G. v. d. Ley: voorspoedige financiële ontwikkeling Het wonder van Sint Annaland op Tholen De electrificatie van liet platteland Algemene vergadering G. M. v. Landbouw Bezorgdheid t.a.v. de waarde der garantieprijzen Al een niillioen uit de Antillen DEBAT OVER HUMANISME IN DE EERSTE KAMER Directeur van de P.G.E.M. sprak voor de Geldersche Mij. van Landbouw D" Nog geen 50.000 evacue's VUURVLIEGJE l THEO KAMPSCIIREUR f DE VEREENIGING BIO Dagboek van ccn Dorpspastoor Gf .•ELDERS DAGBLAD \1I»G 6 FEBRUARI 1953' In d6 gisteren in Musis Sacrum ge houden 114e algemene vergadering van de Geldersche Maatschappij van Landbouw heeft de voorzitter, de heer G. v. d. Ley, alvorens zijn openings rede uit te spreken, degenen, die de maatschappij üi 1952 ontvielen, her dacht en zijn deelneming betuigd met de slachtoffers van de watersnood. Hf) opperde hierbjj de mogelijkheid om als Gelderse afdeling van de Stichting van de Landbouw een bepaald district te adopteren en deed het voorstel om een dubbele contributie te heffen om de leden van de Zeeuwse maatschappij te ontlasten. Dit voorste] zal in de afde lingen worden behandeld. In zijn openingsrede, die in tegen woordigheid van burgemeester Matser van Arnhem werd uitgesproken, heeft de heer v. d. Ley er aan herinnerd, 'dat het precies een jaar geleden was, dat hij in zijn openingswoord voor de U3e algemene vergadering de aandacht vestigde op de optimistische toon, die .er te beluisteren viel uit de mond van vooraanstaande figuren uit het be drijfsleven ten aanzien van de econo mische en financiële aspecten van het jaar 1952. Wij kunnen nu op grond van de feiten vaststellen, aldus spr., dat deze verwachtingen' vervuld zijn. In financieel opzicht is de ontwikke ling zelfs zo voorspoedig geweest, dat men spreekt van het wonder van Ne derland. Met een overschot van tw 'e milliard óp de betalingsbalans ei. een goud- en deviezenreserve die bijna twee keer zó groot is. is Nederland gaaii behoren tot de beter gesitueer den onder' de volkeren. Helaas bloeit er op dit ondermaanse geen roos zoiider doornen. Tot deze laatste rekende spr. de toenemende werkloosheid. De in de Stichting voor de Landbouw samenwerkende werkge vers en werknemersorganisaties leve ren hun bijdrage in de bestrijding van de werkloosheid onder de landarbei ders dóór de uitvoering van z.g. Boe renwerken. Met de per 1 Januari jl. in onze pro vincie aangevraagde of in uitvoering genomen boerenwerken (B 1 en B 2) Is een loonbedrag van ongeveer 3 mil- lioen gulden gemoeid. Tot de doornen, clie in de agrarische sector bloedende wonden veroorzaakt hebben, behoort zeker ook de slechte gang van zaken in de fruitteelt Maar over het geheel genomen Is 1952 voor land en volk en niet minder voor onze agrarische bedrijven, een goed jaar geweest. En wat zijn nu de verwachtingen voor 1953? Ook nu geven vooraan staande figuren uit de kringen van handel en indusrie uiting aan een op merkelijk vertrouwen in de toekomst. Van een dergelijk optimisme be speurt men echter in land- cn tuin- bouwkringen heel weinig. De stem ming is veeleer 'gedrukt en wordt ge kenmerkt door gemis aan vertrouwen. De akkerbouw maakt zich ongerust over de graanprijzen, die al sinds bijna een jaar almaar dalen,Het laat zich niet aanzien dat het dieptepunt reeds bereikt is. Bij de veehouders hebben de sinds verleden najaar opgetreden moelijkheden met betrekking tot de afzet van varkens een gevoel van on veiligheid gewekt. Bij de zuivel is het de poederexport, die al maanden aan leiding geeft tot ernstige bezorgdheid, terwijl de kaasmarkt in dit wintersei zoen opvallend onstabiel is. De bezorgdheid concentreert zich rond de vraag, wélke waarde men nog kan toekennen aan de garantieprijzen Ir nióelyke tijden. Het is inzonderheid de beslissing, die de regering genomen hééft met betrekking tot de garantie prijs van de melk, die dit tot eev brandende vraag gemaakt heeft. Onze land- en tuinbouw hebben een verrassend grote bijdrage gelevérd tot het herstel van' onze zo zwaar geha- vénde volkswelvaart, zo vervolgde de heer v. d. Ley. Dit is niet uitsluitend gebeurd door het koortsachtige tempo, waarin de productie in de jaren van schaarste werd opgevoerd, maar in even belangrijke mate door de beper kingen,' die dóór hoeren en tuinders aanvaard zijii met betrekking Lot de geldelijke opbrengst van wat van de land- en tuinbouwproduclie naar het buitenland werd uitgevoerd. Honderden millioenen guldens die 'rechtens toekwamen aan de producenten', zijn via het land- boüwegalisatiefonds besteed voor de subsidiëring vari .het levensmid delenpakket van het Nederlandse volk. Deze vorm van subsidiëring heeft nog geen einde genomen. Nog wordt dóór de veehouders de consum'ptiemelk gesubsidieerd. Over 1952 werd hierdoor' zeventig miilioen gulden- aan het inkomen van dè veehouderij onttrokken. De garantieprijzen hebben een geschiedenis. Ze zijn ontstaan in tijden dat ze niét nodig waren. De beslissing die 'de regering nam niet betrekking tot de garantie prijs van de melk lijkt een prin cipiële koerswijziging en dringt de vraag op: Welke waarde kunnen we nog aan garantieprijzen toe kennen als de tijd eens mocht aan breken dat we ze hard nodig heb ben? Een zaak die na de oorlog op de ver gaderingen steeds weer aan de orde kómt èh 'een bron is'van klachten en ergernis, 'noemde spreker de admini- Crcdiet voor emigranten De Canadese regering heeft zich bereid verklaard aan alle emigranten uit" de noodgebieden een crediet té verstrekken voor' de overtocht naar Canada. Deze credieten behoeven niet, zoals thans in Canada gebruikelijk is, intwee jaren te worden terugbe taald.''Het ligt in de bedoeling een langere termijn voor terugbetaling vast'te stellen. 'stratieve rompslomp van de sociale verzekeringswétgéving. De vereenvou diging van deze 'wetten is een moge lijkheid, die binnen de grenzen van het verwezenlijkbare ligt, aldus de heer v. d. Ley, Het ziet er naar uit, dat nog in loop van'dit jaar een wetsontwerp tot vereenvoudiging van de gehele materie aan de Volksvertegenwoordiging zal worden aangeboden. Het zou echter een onduldbare figuur worden, als het bedrijfs leven op de weg der vereenvoudi ging de tred van de overheid niet zou kunnen bijhouden. Het zou een teken zijn van onmacht als de be drijfsverenigingen in het streven naar vereenvoudiging van het eigen apparaat halfweg zouden blijven steken. De cultuurgrond Een zaak, die in de na-oorlogse tijd al evenzeer zonder onderbreking de aandacht vraagt, is die van de ruimte lijke ordening, zo vervolgde spreker. Binnen het kader hiervan wordt de strijd gevoerd om de cultuurgrond. Het bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Gelderland heeft zich tot Gedep. Staten gewend met het ver zoek een agrarische commissie in te stellen om aan ons hoogsté provinciale bestuurscollege te adviseren over alle plannen, waarbij de cultuurgrond in het geding is. Gedep. Staten hebben de redelijkheid van dit verzoek erkend en hierop goedgunstig beschikt. Op 5 April 1949 is de commissie geïnstal leerd. Een lid van Gedep. Staten werd ambtshalve voorzitter. Dit: is. vier jaar geleden, maar de' commissie is na haar installatie nooit' weer samengeroepen. Dit is wel zeer teleurstellend. Niet minder teleurstellend is het uit blijven van een onlgrondingsverorde- ning. In 1948 werd door de Stichting- voor de Landbouw in Gelderland het verzoek gericht om een ontgrondings verordening uit te vaardigen. Niet om het bakken van steen te verhinderen, maar om maatregelen te treffen, waar door de mogelijkheid verkregen zou worden om op niet al te bezwaarlijke voorwaarden het afgegraven land te kunnen hercultiveren, Helaas hebben Gedep. Staten hier aan geen gevolg gegeven. Ook het Ministerie van Landbouw bleef tot dus ver in gebreke. In verband met het voorgaande, zag spreker zich genoopt ook iets te zeg gen over de Gelderse Planologische Dienst, die 'een intensieve bemoeienis heeft met de ruimtelijke ordening in Gelderland. Deze dienst adviseert Gedep. Staten óver alle gemeentelijke uitbreidingsplannen. De vraag dringt zich echter op of deze dienst het plat teland niet al te zeer ziet als recreatie oord, aidus de heer v. d. Ley. Bedrijfsvoering De mededeling, dat van 180 bedrijven 63 pet. niét eigen ruwvoeder niet 'meer dan 7 liter melk per dag kunnen pro duceren noemde spreker ontstellend. Bij een melkprijs nis 'we tot dusver hebben geeft dit geen ongelukken., Maar aJs de prrjs zou dalen tot liet garantieniveau zullen die zeker niet uitblijven. Wij zullen critisch moeten staan tegenover onze eigen bedrijfsvoe ring en zullen rusteloos dienen te speuren naar zwakke plekken, zo waarschuwde spreker. Van de hulp van de RijksvooHichtingsdiensten kan veel mëer gebruik gemaakt worden. Eénding vooral houde men scherp voor ogen, n.l. dat geen enkele garantieprijs op den duur zo hoog kan en mag zijn, dat ze ernstige fouten én tekortkomin gen hi de bedrijfsvoering opvangt. Landbouwcoöperatie De hoofdschotel van de morgenver- adéring is de réde van de heer Frie- tema, aldus spreker. Het Hoofdbestuur heeft het ontfèrwerp, dat hij zal inlei- dën. aan de orde gesteld omdat de bóer ook zijn coöperatie(s) met gezónd cr'i- tische zin diént t'e 'bekijken. Spreker stelde hierbij voorop, dat het hoofdbe stuur van de Geldersche Maatschappij Landbouw zich volledig achter deze instellingen plaatst. Immers, het zijn boeréninstellingen. In het wcl- vaartsstreven van de boerenbevolking neemt de coöperatie een belangrijke plaats in. Als de standsorganisatie de ene hand is van de boer, dan is de 'coöperatie de andere hand. Het zou een ramp zijn als- 'dé positie van de landbouwcoöpe ratie in óns economisch bestel ver zwakt zou 'wórden. Maar jtfist daar om te meer mag en moét de eis ge steld worden, dat onze coöperaties goed bestuurd en goed beheerd wórden. Juist daarom-té meer' moet geëist wor den, dat óok iri deze sector de samen werking zeer intensief is. Ook aan hen zullen eisen van rationeel arbeiden evèn rustig gesteld moeten 'wórden als aan de boér op zijn bedrijf. Een coöperatie is eeri déél van dit bedrijf. Aan het slot van zijn rede riep spre ker de aanwezigen op de kracht van de G.M. van Landbouw te helpen ver sterken, haar ledental op te voeren, de sJapenden ''wakker t.e roepen en de af- zijdigen tot 'activiteit, tot medeleven en medestrijden op te wekken. En ten slotte, aldus spreker, laat ons doen al wat onze hand 'vindt om te doen en God bidden,' dat Hij Zijn geduld over ons verleng® en onze arbeid 'krbne met Zijn zegen'. Concentratie b{a de openingsrede van dé voorzit ter hield dr. H. J. Fri'etema een weten schappelijk betoog over' het concentra- tievraagstuk in de Nederlandse land bouwcoöperatie. Spreker gaf een schets van de ontwikkeling in de 'landbouw en de invloed daarvan op de grootte van de verschillende bedrijven, In het algemeen heeft' zich gedurende de laatste halve eeuw het verschijnsel voorgedaan, dat de productie 'een ge leidelijk toenemend kapitaalintensief karakter heeft gekregen, zo zeide hij, Brj de beantwoording van de vraag of concentratie moet worden bevorderd gaf spreker als zijn mening te kennen, dat naar grotere eenheden moet wor den gestreefd. Op grond van verschil lende overwegingen, die nader toege licht werden kwam spreker tot de con clusie, dat het voor de landbouw en de coöperatie van belang is tefi gunste van nog sterkere concentratie te plei ten. Het probleem van de kleine coöpe raties is overigens slechts een pro bleem voor zpver de perspectieven ont breken, zo zeide hij. De kracht van de coöperatie wordt door het concurren tievermogen bepaald. Liever had spie ker een groep coöperaties, die 59 pet. van de totale omzet beslaat dan een groep, die 75 pet. van de omzet aan zich heeft getrokken als blijkt dat de eerste uit krachtige bedrijven bestaat en de tweede uit minder sterke. Ten slotte betoogde spreker, dat men over het algemeen te weinig bedrijfsecono misch is ingesteld. Schade in rampgebied In de middagvergadering, die gedeel telijk door de Commissaris der Konin gin werd bijgewoond, heeft de directeur van de P.G.E.M., ir. F. B. C. E. M. Jansen, gesproken over de electrifica- tie van het platteland. Het verslag hiervan vindt men elders in dit blad. evenals het jaarverslag van de G.M. van Landbouw. Aan het begin van de middagvergadering werd besloten aan H. M. de Koningin een telegram te verzenden, met een aanhankelijkheids- betuiging en een bereidverklaring om mede te werken aan het herstel van de getroffen gebieden. Voorts heeft ir. Kooy, Provinciaal Voedselcommissaris, na de inleiding van ir. Jansen, de om vang van de schade in het watersnood- gebieden geschetst. I-Iij deelde mede, dat 115.000 ha onder water is gelopen, maar dat verwacht wordt, dat verschil lende polders, inzonderheid de binnen- polders o.m.'in de Alblasserwaard en op Voorne Putten, drooggelegd zullen worden. Het meeste vee uit de AJblas- serwaard is naar Gelderland overge bracht: 2000 tot 2500 dieren zjjn in de Betuwe en de Tielerwaafd op bedrijven ondergebracht, o.a. bij Herwijnen, Tiel, Gèldermalsen en Culemborg. Verder deelde de heer Kooy mede, dat beslo ten is voor deze dieren veevoeder on der de boeren in te zamelen. Hij deed een bèroep op de vergadering deze in zameling te dosn slagen. Nadat bij de rondvraag nog enkele vragen gesteld waren, o.a. een vraag van de afdeling Maurik betreffende de beplanting langs de wegen in de ruil- verkavelingsgebieden en een vraag van dezelfde spreker betreffende de water- schappelijke indeling van de Tieler- waard, sloot de voorzitter de vergade ring met de opwekking de warme ge voelens jegens de getroffen landgeno ten in de noodgebieden niet te laten verkoelen. De telling van de binnengekomen bedragen op de Antillen voor de ge troffenen in Nederland wees gister middag uit, dat meer dan een miilioen gulden (Ned. Crt.) bijeen is ge bracht. Amerikaanse vliegers haalden 625 mensen op Zeven Amerikaanse helicoptères hebben tot op heden reeds 625 mensen gered. Dinsdag konden van Woensdrecht uit in twee uur tijds 125 personen per helicoptère worden opgehaald. Een der piloten, de 34- jarige majoor Jack W. Ruby uit Vir ginia vertelde dat de helicoptères, die eigenlijk plaats hebben voor drie pas sagiers. dikwijls vijf of meer mensen tegelijk in veiligheid brachten. In één geval weiden acht kinderen tegelijk meegenomen. De eerste evacué's, vertelde majoor Ruby, waren oudere mensen, wier toestand zo slecht was, dat ze in de draagbaren, die aan de helicoptères kunnen worden aangebracht, moesten worden vervoerd. Soms werden ook twee kinderen in eik van de twee draagbaren opgenomen. Sommige kin deren werden bang toen ze erin wer den vastgebonden. „Ik zou ook bang zijn geworden als ik op zo'n manier vervoerd moest worden", bekende de majoor. Drie Nederlandse officieren werkten met de helicoplère-ploeg samen om byj het aan boord brengen van de mensen te assisteren en de taalmoeilijkheden op te lossen. Het water b\j St. Annaland op Tholen barstte los In een vloedgolf van een niet te be schrijven omvang en met een ge weld, dat voor de daar wonenden elk bombardement te boven moet zijn gegaan. De door de orkanische wind voortgestuwde watermassa brak zich in een zondvloed baan oyer de Langestraat, naar later bleek, onmiddellijk achter de be scherming een gat slaand van ruim drie meter diep en alles wat op haar baan kwam onmeëdogen- loos verbrijzelend of meesleurend. Ze lagen in enkele seconden hall of op het eind van de Lange straat. Toen is daar het grote wonder geschied, een wonder, waarover men nimmer uitgepraat zal komen, waarvan men nlm- mer een verklaring zal kunnen geven. De mensen, die daar op dat laatste ogenblik nog stonden te kijken, ja zelfs die ene. vrouw die daar buiten de vloedgolf over zich kreeg, zijn naar later bleek allen benaard gebleven. Dit is het grootste wonder van de door braak in de Langestraat te St. Annaland even voor vier uur in de noodlottige nacht van Zondag 1 Februari 1953. Wat betekent de enorme schade, die aan de woningen, aan de inventaris, kortom aan heel het hebben en houden (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van de oorlogsbe groting in de Eerste Kamer heeft, gelyk te verwachten was, een bijzon der accent gekregen door een rlebat over de geestelijke verzorging de militairen. De kwestie is geenszins nieuw, maar door (le deining, welke mede als gevolg van de beantwoording door minister Staf van de vragen mag. dr. Stokman over de bezin ningsbijeenkomsten van het Huma nistisch Thuisfront is ontstaan, heeft zjj nieuwe en ook politiek scherper Impulsen gekregen. Vertegenwoordigers van alle frac ties hebben aan het debat deelgeno men. Het best, althans 't uitvoerigst, gedocumenteerd kwam daarbij de A.R. senator Algera voor de dag, Het was niet de eerste maal, dat deze af gevaardigde zich mengde in een de bat over het humanisme en hij deed hetook nu sterk geëmotioneerd, scherp tegenover elkaar stellend zijn Christelijk belijden en de afwijzing dier belijdenis door de humanisten. Hij verscherpte dit betoog door cita ten uit de humanistische literatuur. De hè'er Algera herinnerde eraan; dan reeds in 3949, toen de geestelijke verzorging van de D.U.W.-arbeiders jw vu lirectcur van do N.V. Pro vinciale Gelderse Electricl- teltsniaatschappij, ir. F. B. C. E. M. Jansen, heeft gisteren in de vergadevpig van de Gelderse Mij. van Landbow gesproken over de electrificatie van het. platteland en wel In het bijzonder die van de onrendabele gebieden in Gelder land. Vooraf merkte hij op, dat de bouw van'de Centrale Gelderland 2 te Weurt bij Nijmegen in volle 'gang ls. Het daarin opgestelde vermogen bedraagt 100.000 kw, doch het kan verdubbeld worden en met de capaciteit van de Gelderland 1 wordt dan een totaal vermogen van 380,000 kw bereikt. Voor wat het distributiebedrijf betreft, overtreffen de laagspanningsnetten in omvang het ultra-hoogspanningsnet 1150 en 50 duizend kv) en het 10-kv- net. Eind 1951 was de totale lengte van de laagspanningsnetten ,rond 5300 km en bedroeg het aantal aansluitin gen 159-280. Het aantal bewoonbare percelen in het P.G.E.M.-verzorgings gebied was toen ongeveer 173.084. Cir ca 92 pet. was op dat moment dus reeds op de netten der P.G.E.M. aan gesloten. De laatste loodjes wegen het zwaarst, mede als gevolg van'de oor log'; Zonder'vrees voor aantasting van de rentabiliteit van het aanwezige be drijfskapitaal, had anders de P.G.E.M. inet de uit het bedrijf zelf aanwezige middelen tot een geleidelijke algehele electrificatie van Gelderland kunnen komen. Wij zullen echter niet rusten, alvorens ons gehele verzorgingsgebied tot in' de verste uithoeken kan: profite ren van de zegeningen, die de eleclri- cit'eit biedt, aldus ir. Jansen. Niettegcnstaanoe de sterk opgelopen kosten (ongeveer zesmaal zo hoog als voor de oorlog) zijn na dé ooriog en wel in de jaren 1947 t/m 1951 in to taal 5364 onrendabele aansluitingen tot stand gekomen, waarmede een ka pitaal van ,f 5.538.000 gemoeid is ge neest. terwijl uit het daartoe bestem de fonds ln totaal een subsidie is ver leend van 2.126.000. Onder de aandrang tot snellere ont sluiting van de nog resterende onren dabele gebieden is in 1950, voor wat de subsidiëring betreft, een nieuwe re geling vastgesteld. Bepaald .s o.m., dat elk jaar ten laste van de winst- en verliesrekening der vennootschap een bedrag wordt uitgetrokken tot een maximum van 750.000 vcor de aan leg van onrendabele nctuitbrcidingen, tenzij commissarissen anders beslissen. B\j de voortschrijdende electrificatie wordt, het evenwel steeds moeilijker de overblijvende gebieden te ontsluiten. De kosten worden des te hoger, want de moeilijkste gevallen blijven het langst achter. Naar zeer ruwe schat ting zullen deze kosten rond ,f 2500 per aansluiting bedragen. Eind 1951' waren er nog 13-497 percelen aan te sluiten. Aangenomen kan .worden, dat deze alle onrendabel zijn. Naar schat ting zal er een kapitaal van om en nabij de 35 millioen gulden mee ge moeid zjjn. Teneinde de uitvoering van een electrificatieprojëet mogelijk te ma ken, kan een gemeente er in toestem men, het gedeelte van het gekapitali seerd exploitatietekort, dat ten laste van de gegadigde komt, vermeerderd met de normale aansluitingskosten, te financieren. Hiervoor zal de gemeente eer. lening moeten sluiten, waarvan de opbrengst aan de P.G.E.M. dient te worden verstrekt. Parallel aan de looptijd van de lening wordt de hef- fingsduur van de baatbelasting be paald, die bij verordening door de ge meente moet worden vastgesteld. De ze belasting' wordt dan geheven van de bewoners van de percelen, die met de uitvoering van het bepaalde electrifi- catieproject gebaat zijn. Z(j wordt dus niet alleen geheven van hen, die tot aansluiting overgaan, maar ook van hen, wier percelen wel in het project zijn opgenomen, doch die alsnog niet Lot aansluiting wensen te besluiten. Registratie verplaatste personen Door de ramp, welke 0113 land heeft getroffen, ls een groot aantal perso nen verplaatst naar een andere ge meente dan die hunner inwoning. Mede in verband met de omstan digheid, dat velen in den land?, in twijfel verkeren omtrent het lot van hun betrekkingen, acht de minister van Binnenlandse Zaken het noodza kelijk met spoed een eenvormige en eenvoudige registratie van de perso nen, die naar een andere gemeente zijn verplaatst, ter hand te nemen. Voor een zodanige registratie heeft hij richtlijnen aan de gemeentebestu ren gegeven. De registratie zal ln de gemeenten van verblijf ln drievoud plaats hebben op kóstelooos van rijkswege ter be schikking te stellen verplaatsingsfor mulieren. Tot de rijksinspectie- van de bevol kingsregisters en het informatiebu reau van het Roode Kruis zullen vragen omtrent de verblijfplaatsen van vorenbedoelde personen kunnen worden gericht. in liet geding wa.s, zajn partijgenoot Schippers het afwijzend standpunt zijner fractie t.a.v. het humanisme ten principale was gesteld. Destijds heeft de K.V.P, er het zwijgen toe gedaan en daarom is het des te meer verrassend, dat men zich nu zo te w.eer stelt. Minister Staf heeft op zeer nuch tere wijze gezegd, wat er met be trekking tot het Humanistisch' Thuis front eigenlijk aan de hand ls ge weest, nadat de heer In 't Veld nog eens zijn op 14 Januari verdedigde standpunt had toegelicht. Hp achtte een openhartig en eerlijk gesprek beter dan het langs elkaar heenpra- ten. De heer In 't Veld zag wel de gelijk een mogelijkheid tot een over eenstemming té komen. Men heeft het voorgesteld, zo zeide minister Staf, alsof iedere soldaat, die vrije dagen wil hébben; vrij kan krijgen voor het. bezoeken van bezin- ningssamehkomsten van het Huma nistisch Verbond. Men moet het ook zien in de juiste verhouding: 12 bij eenkomsten, elk voor 30 man per jaar, A.an de gestelde taak voor de gees telijke verzorging: de Christelijke waarden te bewaren en te versterken, wórdt onverkort"de hand gehouden en door de uitingen van het Huma nistisch Thuisfront mogen die waar den niet in twijfel worden gesteld. Van enige gelijkstelling van het werk van het Humanistisch Thuis front met dat van de kerken ls geen sprake. De Klipfontein op rif gelopen? Volgens een correspondent van het Kaapse blad „Cape Argus" gelooft men, dat de bij Mozambique gezon ken „Klipfontein" op een niet in kaart gebracht rif is gelopen. Britse duikers hadden vastgesteld, dat het schip op zijn stuurboordzijde ligt, in 50 meter diep water. Van voor tot ongeveer midscheeps loopt een scheur, waarin zich hier en daar stukken rots bevinden., aldus de correspon dent. is aangebracht, vergeleken bp dat ene wonder van een algehele bewaring. Ruim een uur stroomde de water massa met een niet te beschrijven geweld het dorp binnen, steeg in de woningen en spaarde alleen nog de hoogste gedeelten. In de huizen dc mensen: biddend, zuchtend, wachtend, tellend, kijkend, sjouwend, meest op zolders in kleine of grote slaapkamer tjes, zonder licht of met lampje of kaarsje. Bij wie heeft een enkel levens uur ooit langer geduurd, dan de tijd van 4 tot 5 uur van die rampnacht? Toen de dag aanbrak, zijn er red dingspogingen met succes uitge voerd, die vele andere heldenfeiten overtreffen. Toen het dag was, leek (le Langestraat iets zo onwerkelijks dat het niet te geloven was. Met geen mogelijkheid kan men de krachtsin spanning van tientallen St. Annalan- ders op die Zondag weergeven. Het stormde nog steeds, al was het dan wel wat minder en er kwam opnieuw een hoge vloed. Men weet niet. hoe het mogelijk is geweest, dat deze vloed op de haven kon worden tegengehouden. Zonder enige verpozing heeft men als paarden gewerkt, waarbij een aantal aannemers van waterbouwkundige werken, Die Zondag zpn er van de lager ge legen delen veel mensen weggetrok ken, temeer omdat enkele binnendijken in een zeer crittek stadium verkeer den. De waterbouwkundig ambtenaar achtte het veiliger om zoveel mogelijk te evacueren, waartoe evenwel geen officieel bevel kwam. Vooral oude mensen, vrouwen en kinderen werden weggebracht naar Oud-Vosse'mecr en Tholen en daar met open armen ont vangen, Die zelfde dag kwamen de vreselijke berichten over Stavenisse binnen. En daarbp vergeleken is St. Annaland er zeer goe(l afgekomen. Hoewel nog geen cijfers be schikbaar z\jn van het aantal ge- evacuecrden en de verspreiding over het land, kan gezegd worden, dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal overschrijden. In het algemeen worden de geëva- cueerdeh uit Noord-Brabant. de Zeeuwse eilanden met uitzondering van Schouwen-Duiveland en de Zuidhollandse eilanden met uitzon dering van Goeree of Overflakkee zoveel mogelijk in de naaste of niet al te ver verwijderde omgeving onderge bracht. De evacuatie van de twee grote noodgebieden, Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland, betreft gro tendeels een georganiseerde afvoer op langere afstand. Voor zover de geëvacueerden uit Schouwen-Duiveland niet naar Noord-" Brabant zijn afgevoerd, waar zich reeds een klein aantal bevindt, gaan zp via Dordrecht naar Utrecht, waar 25.000 bedden beschikbaar zijn in van waaruit zij over verschillende plaat sen in de provincie worden verspreid. De geëvacueerden uit Goeree en Overflakkee gaan zoveel mogelijk via centra in Delft en Schiedam verder naar het Noorden. Uit dit alles blijkt, dat er naar wordt gestreefd de getrof fenen zoveel mogelijk niet te ver van huis onder te brengen. Alleen met betrekking tot de hier voor genoemde zwaar getroffen eilan den is er een grotere georganiseerde afvoex*. IN FORMATIES GEëVAC DEERDEN UITSLUITEND BIJ ROODE KRUIS Informaties over geëvacueerden moeten uitsluitend worden ingewon- nen bjj liet Nederland,sche Roode Kruis, Trlneessegracht 27, 's-tiraven- hage. Koninklijke (kink aan het buitenland KONINtilN JULIANA heelt in een telegram aan president Eisenho wer haar dank betuigd voor de hulp, die (le Verenigde Staten de slacht offers van de overstromingsramp heb ben geboden. „Ik dank U en Uw landgenoten voor uw boodschap en voor de vele tekenen van medeleven. De snelle en doeltref fende Amerikaanse hulp is van grote waarde cn zal nimmer worden verge ten." Koningin Elizabeth van Engeland heeft van Koningin Juliana eveneens een telegram ontvangen: „Het Nederlandse volk en ik zelf zijn er diep cloor geroerd, dat Britse eenheden ons te hulp zijn gekomen op een ogenblik, dat in uw land zelf door verschrikkelijke overstromingen zulke zware verwoestingen zpn aan gericht." Koningin Elizabeth heeft deze bood schap beantwoord. Koningin Juliana heeft ook aan de hoofden 'van andere staten die Neder land hulp geboden hebben, dankbetui gingen doen toekomen. Dr. Drees heeft Churchill namens de regering en de bevolking van Ne derland zijn grote dankbaarheid en waardering overgebracht voor de bui tengewone wijze, waarop Engeland, „edelmoedig en doeltreffend" heeft ge assisteerd bij de grote ramp. Nog drie vrouwen in verlaten Abbenbroek (Van een onzer speciale verslaggevers), Abbenbroek is eqn verlaten dorp, De vj-ouwen en kinderen zpn wegge voerd. Er zijn nog maar enkele tien tallen inwoners aanwezig. Dat zijn zij, die over een eigen wagen beschikken en op eigen verzoek blijven. Onder hen bevinden zich drie vrouwen. Men ziet verlaten dorpskernen in de watervlak te. Manschappen van de rijkspolitie en marechaussee zpn er om er het intense verkeer te regelen over de hoofdweg. Abbenbroek lag vanmorgen onder de zon als een donkere plek in een onafzienbare watervlakte. Het trieste beeld dat men overal iij. het verdron ken land van Zuid-Holland en Zeeland ziet. Polders die binnenzee zjjn gewor den; boerderijen die tot de dakrand in het water zitten en op wat hoger ge legen plaatsen als fel schitterende spiegels de daken van warenhuizen, die net boven het water uitsteken. Langs de dijk ligt een chaos van aangespoelde zaken, vaten, planken, huisraad, wagens en een enkel cada ver. Een enkele maal is er een lang gerekte streep van kleine rode en gele stippèn, die het sombere grijs van de vloed breektduizenden appelen, dip van een zolder op drift zpn ge slagen. Er lopen in Abbenbroek een paar honden rond en enkele, boeren gaan de varkenshokken na van de hui zen, die nog droog liggen, of het nodig is de dieren in veiligheid te brengen. Ze zijn ook bezig in een gevonden trog voedsel voor de beesten gereed te ma ken. Bij de kerk liggen een paar sloe pen tegen de walkant aan. Het zijn reddingboten van Seheveningse log gers, die hier Zondag reeds aan het werk zijn gegaan om de bewoners van de afgelegen boederijen in de polders rond Abbenbroek en Heenvliet in vei ligheid te brengen. In Abbenbroek zpn, zoals gemeld, verscheidene gevallen van plundering geconstateerd. Een van de wachtmees ters van de rijkspolitie, die Zondag avond uit de Haarlemmermeer aan-/ kwam om te assisteren, was reeds binnen enkele uren zpn rugzak en an dere uitrustingstukken kwijt. Ook uit boerderijen en verlaten huizen zijn goe deren verdwenen. Bioscopen Zon (lag dicht Met het oog op de algemene gedenk dag heeft, het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond bepaald, dat Zondag de bioscopen I11 het gehele land gesloten zullen zijn. Advertentiën Heden overleed, geheel onverwacht, onze beste V ader, Behuwd- en Grootvader PETER BICKES ,ran 1 in da ouderdom jaar. F. Bickes K. Bickcs- Wildeman en kinderen. Nijmegen, 5 Febr. 1953. Hengstdalseweg 113. Dc begrafenis zal plaats hebben op „Rustoord", Zaterdag 7 Febr. a.s. te 11 uur vanuit de Aula. Liever geen bezoek. P. HARTOG Arts ZATERDAG AFWEZIG Spoedgevallen: Dr.s telefoon No. 26141. EXTRA AANBIEDING WILDE KONIJNEN circa 1 kg. panklaar 2.50 per stuk VERS GESLACHTE TAMME KONIJNEN 1.60 per KIPPEN POLLET 1.60 per Verder kippen, jonge haan tjes, poulardes en Kippen- pöulet W1LD- CENTRALE Grote Markt - Tel. 24803 NIJMEGEN kg. "kg. EEN HEEET ALTIJD SUCCES Voor het kantoor van een nieuwe moderne fabriek (ca. 45 man personeel) wordt voor spoedige in diensttreding gevraagd: BOEKHOUDER. CORRESPONDENT (Chef de Bureau) Diploma boekhouding en kenni3 mo derne talen vereist. Prettige zelf standige werkkring met goede voor uitzichten. Uitvoerige, met de hand geschreven sollicitaties, met vermelding van het laat'st genoten salaris 'te richten onder No. 7327 bureau van dit blad BEDRIJF TE NIJMEGEN vraagt voor spoedige indiensttreding EEN AANK. VROUWEL. KANTOORBEDIENDE leeftijd tot 21 jaar Mulo-ppl. en diploma typen vereist Brieven onder Nr. 7328 bureau van dit blad l ONDANKS DE DUURTE l f VAN AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT, t I blijven wij nog SLECHTS 8 DAGEN onze prijzen X V handhaven, dus Sinaasappelen in plaats van 7 voor 1,tien voor 1, Kleinere maat 15 voor1,4, Tusscnsoort 12 voor 1, De grote Jaffa's 7 voor 1,— Citroenen per stuk 0,10 Spercleboncp in er. blik 0.78 Appelmoes in gr. blik 0.60 Spinazie in gr. blik 0.70 Andijvie in gr. blik 0.70 T J Doperwten, middel twee. in gr. blik f 0.70 J Snijbonen, in gr. blik 0.90 Stoofperen. 10 pond 0,50 Handperen. Iets fijns. 2 pf 0.30 J Sterappelcn. 10 pond 0,50 T J Bellefleuren. 10 p. voor hand en moes 0.50 Jonathans. 2 p0.30 Grote bellefleuren 2 p0.50 X Gouöreinette». 3 p0,25 X 4 Diverse vruchten op sap. Geef mij maar steeds verse groenten, rijk aan X vitaminen. Steeds verse kropsla, andijvie, witlof, 4, spruitjes Legen veilingprijzen en niet te vergeten X rode kool, savoye kool, panklaar 0,20 per kilo. Zuurkool 0,24, p. kilo. Prima worteltjes 0,30 p. kilo. Bij dit alles horen prima aardappelen Bevelanders, per kg0.14 J Rode ster. per kg0,12 X Gratis geschild. X Zure haring, per stuk 0,10 y Rolmops, per stuk 0,12 T T Gestoomde Bokking, per stuk 0,10 X J Diverse soorten zure augurken, uitjes, piccalilli en 4 mosselen. X Alles wordt gratis thuis bezorgd. X X Geef tijdig Uw bestelling op. X ACACIASTRAAT 78 - TEL. 25896 - NIJMEGEN 4> ZATERDAG, DINSDAG EN DONDERDAG Georges Beriianos (Journal (l'un Curé de Campagne) Regie: ROBERT BRESSON. Aanvang,sur en Zaterdag 14.30, 19, 21.30 uur. Dinsdag en Donderdag 20 uur. Leeftijd 14 jaar.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3