss, a. 1.: .4 Muurbloem van bet leger, a. 1.: Bio: in the rain, a. I.; Capitol: De madon 7 manen, 18 Cineac (Damrak): working her way through college (stuc liefde), ontoelaatb.; Cineac Reg.br.str tualiteiten, a. 1.; City: Wanda, de zoi ontraden; Corso: Operatie Cicero. 14 Cultura: Als je pas getrouwd bent. Desmet: Achter gesloten gordijnen. 11 Edison: Starlifl. a. 1.; Hallen: De schr, New Orleans. 18 ,i Cinema Hollandia dijk): De baron van Arizona. 14 j.: T Hollandia (Nw.Herengr.)Vlammende 14 jKriterïon: Le Plaisir. ont.radeieidelij Liefde: Marie Antoinette, !8 j.; lit-,,-. Zorg dat je er bij komt. a. 1 Nar Operatie Venus, a. 1.; Nöggerath: G« &es< vermoord, 18 j.; Nova: De arend vaander dagascar, 14 j.; Odeon; De verboden ontraden; Olympia: Het zwaard der vf ding, 14 j.; Parision: De vrouw mijnei'- Dp men, 18 j.; Passage: Hyena's van hetWate den, 18 j Rialto: Als de avondklokkeïeern den. 18 j_; Roxy: De laatste grens. 14{t is Royal: Verboden jungle. 18 j.; Van Svrli De zoon van Ali Baba. 18 j.; Tuschl' Sterren stralen overal, a. 1.: Uitkijk:"1 ve galloping major, a. 1.: Victoria: The gr«lie b show on eart'n, 14 j.; West-End: De zooi rein Ali Baba. 18 jaar. ■Vasse Advertentie Amsterdamse Raad stelt halve ton beschikbaar (Van onze verslaggever) De Amsterdamse raad heeft Donder dagavond f 43.000 beschikbaar gesteld voor de radar-installatie in de haven van IJmuiden, waarvoor de raad al drie ton heeft gevoteerd. Het bedrag is nodig om een geheel nieuwe afleesmethode voor radarscher men met een hoge graad van nauwkeu righeid te kunnen invoeren, hetgeen de navigatie, bij mist. van twee of meet schepen voor de havenmond van IJmui den aanzienlijk zal vergemakkelijken. De heer Le Cavalier (V.V.D.) merkte tijdens de behandeling van deze zaak in de Amsterdamse raad op dat de radar installatie te IJmuiden een primeur voor Europa alle verwachting heeft overtroffen. Schepen kunnen zelfs bij een sterke mist worden binnengebracht en, in tegenstelling met vroeger, kan ook de loodsboot gemakkelijk naar een schip worden „gepraat". Alleen in de haven van IJmuiden zelf ontstaat bij mist een langer oponthoudt. omdat varen bij mist door het Noordzeekanaal ge vaarlijk is wegens de spoorbruggen en de bouwput voor de tunnel van Velsen. Het is daarom noodzakelijk dat de ver- Adverlentie "'"f f Hf tl .maeseast S t B t Kaan Wij verklappen geen i er twee wagentreinen van dezelfde lijn de dirigent, de heer S. A. Noom, gratis achter elkaar rijden, dan willen alle wordt gegeven, laat niets te wensen groot geheim, wan neer wii u meede- passagiers' beslist met de voorste »u,i len, riet het Amsterdamse hoewel die m een minimum van tijd veertio, ma° er weliswaar zijn toch publiek wel eens klaagt boordevol zii% De volgende tram blijft dit slechts een zeer gering percentage nt Art itrrtr. j. 4 over. Het aantal muzikanten, acht en In de maand Januari werd door de Zaandammers f 165.340.18 gespaard en er werden 40 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven. Het saldo bij de gemeente- li ike spaarbank steeg daardoor tot f2.114.036.04. Daar kan op 14 Februari, de dag van de Nationale Collecte, weer heel wat van af gehaald worden Burgerlijke Stand GEBOREN: G. Eckhardt en T. Prins, d: C. J. de Graaf en J. Sikkes. d; C. Vis en G. Korssen. z: G. C. Molenaar en A M. de Groot, d; C. C. van Halderen en A. Keff, z; J. Hazelhoff en E. I. Hussla- ge. z. OVERI EDEN: T. Schuijt. 77 j„ echtg. v. N. Maij. E VACUATXER UIMTE WORDT INGERICHT De burgemeester van Zaandam deelt mede. dal een begin zal worden ge maakt met het inrichten van een eva cuatieruimte. Eenieder die plaats be schikbaar heeft kan dit schriftelijk melden bij wethouder Meulenkainp. wethouder Hille. de heer J, J. Klitsie, mej. Schultz. in het St. Bonifaciuslokaal en bij de Zaandamse Gemeenschap. Ook degenen, die reeds eerder bij andere organisaties zich hadden gemeld, die nen dit opnieuw schriftelijk te doen bij de vanwege het gemeentebestuur verstrekte adressen. Alle inlichtingen verschaft ook Stationsstraat 57, tel. 2309. bliek treedt te ongeorganiseerd op. A!s op Woensdag- en Zaterdagmiddag dour van het totaal aantal katholieke muzi- monieën vormen tezamen de enige R.K. muziekvereniging in de hoofdstad. R.K. muzikanten, die lid zijn van een neutrale muziekvereniging, wat met strookt met het uitdrukkelijk verlangen van het Hoogwaardig Episcopaat, en ook zij, die in jaren niet meer hebben over de tram- °n ous- vrijwel leeg. Het gevolg is. dat de voor- vaii iicb aailvcll aamlSiü muii dienster,. Doch omgekeerd ste tram bij_ elke halte moet stoppen, kanten dat Amsterdam telt Beide liar- klaagt ook het Gemeente- oat deze tram vertraging krijgt, omdat -•' lijk Vervoerbedrijf over het in- en uitstappen in een volle tram de houding van het pu- nu eenmaal niet vlug kan gebeuren, en bliek. En wa3r twee kij- dat derhalve ook de achter hem rij ven, ."ebben twee schuld, dende wagentrein van dezelfde lijn op- Wethouder mr. v. Wijck, die de on- gehouden wordt. Er is maar zeer wei- dankbare taak heeft om het Gem. Ver- nig voos nodig om het dienstrooster van voerbedrijf te laten floreren ten bate een gehele lijn op deze wijze in de war van de gemeentetc-u? en toch de tarieven te sturen. De passagiers bij de halten geblazen, maar toch wel weer zouden de laagste van de wereld te houden, gaan dan mopperen, omdat de tram willen musiceren, worden uitgenodigd he.c-ft eens in de Raad opgemerkt, dat, als zolang wegblijft en toch is het de schuld lid le worden van bovengenoemde har- het Amsterdamse publiek niet over de van de passagiers zelf. Als men nu eens monievereniging. Men kan zich daar- tram klaagt, er dan wat ontbreekt, dan bedacht dat men nel zo gauw thuis- voor in verbinding stellen met de is er iets niet in ordebij het pu- komt als men de achterste tramtrein secretaris van de gezamenlijke harmo- bliek. Want een volmaakte Amsterdam- neemt, dat men bovendien veel meer njeën de heer H F v d Linden re tram is. althanr in Amsterdam, 01,- ruim» in die reagens ter beschikking Euiks'loterdijk 130 huis, Amsterdam-N denkbaar- heeft en dat de dienst vlotter loopt, dan Waarover het publiek ten opzichte er misschien eens verbetering in .an de tram klaagt, is bekend genoeg kernen Maar Amsterdammers zijn een Laten we nu eens een functionaris van eigen slag mensen, zo verzuchtte hij, ze w het bedrijf, die wij onlangs spraken lGren het toch nooit! Zie maar naar de dag gewag van de reusachtige sponta.-m zelf aan het woord 'Men eist soms. zo ophoping van passagiers in het ach- aangeboden hulp. welke dit goedgeefse zeide hij. meer Wagens ti|dens de spits- torste deel van de wagens. Hoe dikwijls Amsterdam de slachtoffers van de uren. Maar spitsuren'bestaan er eigen- is niet gevraagd om in de wagens door stormramp biedt. De telefoon op ons lijk niet, hoogstens spitskwartieren. De te lopen? Het is gewoon tegen dove- bureau staat niet stil en de redactie is grootste drukte begint even over viif mansoren gezegd! En dus dient het pu- bereid genoeg van alle mededelingen uur, duurt dan een kwartier, zinkt vei1- bliek de hand in eigen boezem te ste- goede nota te nemen. Helaas zijn er volgens even in. om tegen half zes weer ken als het klaagt. Maar „kankeren" zit echter altijd personen en soms ook ïn- voor een kwartier op fe leven. Tegen zes ÖG Amsterdammer nu eenmaal in het stellingen bij wie meer de reclame dan uu" is de drukte volkomen voorbij. En bloed, De tram is daar een prachtig ob- u"~ voor die twee kwartieren zou men 'le jeet voor! omvang van het wagenpark moeten uit breiden? Dan zouden heel wat wagen.' de gehele dag op twee kwartieren Hulp Met grote voldoening maken wij elke Efarmonie naastenliefde drijfveer voor hun da den is. Men zal het ons dus niet kwalijk nemen, als wij bij iedere melding even overwegen °f uitsluitend de hulp aan de slachtoffers op de voorgrond staat -*oneebraiirt sttïri en dat kan (teen j0^pEsj3ifnvfren!Sh AmstenTam'i WMt da"r eaat fiet °m- enkel bedmjt zich veroorloven, al zou- 'd harmonie „St. Caecilia» van de den de tarieven ook nog zo hoog wor- KAR hebben momenteel een bezel- den gesteld. Het Amsterdam e bedrijf, A" B dat met nauwelijks verhoogde vooroor- Jin8 ,.^an actl e eertig m logse tarieven moet werken, kan zich erwijl voorts nog tien jongelui de deze weelde zeker niet permitteren, kunst van het musiceren aan net Bovendien is het volgens onze zegsman leren zijn. De opkomst op de repetitie- niet waar, dat er in die spitstijd te avonden is uitstekend en ook de oe- weinig wagens rijden. Alleen, het pu- langstelling voor de muziekcursus, die Correspondentie voor en over deze rubriek gelieve men te adres seren: Dagblad „De Nieuwe Dag" rubriek „Onder de Westertoren" N.Z. Voorburgwal 65—73, Amster dam (C.). inb lichting langs het kanaal zo spoeèvc mogelijk wordt voltooid en vooral dieln de bruggen sterk wordt verbeterd. - 1 n De heer Le Cavalier maakte bezWtoe dat het Rijk zo weinig bijdraagt. Slechm de personeelsbeaiening en de strootra kosten zijn voor het Rijk. En waarisc dragen de gemeenten Velsen en Zaai31 dam niet bij? Ze profiteren toch ofr< van de radar-installatie! !3^ Burgemeester d'Ailly antwoordde djur het Rijk eerst helemaal niet had wilwev medewerken en dat Amsterdam zelf alljW heeft moeten doen. Het Rijk vreest n. dat na het Noordzeekanaal, de Nieuw g Waterweg en de Schelde moeten volgei c Dat het Rijk nu enige medewerking ver leent is al een vooruitgang. Aandran,1 moet worden uitgeoefend dat die mede werking groter wordt. En ook dat <t verlichting langs het Noordzeekanaa beter wordt, De burgemeester beloofd! deze aandrang te zullen uitoefenen. Uitslagen N.T.T.B., afd. Amsterdam Heren: le klasse A: DTS 1—S en V 2 54; B: CSM 1Jong Leven 2 2—6; US 1ATTC 1 1—9, A VGA 3—S en V 1 3—2: C: Rapid 6—AMVJ 2 3—7; 2e,, klasse A: Ned. Lloyd 7—Ned Lloyd 5, 4—6, Ned. Lloyd 5—VVGA 3 5—5; B: Energia 1—Rapid 8 4—6; C: Ned. Lloyd, 6—KK 1 9—1; D: PTDA 1—VVGA 2 3—7, Shell 2—Sparta 5 3—7, RapiditaSi 2—S en 3 3—7; E: Hermes 1— Bl.lust1' 2 10—0, KLM 1—Rapid 7 7—3; Z: TTB 2. TTB 1 010; 3e klasse: A: AVGA 6 Shell 3 37. Rapid 9—Insulinde 1 82,; GGD 2Vole wijck 3 8—2; B; US 481.-' lust 4 6—4, DTS 3—Surinamekw. 1 5—5, WVA 2—Nufa 2 2—8, A TTC 3—Hermcs'l 2 4—6; C: Tevo 1—PTDA 2 9—1; D: Maccabi 3—ATTC 4 6—4, S en V 5— SPZ 3 5—5: E: Cellar 1—OG 4 10—0;! G: Bempa 2—Sparta 8 7—3, KLM 2— CSCA 1 64; H: Bl.lust 3Renovatum 1 3—7, Nehamy 4—GHB 2 5—5; K: Shell 4—CSM 3 3—7, WVR 1—US 5 3—7, POVAC 6WVR 1 8—2: Z: GVO 2— GVO 1 3—7. TTB 4—TTB 3 5—5; 4» klasse: A: WVA 4—Volewijck 5 5—b; Surinamekw. 3GGD 3 46; C. Tevo 4—SMA 3 8—2. Bl.lust 5—PSZ 4 22; D: Bernet 1Jav. Bank 5 82; E; Jong Leven 4PVWA 64. Sparta 10— IBM 3 10—0; F: Shell 5—ANDB 2 0—10; G: Sparta 12—IBM. 1 8—2. AVGA 11— NSM 1 010; H' Jong Leven 3Het IJ 2 2—9, Plan West 1—RVB 1 7—3 WVR 2—Vesnucci 2 8—2; J: US 8—AVGA 12 3—7, SMA 2—DOS 1 8—2; K: Suriname kw. 2Nehamy 6 100; L: Sorry 2 AVGA 13 7—3, AVGA 13—SMN 1 2—8; M: Het IJ 1—Alb. Heijn 4 9—1, Nehamv 7Cellar 2 0—10: N: ITolver 4—Jav, Bank 2 28; O: Rapiditas 3Under wood 2 10—0, PCB 1—Ned. Lloyd 10 19; P: Insulinde 2Argus 1 28, Tevo 3—DOS 3 4—6, DOS 2—Ins. 2 3—7; Q: J. Leven 5Sparta 15 46, PSZ 5KLM 4 55; S: Jonidlau 1Joniclau 2 100, DTS 7—AVGA 17 10—0, AVGA 17— Joniclau 1 1—9; Z: Hille—ZTTC 4 3—7. Dames: 3e klasse A: Sparta 1Alb. Heijn 1 5—; B: Shell 1Jong Leven 2 7—3, Bl.lust 2—US 1 3—7; C: CSV 1— Shell 2 1—9. WGA 1—Hermes 2 8—2; D: DTS 1Nehamy 1 37; 2e klasse A: GHB 2—Jovo 1 0—10. Ned. Lloyd 1— Bl.lust 3 1—9, Shell 4—VVGA 2 1—9, Tevo 1Ford 1 0—10; B: Sorry 1Alb. Heijn 3 55; C: Jovo 2Hema 2 46, Bempa 3Ned. Lloyd 3 73, Hema 2 Argus 1 82; D: Duphar 1OG 1 73, Energia 1Jav. Bank 1 55; E: Bem pa 2—APSR 2 9—1, Victoria 1—Shell 3 0—10; F: AVGA 3—Sparta 3 2—8, Ned. Lloyd 2—Hille 1 10—0. R.K. scholen in Sloten De raad heeft f 2090.60 beschikbaar gesteld als vergoeding voor .bezettirgs- schade aan gebouwen en inventaris van de R.K. scholen van de St. Pancratius- parochie te Sloten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2