Zeeland en West-Brabant leven op het getij Er was niet altijd werk voor vrijwilligers Dagelijks leven begint zich biet en daar reeds te herstellen Inwoners van Stavenisse kwamen en gingen.... '953 J^e reddingsactie in bet geteisterde gebied is met onverminderde kracht voortgezet. De vrees, dat de storm, die Dinsdagavond opstak, nieuwe ernstige rampen zou brengen, is gelukkig niet bewaarheid. Wel meldde Scbouwen-Duiveland drie nieuwe dijkbreuken, bij Noordgouwe, bij Zonnemaire en bij Brouwershaven, doch er zijn geen berichten over nieuwe grote verliezen aan mensenlevens binnengekomen. De internationale luchtvloot, die de luchtbruggen van Valkenburg, Woens- drecht en Gllze-Rijen naar het ge troffen gebied in stand houdt, groeit voortdurend. Zij bestond Donderdag uit 220 toestellen, waaronder 25 heli copters. Drie Italiaanse militaire vlieg tuigen hebben zich heden bij de vloot gevoegd. Met vliegtuigen van de Nederlandse luchtmacht is gedropt: boven: Dirks- land 2000 broden, 50 rubberlaarzen, 50 voedselpakketten en 6500 zandzak ken: Noordwoude: 4000 zandzakken: Colijnsplaat: 8 rubberzakken, 1 pak voedsel en 16.300 zandzakken; Sloe- polder: 5800 zandzakken; Tholen: 6000 zandzakken; Den Bommel: 100 paar rubberlaarzen, 13.800 zandzakken; Scharredijke: 4 ton hooi, 2 jerrycans water; Nieuwe Tonge: 150 paar sok ken; Bruinisse: 10 rubberboten, 1 jer rycan water; Wissekerke: .1 pak voed sel; Kortgene: 180 broden, 7 contai ners voedsel; Sommelsdyk: 25 paar rubberlaarzen; Stavenisse: 100 paar rubber handschoenen. In totaal zyn Donderdag 244 toe stellen van 5 nationaliteiten in actie geweest onder directie van de Neder landse luchtmacht. De hulpverlening verloopt thans ge organiseerd. De tweede fase is nu dui delijk ingetreden, die van de afvoer van de geëvacueerden. Uit alle delen van het land rijden de bussen en vrachtwagens af en aan. In de niet- getroffen dorpen in de noodgebieden Radioreportages in de gehele wereld Omroepstations in een groot aantal landen geven radio-reportages van de watersnood in Nederland. Radio verslaggevers van allerlei nationalitei ten zyn naar ons land gekomen en j maken gebruik '>an .de faciliteiten van verscheidene radio-instanties. krijgt het leven weer een enigszins normaal aanzien en op Walcheren en Noord-Beveland zijn er weer geregelde busdiensten. Men kan nu ook zijn aan dacht geven aan het begraven der do den. In Halsteren en Steenbergen wa ren Donderdag begrafenisdiensten hier en daar ziet men, als in oorlogs tijd, geïmproviseerde graven. Zo staan op Zijpe drie ruwhouten kruisen op de plaats waar slachtoffers zijn begra ven, die daar zijn aangespoeld. In St. Annaland is de timmerman de gehele dag bezig met het maken van dood kisten. De geneeskundige dienst is thans ook ingeschakeld ter voorkoming van Stampvolle treinen met evacué's uit de noodgebieden trekken voortdurend naar het Noorden. In deze coupé zitten fnevromo A. Lobbezoo met haar twee kinderen die hale over kop uit Krabbe- dijlee moest vluchten en nu op weg is naar Dordrecht. Het jongetje op dé voorgrond is Hmny Joosten uit Hansweért, die met. zijn vader eva cueerde. Stijf klemt hij zijn poesje, dat hij niet wilde achterlaten, in de armen. Hij heeft zijn troost gezocht by mevr. Lobbezoo. besmettelijke ziekten. Donderdag zijn in Bruinisse alle inwoners ingeënt te gen typhus. Zeeland en West-Brabant leven in deze dagen op het getij. Met laag wa ter is thans een aantal plaatsen te be reiken, die met hoog water geïsoleerd zyn. Nog leeft Zeeland in de. ban van het water, maar hier en daar bezint men zich weer op de toekomst. Er zijn nog altijd enkelen, die hardnekkig weigeren te vertrekken. Velen voor hen hebben enige dagen geleden net zo gesproken, doch zij hebben deze woorden met de dood moeten bekopen. Doris Rijkers" Strekdam op Volgens een bericht van radio-Sche- veningen is cje reddingboot ..Doris Rij kers" uit Den Helder, die deelneemt aan het reddingswerk in Zeeland, op de Strekdam by Zierikzee gelopen. Het bootje zit 300 meter ver op de Strekdam. Een motorboot van het kabelschip „De Poolster" heeft ge tracht de reddingboot uit zijn benarde positie te bevrijden. Dit is niet gelukt tengevolge van de sterke ebstroom. Er is thans om sleepboothulp ver zocht. Gisterenmorgen om circa elf uur zijn te Bergen op Zoom de. eerste 500 vluchtelingen uit Sta venisse aangekomen, de zwaarst getroffen gemeente op het eiland Tholen, waar naar schatting 300 doden te betreuren zijn. Zij wer den ontvangen door leden van het Roode Kruis, die hen in autobus sen overbrachten naar het patro naatsgebouw. Daar speelden zich zeer ontroerende tonelen af. Familieleden, die met ver schillende aken waren aangevoerd, en op het ogenblik van de ramp door de vloedgolf van elkaar waren geschei den, ontmoetten elkaar hier weer voor het eerst en wij waren getuigen van de vreugde van een man uit Stavenis se, die zijn vrouw en belde kinderen terugvond. Dc verheugenis over het weerzien, die men hier en daar waar neemt, wordt echter verre ovirseha- duwd door het leed dat op de gezich>n van de meesten te lezen valt. De 70-jarige Opa Brouw uit Stavenisse vertelde ons dat het gehele drama zich in een goed kwartier afspelde. In vyf minu ten stond het water 1.50 ni -'fr hoog. Binnen een kwartier was het tot 3.50 meter gestegen om daarna langzaam de max-.mum- stand van öt'j meter te bereiken. De achterkant van het huis van de familie Brouw werd reeds door de eerste vloedgolf weggespoeld, en men moest zich op het dak red den. Toen het water dit dak dreig de te overspoelen en het gehele huis op instorten stond, was men gedwongen zich naar een hoger gelegen woning te begeven. Hier- by verloor Opa Brouw' zyn doch ter en zag hjj verscheidene leden van zyn aangetrouwde familie voor zyn ogen verdrinken. „Ik heb slechts my'n twee honden, die trouw met mij meezwommen, kunnen redden", zegt hij met ge smoorde stem, terwijl de tranen hem opnieuw in de ogen komen. Onbeschrijfelijk is het wat zich op Tholen heeft afgespeeld. Een gezin van zes personen dreef op een weg geslagen dak door de watermassa's. Langzamerhand braken er stukken van dit vlot af en iedere keer werd een der mensen meegesleurd door de golven. Dc enige die levend van het vlot afkwam was een jongeman, die zyn huisgenoten stuk voor stuk door de golven zag verzwelgen. In het ontvangstcentrum te Bergen op Zoom zagen we nog een driejarig- kindje. Het zat met grote verbaasde ogen naar de drukte rondom zich heen te kijken met een grote pop ln de ar men geklemd. „Gisteravond heeft zij erg gehuild om haar vader en moe- dei-". zo vertelde ons een der Roode Kruis-verpleegsters. maar ze zal die niet weerzien Lawine van hulp uit binnen- en buitenland in banen geleid O Qnder rle vele duizenden vrijwilligers, die naar Zuid-Holland, Noord- Brabant en Zeeland stroomden om_ hulp le bieden aan de verlorenen in de waterwoostijn, zijn er, die teleurgesteld zijn. omdat zij niet genoeg kunnen doen. Nog stonden gisteren bonderden jonge kerels en lientalleu auto's met vletten en roeibootjes, particuliere auto's voor bet vervoer van geëvacueerden en vrachtauto's met voedsel, kleding en bedden te wachten op bun bestemming. Nog werden langs bet hele waterfront velen her en derwaarts gestuurd om te vernemen, dal men genoeg men sen en schepen en materialen had en dat de vrijwilligers wellicht ergens anders wel terecht zouden kunnen. En dit, terwijl cap bedreigde punten de nood groot, het gebrek aan hulp ernstig kon zijn. Geen wonder, dal de jonge mannen en vrouwen die willen aanpakken en toch moeten afwachten, gaan morren en teleurgesteld zijn. Voor deze teleurstelling is echter een plausibele verklaring. Eerst thans begint men. nu de dreiging en verwar- ring- minder worden, een overzicht van j de situatie te krijgen. Eerst thans worden de verbindings middelen iets beter, begint de samen werking tussen diverse organisaties te groeien, begint men de moeilijk heden van voeding en legering der vrij willigers in de hand te krijgen. Het is waar, dat men in de ene plaats wanhopig om hulp riep, terwijl elders werkkrachten te over waren. Het is waar dat schepen werden ge dirigeerd, waar voldoende schepen waren. Het is waar dat de Ameri kaanse kolonel John Lins te Steenber gen vragen om amphibievoertuigen kreeg om mensen in doodsnood Le red den. die al lang in veiligheid waren. Maar het is even waar, dat de ver bindingen in en om de waterwoestijn wanhopig slecht zijn en ilat te veel in stanties, noodgedwongen door elkaar moesten werken. Het was: redt, wie kan redden. Helpt, waar geholpen kan worden Even plotseling als de stortvloed van Zaterdag op Zondag het land over rompelde, even plotseling heeft zich een stortvloed van hulp uit binnen- en buitenland gevormd. Tijdens- de onoverzichtelijke situatie der eerste dagen zijn dat geven alle autoriteiten in en om de noodgebieden gaarne toe fouten gemaakt. Hulp werd ongebruikt gelaten, terwijl elders hulp werd ontbeerd. Langzamerhand echter begint orde op zaken te kómen. Gebrek aan organisatie was er. En nog loopt lang niet alles op rolletjes. Maar dat het uiterste is gedaan, zal niemand kunnen ontkennen en even min dat er nog ontzaglijk veel aan het waterfront zal moeten gedaan worden om de situatie in de hand te krijgen. Herhalingsoefeningen uitgesteld (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft minister Staf meegedeeld, dat de ln Maart te houden herhalingsoefeningen van het 44ste regiment gevechtstroepën zijn afgelast in verband met beschik baarstelling van kazernes en legergè- bouwen in West-Brabant ten behoeve van de evacué's. Tussen Woensdrecht en de geteisterde gebieden is thans een geregelde lucht brug in werking. Voortdurend vlieggn toestellen van allerlei soort en van vele nationaliteiten vandaar naar de over stroomde gebieden in Zeeland en Zuid- Holland. Zijn de grote toestellen belast met het afwerpen van materialen, levensmiddelen en medicamenten om zo mogelijk op alle plaatsen waar directe hulp nodig is deze te verlenen en voor het uitvoeren van verkennings- vluchten, dc hef schroef vliegtuigen zijn uitermate belangrijk niet alleen voor het aanvoeren van materiaal, doch ook voor het evacueren in de eerste plaats van zieken en van de in nood ver kerenden. Luchtopname, gemaakt bo ven Zierikzee op het moment, dat een hef schroef vlieg tuig op het punt staat te dalen op een open plek in het stadje, duidelijk gemarkeerd door reeds eerder neergekomen witte parachutes. Rechts op de foto een juist, tot ontploffing ge brachte rookbom (witte vlek). Andere landen hebben een beroep gedaan op de wereldomroep, waarmee zij in connectie staan als afnemers van zogenaamde transcriptie-programma's. Zo worden van Hilversum uit directe uitzendingen gemaakt ten behoeve van de N.B.C. in de Verenigde Staten en de C.B.C. in Canada. New York wordt bereikt via een zender van dc P.T.T, Voor Canada wordt elke middag een programma in het Engels en in het Frans per kabel naar Londen ge leid en vandaar draadloos over de Oceaan gebracht. Reportages op platen zijn op aan vraag verzonden naar Zuid-Afrika en Indonesië, de Nederlandse Antillen en Suriname. Verscheidene mensen hebben een zenuwaandoening en men vertelde ons dat enkele personen zelfs krankzinnig zijn geworden of het gebruik van hun stem hebben verloren. De amphible- vaartuigen hebben in de bomen op het I eiland Tholen mensen gevonden, die daar van koude en ontbering waren omgekomen. Een identificatiecommis sie is thans bezig de bij de overstro ming- te Stavenisse omgekomenen ter plaatse te registreren. Terwijl de i vluchtelingen uit Stavenisse in de I haven van Bergen op Zoom aan- kwamen werden op een andere kade j in een lichter honderden geimprovi- seerde doodkisten ingeladen met be- Stemming Stavenisse Rechts: Amerikaanse, Engelse. Franse en Bel gische militairen werken mede aan de hulpverlening in de door watersnood geteisterde gebieden. Hier zien we twee Franse geniesoldaten tezevmen met Nederlanders in een rubberbootje op de overstroomde weg van Halsteren naar het stadje Tholen. In de huizen, welke langs deze weg stonden, kwa men 63 mensen tengevolge van de vloedgolf om het leven. Onder: Onder voorzitterschap van Prins Bern- hard vergaderde Woensdagmiddag het bestuur van het Nationale Rampen fonds. Tijdens de vergadering van links naar rechts: dr. M. J. Prinsen Secr.-Genvan Binncnl. Zaken), prof. dr. L. J. II. Brei minister van Binnen landse Zaken), Prins Bernhard, F. J. van Thiel (Minister van Maatschappe lijk Werk), mr. Werner (Staatssecre taris van Maat sell. Werk). Schier onafgebroken zwoegen allen, en dan werkt men weer voort. Terwijl die medewerken aan de hulpverlening zijnmakker zich heeft ontfermd over in de watersnoodgebieden. Men gunt een jeugdige'evacué, eet deze soldaat zich ternauwernood enige rust of tijd vlug- zijn pannetje leeg. voor eten. Slechts af en toe een hapje In Zweden is men direct begonnen met is een DC-3 van de Zweedse lacht een inzameling van kleding, dekens en macht. De kisten van het Roode Kruis andere goederen. Dit is het eerste bevatten rubberboten van de Zweedse vliegtuig, dat met goederen, voedsel luchtstrijdkrachten voor de getroffen en medicijnen uit Zweden vertrok. Het gebieden. Links: Koningin Juliana heeft een bezoek ge bracht aan enige evacuatie-centra. De Koningin bezocht de Utrechtse vei linghallen, waar het prov. evacuatie- bureau is gevestigd en stelde zich op de hoogte van de werkzaamheden van dit doorgangscentrum. Later begaf zij zich naar Amersfoort.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2