Biedt allen hulp! Anton Vijftigschild CLOWNTJE RICK Hébertot speelt Marcel Kroniek van de stad: Beroep op onze lezerskring Zaterdagmiddag 7 Februari, vijf uur HEROPENING „IN D'OUDE LAECKENHAL" BIERKELDERKE Dr Balilmann in eigen kring verschoond VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Rome nest plus dans Rome Maandag a.s. fl Februari zal het bekende Thé&tre Hébertot uit Parijs, dat een tournee maakt door Neder land, onder auspiciën van de Cercle Francais der studenten, in onze stad een voorstelling, geven van ..Rome n'est plus dans Rome". Dit Is een der laatste en tevens een der meest geslaagde stukken van de grote Franse denker en toneelschrijver Ga briel Marcel. Het werd geschreven en voor het. eerst opgevoerd door Héber tot in 1951, Ook in ons land heeft dit merkwaardige stuk bekendheid ge kregen, doordat het enige tijd geleden als hoorspel werd uitgezonden onder de titel „Rome ligt niet- meer binnen K»me". Het stuk staat overigens in geen enkel verband met Rome of de Ro meinen. De titel werd ontleend aan een vers van Corneille, waarin de Romeinse veldheer Sertorius ver klaart dat Rome niet meer ligt bin nen de muren van die stad, maar daar waar hy zich bevindt, ln Spanje. Hiermee is reeds het gegeven aange duid, waarop Marcel zijn drama heeft opgebouwd. Is het verlaten van het vaderland, uit vrees voor een moge lijke communistische onderdrukking, te rechtvaardigen in het geval van Pascal Laumière? Marcel's hoofdfi guur staat voor een persoonlijke be slissing, die hij alleen na veel inner lijke moeilijkheden en een zware twee strijd zal kunnen nemen. Maar Pascal móet eerst naar Brazilië emigreren, zonder de oplossing van dit probleem gevonden te hebben. En daar, in een vreemde niet Franse omgeving, zal hij het antwoord vinden op zijn grote vraag: hij had in Fran :rijk moeten blijven. De illusie dat men het vader land met zich mee kan nemen naar een nieuwe wereld, getuigt van een aanmatigende trots, die niet te rechtvaardigen is. En als men niet de kracht en de moed kan opbrengen om te blijven, dan zal men zich ten minste bewust moeten zijn van zijn zwakheid, en niet menen dat men in vrijwillige ballingschap het vader land beter incarneert dan zy die bleven. Dit dramatische gegeven Is onge twijfeld zeer actueel te noemen. Maar de auteur heeft geen oplossing willen en kunnen geven, die onder alle om standigheden voor alle tijdgenoten Extra huif Hoe kunnen wij, huisvrouwen, nog extra helpen, behalve dan dat we kleren geven die wc maar enigszins missen kunnen èn een gift geven? Ik heb daarover gepiekerd. En weet U wat nog extra kan? 2 of 3 dagen geen belegging op brood, alleen boter en 1 keer de slager fezers grijpen naar de overslaan. (Die moet anders ook leven. Red. Nym. Dagblad). In mijn geval dus in 4 dagen geen vlees bij het middagmaal. Wjj zijn met 4 personen en ik kan dan minstens 2,50 extra geven. Dit is maar een klein offer verge leken bij die arme mensen die daar op de daken en in de bomen zaten in de kou en 1 of 2 dagen niets kregen. Als alle moeders dat eens één keer doen, dan krijgt het Nationaal Ram penfonds een heel bedrag en wij voelen er niets van ln onze huishoudporte- monnaie. EEN HUISMOEDER. NIJMEEGSE AGENDA T?)NTOONSTELLIN G Rijksmuseum „Kam", geopend dagelijks van 10—17 u. Zondags van 13—17 u. „rarnassus": Berg en Dalseweg 456— 458. Permanente expositie schilde rijen. Heilig Landstichting: rondgangen bij voldoende belangstelling onder des kundige leiding. Stadhuis: Ma. tm. Vr. 9. 12.30. 14 17.30 uur. Za. 912 uur. Permanente tentoonstelling „Wederopbouw". Woensdag 19—20 uur: Zitting Pr ij-* zencommissie. FILMS: Centrum: „Ltmolight". Alle leeftijden. (Geprolongeerd). Aanvang der voorstellingen: 2.30, 6.30 en 9.15 uur. Donderdag 2.30 uur en een avondvoorstelling 20 uur. Toegang elke leeftijd. De Vcreeniging: „Dagboek van een dorpspastoor" Toeg. 14 jaar. alleen Zaterdag 14.30, 19 en 21.30 uur cn Dinsdag en Donderdag 20 uur. Corso: „Trommen des Doods", toegang 18 jaar. Aanvang der voorstelling 20 uur. Scala: „Dédée, de Havenmeid". Toe gang 18 jaar. Aanv. der voorstellingen 2.30, 7 en 9 uur. Asta: „Toen stond de aarde stil" Toe gang 14 jaar. Aanvang der voorstel lingen 2.30, 7 en 9 uur. VRIJDAG: De Vereeniging:, grote zaal, 20 uur: Concert H.G.O., soliste Clara Haskil, piano. Kleine zaal, 20 uur: Griekse voor drachtkunstenares. Kath. Gezellenver., 20 uur: Extra voor stel,ing „Onderling Kunstgenot" ten bate van Rampenfonds. ZATERDAG: Oranjehuis. 20 uur: N.R.V. avond „Zo mer in de bergen". Excursie: Ned. Jeugdbond v. Natuur studie door oude stad en Waalkade: vertrek 14 uur van Grote Markt bij Kerkbogcn. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdiensten (vanal 10 uur) worden t.m. Vrijdag 6 Febr. waargenomen door Verenigde Apo theken. Willcmsweg 86, telef. 25-189: Zijnen-Wartel, Mr. Franckenstr. 14, telef. 20260. GABRIEL MARCEL, de schrijver van Rome n'est plus dans Rome zou moeten gelden. Hij roept een sfeer op die kenmerkend Is voor onze tijd, maar wil niets bewijzen en even min aanbevelen: de persoon van de schrijver blijft volkomen op de ach tergrond. Overigens is dit stuk niet op dc eerste plaats belangrijk om 't gegeven. Dit was voor Marcel slechts het kader, waarin hij een aantal per sonen van totaal verschillende instel ling en karakter kon laten evolueren, met innerlijke gevoclsconflicten cn onderlinge confrontaties, die psycho logisch zeer knap uitgewerkt zijn. Bovendien zijn de prachtige dialogen geschreven in oen diep-menselijke stijl, die het bijzondere talent van deze auteur ten volle tot uiting doet komen. De grote figuur van Gabriel Marcel, de boeiende cn actuele inhoud an dit stuk en de naam Jacques Hébertot. aan wie het stuk is opge dragen. beloven een avond van hoog staand toneelgenot. Dc voorstelling van a.s. Maandag zal gegeven wor den in de Aula van het Canisius-Col- lege. Medeleven in Metz Mede door de sterke banden die de laatste tijd tussen Metz cn Nijmegen zijn gelegd in verband met de actie voor het Franse Jeugdhuis, werd op een tc Metz gehouden persconferentie door Pêre Fabin medegedeeld dat deze stad gaarne 20 Hollandse kinderen voor onbepaalde tijd zal willen ojmc- WATERSTANDEN Mannheim 2.17 0.04Trier 2.15 0.13): Koblenz 2.53 0.10); Keulen 2,55 0.17); Ruhrort 4.98 0.18); Lobith 11.34 0.13); Nij megen 9.14 0.101; Arnhem 9.02 0.10); Eefde 4.66 0.10): De venter 3.60 0.09): Namen la Plan- te 1.72 (-f 0.10); Borgharen 41.52 0.21); Bclfeld 12.20 0.50); Grave 5.38 0.11). "N Telegram nit Trieste De Burgemeester van Nijme gen ontving van zijn collega te Trieste een telegram met de vol gende inhoud: „Aan Burgemeester van Nijmegen, Holland Ten zeerste ontsteld door ramp die Uw edel volk treft, aanvaar de U de gevoelens van broeder lijke saamhorigheid van Trieste, dat zich bij het Italiaanse vader land aansluit in Initiatieven en werkzaamheden van hartelijke hulp. Punt. God sta U bij. Gianni Bartoli Burgemeester." De Burgemeester heeft in een dank-telegram zyn waardering gewit over het medeleven van het Italiaanse Volk. PLANTSOENEN (I): Het ls een vreemde geschiedenis: daar besteden wij jaarlijks tiendui zenden guldens aan onze plantsoe nen en ziet hoe weinig of wij eigen lijk doen om te zorgen dat die in behoorlijke staat blijven. Vernielin gen zijn n.l. aan de orde van de dag. Wij willen nu eens geen plaatsna men noemen om bepaalde wijken niet in opspraak te brengen, maar wat dunkt u ervan, dat ergens van 80 nieuw aangeplante heesters er al vijftig vernield zijn. Dat ergens anders planten totaal vertrapt zijn, dat pas aangeplante heggen ge bruikt worden om erop te gaan staan en dat er in het Waalbrug plantsoen geen knop meer in de rhododendrons zit? Dit is zo maar een greep; er zouden echter tien tallen van die gevallen aangehaald kunnen worden. Verwacht geen heil van het ingrijpen van ouderen, dat kan nu zo langzamerhand wel tot de vrome wensen gerekend worden. Eens toen een platitsoenbeambte tegen een juffrouw een opmerking maakte over wangedrag van haar- zoontje kreeg hij b.v. doodleuk te horen: „och, die kinderen moeten toch wat hebben!" Dat Is in meer derheid blijkbaar de mentaliteit. Natuurlijk kan men van ieder ge zin en ieder plantsoen een omhein de tuin gaan maken, maar dan zag het er in onze stad toch wel heel erg triest uit. Vandaar, dat de plantsoendienst het nog probeert te redden met het aanplanten van heg gen en de bekende lage, witte af rasteringen. Dat het anders kan, bewijzen andere landen, zoals b.v. Zweden, Noorwegen, Denemarken, Finland en Zwitserland, waar men geen plantsoen vindt dat afgezet is en waar toch niets vernield wordt. PLANTSOENEN (II): van de gemeente Nijmegen en een aantal losse. De losse worden afge dankt als het seizoen voorbij is en dan Is heel dat immense plantsoen- bezit van de gemeente Nijmegen overgelaten aan de waakzaamheid van twee man. Nu is op het eind van het vorig jaar een proef ge nomen met het aanstellen van wa kers, die lopen in de z.g. sociale dienst der gemeente Nijmegen. Wij hopen van harte dat die proef wordt doorgezet en dat in versterkte mate en dan niet alleen in het zomersei zoen. De kosten zijn immers te ver waarlozen bij wat onze plantsoenen ons kosten. Een andere vraag is of men hier niet komt op het terrein van de politie en of die er niet voor moet zorgen dat onze plantsoenen onge schonden blijven (zo'n Woensdag middag strafregels schrijven op net politiebureau zou de jeugdige van dalen immers wel van herhaling weerhouden). Die vraag is gemak kelijk gesteld, maar het is nu een maal een feit, dat onze politie slecht in haar personeel zit en haar taak eigenlijk niet naar behoren kan vervullen. Wij zouden daarom ons stadsbestuur in overweging wil len geven om bij voortduring op ver sterking van het politiepersoneel te hlyven aandringen, want ook buiten het toezicht op de plantsoenen.iykt er nog wel werk aan de winkel. CHKUNiyiJEUH Een halve eeuiv terug (Vit de Provinciale Geldersche en Nijmeegse lie Courant van 6 Februari 1903) HOLLANDSCHE LELIE: Het enige, dat o.i. helpen kan ls zeer verscherpt toezicht. Er zijn twee vaste parkwachters in dienst In het laatste nummer van de Hollanclsche Lelie treffen we van de hand der redactrice de volgende correspondentie aan: Jeugd O zeker: „De arme kroonprinses van Saksen", en „Recht op eigen geluk" en „Ibsen" en „Een menschwaardig bestaan!" Ik kén het liedje. Van man en kin deren wegloopen! Zich verslingeren aan een tien jaar jongeren man, uit de meest gewone zinnenbegeerte en dat „liefde" noemen (als een man het doet heet het lage hartstocht) en dan worden bejammerd en aan gebeden door een troep onnoozele feministjes, die per se alles verde digen wat de vrouw doet tegen de man! Ik zou u aanraden uw Ibsen- lcctuur maar hoe eerder hoe beter te staken, wanneer zij leidt tot een dergelijk „haken naar 't verbreken van alle banden". Geloof mij, men sen die zo onbekookt redeneren als gij, hebben „banden" heel nodig, ln- tusschen, als er niets aan te doen ls en gij vastbesloten zijt het heir- legcr van Haagsche vrijheid-dame tjes te komen vergrooten, dan zult gij hier zeker met open armen ont vangen worden. Gij zoudt dan b.v. ter afwisseling van de genoegens dier dames, Ibsenvoordrachten kun nen houden over het „Recht der Vrouw". Op dat stokpaardje geze- tn, draaft de hele bent met u mee. Er is maar één recht, dat de mees ten, draaft de hele bent met u mee. staan; dat is 't recht om voor haar de kost te verdienen, terwijl zijzelve redekavelt in het openbaar over de nietswaardigheid van den man, kunst doet, en zich op hare „socië teit" ontspant van hare in nul be staande huiselijke beslommeringen. (Die ze, heel handig, neerlegt op den rug van een uitgebreid, door haar „nietswaardigen" man betaalt dienstpersoneel). Film, operette ens. ten hale van de getroffenen Gisteravond om elf uur vond in het Centrum-theater een speciale nacht voorstelling plaats van ..Limelight" ten bate van de getroffenen in de over stroomde gebieden. In totaal bracht deze voorstelling door de welwillende medewerking van directie en personeel van het theater 932,45 op, waarvan 288,S5 door een collecte welke werd ingeleid door de voorzitter van het Ne derlandse Roode Kruis afdeling Ny- mengen, dr. J. van Seggelen. Ook in de Vereeniging werd gister avond aan de slachtoffers gedacht tij dens de reprise-voorstelling van de Hoofdstad Operette welke „G'schich- ten aus dem Wienerwald" voor het oetlicht bracht. De directeur van de Vereeniging, de heer SchuJte. hield een inleiding, en de opbrengst 155 kwam ten bate van de getroffenen. De N.V. Chocoladefabriek van Dun- gen te Nijmegen stelde 10.000 repen melkchocolade ter beschikking, waar- ■an een gedeelte reeds Woensdag in het evacuatie-centrum te Bergen op Zoom werd .uitgereikt. De N.V. Zeep fabrieken Dobbelmann stelde in totaal 5000 stukkèn huishoud- en toiletzeep ter beschikking. Naar het bestuur van de afde ling Nijmegen van het Roode Kruis ons mededeelt, zijn aan het gebouw Kronenburgersingel 11, formulieren verkrijgbaar om in formaties in te winnen omtrent naaste familieleden in het getrof fen gebied. ALLE NIJMEEGSE BIOSCOPEN ziju Zondag 8 Febr. GESLOTEN. Kermis in de vroege morgen" is de titel van dit abstracte werk. Wat is een „Abstractie?" Zeker geen mode begrip. Wie zö de abstractie opvat, om óók „mede te doen", valt weg uit de gelederen der kunstenaars en wij menen dan ook, dat zeker een 80 90 pet. zal wegvallen. Dc abstractie ont staat geleidelijk uit diepgaande studie der natuur, om tenslotte deze buiten natuur toch schijnbaar los te laten en te komen tot dat, wat het innerlijk van de kunstenaar voorschrijft, doorleeft, voelt. Op de laatste expositie van de G.B.U.N. in de Waag liet Vijftigschild twee voortreffelijke werken zien in deze richting, n.l. „Rcgenspiegel" en .Staking". Thans staat in de vitrine bij Tennissen Donders zijn: „Kermis in de vroege morgen". Uit een gesprek van de maand met Anton Vijftigschild, waarin Theo an Doesburg zijn woord meespreekt, kom ik tot het volgende résumé. Het schilderij rekent men tot do Beeldende Kunst, d.i. zelfstandige kunst, in tegenstelling met de „afbeel dende .kunst van het verleden! Het is aanduiding van het innerlijke wezen, dat zich in een uiterlijk beeldende vorm en kleur uit. De vorm, noch de kleuren zijn er in de natuur om door de kun stenaar nagebootst te worden, maar om toegespitst te worden bij de uit drukking ener geestelijke gestemdheid. De natuurvormen en kleuren moeten gehoorzamen aan het gevoel van de kunstenaar en niet andèrsom. Bij de groten is dat eeuwig zo geweest. De vraag bij het aanschouwen van het schilderij in kwestie is dus niet: Is of was het zó in de natuur, maar, druk ken deze vormen en kleuren de geeste lijke atmosfeer uit, die de kunstenaar in zijn werk tastbaar wil maken, wil doen beleven. Scheppen is abstracteren. Geestes houding dus en niet natuurmonument. Indien een kunstenaar het nodig acht een motief, een landschap bijv. geheel in geel en rood of in blauw en geel en rood te schilderen, dan moeten wij ons in de eerste plaats wenden tot de gees teshouding van de formeerder. Wij lan den aan op het terrein van de nog jonge wetenschap der moderne psy chologie. De voorstelling van e.i kunst werk in de „geestestoestand" die de aanschouwer moet meenemen naar een hoger geestesgebied, dan wat naboot sing alleen kan brengen. Het pure na turalisme heeft afgedaan voorgoed in kunsten. Het aanleggen van een na turalisatie-maatstaf bij beoordelingen is dan ook fout. Kunstwerken dienen in alle opzichten gemeten te worden naar hun organische eenheid, die op drie grondelementen rust. 1. De gees teshouding. 2. De kleur. 3. De vorm. De laatste twee zijn inhacrent aan het eerste! Meer heb ik ditmaal niet te zeggen naar aanleiding van dit schilderij van de maand. Ik stel één voorwaarde, dat de grote vlakkencompositie, het accent van het hondje, dat de leegte in de morgen accentueert, op geen enkele plaats leeg zal worden, gemeten naai de stof. Een uit eerlijke ontwikkelings gang ontstaan best werk van Anton Vijftigschild vraagt uw „aandacht". „Aandacht" vraagt met enorme hoofd letters nog „iets" anders dacht ik zo. Wetende dat kunstenaars van heden meestal arm zijn. Wat doen deze kun stenaars voor de vreselijke ramp in het Z.W. van ons land en wie stelt hen daartoe in de gelegenheid. Waar is de Nijmeegse organisatie, die armen- vrachten werk van al onze beeldende artisten naar de Waag gaat brengen, om voor billijk geld te worden wegge kocht door kunstlievende stadgenoten, Doel: De totale opbrengst voor het Nat. Rampenfonds. Welke krant in ons midden verstaat deze menselijke op roep 6 Febr. 1953. CI-IRIS LE ROY. Advertentie niiinniiiiiraiiiiiiniiiiiiiiniiiiiuniiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiHHiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiniiuiiuiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiinniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiimiimimiD Antzaglijk is de nood, die door de overstromingsramp :n het Zuid- westen van ons land is veroorzaakt Heel ons volk moet naar ver mogen bijdragen om daarin te voorzien. In overleg mei het Nationaal Rampenfonds stellen wij ons administra tief orgaan beschikbaar voor de inzameling van gelden. NIEMAND BLIJVE ACHTER! Alle giften, groot en klein, zijn welkom. Wij nodigen onze ie/ers uit ons hun gift te doen toekomen door: 1. storting aan de loketten van onze bureaux; 2. overmaking op onze rekening bij de Twentsche Bank te Nijmegen; 3. overschrijving of storting op onze giro-rekening No. 91743. De ontvangen gelden worden in ons blad verantwoord en afgedragen aan bet Nationaal Rampenfonds. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllOIUIlllllllllll llllllllllllllllll!!lllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllli:illlllllllllllllllllll Nationaal Rampenfonds Verantwoording van binnengekomen gelden bij Nijmeegs DagbladGelders Dagblad op Donderdag 5 Febr. 1953: G. D. 't H5.00 Kinderen G2.00 N.N. te Nijmegen 5.00 R. M„ te Nijmegen 25.00 Mevr. B. Nijmegen 10.00 N.N. Nijmegen 5.00 J. W. Nijmegen 25.00 N.N. Nijmegen 2.00 A. K. te Nijmegen 100.00 Ontvangen per Twentse Bank Mej. C. U. Nijmegen 100.00 De bijdragen zijn afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. VAN HET GEHEEL VERBOUAVDE Hotel Restaurant Taveerne met liaar vijftien ecuwse Specialiteit: Kip aan 't spit gebraden. In het Parochie' 's aan de Van Slichlenliorststraat werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de KVP afd. Nijmegen. De voorzitter ir. baron van Oldeneel tot Old.enzeel herdacht na opening van de bijeenkomst de slachtoffers van de stormramp. Hij herinnerde aan de ko mende gemeenteraadsverkiezingen en kondigde een bijzondere actie aan voor het slagen van deze verkiezingen. In erschillende parochies, vooral aan de buitenwanden der stad, zullen bijzon dere actiecomité's wordenopgericht. Het nieuwe reglement, inzake de ge meenteraadsverkiezingen, zoals dat is vastgesteld door de gemeentelijke cen trale, wordt nu reeds toegepast. Van de mogelijkheid om nu reeds voorlopi ge candidaten voor de gemeenteraad te stellen, werd geep gebruik gemaakt. KVP leden hebben nog tot einde Fe bruari gelegenheid bij het bestuur can didaten op reglementaire wyze in te dienen. Uren werd besteed aan de behande ling van een ingekomen stuk van dr. Balilmann. in verband met diens getoond beleid by de behandeling dei- gemeentebegroting inzake een huisves tingskwestie, waarbij hij persoonlijk betrokken was. De katholieke raads fractie had hem destijds gedesa voueerd, omdat hij in de bespreking personlijke belangen aangeraakt en be handeld- had. De langdurige discussie ging- over de agen of hij deze huisveslingkwestie had mogen aansnijden, en of de wijze, waarop hij het huisvestingsbeleid van het gemeentebestuur had becritiseerd. wel juist en verantwoord was en niet te persoonlijk was. Het bestuur der KVP had gemeend, deze aangelegen heid inderdaad in discussie te moeten brengen. Op verzoek van dr. Balilmann die tevens rehabilitatie verlangde, te meer waar hij door Gedeputeerde Sta ten van Gelderland in het gelijk gesteld was. Dr. Balilmann vond in de vergade ring steun bij de heren mr. dr. Corne- lissen, die het huisvestingsbeleid becri- tiseerde aan de hand van eigen erva ringen, bij dr. P. v. d. Dungen cn mr. L. Keizer. De heer Kalweij, gerugsteund door enige mede-raadsleden, verdedigde het beleid van de raadsfractie. Het werd een verwarrende discussie, waarby men de indruk kreeg, dat het ging in de richting van een afkeuren van het be leid van de KVP-raadsfractie en reha bilitatie van dr. Balilmann. Tenslotte viel er op het late uur een uitsluitselgevende stemming over de vraag: Diende de behandeling van de huisvestingskweslie-Bahlmami een algemeen of persoonlijk belang? De stemmenverhouding luidde: 36 stem men blanco. 33 voor algemeen belang eu 8 voor persoonlijk belang. Vele leden hadden de vergadering reeds verlaten. De voorzitter deelde nog mede, dat men aan deze stemming geen conse quenties moest verbinden voor de KVP-raadsfractie. Wegens het verge vorderd uur werd van de rondvraag geen gebruik gemaakt. Een collecte voor de slachtoffers van de Stormramp bracht nog ƒ100,op. HE VROUW IN DE ORGANISATIE BESCHERMING BEVOLKING De Federatie voor Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening heeft zich o.m. als doel gesteld de organisatie Be scherming Bevolking met raad eii daad bij te staan bij de werving van vrouwëlyke vrijwilligers. Zij doet dit in dc overtuiging, dat de vrouw in die organisatie, voornamelijk ln de Dienst Sociale Verzorging, een laak van menslievendheid en naasten liefde kan verrichten. Op de vrouw doet zij danook een be roep om zich in de gelederen van die organisatie te scharen, om gezamen lijk met de mannelijke vrijwilligers, in een eventuele oorlog de ellende voor de medemensen te kunnen helpen, verzachten. Een speciale wervings- bjjeenkomst voor de Nijmeegse Vrou wen wordt morgenavond gehouden in het Vrijzinnig Protestants Verbond, Oranjcsingel 2a, aanvang 8 uur. Advertentie U behoeft niet bang.te zijn voor de Griep-epidemie Gebruik, bij kleine hoeveelheden. DOCH REGELMATIG, Cognac. Voorkomen is beter dan genezen AFGELAST De voor Zondag a.s. vastgestelde voetbalwedstrijden in de afdeling Nij megen gaan niet dooi'. Het Concertgebouw „De Vereeni- ring" is Zondag geheel gesloten. De zwem- en polowedstrijden in de kring ArnhemNijmegen voor a.s. Zondag zijn afgelast. De jaarlijkse feestavond van de Damvereniging „Vriendenkring" zal a.s. Zaterdag geen doorgang vinden. Evcneense is afgelast de dansavond voor de leden en donateurs van de Wandel- en Handbalvereniging „De Goffert" op a.s. Zaterdag. De R.Iv. Sportvereniging S.C.E. zal haar uitvoering van „Jongens ran de Koopvaardij" in plaats van heden avond, op Vrijdagavond 13 Februari doen plaats vinden: opbrengst ten goede van Rampenfonds.. De ontspan ningsavond voor de junioren komt a.s. Zondag te .vervallen. Burgerlijke Stand 3 en 4 Februari. Geboorte: Petrus J. J„ z. van J. P. van Raaij en G. J. Verbeet; Augusta C. J. M„ d. van F. J. M. Hilckmann en C. J. van Swelm; Bemhard F. M„ z. van E. Bos en A. G. Saccc; Albert Ch. J.. z. van Ch. E. G. Gijsbers en J. E. van Hoorn; Hubertus J. W„ z. van P. J. H. Suilen cn H. M. Jansen; Ru- dolf E. J„ z. van R. Rosendaal en W. P. Arnts; Hendrikus F„ z. van H. F. Ockers en G. M. Sneller; Carel F. W„ z. van Ch. L. Th. Peeters en A. M. Kil- kens; Anneke C„ d. van Th. J. E. van Baal en P. M. de Lange; Hendrikus Th., z. van Th. J. Langenhof en F. G- Riep; Maria Thé G„ d. van Th. Hub- bers en A. P. C. Bouhuis: Johannes Ch. C-. z. van J. Ch. Verheijen en E. J. Heescnman; Jacpba A. M„ d. van L. P. Pepping en M. A. Marx. Ondertrouw: A. J. van Heezen, slepb.kap., 25 j. en E. II. Litjes, z. b.. 25 j„ beid. alh.; P. J. J. van Munster, chemicus, 29 j. en E. M. Hermans, chemisch analyste, 24 j„ beid. alh.; G. M. Beker, 23 j„ koopman en J. W. Peters, verkoopster, 24 j„ beid. alh.: B. J. Drinkwaard, bankwerker, 27 j. en A. F. Winkenius, fabr.arb., 23 j„ beid. alh.: A. Reijnen. steenfabr.arb., 25 j. Eeuningcn en G. Nas, fabr.arb-, 21 j. alh.: J. V. Th. Scholting, metaalbew. 27 j. en A. A. Kuypers. z. b„ 20 j„ beid. alh.; A. M. W. Wolf. bedr ass., 28 j. en M. J. W. Flicrvoet, steno-typiste. 24 j„ beid. alh.; P. J. Klaasing, bankw.. 31 j. cn G. L. Schaap, z. b„ 26 j„ beid. alhier. Overlijden: J. W. R. Bionda, echtg. van E. Rovers, 62 j.; H. S. Frederiks, echtg. van A. J. de Koning, 58 j A. Rompelaar, geh. gew. met EI. de Jong, NIJMEEGS DAMNIEUWS Door de diverse Nijmeegse Damver enigingen werd een vergadering* be legd in verband met het te verspelen „Waalbiug Tournooi". Er werd een be stuur gekozen als volgt: A. Bruinewoud, voorzitter; A. F Langeveld, secretaris, Ds. ter Haar- straat 34, Nijmegen; H. Barton, pen ningmeester; J. Gerritsen, commissa ris, terwijl Chr. Roeleven werd gekozen als wedstrijdleider. De wedstrijd zal aanvangen de eer ste week in Maart a.s. met het volgend programma: 3 Maart, Ons Genoegen IVrienden kring II; H.V.D. I—D.C.L. I (Leut). 4 Maart, N.O.A.D. I—N.O.A.D. II. Damclub D.O.S. neemt geen deel aan dit lournooi wegens te geringe voor bereidingen door deze vereniging. MEDEDELINGoN In plaats van de vastgestelde brid gedrive voor het Labre-huis zal op Dinsdag 10 Februari a.s. om half acht in Hotel des Pays Bas een grote drive worden gehouden ten bate van het Rampenfonds. De gehele op brengst komt ten goede van de ge troffenen. Aan de winnaars zal een ere-diploma worden uitgereikt. De Nijmeegse Hengelaarsvereniglng „De Voorn" heeft alle in verband met haar 30-jarig jubileum vastgestelde festiviteiten tot nadere aankondlgin; uitgesteld. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaats- examen voor elcctrotechnisch ingeni eur de heer F. J. Backer te Nijmegen. AANBESTEDING Door het architectenbureau J. D. A. Okhuijscn te Nijmegen werd aanbe steed namens het bestuur der stich ting „St. Josephscholen" het Douwen een school met centrale hal enz. De hoogste inschrijvers waren de gebr. Rutten uit Nijmegen met 142.000, laagste inschrijver was P. J. Boek- hoom, alhier, met 106.853. In totaal kwamen 41 inschrijvingen binnen. Officiële publicatie DRANKWET, S 1931, No. 476. Burgemeester en Wethouders van Nijmegen maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. F. A. M. Coenen om verlof A in perceel Lan ge Hezelstraat 59. Binnen 14 dagen, nadat de-ze bekend making is geschied kan een ieder te gen het verlenen van dit verlof schrif telijk bezwaren inbrengen. Advertentie GEBRUIK.TE clLKlJfc- EJN' TELMACHINES DIEBKLS t/o. Postkantoor Tel. 22982 Nijmegen. Waar onze schepen zijn Bengkalis, 5-2 van Adam naar Indo nesië. Boschfontein, A'damO.-Afrika, 5-2 van Port SaidSuez. Fairsea, SydneyA'dam, pass. 5-2 Ei- zerta. Gaasterkerk, A'damO.-Afrika, 5-2 van East London n. Port Elizabeth. Belena, A'damW.-Indlë, 5-2 van La Guaira naar Porto Cabello. Indrapoera, RdamTj. Priok, 5-2 150 m. N t. N. MassawaAden. Joh. v. Oldenbarnevelt, A'damPriok 5-2 60 m. O.t.Z. MaltaPort Said. Kota Inten, 5-2 van New Orleans naar Tj. Priok via Charleston. Oranje, PriokA'dam, 5-2 van Singa poreBelawan. Sibajak, R'damWellington, 4-2 van Papeete. Slamat, R'damIndonesië, pass. 5-2 Ouessant—Port Said. Tabïnta, PriokA'dam, 5-2 te Co lombo. Tosari, R'damPriok, 5-2 v. Padang. Bennekom, 5-2 n.m. van San Antonion Antofagasta. Bonaire, A'damW.-Indië, 5-2 1180 m. N.O. Barbados. Mentor, AdamMiddell. Zee, 5-2 n.m. te Gibraltar verwacht. Rempang, IndonesiëA'dam, 5-2 n.m. te Ouessant verwacht. Sibajak. R'damWellington, 5-2 460 m. Z.W. Tahiti. Yeendam. R'damNew York, 5-2 700 m. W.t.Z. ValentiaHalifax. Zuiderkruis, KaapstadA'dam pass. 5-2 DaokarLas Palmas. Onder de Oostduitse jeugdorga nisatie „Vrije Duitse Jeugd", de „F.D.J.", die drie millioen leden telt, zal vijftien dezer een zuivering begin nen. 80 j.; H. Otten, echtg. van J. A. Ga briel, 62 j.; J. M. Schmietjes, geh. gew. met W. L. Brouwer. 86 j.; W. Risa, geh. gew. met L. F. Lemaire, 66 j.; H. A.. Jordens, echtg. van P. Eickmans. SO j.; G. F. H. Laumen, geh. gew. met H. P. Steer, 79 j.; A. Cox, geh. gew. met J. A. Rutten, echtg. van M. En gelen, 75 j.; J. Roes, geh. gew. met P. Verkroost, echtg. v. M. W. Comelis- sen, 54 j. 549-550 ln grote kringen daalde het vliegtuig. De bomen vi de velden kwamen dichterbij en daar was hel vliegveld al.... Eindelijk raakten de wielen de grond, het vliegtuig reed nog even door en stond stiL IVe zijn er! zei Tripje. Pak jullie alles bij elkaar? Met de kofjers en pakjes in de hand klommen ze langs het trapje uit het vliegtuig. Is dal nou Speclgoedstad? vroeg Butikie. Nou, eigenlijk niet, verklaarde Oepoetie. We zijn ou op het vliegveld, eerst gaan toe in 'n autobus en die brengt ons dun naar Speclgoedstad; dat is 'n kwartiert je rijden. Met. z'n allen stapten ze in de gereedstaande bus en toen reden ze. weg. Een kwartiertje later zagen ze n muur en een poort, waar de bus door heen reed; en toen varen ze midden tussen de huizen met rode daken. Nou zijn ive in Speelgoedslad! zei Oepoetie. Ze liepen de hoek om. Voor een deur stonden ze stil. Hier wonen jullie! lachte Bunkie, op het naambordje wijzend*

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3