our naai ETT2T7R1 Hoofdstad voorlopig nog m reserve LUCHTBRUG BIJ DAG EN BIJ NACHT Schoppenboer ONZE DIJKEN EDG-pact strijdig met grondwet -HELP GIRO 9575 Artsen en technici geland -HELP GIRO 9575 PUZZLE DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Gilbert Harding, meest gevierde radio, en televisieman van Engeland, glunderde vergenoegd op een modeshow, waar hij met een piannequin een lap stof keurde. Deze vriendelijkheid schijnt slecht te passen bij zijn be hoefte om te zeggen wat hij denkt en zo ontelbaren voor het hoofd te stoten. Zie; Gevierde Nurks. BIJ iedere overstromings ramp stelt men zich de vraag of tegen een dergelijk geweld niets bestand is of dat de dijken niet zo sterk zijn als mogelijk ware. In Den Haag antwoordde men mij, dat naar menselijke bereke ning alle maatregelen waren ge nomen om de dijken zo sterk mogelijk te doen zijn. De mo dernste in de IJselmeerpolders (hebben zich schitterend gehou den. Ook de andere, die veelal 'honderden jaren oud zijn, mogen zeer soliede worden geacht. Te gen 'n springvloed als deze, diè eenmaal in enkele honderden ja ren voorkomt, zijn geen afdoende voorzorgen te treffen. Andere mening Iii het in 1947 van de hand van T. Huitema verschenen boek „Dijken", lees ik: „De Staatscommissie (inge steld na de stormvloed van 13 Januari 1916) gaf in overweging geen rekening te houden met verschijnselen, die zich volgens haar kansrekening nog niet een maal per eeuw zullen voordoen... "Voor de veiligheid achter water keringen in het algemeen is een advies als dat der Commissie fu nest. Het versterkt de ten op zichte 'van dijken al veel te ster ke neiging tot optimisme, tot het uitstellen van verbeteringen om de kosten of anderszins.Als een stand gemiddeld eenmaal in een zekere periode voorkomt, be tekent dit volstrekt niet, dat de vervulling komt aan het einde van die periode. Evengoed is dit mogelijk aan het begin, of wel licht is al een groot deel van die periode verstreken, zodat het noodlot zich al in ait of in een der eerstkomende jaren zal vol trekken". Assurantie WELK GEDEELTE van de overstromingsschade door verzekering wordt gedekt. is r.iet bij benadering te overzien. in de kringen van verzeke ringsmaatschappijen vertelt men mij, dat tegen overstromings schade geen aparte verzekering mogelijk is. Wel kan men zich daartegen mede dekken in een soort „all risk"-verzekering. De afzonderlijke maatschap pijen dekken ook dan echter niet meer dan tien procent van de schade. Houders van beurspolissen kunnen wel op vergoeding van de gehele schade aanspraak ma ken. Van deze polissen bestaan er duizenden, ook in de getroffen gebieden. Merkwaardig is, dat vrijwel uitsluitend woonhuizen en win kelpanden aldus zijn verzekerd, weinig fabrieken en andere gro te gebouwen. Help de kunst helpen! EEN EXPOSITIE, die geen aan beveling nodig benoort te hebben, is die van werken van Amsterdamse beeldende kunste naars in de expositiezaal van Gerzon in de Kalverstraat. De gehele opbrengst gaat naar het Rampenfonds. Toen de tentoonstelling werd ge opend, hingen er ongeveer tach tig werken. Het zullen er voor lopig tachtig blijven, want de verkochte stukken worden on middellijk weer aangevuld. Er zullen geen lege plekken zijn. Ik zag er zeer mooie dingen en opvallend lage prijzen. Wie het er alleen maar om te doen zou zijn een koopje te halen, heeft een unieke kans. En wie vindt, dat hij te weinig betaalt, mag zo veel meer geven als zijn hart in geeft. Bij de Moderne Boekhandel in de Leidsestraat liggen mapjes met vijf originele houtsneden van JEANNE BIERUMA OOS- TING. De prijs: f 12.50. De. op brengst: voor het Rampenfonds. te houden, maar het is gelukt. De dijk'rondom het eiland vertoont een 80-tal gaten, maar slechts een 20-tal is ernstig. Het is misschien wel mogelijk, dat aan het einde van het iaar het eiland weer ge heel droog zal zijn. Voorne-Putten Ook op Voorne-Putten heerst weer optimisme. Er waren twee ernstige doorbraken aan de Zuid kant van Putten, maar de toestand op het eiland is in de afgelopen nacht stabiel gebleven en thans verwacht men een verbétering Voorne is nagenoeg geheel droog gebleven en op Putten de om geving van Geervliet en Spijke- nisse. Hoeksche Waard Op de zo zwaar getroffen Hoek sche Waard heeft men het met ongelofelijke inspanning eveneens kunnen redden. Het zijn hier voor al da Zuidkant en de Noordooste lijke zijde met 's-Gravendeel en Puttershoek, waar de gevolgen ernstig zijn geweest.Er is thans groot materieel ter plaatse en de pompen zijn in volle werking. Dordrecht en omgeving Op het eiland van Dordrecht is ïen er reeds in geslaagd alle „aten te Richten. Dé BiesboSch- polder ter grootte van iOQÖ hect aren is reeds weer geheel droog. De Alblassarwaard is onderge lopen door e'en ernstige doorbraak bij Papendrecht. Door de gunstige ligging aan groot vaarwater was echter spoedig groot materieel ter plaatse, zodat de toestand zich verder gunstig laat aanzien. Mis schien zal het gat reeds aan het einde van de week dicht zijn. De Krimpenerwaard heeft dezer dagen historie geschreven. Onder respectvol toezien der ingenieurs is de buitengemeen fraaie pres tatie geleverd, het gat op één dag te dienten. De dijk van Rotterdam naar Gouda was beschadigd, maar met Gevierd© Nurks TOT „persoonlijkheid van het jaar", zowel in radio als in televisie, kozen tienduizenden Engelsen de 43-jarige vrijgezel GILBERT HARDING. Hij was in zijn leven politie agent en schoolmeester, werd bij na dominee, en is nu de man met de reputatie alles te zeggen, wat hij op het hart heeft. Als question-master van het door de VARA in ..Het hangt aan de muur en net tikt" tot in fi nesses geïmiteerde programma ..Twenty Questions" werd hij een tijdlang aan de kant gezet, om dat hij zich onparlementair had uitgedrukt. Over de paarden- schïlder Sir Alfred Munnings, een grootheid, zei hij voor de mi crofoon: „Als ik één van zijn paarden heb gezien, ken ik het hele zoodje wel." Dinsdagavond verscheen hij voor 'n „rechtbank" van jongeren, die hem onder handen namen over zijn uitlating deze rug- gegraatloze en met de lepel ge voede jonge generatie. Harding kan het niet laten op ontelbare tenen te staan, maar men neemt het hem blijkbaar niet kwalijk. Hij kan trouwens vriendelijk kijken, zoals op een modeshow (zie foto), waar. hij met een mannequin een lap stof bevoelde, alsof hij er verstand van had. Zulke karweitjes beho ren bij het werk van een.popu laire radioman. Jöhn Foster Dulles ONZE hoge overheidsdienaren, die vandaag zullen spreken met JOHN FOSTER DULLES, de nieuwe minister van Buiten landse Zaken der V.S., krijgen een goeae oe fening in ge laatsstudie. Dulles staat er om bekend, dat aan zijn gezicht nooit I te zien is wat hij denkt, er zelfs zijn naas te medewer kers hebben grote moeite om zijn gevoe lens te peilen. Achter zijn „stalen" ge zicht verbergt zich echter fijne zin voor humor en on der zijn met indifferentie gedragen kle ren klopt het hart van een man met hoge morele standaarden. Dulles zal hier geen redevoe ringen houden. Anders zou men bemerken, dat zijn onmelodieuze stem en de sombere bouw van zijn speeches geheel in .overeen stemming zijn met Dulles' uiter lijk. In zijn advocatentijd heeft het gebrek aan oratorisch talent zich niet gewroken. Hij haalde een inkomen van meer dan een ton per jaar. Geen tegengif nodig DE OUDERS van een der Ne derlandse leerling-vliegers, die thans worden opgeleid bij de Amerikaanse luchtmacht, zonden een vaatje Nederlandse haring naar Bryan, Texas, waar de jon geman is gestationneerd. De haringen werden schoonge maakt en a la Hollandaise naar binnengewerkt. Amerikaanse collega's van de adspirantstrealjagerpiloten wa ren hun verbazing nauwelijks meester, en sommigen kwamen ijlings met glazen melk aandra genals tegengif. Zij waren er pas van overtuigd dat dit een ongevaarlijk Neder lands gebruik is, toen de Neder landers de volgende dag gezond op het appèl verschenen. EN PASSANT Geen orator De haringeters. Van links naar rechts: kpl Benninga, sgt Bognetteau, sgt Groot, sgt De Boer, kpl Van Diermen, kpl Van Beers, kpl Wijsman, kpi Vermeer, kpl Boudens, kpl Jonkers, lste luit. Valstar en kpl Vrolijk. ZEELAND HELPT ZEELAND ZEELAND (Ver. Staten), 5 Febr, - De gemeenteraad van het Amerikaanse stad je Zeeland (Mich.), dat nog oude banden onderhoudt met onze getroffen provin cie Zeeland, heeft er tele grafisch bij Eisenhower op aangedrongen, meer Ne derlanders uit de noodge- bieden in de gelegenheid te stellen naar de Ver. Stalen te emigreren. Het Amerikaanse Zeeland werd. 106 jaren geleden door Nederlandse kolonis ten uit de provincie ge sticht. Burgemeester Dirk Bloemendaal van Zeeland had zijn gemeenteraad gis teren in spoedzitting bij eengeroepen, ten einde de hulpverlening aan Neder land te bespreken. In het telegram aan Eisenhower bel oogde Zee land nog, dat. onbeperkte Immigratie van Nederlan ders in de Ver. Staten in het voordeel van beide lan den zou zijn. „Hulp aan Nederland in het uur van zijn grootste ■nood sinds eeuwen zou de .vriendschap voor de Ver. Staten onmetelijk doen toenemen". man en macht is men er in slaagd een overstroming te belet ten. Men moet zich niet voorstel len wat er gebeurd zou zijn als deze dijk het niet zou hebben ge houden. Hij beschermt een groot deel van Zuid-Holland Rozenburg Het reeds ernstig getroffen Ro zenburg heeft er nog een nieuw gat bij gekregen, naar alle waar schijnlijkheid omdat de schepen op de Nieuwe Waterweg een te grote snelheid hebben ontwikkeld. Ook van dit eiland luidt echter het bericht: Wij zijn aan de win nende hand! Chauffeur overreed colonne VERDACHTE HAD FLINK GEDRONKEN (Van onze correspondent). BREDA, 6 Febr. Donderdag morgen is de Bredase rechtbank begonnen met de behandeling van de zaak tegen de aardappelhande laar A. Voermans uit Roosendaal, die op 30 Mei van het vorige jaar met grote snelheid op een colonne militairen was ingereden. De ge volgen waren zeer ernstig. De wachtmeester van de marechaus see Jonkergauw werd op slag ge dood en 12 andere soldaten wer den gewond. Niet minder dan 38 getuigen waren gedagvaard,'die nog niet allen konden worden ge hoord, toen de zitting voor de tweede maal werd geschorst. Enige klaarheid kwam er tij dens het verhoor van de verdach te, die toegaf die middag en avond voor normale begrippen nogal be hoorlijk te hebben gedronken. De zitting duurt voort. Vele senatoren vóór revisie F 221 -ers (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, 5 Febr. Veelvul dige besluiten Ln afwijking van de adviezen der afdeling geschillen van bestuur van de Raad van Sta te. bevorderen het overheidsgezag niet en zeker niet, wanneer hier bij een Chinese expressie, nl.-,,het verliezen van het gezicht" dienst moet doen, om aan zodanige be- ilissing klem bij te zetten. Deze niet malse critiek krijgt prof. dr. L. J. M. Beel te slikken in het voorlopig verslag der Eer ste Kamer over de begroting van Binnenlandse Zaken. De grote meerderheid van onze Senaat blijkt te gevoelen voor revisie ten behoeve van de z.g. F 221-ers. de overheidsdienaren, die in de be zettingstijd wel slap, maar niet fout zijn geweest. Ettelijke leden keuren het af, dat de 'minister in het geval van de oud-secretaris van de gemeente Krommenie niet het advies tot rechtsherstel van de Raad van State heeft gevolgd. Objectieve berechting van deze en soortge lijke gevallen achten zij door de gewone ambtenarenrechter nood zakelijk. In dit geval schijnt de meerderheid der senatoren het nemen van een contrair besluit door de minister af te keuren. Belg. Raad van State: BRUSSEL. 4 Febr. De Belgi sche Raad van State die zijn goed keuring heeft onthouden aan het wetsontwerp voor de Europese De fensie Gemeenschap, baseert deze afwijzing op de overweging, dat de principes van de. Belgische grondwet „niet in overeenstem ming te brengen zijn met de be palingen van dit verdrag, dat su- pra-nationaie gezagsorganen mach tigt tot het nemen van beslissin gen zonder tussenkomst van de grondwettelijke lichamen", ter wijl de koning het opperbevel over het leger wordt ontnomen en de Kamers de controle op de de fensiepolitiek verliezen. De Raad van State heeft slechts adviserende bevoegdheid. En uit het feit, dat minister Van Zeeland het wetsontwerp gisteren heeft in gediend bij de Kamer die de beslissende stem heeft maakt men op, dat de regering zich aan het afwijzende advies niet zal sto ren. (ANP). RADAR ALS SCHUTTER SEOEL, 5 Febr. Ameri kaanse marine-vliegers hebben in Korea met nieuwe „Skynight"- nachtstraaljagers enkele commu nistische toestellen neergescho ten, zonder dat zij deze toestel len hadden gezien. De „Sky- nights" zijn uitgerust met een radar-apparaat, dat de piloten in staat stelt vijandelijke vlieg tuigen op te sporen en ze onge zien onder vuur te nemen. Een vlieger vertelde, dat hij een communistische jager op zijn scherm had waargenomen. Hij beschoot het met zijn boord wa pens en zag toen plotseling het in brand geschoten vliegtuig uit de donkere wolken tuimelen. De nieuwe nachtjager werd reeds 'in het begin van deze win ter in dienst gesteld, doch eerst vandaag werden bijzonderheden over deze jager vrijgegeven. (Reuter) :f. Kerk Art. 31 K. O. Beroepen :s en te Middenmeer H. W. Noord eand. Kampen; te. Tiel—Zaltbom- G. van Oene, cand. Kampen. I DAAR onze tekenaar zich in de rampgebieden bevindt, kunnen wij van daag de avonturen van Flint van de Vliegende Brigade niet voortzetten. Spoedig zullen Flint, „Ho peloze". Hopkins en Lauri echter de strijd tegen de bende handelaren in ver dovende middelen voort zetten. VJ Schouwburgen Zondag gesloten AMSTERDAM, 5 Febr. Het bestuur van de Vereniging voor Schouwburgdirecties in Neder land dringt er bij de leden stérk op aan a.s. Zondag geen voor stellingen te geven. Naar wij vernemen zal de Am sterdamse Stadsschouwburg in derdaad gesloten zijn. Het A.T.G. voert Zaterdagavond niet „Drie koningenavond". doch de Gijs- breght ten tonele. Ook de direc ties van deze Amsterdamse thea ters overwegen sluiting. De Kon. Schouwburg in Den Haag sluit Zondag zijn deuren. Vrijdagavond wordt „Ondine" ge speeld. Zaterdag „De Kersen tuin". (Advertentie) AMSTERDAM, 5 Febr. Am sterdam wordt wat de hulpver lening betreft, in reserve gehou den, aldus vertelde ons vanmor gen burgemeester A. J. d'Ailly. Dat wil niet zeggen, dat wij niets doen. Reeds Zondagmorgen vroeg heeft Amsterdam 3000 dekens en 350 bedden naar de noodgebieden vervoerd. De Amsterdamse brand weer is met 2 wagens bezig met het leegpompen van huizen. Twee radio-auto's van onze gemeente politie zijn in de getroffen gebie den aanwezig om met hun mobi- lofoon-equipment te zorgen voor de meest noodzakelijke verbin dingen in samenwerking met de Rijkspolitie en de Amateur-radio. Maar nog veel meer doet Am sterdam. Kara'vanen vrachtauto's met volledig nieuwe kleding zijn door de Amsterdamse confectie- industrie naar de getroffen gebie den gebracht. Alle ziekenhuizen hebben thans voor alle eventuali teiten speciale zalen voor zieken en gewonden beschikbaar. Rode- Kruis-personeel uit Amsterdam staat gereed om in deze ruimten het normale verplegend-personeel te assisteren. Adoptie Men heeft mij gevraagd, aldus de burgemeester, waarom wij nog geen getroffen gemeente geadop teerd hebben. Dit kunnen wij tot op heden nog niet doen, omdat sommige gemeenten in het ge troffen gebied reeds door 6 met getroffen gemeenten geadopteerd zijn en andere helemaal niet. Wij wachten derhalve op de vergade ring van de vereniging van Ne derlandse gemeenten, zulks ln overleg met minister Beel, al vorens onze plannen, die groots zijn en waarvoor de raad ook hel half millioen voteerde, op tafel DEN HAAG, 5 Febr. On danks het bijzonder slechte weer van de afgelopen nacht is de hulpverlening door de lucht on afgebroken doorgegaan. In het grootst mogelijke tempo werden ook vannacht enorme hoeveelhe den autobanden (met drijfvermo- gen), rubberboten, zandzakken, voedsel, drinkwaterblikken en medicamenten boven de meest noodlijdende plaatsen op de ver dronken eilanden gedropt. Er worden nu ook dokters en technici met vliegtuigen geland. Naar Haamstede zijn drie chirur gen overgebracht om dringende operaties te verrichten op ern stige patiënten, die van alles verstoken, levensgevaarlijk ter- neerliggen. De nachtelijke landingen ge beurden onder de moeilijkst denkbare omstandigheden en het is dan ook geen wonder, dat daarbij een drietal Austers, een licht type kleine verkennings vliegtuigen, beschadigd zijn: Een bij Melissant en twee bij Haam stede. De toestellen worden met spoed gerepareerd. Uiterst belangrijk werk doen de helicopters. Niiet minder dan 500door koude of verdrinking bedreigde slachtoffers van de overstromingen zijn gered door Amerikaanse hefschroefvliegtui- gen in samenwerking met amphi- bie-vaartuigen. Deze. reddingen gebeurden voor hét grootste deel bij Nieuwe-Tonge, dat thans ge heel geëvacueerd wordt. Ook de Belgische en Britse helicopters verrichten voortdurend reddings werk van onschatbare betekenis. te leggen. Reeds zijn 60 evacué's in de stad. D«izenden en nog eens duizen den Amsterdammers hebben spon taan ruimte voor evacué's opge geven. 70% hiervan betrof kinde ren, doch ook wat dit betreft wordt Amsterdam door de rege ringsinstanties in reserve gehou den. Van alle kanten bereikten ons telegrammen van medeleven. Zelfs de burgemeester van Tokio heeft mij telegrafisch gevraagd, wat hij kon doen, aldus burgemeester d'Ailly. Op onze vraag, of de overstro mingsramp met haar ontstellende financiële consequenties geen in- vloed'heeft op de tunnelbouw, die door het Rijk grotendeels gefinan cierd moet worden, antwoordde de burgemeester, dat het tegendeel waar is. Deze ramp, aldus de bur gemeester, heeft weer eens over duidelijk bewezen, hoe groot het belang van een goede en snelle communicatie is. Schaaknieuws van de M.S.C. (Van onze correspondent) DEN HELDER, 4 Febr Het eerste tiental van de MSC moest met een gehavend team de strijd aanbinden tegen Aalsmeer, Door ziekte waren enkele spelers niet beschikbaar. Niet tegenstaande dat werd er verwoed gestreden. De uitslag was: Aalsmeer I MSG I 21, met een totaal van .zeven afgebroken partijen, die nog beslist moeten worden. De vermoede lijke uitslag wordt- 6',4—314 in het voordeel van MSC. De Helderse ploeg zoo zich dan wederom in haar afde ling kunnen handhaven. MSC II en III, ieder met een speler tekort, leden een 64 en 73 nederlaag, resp. tegen Zaandijk I en Aalsmeer II. De competitie-uitslagen waren; IA: K. de WaardR. Roskam 01; 1B: Van DijkJ. W. Kingma 10, J. Allart,T. Marsman I 01; 2A: P. N. KelderTh. de Jeu >414. C. J. Bosch G. Brandhoff 1—0: 2B: Th. Adriaan- se—J. Beun ',4!4; 3A: B. A. Adriaan- seJ. J. v. t Oosten 10; 3A: H. van AmersfoortL, J. v. Veen 01; 3B: P. KroonF. Kwast 10, C. BuysH. Bartcls 0—1. H. RosseelR, Muller 10. J. WallenburgH. Bais 10, J. Gijsw(jtJ. de Leeuw 10. Winkelsluiting Alkmaar ALKMAAR, 6 Febr. Winkels, die uitsluitend of in hoofdzaak vis, fruit, banket, suikerwerk of cho colade verkopen, mogen met in gang van 8 Februari des Zondags van 2 tot 6 uur geopend zijn. VANAVOND Amsterdam, 6 Febr. THEATEK. Centraal Theater,- 8 u.: Vla Llscabon (Ned. Comedie). KI. Komedie, 8 u.: Potasch en Perlemoer (Gez. Joh. Kaart). Lcidscpieintkcatcr, 8 u.: Blbelonié (A.BC- Nlcuwe De La Mnr-Thcater, 8 u,: Het meisje met de grote voeten (Ensemble Wim Sonneveld). Extase, van 4 u. of; Thé dansant Malanda met zijn orkest. Caramell» van 8 u. a£: Russisch Cabaret Polace van 8 u. af: Rhythm. Club m. m. v. Fola Raymonde (dans). Stadsschouwburg, 8 u.: Gcschlchten aus dem Wienerwnld (Hoofdstad Operette, Carré, 8 u.Vzat., Zond. en Woensd. 2 en 8 u.: Circus Strassburger. Kon. Inst. v. d. Tropen t m. Dinsd. 8 u. Zond. 2.30 en 8 u.: Film, Oosterse mu ziek en dans (voorst, t. b. v. Nat. Ram penfonds). MUZIEK. Oe Suite (le Helmersirtr. 70) 8 u.: Debora err Boukje Land (Quatre mains), BIOSCOPEN. Alhumüra 2.15, 7, 9.30, Za. en Zo. 1.30, 3.46; 7, 9.30: De Storm, 14 J. Apollo 2, 7.15, 9.30, Zo. 1.30, 3.30, 7.15. 9.30: Verboden te kussen, a, 1. Blo 2, 7.15, 9.30, Zo. 1.30, 3.30, 7.15, 9.30: Singln' In the rain, a. 1. Ceintuur 2, 7.15. 9.30. Zo. 1.30. 3 30. 7.15, 9.30: Vrouwen in de nacht, 18 J. Capitol 2. 7.15, 9.30, Zo. 1.30, 3.45. 7.15, 9.30: De Madonna van de zeven manen. 18 -J. Cineac (Damrak) vati 9.30, Zo. van"ll'.3Ó af doorl voorst.: She Is working her way through College, 18 j. Cinema Paristcn van 12 af doorl. voorst.: Do vrnuw mijner dromen, 18 j. '-i._9.30. Zo. 1, 3.45, 6.45, 9.30: :o, 14 J. i Zo. 2.15, 7.15, 9.30: ais je pas getrouwd bent, a. i. Desmot 2.15, 7, 9.30, Za. en Zo. 1.30, 4, 7, 9.30: Hartstocht zonder liefde, 18 J., Do.: Manon, 18 J. Edison 7.15. 9.30. Zo. 1.30, 3.30; 7.15, 9.30, Ma., Di. en Wo. 2: Slarllft, a. 1. Do.: Humoresque. 18 J. Hallen 2. 7.15, 9.30. Zo. 1.30, 3.30, 7.15, 9.30: De schrik van New Orleans. 18 J. [Criterion 2.30. 7.15, 9.30, Zo. 1.30. 3.45. 7 15. 9,30: Le Plalnlr,- 18 J. Luxor 11.30, 1.30, 3.45. 7.15, 9.30, Za. en Zo. 11.30, 1.15, 3.15. 5.15. 7,15. 9.30: Gevleugeld gevaar. 18 j. Nöggerath 1.30, 3.45, 7.15, 9.30: Getuige vermoord. 18 J. Passage 1.30. 3.45, 7.15, 9.30: Hyena's van het Rotsgebergte, 1-1 j. Plaza van 11.30 af doorl. voorst,: Bureau Zedenpolitie, 18 J. IlCX 2. 7.15, 9 30. Zo. 1,30, 3.30, .7.15, 9.30: Als de avondklokken luiden, 14 1, ftlnlto 1.15, 3.30, 7.15. 9.30: Als de avond klokken luiden, I4r J. Koxy 1.30, 3.45, 7.15, 9.30: De laatste grens, 14 J. Royal 1.30. 3.45. 7, 9.30: Verboden Jungle, 18 j. Tuschinski 2.15, 7, 9 30, Za, en Zo. 1,30, 3.45, 7, 9.30: Sterren stralen overal, a.l. Uitkijk 1.15, 3.30, 7.15, 9.30: Alles op een kaart, a. 1. Victoria 2, 7, 9.30, Zo. 1.30, 3.45, 7, 9.30: 7.15. 9.30: De zóón van Ali-Baba. 14 Den Helder, 6 Febr. BIOSCOPEN Tlvoli t/m Ma.: Levend, ingemetseld. 18 j; t/m Do,: De laatste grens, 14 j.; Witte t/m Ma,; Aladdin en zijn. lamp, 14 J.; t/m Do.: Klopjacht, 13 j. Beverwijk, 6 Febr. Luxor-Tiiëater t/m Ma - 7. 9.15; Die Csar- Van „luchtjes" gesproken niemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasm.eulende sigaar of cigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl neemt alle luchtjes weg. "°0« mensu»^tlEEN r'^NEUs OploS! ssing vorige W o" E S T IJ N P G I A A L S U Z E s«tuk$dijk«e: ST»L»BOS»DS EOS»ELF»ART LOTERIJ «GLEE WRANG«HUMUS EN.iK«HELENA R I T«PUT«EER K G M IJ N M N B I Rü N V 1 N E NAAD«HOL»«l G«S«OPSTAND kruiswoord HORIZONTAAL 1 omheining 8 scheepsslaapplaats 0 boog 11 grondsoort 12 damterm 14 stoot 15 verlaagde, toon 16 roofdier 18 ambtshalve (afk.) 19 bijwoord 20 kom 21 riem 23 Nederl. zeeheld 25 Egypt, zonnegod 26 Frans lidwoord 27 godin v. d. huis. haard 30 kadaver 33 insect 34 telwoord 35 inhoudsmaat (afk.) 37 samen met 36 vert. Brabantse gemeente 39 bevel 40 plechtige belofte 42 teleurgesteld 43 soort papegaai 44 blind 46 visrokerij 47 kledingstuk VERTICAAL 1 gebakje 2 jongens (meisjes)- naam (afk.) 3 naar zij meent (afk.) 4 breiterm 5 als voren (afk.) 6 deel van ex-Zuiderzee (afk.) 7 smoezelig 8 beursnotering - 10 onbepaald aantal 13 kleur 16 slang 17 dwaas 19 bijna 20a land in Europa 22 voorkeur 24 echtgenoot 27 muziekinstrument 28 uitroep tot aansporihg 29 beroep 30 insnijding 31 race 32 gaarne 36 samen met 37 hor. Brabantse gemeente 38 telwoord 39 aanw'. voorn.woord 41 aanw. voorn.woord 43 bepaald stuk brood 45 gewicht (afk.) 46 vlaktemaat (afk.) dasftlrstin, t/m Do.: Vrouwenarts Dr. Pre torlus; Kennenicr-Thoatcr t.'m Wo, 7. 9.15: The Crimson Pirate; W. B.-Theater t/m Ma. 8: Godin der Junglo. Wormerveer, 6 Febr. BIOSCOPEN Corso Za. 8.15, Zo. 4.15. Dl. 8: Er op of er- onder. Zo. 8 15, Ma. 8; Wo. 3: Tot ziens in NewOrleans, Do. 8: De beste Krommenie, 6 Febr. BIOSCOPEN Centraal Za. 8.15, Zo. 4.30, Ma en Wo. 8.15: Bruiloftsdag in rep en roer, Zo. 6.30, 8.30. Dl. en Do. 8.15: Othello, de Moor van Venetië. Zandvoort, 6 Febr. BIOSCOPEN Theater Monnpolc t/m Zo. 8: Het barre Noorden, 14 j„ Zo, 2,30: My pall Trigger, a.l Ma 8: De dijk is dicht, 14 .i, (voor stelling t b.v.h. Nat. Rampenfonds!. Dl. en Wó 8 u.: De schat van Monte Christo, 14 j.. Do. 8 u.: Brief encounter. 18 j. BUITENGEWOON VERLOF DEN HAAG, 5 Febr. Zodra de toestand is gestabiliseerd en er tekening, jis gekomen in de evacuatie en de registratie zal aan al het militair personeel in wer kelijke dienst, bij zee-, land- en luchtmacht, afkomstig uit de door de nationale ramp getroffen ge bieden een buitengewoon verlof met familiebezoek worden ver leend van vier dagen. 98 Doden in uraniummijn BERLIJN, 5 Febr. Ooggetui gen hebben medegedeeld, dat bij de ramp van vorige week in de uraniummijnen te Oberschlema (Oost-Duitsland) 98 mijnwerkers het leven hebben verloren. (Reuter) Radio-agenda Nieuws. 7.13 Gram. 7 30 Idem. 8.00 N en weoroer, 8.18 Gram. 8,55 Voor vrouw. 9.00 Giam (9,35—0.40 Water VPRO: 10.00 „Tijdelijk ulteesehake caus. 10,05 Morgenwijding. VARA: 1 Voor arbeiders in continubedrijven. 1 Viool en plano. 12.00 Gram. (12.30—12.33 Land- tuinbouwmeded 13.00 Radiowoekjourn sen l'Ó53" wieg tot het grat -, caus. n> Sportpraatje. 16.30 Philh. 17.15 RA-Varia, 18.20 19 00 Artist. ..Passepartout", Nieuws. 18.15 V HaWailanmuz. 18 45 Grar staalkaart, VPRO: 19, i caus. 19.40-„Het Oude I fijd". caus, 19 55 „Déze week", eaus VA RA: 20.00 Nlouws. '20 05 Govai. progr. 22 00 Socialcommentaar. 22 15 Gram. 22140 „onder de pannen", hoorspel. 23,00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Grom. 715 gymn. L30 Geest. '.45 Gebed en Lit. al 8 00 Nieuws en er. 8.15 Promenadë-ork, 8.55 Gram. 9 00 Voor de hulsvrouw. 9.35 Gram 10.00 Voor kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor zie» 12.00 Angelus. 12.33 Land- en Zonnewijzer. 13.00 i3.20 Lunchcone. un pa Boekbespr. 14 10 Gram. Grat (12.30— Affaire in Trinidad. 18 j., 2.30, 8. Zo. 2. 4.30, 8. Flora Blo: The African Clueen, 14.40 Amateursuitz. 15.15 Ki-un. Lolt. en unsten. 15.55 Radio-Ph:lh. Ork. 16.30 Gre goriaans 17.00 Voor de Jeugd: .18.00 Uevar. muz. 18.15 Journal, week- overz. 18.25 Plano, hammondorgel en- zang. 18.40 Reg.Ultz.: „Zoeklicht West. Deten- 9.10 9 20 Parl.overz. 19.30 Gram. 20.20 „LichtDa- ken", caus. 30.40 ..100 Jaar Kvon^taf". 21.00. Gevar, progr. 31 50 Artuallt 22.00 Amus.muz 22,30 „Wij luiden de zondag ln"l 23.00 Nieuws. 23,15 Nieuws ln Espe ranto- 23.2224 00 Grafn. Engeland. BBC Hom Service. 330 m. Uevar progr. 13,55 Weerber. 14.00 Nieuws 14.10 Gram. L4 5a Orkestconc. 15.30 Amus.muz. 16.00 Gram. 16.2a Sport. 17 20 Orkestconc. 18.00 Voor kinderen. 18.55 Weerber. 19.00 Nieuws. 19,15 Sport. 19.30 Gevar. muz, 20.15 ln- progr, 22,00 Nieuws. 22.13 Hoorspel. 23.43 Gebeden, 24.00—0.03 Nieuws. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Orkestconc. 13,00 Parl. overz. 13.IS Lichte muz. 13 55 Sport. 14.13 Lichte muz. 14.45 Voor kinderen. 15,00 Variété ork, 15 45 Orgelspel 16.00 Mtl. orkest 16.30 Sport. 16.45 Idem. 18 00 Gram. :8.30 Sport. 19.00 Jazzmuz. 19.45 Vragen- beantw. 20,00 Nieuws en radiojournaal. 20.25 Sport. 20.30 Hoorspel. 21 30 Orkest- concert ipl.m. 22.15 Voordr 23.00 Nlouws. 23.15 Gevar. muz. 24:00 Gram. 0.561.00 Nieuws. Brussel, Vlaams. 324 m. U 45 Gram. 12 30 Weerber 12,34 Lichte muz 13.00 Nieuws, 13.15 Vlaamse muz. 13.40 Gevar. muz 15 00 „De Wereld der muziek". 16 00 Accordeonmuz. 16.15 Gram. 16,30 Accor- iz. 16.45 Eng. les. 17.00 Nieuws. Meisjeskoor. 17.30 en 18.10 Gram. 8.30 ICaban. den 22 00 Nieuws muz. 22.45 en 22.55 Gr 23.05—24.00 Gram Engeland. BBC Europ zendingen voor Nedcrlm Eng. les, (Up 224. 49, 4Ï 22,30 Nieuws, Spiegel v sportjournaal. (Op 224 21.45 .^Moderne 11 j- weerber. .22 15-Jazz- 23 00 Nieuws. 15 De Barones bevond zich nu op de hoogte van de piano. Snel gleed haar blik over de gepolitoerde oppervlakte van het mahoniehout. Zij werd zich bewust van een gevoel van buitengewone verlich ting. Het zilvèren blad was leeg.... DE lange woonkamer van Chesham Grove was leëg warm en veilig afgesloten voor het stormweer daar buiten. Bowles had nieuwe kaar ten op de schoorstèenmantel gezet. Acht uur.... acht uur dertig acht uur vijf en veertig.... Het diner was voorbij. Af en toe weerklonk er voetstappen in de hal; voetstappen en stemmen, nu eens zacht en gehaast; dan weer luid en onna tuurlijk vrolijk- de enige aanwijzing, dat er nog gasten in Vanderloon's huis waren. De uurwijzer van de klok stond op negen uur. toen de deur open ging Bowlès verscheen en legde meer blokken op het vuur. Van dat ogenblik af liepen de verschillende gas- n er in en uit. Eerst Sir Henry en Carmelite Star- door Q. Patrick Zonder een woord te spreken volgden de tweè andere mannen hem de hall in. Bowles nam een kaars van een tafel en lichtte hen voor de zware eiken trap op. Zij liepen een donkere gang door naar Starner's kamer. De deur was dicht. Vander- loon deed die open en het drietal haastte zich over de drempel. De kamer zelf was in het donker gehuld, maar het licht van Bowles' kaars verlichtte de groteske scène daar voor hen. De zware gestalte van Joseph naar beneden en zond een geyser van kleine von ken omhoog. Een brandende houtsplinter sprong op het dikke kleed gloeide daar een ogenblik, doof de langzaam en verdween in het niet. En toen weerklonk er, als een vertraagde echo, een tweede schot. Weer viel er een stilte, alleen flauw verbroken door het tikken van de klok. ten ner, De Barones was bleek en in zichzelf gekeerd, het meisje exquise als een Lalique kristal figuurtje. Vanderloon kwam eveneens voor een ogenblik bin nen; Katharine La Motte; de Barones. Maar nie mand bleef er lang. Zij waren allen in spanning en op hun qui-viye, als verwachtten zij ieder ogen blik. dat die misleidende stilte verbroken zou wor den door een revolverschot. Zij praatten koorts achtig, of liepen rustéloos rond, de atmosfeer als het ware ladende met hun eigen onrust, terwijl zij slechts door hun vertrek de sfeer weer tot rust konden brengen. Eenmaal ging de deur open en verscheen Joseph Starner. Hij was alleen en werd omgeven door een geur van de dure sigaar. Maar evenmin als de an deren scheen hij genegen om lang in één kamer van het vagelijk verlichte huis te blijven. Binnens monds neuriënd slenterde hij weer de hall in. Na hem werd de warme stilte van de kamer niet meer verstoord. Met onzichtbaar rhythme bewogen de wijzers van de klok zich verder En toen werd de broze stilte plotseling verbroken en weerklonk een schot door het huis. Als om het geluid na te bootsen viel een blok in de haard EINDELIJK ging de deur van de woonkamer langzaam open en Katharine La Motte kwam de kamer binnen in een saffraankleurige japon met een sleep, die de kamer scheen op te lichten als een reusachtige kaars. Met bestudeerde zelfbeheer sing begaf zij zich naar de piano. Het was alsof zij in de Carnegie Hall hel concertpodium betrad. Haar lange sleep opzij trekkend, ging zij zitten en liet haar vingers achteloos over de toetsen lopen. En toen begon zij te zingen. De eerste noten van de „Llebestod" weer klonken door die stille kamer. Langzamerhand zwollen zij aan tot een verhoogde extase, die door de hartstochtelijke schoonheid van die stem. wild en triompherend klonk. Het gehele huis scheen met muziek gevuld te worden. Zelfs de sporadische geluiden van de afnemende storm daar buiten sche nen zich op te lossen in die honende lijkzang met zijn ondertonen van victorie, liefde en dood Vanderloon's andere gasten begonnen zich te verzamelen. Een voor een Hepen zij zwijgend naar de piano, ondanks zichzelf gevangen in de bekoring der muziek. Katharine La Motte scheen zich nau welijks van hen bewust te zijn. Haar hoofd was achterover geworpen en haar Griekse profiel gloei de van een nieuwe, vreemde schoonheid. Niemand merkte op, dat de deur geopend werd. Niemand was zich zelfs bewust van de slanke, strakke figuur van Carmelite Starner tot het meisje een stap in de kamer deed. Toen zweeg de zang; Katharine La Motte stond op van dé pianokruk en de anderen keerden zich om en staarden het meisje aan. Carmelite Starner keek naar hen met strakke ogen, donker en gespannen tegen de schrikwek kende bleekheid van haar huid. Met een lichte snik strompelde zij op Sir I-lenry af. „Hij is dood!" fluisterde zij hees. „Hij is neer geschoten in zijn kamer!" De anderen bleven bewegingloos staan, terwijl de baronet haar met zijn arm ondersteunde. „Car melite, kom, kom!" Zijn stem was zeer zacht. „Kom, laat ik je even naar je kamer brengen." Het gelaat van het meisje had een verdoofde uit drukking, toen Sir Henry haar naar buiten bracht naar de hall. Vanderloon sloot de deur achter hen en ging er met zijn rug tegenaan staan. Er was een flauwe glans in zijn ogen, toen hij om zich heen keek. „We kunnen beter maar eens gaan kijken", zei hij langzaam. „Wij allemaal?" De woorden kwamen op hall verstikte toon uit de mond van Libby Hunt, „Neen! Ditmaal staan de vrouwen er buiten!" Johnnie Thring kwam vastbesloten naar voren. „Ga mee, Vanderloon. Jij en Bowles....!" ••s-ssffl ,-r zijn witte overhemd lag een zilveren kandelaar. De vlam van de kaars was gedoofd, maar had een grote zwarte vlek op het gesteven katoen achtergelaten. Het kaarslicht deed een donkere vlek op het kar pet dicht bij het hoofd zien; de wond boven het rechteroor was omringd met gebrand haar en mer ken van verbrand kruit. En in zijn rechterhand klemde Joseph Starner zijn eigen automatic. Johnnie Thrlng's ogen vlogen de kamér door. Hij scheen ieder detail van het gruwelijk toneel in zich op te nemen. Ten slotte sloot hij zachtjes. „Ik ben geen expert", mompelde hij. „maar ik zou zeggen, dat dit de volmaakle zelfmoord is." „Ja, inderdaad." Vanderloon wendde zich In wal ging af. „Iemand schijnt een zeer efficiënt werkje te hebben opgeknapt. Dan is er natuualljk nog èe kwestie van de vingerafdrukken. Maar daar kun jij later wel naar kijken, Bowles." „Ja, meneer." „Nu kunnen we beter deze kamer sluiten en onze volgende zet met de anderen gaan bespreken." Toen zij weer in de gang stonden, draaide Bowles de sleutel in het slot om en overhandigde die aan Vanderloon. Zonder verder een woord te spreken, haastten zij zich de trap af naar 'de woonkamer. De vrouwen stonden in de woonkamer om de piano gegroepeerd. Onmiddellijk gingen haar ogen met angstige vragende blikken naar Vanderloon. „Wel...." vroeg Katharine La Motte ten slotte. „Het ziet er voor het ogenblik naar uit", zei haar gastheer met toonloze stem, „alsof de zelfmoord de lastigste experts zal voldoen." (Wordt vervolgd).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2