Nationale ramp Oe wereldreis van JIIW BROWN Brummense Kegelclubs dingen mede naar clubkampioenschap Apeldoorners smulden van zeepaling VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953. Roode Kruiscolonne in Dinteioord gestationneerd De Zutphense Roode Kruiscolonne heeft op het ogenblik Dinteioord als operatiebasis. Van hier uit worden red dingstochten ondernomen, "o.a. naar Brouwershaven. Alles is wel aan boord. Niet op eigen initiatief met auto naar noodgebieden De burgemeester heeft van de com missaris der Koningin een telegram ont vangen waarin deze dringend verzoekt te bevorderen dat niet op eigen initia tief motorvoertuigen naar de noodgebie den worden gedirigeerd, opdat een effi cient gebruik van deze voertuigen voor de noodgebieden worde bevorderd en opdat dc Rijksverkeersinspectie in staat worde gesteld aan de talrijke verzoeken uit deze gebieden te voldoen. Verzocht wordt de beschikbaarheid der voertuigen onverwijld bij de ver- keers inspectie te Arnhem, telefoon K 8300-23641 aan te melden. Vergoeding van vervoerskosten ge schiedt van rijkswege; deze wordt alleen -ekerd indien gereden wordt op een reisorder dier inspectie. ADVERTENTIE LAAT NU Uw HORLOGE voorzien van een onbreekbare veer voor Polshorloges. Voorradig in alle m^ten. Slotboom's Horlogerie NIEUWSTAD 64 - ZUTPHEN. Fa Spru/t Co hielp snel Reeds Zondagmiddag heeft de firma Spruijt en Co zich in verbinding gesteld met de voorzitter van het Rode Kruis in Den Haag en aangeboden 50.000 Spruco-bekers, die reeds bij het krieken van de Maandagochtend door mensen van de firma en op aanwijzing en in overleg met het Rode Kruis, op de daarvoor aangewezen punten zijn gele verd. Dat waren: de Ahoy-hallen, Spij- kenisse. Geervliet. Hellevoetsluis, Ka naal Voome, Putten, Alblasserdam, 's Gravendeel, Dordrecht en de Spido- boten. Deze schenking is door het hoofdbe stuur van het Rode Kruis bijzonder op prils gesteld, omdat daarmee zo snel in een dringende behoefte werd voorzien. Bovendien stelt het personeel van Spruijt en Co een uur en een vacantie- da~ ter beschikking van het Rampen fonds. Het financiële resultaat daarvan is door de firma ruim verdubbeld. Daarenboven heeft het personeel uit z'n soaarkas een bedrag beschikbaar gesteld. VOOR HET NAT. RAMPENFONDS. Ket personeel van de N.V. H. D. Bur ners Papierwarenindustrie heeft ten bate van het Nationaal Rampenfonds acht uren loon voor overwerk beschikbaar :esteld. De directie verdubbelde het be drag. waaronder f 1272.98 kon worden afgedragen. Wij vernemen dat by de bestuursleden van het Rode Kruis nog steeds bedra gen binnenkomen. Zij die via deze in stelling nog gelden willen storten gelie ven dit bij voorkeur te doen op rekening van de penningmeester de heer A. H. Buys bü de Amsterdamse Bank. Bi; de opbrengst van de lijstcollecte was o.m. een gouden tientje, een geld stuk dat na de oorlog een unicum ge noemd kan worden. De dames van de U.V.V. hebben bij de inzameling de op zich genomen taak nauwkeurig verricht en geen huis over geslagen. Het personeel van de N.V. M. Ubbens papiergroothandel en enveloppenfabriek bracht een bedrag van f 1500 bijeen. OOK DE MARKTHANDELAREN DROEGEN BIJ. Gisteren hebben de markthandelaren, ofschoon hun verkoop zeer ongunstig werd beïnvloed door de algemene toe stand. f 100 Ingezameld ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Zij hebben het bedrag afgedragen aan het kantoor van de U.V.V. DE KERKELIJKE COLLÊCTE VAN A.S. ZONDAG. Naar men ons mededeelt zal de op brengst van de collecte in alle gods dienstoefeningen van de Ned. Herv. Gemeente a.s. Zondag worden afgedra gen aan het Nationaal Rampenfonds. BIOSCOPEN ZONDAG GESLOTEN. De drie plaateslijke bioscopen zijn a.s. Zondag in verband met het algemeen karakter van deze rouw- en biddag ge sloten. ZUTPHEN'S ZAKENLEVEN. De lampen- en electriciteitszaak van de heer J. J. Gabriëls op de Overwel ving, bekend als „Het wonder van Zut- phen" is verplaatst naar Beukerstraat 34. Als men gisteren bij de opening van dit ruime pand zag hoe deze zaak op dat punt vooral bij avond de aandacht trekt, dan moet men concluderen dat de noodgedwongen verhuizing een grote verbetering betekent. Het is vooral de ruimte, die gister avond opviel toen alles straalde in een zee van licht en tal van bloemstukken het aanzien van het interieur met z'n uitgebreide collectie verlichtingsarti kelen, verhoogden. CHR. HIST. UNIE. De Chr. Hist. Kiesver. hield gister avond een ledenvergadering onder lei ding van de heer W. F. C. v. d. Broek. Na enkele treffende woorden te heb ben gesproken over de ontzettende remp die ons land en volk heeft getrof fen. werd de agenda afgewerkt. Een voorlopige grosiyst met namen van can- didaten voor dc a.s. Gemeenteraadsver kiezing werd opgesteld. De heer mr. W. van der Spek kon de mededeling doen, dat een Chr. Hist. Jongerenclub is opgericht. Na de afwer king van enkele huishoudelijke aange legenheden werd de vergadering door de voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. COLLECTE KINDERBESCHERMING AFGELAST. De aangekondigde collecte voor de Prot. Chr. Kinderbeschermingsorgani- saties is voorlopig afgelast. „OLYMPIA" EN „Z.K.C." STELLEN UITVOERINGEN UIT. De gymnastiekuitvoering van „Olym- pia", die 14 februari zou worden ge houden, is tot later uitgesteld ln ver band met de nationale ramp. Ook de carnavalsavond van „Z.K.C." op Zaterdag 14 Februari is uitgesteld. Het concert van „De Stem des Volks" 9 Februari geeft De Stem des Volks in samenwerking met de Vereniging Kunst en Strijd te Apeldoorn een con cert in de Buitensociëteit. Deze massale uitvoering, waaraan 140 vrouwen en mannen meewerken, staat onder leiding van Gerrit van de Graaf uit Arnhem, die van beide verenigingen dirigent is. Uitgevoerd worden Das Lied von der Glocke van Schiller, gecomponeerd door A. Romberg én enkele gedeelten uit de opera Der Freischütz van Carl Maria von Weber. Aan de uitvoering verlenen de vol gende dames en heren solistische mede werking: Colette de Vries (sopraan) uit Nijmegen, Dini Uyterschout (sopraan! Warnsveld. Dora Herberts-Meuleman. Eist, W. Verwey (tenor). Oosterbeek en J. v. d. Rhee (bas), Rotterdam. Voorts wordt aan de uitvoering mee gewerkt door een groep musici van het Gelders Orkest. Das Lied von der Glocke is gecompo neerd door Romberg, een in zijn tijd waarschijnlijk bekend componist. Daar van getuigen verscheidene effectvolle passages van deze betrekkelijk eenvou dige, maar daarom nog niet gemak kelijk uit te voeren muziek. De inhoud van het lied van Schiller heeft meer componisten geïnspireerd. Er komt aan het slot zo treffend in tot uitdrukking hoe klein de mens is tegenover de kracht van de natuur. Ook in deze tijd heeft de inhoud van het werk ons veel te zeggen. BURGERUIKE STAND Geboren: z. van W. Visser—Moole- naar; z. van P. M. C. SmitSanders: d van E. H. J. DiemeiAckermans; d. van J. A. van Weerenv. d. Blonk; d. van L, W. van Aanholtvan Dijk; z. van G. G. Flemingvan Doorn; d. van A. E. PentermanWillems. Overleden: M. Riethorst, 81 jaar, m. ongehuwd; F. L. van Hamond, 85 jaar, wed. Van J. E. Braam; H. J. Haverkamp, 58 jaar, echtg. van S. Kuenen, Vorden; G. Heyink, 81 jaar, wed. van H. Bud- dingh; H. J. M. Remmelenkamp, 2 jaar, vr., Brummen. Gehuwd: M. van Elburg en R. de Wit: T. B. Doornebosch en D. Thomassen; J. W. Hoevers en H. van Krieken. Ondertrouwd: G. Rieuwers en W. C. SPAARBANK-VERENIGING TE ZUTPHEN. Ingelegd f 735.947,05; terugbetaald f 602.530,28; meer ingelegd f 133.416.77. Op 31 Januari 1053 was aan 24.568 in leggers f 11.712.086,88 verschuldigd. CONCERT HAD WEINIG BEZOEK. Slechts dertig personen, enkele kinde ren meegeteld, woonden gisteravond het concert in de Broederenkerk bij, dat de heren Bute.en Kramer ten bate van het Nationaal Rampenfonds gaven. Men begrijpt dat bij zulk een miniem bezoek de goede bedoeling maar een pover resultaat opleverde, hoewel dege ne- die er waren de collecteschalen me rendeels met papiergeld bedachten Muzikaal bezien kon deze orgelbespe ling met medewerking van een violist stillig de toets der critiek doorstaan. De heer Bute heeft deze gelegenheid aangegrepen revanche te nemen voor zijn minder .geslaagd spel op het gecom bineerd Kerstconcert. De keuze van de orgelwerken Prelu dium en Fuga in a van Joh. Seb. Bach, en Cantabile en Andantino van César Franck viel te loven, evenals de uitvoe ring daarvan. Dë kennismaking met het vioolspel van onze plaatsgenoot de heer Kramer was van aangename aard. Zowel ln de Sonate no. 4 in d van Handel als in de Romance in g van L. van Beethoven, getuigde zijn spel van muzikaliteit. De toon van zijn instrument was van goed gehalte en de techniek beheerste de vio list dermate, dat men voor de uitvoe ring van deze werken alle respect kon hebben. De begeleiding van de heer Bute liet evenmin te wensen over. Het concert werd besloten met een impro visatie van het lied O Heer. die daar des Hemels tente spreidt. De giften voor het Rampenfonds blijven onafgebroken op onze admini stratie binnenstromen. Kleine bedragen en grote, iedereen offert wat hij maar offeren kan. Bravo! 4e verantwoording 5/2. Bridgeclub K.B. f 15; N.N. f 20; Joh. Dijkland f 5; mej. L S. H. B. f 25; mej. H. G. J. A. f 2.50; Wed. Burgers f 10; mevr Th. G. W. f 25: N.N. f 2.50; Chr. Vrouwen Ver. „Eén in Hem" f 25; N.N. f 10; Volksbond tegen Drankmisbruik Het Volkshuis f 250. Lijsten van slachtoffers De lysten en aanvullingslijsten met de namen en adressen van de slachtoffers van de watersnood, door het informa tiebureau van het Rode Kruis te ver strekken, zullen ook in Warnsveld, Steenderen en Vorden (bij Poessc) ter inzage liggen. 46. Het eerst was Jimmy deed was de geweren geheel buiten het bereik van de bandieten te brengen. „Hou jij ze onder contróle Piet", riep hij, „en als er één zijn vlerken maar een centimeter laat zakken, dan schiet je zonder par don. Ik ga nu stuk voor stuk hun benen vastbinden, zodat zy geen stap zullen kunnen doen." Jimmy haalde wat touw uit de jeep en toog aan het werk. De kerels die natuurlijk knarsetanden van machteloze woede, moesten dit alles goed vinden, maar als Jimmy en Piet kregen wat hun ogen hun beloofden, zou het slecht met ons tweetal zijn afgelopen. Toen Jimmy de vier bandie ten had gebonden, voorlopig alleen de benen, zodat zij geen stap konden ver zetten, keek hy Piet Potlood tevreden aan. „Dat hebben wy goed opgeknapt. Piet", zei hij voldaan. Met z'n tweeën zeven man onschadelijk maken is toch altijd nog een prestatie, waarop een mens een beetje trots mag zijn." Piet Potlood knikte. ,."t Is in hoofdzaak jouw werk geweest. Jimmy", zei hij. „Ik beu alleen blij, dat ik je od 't laatst nog wat heb kunnen helpen." „M\i kunnen hel pen!" riep Jimmy uit. .Alan door Jouw resoluut optreden hebben wy de zaak in het reine kunnen brengen. Als JU nietPiet Potlood wenkte met zyn hand. „Hou maar op, Jimmy. Ik moet je bekennen, dat ik 'm verschrikkelijk geknepen heb en zonder die meester- schoten van jou In Zevenaar werden de slotwedstrij den van de heren-competitie in het dis trict Dieren-Doesburg-Brummen-Zeve- naar van de Oost-Gelderse Kegelbond gehouden. In afdeling A kwam het Brummense Entre Nous op de eerste plaats in het eindklassement met 2503 hout. De Tref fers 1 uit Brummen werd tweede met 2474 hout. Beide clubs behaalden overi gens 28 matchpunten. Zowel Entre Nous als De Treffers zullen Zondag 22 Febr. deelnemen aan de wedstrijden om het clubkampioenschap OGK dames en heren in „Concordia" te Brummen. In afdeling B werd Entre Nous 2 eer ste. Het behaalde 43 punten; Alle Negen 2. Doesburg, was een goede tweede met 35 punten. De strijd om de tweede plaats was erg spannend omdat Nooit Gedacht 2, Brummen eveneens 35 punten be haalde maar met een totaalhout, van 2218 iets beneden de prestatie van Alle Negen (2261 hout) bleef. Ook Entre Nous 2 en Alle Negen 2 .zullen dus hun krachten mogen meten met de andere districtskampioenen. De gedetailleerde uitslag, met het totaal aantal hout dat in Zevenaar werd gegooid is; Afdeling A: Entre Nous 1, Brummen 596 hout, 28 pt., totaal 2503 hout; De Treffers 1, Brummen 619, 28, 2474; Acht om de Lange, Dieren 637, 19; Nooit Ge dacht 1, Dieren niet gegooid 19 p.; Alle Negen 1, Doesburg 572 h., 16 pt.; VOG 1, Doesburg 573, 13 pt.; Turmae 1. Zeve naar 557. 11 pt.; Onder Ons 1, Dieren 564, 10. Afdeling B: Entre Nous '2. Brummen brummen f 17.000 voor Nationaal Rampenfonds van de Becker's Sons fabrieken. Het personeel van de Becker's Sons fabrieken werkt ten behoeve van de ge troffen gebieden in totaal 15 uur over.. Hiermede wordt een bedrag bijeenge bracht van plm. f-7000. De directie heeft dit bedrag aangevuld tot f 17.000, wat, heden is overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Kerkdienst. Woensdagavond waren ongeveer 750 ingezetenen van alle gezindten voor een bidstond bijeen in de Hervormde kerk in verband met de Nationale ramp. Deze dienst die georganiseerd was voor alle gezindten van onze gemeente werd geopend door ds. J. A. Meijer uit Zut- phen. Hierna was het woord aan pastoor Wichman, die o.a. zeer terecht op merkte dat er in de wereld meer is dat ons bindt, dan dat ons scheidt. Hierna sprak ds. Brussaard. Geref. predikant. Ds. Raams besloot deze indrukwekkende dienst, waarna ds. C. I. Dijkhuis een kort woord tot de aanwezigen richtte: De collecte voor het rampenfonds bracht ruim f 900 op. Tydens de dienst werden gezamenlijk liederen gezongen en wér den de slachtoffers van de ramp in stilte herdacht. Spaarbankvereniging. O het bijkantoor Brummen van dc Spaarbankvereniging Zutphen werd over de maand Januari ingelegd f 66.147.12 en terugbetaald f 55.403.03. Ongeluk met dodelijke afloop. Bij werkzaamheden op „De Wildbaan" bij Leuvenhelm is een broeder van de steiger gevallen. In hef. ziekenhuis te Arnhem Is het slachtoffer aan de ge-, volgen overleden. Maar het was een onthoofde haai De doornhaai is een merkwaardig dier, dat in de gematigde zeeën van het noordelijk en van het zuidelijk halfrond voorkomt, maar niet in de daartussen liggende tropen; merkwaardig ook, om dat het, mlte onthoofd, plotseling in een zeepaling verandert. Tenminste volgens twee vishandelaren in Apeldoorn, die met zeepaling adverteerden, maar ont hoofde haaien verkochten. Niet echter volgens de Zutphense po litierechter, die beiden veroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd, plus f 250 boete of vijftig dagen hechtenis. De vishandelaren A. H. en A. Z. te Apeldoorn hadden advertenties ge plaatst, waarin zy hun clientèle zee paling aanboden, een delicatesse die vrij schaars en op dat ogenblik zelfs hele maal niet te krygen was. Zij verkochten de Apeldoornse visliefhebbers gevilde en van de koppen ontdane zeepaling, die bovendien gebakken was. zodat nie mand kon zien of proeven wat men eigenlijk kreeg. „De doornhaai behoort tot de soort vis, dit een visser zyn eigen vrouw nog niet eens geeft", zei de politierechter, mr. A- H. v. d. Giesen. De verdachten voer den aan. dat de doornhaai wel eetbaar is. Op de doornhaai wordt, echter meest al alleen gevist om grondstof voor vls- olie- en guanofabrieken. De huid kan worden gelooid. In Duitsland is men er toe gekomen de gerookte buikzijde van deze vis onder de schone naam „Sclïil- lerlocken" in de handel te brengen. In een visland als Noorwegen maakt men er traan, guano en vismeel van. De eerste verdachte, Z., verklaarde: „Als ik er haai op zet kan ik het niet verkopen. Over het hele land wordt dit" als zeepaling verkocht". Bij zijn eis deelde de officier, mr. Donker, mede, dat de aandacht van de politie en van de Keuringsdienst van Waren op deze viszaken zal worden ge vestigd. Mr. Van Voorst tot Voorst zei in zijn pleidooi o.m. dat dit de manier is om doornhaai te verkopen aan het publiek, dat dit anders niet wil hebben. De raadsman legde een brief over van een groothandel in IJmuiden, die verklaarde dat de doornhaai vroeger een waardeloos product was, maai' dat de verkoop een grote omvang heeft gekregen sinds de vishandel op het idee is gekomen de dieren te villen en als zeepaling te ver kopen. „Dus de groothandel zwendelt mee!" zei de officier- Bij het bepalen van zijn vonnis wees de politierechter opnieuw op de grote ernst van de gepleegde feiten. In een tijd, waarin alle fatsoenlyke Nederlan ders leven in economisch moeilijke om standigheden, wordt hun geld afgezet met de verkoop van een ininder-waax- dige soort yis onder een dure naam Spr. zei te hopen, dat een volgende maal dergelijke zaken zullen worden aange bracht bü de meervoudige Kamer van de rechtbank, die straffen kan opleggen boven zes maanden. In beide gevallen werden de vishandelaren conform de eis veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf voorwaardeiyk met drie jaar proeftijd en f 250 boete, subs, 50 dagen hechtenis De behoefte aan ..zeepaling" zal nu in Apeldoorn wel afnemen. Doornhaai is dus wel te eten. Maar men mag ook geen stekelbaarsjes als zalmen aankondigen. 555 hout, 43 pt.; Alle Negen 2, Doesburg 530 h.. 35 pt.. totaal 2261 hout; Nooit Gedacht 2, Brummen 547, 35, 2218; Acht om de Lange 3, Dieren 537 h., 34 pt.; Acht om de Lange 2, Dieren 521, 32; VOG 2. Doesburg 529, 30; Turmae 2, Zevenaar 529, 28; De Treffers 2, Brum men 508, 24; Entre Nous 3 541, 24; On der Ons 2, Dieren 509, 12; Alle Negen 3, Doesburg niet gegooid D pt.; VOG 3, Doesburg niet gegooid 5 pt. Voor het persoonlijk kampioenschap van de OGK plaatsten zich als no. 1: Nachtegaal, Brummen met 569 hout; 2 Theyn, Brummen 530 hout; 3 Kiddink, Brummen 520 hout. De adspirantkampioenen zullen elkaar op Zondag 15 Februari a.s. in Brummen ontmoeten voor het persoonlijk kam pioenschap van de CGK voorst Voor het Nat. Rampenfonds. De opbrengst van de collecte alhier, gehouden voor de slachtoffers van de watersnood, bracht i'eeds ruim f 4000 op, benevens enkele vrachtwagens met goe deren. Nog steeds komen geld en goe deren op de bekende adressen binnen. e m p e Ouderavond Emper school. Ondanks de sneeuw en storm hadden nog verscheidene ouders gehoor gegeven aan de uitnodiging tot bijwoning van de Ouderavond in de Emperschool. De heer Dolman, hoofd der school, herinnerde er aan, dat een jaar geleden de nieuwe school in gebruik werd geno men. Door plotselinge verhindering van de schooltandarts, de heer H. A. Bracht te Lochem, nam de heer Dolman diens taak over, die tot onderwerp van z'n lezing gekozen had: „Tandbederf een beschavlngsziekte". Hij herinnerde er aan, dat bij natuur-, volken de canis onbekend is, maar dat alle beschavingen die tandziekte wèl gekend hebben. Tegenwoordig is een gaaf gebit nog maar een zeldzaamheid. Dat onze tanden en kiezen aangetast worden, zit 'm in het soort voedsel, dat we nuttigen. We moeten dus maatrege len nemen, om te zorgen, dat de micro organismen geen vat krygen op ons gebit. Daartoe is het noodzakelijk, dat we 1 a 2 maal per jaar het gebit by de tandarts laten nazien, zelfs als het een melkgebit is. Maar óók mag volstrekt niet vergeten worden, de tanden regel matig te poetsen. Op school, zegt spreker, wordt de kin deren er op gewezen tijdens de lessen in hygiëne. Wanneer u, ouders, één lijn trekt met de school, dan bestaat er in derdaad samenwerking tussen school en huis, tot heil van het kind. Vervolgens kwamen enkele interne schoolzaken aan de orde, o.a. het school- sparen. Van de 96 leerlingen sparen er 58 op de RPS, Zij hebben een gezamenlijk be drag op de boekjes van f 788. Zo leren dc kinderen, dat elke dag een draadje oen hemdsmouw in het jaar wordt en later beseffen ze. dat. een sparend volk een welvarend volk is. Na de pauze vertelde meester Dolman van ziin ervaringen met de schoolradio, dit allermodernste onderwijsmiddel, waarbij de heer J. Tekelenburg een schoolradloles liet horen, die hij op z'n wlre-rccorder had opgenomen. g.etelo Reisvoreniging gireerde f 200. Op.de vergadering van de relsvereni- glng „Appen" werd besloten de somma van f 200 te storten op 't gironummer van 't Nationale Rampenfonds. doesburg Nog te wenlg vrijwilligers voor B. B. In de Concertzaal is Donderdag een voorlichtingsavond va.n de Bescherming Burgerbevolking gehouden. Burgemees ter Keiser heeft in een toespraak de noodzaak van deze organisatie uiteen gezet. Hij zei o.a. dat er in Doesburg, dat onder de A-gemeenten behoort, meer dan genoeg materiaal is. Doesburg heeft'400 vrüwilligers nodig. Wanneer deze niet komen hangt er een ramp boven ons hoofd indien er iets gebeurt, aldus spr. Er werden vijf films vertoond. Een collecte in de pauze voor het Nat,. Rampenfonds bracht f 90 op. De aanmelding als vrijwilliger was be vredigend. al is dan tot nu toe nog slechts 1/3 van het aantal benodigde 400 personen bijeen. Reeds f 7500 voor Nat. Rampenfonds. Het ingezamelde bedrag ten bate van het getroffen gebied gaat met sprongen omhoog. Na de vorige opgave is er by de Twentse Bank weer f 3062.99 ontvangen. 0.m. schonken de bond van melkvee houders f 500; de Doesburgse IJsvereni ging f 100; de R.K. welpen f 70; de buurtvereniging Ooipoortstraat f 200. Van verscheidene particulieren werd f 752,99; van verschillende bedrijven f 1409 ontvangen. Het totaalbedrag is nu f 7524,24. Middenstand op de bres voor het getroffen gebied. Vau steeds meer züden worden acties op touw gezet om het aandeel van Does burg ln de leniging van de nood in het getroffen gebied te vergroten. In de Waag vergaderden de leden van de samenwerkende middenstandsorgani saties en zy die niet georganiseerd zyn met het oog op een actie onder de aan gesloten en niet-aangesloben midden stand. Besloten werd een comité té vor men waarin zitting hebben de heren F. Kok, J. Lamers, H. Roelofsen, J. Bloe- mendaal, A. Nachtegaal en Tin Buiting. Er was een grote eenstemmigheid om Wat ec te- daen Vrydag 6 Februari: Odeonbioscoop 8 uur: De zoon van de Kalief. Schouwburgbioscoop 8 uur: Diploma tieke Koerier. Luxortheater 8 uur: De mynen van Koning Salomo. WATERSTAND TE ZUTPHEN. 4.9> m. plus NAP —8 cm. Keulen 2.55 m. (—0.17): Ruhrort 4 98 m. (—0,18); Lobith 11.34 m. (—0.13); Nijmegen 9.14 m. 0.10)Arnhem 9.14 m. (—0.10); Eefde 4.66 m. (—0.10); Deventer 3.60 m. (—0.09). zo spoedig mogelijk een geldinzameling onder de middenstand te houden. Reeds zegden tientallen middenstanders be langrijke bedragen toe. A Gemeente Vorden voteert f 1000.- De raad van Vorden heel't in een spoedeisende vergadering, welke heden morgen gehouden werd, besloten een bedrag van f 1000 uit de gemeentekas te voteren voor het Nat. Rampenfonds. De raadsleden stonden hun presentie geld op voorstel van de heer Koersel* man. eveneens al aan het fonds. Aan het einde van de vergadering heeft wethouder Emsbroelc de burge meester toegesproken in verband met diens herbenoeming. piggenmarkt. Op de biggenmarkt waren aangevoerd 73 biggen. De prijzen varieerden van f 40—f 48 per stuk. De handel was redelijk. Revue Sparla ging niet door. Aanvankelyk werd besloten de jubi leumrevue doorgang te doen vinden en het batig saldo geheel ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds. Toch is men van dit besluit terug ge komen, daar de inhoud der revue geens zins in overeenstemming ls met de diepe droefheid, Waarin' thans' heiaas zovelen verkeren. Inzameling Watersnoodramp. De burgemeester beeft rijn grote dank uitgesproken voor het prachtige resul taat dat is bereikt. De geldinzameling heeft f 25.05626 opgebracht, d.i. f 4.36 per inwoner, welk bedrag inmiddels op de giro van het Nationaal Rampenfonds te 's-Gravenhage is gestort. Bü dit be drag mag men nog optellen, de bedragen, die door de ingezetenen rechtstreeks per giro aan het Nationaal Rampenfonds werden overgemaakt. Donderdagmorgen vertrok een grote vrachtauto met aanhangwagen, met verzamelde goederen naar het Roode Kruis in Den Haag. Een hoeveelheid goederen uit de centrale opslagplaats wordt morgenochtend verzonden. De ingezetenen hebben zich van him beste kant laten kennen; het spreek woord: „Eenheid maakt Macht", is vol komen bewaarheid geworden, G'ontrólevercniglng. De contröleverehiging De Toekomst heeft een ledenvergadering gehouden in café 't Zwaantje, onder voorzitterschap van de heer D. J. Groot Jebbihk. De vereniging telt 30 leden met 210 koeien. Er was een batig saldo. Het aftredend bestuurslid, dc heer J. W. Heijink, werd herkozen. Omdat het ledental toeneemt werd het bestuur met, ëén lid uitge breid nl. de heer G. J. Pelgrum. De jaar- lUkso vergoeding voor de secretaris werd vastgesteld op f 75 en dié van"de pen ningmeester op f 2.5 per jaar laren Voor het Rampenfonds. De Larense Middenstands vereniging besloot f '200 voor het, Rampenfonds af te diragen. Het bestuur onderging enige 'wijziging Wegens ziekte trad de lieer B. J. Draayer af en werd de heer Neuteboom in zün plaats benoemd. De voorzitter, de heer W. J. v. d. Brink, betuigde het aftredende bestuurslid zijn dank voor de wüze, waarop deze de belangen van de vereniging steeds heeft behartigd. Bij de behandeling van enkele punten van huishoudelijke aard. werd besloten, de baten der verloting van de propa gandas vonden op 21 en 23 Februari ter beschikking te stellen van de slacht offers der watersnood Ruim f 42000 voor het Rampenfonds. De HJstcollecte van de onderafdeling Laren van het Ned. Roode Kruis in samenwerking met het comité Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening, heeft te Laren imet inbegrip van Barchem) ruim 1 42000 opgebracht.- In dit bedrag zün niet begrepen de schenkingen van de diverse verenigingen. Ook de grote zending kleding en schoeisel zijn reeds ter bestemde plaatse afgeleverd. Reeds vroeg ui de ochtend vertrok Donderdag morgen de beladen vrachtauto naar Zuidland op het eiland Voome-Putten. waar ze werden opgeslagen. In een brief met een dankbetuiging aan de burgerij van Laren <G.) en Bar chem wordt o.m. medegedeeld, dat on middellijk na aankomst velschillende getroffenen reeds van de zending kon den profiteren en dat de getroffenen deze spontane daad zeer op prys stel den bo rcu lo Tcntoonstcllingssuccessen. Op de te Raalte gehouden kam- pioens-tentoonstelling van konUnen, ge organiseerd door de Prov. afdelingen Gelderland en .Overijssel van de Ned. Konünenfokkers Bond behaalde onze plaatsgenoot H. J. Rhebergen met zijn jonge Roodoog Poolram drie maal ZG met totaal 16 punten en met zün oude Roodoog Poolvoedsker drie man! ZZG met totaal 22 punten. De voedster be haalde de kampioenstitel in de voed sterklassen en bovendien, de beker uit- Provincie Gelderland schenkt kwart millioen De commissaris der Koningin heeft vandaag een telegram verzonden aan het Nationaal Rampenfonds, waarin wordt medegedeeld, dat na telegrafisch overleg met alle leden van Prov. Staten van Gelderland het college van Ged. Staten het fonds een bijdrage van één kwart millioen gulden uit de provinciale middelen in uitzicht kan stellen voor de leniging van de ernstige nood in de ge troffen zusterprovincies. geloofd voor de mooiste kampioen van de dwergengroep en daardoor kampioen der kampioenen in die groep. Markt. Aanvoer 7 runderen, 320 biggen en 3 dragende varkens. De aanvoer in rund vee was klein, hetwelk waarschijnlijk voornamelijk werd veroorzaakt doordat het vee moest zyn ingespoten tegen mond- en klauwzeer. De handel had een kalm verloop, met dalende prijzen. De biggen waren weer in flinke getale aanwezig. De handel was echter matig en niet alles werd verkocht. De prys bedroeg f 3240 per stuk. Enkele zware, gingen tot 45. Voor de dragende var kens was wel belangstelling, doch er verwisselde niet een van eigenaar. borculo Meer dau f 41.000 voor de noodgebieden. De opbrengst van de Hjstencollecte voor de noodgebieden heeft de f 41.000 overschreden. In dit bedrag is begrepen een bedrag van f 22.000 van do Borcu- lose leden van de zuivelfabriek. Ook de kledininzameling is een groot succes geworden. Alles is gesorteerd en voor zoveel nodig versteld door een grote groep dames. Een bestelauto vol goede ren werd reeds in Den Haag afgeleverd. De begeleiders kregen een compliment voor de keurige aflevering. Vanavond vertrekt een zestons vrachtauto met goederen naar Den Haag. In. het begin van de volgende week zal het Rode Kruis met een vrachtauto lompen inzamelen, welke verkocht wor den voor het goede doel. n e e d e Raad van Neede schenkt f 2000 voor Nationaal Rampenfonds De raad van Neede besloot in zijn ver- gaderin van gisteravond een bedrag van f 2000 beschikbaar te stellen voor het Nationaal Kampenfonds. Voordien had burgemeester Mens naar aanleiding van de nationale ramp een toespraak gehou den en waren de slachtoffers staande herdacht. De burgemeester deelde mede, dat de inzameling in de gemeente tot nu toe had opgbracht f 19.203,20. Met de gelden, welke nog byeen zullen komen door het overwerk op de fabrieken, zal men zeker boven de f 20.000 komen. Uit deze gemeente zijn 344 paketten kleding c.d., waaronder 500 dozijn handdoeken en 200 dozijn theedoeken, welke de fa. Ter Weenie beschikbaar stelde, naar Den Haag vervoerd. De geldlening aan het Waterschap „De Schipbeek", groot f 125.000 werd ver lengd tot 31 December a.s., onder voor behoud man maandelijkse opzegging. De woning E 234 van L. Pardijs werd onbe woonbaar verklaard. Besloten wórd bij te dragen in vüf door het rijk goedge keurde premies voor woningverbetering. Het aanvragen nadert reeds de 40. De raad besloot tot de verkoop van 40 bomen voor totaal f 2005. De raad ging in beroep bij de Kroon tegen een besluit van Ged. Staten waarbij goed keuring is onthouden aan het raadsbe sluit om in het uitbreidingsplan en de bebouwingsvoorschriften voor Noordfik de mogelijkheid open te Iatën voor de bouw van maximaal 16 woningen. De voorzitter deelde nog mede. dat het contingent woningen voor dit jaar 39 zal bedragen, te weten de normale toewijzing van 18. vier in verband met de uitbreiding der gemeente en 17 voor de industrie. Het presentiegeld werd beschikbaar gesteld voor het Nationale Rampenfonds. Schoolkinderen schenken speelgoed. De schoolkinderen in Neede hebben een flinke hoeveelheid speelgoed afge staan voor de kinderen in de getroffen gebieden, die alles kwijt zijn. Zij heb ben tevens op school gelden ingezameld, afkomstig uit hun eigen spaarpot. warnsveld Voor de slachtoffers van dc Nationale Ramp. De collecte voor het Nationale Ram penfonds heeft f 17.000 opgebracht. Bovendien zün drie vrachtauto's goe deren ten behoeve van dc slachtoffers ingezameld. De schooljeugd heeft, uit eigen initiatief oud papier opgehaald. De voorraad was groot, want de op brengst bedroeg ruim f 230. De leerlingen van de kleuterschool hebben ook het hunne bijgedragen. Zii plakten van gekleurd papier bloemen en verkochten die. Al het. geld is ook hier nog niet binnen, maar gisteren hadden de onderwijzeressen al ruim 78 gulden ontvangen. EEFDE Plm. f 16.per gezin voor Nationaal Rampenfonds. Van de ruim f 42.000. welke in de ge meente Görssel ls ingezameld voor het Nationaal Rampenfonds is in Eefde f 13.574 büeengebracht. Dit is een mooi resultaat. Per gezin werd plm. f 16.— gegeven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2