ZUTPHENS DAGBLAD EVACUATIE WERKT NU OP VOLLE TOEREN VOOR DE GRAAFSCHAP-EN .VELUWEZOOM AANTAL SLACHTOFFERS TOT 1353 GESTEGEN HET REDDENDE LEGER Verheugenis over weerzien VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 ADMINISTRATIE (voor adver tenties en abonnementen).v HOUTMARKT 66 - ZUTPHEN Tel. K 6750—2112. üirorek. 565007 Abonnementsprijs f 6.10 per kwartaal. 47 ct. per week Bankrelaties: Ned. Middenstandsbank N.V. Rotterdamse Bank N.V. DERTIENDE JAARGANG No. 31 Directeur A. VERWEY Hoofdredacteur G. WERKMAN Chef Red. L. KRAAIJENZANK :tie: Groenmarkt 1 Zutphen Tel. K 6750—4113 Druk: W. J. THIEME Cie, N.V. Rustig weer bevordert afvoer getroffen bevolking In de loop van Woensdag en Donderdag is de evacuatie van de zo zwaar getroffen bevolking van Zeeland, Zuid-Holland en Brabant op volle toeren gaan draaien. Moest men zich aanvankelijk - in verband met de verbijsterende omvang van de ramp - tot individuele reddin gen bepalen, thans geschiedt de hulpverlening geordend en volgens vaste lijnen. Honderden en honderden zijn Donderdag uit de water massa in veiligheid gebracht, duizenden vluchtelingen zijn doorgezon den naar oorden, waar hun een liefderijk welkom werd bereid. In de onmiddellijke omgeving van het rampgebied vangt men de eerste stoof op. Daar krijgen de mannen eri vrouwen en kinderen, die het vege lijf hebben weten te bergen, de eerste verzorging. Dan gaat hef meestal verder naar het achterland, waar men zich met inspanning van alle krachten heeft ingesteld op hef herbergen van de berooiden, voor wie men geen moeite te veel, geen inspanning te veel acht. Het is ecu onnoemelijk geluk, dat het weer thans zo mee werkt. De Noordwester, die in de nacht van Woensdag op Donderdag zo dreigend op kwam zetten, is Donder dagmorgen vroeg aan de kusten geluwd. Het water is weer rustig, de boten kunnen varen en de machines ongehinderd vliegen. Honderden en honderden vluchtelingen konden gisteren in veilige haven worden gebracht, door motorbootjes en kotters, door aken en helicopters, door vliegboten en vletten. Toch is het aantal slachtoffers nog toegenomen. Er worden er thans 1353 gemeld, hetgeen een gevolg is van het feit. dat men thans een duidelijker overzicht krijgt van de toestand in de getroffen gebieden. waaruit zü over verschillende plaatsen in tie provincie worden verspreid. 50 000 geëvacueerden Hoewel nog geen cijfers beschikbaar zijn van het aantal geëvacueerden en de verspreiding over het land, kan ge zegd worden, dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal overschrijden. Men moet bij de evacuatie onder scheid maken tussen de evacuatie in de omgeving en die op verre afstand. In het algemeen worden de geëva cueerden uit Noord-Brabant, de Zeeuw se eilanden met uitzondering van Schouwen-Duiveland en de Zuid- Hollandse eilanden met uitzondering van Goeree en Overflakkee zoveel mogelijk in de naaste of niet al te ver verwijderde omgeving ondergebracht. Zo zijn" er in Noord-Brabant naar schatting al 18.000 geëvacueerden on dergebracht. Zij zijn over vele plaatsen verspreid en niet altijd in grotere con centraties ondergebracht. Het is uiter aard niet mogelijk daarover reeds thans een volledig overzicht te geven. De evacuatie van de twee grote nood- gebieden, Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland, betreft gro tendeels een georganiseerde afvoer op langere afstand. Voor zover de geëvacueerden uit Schouwen-Duiveland niet naar Noord- Brabant zijn afgevoerd, waar zich reeds een klein aantal bevindt, gaan zij via Dordrecht naar Utrecht, waar 25.000 bedden beschikbaar zijn en van DE SLACHTOFFERS EN HUN HERKOMST 's-GRAVENHAGE. Het totaal aan- lal slachtoffers bedraagt thans 1320, gespecificeerd als volgt: Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brou wershaven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10. Capelle 3. Dinteloord 3, Dreischoor 15 Fijnaard 46, Geersdijk 1. Goede Sas (aangespoeld van elders! 7, 's-Graven- deel 57, Halsteren 19, Hellevoetsluis 5, Heynenoord 2, Nieuwendijk (Land van Heusden en Altena) 3, Heijningen 25, Elftplaat (gem. Portugaal) 7, Hoede- kenskerke 1, Hondsbossezeewering 1, Hontenisse (kerkdorp Lamswaarde) 8, Klundert 13, Kortgene 40, Krabbedjjke 4. Kruiningen 11, Maartensdijk 4, Maas sluis 1, Moerdijk 13, Nieuwerkerk en Ouwerkerk 13, Nieuwe Tonge 87, Nw. Vossemeer 50. Numansdorp 67, Ooster- schelde (aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1, Oosterland 40, Ouddorp 1. Ouderkerk a. d. I.Tsel 2. Oudelande 2, Oude Tonge 300, Papendrecht 1, St. Philipsland 1. Raamsdonkveer 2. Ril land 1 (burgemeester), Rotterdam 1, Serooskerken 15. Stavenisse 300, Steen bergen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1, Stormpolder 6, Streyen 20 (minstens), Terneuzen 2, Texel 5, Veere 2, Vlis- smgen 3, Wagenberg 1, Willemstad 2, Wolfaartsdijk 9, Ierseke (aangespoeld van elders) 10, IJsselmonde 3, Zaam- slag 1, Zierikzee 15, Zuidland 20, Mid- delharnis 17, Tiengemeten 2. Opgave onder voorbehoud. Officieel voor publicatie verstrekte cijfers zul len duidelijk als zodanig worden aan geduid. (Van onze special verslaggever.) STEENBERGEN - Opnieuw zijn ge allieerde soldaten ons land binnenge komen om ons volk te bevrüden. Nu Franse en Amerikaanse soldaten de laatsten met Duitse arbeiders om met Nederlandse soldaten en een leger van vrijwilligers de strijd aan te bin den tegen onze erfvijand, het water. In Steenbergen was het een drukte als in orologstijd, toen we deze plaats bezochten. Grote auto's met manschap pen of geladen met boten en ander ma teriaal reden af en aan en vertrokken naar de meest bedreigde gebieden. Intussen ging het leven in het dorp vrijwel zijn gewone gang. De kleine café'tjes wachtten hun gasten. In de winkels hielp men zijn klantjes. Een aantal kinderen speelde onbezorgd op een stapel zandzakken. Doch slechts enkele honderden me ters verder strekte zich een grote wilde watervlakte uit en aan de rand van het dorp dreigde het water een weg door te slaan, die tegelijk als dijk dienst doet, de dijk, waartegen zeventien lijken aan spoelden. Men probeerde het reeds weg geslagen stuk zo goed mogelijk te dich ten en te versterken. Schril zijn de tegenstellingen in de rampgebieden. Even schril als het leed van hen, die in de omgeving van deze plaats en elders zo zwaar getroffen zijn. Niet te ver v n huis De geëvacueerden uit Goeree en Overflakkee gaan zoveel mogelijk via centra in Delft en Schiedam verder naar het Noorden. Uit dit alles blijkt, dat. er naar wordt gestreefd de ge troffenen zoveel mogelijk niet te ver van huis onder te brengen. Alleen met betrekking tot de hier voor genoemde zwaar getroffen eilan den is er een grotere georganiseerde afvoer. Dijken gaan dicht Terwijl men op vele plaatsen nog bezig is met het redden van achter geblevenen in de watervloed, is men elders al weer begonnen met het dich ten van dijken en het uitpompen van polders. Het rustige weer bevordert deze werkzaamheden. Zo heeft men bij Sliedrecht. vele gaten in dijken kunnen dichten, in Zeeuwsch-Vlaan deren is men de toestand reeds meester, bij Pa pendrecht kan deze week met uit- maling worden begonnen. Dit is van zeer groot belang voor de Alblnsser- waard en de spoorlijn Rotterdam DordrechtGorkum. Het herstel van de waterkering van Goeree en Over flakkee vormt, na dat van Schouwen- Duiveland het moeilijkste probleem. Maar reeds is men bezig met het dich ten van het gat in de dijk aan het Westeinde, bij Ouddorp. Militairen willen hun gulden geven Militairen, die in het rampge bied werkzaam zijn en een gul den per dag extra ontvangen, hebben zich voorgenomen dit be drag ter beschikking te stellen van het nationaal rampenfonds. Het voorstel is uitgegaan van de afdeling genie te Soesterberg. De bemanning van het voor de Afrikaanse kust vergane m s. „Klipfontein", op thuisreis mei de Zuiderkruis, die alles kwijl is, heeft niettemin de handen in eengeslagen. Men ging even met de hoed rond. Resultaat: f 550. Schade aan Texels dijken is groot AMSTERDAM. De burgemeester van den Burg, mr. C. de Koning, heeft medegedeeld, dat de Woensdagnacht gunstig is verlopen. Er hebben zich geen nieuwe moeilijkheden voorgedaan. Uiteraard zijn de wachten op de dijk gehandhaafd. Getracht zal worden, in verband met het op 16 Februari te verwachten springtij, de provisorische herstellingen aan de dijken door defini tieve te vervangen. De schade-aan dé dijken is groot, doch een raming daar van is nog niet mogelijk. Nog steeds wordt één persoon vermist. Donderdag middag is het derde slachtoffer begra ven. De collecte op het eiland heeft tot nu toe 15.000 gulden opgebracht. Voorts zijn door padvinders grote hoeveelheden kleding en goederen ingezameld. Koningin deelde sinaasappelen en brood uit (Van speciale verslaggever.) UTRECHT. - De koningin heeft. Don derdag in het middaguur een bezoek gebracht aan de Utrechtse veilinghallen aan de Croeselaan, waar het provinciale evacuatiebureau gevestigd is. Zij stel de zich hier op de hoogte van de werkzaamheden van dit doorgnnscen- trum. Er waren juist zeven bussen met evacué's uit Dordrecht aangekomen, die hier werden geregistreerd, van de eer ste behoeften voorzien en doorgezonden naar adressen in de provincie. De koningin betrad de bussen en heeft meegeholpen bij hel uitdelen van sinaasappelen en brood. Zij is daarna naar Amersfoort ver trokken, naar het evacuatiecentrum. De landsvrouwe bezichtigde de medische afdeling en het medisch centrum en onderhield zich geruime tijd met éven tevoren aangekomen evacué's. Zij liet zich over de organisatie te Amersfoort voorlichten en had een langdurig ge sprek met burgemeester en. mevrouw Molendijk. Zichtbaar geroerd Voorts bezocht de koningin het Zeis^ ter slot, waar de afgelopen dagen hon derden vluchtelingen uit de noodgebie- den zijn geregistreerd, onderzocht en doorgestuurd naar de beschikbaar ge stelde adressen. Uitgebreid was de aan dacht, die zij aan de baby-afdeling schonk. Zij onderhield zich met de ver pleegsters, die volgens een ploegenstel- sel dag en nacht aanwezig zijn. Vervol gens bezocht zij de keuken en de admi nistratie en onverholen liét zij haar be wondering blijken voor de goede orga nisatie. In de ontvangstzaal van het slot onderhield de koningin zich gerui me tijd met vluchtelingen, die kortge leden waren aangekomen en zichtbaar geroerd luisterde zij naar de beleve nissen die men haar vertelde. Prins Bernhard bezocht getroffen gemeenten 's-GRAVENHAGE. In een helicop ter heeft Prins Bernhard Donderdag ge durende de gehele dag verscheidene zwaar getroffen gemeenten bezocht, voor namelijk op Schouwen en Duiveland, Noord-Beveland en Zuid-Beveland. Per soonlijk heeft hij op vele plaatsen de evacuatie van de bevolking gadegesla gen. De prins prees in het bijzonder de moedige houding van de burgemeesters der getroffen plaatsen, met- wie hij zich uitvoerig heeft onderhouden over de" toestand en de te nemen maatregelen. Behalve over het werk van de Neder landse strijdkrachten was de prins vol lof over het werk van debuitenlandse militairen. Om ongeveer half vijf keerde Prins Bernhard van het vliegveld Heem stede per vliegtuig terug. Hij landde op het vliegveld Ypenburg. Daarna voer de hij besprekingen met het Nationale Rampenfonds. Na lange dagen en nachten van intense spanning voor het eerst weer rust. OVERSCHADUWD DOOR HET GROTE LEED (Van onze speciale verslaggever.) BERGEN OP ZOOM. - Donderdag zijn te Bergen op Zoom de eerste 500 vluchtelingen uit Stavenisse aangeko men, de zwaarst getroffen gemeente op het eiland Tholen, waar naar schatting 300 doden te betreuren zijn. Zij ontvin gen een maaltijd en werden, na van nieuwe kleding voorzien te zijn, verder geëvacueerd naar D enBosch en Breda. In het patronaatsgebouw speelden zich ontroerende tonelen af. Familiele den. die met verschillende aken waren aangevoerd,en op het ogenblik van de ramp door de vloedgolf van elkaar wa ren gescheiden, ontmoetten elkaar hier weer voor het eerst en-wij w.arpu ge tuige van de vréugde van een man uit Stavenisse die zijn vrouw en beide kin deren terugvond. Dé molenaar Hoek uit Oosteland op Schouwen en Duiveland was niet een kind door middel van een arnphibievaartuig van het dak van zijn De tnassule evacuatie is i)i volle gang. Vluchtelingen die hier in het riliin van een schip zitten worden naar veiliger oorden gebracht. De strijd om het West-Duitse verkiezingsstelsel Socialisten voelen grond onder hun voeten wegzakken; verdeeldheid bij coalitie DUITSERS, DIE vergeten mochten hebben dat zij dit jaar een nieuwe Bondsdag zullen moeten kiezen, zijn daar on langs op twee wijzen aan her innerd: de regering heeft voor stellen ingediend tot verla ging der belastingen en tot ken. Bij het langdurige poli- de de kiezers door de recht streekse keuze en behield uit eindelijk een evenredige ver tegenwoordiging, want bij de verdeling der lijstzetels over de partijen werden de direct mandaten afgetrok- wijziging van het kiesregle ment. Zo weinig bezwaren er bij de zittende Bondsdag zul len bestaan tegen het eerste, zoveel echter zullen tegen het tweede worden ingebracht. Se dert een half jaar wordt over het kiesreglement nu reeds gestreden. De eerste Bondsdag werd gekozen volgens een voor lopige kieswet, waarbij zes pro cent der leden in de districten direct werd gekozen en veer tig procent op de landelijke lijsten. Men animeerde zodoen- tieke gevecht om een nieu we kieswet zijn tal van voor stellen gedaan, doch in feite hebben slechts twee fronten tegenover elkaar gestaan. De voorstanders van de huidige regeringscoalitie tussen Chris- telijken. Liberalen en Duitse partij hebben gestreden voor de mogelijkheid om de lijsten van deze partijen te verbin den om zodoende een dreigende socialistische winst aan directe zetels te voorkomen. De socia listen hebben zich krachtig te gen deze üjstverbinding verzet daar deze er op zou neerko men, dat zij het grootste deel van hun directe zetels aan de samengaande partijen zouden verliezen. De regering heeft tenslotte een door dr. Robert Lehr, de minister van binnenlandse, za ken, ontworpen regeling aan vaard die de Üjstverbindingen toelaat en het beginsel van de evenredige verdeling nog slechts voor de helft der ze tels wil handhaven. Nog voor dat het ontwerp bü de Bonds dag is ingediend is er een he vige storm tegen op gestoken, niet alleen van de zijde dei- socialisten, doch ook van de Duitse Kiezersvereniging, een bovenpartijdigc organisatie die zich de bevordering der demo. cratische gedachte ten doel stelt. Volgens de Kiezersver eniging is een campagne tegen het ontwerp begonnen onder het motto, dat dit systeem de verkiezingen tot een over bodige procedure zou maken. De voorgestelde kieswet zou volgens de organisatie, waarin ook de leden der regeringscoa litie een leidende rol spelen, „de pijler wegrukken onder de parlementair democratische or de". De socialisten spreken van „een onfatsoenlijke kieswet", waardoor de kiezer zelf ten slotte niet meer in staat zou zijn te beoordelen welke partij en welke candidaten hij door zijn stem zou steunen. Het ontwerp biedt de rege- De wereld van dag tot dag ringspartijen de mogelijkheid om haar stemmen te vereni gen, terwijl zij toch met afzon derlijke lijsten voor de kiezers treden. Daartoe is een uiterst gecompliceerd systeem uitge dacht, waarbij de kiezer ver zocht wordt, niet op één, doch op twee lijsten te stemmen. De tweede stem geldt dan, wan neer. de eigenlijke favoriet geen kans maakt. Ook in de regeringspartijen zijn de meningen over zulk een procedure nog zeer verdeeld en het is daarom nog lang* niet zeker, dat de Bondsdag haar zal aanvaarden. Bovendien dreigen de socialisten een klacht in te dienen bij het staatsgerecht indien het ont werp wet zou worden. woning gered, waarop hij twee dagen en nachten in een huilende storm en een ijzige koude een toevlucht had moeten zoeken. De verheugenis over het weerzien, die men hier en daar waarneemt, wordt echter verre overschaduwd door het leed dat op de gezichten van de men sen te lezen valt. De 70-jarige opa Brouw uit Stavenisse vertelde ons dat het gehele drama zich in een goed kwartier afspeelde. In 5 minuten stond het water 1.50 nieter hoog. Binnen een kwartier was het tot 3,50 meter geste gen om daarna langzaam de maximum stand van 5Jé meter te bereiken. De achterkant van het huis van de familie Brouw werd reeds door de eerste vloed golf weggespoeld, en men moest zich op het dak redden. Toen het water dit dak dreigde te overspoelen en het ge hele huis op instorten stond, was men gedwongen zich naar een hoger gelegen woning te begeven. Hierbü verloor opa Brouw zün dochter en zag hij ver scheidene leden van zijn aangetrouwde familie voor zijn ogen verdrinken. ..Ik heb slechts mijn twee honden,.die trouw met mij mcezwommen, kunnen red den", zegt hjj met gesmoorde stem, ter wijl de tranen hem opnieuw in de ogen komen. Dak brokkelde af Onbeschrijfelijk is het wat zich op Tholen heeft afgespeeld. Een gezin van 6 personen dreef op een weggeslagen dak door' de watermassa's. Langzamer hand braken er stukken van dit vlot af en iedere keer werd een der overlevenden meegesleurd door de golven. De enige die levend van het vlot afkwam was een jongeman, die zijn huisgenoten stuk voor stuk door de golven zag verzwel gen. Op een stuk dijk, waarop nog 7 hui zen overeind stonden, bevonden zich ongeveer 40 mensen. De dijk werd op een gegeven ogenblik weggeslagen en de mensen werden bedolven in het puin. Al het vee uit de eens zo welva rende polder is verdronken op 10 paar den na. In het ontvangstcentrum te Bergen op Zoom zagen wü nog een driejarig kindje. Het zat met grote verbaasde ogen naar de drukte om zich heen te kijken met een grote pop in de annen geklemd. „Gisteravand heeft zij erg.ge huild om haar vader en moeder", zo vertelde ons een der Rode Kruis-ver- pleegsters, „maar ze zal die niet weer zien Doden in de bomen Verscheidene mensen hebben een ze nuwaandoening en men vertelde ons dat enkele personen zelfs krankzinnig zijn geworden of het gebruik van hun stem hebben verloren. De amphibie- vaartuigen hebben in de bomen op hel. eiland Tholen mensen gevonden, die daar van koude en ontbering waren omgekomen. Een identificatiecommissie is thans bezig de bij de overstroming te Stavenisse omgekomenen ter olaatsc te registreren. Terwijl de vluchtelingen uit Stavenisse in de haven van Bergen op Zoom aankwamen, werden op een andere kade in een lichter honderden geïmproviseerde doodkisten ingeladen met bestemming Stavenisse. Het Weer iimiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiii Weersvenvachting, medegedeeld door het K.N.M.I.te De Bilt. geldig van Vrijdagavond tot Za terdagavond (opgemaakt te 10 uur) Vorst Wisselende bewolking met en kele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Stand van Zon en Maan 7 Februari: zon op 8.11, onder 17.3J maan op 2.29. onder 10.27.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1