Rampzalige werkelijkheid erger dan men zich kan voorstellen Nare dagen Rampenfonds heeft bijna !2 millioen ontvangen PRINS BERNHARD TOT ONS VOLK ADOPTIE O P HET OGENBLIK NOG EVEN UITSTELLEN Hulpverlening op Goeree thans nagenoeg voltooid DAAR GING DE LIEFDE VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 GIFTENSTROOM UIT BINNEN- EN BUITENLAND In een korte radiotoespraak heeft Prins Bernhard Donderdagavond als voorzitter van het nationaal rampenfonds medegedeeld, dat tot nu toe een bedrag van elf een een half millioen gulden voor de getroffenen binnen is gekomen. Alle bijdragen zijn hierbij inbegrepen. De toege zegde bedragen zijn in dit cijfer nog niet verwerkt. Intussen blijft de stroom van gelden en goederen uit binnen- en buitenland nog aan houden. In alle hoeken en gaten van de wereld worden acties op touw gezet om de nood van ons land te helpen lenigen. Vol enthousiasme worden overal ini tiatieven genomen. Van Curasao kwam het bericht, dat de bevolking van goed honderdduizend zielen zich heeft voor genomen om voor het einde van de week een bedrag bijeen te brengen van een millioen Nederlandse guldens. Het lijkt met de beste wil bijna onbe reikbaar, maar verzekerd werd dat het badrag er zal komen. Iedere vereni ging, iedere club, ieder „kransje" doet wat. En alles wat gedaan wordt, be tekent weer enkele tientallen of zelfs enkele honderdtallen guldens in het fonds. Hoe de zaken momenteel staan? Donderdagmiddag werd geseind, dat de penningmeester van het fonds do achthonderdduizendste (f 800.000) gul den had geboekt. „Gooi geld in dat water", is de leus van alle Curagaoërs, die met hun actie willen tonen, dat in het Ne derland aan de andere zijde van de Oceaan honderdduizend warme harten kloppen, die zich ondanks de grote af stand nauw verbonden voelen met het Nederland aan de Noordzee. In de vreemde In de vreemde zijn 't echter niet alleen de aldaar wonende Nederlanders, die hun hulpacties op touw zetten. Bij voorbeeld in Australië heeft de rege ring zijn steun aangeboden. Premier Menzies heeft in een kabinetsvergade ring medegedeeld, dat een bedrag van vijftig duizend Australische ponden 425.000 gulden) naar ons land is ge stuurd. Het Canadese parlement nam een motie van de premier aan, waarin de ernstige wil tot uitdrukking komt, dat het Canadese volk blijk geeft van zijn medeleven met de slachtoffers in West-Europa. Aangedrongen wordt op de meest concrete hulp wanneer men over de juiste gegevens beschikt ten aanzien van de directe behoefte. „Amigos de Holanda" In Venezuela werd een steuncomité opgericht, genaamd „Amigos de Ho landa" waarin de meest vooraanstaan de Venezolanen zitting hebben geno men. Ook een Nederlands comité is in het leven geroepen. Honderdduizend Nederlandse guldens zullen er waar schijnlijk uit Suriname komen. De vier fractieleiders hebben voorstellen in die richting gedaan. Tweehonderd werklozen uit dit gebied hebben om verscheping naar Nederland gevraagd om behulp zaam te kunnen zijn bij het herstel en de opbouw. De hulpverleningsactie in Zuid-Afrika werkt op volle toeren. Voor de hulp aan Nederland heeft de Zuid-Afrikaan se regering opdracht gegeven, dat alle deviezenbepalingen komen te vervallen. Ook dichter bij huis. binnen de gren zen van de Oude Wereld, leeft men mee met de slachtoffers. Uit Oostenrijk en Zweden zijn dekens onderweg. En geland zelf door een overstroming getroffen zendt 162 rubberboten van het nieuwste type; het Zwitserse Rode Kruis heeft een helicopter naar ons land gestuurd; uit Milaan kwam een vliegtuig met levensmiddelen en kaar sen; een trein met zandzakken uit deze stad is nog onderweg. Uit Oostende vertrokken vijf Belgische mijnenvegers, die zullen worden ingezet bij de evacuatie van Schouwen en Duiveland. Deze week komen uit Denemarken nog vijf duizend schoppen. Koninklijke auto De Deense koning stuurde een auto met veertig wollen dekens. Op Gilze RÜen landden twee Franse hefschroef- OOK K.N.V.B. GELAST AF Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse voetbalbond heeft alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari vast gestelde competitiewedstrijden afgelast. Rekening houdende met de wens van de regering, verzoekt het K.N.V.B.-be stuur ook geen vriendschappelijke wed strijden te organiseren. De competitie van schaak- en biljartbond is ook stil gelegd. Duitsers willen voetbal wedstrijd voor rampgebied De voorzitter van de Duitse voetbal bond, dr Pecco Bauwens, heeft bekend gemaakt, dat hij de heer Lotsy heeft voorgesteld binnen de kortst mogelijke tijd een in Duitsland te spelen wed strijd te organiseren tussen een Duits en een Nederlands vertegenwoordigend elftaL De netto-opbrengst van deze ontmoeting zou ten goede komen aan de door de overstromingen getroffen Nederlandse voetballers. V. d. POL START GOED Te Viersen in Duitsland is een aan vang gemaakt met het tournooi om het Europees kampioenschap 71-2. De twee deelnemende Nederlanders, v. d. Pol en Metz speelden tegen elkaar. In 21 beurten won v. d. Pol met 300 tegen 190. v. d. Pol scoorde een serie van 83, die de hoogste van de dag werd. 's Avonds speelde v. d. Pol te gen de Oostenrijker Reicher en won in 16 beurten met 300201. De overige uitslagen zijn: Van Has- sel (Belg.)Vingerhoedt (Belg.) 300 258: Rudolph (Duitsl.)—Spielmann (Duitsl.) 300—249; Galwich (Frankr.) Reicher (Oostenr.) 300248; Lütge- hetm«»n (Duitsl.)Spielmann (Duitsl,) 300—201. Botwinnik weer Russisch schaakkampioen De zesde partij van de tweekamp Botwinnik—Taimanov. is in remise ge ëindigd. Botwinnik kan zich wederom kam pioen van Rusland noemen, aangezien b ij de tweekamp met 3V1< punt tegen 2li punt heeft gewonnen. Mikhail Pes- lyak. dc vice-voorzitter van de Sovjet- Russische federatie van de sport en lichamelijke opvoeding, feliciteerde Bot winnik met het behaalde succes en bood hem een gouden medaille aan. Taimanov werd een zilveren .medaille overhandigd- Voor de zevende maal is Botwinnik Kampioen van zijn land geworden. vliegtuigen, die by hel reddingswerk zullen worden ingezet. De Engelse luchtmacht zond nog twee Anson-toe- stellen en twee helicopters. Tienduizend koolspitsen voor zoeklichten, die nodig zijn voor het nachtelijk reddingswerk, zijn onderweg van Londen naar Schip hol. Het Europese jeugdwerk van de Europese beweging heeft zich voor genomen de helpende hand te bieden door straks als het water teruggedron gen is werkkampen in de geteisterde gebieden in te richten. Onderdak voor kinderen werd aangeboden door het Franse vakverbond, de gemeente Rys- sel en de Duitse padvinderij. In ons land De hulpacties in ons land geven allen zeer verheugende resultaten te zien. De provincie Friesland bracht tot nu toe een bedrag van meer dan een millioen op. De Esso-Nederland be sloot een bedrag van f 100.000 over te maken. Het personeel staat 2 pet. van het maandsalaris af. Het vacantie- fonds voor de landbouw gireerde even eens een ton. De bedrijfsgroep Horecaf gaf f 10.000. Jan Musch speelde in Schagen oen kreeg na afloop van de voorstelling een enveloppe met. in houd. Hij gaf het couvert onmiddellijk terug met het verzoek het te willen storten in het rampenfonds. De bak kersgezellen zijn van plan tien procent van hun loon af te staan. In Lekker- kerk werd een veeinzameling gehouden. Resultaat van de eerste rondgang: 35 koeien. 28 pinken en 8 kalveren. VIER DAGEN VERLOF VOOR MILITAIREN UIT NOODGEBIED Zodra toesfand is gestabiliseerd 's-GRAVENHAGE. Zodra de toe stand in de noodgebieden is gestabili seerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie der vluch telingen. zal aan al het militaire per soneel in werkelijke dienst bij zee-, land- en luchtmacht, dat afkomstig is uit de door de watersnood geteisterde gebieden, een buitengewoon verlof van vier dagen worden gegeven voor het afleggen van familiebezoek. Zoo spoe dig mogelijk zullen nadere maatrege len worden vastgesteld. Hoewel de marineleiding evenals de leger- en luchtmachtleiding niets liever zou doen dan deze militairen met verlof te zenden, achten de militaire auto riteiten het niet verantwoord op dit ogenblik verlof te verlenen aan mili tair personeel. Alleen al in ver band met in gang zijnde hulpverle ningsacties achten zij dit ongewenst. 30. Nadat Rikki er zich nogmaals van verzekerd had, dat de stoel goed on der de deurknop stond, nam zij haar plaats weer in bij de patrijspoort. Het metalen deksel dat bij zwaar weer moet dienen om het binnenstromen van zeewater te beletten, hield ze maar even opgelicht, maar toch kon ze goed zien, wat zich daarbuiten af speelde. Een laadboom zwaaide over de verschansing van de stomer. Een kist zweefde door de lucht en daalde neer op 't voordek van de ,.Joséphine". Rikki zag duidelijk Jean-Pierrc staan en ook nog enige andere leden van de bemanning. Over en weer werden be velen geschreeuwd. Maar veel kon Rikki er niet van verstaan, want er werd nogal vlug gesproken. „Hoeveel kisten nog?", hoorde ze roepen. „Nog twee", kwam het antwoord van de stomer. „Dan hebben jullie er twintig gehad". „Wat heb ik nou aan twintig kisten pruimen?", hoorde Rikki weer roepen en ditmaal was het duidelijk de lijzige stem van de kapitein. „Niet genoeg? Nou je kan er anders knap buikpijn van krijgen!" galmde het van de andere kant. Een zwaar gelach vergezelde de laatste woorden. En ook aan boord van de „Joséphine" werd smakelijk gelachen. Tenslotte werd er druk met armen gezwaaid en de sche pen verwijderden zich weer van el kander. Nadenkend bracht Rikki de patrijspoort weer in zijn oude staat terug. „Wat moest de „Joséphine" in vredesnaam met al die kisten pruimen doen? Zou de kapitein soms hande laar in zuidvruchten zijn? Of handelde hij in heel iets anders? 's-GRAVENHAGE. Prins Bernhard heeft als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds Donderdagavond een ra dio toespraak gehouden tot het Neder landse volk. De prins zeide, dat hjj de koningin en Prinses Wilhelmina zich persoonlijk op de hoogte heeft kunnen stellen van de situatie in Zuid-Holland, Zeeland en het Westen van Noord-Brabant. Zo spoedig mogelijk zal ik mij naai de Waddeneilanden begeven, aldus de prins. Ik moet u zeggen dat de werkelijk heid veel erger is dan iemand zich van te voren kan voorstellen. Slechts het visnele beeld toont deze catastrophe met haar ontstellende verwoesting. Alle mensen werken hard om te behouden wat er nog te behouden is. Er moet nog veel meer hulp komen; dat heb ik kunnen constateren. Onze gedachten zijn voortdurend bij hen, die in deze rampspoedige dagen het leven hebben verloren en het innige medeleven van ons gehele volk gaat uit naar de getroffen medeburgers. Deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest- en wils kracht, aan moed en offervaardigheid. Het welhaast onmogelijke wordt geëist van al die eigenschappen voor hoofd en Opruimen van cadavers (Van een correspondent.) MIDDELHARNIS. - Op het eiland Goeree Overflakkee verblijven thans nog ongeveer tien duizend mensen. Ongeveer 20.000 eilandbewoners zijn in de afgelopen dagen naar elders ver voerd. Oude en Nieuwe Tonge zijn practisch geheel geëvacueerd. Helicop ters en ducks hebben in de afgelo pen dagen ongeveer 1650 geïsoleerde mensen op Goeree-Overflakkee gered. De hulpverlening is thans nagenoeg voltooid. Schepen en dergelijk materiëel wordt nu naar elders gedirigeerd. Men is op deze eilanden thans be zig met de afvoer van de cadavers. Deze worden achter auto's gesleept naar schepen, die voor het vervoer naar de destructiebedrijven zorgdra gen. Dit werk is zeer tijdrovend. Het zal zeker nog enige weken duren voor men alle cadavers heeft geborgen. Amerikaanse genietroepen hebben voorgesteld de cadavers ter plaatse te vernietigen. Zij hebben voor dit doel een aantal vlammenwerpers aangebo den. Over het aanbod is nog geen beslissing genomen. Doetinchem alle lof In de Hervormde Kerk van Som- melsdijk zijn grote hoeveelheden goe deren en andere geschenkzendingen uit Doetinchem opgeslagen. Deze zullen worden bewaard tot het moment, dat het maatschappelijke leven weer in enigszins normale banen is terugge keerd. Men is in Middelharnis bijzon der dankbaar voor de offerbereidheid van de bevolking van Doetinchem. (Deze Gelderse gemeente heeft Mid delharnis geadopteerd.) Donderdag ar riveerde uit Doetinchem een schip met levensmiddelen en kleding. De echtgenote van de burgemeester van Doetinchem. mevrouw Boddens Ho- sang, was Donderdag te Middelharnis aanwezig. De burgemeester van Middelharnis heeft medegedeeld, dat enkele mannen zijn gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van goederen uit verlaten woningen. Zij droegen rode kruisbanden om de ar men. De burgemeester zei, dat geen vreemdelingen meer zullen worden toegelaten op Goeree-Overflakkee. De genen, die zich schuldig maken aan diefstal uit woningen van de slacht offers van de watersnood, zullen ter plaatse door een politierechter worden berecht. Bü Dirksland zal een hospitaalschip worden gestationneerd om indien dit nodig mocht blyken de patiën ten uit het. ziekenhuis aldaar (het enige op het eiland) te kunnen eva cueren. Dirksland en Melissant staan nu geheel droog. hart. waardoor in een noodtoestand als deze. het beste in het karakter van de mens naar buiten treedt. Hier moet ge holpen worden en wel onmiddellijk. Het bestuur van het Nationaal Ram penfonds heeft dan ook terstond een millioen gulden van de binnengekomen gelden overgemaakt aan het Nederland se Rode Kruis, welke zijn besteed ter leniging van de onmiddellijke nood van de bevolking der geteisterde gebieden. Er is afgezien van het vaststellen van een nationale inzamelingsdag ten bate van het Nationaal Rampenfonds. In tal van plaatsen zijn reeds collec tes gehouden en in weer andere worden deze op korte termijn georganiseerd. Er wordt daarom de voorkeur gegeven om aan het goedgeleide spontane initiatief de vrije loop te laten en deze en de vol gende week te benutten voor de nationa le inzameling. Adoptie nog uitstellen Sommige gemeenten hebben reeds be kendgemaakt, dat zij zustergemeenten uit do getroffen gebieden willen adop teren, of dat reeds hebben gedaan. Hoe zeer het bestuur van het Nationaal Ram penfonds dit een bijzonder sympathieke geste acht, moet het er toch op wijzen, dat het wellicht aanbeveling verdient een dergelijke adoptie nog even uit te stellen tot de tijd, dat beter kan zijn gebleken voor welke gemeenten dit nut tig en nodig is. Bij alle dagelijks binnenkomende be richten vol ellende is er een lichtpunt: de minister-president heeft er in zijn regeringsverklaring reeds op gewezen de eensgezindheid van ons gehele volk om te willen helpen. Voor zover het daadwerkelijke steun verlenen ter plaatse onmogelijk is, geeft men alom reeds met milde hand. Met man en macht wordt op het hoofdkantoor van het Nationaal Ram penfonds gewerkt om de waarlijk over stelpende stroom van gaven te verwer ken. Was er Maandagavond reeds 2 mil lioen gulden toegezegd, Dinsdagavond ruim 3 millioen en Woensdag meer dan 7 millioen gulden, thans kan ik u mede delen dat er een half uur geleden wer kelijk geboekt was voor een bedrag van f 11.672.000.000, dit met uitzondering van de toegezegde bedragen die nog niet binnen gekomen zijn. Dankbaar zijn we voor deze bijdragen uit Nederland en uit de gehele wereld, waaruit zo duidelijk blijkt, dat een klein volk groot kan zyn, wanneer het gaat om offervaardigheid in tijden van ramp spoed, zoals nu in de strijd tegen onze vriend doch tevens onze vijand het wa ter. Ook zijn we buitengewoon dankbaar en erkentelijk voor de vele en grote bij dragen die ons uit de gehele wereld toe stromen. De ingezamelde som van f 11.672.000.000 welke op het ogenblik tot onze beschik king staat, is natuurlijk een respectabel bedrag, dat spreekt. Toch moet ik hier uitdrukkelijk ver klaren dat dit bedrag nog maar een klein onderdeel is van het totaal, wat nodig zal zün om de gevolgen van deze slag, welke ons land heeft getroffen het hoofd te kunnen bieden. Het onpeilbare leed van duizenden landgenoten moet door ons allen mee worden gedragen. Het Nationaal Rampenfonds rekent op u. Provinciale contact adressen 's-GRAVENHAGE. De minister van Maatschappelijk Werk deelt, in overleg met zün ambtgenoot wan Bin nenlandse Zaken. mede. dat door de commissarissen der koningin provinci aal een coördinatie van hulpverlening, liggende op het terrein van het maat schappelijk werk, tot stand is ge bracht. Deze coördinatie is, waar mogelijk, gecentraliseerd bü de provinciale stich tingen voor maatschappelyk werk. De contactadressen in Gelderland en Overüsèl zün: Gelderland: Parkstraat 27, Arnhem, Tel. K 8300-21259; Over- Ü'sel; Stationsweg 5, Zwolle, Tel. K 5200-3170. Aan deze adressen moeten alle aan biedingen van hulpverlening on het terrein van het maatschappelijk werk worden gericht. Betreffende de zen ding van goederen wordt medegedeeld, dat deze dienen te worden gezonden aan het. Nederlandse Rode Kruis. Par ticulieren, die het voornemen hebben rechtstreeks goederen te zenden naar de noodgebieden, wordt dringend ver zocht zich te wenden tot bovenge noemde provinciale adressen. Rechtstreekse toezending aan de noodgebieden belemmert momenteel doende opslagruimte wordt beschikt. (Advertentie) Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van theumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt docr de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrijfmiddel bc- zü. Niet voor nfets zegt men al lang: Akker"»' .Kloosterbalsem„Geen goud zo goed".] 'Advertentie) f Verdrijf de periodieke pijnen yen dat lome, lusteloze gevoel4 meteenpaacJ (Advertentie) Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde HET OUWELCACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHHEMEH FEUILLETON „Dat weet je best. We zullen het heus nie.t' breed hebben als we, als we getrouwd zijn, denk je wel?" Ze wilde dat haar stem niet juist by deze zin begon te beven. En ze wilde ook dat haar stomme verbeelding haar niet deed menen dat Richards uitdrukking iets veranderde. Maar het volgend ogenblik trok hij haar naar zich toe en kuste haar. „Luister nu eens mijn lieve ernstige schat, we zullen net zo zuinig worden als jü maar wilt als deze week voorby is! Maar ik sta eenvoudig op een kleine viering! Heb je nog meer klachten?" „Nou neen, natuurrijk niet", gaf ze lachend toe, want wanneer hü het zo voorstelde, was het vooruitzicht toch wel aantjekkelyk. En tot op zekere hoogte zouden ze ook het feit vieren dat hun huwelük weer tot de mogelykheden behoorde. Misschien was het niet zo erg om dat feesterijk te vieren. „Maar laten we het dan niet te duur maken, Richard", smeekte ze. „Ik bedoel echt niet duur. Jij en ik kunnen best op een voudige manier plezier hebben nu er al zoveel is om ons gelukkig te maken". „Goed". Hij gaf dadelijk en met zoveel vlotheid toe, dat ze zich afvroeg hoe ze zich een paar ogenblikken geleden nog zo zenuwachtig had kunnen maken- Het was een zenuwslopende en ver moeiende dag geweest Geen wonder dat ze moe en zenuwachtig en gauw ont daan was. Morgen zou alles weer in orde zijn. En de dag daarop wanneer ze op voorstel van Richard hun feestviering door mary burchell zouden hebben, omdat hü morgen laat op kantoor moest werken zou ze net zo vrolijk en onbezorgd en misschien zelfs een beetje verkwistend kunnen zyn als hy. „Ik moet gaan, liefste, hoewel ik ge woon niet weet hoe ik me van je moet losscheuren", sprak Richard. „Maar om je de waarheid te zeggen deed ik de vorige nacht byna geen oog dicht en jü ziet er ook niet naar uit of je veel nachtrust hebt gehad". „Nee ik was ook ontzettend onrustig en zenuwachtig", gaf Hope met een ver drietig lachje toe. „Lieveling", Richard was opeens ern stig „je moet niet denken dat ik, omdat ik grapjes maak en luchthartig over feestjes praat en zo. niet besef wat je voor me hebt gedaan". Hij stond op en stak zijn arm naar haar uit; hü trok haar naar zich toe en keek vol liefde op haar neer. „Ik behoor tot die idioten, die de meeste grapjes maken wanneer ze het diepst voelen". „O, dat weet ik, dat weet ik, lieverd!" Verdwenen waren al haar grieven, om dat hü zo luchthartig over die gevan genispoorten had gesproken. „Het is niets, Richard, ik ben bang dat ik de dingen wel eens wat al te serieus neem". „Ditmaal had je daar alle reden toe", zei hij met een triest lachje. ..Ik besef volkomen dat jij dc kastanjes uit het vuur hebt moeten halen. Je zag ge weldig tegen dat onderhoud met Tam- berley op. is liet niet?" „Nou ja Zelfs dat scheen minder erg nu ze er met voldoening op kon terugzien. „Ik weet het best". Hü wilde niet, dat ze het kleineerde. „Je bent eenvoudig geweldig geweest, lieveling, ik zal het nooit vergeten". Hope kuste hem gelukkig ten afscheid. Vier en twintig uur geleden zou ze niet hebben kunnen denken dat ze ooit nog weer zo gelukkig zou kunnen zijn. Het was alsof ze herstellende was van een zware ziekte. Vrolük in zichzelf neuriënd maakte Hope aanstalten om naar bed te gaan. Maar, hoe vermoeid ze ook eerder op de avond was geweest, ze lag geruime tüd wakker en overdacht de veranderin gen die er in hoop en verwachtingen hadden plaats gehad. Zy had dus gelük gehad en die cynische Errol Tamberley ongeluk. Ze had het risico aanvaard en als resultaat was haar geluk nu verzekerd. Wanneer ze hun feestje Woensdag avond vierden, zouden Richard en zij eindelijk de definitieve plannen voor hun huwelük kunnen bespreken. Ze hadden het feit oiider ogen gezien dat ze het niet breed zouden hebben en Plotseling doemde nidden haar aangename overdenkingen een hard, niet te loochenen feit op. Richard had hoegenaamd niets over hun huwelijk gezegd. Zy had enige toe spelingen gemaakt op de noodzakelijk heid in den vervolge zuiniger te zyn, maar hij had dat glimlachend terzüde geschoven en er niet eens over willen praten. Het was natuurlijk belachelyk om zich daar zorgen over te gaan maken, ze hadden immers zoveel andere dingen te bespreken gehad. Alles op zyn tüd lang voordat Erröl Tamberley's week om was. Maar ze wilde wel o. hoe vurig wenste ze dat! dat ze het onder werp van hun huwelijk meer definitief ter sprake had gebracht. Ze zag echter geen geschikt ogenblik waarop ze dat had kunnen doen. Tel kens als ze er over had willen beginnen was hij dat wil zeggen was het ge sprek er weer van afgedwaald. Tot. haar verwondering en verdriet merkte Hope, dat haar hart onaangenaam snel klopte, precies zo als toen ze zo bang was geweest om bij Errol Tamberley binnen te gaan. „Ik wil niet zo idioot doen", sprak ze boos bij zichzelf. .Het is walgelyk en onwaardig om die twijfelgevoelens al les te laten bederven. Op deze manier worden huwelijken ook bedorven. Ik weet dat alles in orde is. Niemand die heeft kunnen zien hoe lief en harte lijk hy vanavond was, zou durven be weren dat hü minder van me hield, dan vroeger". Maar hy had niets over hun huwelijk gezegd. Niets. (wordt vervolgd) RIDGWAY VLOOG OVER DE NOODGEBIEDEN Besprekingen ovr hulp gevoerd SCHIPHOL. „Ik ben hier gekomen met een aantal officieren van myn internationale staf om te zien of er iets, binnen ons vermogen, gedaan kan worden om het Nederlandse volk bü deze grote ramp die het getroffen heeft, te helpen." Dit zei Donderdag morgen de opperbevelhebber van de Nato-strijdkrachten, generaal Matthew Ridgway, aan verslaggevers op Schip hol. De generaal was onverwacht uit Parijs overgekomen. In de middaguren heeft hü in Den Haag besprekingen ge voerd, o.a. met minister Staf, over een mogelijke hulpverlening. Ridgway zei verder nog, dat hij 's morgens reeds over het getroffen gebied had gevlogen. Hy heeft volgens zyn zeggen een heel duidelyk beeld gekregen van de enorme omvang van de overstroming. De Nato-opperbevelhebber was ge kleed in battle-dress en in zyn gevolg bevonden zich zeven officieren van zyn hoofdkwartier, zoals kolonel Wit- lock van het Belgische leger, lucht- maarschalk Sanders van de R.A.F.. admiraal Lemmonier van de Franse marine, generaal Griethuysen van het Ned. leger, majoor Maeder en mr Lehrbes, beiden van de Shaep in Parys. Om kwart voor vijf arriveerde ge neraal Ridgway per auto op het vlieg veld Gilze Rijen in N. Brabant. Na een oponthoud van 25 minuten is hü met een Skymaster van de Amerikaanse luchtmacht naar Parys teruggekeerd. KONINGIN BEDANKT STAATSHOOFDEN 's-GRAVENHAGE. Koningin Ju liana heeft in telegrammen aan ko ningin Elisabeth van Engeland en aan president Eisenhower van Amerika haar dank betuigd voor de snelle en doeltreffende hulp, welke is verleend. Over de hulp van de Britse eenheden zegt de koningin, „dat het Nederland se volk en ik zelf hierdoor diep ont roerd zyn, omdat zy gekomen zijn op een ogenblik, dat in Engeland zelf door verschrikkelyke overstromingen zulke zware verwoestingen zyn aangericht." Ook aan andere staatshoofden van andere landen, die Nederland hulp heb ben geboden, heeft de koningin dank betuigingen gezonden. Minister-president Drees heeft de Engelse pi-emier Churchill namens de regering en de Ned. bevolking zyn grote dankbaarheid en waardering overgebracht voor de buitengewone wijze, waarop Engeland „edelmoedig en doeltreffend" heeft geassisteerd. Te vens heeft hy zyn deelneming betuigd met de slachtoffers van de ramp in Engeland. Twee ministers bespraken verzorging getroffenen TILBURG. Op het bureau van het provinciaal opbouworgaan te Tilburg is Donderdagmorgen een bespreking ge houden tussen de minister voor Maat- schappelyke Zorg, mr. F. J. van Thiel, de "minister van Economische Zaken, prof. Zylstra, en het dagelykse bestuur van het provinciaal opbouworgaan in Noord-Brabant. Tydens deze bijeenkomst werden maatregelen besproken om na de eerste phase der hulpverlening de tweede phase, namelijk de verzorging van de evacué's en de getroffenen uit de ge teisterde gebieden in goede banen te leiden. Na deze bespreking zijn de be windslieden doorgereisd naar Breda om een bezoek te brengen aan de evacuatie centra aldaar om vervolgens West-Bra bant te bezoeken. Vandaag zullen de ministers voor de Publiekrechterijke Bedryfsorganisatie de heer A. C. de Bruin en de staatsse cretaris van Economische Zaken dr. G. M. J. Veldkamp een bezoek brengen aan de door het water geteisterde gebie den. Aufobinnenbanden als reddingsmiddelen BERGEN OP ZOOM - Tengevolge van een nieuwe dijkdoorbraak op Schouwen en Duiveland by Noordgou- we bestond Donderdag gevaar voor het dorpje, waar nog mensen zün. De ge hele luchtactie van Woensdrechfc uit werd yrings op dit gebied geconcen treerd. Bü gebrek aan rubberboten wer den opgepompte autobinnenbanden uit geworpen. Tot dusver twee militairen om het leven gekomen Drie vermisten •s-GRAVENHAGE. Officieel word' medegedeeld, dat in het noodgebierl sinds Zondag wordt vermist de dpi. sol daat J. E. Willemsen (reeds gemeld* legernummer 320905414, afkomstig uil Didam. Ten gevolge van een ongeval tij dens de hulpverlening is op 4 Februari te Oude Tonge overleden de dpi. korpo raal L. N. van Polanen, legernummer 310419285. In totaal zyn thans van de Konink lijke Landmacht twee militairen om hot leven gekomen. Drie worden vermist. In de Beierse stad Penzberg is een aantal communisten gearresteerd ty'dens een opleidingscursus over rc- volutionnaire strüdmelhoden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4