EUROPA'S EENHEID '71 Eis: twee keer levenslang Kapitein van „Faustus draagt grove schuld Al zou Stalin's rijk ineenstorten, l J toch blijft de algehele federatie l J der continentale strijdkrachten l Wenselijk in het belang can Om lijf en leden Fr ankrijks Vrees Maar tdch. Ander aspect HELP GIRO 9575 Gered Insp.-gen. voor de Scheepvaart: Vrijgesproken Bioscopen Zondag gesloten Radio-reportages over hele wereld GEVECHT OM DE RESTEN VAN THOLEN MOORD OP OUDE KWEKER: Lezers schrijven. VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG (Van onze diplomatieke medewerker) SEDERT de val van het Franse kabinet-Pinay, en de vervanging van de minis ter van Buitenlandse Zaken Robert Schuman door Bi- dault, heeft men nog vaker dan voorheen de vrees horen uiten, dat het streven naar een Europese Defensie Ge meenschap op dood spoor dreigt te geraken. Mocht dit waar blijken, dan zou men het ten zeerste dienen te betreuren. Temeer, nu er in de Sovjet-Unie symp tomen van een ernstige bin nenlands-politieke crisis vallen waar te nemen, welke voor het Westen een aanma ning tot zo groot mogelijke waakzaamheid inhouden. In het algemeen zijn alle grote pogingen om het herstel en zo mogelijk de éénwording van Europa te bevorderen wij den ken hierbjj aan de Marshallhulp, het Atlantisch Pact en de EDG- plannen geïnspireerd door de mogelijkheid van een communis tische aanval op de vrije wereld. Dit is, gezien de dreigende hou ding, die Moskou sinds 1947 aan nam jegens het Westen, maar al te logisch. Maar thans, nu de Sovjet-Unie te kampen blijkt te hebben met binnenlandse moeilijkheden van ernstige aard, verrijst aan de po litieke hemel van het Westen een nieuw probleem: Men dient na melijk wel degelijk rekening te houden met de mogelijkheid, dat het oorlogsgevaar uit het Oosten als gevolg van de aldaar heer sende binnenlandse moeilijkhe den, geleidelijk zal verflauwen zo niet plotseling uitgeschakeld zal worden. Deze mogelijkheid wordt hier vooral daarom geponeerd, omdat in het laatste geval een perfect werkende Europese Defensie Ge meenschap (EDG) van minstens even groot belang moet worden geacht als tijdens een eventuele oorlog. Theoretisch kan men uiteraard rekening houden met de kans. dat Moskou. uit het evenwicht geslagen door economische stag natie en binnenlandse beroerin gen, zou besluiten tot een despe rate aanvalsoorlog. DOCH indien dit zou geschie den, dan behoeven wij niet in de eerste plaats ons hoofd te breken over de wijze, waarop de Europese divisies en regimen ten behoren te zijn ingedeeld. Want dan gaat het in de eerste plaats om een massale krachtsin spanning ter verdediging van lijf en leden, of men nu Duitser, Fransman. Nederlander of wie dan ook is. Mocht het echter in de Sovjet- Unie uitlopen op een ineenstor ting, dan is juist een federaal Europees leger, door zijn vorm èn doelstelling, van het aller grootste belang voor de opbouw van een verenigd Europa. Immers, een verzwakking van het centrale Sovjet-gezag zou de situatie in Ruslands Europese va zalstaten terstond even actueel als kritiek kunnen maken. Zou daar een tijdelijk „politiek va cuum" ontstaan, dan behoort di onmiddellijk, maar eveneens tijdelijk door het Westen te worden opgevuld, om een ware chaos te voorkomen. Dit zou ten goede van geheel Europa kunnen geschieden door een tot tevredenheid function- nerend en werkelijk-federaal be zettingsleger. Wij twijfelen er aan of het eveneens tot heil van Europa zou zijn, indien 't behoud van orde en rust in de betrok- ken gebieden individueel zou moeten worden toevertrouwd aan nationale legers, zélfs al zouden deze nationale legers optreden in een federaal verband. Nu wij dit hebben opgemerkt moeten wij wel even de andere kant van de medaille bekijken: De bezwaren, die vooral in Frankrijk geuit worden teger. een federaal Europees leger, dus tegen het huidige plan voor eer. Europese Defensie Gemeenschap. FRANSE politici en burgers vrezen, dat Duitsland ook al omdat Frankrijk, beziggehou den in Indo-China en Afrika, niet zijn volle aandacht aan zijn militaire belangen in Europa kan wijden een al te groot, zo niet overwegend aandeel zou krijgen in de verdedigingszaken van on: vasteland. Een dergelijk militair over wicht van Duitsland zou kunnen leiden tot een economisch over wicht. De bewijzen hiervan vind: men rijkelijk in de geschiedenis van ons werelddeel. Men denke slechts aan het Franse militaire (en daardoor politieke en daardoor óók weer economische) overwicht in de bij de „Kleine Entente" betrokken landen van Centraal-Europa, na 1918. Of aan het in Polen gecon centreerde Franse overwicht in Oost-Europa omstreeks diezelfde tijd. Hitler's vreemde carrière le verde eveneens een voorbeeld: Hij begon in 1933, in een dóór en dóór verarmd en met schulden belast Duitsland. Uit dit verarm de land forceerde hij evenwel in vier jaren tijd de machtige legers, waarmee hij zijn aanvankelijk zo succesvolle tocht naar de hege monie op ons vasteland aanving. Is het wonder, dat de Fransen zich huiverachtig gevoelen, zodra er plannen aan de orde komen pm Duitsland op enigerlei wijze in te schakelen bij de gemeen schappelijke verdediging? Onder dit licht bezien is het wel verklaarbaar, dat vele Fran sen pleiten voor een uit natio nale strijdkrachten samengesteld Europees leger, onder Europees commando, waarbij Frankrijk het recht zou toekomen op een numeriek overwicht ten opzichte van de Duitse troepensterkte. gebieden als Oost-Duitsland, Polen of Bohemen de orde her steld en tijdelijk gehandhaafd zou moeten worden door Westeuro- pese troepen, dan zouden wij de voorkeur moeten geven aan een troepenmacht, samengesteld uit verschillende nationaliteiten. En hierbij zijn wij zowel de Franse beduchtheid als de politieke mis lukkingen van Hitier indachtig. Immers, gebieden als Oost- Duitsland en Polen kunnen na een eventuele ineenstorting van het tegenwoordige regiem beter op de been geholpen wor den door troepen van gemengde nationaliteit dan b.v. door natio nale Duitse eenheden, al zouden zij staan onder Europees bevel. Zo ook zijn voor Tsjechoslovakije dergelijke gemengde troepen te verkiezen boven b.v. Franse en voor Hongarije boven b.v. Ita liaanse nationale eenheden. Wérkelijk, wanneer men aan een gefedereerd Europees leger denkt en dan niet alleen met de mogelijkheid van een oorlog, doch tevens met de kans op tij den van vrede voor ogen dan lijken ons de enorme voordelen van een algehele federatie van alle Europese strijdkrachten ver re te verkiezen boven de con structie van gefedereerde natio nale strijdkrachten, zoals de Fransen op het ogenblik blijken te prefereren. Bovendien zou in een algehele federatie der strijdkrachten de contróle op de Duitse weerbaar heid veel beter uitgeoefend kun nen worden dan wanneer Duits land over eigen nationale strijd- - krachten, wel niet onder eigen commando maar dan toch wel onder eigen „beheer", zou komen te beschikken. Men denke ook hierbij aan het verleden. EEN ander aspect van de nieuwe vervolgingen in de Sovjet- Unie zal wel vanuit de vergader zaal van het gebouw der Vere nigde Naties bezien moeten wor den: Zowel het Kremlin als Wash ington heeft herhaalde malen be toogd. dat het Sovjet-regime en de Westelijke democratieën in vrede naast elkander kunnen leven. Dat zulks kan, zal wellicht waar Zijn, maar dan moet het ook strikt „n a a s t" elkaar zijn, met een IJzeren Gordijn er tussen. In het gebouw der Verenigde Naties leeft men echter niet naast maar met elkaar. De Sovjet-Unie heeft aldaar (reeds door het veto recht) medezeggenschap in de politiek en in de organisatie der Westelijke wereld! Afgezien van het feit, dat de Westelijke wereld generlei mede zeggenschap in de politiek ach ter het IJzeren Gordijn heeft, hebben alle leden zich verplicht gemeenschappelijk (èn een ieder voor zich) zekere regelen en maatstaven na te komen, waar van er één thans opnieuw op de meest flagrante wijze door Mos kou met de voeten wordt getre den: die. betreffende de Rechten van de Mens! Zullen de „Westelijke" leden der V.N. thans hun stem verhef fen tegen de schrikbarende men senvervolging in de Sovjet-Unie en in de gebieden, welke ook door onze medewerking (Jalta er. Potsdam!) onder haar bewind werden gesteld? Zo niet. dan dreigt de organi satie der Verenigde Naties, in een van haar fundamentele grond beginselen getroffen, een farce te worden. Zo jat dan zal een veto der Sovjet-Unie een scherp con flict tussen Oost en West en een ernstige crisis in de V.N. teweeg brengen. De nieuwe besluiten en maat regelen van het Kremlin mogen van binnenlands-politieke aard zijn, de consequenties er van zijn voor onze Westelijke samenleving van nog önoverzienbare aard. (Van een onzer verslaggevers.). AMSTERDAM, 5 Febr. De rechtbank te Amsterdam heeft heden de heer J. M. Goedemans, vroeger hoofdredacteur, thans directeur van onze bladen, vrijge sproken van de aanklacht wegens smaadschrift, die door de recher cheur A. B. P. C. was ingediend. Aanleiding tot deze zaak was een bericht, dat een verslaggever van „De TelegraafNieuws van de Dag" in November 1951 had gepubliceerd betreffende de moordzaak te Laren. De officier van Justitie had f 50 subs. 10 dagen hechtenis ge- eist. Verdediger was mr. W. Broer tjes te Amsterdam. Behandeling voor Raad voor de Scheepvaart (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 5 Febr. „Eigen lijk is het tragisch, dat een man, die door grove schuld zijn schip verspeelt, gerechtigd is een scheepscommando te voeren. Hij vormt een gevaar voor de zee vaart, en toch is het niet uitge sloten, dat hij nogmaals voor de Waterweg van Rotterdam zal ver schijnen." Dit was het vernietigend oor deel, dat de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, vandaag velde over George Paleocrassos, gezagvoerder van het m.s. „Faustus", dat in de nacht van 5 op 6 November bij Hoek van Holland op het strand liep en later tussen de pieren verging. Deze scheepsramp, die de haven van Rotterdam een millioenen- schade opleverde, werd vandaag behandeld door de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam. Als een spookschip. Uit getuigenverklaring kwam vast te staan, dat de „Faustus" gelijk een spookschip op de Maasvlakte is verschenen. De juiste tijd van aankomst kon ter zitting niet wor den vastgesteld. Loods Bos heeft 's nachts om drie uur een groot schip met hoge vaart zien naderen en het leek hem toe alsof het Rot terdam voorbij wilde varen, lichtwachter Ackerman. die al 23 jaar van Hoek van Holland uit naar de scheepsmanoeuvres voor de kust heeft zitten turen, ont dekte de „Faustus" al om twee uur 's nachts. Op dat moment werd het weer slechter, er stak een N.O.-storm op en de loods- dienst werd gestaakt. Als de „Faustus" een loodsboot bereikte had het schip de loodslichten juist gedoofd en zo bleef het schip tot tweemaal toe op het nippertje van de zozeer begeerde gids versto ken. In een wijde boog heeft de „Faustus" toen haastig met ge opende luiken en zonder de zee kaarten te raadplegen, koers ge zet naar de beschermingbrengen- de pieren. De 60-jarige licntwachter Acker man heeft het aan zien komen. Nog voordat er iels gebeurde liet hij de bergingsdienst al waar schuwen.... Dat wordt brokken, wist hij. en met de lamp zond hij het alarmerende U-sein naar het schip. Dit bleef echter op zijn fatale koers doorvaren en om 4.30 uur zag Ackerman een zware zee over de brug komen. Het, schip lag vast. De gevolgen van de stranding waren voor schip en haven ellendig. Langzaam maar zeker schoof het wrak op naar de Noorderpier. tot er in de nacht van 7 op 8 November met dreu nend geweld een bres in werd ge slagen en een Panamees vaartuig de belangrijkste zeetoegang ons land versperde. „De stukken, die in het dossier liggen, lopen uiteen, naarmate de kapitein later verklaringen af legt", zo concludeert de inspec teur-generaal. Hij heeft vele be denkingen tegen de explicaties van kapitein Paleocrassos. Direct na de ramp verklaart hij, dat de loods door slecht weer niet aan boord kon komen. Later zegt hij evenwel, dat de loodsen geweigerd hebben te komen. Er is echter geen Nederlandse loods te vinden, die ooit contact met de „Faustus" heeft gehad voor de stranding Later verklaart de kaoitein, dat water in de brandstoftanks zijn olie gedeeltelijk onbruikbaar heeft gemaakt. Maar de stokers weten zich bij een verhoor daarvan niets te herinneren. niet tijdig te sluiten. Daarmee maakte hy zijn schip onzeewaar dig. Hy heeft niet gereageerd op de weerberichten van BBC en Schevcningen. De „Faustus" was met een minimale bemanning be zet. De commandant had haast en geraakte in paniekstemming.... De inspecteur heeft maar twee woorden als oorzaak voor de ramp met de Faustus en hij herhaalt ze telkens weer: „Grove schuld". Uitspraak later. Paniek in kweekschool LOWELL (Massachusetts), 5 Febr. Een vijftigtal meisjes werd gewond, toen vandaag, ten gevolge van een ontploffing van een acetyleen-brander, brand uitbrak in de meisjeskweek school te Lowell. De vlammen verspreidden zich razend snel over de drie verdiepingen van het gebouw en veroorzaakten een paniek onder 500 leerlingen. En kele gewonden werden in zorg wekkende toestand naar het zie kenhuis overgebracht. (Reuter) Hogfr beroep uitgesteld in Efa-Produka-zaak (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM» 5 Febr. De zaak tegen de 54-jarige J. A. Ch. M„ beherend vennoot van de in 1.949 gefailleerde Efa-Produka Stofzuigerfabrieken te Amster dam, die heden in hoger beroep door het Amsterdamse gerechts hof zou worden behandeld, is we gens het ontbreken van enkele be langrijke getuigen, uitgesteld tot Donderdag 12 Februari. (Advertentie) U heeft een goede kans het ergste van griep en influenza te vermijden. Ontsmet U enkele malen per dag met het geconcentreerde antiseptische O<lol Mondwater. AMSTERDAM, 5 Febr. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond heeft bepaald, dat met het oog op de algemene ge denkdag de bioscopen Zondag in het gehele land gesloten zullen zyn. HILVERSUM, 5 Febr. Om- rocpstations in een groot aantal landen geven radioreportages van de watersnood in Nederland. Ra dioverslaggevers van allerlei na tionaliteiten zijn naar ons land gekomen en maken gebruik van de faciliteiten van verscheidene radio-instanties. Andere landen hebben een be roep gedaan op de Wereldom roep, waarmee zij in connectie staan als afnemers van zogenaam de „transcriptie-programma's". Zo worden van Hilversum uit di recte uitzendingen gemaakt ten behoeve van de NBC in de Ver enigde Staten en de CBC in Ca nada. New York wordt bereikt via een zender van de PTT. Voor Canada wordt elke mid dag een programma in het En gels en in het Frans per kabel naar Londen geleid en vandaar draadloos over de oceaan ge bracht. Vandaag sprak de Canadese ambassadeur, de heer Thomas A. Stone. Hij gaf zijn indrukken weer van de gisteren gehouden tocht van het Cocds Diplomatique bo-mn het getroffen gebied. Voor de Spaanse radio verzorg de de Wereldomroep vanmiddag een programma waarin de am bassadeur van Spanje en de di plomatieke vertegenwoordigers van enkele Zuidamerikaanse sta ten hun indrukken gaven. Dit nroeramma ging over de lijn naar Madrid. Andere programma's gingen over de liin naar omroep organisaties in Parijs, Brussel, Luxemburg en Oslo. ReDortages op Diaten zijn op aanvraag verzonden naar Zuid- Afrika en Indonesië, de Neder landse Antillen en Suriname. PISSAREV BLIJFT IN ARREST DEN HAAG, 5 Febr. De Haagse rechtbank heeft de ge vangenhouding van de Russische journalist Pissarev, die verdacht wordt van spionnage, wederom met 30 dagen verlengd. Grove schuld De gezagvoerder had daglicht af kunnen wachten. Hü had tijd ge noeg om zijn zeekaarten te raad plegen. Hij heeft de onvergefelijke zeemansfout gemaakt, de luiken op de Noordzee te openen en ze (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers). AMSTERDAM, 5 Febr. „Het ergst denkbare geval van moord", zei de officier van Justitie bü de Amsterdamse rechtbank, mr. G. Nubé, in zün requisitoir tegen de 39-jarige G. L., los werkman te Naarden, en de 27-jarige T. J. W. V., grondwerker te Hilversum, tegen wie hü wegens roofmoord levenslange gevangenisstraf eiste. De officier kon kort zijn in dit requisitoir: de feiten waren even gruwelijk als duidelijk. In de vroege morgen van 20 Augustus 1952 pleegden verdachten te Naarden een moordaanslag op de 72-jarige alleenwonende kweker M. V., die zij gezamenlijk, gewa pend met een timmermanshamer en een broodmes, zo deerlijk ver wondden, dat hij vrij spoedig daarop overleed. Maar kort voor hij stierf, kon de bijzonder vitale en krachtige oude man nog de naam van een der daders sta melen. Want het slachtoffer kende verdachte L. En deze wist, dat de oude tuinder 's morgens vroeg vaak veel geld bij zich droeg, als hij terugkwam van de veiling, waar hij zijn producten had ver kocht. Daarover sprak hij met de Hilversummer V. In opwinding door het geld, dat zij in het voor uitzicht zagen, besloten zij reeds de volgende dag het moordplan uit te voeren. Bij het krieken van de morgen zij hadden elkaar om vyf uur te Hilversum ontmoet fietsten zij naar de tuin van de grijsaard. Zij hadden tegenslag. De bejaarde man was die morgen toevallig laat. Als zij nu tot uitvoering van hun plan overgingen, zouden zij niet meer tijdig op hun werk kun nen zijn. „Dat is hij nu", fluisterde L. tot zijn metgezel en vervolgens groette hij de man. 'die zij als hun slachtoffer hadden uitgekozen. Deze liet een joviaal „Goeiemor- ge" horen. De dood ging hem voorbij. Het was uitstel van exe cutie. Twee dagen daarop waren tijd en gelegenheid gunstiger. „Help me eens gauw aan wat boe- renkoolplanten", zei L. tot de oude. „Ik wil ze vandaag nog Uit zetten." „Gerrit, red mij De kweker moest zich daartoe bukken en daarop hadden de rover het aangelegd. V. greep het slachtoffer aan, dat daarna zware slagen met de hamer op het hoofd ontving. Daar hij nog niet bezweek, hanteerden de onverla ten beurtelings het mes, waarmee zij hem de polsen opensneden en ten slotte nog een snede over de keel toebrachten. „Gerrit. red mij, Gerrit.smeekte de grijs aard tot L. Vergeefs. Naar zijn portemonnaie graai end, constateerden zij, dat in zijn achterzak zich alleen een tabaks doos bevond. Zijn jas openruk kend, grepen zij zijn portefeuille. Daarmee namen zij de vlucht en sprongen op de fiets. Op de weg keken zij nog even om naar de tuin. „Hij staat", fluisterde L. ont zet. „Geen nood", meende zijn me deplichtige. „Hij heeft zoveel bloed verloren, dat hij het niet lang meer kan maken." Ergens op de hei verdeelden zij de buit. Hun werk had f 700 op geleverd Maar de oude man leefde nog langer dan zij hadden bevroed. Een buurman, die om zes uur aan kwam om zijn werk in de aan grenzende tuin te beginnen, trof hem nog levend aan. „L. Co. hebben het gedaanfluisterde de gewonde, die bij de overbren ging naar het ziekenhuis stierf. „Hij moet dood L. en zyn compagnon zaten er in de verdachtenbank onaan doenlijk bij Ona.andoenlijk en stompzinnig. V., blond en blozend, lachte zélfs wat om de verklarin gen van L. Zij poogden .elkaar het leeuwendeel van het gruwe lijke bedrijf in de eenzaam gele gen tuin in de schoenen te sohui- ven. L. poogde nog even vol te houden dat zij n et de opzet had den gehad te doden, maar enkele vragen van de president, mr. J. Meihuizen, deden hem spoedig in een veelzeggend zwijgen verval len. Had L. niet tot zijn rotgenoot gezegd „Hij moet dood, want hij kent mij goeden had V. daarop niet geknikt en geantwoord: „Dat moet dan maar gebeuren...,"? Korte verklaringen van de ge tuigen, de buurman, een politie beambte, de dokter.levens lang. De verdedigers, mr. C. v. d. Oudenrijn en mr, D. Boonen, spra ken hun afschuw over de mis daad en hun deernis met de fa milie van het slachtoffer uit. Zii baseerden hun pleidooi op het over de twee mannen uitgebrach te psychiatrisch rapport. Hier.n wordt V. een gevaarlijke psyeno- paath genoemd. Hij is al eerder bij een (mislukte) roofoverval betrokken geweest. L. wordt daar entegen niet verminderd toereke ningsvatbaar geacht, doch wel als een wilskrachtloze, gemakkelijk te beïnvloeden fantast geschetst. De officier had het feit. dat V. verminderd toerekeningsvatbaar meet worden genoemd, in zijn re quisitoir gememoreerd, maar hij achtte met terbeschikkingstelling van de regering, zoals de vorige maal met V. was geschied, de gemeenschap r. et langer afdoen de tegen dit individu beschermd. Uitspraak: 19 Februari. BRIEVEN AAN DE REDACTIE Ln ceze ruDries Kunnen alleen bijdragen worden geplaatst, die voorzien zijn van de naam van de inzender. Slechts wanneer daar toe een zeer dringende reden be staat. kan met initialen worden volstaan. Noodleniging I In verband met de leniging van de grote nood wil ik gaarne het navol gende voorstel doen: Alle rekening houders van de postchèque- en giro dienst z(jn verplicht een bedrag var f 5 als waarborgsom te laten staan Dit komt hierop neer dat practisch al le rekeninghouders dit bedrag als ai- geschreven beschouwen. Indien nu de postchèque- en giro. dienst zijn medewerking hieraan wil verlenen kan deze waarborgsom bu voorbeeld teruggebracht worden to i l.Alle rekeninghouders staan dan zodoende een bedrag af van f 4 zon der dat zij extra-offers hiervoor be hoeven te brengen. Indien er allO.UOU rekeninghouders zijn (misschien zijn er meer) is dit al een bedrag van millioen gulden d.at direct gestort kan worden in het Nat. Rampenfonds. Amsterdam. W. Hooft Ondergraven duinen en dijken Naar verluidt zou de ramp mede daaraan te wijten zyn dat de Duit sers de duinen en dijken ondergraven hebben. Ik neem voetstoots aan. dat duinen en dijken door de bunker- werkzaamheden der Duitsers veel ge leden hebben. Maar dan is het toch onvergeeflijk dat het tot 1953 moe: duren en er eerst een ramp over Nederland moet komen eer mer maatregelen neemt. Welk een grove nalatigheidl Rotterdam. J. M. van Bel Veldhuis Goed verslag Alle hulde aan uw speciale vei slaggever voor zijn prachtige repor tage: „Stavenisse, vergeten dorp op vergeten eiland". Dat was eerste rangs journalistiek werk! Den Haag. D. Koekebakker, Verbond van Ned. Werkgevers Carnaval niet geheel afgelast? Met volkomen begrip las ik in dagblad dat de gehele carnavalsviering in Breda dit jaar is afgelast. Zelf Zui derling zijnde, begrijp ik, wat dit voor de Bredanaars wil zeggen, en ik wil hier openlijk mijn respect betuigen voor het bestuur van de feestorgani- satie, die tot dit besluit is gekomen. Met verwondering las ik echter ver der, dat in verschillende andere ge meenten sleohts de feestelijkheden in de week van 2 tot 7 Februari zijn af gelast. Zouden er in die gemeenten dan nog Nederlanders wonen, die di rect na de genoemde week wel in de carnavalsroes zouden willen overgaan? Leeft bij die Nederlanders dan niet het vreselijke besef, dat circa 10% van ons volk in grote nood verkeert? Zou het geen al te grote contraverse zijn tegenover al de spontane hulp acties. waar, op grote schaal, zelfs het buitenland aan deelneemt en in mee leeft? Nijmegen. Ir. P. J. F. van Horssen. Voetbalrecettes voor slachtoffers Laat de K.N.V.B. één Zondag reser veren voor het laten spelen van vriendschappelijke wedstrijden van alle eerste- en tweede-klassers in den lande. Ik vertrouw dat de verenigin gen hieraan haar medewerking willen verlenen. Laat deze wedstrijden vrij van lasting en verdere onkosten zijn, stel dan deze recettes in dienst var noodlijdenden van de verschrikkelijk ste ramp welke een deel van ons volk zo ontzettend zwaar getroffen heeft. Met de compelitieladder zitten we tooh al in het gedrang, die éne dag in dienst van menslievend werk kan er mi. nog wel bij. Nijmegen, a. Schaeffer Vrede op aarde Toen ik oP Eerste Kerstdag naar de radio zat te luisteren werd de pret tige kerststemming eensklaps ver stoord en de kerstboodschap onthei ligd door iemand, die zich zeker ge roepen voelde een modern kerst sprookje op te voeren. Voor een aan tal kinderen liet deze een Er.gel uit de hemel afdalen met een boodschap aan de machthebbers in het Kremlin. De oppermachtigen in de Sovjet-Unie werden voor de keus gesteld zich bin nen 40 dagen te bekeren of de vrese lijke gevolgen van Gods toom aan den lijve te ondervinden. Want als de gestelde termijn zou zijn verstreken, dan zou de wereldstad Moskou door het hemelse gericht worden vernie- tigd tot de grond toe. Wel zeer vrede lievend en in overeenstemming met de kerstgedachte. Mijns inzien is de onmenselijkheid van deze kerstgeschie denis dieper in de kleine kinder zieltjes doorgedrongen dan men ver moedt. Waarschijnlijk is mijn kort zichtigheid ook oorzaak, dat ik niet kan begrijpen, dat zoiets mogelijk is in ons democratisch landje, waar alle gezindten naar de radio luisteren en de overheid zich bercemt op ae bres te staan voor de Godsdienstige over tuiging van al haar onderdanen. Be ben geen volgeling van één of ander politieke of religieuze richting, maar voor de manier, waarop in be deelde radiio-uitzending met de geeste lijke goederen'van ons volk tegen die van een ander volk wordt geageerd en de kerstboodschap zo wordt ont heiligd. heb ik slechts één woord:, „misselijk". Rijk-Haarlemmermeer A. KEMP. Verenist de wereld vlucht. Maar is tenslotte het optreden van de mensen, die talloze steden in Nederland in Duitsland in Enge land etc hebben gebombardeerd, waardoor honderdduizenden onschul- cigen direct of indirect zijn gedood of verminkt., ndet evengoed misdadig? Iedere oorlog, hetzij een aanvals- of verdedigingsoorlog, is wreed en bar baars ofschoon wij het voeren daar van verbloemen met prachtige woor den als liefde eer. plicht geweten etc. Ik heb aan mijn dienstplicht voldaan en ben niet links of rechts Ik meen slechts er op te moeten wijzen, dat toevalligheden als land, milieu en om standigheden de mens vormen. Verenigt de wereld, dan komt er vrede. Oud-Loosdrecht Ir. P C. v. Steeden- DIJKEN OP TEXEL ZSWAAR GEHAVEND (Van onze correspondent). DEN HELDER. 5 Febr. Woensdag was de toestand op Texel, waar nog steeds een per soon wordt vermist, zeer kritiek. Het aantal gaten in de dijk, vooral in het gebied ten Oosten van Oos- terefid. van de Kaap tot aan de Krasse Keet. is ontstellend groot en er wordt met man en macht gewerkt om deze met zandzakken te dichten. Het meest bedreigde punt is de Oostersluis. Ook de Noorderdyk, de dijk tussen de ondergelopen polder „De Eendracht" en de polder „Het Noorden", blijft een zwak punt, waardoor de iaatste gevaar loopt eveneens te worden overstroomd. Het vee is reeds naar een ander deel van Texel geëvacueerd en ook voor de evacuatie van de bewo ners maakte men Woensdag reeds voorbereidingen. Personeel van de D.U.W. en de Kon. Marine werken hard om de polder Het Noorden voor het zeewater te bewaren. Inmiddels heeft de burgemeester van Den Burg. in verband met de opgestoken storm, besloten, op nieuw de centraalposl in het ge meentehuis te betrekken. Oo de nog niet geheel herstelde dijken zijn wachten geplaatst. Tegen referendaris half jaar geëist (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 6 Febr. De officier bü de Haagse rechtbank eiste Donderdag tegen de 41-jarige P. H. P., perschef met de rang van referendaris bü het ministerie van Financiën, zes maanden gevange nisstraf, waarvan 2 voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar. Verdachte had in Juli 1945, toen hij nog ambtenaar was bij het Centraal Distributiekantoor, van mevr. J. M. uit Nijmegen, de echt genote van een ex-N.S.B,-er, 30 bankbiljetten van 100 ontvan gen, welk geld hij voor haar zou „wegstoppen", daar haar man het anders zou moeten inleveren. Het geld heeft zij echter nooit terug gezien. Voorts had verdachte in de zo mer van 1952 dienstreizen ge maakt, o.a. naar Roosendaal en Nijmegen, volgens zijn opgave per trein. Achteraf bleek, dai hy gra tis per auto had gereisd, maar het geld had hy toch geïnd. Verder is nog gebleken, dat P. ?or hij zyn aanstelling kreeg bij de afdeling perszaken van bet ministerie van Financiën, nooit journalist was geweest, terwijl hij bij zijn sollicitatie had meege deeld. dat hij als journalist aan „De Gelderlander" verbonden was geweest. De officier vond de handelwijze van verdachte „zeer bedenkelijk". Uitspraak 19 Februari. BIJ NIEÜW-STR1JEN op Tholen bevindt zich het laatste deel van het eiland dat nog niet door de zee is f verzwolgen. Iedere dag ech- ter moeien de dichters van de gaten in de dijken terrein aan het water prijsgeven. On deze I plaats bij het. dorp zijn de zandzakken reeds overspoeld. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3