Veevoederverzameling voor slachtoffers nationale ramp Burgemeester Van Tuyll van Seroos- kerken te Wisch geïnstalleerd Raad van Aalten voteert f 2500 voor Nationaal Rampenfonds In 1954 wellicht waterleiding in Angerlo, Giesheek en Lathum VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953. Gelderse Maatschappij van Landbouw Weinig optimisme inzake landbouwvraagstukken I)e Gelderse boeren staan als één man achter de slachtoffers van dc nationale ramp. Dat is gebleken op de algemene vergadering van de Geld. Mij. van Landbouw, die Donderdag te Arnhem werd gehouden, toen een voorstel van voorzitter v. d. Loy om dit jaar een dubbele contributie te heffen ten bate van de Zeeuwse Maatschappij van Landbouw met donderend applaus werd begroet. Dat bleek ook uit de bewogen heid, waarmede dc aanwezigen luisterden naar de woorden van de voorzitter, toen deze op sobere wijze de ellende schilderde, waarin een grote groep landgenoten door de demonie van de natuur is geraakt. Dat bleek tenslotte uit de instemming, waar mede het voorstel van dc Provinciale voedselcommissaris, ir, Kooy werd begroet, toen deze mededeelde dat er onder de Gelderse boeren een veevocderinzameling zal worden gehouden voor de geredde resten van de eens zo bloeiende veestapel, die haar weideplaats liad op liet land dat verdronk. Het was met enige aarzeling dat de heer v. d. Ley onder deze omstandig heden aan zijn openingsrede begon. De heer v. d. Ley "toonde een gema tigde tevredenheid over de resultaten in de agrarische sector van ons land ge durende bet afgelopen jaar. Wat nu dc toekomst betrof, aldus de heer v. d. Ley. vooraanstaande figuren uit de kringen van handel en industrie geven uiting van een opmerkelijk vertrouwen, doch hiervan valt in land- en tuinbouwkrin- gen heel weinig te bespeuren. De stem ming is veeleer gedrukt cn wordt ge kenmerkt door een gemis aan vertrou wen. De akkerbouw maakt zich onge rust over de graanprijzen, die nog steeds dalende zijn; bij de veehouders hebben de sinds verleden jaar opgetreden moei lijkheden met betrekking tot de afzet van varkens een gevoel van ontevreden heid gewekt, bij de zuivel is het de poe derexport, die al maanden aanleiding geeft tot ernstige bezorgdheid, terwijl de kaasmarkt in dit winterseizoen opval lend onstabiel is. De bezorgdheid con centreert zich voornamelijk om de vraag, welke waarde nog toe te kennen is aan de garantieprijzen in moeilijke tijden. Deze vraag werd bijzonder bran dend na de beslissing van de regering over de garantieprijs voor de melk. Een andere zaak is die van de administra tieve rompslomp van de sociale verze keringswetgeving. Spr. toonde zijn grote voldoening over het feit, dat we op weg zijn naar vereenvoudiging van de administratieve eisen, doch hoopte dat het bedrijfslevon zelf de weg naar vereenvoudiging zal kunnen bijhouden. Teleurstellend noemde spr. het werk van de commissie voor ruimtelijke orde ning en het uitblijven van een ontgron dingsverordening. Daarbij had de heer v. d. Ley critiek op de planologische dienst, die het platteland nog te zeer ziet als rocreatic-oord. De planologie is in ons vaderland onmisbaar, maai' zij over spant haar schone taak als het meer oog heeft voor de geneugten van dc toerist dan voor de wezenlijke functie van het platteland in de volksgemeenschap. Spr. wilde vervolgens het wapen der critiek ook richten tegen de eigen bedrijfsvoe ring en de eigen instellingen. De'fruit telers zijn reeds tot de conclusie geko men dat een grondige rationalisatie nodig is. Ontstellend is voorts dat van de 180 bedrijven met eigen ruwvoedcr 63 niet meer dan 7 liter melk per dag kan produceren. Spr. besloot zijn redevoering met te wijzen op het onderwerp, dat later tijdens dc vergade ring werd aangesneden door prof. dr. H. J. Frietema, hoogleraar aan de Eco nomische Hogeschool te Rotterdam, over het onderwerp „Het concentratievraag- stuk in de Nederlandse landbouwcoöpe ratie". De heer v. d. Ley stelde met na druk vast, dat de Gelderse Maatschappij zich volledig achter de coöperaties plaatst. Hij eiste echter dat deze goed bestuurd en goed beheerd worden. Be zorgdheid wordt verwekt door de vraag, of er zó vernieuwd en zó geïnvesteerd wordt dat de positie van de melkprodu centen als geheel er door versterkt is. Ook ten aanzien van de aankoop- en verkoopcoöperatie is er alle reden om de vraag te stellen ,of het huidige appa raat wel zo efficient werkt als mogelijk en nodig is. In het belang van de boei en van de coöperatie is er alle aanlei ding tot een critisch onderzoek. In de redevoering van prol Frietema werd een analyse gegeven van het vraagstuk, zonder dat hiervoor een op lossing aan de hand werd gedaan. Spr. begon dan ook met te zeggen, dat zijn inleiding zowel voor de aanwezigen als voor de pers wel erg teleurstellend zou zijn, omdat hij niet alleen geen oplos sing zou kunnen geven, maar zelfs de onoplosbaarheid van het probleem zou kunnen aantonen. Spr bepaalde zich dan ook tot opmerkingen, die de problemen scherper zouden doen stellen. Deze pro blemen bewegen zich o.m. rond de vraag of er te veel kleine en to weinig grote coöperaties zijn, of er zakelijk gezien, wel een verantwoorde politiek gevoerd wordt. Spr concludeerde weliswaar dat de concentratie krachtig moet worden bevorderd en dat dus kleinere coö peraties zich aaneen dienen te slui ten cn tot een groot bedrijf gemaakt moeten worden, anderzijds waarschuwde hij voor een geforceerde concentratie, die de banden met de leden zou kunnen verzwakken. Een boer zal nl. niet spoe dig geneigd zijn lid te worden van een uit een fusie ontstane grote coöperatie, die veel meer met schema's werkt dan een kleinere. In de middag kwam ir. F. B. C. E. M. Jansen, directeur van de Provinciale Gelderse Electricteïfsmaatschappij aan het woord om zijn visie te geven over het onderwerp „De electrificatie van het platteland". Rond 92 van het aantal percelen in Gelderland is aangesloten op het net der PGEM. Hieruit blijkt, dat de electrificatie van Gelderland reeds zeer ver is gevorderd, maar het is evenzeer duidelijk dat, om tot 100 te komen, de laatste loodjes het zwaarst zullen we gen. Wanneer de oorlog er niet tussen was gekomen zou na het 36ste bedrijfs-' jaar het resterende gedeelte practisch zijn verdwenen. Onrendabele gebieden zijn die gedeelten van het voorzienings- gebied, waarin de bevolkingsdichtheid zo gering is. dat de kosten van de elec trificatie bij lange na niet worden e- dekt door de opbrengst van de stroom- verkoop. Na de oorlog zijn de lasten voor de aan te sluiten percelen vermin derd, terwijl de subsidiëring door de PGEM werd verbeterd. De bijdrage die echter nu per aansluiting nodig is, is rond zes maal zo hoog als voor de oor log. In dit verband spelen vooral de hoge prijzen van de materialen een rol. Ir. Jansen betreurde het dat voor de oorlog niet in ruime mate partij is ge trokken van de laege materiaalprijzen. Niettegenstaande de sterk opgelopen kosten zijn in de jaren 1947 tot en met 1951 in totaal 5364 onrendabele aanslui tingen tot stand gekomen. Daarmede was een kapitaal gemoeid van f 5.538.000. Uit bet daartoe bestemde fonds van de PGEM werd in totaal een subsidie ver leend van f 2.126.000. Bij de voortschrij dende electrificatie wordt het steeds moeilijker de overblijvende gebieden te ontsluiten. Niet alleen zijn dat de minst bevolkte streken, waar de financiële draagkracht gering is, maar bovendien ligt er het electriciteilsverbruik per aansluiting op een uiterst laag peil. Eind 1951 waren nog 13794 percelen aan te sluiten, zo besloot de heer Jansen. Naar schatting zal aansluiting hiervan een bedrag vergen van 35 millioen gulden. Dat is op het ogenblik niet te inves teren. Na de inleiding van ir. Jansen gaf de Provinciale voedselcommissaris dc laat ste cijfers op landbouwgebied over de catastrophe van de laatste dagen. Rond 115.000 ha. staan onder water; 85.000 stuks vee zijn verdronken; het vee uit de Alblasserwaard, dat nog gered kon worden, circa 2000 tot 2500 stuks koeien, is ondergebracht op Betuwse bedrijven. Namens de provinciale voedselcommis saris uit Utrecht werd de ongerustheid uitgesproken over de voederpositie van de in de markthallen te Utrecht onder gebrachte koeien. Verheugd was men over het voorstel tot voederinzameling. De vergadering, die in de namiddag werd bijgewoond door de commissaris van de Koningin in Gelderland jhr. dr. C. G. C. Quarlcs van Ufford, werd be sloten met een opwekking tot de aan- wezïen om niet te verkoelen in hun warm medeleven met de getroffenen door de ramp. Volgens het jaarverslag van de Gel derse Maatschappij van Landbouw, dat weliswaar niet werd uitgebracht op de vergadering, doch daar ter inzage lag, liep het ledental met ongeveer 275 terug tot 10.140. ZELHEM Ondertrouwd; L. P. van Londen cn G. M. Bergervoet; B. H. te Winkel en KI. Pleijzier. Gehuwd: J. Schutten en B. W. F. inssen; D. veis en G. H. Broekman. Geboren: z. van B. J. Wonnink—van Braak, dorp Zelhem: z. van A. J. Smeenk—Bontenbal, Halle. Overleden: A. H. Duitshof, echtgenote van J, G. Rosegaar, 51 jaar, Hallo. Uitvoering Mannenkoor. Het Chr. Mannenkoor Eltheto gaf Donderdag in het gebouw voor Chr, be langen een geslaagde uitvoering onder leiding van de heer G. J. Scheffer. Het bekende duo Holtrop en Woelderink (voordrachtkunstenaar en orgelvirtuoos) verleende medewerking. In zijn openingswoord bracht ds. Hak- kesteegt de nationale ramp ln herinne ring. Het Mannenkoor zong acht ern stige liederen, afgewisseld door het ge slaagde optreden van het duo Holtrop en Woelderink, dat eveneens een ernstig karakter had. De prestaties van het nog jonge koor zijn in stijgende lijn. In de pauze wekte burgemeester Long man de aanwezigen op om zoveel moge lijk bij te dragen voor de door de watersnood getroffenen door veel loten te kopen. Spr. deelde mede, dat reeds vijf ton goederen is opgeslagen en dat het voorgestelde bedrag van f 20.000 Vrijdagavond bijeen zal zijn. De gehele opbrengst van de avond komt ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Daar om was het zo jammer dat de zaal slechts matig gevuld was. DOETINCHEM Mededeling van de burgemeester. De burgemeester van Doetinchem, voorzitter der uit de burgerij gevormde commissie voor huip aan de getroffen gebieden, brengt Jn overeenstemming met de van hoger hand gegeven richt lijnen het volgende ter algemene ken nis: Door de grote spoed, waarmede dc goederen voor de inzameling op j.I. Maandag door dc burgers van Doetin chem moesten worden klaargelegd en afgehaald, zullen er bij velen nog goe deren aanwezig zijn, die men wil afstaan voor onze zwaar getroffen landgenoten. Daar de commissie uit de burgerij haan, speciale taak met de grote inzameling geëindigd acht en zich verder in de nor male organisatie voor de hulpverlening bij rampen inschakelt, verzoekt hij allen cm de verdere zendingen ter afhaling op te geven of tc doen bezorgen aan het Roode Kruis, afd. Oude IJssel. Grutstraat alhier (PGEM-gebouw). Mede namens het bestuur van het Roode Kruis wordt aan alle medewer kers en gevers, die zo spontaan hielpen, warme dank gebracht voor hetgeen zij tot dusverre deden. Er wordt op ge rekend, dat er bij voortduring op aller medewerking een beroep kan worden gedaan. Het inmiddels tot stand gekomen nauwe contact met de door de gemeente Doetinchem geadopteerde gemeente Middolharnis, waaraan reeds zeer doel treffende hulp is geboden, zal zoveel mogelijk onderhouden worden. Groene Kruis heeft 2000 leden. Het is het damespropagandacomit6: van „Het Groene Kruis" gelukt het aantal leden van de afdeling Doetin chem op 2000 te brengen. Zowel het 2000ste lid als de dame. die dit 2000ste lid aanbracht, zullen in de algemene vergadering van a.s. Maandagavond een verrassing ontvangen. Aanbesteding. De aanbesteding van de centrale ver warming voor het nieuwe wfjkgebouw van „Het Groene Kruis" gaf als hoogste inschrijver: M. W. Blom te Doetin chem met f 37.190 en als laagste in schrijver G, J. van Sloten te Amersfoort met f 35.506. De sport In het teken der liefdadigheid. De drie plaatselijke gymnastiekver enigingen D.G.V.. V.I.O.D. en W.I.K. zullen Zaterdagavond 14 Februari a.s. In de Sociëteitszaal een llefdadlg'heidsuil- voerlng geven ten bate van het Nat. Rampenfonds. De beste kerngroepen van de dames- en herengymnasten der drie verenigingen zullen optreden. VARSSEVELD De lijstcollecte voor het Nationaal Rampenfonds heeft in het dorp en do buurtschappen opgebraoht f 28.664. Bo vendien hebben de verenigingen ter plaatse, reeds een bedrag toegezegd van f 4500. Enkele verenigingen zullen het bedrag nog bepalen. Leerlingen van de o.l. school hebben uit hun spaarpotten een bedrag verza meld van f 206.25. AALTEN Levering van vee voor getroffen gebieden. Van verschillende zijden is het verlan gen te kennen gegeven om ook uit Aal- ten vee beschikbaar te stellen ten be-, hoeve van de getroffen gebiéden. Gaarne zal ook hiervoor bemiddeling worden verleend. Zij. die voor dit doel vee willen afstaan, kunnen hiervan op gave doen ten gemeentehuize, afdeling Sociale Zaken. G ROEN LO Uitvoeringen afgelast. Alle uitvoeringen enz., welke door de plaatselijke verenigingen gehouden zul len worden, zijn iu verband met de nationale ramp afgelast. Vreugde en dankbaarheid bij de Raad en de bevolking Over de installatie van de heer H. G. I. baron van Tuyll van Scrooskerken, voor heen burgemeester van Ruurlo, als burgemeester der gemeente Wisch in de vacature van de heer K. Fabius, lag Donderdag als een schaduw de ramp, welke de kustgebieden in dc nacht van 31 Januari op 1 Februari heeft getroffen. Aan het verzoek van de burgemeester om, in verband hiermede, alle uiterlijk vreugde- of feestbetoon achterwege te laten en geen vlaggen uit te steken, was gevolg ge geven, zodat alle voorgenomen defilé's en andere festiviteiten in de verschillende delen der gemeente geen doorgang vonden. Niettemin was er vreugde en dank baarheid in de harten der gemeentenaren, welke tot uiting kwam in de toespraken tijdens de installatieplechtigheid ln de raadzaal van het gemeentehuis te Varsse- veld. In deze toespraken kwam tevens tot uiting, dat men de nieuwe burgemeester met vertrouwen tegemoet treedt en veel van hem verwacht. Bij de Kïeftenburg werd het burge meestersgezin, dat uit de richting Ruurlo kwam, begroet door de loco-burgemees ter, wethouder J. G. Lieverdink, wet houder Mulders en de raadsleden. In middels verzamelden zioh in de raad zaal vele genodigden, o.a. de voltallige raad en de gemeente-secretaris van Ruurlo. vele burgemeesters uit de Ach- te-hoek, de heren T. G. Elkink, pastoor van Soest, ds. P. W. van Arkel en de heer J. Ribbink, voorganger der Ned. Herv. Evangelisatie, allen uit Ruurlo en vcol autoriteiten. Het burgemeestersgezin werd binnen geleid door de jongste raadsleden, de heren Rexwinkel en Breukelaar. Voor de plechtigheid een aanvang nam, wer den de slachtoffers van dc watersnood met enkele ogenblikken stilte staande herdacht. Toespraak loco-burgemeester Lieverdink. Loco-burgemeester Lieverdink trok c. vergelijking met de blijde inkomst van de voorganger van de heer Van Tuyll op 21 Maart '47. Deze werd geken merkt door hevige aanhoudende regen. Toen stonden de gevolgen van oorlog en rampen, alsmede de slachtoffers uit dc illegaliteit e.d. nog zo helder voor ogen. Nu worden dc eerste ontmoeting met en de installatie van de nieuwe burgemeester omfloerst door de natio nale ramp. Na aan de gevolgen hiervan te hebben herinnerd, zei spr.. dat het verzoek van de heer Van Tuyll om alle officieel vertoon af te lasten, op hoge prijs is gesteld. Hierin kwam tot uiting diens lijden met de lijdenden en tevens dat hij zich alleen dan eerst wil ver blijden met allen, wanneer alles gedaan wordt tot leniging en verzachting van de nood. De plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, gesteund door alle daartoe aangetreden instellingen, zullen de vurige hoop van de heer Van Tuyll ten aanzien van het slagen van de actie niet teleurstellen. De monumenten getuigen dat de ram pen van oorlog en fusillade ook in deze gemeente hun sporen hebben achterge laten en dat tranen en bloed de bodem deukten. Dit alles werd, dank zij de inzet van en de verbondenheid met hen, die vielen, te boven gekomen. Door de innerlijke verbondenheid van Christen plicht en naastenliefde kunt u ook nu van ons aller inzet verzekerd zijn, aldus spreker. De loco-burgemeester noemde deze eerste ontmoeting en hot begin der werkzaamheden in de nieuwe gemeente tragisch. Het is echter ook heerlijk dit te mogen doen en elkaar te mogen bij staan in alle aangelegenheden, welke de nationale plicht t.o.v. land en volk en de roeping voor de gemeente en de be volking raken. Spr. was verheugd over de benoeming van de heer Van Tuyll. Hij was verblijd O. L. School te Lintelo opgeheven Voor de raad van Aalten Donderdag avond j.L met de behandeling van de agenda een aanvang maakte heeft bur gemeester Van Veen zijn medeleven en bewogenheid uitgesproken ten aanzien van de slachtoffers van de watersnopd. Met de directeur van Gemeentewerken is spr. voor het bezoeken van solli citanten in verband met de func tie van administrateur van het Gas bedrijf op Overflakkee, te weten in Brielle en Middelharnis geweest. Het is moeilijk te realiseren, aldus spr., clat dit vruchtbare land nu aan de vernietiging is prijsgegeven. Staande werden hierop de slachtoffers herdacht. Aangrijpend is het, aldus spr., dat nationaal en internationaal zovelen zich willen inspannen om iets van deze nood te lenigen. Spr. was dankbaar en had waardering voor hetgeen in deze ge meente is verricht onder leiding van het Roode Kruis. Met Inbegrip van een gift van f 1600 van de Coöp. Zuivel fabriek ls de opbrengst gestegen tot een bedrag van f 35.678. Dit bedrag is als volgt gespecificeerd: huis-aan-huls col lecte f 31853.47; scholen f 1272.87; ver enigingen, clubs en bonden f 540; be drijven f 2012.50. Op voorstel van B. en W. weid, ten behoeve van het Nat. Rampenfonds een bedrag van f 2500 gevoteerd. Naar aan leiding van een brief van de Ver. van Ned, Gemeenten weid besloten mede te delen, dat de gemeente Aalten gaarne ingeschakeld wenst te worden bij de gecoördineerde adoptie. Adoptie Rilland-Bath bepleit. In de rondvraag bepleitte de heer Te Gussinklo t.z.t. adoptie van Rilland- Bath. Destijds heeft in Aalten de heer Slicher van Bath gewoond, die heer van Bath was en bezittingen had in de Bath-polder. Er is dus sprake van enige relatie tussen Aalten en de Bathpolder. De heer Te Gussinklo bracht nog in herinnering dat de heer Slicher van Bath veel gedaan heeft in de agrarische sector in Aalten. B. en W. en de raad stonden sympathiek tegenover deze ge dachte, welke ter kennis van de Ver. van Ned. Gemeenten zal worden ge bracht. Hulp uit Booholl. De burgemeester deelde tenslotte mede, dat hij van de Oberstadtdirektor van Bocholt bericht heeft ontvangen dat de raad dezer gemeente besloten heeft 200 dekens beschikbaar te stollen. Verder kunnen 20 kinderen worden ondergebracht in een jeugdherberg. Aan het gemeentebestuur van Aal ten is ver zocht de dekens zo spoedig mogelijk door te zenden. Nameps de raad deelde de heer Bruyel mede, dat de raadsleden besloten heb ben de presentiegelden af te dragen aan het Nat. Rampenfonds. Wel subsidie. De beer Te Gussinklo was het niet eens met het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een verzoek van de Chr. HBS te Culemborg (een van rijkswege niet gesubsidieerde school) om subsidie. Hij stelde voor, evenals voor de R.K. HBS „Marianum" te Groenlo (die evenmin rijkssubsidie ont vangt) een subsidie van f 50 te verle nen. De raad ging hier unaniem mee accoord. De consequentie van dit besluit is dat men in de toekomst ook andere niet gesubsidieerde bijzondere middel bare scholen dient te subsidiëren. O. 1. school le Lintelo opgeheven. Met vernietiging van een besluit ran Ged. Staten heeft do Kroon alsnog het raadsbesluit van 15 Januari 1952, hou dende beslissing dat de instandhouding der o. L school te Lintelo niet wordt gevorderd, goedgekeurd. Omdat de school thans wordt bezocht door 10 leer lingen moet op grond van de L. O.-wet 1920 tot opheffing worden besloten. B. en W. stelden voor hiertoe over te gaan met ingang van 1 September a.s. De heer Ter Linde had het voorstel met gemengde gevoelens gelezen. Hij zou zich bij deze beslissing neerleggen, maar voelde zich gedrongen woorden van waardering te richten aan het adres van het hoofd der school voor de wijze waarop deze zijn taak heeft opgevat. De voorzitter sloot zich bij deze waar derende woorden namens B. en W. aan. Hierop werd tot opheffing besloten. In verband hiermede werd de veror dening op het openbaar onderwijs ge wijzigd. Keurlonen gewijzigd. Het keurloon voor het kern-en van varkens, die geslacht worden uitgevoerd naai- een andere buiten de keurings- kring Aalten gelegen gemeente van het rijk (binnenlandse export) werd vast gesteld voor de eerste 1000 varkens op f 1.50; voor de volgende 4000 varkens op f 0.75, en boven een aantal van 5000 varkens op f 0,50 per stuk, berekend per kalenderjaai-, met een minimum van f 25 per dag. De exploitatie-rekening over het boekjaar 1951 van de bad- en zwemin richting ,,'t Walfort" werd als volgt vastgesteld: ontvangsten f 9.334.67: uit gaven f 15.203.95; nadelig saldo f 5869.28. In de vacature-Van Beusekom werd tot lid van het bestuur van de bad- en zweminrichting' benoemd de heer A, C. van Lochem. Aan de heer J. de Bree werd verkocht een bouwterrein aan de Servatiusstraat te Aalten, groot plm. 682 vlerk, m voor f 682 voor de bouw van een dubbel woonhuis. Voormalige Isr. begraafplaats te Bredevoort aangekocht. Besloten werd van de Ned. Isr. ge meente te Aalten aan te kopen de voormalige Isr. begraafplaats tussen 't Zand en de Hozenstraat te Bredevoort. groot 155 vierk. m voor f 46.50 en B. en W. te machtigen tot het doen uitgra ven en ontruimen dezer begraafplaats. Ton behoeve van de aanleg van de Saksenstraat te Aalten werd van B. H. W. Vaags te Aalten aangekocht een perceel grond aan de Lichtenvoordseweg groot 625 vierk. m voor f 250 en een gedeelte van een perceel grond voor f 820; van A. Bloemen te Aalten een gedeelte van een perceel grond, groot plm. 385 vlerk, m voor f 154. Bouw van vier woningen. De raad besloot tot de bouw van vlei- woningwetwoningen op een terrein aan ae Berkenhovestraat te Aalten. Hier mede is het bouwvolume 1953 opgesou peerd. Kunnen deze woningen onver hoopt niet in het kader van het bouw volume 1953 gebouwd worden, dan zal getracht worden de woningen als voor schot te krijgen op het contingent '54. Verbetering Nassauslraat. In verband met de afstand van grond voor de verbetering van de Nas- saustraat te Aalten is overeenstemming bereikt met de NV. Feestgebouw. Beslo ten werd nu van deze N.V. aan te ko pen een strook grond ter oppervlakte van pml. 410 vlerk, m, een noorddeel van het terrein achter een naast het ge bouw voor f 1. onder voorwaarde dat de gemeente zorgt voor verharding van de straat en voor terreinafscheiding en dat dé N.V. een bijdrage van f 400 ver leent in de kosten van het ijzeren hek. Voorts werd de voorgenomen riolering en verharding van de Nassaustraat goedgekeurd. De kosten van aanleg, verharding, riolering en de verder dooi de gemeente uit te voeren werken wor den geraamd op f 10.275. Aan het bestuur van de Stichting tot bevordering van het vreemdelingenver keer in de Achterhoek werd voorlopig voor 1953 een subsidie verleend van f 140. Besloten werd voor een stevige ver harding' van een gedeelte van de Gre- vinkweg f 4000 op de begroting 1953 uit te trekken. De heer Rots bepleitte de aanleg van een riolering voor de afvoer van het hemelwater in de beek. Dit zal door de Technische Dienst bekeken worden. Rondvraag. Op een vraag van mevr. Pampler- moleGerritsen wérd medegedeeld, dat men zich voor het opnemen van evacué's kan opgeven bij Soc. Zaken. De heer Luiten informeerde naar de stand van zaken met betrekking tot de verbetering van de Schooldijk in Lin telo. De plannen bleken bijna gereed te zijn. De voorzitter zegde een voorstel voor de volgende vergadering toe. hem en zijn gezin te mogen begroeten en de installatie te mogen verrichten. Spr. was zich er van bewust in de afge lopen drie maanden zijn taak „in zwak heid te hebben volbracht". Nu deze ar beid een einde heeft genomen dankte hij allen die hem hadden bijgestaan. Schets van de gemeente. Spr. stelde vervolgens dc gemeente in al haar geledingen voor. Hij schetste het karakter der bevolking, om hierna t.c wijzen op de op een hoog peil staande landbouw, de onmisbare plaats van de industrie en de nijvere en hardwerken de middenstand. Na te hebben betoogd dat het lager onderwijs het uitgebreid lager onderwijs on het nijverheids- cn het landbouwonderwijs op oen hoog peil staan, zei spr., dat de bouw van een nieuwe landbouwhuishoudschool te Varsscveld in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. Met het oog op de vele voorbereidingen voor de bouw van een nieuwe Chr. lagere landbouw school te Sinderen zal dc komst van de burgemeester zeker bevorderlijk zijn. Vervolgens passeerden het verenigings leven cn de instellingen op het gebied van liefdadigheid, de verpleging en de verzorging van zieken en bejaarden dc revue. Hoewel er vele woningen zijn verrezen, zijn alle onverantwoorde wo ningtoestanden niet op gelost. Spr. twij felde niet aan 's burgemeesters capaci teiten, maar rekende bij voorbaat op diens inzet. Het vele natuur- on land- schapsschoon beval hij in de zorg van de heer Van Tuyll aan. Spr. hoopte dat ook de zandwegen cn de rijwielpaden diens aandacht zouden mogen trekken, en dat hij belangstelling zou hebben voor de voorbereiding van de overname van vele particuliere wegen. Tenslotte werd de aandacht van de burgemeester gevraagd voor de bevaarbaarmaking van de Oude IJsel, de aantrekking van verantwoorde cn toekomst in zich slui tende industrieën en de - algehele elec trificatie van de gemeente. Spr. bood hierop dc voorzittershamer aan cn hing de heer Van Tuyll de ambtsketting om. Schroom met oog op grote verantwoordelijkheid. Burgemeester Van 'Tuyll van Seroos- kerken aanvaardde zijn ambt met dank te brengen aan H. M. de Koningin, de minister van Binnenlandse Zaken en de commissaris der Koningin. Spr. was er kentelijk voor de vriendelijke woorden van de loco-burgemeester. Hij dankte deze voor zijn werk in de afgelopen drie maanden. Spr. was er van overtuigd dat hij dit gedaan heeft met de volle inzet van zUn persoon; de gemeente Wisch is dan ook veel aan hem verplicht. Aan spr.'s voorganger heeft Wisch veel te danken. Mede door zijn arbeid is hier in de afgelopen jaren veel tot stand gekomen. Doordat spr. in verband met de bijzondere omstandigheden de laatste dagen nogal veel in Wisch is ge- wf-est, heeft hij kunnen bemerken hoe groot de waardering is voor hem en zijn werk. Zeker na de gesprekken met de heer Fabius voelde spr. zich bevoorrecht burgemeester te mogen zijn van deze mooie gemeente Niettemin was hij er zich ten volle van bewust dat deze taak lang niet altijd even eenvoudig zal zijn. In spr.'s gedachten drong zich dan ook een zekere schroom naar voren in verband met de grote verantwoordelijkheid aan dit ambt. De heer Van Tuyll zou er echter naar streven de gemeente met de volle inzet van zijn persoon te dienen met de bede dat God hem hiervoor de wijsheid en de kracht zal schenken. Spr. rekende daarbij op de onmisbare steun en medewerking van de raadsleden. In dien er een goede samenwerking be staat, zag spr. dc toekomst met ver trouwen tegemoet. Wanneer de raads leden spr. in het belang van de ge meente of haar ingezetenen willen spre ken, is deze daartoe steeds bereid. Om dat een persoonlijk gesprek vaak zo vruchtbaar kan zijn. zal spr.'s kamer steeds voor de burgerij open staan, in de eerste plaats voor haar officiële ver tegenwoordigers. Spr. hoopte op een vriendschappelijke verhouding in het college van B. en W. Door het contact in de afgelopen dagen in verband met de grote ramp, had spr. reeds iets mogen ondervinden van de vertrouwelijke sfeer in het college. De heer Van Tuyll hoopte op bestendiging van deze sfeer en op beider medewer king te mogen rekenen. Spr. hoopte ook op de steun en een prettige samenwer king met de secretaris. Ook deed hij een beroep op de medewerking van alle ambtenaren en functionarissen en het personeel van de groep Terborg der rijkspolitie. 's Burgemeesters gedachten gingen ook naar de nationale ramp. Hij memo reerde de spontane hulp aan de slacht offers. ook in deze gemeente. Moge straks de herinnering aan de broederlijke verbondenheid, welke deze verschrikkelijke catastrophe in ons volk weer heeft wakker geroepen ons c-en reden te meer zijn, om ook in onze ge meente eendrachtig te bouwen aan een werkelijke gemeenschap, waarin alle delen ieder hun eigen plaats innemen, aldus spr. De heer Van Tuyll besloot aldus: Diep doordrongen van de grote verantwoor delijkheid die H.M de Koningin op mijn schouders gelegd heeft en in het besef dat ik het in mij gestelde vertrouwen alleen door voortdurende cn ernstige inspanning van al mijn krachten waar dig kan tonen, wil ilc met Gods hulp in gezamenlijke arbeid met de wethouders en de raadsleden bouwen aan het wel zijn van de gemeente Wisch. Het oudste raadslid, öe heer G. B. Wisselink, bracht de gevoelens van de gehele raad onder woorden. Deze is ver heugd dat er een burgemeester is geko men uit de eigen streek, maar bovenal omdat van hem getuigd wordt dat hij een promotie waard is. Met het oog op de ervaringen met de laatste twee burge meesters bekruipt ons wel eens de vrees dat op deze promotie al te spoedig naar dc zin van de raad een nieuwe promo tie zou volgen, aldus spr Maar vandaag mag deze vrees niet de boventoon voe ren Spr. accentueerde de dankbaarheid dat men een burgemeester heeft gekre gen, die, mede door de steun van zijn echtgenote, in Ruurlo een ware burger vader bleek te zijn. Hoewel er onder leiding van burgemeester Fabius veel in het belang der gemeente tot stand gekomen is, wil dit niet zeggen dat er geen wensen zijn. Wanneer men met de tijd mee wil, zal men steeds weer moe ten verbeteren en moderniseren. Spr. wenste de heer Van Tuyll de kracht en de wijsheid van God toe, om in samen werking met de raad en het gemeente- personeel vruchtbaar te arbeiden aan het welzijn der gemeente Wisch. De heer Dijkstra, gemeente-secretaris, sprak namens de dienst van Gemeente werken, de dienst voor Soicale Zaken, dc gemeente-ontvanger en het verder op het gemeentehuis werkzame perso neel. Hij zegde de volle medewerking van het gemeentepersonel toe. Dat heer Wisselink namens de gehele raad heeft gesproken, had de Burge meester goed gedaan. Dit geeft blijk van de goede verhoudingen. Spr. zei niet over weggaan te denken. Ook dankte hij de secretaris. Vervolgens spraken de Joco-burge- meester van Ruurlo, de heer Papenborg, ds. A. A. Oostenbrink, Geref. predikant, ds. Tammens namens de R.K. parochies te Silvolde en Terborg, de Ned. Herv. gemeente van Silvolde, Terborg en Varsseveld en de Ned. Prot. Bond te Varsseveld, de heer C. H. Berkhof te Varsseveld namens het oorspronkelijke comité van ontvangst en de verenigin gen, welke aan het défilé zouden deel nemen (deze spr. dankte namens de burgerij wethouder Lieverdink). mv. Avis, griffier van het kantongerecht te Terborg cn kantonrechter-plaatsvervan- ger. mede namens de kantonrechter mr. Sweens, burgemeester J. E. Boddens Hosang namens de burgemeesterskring Terborg, de heer Herschel namens de Joodse gemeente te Terborg, de inspec teur van het l.o„ de heer Simons te Velp. burgemeester J. C. Mens van Neede namens de burgemeesterskring De Graafschap en de heer Korstanje, groepscommandant van de groep Wisch van de rijkspolitic. In zijn dankwoord zei de burgemees ter o.a. dat het hem verheugde dat de heer Papenborg gesproken heeft namens de raad van Ruurlo. Spr. was overtuigd dat de vriendschapsband behouden zal blijven. Hij was erg blij daj, de gehele raad gekomen was. Nadat' er gelegenheid was geboden om met mevr. en de heer Van Tuyll kennis te maken werd bij het monu ment voor de gevallenen een krans ge legd. Des middags werden de verschil lende delen der gemeente bezocht, waar bij hartelijke toespraken werden gehou den en de burgerij gelegenheid kreeg om kennis te maken met de burgemees ter en zijn gezin. Baad van Angerlo Donderdagavond vergaderde de raad van Angerlo onder leiding van burge meester Van Riel. Deze sprak woorden vair deelneming met de honderden slachtoffers van de watersnood en met de duizenden die hun woonsteden moes ten verlaten. Ook in deze gemeente is direct begon nen met de voorbereiding voor de hulp verlening onder leiding van de voor zitter. Veel lof zwaaide spr. toe aan mevr. Heijting, die veel werk heeft ver richt en aan de leden van de Bond van Plattelandsvrouwen en de collectanten. De heren W. Willemsen en Wolsink zijn nog Zondag met een vrachtauto naar het geteisterd gebied vertrokken om vee te vervoeren. Ook dankte spr. de heer Van Hal te Lathum, die met zijn tank auto heeft medegewerkt om de mensen van drinkwater te voorzien en aan de firma Vossen voor de hulp bij het ver voer. Spreker dankte de inwoners van An gerlo, Giesbeelc en Lathum, die vaak boven hun krachten hebben bijgedragen ln de grote collecte die Maandag is ge houden. Een bedrag van f 5.107.60 is reeds verzonden en nog steeds komen gelden binnen. Van ds ai-beiders ran de Steenfabriek de Bahrse Pol (35 in getal) is bericht ontvangen dat zij een dagloon beschikbaar stellen, gewaardeerd op f 8 per persoon. De directie stelt een gelijk bedrag bescliikbaar. Verschillende clubs en verenigingen, die andei's tegen de rasten potverteren, zien hier thans van af en staan deze gelden af. Van een biljartclub is een bedrag van f 22 ont vangen. De verenigingen zetten hun feesten op zij en besteden de gelden voor het Nationaal Rampenfouds. Hierna werden de doden herdacht. Besloten werd tot het aangaan van een geldlening, groot f 25.000 ter finan ciering ran de aanleg van wegen te Giesbeek, aangelegd in 1950, af te lossen in 15 jaren tegen een rente van 3Vc per jaar. Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten werd een rekening-courant-cvereen- komst tot een bedrag van f 75.000 voor het jaar 1953 aangegaan. De voorzitter deelde mede, dat in 1954 Lathum, Giesbeek en Angerlo van wa terleiding zullen worden voorzien. In de rondvraag vroeg de heer Jansen naar de stand van zaken betreffende de electrfciteitsvoorziening in de onren dabele gebieden. De voorzitter antwoordde, dat het rijk hi de onrendabele kosten ran de water leiding 70% bijdraagt. Indien men het zelfde doet voor de eiectricitei isvoorzie - ruing zullen er zeker voorstellen van B. en W. verwacht kunnen worden. De heer Brouwer wenste gaarne iets naders te vernemen omtrent de IJsel- bandijk. De voorzitter deelde mede. dat hij deze zaak verschillende malen met zijn ambtgenoot van Zevenaar, die tevens dijkgraaf is van de Polder de Liemers, heeft besproken. Het plan is om deze dijk geheel te bestraten met klinkers. Hiervoor zijn 11.000.000 klinkers nodig. Verwacht wordt dat dit werk zal wor den uitgevoerd als werkverschattings- object.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2