pakt Waterstaat herstel aan Rampenfonds f IIV2 millioen Het water is sterker Prins per helicopter van dorp tot dorp Zwermen vliegtuigen kris-kras door elkaar Na een maand gaat weer trein over Moerdijk Vissers redden 2000 Puttenaren OVERWELDIGENDE OFFERZIN 99 DULLES PRUST ADENAUER Koningin bij de evacué s Verzekering dekt haar schade GRIEPWEER! Gevers en gaven Zee-, land- en luchtmacht w erken voorbeeldig samen Duizenden pseudo-cli j kwerkers bevechten Voorne's behoud Pessimisme onder agrariërs VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG 5 ZEEHWS-VLAANDEREN BIJNA WATERDICHT (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 Febr. Het stemt hoopvol te weten dat reeds enkele dagen na de grote ramp met man en macht wordt gewerkt, stug en gestadig, aan een snel en deugdelijk herstel van de enorme schade. Zelfs een bij uitstek des kundige kan niet schatten, op geen millioenen na, welk bedrag de aangerichte schade beloopt. Het is de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, die op rustige, vertrouwenwekkende wijze, deze gegevens en een overzicht van het laatste nieuws van het waterfront ver strekt. j~^ IT staat wel vast:_ niet alleen wordt gepoogd her en der .gaten te dichten en provisori sche maatregelen te nemen, doch ook streeft men er naar de weg en spoorverbindingen zo snel als mogelijk is te herstellen, opdat de wederopbouw een aanvang kan nemen en de geëvacueerden weer naar hun haardsteden kunnen terugkeren. Wat Noord-Brabant betreft: tussen het Keizersveer en Hank zijn reeds zeven kleine en een groot gat gedicht. Ten Noorden van Hank tot Nieuwendijk is plaatselijk een voorlopige water kering aangelegd en bij Kille is men hard bezig met een gat van zeventig meter wijdte en vier meter diepte te dichten. Ter weerszijden van de Moerdijkbrug worden de gaten in de dijken ge dicht. Herstel Moerdijk Over twee weken verwacht men te kunnen beginnen met het repareren van de weg naar het Zuiden en van de spoorbaan, met de voorbereiding waarvan reeds een aanvang gemaakt is. Na een maand hoopt men de spoorbaan weer gereed te hebben. Over twee weken hoopt men ook de waterkering ten Noorden en ten Zuiden van het Hollandse Diep weer in orde te hebben. Tussen Rodevaart en Willemstad zijn er niet minder dan tien gaten in de dijk. De gemeente Willem stad heeft reeds een aannemer gecharterd, die spoedig zal begin nen met de uitvoering van de werken. Situatie in Zeeland In Zeeland wordt de West- kapellese zeedijk provisorisch her steld, ten einde deze te vrijwaren voor verdere beschadiging. In de duinen van Westkapelde wordt het zoute water weggepompt. De gaten in de dijken langs het Veergat zullen zeer binnenkort weer gesloten zijn. De spoorweg over de Sloedam is niet bescha digd en zodra de gaten bij het Veergat gedicht zijn kunnen ook de weg en de spoorbaan hersteld worden. Over veertien dagen hoopt men reeds hiermee te kun nen beginnen. Gisteren is een verkennings- ploeg naar Oost-Zuid-Beveland vertrokken, opdat dit vak spoediL zou worden aangevat, waardoor weg- en spoorverbindingen snel zullen kunnen worden hersteld. Dit snel moet men evenwel niet al te letterlijk opnemen, omdat er ontelbare gaten in dit dijkvak zijn ten Oosten van Kruiningen en bij Rilland Bath en er een eb- en vloedbeweging is van anderhalve meter. Maar men doet, wat men kan om de verbinding met de vaste wal te herstellen. In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt momenteel tussen de Braakman en Terneuzen het werk aan de nieu we Neuzenpolder energiek aan gepakt. Vandaag is men reeds hiermede begonnen. De overige beschadigingen en de gaten in Zeeuwsch-Vlaanderen leveren geen moeilijkheden op. Men zal slagen, aldus ir. Maris, maar de tijdsduur is onbekend. Pompen werken reeds Van de 3300 hectaren die Zeeuwsch-Vlaanderen over stroomd zijn, konden reeds 2500 van het buitenwater afgesloten worden. Op de 2500 hectaren is men reeds begonnen met het lo zen van het water. In Noord-Be^eland evenals op Zuid-Beveland in de omgeving van Wolphaartsdijk is de situatie nut zo somber als men gedacht heeft Het werk za'. hier wel be staan uit droog grondwerk, dat door de Heidemaatschappij zal kunnen worden uitgevoerd Zeer ernstig is de situatie op het eiland Tholen en St. Philips- land, waar ongetwijfeld zeer grote herstelwerkzaamheden verricht zullen moeten worden. Ir. Maris heeft de burgemeester van Tholen aangeraden, een slapersdijk te la ten maken rond de bebouwde kom van zijn gemeente. Wat Noord-Holland betreft op Texel is men begonnen met het herstel van de Eendrachts- polder. Over de beschadigingen aan de duinen langs de Noordzee zijn nog geen voldoende gege vens binnen. Wel kan hier gespro ken worden van een ernstige af slag. Afdamming Positief ontkennend beant woordde ir. Maris de vraag, of het onderhoud van de zeewerin gen door zuinigheid na de oor log geleden heeft. De ramp, de grootste sedert eeuwen, heeft ons land van 175.000 ha beroofd. De belangstelling voor de gedachte om de zeegaten af te dammen acht ir. Maris begrijpelijk, maar dit is geen kinderachtige zaak. Het betekent het gelijktijdig afsluiten van Oosterschelde, Gre- velingen en Haringvliet, zeega ten, die dertig tot veertig meter diep zijn in gebieden, waar een zeer groot eb en vloedversehil is. Zulk een werk eist een lang durige grondige voorbereiding en ir. Maris herinnerde er aan, dat de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera, in de Tweede Kamer heeft medege deeld, dat de afsluiting van het Haringvliet in studie is. (Advertentie) Koeien op sleeptouw (Va-n onze Haagse redactie). SCHEVENINGEN, 6 Febr. Stoere Scheveningse vissers, die met 19 sloepen direct na de ramp naar het eiland Putten vertrok ken. hebben kans gezien dar 2000 Puttenaren te redden en meer dan 1000 koeien- Nadat zij in Scheveningen wa ren teruggekeerd, hebben zij zich ogenblikkelijk gereed gemaakt voor een nieuwe tocht, ditmaal naar de Zeeuwse eilanden. In Pu-tten hadden zij speciaal het gebied van Abbebroek. Oudenhoorn en Zuidland gekozen Een groot deel van het vee moest al zwemmend achter de sloepen op sleeptouw worden ge nomen en de vissers hadden hier bij de niet gmakkelijke taak de koppen der honderden koeien tij dens dez etochi dor het water naar boven te houden. waard is nog niet gedicht. Met lede ogen moeien de arbeiders' het herstelwerk staken, want de vloed ver nielt weer alles wat tijdens eb tot stand werd gebracht. „GOOI GELD IN DAT WATER!" DEN HAAG, 5 Febr. Het Nationaal Rampenfonds heeft tot vandaag een bedrag van ruim 1114 millioen geboekt. In dit bedrag zün de toegezegde, doch nog niet ontvangen bijdragen nog niet verwerkt. Aldus kon Z.K.H. prins Bemhard vanavond via de radio bekend maken. Te voren had de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kor- tenhorst, door de radio meege deeld. dat het Rijk geheel buiten het Rampenfonds staat. Het fonds is een zuiver particuliere instel ling, die zelf over de besteding van de gelden beslist. Wèl geeft het Rijk belastingfaciliteiten aan hen, die in het fonds bijdragen storten. En deze bijdragen blijven rijke lijk vloeien, in de vorm van parti culiere giften, maar dikwijls ook als opbrengst van grotere acties, die reeds zijn of nog worden be gonnen. De Boek. en Tijdschrif- tenhandel bv. voert in de week van 9 t/m 14 Febr. in Amsterdam en het Gooi een campagne om bij verkoop van elk exemplaar van een binnen, of buitenlands tijd schrift één cent beschikbaar te stellen. Ook de exploitanten van leesportefeuilles doen mee en gezien de zeer grote verkoop van tijdschriften wordt een flink be drag verwacht. Deel van loon De bakkersgezellen Ln geheel Nederland zullen 10% van hun loon afstaan, en de opbrengs' daarvan zal door de werkgevers worden verdubbeld. Bovendien zullen de bakkers uit de noodge. bieden ook aan materieel worden geholpen. Een buitenlandse reder, voor wie Wilton-Feyenoord schepen in aanbouw heeft, stortte 5000 in het Rampenfonds. De z.g. Waters noodcommissie schenkt uit haar kapitaal 250.000. De bond v; Ned. militaire oorlogsslachtoffers. 1000. De Esso-Nederland schonk 100.000 en haar personeel 2% van hét maandsalaris. Korea-strijders Aan boord van H.M. „Piet Hein", op weg van Korea naar Nederland, werd 2000 ingeza meld ofwel 8 per lid van de bemanning. Orkest- en personeels, leden van het Rott. Philharmo. nisch Orkest gaven een dag sala. ris. De bemanning van de „Poly- dorus" en de „Teucer" van de mij Oceaan maakten resp. 310 en 650 over. De patiënten van het i sanatorium Beatrixoord te Appel scha schonken 630 en het ver plegend personeel maar liefst 3600. Een straatcollecte in Utrecht: 93.000. De prov. staten van Limburg 50.000. De bisschop van Roermond, mgr. dr. Lemmens. maakte 10.000 over. Daarbuiten wijst de giro van de prov. Lim burg nog ruim 122.000 aan, maar dit zal nog wel verveelvoudigd worden. In Friesland is het be drag van IV2 milioen reeds ruim overschreden. Een collecte bij de Fordfabrieken in Amsterdam bracht f 37.000 op, waarvan 13.500 van het personeel (ge middeld 20 per persoon) en 23.500 van de directie. Tot in de gehuchten En dan de collecten in de dor pen en steden, die uur na uur de meest fantastische bedragen zien geven. Een enkele greep: het gehucht Boer in Friesland (96 in woners) 3300 ofwel 36 per in woner. De Friese dorpjes Span- num en Edens, samen 400 zielen, offerden 10.000, d.i. f 25 per in woner. Zuidbarge (bij Emmen) met 108 gezinnen: 4565 ofwel ruim 42 per gezin. Westerbork (Drente) gaf 41.252 of ca. 30 per gezin. Heeze (N.-Br.) bracht, afgezien van de girostortingen, 15.000 bijeen; en de boeren ga ven apart nog 58.000 kg veevoer. En zo kan men doorgaan maar dit zij voldoende om een in. druk te geven van de overweldi. jende gulheid, waarmee «Neder- and offert voor zijn slachtoffers. Niet alleen Nederland. Ook in de overzeese gebiedsdelen. Cu racao vond voor zijn actie een gulden slagzin: „Gooi geld in dat water!" En dat slaat in. Men ver. wacht, dat de 100.000 bewoners van dit eiland in de West nog voor het einde van de week bijna millioen Nederlandse guldens hebben bijeengebracht. Wat de acties op Aruba, Bonaire en de andere eilanden opbrachten, is nog niet bekend, maar ook daarvoor zijn de verwachtingen hoog gespannen. En hetzelfde geldt voor Suriname. Ook in de West wordt Neder land niet vergeten! DEN HAAG, 6 Febr. Met een helicopter heeft prins Bemhard gisteren de gehele dag verschei dene zwaar getroffen gemeenten bezocht, voornamelijk op Schou wen en Dulveland, Noord-Beve land en Zuid-Beveland. 's Morgens was hij opgestegen van het vliegveld Soesterberg. Op het vliegveld Haamstede stapte de Prins over in het hefschroefvlieg- tuig. Op vele plaatsen sloeg Z.K.H de evacuatie der bevolking gade. Hij prees in het bijzonder de moe dige houding van de burgemees ters der geteisterde plaatsen, met wie hij zich uitvoerig onderhield over de te nemen maatregelen. Ook was de Prins vol lof ovei het werk van de Nederlandse strijdkrachten en de buitenlandse militairen. Om ongeveer halfvijf landde de BONN, 5 Febr. Minister Fos ter Dulles en Harold Stas'sen. de directeur van de wederzijdse hulpverlening (MSA) zijn na een kort inleidend onderhoud met kanselier Adenauer, vandaag be gonnen met een reeks besprekin gen met Duitse en geallieerde lei ders. Na zijn onderhoud met dr. Adenauer legde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken een korte verklaring af, waarin hij o.a. de Duitse kanselier prees als een van de grote na-oorlogse staatslieden. Dulles verklaarde deze reis naar de zes EDG-landen te hebben gemaakt, omdat deze landen, op de drempel van een grote omwenteling staan, die de nationale rivaliteit zal verhan gen door eenheid. (Reuter) (Van een speciale verslaggever) VALKENBURG, 6 Febr. „Het vliegen boven de overstroomde gebieden is bij slecht weer, zoals Donderdagmiddag, uiterst ge vaarlijk, want de vele toestellen, die komen droppen, moeten dan wegens het lage wolkendek be neden de 500 voet blijven. En daar ze van alle kanten komen is de kans op botsingen niet ge ring". Dit vertelde de kapitein-vlie ger-waarnemer J. H. Lukkien, die als Hoofd Operatie van de Trans- portvliegafdelimg te Valkenburg juist per Dakota een vlucht met droppings boven de Zeeuwse eilanden had gemaakt. „Het is een wonder, dat er nog geen ongevallen gebeurd zijn. Er zijn wel vastgestelde luchtwegen op de route heen en terug, maar boven het ondergelopen gebied vliegt alles kriskras door eikaar. En dan worden we soms nog ge- Koningin bij evacué's in Amersfoort AMERSFOORT, 5 Febr. H. M. de Koningin heeft Donder dagmiddag, in gezelschap van de Commissaris der Koningin in Utrecht, M. A. Reinalda, de ge meentelijke markthal in Amers foort bezocht, waar zij zich op de hoogte stelde van de maatregelen, die de gemeente in samenwerking met het Rode Kruis genomen had voor de ontvangst en ver zorging van de vluchtelingen uit Goeiee en Overflakkee. Ongeveer 30U evacué's zijn tot nu toe in Amersfoort aangekomen. Nu AMSTERDAM, 5 Febr. Om trent de verzekering van schade aan opstallen en inboedels door overstroming ten gevolge van dijk doorbraak vernemen wij. dat ver schillende grotë maatschappijen in haar „uitgebreide gevaren"-polis- sen (zowel voor inboedels als voor opstallen) alle gevolgen van storm, waaronder ook schade door dijk doorbraak en overstroming, ten volle voor haar rekening nemen. Deze ..uitgebreide gevaren"- polissen zijn ook in de streken, die thans door de ramp zijn getroffen, in groten getale zonder enige be perking afgegeven. Hulp voor huisdieren uit noodgebieden DEN" HAAG. 5 Febr. De stichting „Amivedi" te Den Haag, die in Amerongen een nationaal tehuis voor zwervende dieren wil inrichten, roept de hulp in van hen, die thans ook de lijdende huisdieren uit de noodgebieden willen helpen. De stichting heeft in. Ameron gen reeds de beschikking over enige schuren en wil verder de nodige hokken trachten te lenen. Hun, die bereid zijn de stichting te helpen met hokken, manden, voedsel, enz. en eventueel met het transport, wordt verzocht dit per omgaande op te geven aan: Stichting ..Amivedi", Ant. Duyck- straat 6, Den Haag, tel. 556137. Men wordt verzocht geen arti kelen op te sturen. hinderd door sportvliegers, die niets met de actie te maken heb ben. Dat zullen wel Belgen zijn, want de Nederlanders zijn al ge waarschuwd". Kapitein Lukkien heeft met zijn vrachtkist een lastige dropping gehad op een zeer kort terrein, waarop bundels zandzakken moesten worden gemikt. Dat was bij St. Maartensdijk op Tholen. Ondanks het slechte weer dropten daar drie kisten achter elkaar: een KLM-Dakota, een Transva-Dakota en een Packet van de Amerika nen. Ook telefoon gedropt „Boven Bruinisse op Duiveland hebben wè een telefoontoestel ge parachuteerd", vertelt de kapitein verder. „En boven Goes werden achthonderd paar rubberhand schoenen afgeworpen voor het op ruimen van cadavers". ,Het droppen zelf is ook niet zonder risico. Toen we een zware bundel zandzakken uitwierpen, bleef die vastzitten aan ons hori zontale roer. De machine begon te slingeren, maar de bundel wil de niet loslaten. Het werd een moeilijke terugweg". Gelukkig heeft de Dakota met het ongewenste vrachtje aan zijn staart toch rog een goede landing gemaakt. In de Transva-loods zijn intus sen vele handen bezig zakken te vullen met brood en andere le vensmiddelen. De voorraden wor den bijna even snel verpakt en in geladen als ze worden aange voerd. „Morgen gaan we ook een mil lioen sigaretten droppen", vertelt de piloot ons. Ondanks zijn door gebrek aan nachtrust hol staande ogen toont deze man een groot enthousiasme. Hij haast zich weer naar zijn vliegtuig, lucht en wa ter tegemoet, om nog meer land genoten te helpen. Wat is er in deze bange dagen mooier dan de- gevleugelde hulp? Britten vragen advies LONDEN, 5 Febr. De Britse autoriteiten hebben aan de Neder landse experts advies gevraagd over de meest doeltreffende wijze van ontzilting van het overstroom de gebied in Engeland. (A.P.). Advertentie) Voorkom een pijolijke keel met de beproefde geneeskracht van U wil ik het eens niet hebben over degenen, die zich opzet telijk en uit reclame-oogmerk niet houden aan het dringende verzoek giften alleen te sturen aan het Rampenfonds het is walge lijk die lijstjes te lezen van de gaven, die de organisators „door hun bemiddeling" opzenden en aldus nodeloos administratieve kosten veroorzaken, doch zij mo gen dan hun kleine profijtje van de algemene nood hebben.Doch daar was Zondag jl. een Amster damse werkloze, W. S., wonend aan de Prinsengracht, die trachtte naar de noodgebieden te komen, hetwelk aanvankelijk niet lukte, daar er geen transport was. Doch hij is er dan ten slotte met enkele kameraden in geslaagd. Toen zijn vrouw zich meldde bij de gebrui kelijke instantie, werd haar mede gedeeld dat haar man zichzelf moest presenteren. „Die is naar de watersnood," antwoordde ze.. ,Dat kan u wel zeggen," sprak de ambtenaar. En de vrouw kon zonder ondersteuning vertrekken. Als nu de eerste verdrietige tij den voorbij zijn en men moe is van de doorstane emoties.als de radioprogramma's weer nor maal worden (hoewel en wat de misère betreft nog wel voor jaren Beethoven en Bach en Handel in het verschiet liggen) hoe zal het dan gaan met de getroffenen? Zo goed als er voor een bepaald in stituut maar één ramp bestond, namelijk dat het niet meer zou bestaan, zo goed bestaat het ge vaar dat rampenvoorzieningen, die zich over enkele jaren uitstrek ken gaan, doodlopen in het zand der ambtenarij. Zal nu de Kamer er op toezien, dat men na vijf of zes jaar niemand plaagt met ein- deloz'e formulieren? Dat er niet, zoals nu, nog gevochten moet wor den om de tijdens de oorlog ge leden schade vergoed te krijgen? Dat niemand zal vragen: „Waters nood zegt u? Maar kunt u bewij zen, dat er zes jaar geleden door u schade geleden is? Kunt u be wijzen, dat er een watersnood was? En waar was u op dat ogen blik? In een boom? Wie gaat er nou in een boom zitten 'snachts. dan hoort u in bed!" Een inwoner van Loosdrecht schrijft mij: Op Zondag 2 Februa ri lag ik met griep te bed er werd geklopt en er stond een jon gen met een zuidwester op en een regenjas aan, die vroeg of wij wat konden missen voor de getroffen gebieden. Wij hebben gauw wat bij elkander gepakt. De jongeman vertelde, dat hij op drie adressen geweest was, waar men hem had gezegd: Zo iets doen wij niet op Zondag! Ja, wij zijn soms zeer medelij dende burgers en pakken vaak zo het een en ander in, waaraan Zeeuwse boeren en boerinnen heel wat hebben, zoals smokings en afgedankte avondjaponnen. Het vuur zal nog wel even bran den, doch wij moeten het maar duchtig in observatie houden. Er zyn hier en daar plunderaars ge weest, maar er zijn ook huiche-. laars, luilakken en lieden, die zo overtuigd zijn van eigen autori teit, dat zij anderen voor de benen lopen en de boel in de war sturen. PASQUINO. MILITAIRE CENTRAALPOST OP CLINGENDAEL (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, 6 Febr. Alle draden van de militaire hulpver lening te water, te land en door de lucht lopen thans samen in de centrale bunker op Clingendael, nabij de Generale Staf. Naar deze enorme bunker, een Duitse erfe nis, heeft zich behalve het staf- kwartier van de territoriale be velhebber, luit.-generaal D. C. Buurman van Vreeden, ook de staf van de commandant Zee macht uit De:i Helder, schout-bij- nacht Burghard, verplaatst. Hier zetelen de „hersenen" van het enorme militaire hulpverle ningsapparaat. Alle verbindngen komen achter deze metersdikke betonmuren tot stand. Alle aanvragen cm hulp en bijstand komen hier binnen, alle bevelen aan de actieve onderde len worden hier koortsachtig uit- geseind. Motorordonnansen stuiven weg Ij-ponten te Hellevoetsluis 3000 Evacué's in Den Bosch DEN BOSCH, 6 Febr. Don derdagmiddag vijf uur waren in het opvangcentrum van de Bos sche Veemarkthallen ongeveer 4000 evacué's gepasseerd, voorna melijk vluchtelingen uit Over flakkee. Van hen zijn 3000 bij particulieren in Den Bosch onder gebracht, de overigen vonden in de buurt onderdak. Het is al enige malen voorge komen, dat kinderen hun tijdelijk adres niet terug konden vinden Men doet er goed aan de kinderen Prins op het vliegveld Ypenburg een kaartje bij zich te laten dra- Daarna voerde hij besprekingen gen, waarop naam en adres staan met het Nationaal Rampenfonds. I van hun gastheer. DE KONINGIN heeft Don derdag bezoeken gebracht aan evacuatiecentra te Zeist, Baarn, Utrecht en Amers foort, waar zij zich op de hoogte stelde van de werk zaamheden. In Utrecht, waar juist zeven autobussen met 300 vluchtelingen aankwa men, maakte de Koningin een ontroerend moment me de, toen een vrouw uit een bus stapte, die haar reeds doodgewaande zuster uil een andere bus zag komen. Hier ziet men onze Koningin in gesprek met evacué's te Utrecht. BURGEMEESTER VERDRONKEN Officieel is vastgesteld, dat de burgemeester van Rilland Bath is omgekomen. Hij zou meegereden zijn met een autobus waarmee hulp zou worden gehaald. Toen dit voertuig moest keren, stapte hij uit en lichtte bij. Op dat mo- men kwam een vloed van water en het was hem onmogelijk de bus nog te bereiken. De chauffeur moest op het dak van zijn voertuig klimmen en kon later worden gered. Op dezelfde plaats werd een waterbouwkun dig opzichter, die op zijn motor fiets reed, door het water meege sleurd. WATER STIJGT NOG BIJ HEENVLIET HELLEVOETSLUIS, li Febr. Met alle krachten van dui zenden helpers, militairen en burgers, studenten en schooljon. gens, is men gisteren aan het werk gegaan om het gebied ten Westen van het Voornse Kanaal te behouden. Een onafzienbare file autobussen, vrachtwagens en militaire voertuigen passeert bij Nieuwe Sluis de brug over het Voornse Kanaal, richting Den BrielHellevoetsluis. De Westelijke dijkweg van het kanaal wordt in aller ijl verste vigd. Rechts van het kanaal ligt alles onder; links liggen nog honderden hectaren kostbaar polderland droog. En de water wolf blijft vreten. Het verkeer Hellevoetsluis- Rotterdam gaat langs deze Westelijke kanaaldijk. Een ver binding, die niet verloren mag gaan. Van Nieuwesluis naar Zwjartewaal moet een gammele, oude slaper het zware verkeer verwerken. Bij Spijkenisse worden zandzakken gevuld met grond van opgespoten land en zyn honderden dag en nacht bezig. Als de avond valt komen sterke zoeklichten in actie, die voortzetting van deze arbeid mogelijk maken. De weg van Spijkenisse West waarts wordt bij Heenvliet sterk door het water bedreigd. Men mag nog slechts aan één kant rijden en er zijn zeer zwakke punten, waar met zandzakken en ijzeren platen versterkingen worden aangebracht. Water stijgt De Zuidzijde van Heenvliet ligt onder water, dat nog steeds stijgt. Gistermorgen stond het tot in de kozijnen, 's middags bijna tot de dakgoot. En ook dit is een kostbare, vitale verbinding. In Hellevoetsluis zelf worden met boten regelmatig evacué'* uit Oude en Nieuwe Tonge, Som. melsdjjk en Middelharnis aan gevoerd. Ook de laatste plaatsen worden namelijk ontruimd. Het zijn zowaar gemeentelijke Amsterdamse IJveerboten, n.l. de „IJveer 2" en de ,,IJveer 6" o.l.v. adjunct-hoofdinspecteur Thuman en de beide kapiteins Faikema en De Gooijer, met hun eigen Amsterdamse bemannin gen, die hier op vreemd en zout water varen, maar een prachtige pendeldienst onderhouden. Deze boten zijn door hun bouw uitermate geschikt voor massavervoer, terwijl de grote kajuiten onderin voor velen een veilig en warm onderdak bete kenen. In Middelharnis is intussen vanmorgen de gasfabriek weer in werking gekomen. of komen ronkend aan. Dag en nacht wordt in en om deze cen trale bunker gewerkt, gezwoegd, geploeterd om overal, waar bet nodig is. de nood door militaire hulp te lenigen. Nauwe samenwerking Tussen ihet territoriaal com mando en het commandement der zeemacht is onder deze tragische omstandigheden een nauwe en te voren ongekende samenwer king tot stand gekomen. Het staat nu wel vast, dat de militaire hulp aan de geteisterde gebieden voor beeldig georganiseerd is. Centrale mijnenveger 2000 Man marinepersoneel neemt actief deel aan het red dingswerk. Kapïtein-ter-zee O. de Booy uit Rotterdam dirigeert de nieuw aankomende vaartuigen van Hellevoetsluis uit naar de „Abrahann van der Hulst", de grootste mijnenveger met gerin ge diepgang, die voor Zierikzee kruist en aan boord waarvan de kapiteïn-ter-zee J. F. van Duim, bekend onderzeebootcommandant tijdens de oorlog, de boten van nadere aanwijzingen voorziet, zo dat ze precies daarheen gaan, waar hulp het hardst nodig is. (Van onze correspondent). ARNHEM, 6 Febr. In land en tuinbouwkringen valt weinig te bespeuren van het optimisme, waarvan door vooraanstaande fi guren uit handel en industrie werd getuigd, aldus de heer v. d. Ley, voorzitter van de Gelderse Mij- van Landbouw, in zyn ope ningsrede van de algemene ver gadering in Arnhem. De stemming in de agrarische sector is integendeel gedrukt en wordt gekenmerkt door een ge mis aan vertrouwen. De akker bouw maakt zich ongerust over de dalende graanprijs, de vee houders zijn ontevreden over de moeilijkheden bij de afzet van varkens, de melkpoeder-export geeft al maandenlang reden, tot ernstige bezorgdheid, terwijl de kaasmarkt in dit winterseizoen opvallend onstabiel is. Critiek had spreker op de pla nologische dienst, die het platte land nog te zeer ziet als recrea tie-oord. in plaats van rekening te houden met zijn wezenlijke functie in de volksgemeenschap. Volgens het jaarverslag van de maatschappij is het ledental in 1952 met 275 teruggelopen tot 10.140.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2