.Nare dagen Italiaans medeleven 3anda Overal ter wereld ziet men films van ramp Getroffen Engeland vergeet ons niet yin'5 Nederlands hulp bij ramp in Po-vlakte niet vergeten Geheime Documenten Voor 100jaar Voornaamste Beursnoteringen •essaaBSWB*» ÖKJSSSÏ DAGBLAB VRIJDAG 6 FEBRUARI 1?5S Buitengewoon militair verlof De chef marine-staf, de chef gene rale staf en de chef luchtmachtstaf maken het volgende bekend: Zowel de marineleiding als de leger en luchtmachtleiding zijn zich volko men bewust van de grote ongerust heid, welke op het ogenblik bij de mi litairen, afkomstig uit de geteisterde gebieden, bestaat ten aanzien van het lot, dat hun familieleden heeft getrof fen. De genopmde autoriteiten zouden niets liever doen, dan deze militairen met verlof zenden. Maar het zal ieder een duidelijk zijn, dat het op dit ogen blik, alleen al in verband met de in gang zijnde hulpverleningsacties, zeer ongewenst zou zijn militairen met ver lof naar hun in het noodgebied gelegen woonplaats te doen gaan. Daarom, hoezeer de militaire autori teiten zich ook bewust zijn van de zwaarte van de door hen te treffen maatregelen, achten zij het niet ver antwoord, thans aan militair personeel •verlof te verlenen. Zodra echter de toestand is gestabi liseerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie zal aan al het militair personeel in werkelijke dienst bij zee-, land- en luchtmacht, afkomstig uit de door de nationale ramp getroffen gebieden een buiten gewoon verlof met familiebezoek wor den verleend van vier dagen. Zo spoedig mogelijk zullen hiervoor nadere regelen worden vastgesteld. Generaal Ridgway boven rampgebied Generaal Ridgway, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, is gister in Nederland aangekomen, waar hij een vlucht maakte boven de over stroomde gebieden en daarna met Nederlandse en Amerikaanse militai re autoriteiten in Den Haag confe reerde. Twee militairen gedood, drie vermist Officieel wordt medegedeeld, dat in het noodgebied sinds Zondag wordt Vermist de dpi. soldaat J. E. Willem- sen (reeds gemeld), afkomstig uit Didam. Tengevolge van een ongeval tijdens de hulpverlening is op 4 Fe bruari te Oude Tonge overleden de dpi. koporaal L. N. van Poianen. In totaal zyn thans van de Konink lijke Landmacht twee militairen om het leven gekomen. Drie worden ver mist. verleend werd zonder propagandisti sche bijbedoelingen, volkomen spon taan en uit het hart. In het droeve uur, dat Nederland thans doorleeft, geloven en vertrouwen wij dat Italië met gelijke liefde de hulp, aan de Po- lesine geboden, zal weten te vergelden. En wij doen daarom een beroep op de regering, op het Roode Kruis en op alle andere instellingen, die in staat zijn een initiatief tc nemen, opdat Ita lië zij aan zü staat met het Nederland se volk in deze episode van zijn dooi de eeuwen durende strijd tegen de na tuurmachten. (Van onze Romeinse correspondent) J}E ITALIAANSE PERS wijdt vele kolommen aan de gebeurtenissen in Nederland en herinnert aan de wijze, waarop Nederland heeft mèe- geleefd met de ramp, welke Italië in de winter van 1951'52 trof, zo lezen wij in dé Romeinse „Messagero": De ontzettende ramp, welke een land heeft getroffen van zo beminnelijke en werkzame beschaving, een der meest aantrekkelijke hoekjes van ons oude Europa, vervult de ziel der Italianen met een onuitsprekelijk gevoel van smart en een drang om te getuigen van brandende broederschap. Misschien kan geen tweede volk goed als het onze de betekenis van deze ramp beseffen, die elke vorm van leven bedreigt op een grondgebied, dat door noeste vlijt en menselijk geduld aan de baren werd ontworsteld. Het hart van Italië klopt voor Nederland, het bevriende, edele, vredelievende Ne derland, zo heldhaftig in zijn arbeid en zo machtig in de scheppingen van wetenschap en kunst. Maar die solida riteit van Italië wil niet alleen een formeel gebaar zijn. Door op zo ruim mogelijke schaal doel tc nemen aan de internationale hulpactie, welke grootte van deze ramp vereist - dat met de uiterste spoed zullen de regering en het volk van ons land niet anders doen dan het edelmoedig en spontaan voorbeeld volgen van de re gering en het volk van Nederland in de smartelijke dagen der overstroming van de Polesine. Laten wij het ons her inneren: Nederland droeg tot de on middellijke hulpverschaffing aan de slachtoffers van de Polesine bij met niet minder dan 165 millioen lire, tien tallen tonnen graan, honderden stuks vee, duizenden paren schoenen, talrijke motorvoertuigen en nog 'vele andere waardevolle zaken in een indrukwek kende hoeveelheid. De ziel van het kleine Nederland, dat zich in de we reld een grootse plaats heeft weten te Verschaffen en dat toch zo zeer is blootgesteld aan de slagen van het lot, kon zich op dat voor ons tragische ogenblik niet met meer adel en groots heid manifesteren. En in een ander blad, de „Tempo", lezen wij: „Het Nederlandse volk, dat thans getroffen wordt door een onheil, dat in zijn geschiedenis niet alleen staat, heeft in 1951 met diepe bewo genheid medegevoeld met de ramp van de Polesine. De hulp, die door Neder land aan Italië werd verleend, bereik te wat stoffelijke waarde betreft het peil van de hulp, die ons geboden werd door de grootste en machtigste mogendheden der aarde, en, wat nog veel meer zegt, het was een hulp die Eerste kamer aanvaardt begroting oorlog (Van onze parlementaire redacteur) Ondanks gemaakte fouten en gebleken tekortkomingen Is er geen aanleiding voor defaitisme, maar voor gematigd optimisme, dat wij een redelijke defensie kunnen opbouwen. Dat zelde mi nister Staf In de Eerste Kamer bij de verdediging van zyn be groting. I-Iem en de staatssecre tarissen gewerd van all? zijden in de Kamer veel waardering voor het gevoerde en uitgestippelde beleid voor de opbouw van de krijgsmaent. Met klem heeft de minist nog eens gewezen op het gewicht van de deelneming van West-Duitsland aan de E.D.G. Hij deelde voorts mede, dat op de Nato-eonferentie in Parijs uitdrukking is gegeven aan de vaste wil, het ge hele NATO-gebied integraal te verde digen. In April zal in behandeling ko men de vraag van Ridgway om ho gere bedragen voor de verdediging be schikbaar te stellen. De Nederlandse regering zal naar vermogen medewer ken, maar de minister liet niet na, er met betrekking tot de financiële con sequenties op te wijzen, dat Nederland in vergelijking tot andere landen een redelijke bijdrage levert en dat ge zocht moet worden naar evenwicht in de militaire inspanning en het econo misch en sociaal welvaartspeil. De Kamer heeft de begroting goed gekeurd, met aantekening voor de C. P. N. (tegen). 1 Post voor evacue s De PTT verzoekt alle geëvacueer- den hun nieuwe adres bekend te ma ken aan allen, van wie zij postzendin- gen kunnen verwachten, dus ook aan officiële lichamen en aan uitgevers van dagbladen en tijdschriften. Men kan hiervoor gebruik maken van de bekende kaarten voor adres wijziging, die aan alle postkantoren verkrijgbaar zijn. De. correspondentie voor geëvacueerden, die door de post niet binnen een paar dagen bezorgd kan worden, zal aan de afzenders worden teruggezonden, teneinde deze niet in onzekerheid te laten omtrent, hot lot van de verzonden stukken. Het vermelden van naam en adres van de afzender op poststukken ls thans nog meer nodig dan anders. Hervorming van het Hogerhuis Britse regering heeft Dinsdag me degedeeld dat Churchill de socia listische en liberale oppositieleiders heeft uitgenodigd voor een bespreking over een hei-vorming van het Britse Hogerhuis. De 860 zetels van het 900 jaar oude Hogerhuis zijn bezet door personen van adellijken bloede, die de 'zetels krachtens erfrecht hebben verkregen. De voornaamste politieke partijen zijn het er over eens, dat hervorming noodzakelijk is. Echter zijn er verschil len van mening over de te nemen maatregelen. Lord Simon, de vroegere voorzitter van het Hogerhuis, diende een wets ontwerp tot hervorming in, dat de in stelling beoogt van een niét-erfelijke adelllijke status. Hij verzocht Maan dag het Hogerhuis om instemming in principe met of behandeling in tweede lezing van zijn wetsontwerp, waarbij Koningin Elizabeth wordt gemachtigd elk jaar tien van de voor het leven in de adelstand verheven personen tot lid van het Hogerhuis te benoemen. Ds Advertentie Nicrccrst air of Jat proberen, wair direct het beproefde mid del. dus Aspirin, gebruiken. Let crechrerop.dat alleen Aspirin is vooralen van de oranje band en van her Baycrkruis, het.sym* Aspirin twnt in Auis/ en de 18. Het was even stil, nadat stapel kisten en vaten over Panda en Pat O'Nozel was gevallen; toen kroop Panda langzaam uit de ravage te voorschijn. Hij schudde zaagsel en houtwol uit zijn oren en keek onge rust rond naar zijn metgezel. „Pat!" riep hij, „waar ben je?!" Er kwam beweging in een gekraak te kist en daar verscheen het ge schramde gelaat van de grote detec tive. „Ahum", zei hy, zodra het ge gons in zijn oren zover was vermin derd dat hij zich verstaanbaar kon maken, „dat was nu een manier om ons snel en onopvallend te verber gen." „Het ging snel", beaamde Panda, „maar was het ook onopvallend?" „Absoluut", op ons!'1 zei Pat, „niemand let ,Zo, zo, zóóó", zei een zware slem. En opkijkend, zagen zij een agent in vol ornaat die afkeurend van hen naar de ravage keek. „Zo, zo", herhaalde de agent, „rom mel maken in een ordentelijke stad; dat gaat zómaar niet! Daar zijn de papierbakken voor! Geef mij maar eens gauw jullie naam en adres" „Mijn naam en adres?!" hijgde Pat, „man je vraagt naar staatsgeheimen! Ik heb een geheime opdracht; ik ik ben hier helemaal niet, bekorrah!" En met deze woorden sloeg hij de or derbewaarder een der kisten over hefc hoofd...... j Hoogspanning bij Polygoon Met Iedere beschikbare camera legt Polygoon-Profllti de nationale ramp op duizenden meters filmband vast. Deze ramp zal in al zijn onein dige droefheid voor het nageslacht be waard blijven. Het kantoor in Haar lem wordt overstroomd met, telegram men, waarin filmmaatschappijen uit alle delen van de wereld dringend re portagefilms van de geteisterde ge bieden vragen, Sinds Maandagmorgen worden de films per vliegtuig naar alle werelddelen gezonden, Nederlands nationale ramp trekt thans In hon derdduizenden bioscopen overal op de wereld als het voornaamste nieuws op het witte dock aan het publiek voorbij. Reeds Maandagmiddag werd in alle grote bioscopen van ons land de eerste zeven minuten durende film over de ramp vertoond, een extra editie van Polygoon-Profiltl. Onmiddellijk na de vertoning van deze extra editie wordt in de bioscopen gecollecteerd. Niemand laat de bus passeren zonder iets te of feren. Intussen draaide de tweede afleve ring' der reportage, waarin de eerste luchtopnamen voorkomen. Men ziet er o.a. opnamen in van het zwaar ge troffen Halsteren, Papendrecht, 's Gra vendeel en Zeeuwsch-Vlaanderen. Men ziet hoe grote verknochtheid aan eigen have en goed een boerenfamilie er toe brengt slechts opa en oma, aan de red dingsboot af te staan, terwijl andere familieleden wuivend op de paar vier kante meter droge grond op hun hoeve achterblijven, hoewel ze volkomen door het water zijn ingesloten. En men ziet hoe het verdronken vee wordt wegge sleept, omdat het in het water rottend een gevaar voor de volksgezondheid vormt. (Van onze Londènse correspondent) Qok in Engeland hebben landgenoten de banden ineen geslagen om hulp te bieden aan de getroffenen in Nederland. In Londen is onder voorzitterschap van de ambassadeur, mr. D. P. Stikker, daartoe een comité gevormd uit de Nederlandse verenigingen en officiële lichamen. Ook is een Nederlands Rampenfonds Londen opgericht. Onmiddellijk na de oproep van bet comité tot de vele duizenden bier wonende Neder landers, begonnen kleren, schoeisel cn andere dringend nodige goederen in groten getale bij liet verzarnelcentrum in liet gebouw van bel Neder landse consulaat-generaal binnen te stromen. Reeds na de eerste dag kon den tien grote kisten cn vele zakken met materiaal naar ons land ver zonden worden. De K.L.M. en de scheepvaartmaatschappijen hebben kosteloos transport aangeboden. De actie strekt zich over geheel En geland uit. De Engelsen zelf hebben genoeg voorraden om in eigen nood te voorzien "n hebben het surplus aan het Nederlandse comité aangeboden. Dit legt zich er thans op toe om de kens, lakens en wollen onderkleding te verzamelen, aangezien hier in ons land daar de grootste behoefte aan bestaat. De telefoon op de Nederlandse am bassade staat de gehele dag niet stil want voortdurend bieden niet alleen Nederlanders, maar ook Engelsen hun diensten aan. „What can I do?" is de steeds weerkerende vraag. Dit is mede een gevolg van het feit dat de ramp in Engeland zelf, hoewel ernstig ge noeg van karakter, beperkter en min der dramatisch is dan de catastrophe, die ons land heeft getroffen. Engeland leeft innig met ons mee! De Britse chemische industrie heeft een belangrijke zending medische en pharmaceutische artikelen Nederland aangeboden, welke reeds per K.L.M. is verzonden. Men is ook in Engeland diep onder de indruk van de wijze, waarop in Nederland de radio bij de hulpverle ning is ingeschakeld. In dit verband kan worden opgemerkt, dat de hulp verlening in Engeland meer een locaal 'egionaal karakter draagt. Het aantal doden is hier tot meer dan 260 gestegen. Hoevelen vermist worden valt nog niet te zeggen. Er wordt krachtig doorgewerkt aan het herstel van de zeeweringen. Het grootste gevaar dreigt aan de rivier Ouse, waar granietblokken en ander dichtingsmateriaal in snel tempo wordt aangevoerd. De bewoners van Kings Lynn gingen naar bed met zandzakken achter da voordeur. De gevaarlijkste plek is in Wiggenhall, tussen Kings Lynn en Downham Market, waar 'n gat van 40 meter in de rivierdijk is geslagen. Studenten uit Cambridge helpen mee met de wanhopige strijd, welke hier tegen het water wordt gevoerd. De rivier bleek 'lier tot dusverre sterker, want bij elke nieuwe vloed werd wat mensenhanden hadden vol bracht weer ongedaan gemaakt. In het bedreigde gebied wonen zoals bekend 35.000 mensen. Er werd door de auto riteiten op aangedrongen dat zij hun kinderen naar Kings Lynn zouden sturen. De haringvloot kreeg een zware slag, aangezien meer dan 70 vissers vaartuigen verloren gingen. In Tilbury aan de Theems, stroom afwaarts van Londen, zijn nog steeds 5000 mensen afgesneden. Zij zitten op het bovengedeelte van liun woningen. De situatie op het eiland Canvey is verbeterd. De dijken zyn gedicht en het water loopt door de sluizen terug naar zee. Toch blijft de alarmtoestand hier bestaan. De Nederlandse regering heeft 10.000 koolspitsen in Engeland besteld voor zoeklichten. Deze zijn reeds per K.L.M. afgezonden. De B.B.C. besloot haar avond-uit zending van Donderdag met een spe ciaal gebed voor de slachtoffers van de rampen in Engeland en Nederland. De B.B.C. had Michael Barsley, die reeds zovele programma's uit Neder land heeft verzorgd, naar ons land ge stuurd voor een grote reportage over de watersnood, welke Donderdag 13 Februari zal kunnen worden gehoord. De B.B.C. geeft voortdurend korte beelden van hetgeen zich in Nederland afspeelt. Engeland bezorgd over Formosa De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, heeft Dinsdag in het Lagerhuis verklaard, dat do Verenigde Sta ten Groot-Brittniuiië tevoren heb ben medegedeeld, dat zij voorne mens waren de neutralisering van liet eiland Formosa op te heffen. „Wij hebben toen meteen uiting ge geven aan onze bezorgdheid", ver klaarde hij. „De Britse regering heeft ook verklaard te vrezen dat deze be slissing op politiek terrein ongelukki ge gevolgen zou hebben, zonder dat deze door militaire voordelen zouden worden goedgemaakt. Dit blijft onze mening", vervolgde hij. „De neutralisering van Formosa door de Amerikaanse zevende vloot berustte op een uitsluitend door de Amerikaanse regering genomen be sluit, dat viel, vóórdat de Chinese communisten in de Koreaanse oorlog ingrepen", verklaarde hij. De voormalige socialistische minis ter van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, vroeg premier Churchill het Huis te willen inlichten over hetgeen door hem, de toenmalige president Truman en Eisenhower over Formosa was besproken, Doch Churchill ver toonde geen aanstalten op te staan en de vraag te beantwoorden. Uit de 2000 meter film, die Maan dagmorgen werd gebracht, is de eerste reportage van zeven minuten samen gesteld. Op hoogspanning draaien de machines bij Polygoon, waarmede af drukken worden vervaardigd. Die af drukken gaan niet alleen naar alle bioscopen in de wereld, doch bovendien naar de regering, die smalfilms heeft besteld voor alle Nederlandse ambas sades en gezantschappen. Drie dagen na hun vertrek zijn de eerste reportagewagens even naar Haarlem teruggekeerd. „Ik heb moeten filmen," zegt. de chef cameraman Piet - Buis, „maar soms was het moeilijk om koelbloedig en nuchter je camera te richten op zo veel menselijk leed. Ik heb mezelf in geprent; het buitenland moet dit ook weten. Er moet hulp komen." ,,lk heb roeibootjes aan zien leggen, waarin ook honden waren meegeno men, die beesten sprongen er uit, schudden het water uit hun vacht en sprongen dan weer het ijskoude water in om terug te zwemmen naar hun huis. Onderweg werden ze weer door andere bootjes opgepikt en dan her haalde zich hetzelfde spelletje." De heer Buis is om half elf van het vliegveld Soesterberg opgestegen in de Dakota, die Prins Bernhard zelf bestuurde. Naast de Prins nam ma joor-vlieger Gerben Sonderman plaats. „De Prins heeft heel Zeeland over gevlogen", vertelt Buis. Hij was zicht baar getroffen en zeide zich dit niet te hebben kunnen voorstellen. Op het vliegveld Valkenburg is de Prins ten slotte geland. Capaciteit Nederlandse industrie onaangetast Gebleken is, dat hier en (laar in het buitenland de indruk bestaat, dat de Nederlandse industrie heeft geleden van de overstromings ramp. Enige exportbedrijven on dervonden reeds moeilijkheden by het verkrijgen van orders. In de overstroomde gebieden bevin den zich echter slechts betrekkelijk weinig industriële bedrijven. De productiecapaciteit van de Neder landse Industrie als zodanig is door (le ramp niet aangetast. Jaarverslag Geklersche Mij. van Landbouw Met voldoening wordt van twee din gen gewa.g gemaakt in het 114e jaar verslag van de Geldersche Maatschap pij van Landbouw. Ten eerste, dat op het terrein van de melkverwerklng en de melkafzet „de nauwe banden van het keurslijf van overheidsmaatrege len" thans ten dele zullen worden ge slaakt; ten tweede, dat het gebied ten Oosten van de IJssel sedert begin 1953 volledig tbc-vrij is. Volgens ir. G. J. Klompé, secretaris der G.M.v.L., zou het overweging verdienen de vraag in studie te nemen in hoeverre de economische stabiliteit van de land bouwbedrijven kan worden bevorderd door een belastingwetgeving, welke is aangepast aan de typische eigenschap pen van dit soort bedrijven. Een belangrijk aspect is verder de emigratie.' De eerste, nog kleine groep Betuwnaren zal binnenkort vertrek ken. Zij zullen in eikaars nabijheid worden geplaatst. Ook de scholen vor men een voornaam punt. De plannen voor de bouw van een nieuwe lagei e landbouwschool te Epe zijn reeds In een vergevorderd stadium. De nieuwe lagere landbouwschool te Kesteren zal omstreeks Maart in gebruik kunnen worden genomen. Nog in '53 komt ge reed de nieuwe landbouwhuishoud- school te Brummen is in voorberei ding. Voor de te Beekbergen te stich ten landbouwhuishoudschool verwacht men binnenkort de koninklijke goed keuring. De Geldersche Maatschappij van Landbouw telt momenteel ruim tien duizend leden. Advertentie f Verdrijf de periodieke pijnen |r en dat lome, lusteloze gevoel^ direct en afdoend met een paarj Gang der koersen (A'damse effectenbeurs 5 Febr. 1953) De gevolgen van de ramp voor ons economisch leven en de vraag op wel ke wijze de financiering van de weder opbouw der overstroomde gebieden zal worden ter hand genomen, is een vraag, die op de beurs uiteraard niet buiten beschouwing wordt gelaten. Men vraagt zich af, of, indien de mil- lioenen van de tegenwaarde rekening voor het herstel worden aangewend, de regering zal besluiten tot het uitgeven van een g'rote staatslening om het ge vaar van inflatie te beteugelen. Het voor en tegen hiervan vormde vanmid dag ter beurze onderwerp van gesprek, maar het bleef bij veronderstellingen, aangezien over het gehele probleem nog niets definitiefs bekend is. De goede stemming van de markt bleef inmiddels gehandhaafd. Wel wa ren de orders schaars, maar -de koer sen bleven goed op prijs. Kon. Olie werd verhandeld met aftrek van het interim dividend van 4 en was dus or 313% goed prijshoudend. Dit was ook met de andere internationale fondsen het geval. De Indonesische waarden hielden zich merendeels uit stekend. Speciaal Sumatra Tabakken bewogen zich in opgaande lijn en H.V.A. trok kopers aan, waardoor de koers tót 98% verbeterde. Ook cul- Luurbanken lagen hoger. Amsterdam Rubber daarentegen liep tot 86% ach teruit. Scheepvaarten kalm en ver deeld. Staatsfondsen vriendelijk ge stemd maar stil. SPANNING LANGS JORDAANSE GRENS. Er heerst spapnning langs de Israë- lischJordaanse grens. Er heeft in de laatste tijd een aantal grensincidenten plaats gevonden. Eén hiervan is het, in de nacht van Maandag op Dinsdag j.l., nabij de Jordaanse grens opblazen van een Israëlische goederentrein. Vijf wagons werden hierbij vernietigd, doch er vielen geen slachtoffers te be treuren. Onze courant berichtte een eeuw geleden: Collier, de beroemde uitgever van Shakespeare, heeft een belang rijke vondst gedaan. Voor eenige jaren kocht hij een oud, versleten exemplaar van de tweede folio-uit gaaf van 1632 en eerst voor een jaar sloeg' hij een blik daarin en vond ettelijke schriftelijke verbete ringen, bijvoegselen, enz. De heer Collier heeft zijn schat zoo even me degedeeld aan de vereerders van Shakespeare, in zijne Notes and Emendations to the textof S., het welk als een supplement op zijne uitgave in 8 deelen kan beschouwd worden. Te Rome wordt de aankomst verwacht van verscheidene officie ren van den grooten stad van het Fransche leger, die belast zijn het land in kaart te brengen; dit schijnt stellig te zijn en heeft te Turyn ge ruchten over een mogelijke vrede breuk doen in omloop komen. Men verhaalt, dat een Duitscfi dagbladschrijver, die in zijn blad een lasterlijk artikel tegen de Keizerin der Franschen heeft geplaatst, door de Fransche regeenng te dier zake wordt vervolgd. Watersnoodfonds geeft bijna 4 ton De Algemene Verenigde Commissie ter leniging van rampen door waters nood in Nederland, gevestigd te Am sterdam, heeft zich, haar doelstelling getrouw en overeenkomstig het in 1861 vastgestelde reglement, dezer dagen, onder voorzitterschap van de burge meester van Amsterdam, geconstitu eerd en besloten: a. Volledig mede te werken met de actie van het Nationaal Rampenfonds, waarvan zij zelf een der vier samen stellende organisaties is; b. Uit haar eigen kapitaal onver wijld een bedrag van 250.000 ter be schikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds; c. Alle reeds ontvangen en nog ta ontvangen bijdragen onmiddellijk over te maken aan het Nationaal Rampen fonds. Inclusief voornoemd bedrag heeft de commissie tot dusver 392.930 aan het Nationaal Rampenfonds overge dragen. 4/2 Staatsleningen Ned. '51 3j%.99i/lfi Ned. '48 (31) Ned. '47 '(3D 3 951 Ned. '37 3 95'/ Dollar '47 3% 94J Invest, cert. 3 Ned. '62—'64 z. bel. fac. Ned. '62—'64 m. bel. fac. N.W.S. 25 Indië '37 A 3 95ü 951 96 9515/is 96 9515 78>1/i6 94 - 78a 945 Grootboek '46 95i/j0 95* Actieve Aandelen C.-, H.. en I. Bank Nat. Hand.b. N.H. Mij. A.K.U. Bergh's Jurg. v. Berkel Calvé Fokker v. Gelder Hoogovens Ford Ned. Kab.fabr. 206 Philips 1625 Unilever 1864 Wilton 167 i Billit. Ie rubr. 238 dito He rubr. 1734 Dordtse Petr. 297 Kon. Petr. 317i A'dam Rubber 87-; Bandar R. Deli Bat. R. Ken cl, Lemboe Oost-Java R. Oostk. C. Mij. Serbadjadi Sum. Rubber H.A.-Lijn Kon. N. St. M. Kon. Paketv. Rotterd. Lloyd Scheepv. Unie St. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. Mq. N.-I. S. Unie Ver. V.C. Mij. 250, 500 A Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah 1394 139 1205 1195 1273 1274 l30g 1294 148 148-J 974 97S 444 444 84 84| 2013/IQ 201 1134 1144 81g 81i 75J 753 127 1351 541 107 1574 1075 273 99 120 108 155 1594 1894 925 984 64 i 281 415 1394 54 i 108 158 16tig 2744 1004 122 1074 157 1585 190 2084 1624 185 ïey 2394 174 2984 313 a 86 92 974 644 284 J.-Ch.-Paketv. 121g Met-actieve Aandelen A'damse Bank 170 1714 Escomptobank 614 60g Holl. B. Unie 190 191 Mij. Fin. Nat. Herst. pref. Rotterd. Bank 161 Twentse Bank, eert, v. aand. 167 Rott. B. Cons. 207 I-Ieineken 1844 1845 Hero Conserv. 116 119 Hollandse Bet. 168 Hollandse Draad en Kabel Intern. Gew. Betonbouw Ned. Gist- en Spiritusfabr. Kon. N. Zout Kon. Pharm. Brocades Kon. Ver. Tap. 1454 148 Kon. Zwavelz. Ketjen 156 155 Lyempf 130 131 Ned.-Am. Autob. Vredestein 1354 136 Ned. Scheepsb. 1564 1574 Nijma 164 166 Padang Portland Cement 44 44 Rott. Dr, Mij. 308 311 162 1613 180 126 134 Stokvis Zn. Stork Co. Unilever 6% Cum. ppref. 130J Unilever 4% Aflosb. o.p. 96 Werksp. s. A 1293 Wijers' Ind. en Hand.ondern. 1404 Zwanenb. Org. 1644 Borneo Sumatra Handels Mij. IO63 Cur. Hand. M. 2024 Linde Teves 141 Mpl. Hand.ver. Oost-Bomeo Sedep Tel. Patengan Ngombezl Cult. Mij. Albert Heyn Walvis 574 54 684 253 128 168 74 127i 137 96» 1294 143 1644 106J 201 142 59 674 25J 128 1674 74 198 270 164 164 Spoorwegen Deli Sp.w. M. 39 39 Ned.-Ind. Sp.w. 9jJ 94 Sem. Joanna l'Vie 13 Sem. Cheribon 2 2» Amerikaanse fondsen Am. Bemberg Am. Smelting 413 414 Anaconda 43is/ie 431 Beth. Steel 554 554 Chrysler Gen. Mot. 6813/,,, 68i5/lfl Int. Nickel 451 45g Kennecott 80 791 Rep. Steel 47'/is 47?/^ Stand. Brands 274 272 U.S. Steel 42 42 North Am. 23 J 234 Cities .Service 93 924 Cont. Óil Midcont. Philips Shell Union Tide Water 594 59 634 624 611 61 693 69i-'i8 22J 23i/^s Uit het Engels vertaald Door Jane England 64) Maar wilt misschien wel bedenken, dat ik een ietwat andere voorstelling van zaken kreeg. Ik had de indruk, dat ik te maken zou krijgen met een rijke excentrieke oude dame, die iemand nodig had om haar zaken uit te zoeken en die graag zou zien, dat ik tussenbeide ook zou ontdekken, wie de dader was van allerlei kleine dief stallen in haar huis. Maar laten we er niet verder over praten. Ik ben 't met je eens. 't Is mijn eigen schuld dat ik hiertussen geraakt ben." „Je hebt pech gehad", zei Fiona iets milder. „En als je niet zo dik gedaan had met Peter Phipps, hacklen we je waarschijnlijk heel aardig gevonden. Maar daardoor bedierf je alles". Ze gaapte en rekte zich uit. „We moeten naar bed," zei Con stance. „Ik ben tè moe om nog be hoorlijk tê kunnen denken." „Je behoeft helemaal niet meer te denken", zei Fiona, terwijl ze opstond, „die bezoeker van vanavond was Phipps, wees daarvan overtuigd". „Misschien heb je inderdaad gelijk." zei Constance vriendelijk. „Tussen haakjes, als je in 't vervolg weer eens een verdacht geluid hoort, waarschuw Neill dan en neem niet zelf een pook ter hand om de boosdoener te lijf te gaan!" „Neill was cr niet," zei Fiona. „Ik ben naar zijn kamer gegaan, en die was leeg." „O," zei Constance. „Je behoeft niet over Neill te pïeke- rer," zei Fiona. „Hij is waarschijnlijk bij Philip op de boerderij gebleven, om bq een ziek dier te helpen, of zo iets." „Ja, natuurlyk," zei Constance en ze voelde iets van blijde opluchting. Philip zou het dus niet geweest kun nen zijn, als Neill samen met hem op de boerderij aan het werk was ge weest! Fiona's volgende woorden deden haar biydschap echter weer te niet: „Of misschien is Neill naar het huisje ln het bos gegaan. Hy doet dat zo nu en dan. Hij vindt het prettig om daar alleen te zijn en te schrijven". Langzaam Hep Fiona naar de deur. De ceintuur van haar kimono sleepte achter haar aan over de grond. „Slaap lekker," zei ze gapend en verdween. Ondanks al haar zorgelijke gedach ten, kon ook Constance een geeuw niet onderdrukken. Ze was dodelijk ver moeid en ze moést eerst slapen. Ze deed de electrlsche kachel uit en kroop snel in bed. Met haar loshangende haar en slanke figuurtje zag ze er bij na even jeugdig als Fiona uit. HOOFDSTUK 14 Constance werd de volgende morgen wakker met een verward gevoel, dat er iets belangrijks gebeurd was. Het war. alsof ze in haar slaap de waarheid gezien had. Ze bleef doodstil liggen en trachtte kalm na te denken, maar wat het ook geweest was ze Icon het zich niet meer te binnen roepen. Waarschijnlijk had ze alleen maar ge droomd, dacht ze ongelukkig. Toen ze echter helemaal wakker was, stonden haar de gebeurtenissen van de vorige avond weer duidelijk voor ogen en in plaats van klaarheid, was er thans meer mysterie dan ooit. Ze moest nu werkelijk handelend optreden. Tegen haar zin dacht ze opnieuw aan Philips sigarettenaansteker in mevrouw Fin- chams kamer. Het was een duidelijke aanwijzing'. Maar daartegenover stond Fiona's uitdrukkelijke verklaring, dat het Peter Phipps geweest moest zijn, die mevrouw Fincham op zo'n onge woon laat uur had bezocht. Fiona was echter zéér bevooroordeeld ten opzichte van Peter Phipps en werd hierin ge steund door Philip. In het nuchtere morgenlicht begon ze zich af te vragen of ze niet te veel zocht achter de iet wat verschrikte houding, waarin ze mevrouw Fincham de vorige avond had aangetroffen. Haar weigering om te zeggen, wie haar bezocht had, en haar vage toespelingen op Parkinson betekenden misschien helemaal niets bijzonders Mary bracht tegenwoordig om acht uur thee op bed en toen ze binnen kwam, zat Constance recht overeind in ha'ar bed met een sigaret. „Goedenmorgen juffrouw" zei Mary. „Mary, wie was 't, die gisteravond zo laat nog op bezoek kwam?" vroeg Constance zonder omwegen. „Kun jij 't me zeggen?" „Ik heb er geen idee van, juffrouw", antwoordde Mary, terwijl haar gezicht een stugge uitdrukking aannam. „Er is iemand heel laat geweest", zei Constance. „Kan 't meneer Phipps zyn?" „O, nee juffrouw", zei Mary. „Dat kan meneer Phipps niet geweest zijn. U moet geen aandacht schenken aan wat mevrouw Fincham zegt. Ze be weert wel eens, dat hy haar op onge wone uren komt opzoeken. Maar dal is alleen maar een grapje van haar. Ze zou 't nooit toestaan, dat hij heel laat nog kwam. Ze is erg strikt in zulk soort dingen", „Misschien was 't dan meneer Bag- net", zei Constance. „Ik heb in ieder geval iemand gehoord". „Die zou 't geweest kunnen zijn", gaf Mary toe. „Hy komt op de gekste uren. Hij heeft een eigen sleutel, ziet u, en mevrouw Fincham vindt het pret tig als hij 's avonds laat nog even komt kijken. Het is haast een gewoon ten van hem. In het laatste jaar van de oorlog kwam hy om 't uur 's nachts kijken, of alles in orde was. Mevrouw Fincham was daar zeer op gesteld, Het gaf haai' een veilig gevoel". „O", zei Constance. „Maar mevrouw Fincham moet al in bed geweest zijn", voegde ze eraan toe, „het was zeker al na twaalven". „Nee, juffrouw", zei Mary, „mevrouw Fincham had me gezegd haar niet te storen, ze zat te patiencen en zei, dat ze niet zou kunnen slapen, Ze voelt dat altijd van tevoren en blijft dan liever op". vervolgdy

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2