KRACHTIG HERSTEL DIJKEN Ruim 11.6 millioen voor Rampenfonds Vordering op tal van plaatsen; „Schouwen" zal maanden duren Duitsland wil graag helpen en varen naar liet geteisterde gebiecfj Geen kinderen naar het buitenland Gelderse Staten geven f 250.000 Tïijdag 6 Februari 1953 -ar»» r j-i j 153e Jaargang No. 644 Provinciale Geldersche en Nijmeegsche Courant DAGBLAD Directeur: D. Henny GELDERS DAGBLAD Telefoon Redactie: 21159 Hoofdredacteur: A. Lammerts van Bueren Telefoon Administratie: 20164 Giro 91743 Nijmegen: Van Broeckliuysenstraat No. 2628 Abonnementsprijs: 47 et. p. w., 6,10 p. kwartaal (Vc nze Haagse redacteur) TENGEVOLGE VAN DE STORMRAMP zijn 175.000 tot 200.000 ha cultuurgrond door. het water overspoeld. De dienst van de Rijkswaterstaat is in samenwerking met de Provin ciale Waterstaat en de Waterschappen terstond aan het werk geslagen, om voorlopige herstellingen aan te brengen. Door dit snelle en doel treffende ingrijpen zal het, zuiver technisch bezien, mogelijk blijken, op vele plaatsen de normale gang van zaken op betrekkelijk korte termijn te herstellen. De vooruitzichten zijn in dit opzicht niet ongunstig. Voor de zwaarst getroffen gebieden in de eerste plaats Schouwen- Duivelaud en in nauwelijks mindere mate Goerëe-Oveiflakkee zal het herstel van dijken, voorzover 'op grond van de tot dusverre gedane verkenningen aangenomen moet worden, geruime tijd iu beslag nemen. Wij zullen gelukkig zijn, zo zeide de directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir. A. G. Maris,.gistermiddag, wanneer wij deze eilanden voor de volgende winter weer afdoend door dijken hebben beveiligd. De bevolking zal rekening moeten houden met éen zeer langdurige eva cuatie. De verkenningen op Schouwen heb ben nog geen détails opgeleverd, maar zeker is, dat hier het moeilijkste werk zal beginnen. In de rangorde van moeilijkheid staat Schouwen bovenaan. Niet slechts van Zeeland,.maar van alle problemen, waarvoor de Rijkswaterstaat zich bij het herstel van de dijken ziet ge plaatst. Nu ook Zonnemaire is ondergelopen, is negen-tiende van liet eiland ge- inundeerd. De situatie van de dijken op Tholen en St. Philipsland is ernstig. De toestand heeft men nog niet in détails kunnen opnemen en over te treffen voorzieningen valt op dit ogen blik nog niets te zeggen. Hetzelfde geldt voor Tiengemeten. De schade aan db sluis te Hans- weert-kanaal door Zuid-Eeveland is de volgende: er is water gekomen tus sen Midden- en Oost-Sluis, waardoor het buitenhoofd van de middensluis onderloop is geworden. De frontmum- van de Oostsluis helt voorover. Met het oog op de mogelijkheid van moei lijkheden worden de werken aan de sluizen in Veere en Vlissingen in ver sneld tempo uitgevoerd, zodat dan in geval van nood het kanaal door Wal cheren kan ".vorden gebruikt. In Oost-Zuid-Beveland worden de dijkvakken spoedig onderhandén ge nomen, om het weg- en spoorwegver keer weer te herstellen. De gaten zijn zeer groot en waar er een getij-ver- schil van lVs meter is, zijn zowel ver keersweg als spoorbaan volkomen on bruikbaar. De toestand by Wolphaertsdjjk is minder érnstig dan zich aanvankelijk liet aanzien. Men meent, dat het werk hier door de Ned. Heide Maatschappij zal kunnen worden uitgevoerd. De toestand op Noord-Beveland is inderdaad ook minder ernstig, dan de eerste berichten deden vermoeden. De helft van het 'eiland is ondergelopen. De gaten in de dijk aan het Veergat tussen Veere en Noord-Beveland zul len zeer binnenkort worden gedicht. De beschadiging is niet ernstig en kan over twee weken zijn hersteld. Daarna kan ook het herstel van ue verbinding over de Sloedam hersteld worden. De beschadiging in Vlissingen is groten deels voorlopig hersteld. In de zeedijk van de Nieuw Neuzen- polder tussen Temeuzen en de Braak man is een groot gat geslagen. Met de herstelwerkzaamheden is een begin gemaakt. Verkenningen in Zeemvsch-Vlaande ren hebben uitgewezen, dat de toe stand daar minder gevaarlijk is, dan aanvankelijk werd aangenomen. De drempel van de zeedijk Is bjj eb droog en dat verhindert de ullsübbing. Wan neer er echter nog een storm komt, zou de situatie gevaarlijk kunnen wor den. Van de 3300 ha. ondergelopen land, is nu 2500 ha. van het buitenwa ter afgesloten. In Zuid-Holland. In de Hoeksewaard en in de Alblas- serwaard zijn grote gedeelten droog gebleven en de voorzieningen zijn er nu op gericht deze droog te houden. Hetzelfde geldt ook voor het kleine gebied rondom Dirksland op Goeree- Overflakkee. Het is als 't ware het bruggenhoofd om het eiland weer te veroveren. Goeree is een der zwaarst getroffen gebieden en ook hier heeft men nog maar voorlopig verkenningen kunnen doen. Ook deze herstellingen zullen vele maanden in beslag nemen. Het dichten van Schlelands hoge zeedjjk en van de dyk van de Krimpe- nerwaard mag een wonder worden ger noemd. Dat men daarin zo spoedig is geslaagd, is een geluk geweest voor de provincie Zuid-Holland. Een grote ramp is er door voorkomen. De ringdijk om de Alblasserwaard heeft verscheidene gaten gekregen. Daarvan is het gat bij Sliedrecht ge dicht, terwgl het gat bij Papendrecht waarschijnlijk deze week gesloten zal worden. Daarna kan met het uitmalen worden begonnen. Dat is van belang voor de Alblasserwaard, maar ook voor het herstel van de spoorweg verbinding naar Gorinchem, ter ont lasting van het overbelaste traject Rotterdam-Gouda, zolang Rótterdam- Breda nog onbruikbaar is. ~>e herstelwerken op IJsselmonde zjjn begonnen; het gat in de dijk op R.ozenburg was dicht, maar overhaal- golven door voorbijvarende schepen veroorzaakt, hebben weer een gat in de dijk geslagen. Biesbosch en Brabant. Westelijk van het Land van Altena tussen Keizersveer en Hank zijn in de dijken één groot gat en 7 kleinere ga ten geslagen. Door de Rijks- en Pro vinciale Waterstaat en de Water schappen zijn deze dijken gedicht. Ook werden hier pontonniers ingezet. Ten Noorden van Hank is een bui tenkade doorgebroken en in de water kering tussen Keizersveer en Nieu- wendijk is bij Kille een gat geslagen van 70 meter lengte bij 4 meter diepte. Met het dichten van dit gat is men bezig. Ter weerszijden van de Moerdijk- bruggen, in de Royale Polder, zijn ga ten geslagen, met het dichten waarvan terstond een begin is gemaakt. Ver wacht wordt dat over enige weken men hoopt twee weken de water kering provisorisch is hersteld. De verkeersweg zal dan weer in gebruik kunnen worden genomen. Over twee weken zal met het her stel van de spoorlijn worden begon nen. De voorbereidingen daartoe zijn reeds getroffen en venvacht wordt, dat twee weken later de spoorbaan weer bruikbaar zal zijn. Voor het her stel van de verkeersweg wordt een week gerekend. De doorbraak op het eiland van Dordt zal m dezelfde week kunnen zij hersteld, zpdat, naar mag worden aangenomen, pa twee weken zowel ten Zuiden als ten Noorden van het Hollandsch Diep normaler toestan den zullen terugkeren. Ten Westen van Willemstad zijn tien gaten in de dijk geslagen. De verkenningen zijn reeds aan de gang, maar de gemeente Willemstad heeft reeds een aannemer gecharterd, die spoedig met de uit voering der herstelwerkzaamheden zal beginnen. Ten opzichte van de Zuiderzeewer ken, zei ir. Maris dat er plaatselijk soms belangrijke beschadigingen zijn voorgekomen: met name tussen Wie- ringen en Den Heider. Zij kunnen niet gevaarlijk worden genoemd. De Afsluitdijk liep enige bescha digingen op. Ir. Maris had de indruk dat de bazaltzuilen en de ingebeton- neerde bloksteen zich beter heeft ge houden dan de niet ïngebetonneerde, dus normaal gezette steen. De in aan leg zijnde dijken in het IJsselmeer, hebben, voor zover zij gereed waren, vrijwel geen schade opgelopen. Wel ondervonden de dijkvakken, die nog niet waren afgewerkt, schade. Zo werd ook schade aan de asfaltkraagstukken toegebracht, welke het dijklichaam beschermen. Het gebruik van deze asfaltkraagstukken vormt in verband hiermee een interessant punt van studie voor de Rijkswaterstaat. Koningin bezocht evacués H.M. de Koningin heeft gisteren In het middaguur, vergezeld door me vrouw Sniitt-Avis, een bezoek ge bracht aan de Utrechtse veilinghallen aan de Croeselaan, waar het provin ciale e\ acuaticbureau gevestigd is. H.M. stelde zich hier op de hoogte van de v. erkzaamheden van dit doorgangs centrum. Er waren juist zeven bussen aangekomen met evacué's, die hier werden geregistreerd, van de erste behoeften voorzien en doorgezonden naar adressen in de provincie. De Koningin is de bussen ingegaan en heeft meegeholpen bij het uitdelen van sinaasappelen en brood, Zij is daar na naar Amersfoort vertrokken, in ge zelschap van de Commissaris der Ko ningin, de heer M. A. Reinalda, en de leider van het evacuatiecentrum, de heer H. van Weseem. Vermoedelijk in aansluiting aan haar bezoek in Utrecht heeft Koningin Ju liana omstreeks half twee een bezoek gebracht aan het evacuatiecentrum in Amersfoort. Zjj bezichtigde de medi sche afdeling en het medisch centrum en onderhield zich geruime tijd met even tevoren aangekomen evacué's. Koningin Juliana was dezelfde mid dag in „Musis Sacrum" in Baarn, toen opnieuw een aantal vluchtelingen uit Goeree en Overflakkee daar arriveer de. Zij heeft zich een half uur temid den van hen opgehouden en liet zich uitvoerig over het rampgebied en het geen zij hadden meegemaakt inlichten. Bruinisse wordt geëvacueerd Bruinisse wordt vandaag geëvacu eerd. Van de 800 mensen, die er van de oorspronkelijke 2400 in de gemeente Bruinisse en Zijpe nog over zijn, gaan er 300 weg, de vrouwen, ouderen en kinderen, die afgevoerd worden naar Rotterdam en Dordrecht en vandaar in de richting Utrecht vertrekken. Vijfhonderd mensen blijven. Zij zul len de werkers zijn die de' dijk zullen herstellen, de binnendijk van de polder wel te verstaan, want de buitendijk heeft het bij Bruinisse gehouden. Het water kwam echter van de landzijde en stond al gauw drie en een halve meter hoog. Men heeft het plan zo spoedig mogelijk met het herstel te beginnen en over een maand hoopt men het gat volledig dicht te hebben. Duiveland zal na de evacuatie van Bruinisse geheel ontruimd zijn. (Van onze correspondent uit Bonn), z.g. „Technische Hilfs- verk", een organisatie, die door het Westduitse ministerie A an Binnenlandse Zaken met steun Aan de industrie ui het leven ls geroepen om in tjjden van nood in te grijpen, heeft zich direct aan geboden om te helpen in hel ramp gebied. Toen de omvang van de watersnood in Nederland bekend werd, is de gehele reeks van plaatselijke afdelingen, van het Roergebied tot aan Hamburg, ge alarmeerd om op het eerste sein volledig uitgerust naar Nederland te vertrekken. De centrale van deze organisatie, die in Koblenz is gevestigd, richtte zich via de Oberbürgenmester van Düs- seldorf tot de Nederlandse consul-ge neraal aldaar, die het aanbod om te helpen met dank aanvaardde. Op het ogenblik Avordt afgewacht hoe en wanneer deze hulp het best in z:jn werk kan gaan. Het „Technische Hilfs- werk" beschikt over z.g. „Katastrofen- trupss", die van de modernste red dingsmiddelen zijn voorzien. Het heeft gemotoriseerde rubberboot-veren met een draagvermogen van 2000 kg. en een oppervlakte van 12 vierkante me ter. De grootste firma's (Siemens Brown-Boveri en A.E;G.) zijn in deze organisatie ingeschakeld. Naar men ons van diplomatieke Ne derlandse zijde verzekerde, hoopt men binnenkort, wanneer een beter over zicht over de omvang van de ramp mogelijk is en ook duidelijker is op welke Avijze van de Duitse bereidheid om hulp te verlenen op de meest pas sende wijze gebruik kan Avorden ge maakt, het door de West-Duitsers aangeboben materiaal te benutten. Op het ogenblik bevinden zich reeds mo torvaartuigen van de Wasserschutz- Polizei in Nederland. Bij het West duitse Roode Kruis en bij de Neder landse consulaten komen vele. giften in geld en natura binnen, terwijl vele artsen, waaronder zelfs uit West-Ber- lijn, hun diensten hebben aangeboden. De watersnoodramp in Nederland heeft hier een diepe indruk gemaakt en zeer gaarne wil men helpen. De Bondsdag nam eenstemmig een voor stel aan, Avaarin de Bondsregering ver zocht Averd in de grootst mogelijke omvang met materiële hulp en dien sten klaar te staan. Overstelpend is het aantal aanbie dingen, dat van buitenlandse particu liere en kerkelijke organisaties en van jeringen ontvangen is om kinderen uit gezinnen, die door de watersnood zijn getroffen, op te nemen in buiten landse gezinnen of tehuizen. Directeur Rampenfonds Nadat drs. C. A. A. van Luttevelt kort na het bekend worden van de ramp met instemming van het bestuur van het Nationaal Rampenfonds de allereerst noodzakelijke maatregelen had getroffen en tot nader order de leiding van het aldus geformeerde bu reau op zich had genomen, is inmid dels op voordracht van de ministers van Binnenlandse Zaken en van Maat schappelijk Werk de luitenant-gene raal van het voormalige K.N.I.L. bui ten dienst, P. Alons, benoemd tot di recteur. Verzekering betaalt schade uit Over de verzekering van schade aan opstallen en inboedels door overstro mingen tengevolge van dijkdoorbraak vernemen wij, dat verschillende grote maatschappijen in haar „uitgebreide gevaren"-polissen (zowel voor inboe dels als voor opstallen) alle gevolgen van storm, waaronder ook schade door dijkdoorbraak en overstroming, ten volle voor haar rekening nemen. Deze „uitgebreide gevaren"-polissen zyn ook in de streken die thans dooi de ramp zjjn getroffen, in grote getale zonder enige beperking afgegeven. Op verzoek van de minister van Maatschappelijk Werk heeft een aan tal instanties zich beraden over de mogelijkheid en wenselijkheid om op dit moment kinderen uit de getroffen gezinnen naar het buitenland te zen den. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat in deze uren van droefheid, onze kerheid en" spanning, uitzending A'an kinderen naar liet buitenland mede psychologische redenen bezwaar lijk is, hoezeer deze buitenlandse hulp ook op prijs wordt gesteld. Overwogen wordt in dit stadium kinderen, die daaraan behoefte hebben, in het eigen land op verhaal te laten komen. In de komende weken zal op nieuw worden nagegaan of en. in hoe verre op het buitenlandse aanbod ware in te gaan. Nota over watersnood De minister-president heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer mede gedeeld, dat hij voornemens is een nota met betrekking tot de waters nood aan de Kamer te doen toekomen. Deze nota zal Maandag 9 Februari a.s. aan de leden worden toegezon den. Nu de in de vergadering van Dins dag 3 Februari j.l. toegezegde nadere mededelingen op vorengenoemde wij ze aan de Kamer zullen worden ge daan, zal de voorzitter in de verga dering van Dinsdag 10 Februari a.s. voorstellen deze nota onmiddellijk na de bij de aanvang dier vergadering plaats hebbende verkiezing aan de orde te stellen. Uit alle 'delen van het land zijn sche- van allerlei soort naar het Zuid- Westen gedirigeerd om te helden bij het lenigen van de noodin de eerste plaats bg het evacueren van de dui zenden landgenoten, die nog op be dreigde plaatsen ziiten. Overzicht uit de lucht van de stroom schepen op de Ooster-Schelde en op weg naar Zierikzee. (Luchtopname A.N.P.-foto) Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig van Vrijdagavond tot Zater dagavond: Wisselende beAvolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Morgen: Zon op: 8.11 u.; onder: 17.39 u. Maan op:'2.29 u.; onder: 10.27 u. Heden is het volgende telegram ver zonden aan het Nationaal Rampen fonds te 's-Gravenhage: „Na telegrafisch overleg met alle leden Provinciale Staten van Gelder land kan College van Gedeputeerde Staten U in uitzicht stellen een bij drage van één kwart millioen gulden uit provinciale middelen van Gelder land voor leniging van de ernstige nood in door waterramp getroffen zus- terprovincies." Het telegram Avas gete kend door de voorzitter der Gedepu teerde Staten van Gelderland, jhr. dr. Quarles van Ufford. VOORZITTER \-an het Nationaal Rampenfonds, Z.K.H. Prins Bernhard, heeft gisteravond via beide Hilversumse zenders een toe spraak gehouden tol het Nederlandse volk. „Onze gedachten zijn voort durend bij hen, die in deze rampspoedige dagen het leven hebben ver loren en het innige medeleA'en van ons gehele volk gaat uit naar de getroffen medeburgers. Deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest- en wilskracht, aan moed en offervaardigheid. Het Avelhaast onmogelijke wordt geëist van al die eigenschappen van hoofd en hart, Avaardoor in eeii noodtoestand als deze, het beste in het karakter van de meii9 naar buiten treedt. Hier moet geholpen Avorden én avcI onmiddellijk. Lering trekken "VTu men zo langzamerhand een over- 4" zicht heeft gekregen van de onl ang van de ramp, die ons land ge troffen heeft en onder de indruk van het grote aantal slachtoffers, dat deze catastrophe heeft geëist, begint men zich af te vragen of het mogelijk zou zijn geweest sneller en doeltreffender hulp te verlenen, zodat de dodenlijst niet zo ontstellend grote afmetingen zou hebben aangenomen en het mis schien zelfs wel mogelijk zou zijn ge weest om ook de om\'ang van de over stromingen te beperken. Het laat zich begrijpen, dat men deze vragenstelt, ze moeten gesteld worden, omdat men ook nu weer wat gebeurd is tot in. alle détails moet vaststellen, ten einde straks, bij het herstel, gebleken onvolkomenheden in de waterkeringen, te verbeteren. Dat men b.v., zoals dr. ir. Van der Veen van de Rijkswaters- staat verklaarde, aandacht schenkt aan eer. reeds bestaand plan tot afslui ting van de zeegaten, wijst in die rich ting. Wanneer men echter in dit onderzoek óók de organisatie van het reddingswerk betrekt en ook dat moet noodzakelijk geschieden dan moet men bij het geven van een mening twee dingen op de voorgrond stellen. In de eerste plaats, dat deze ramp veroorzaakt is door een samen loop van omstandigheden, die men on mogelijk te voren op hun kracht en uitwerking heeft kunnen peilen. Alle ongunstige factoren werkten samen: springtij, wind met ongekende orkaan kracht en dan uit een hoek, die voor onze kusten altijd vol van gevaren is. Het tot een ongekende hoogte opge zweepte zeewater sloeg o\*er de dijken dit is wel het gevaarlijkste wat men zich denken kan, omdat het talud aan de landzijde begint af te kalven, het dijklichaam doorweekt wordt en ver zakt. Begint eenmaal een dijk, door deze omstandigheden en onder de enorme druk van het door de storm opgejaagde water, te verschuiven, dan is er practisch geen houden meer aan. Dat nu heeft zich niet op een enkele plaats, maar op talloos vele plaatsen in een zeer uitgebreid gebied voor gedaan. Men stond dus. Avat de organisatie van de hulpverlening betreft, aan hankelijk voor een volkomen' onover zichtelijke situatie. In dit verband is inderdaad dé vraag van betekenis, 'of al l^et mogelijke is gedaan, om overzicht op zo kort mogelijke termijn te verkrijgen en of met name, door nauwkeurige luchtverkenning. onmid dellijk nadat de eerste alarmerende berichten binnenkwamen, de hulpver lening werd voorbereid. Deze vraag schijnt niet zonder meer bevestigend te kunnen worden beantwoord. Twee bur gemeesters van het zo ZAvaar getroffen SchouwenDuiveland b.v. hebben ver klaard, dat het hen pijnlijk heeft ge troffen- dat eerst Maandagavond naar dè buitenwereld schijnt te zijn doorge drongen. dat hun eiland grotendeels onder water stond,, dat duizenden in levensgevaar verkeerden en dat de hulpverlening eerst Dinsdag op gang kwam. Wanneer men deze dingen gaat overwegen, dan moet men op de voor grond stellen, dat aanstonds na het be kend worden van het onheil door het gehele land een spontane wil om te helpen ontstond. Jong en oud, mannen en vrouwen spoedden zich naar het rampgebied en zij hebben er treftende staaltjes van moed en offerbereidheid vertoond. Daarbij zijn natuurlijk fouten gemaakt, maar wie zou daar critiek op willen leveren? Men stond in be paalde situaties ten enenmale machte loos en daarbij heeft in het bijzonder het feit. dat men aanvankelijk niet over A'oldoende vaartuigen kon beschik ken om de in doodsgevaar verkerenden te hulp te komen, de aandacht getrok ken. Dit doet ook de vraag stellen, of wij langzamerhand niet te veel op onze dijken zijn gaan vertrouwen, de moge lijkheid van doorbraak hebben onder schat en daardoor in verzuim zijn ge bleven er voor te zorgen, dat in de pol ders zelf voldoende materiaal aan wezig was. opdat de bewoners in geval van nood zelf op doeltreffende wjjze een begin met het reddingswerk kun nen maken, in afwachting van hulp van buiten. Wy weten, het stellen van deze vragen is achteraf gemakkelijk. Wij geloven ook niet, dat het pas geeft critiek te richten tot bepaalde instan ties of personen. Maar de catastrophe is zó ontstellend en het aantal slacht offers zó verbijsterend groot, dat men er niet aan voorbij kan gaan. Want uit deze ramp kan. bij alle onheil, ook iets goeds voortkomen, indien men lering wil trekken uit gebleken tekortkomin gen en onvolkomenheden. Dat zijn wy aan de nagedachtenis van de slacht offers verplicht. Sommige gemeenten hebben reeds bekend gemaakt, dat zy zustergèmeen- ten uit de getroffen gebieden willen adopteren, of dat reeds hebben gedaan. Hoezeer het bestuur van het Nationaal Rampenfonds dit een bijzonder sym pathieke geste acht, moet het er toch op wijzen, dat het wellicht aanbeve ling'verdient een dergelijke adoptie nog even uit te stellen tot de tyd dat beter kan zijn gebleken voor Avelke gemeenten dit nuttig en nodig is. Bij alle dagelijks binnenkomende be richten vol ellende is er één lichtpunt; de minister-president heeft er in zijn regeringsverklaring reeds op geAvezen: de eensgezindheid van ons gehele volk om te willen helpen. Men geeft alom met milde hand. Met man en macht wordt op het hoofdkantoor Aan het Natio naal Rampenfonds gewerkt om de waarlik oA'ersteipende stroom van gaven te venverken. Was er Maandagavond reeds 2 millioen gulden toegezegd, Dinsdagavond ruim 3 millioen en gisteren meer dan 7 millioen gulden, thans kan ik U mededelen, aldus de Prins, dat er een half uur geleder, werke lijk geboekt was voor een oedrag van 11.672.000, dit met uit zondering van de toegezegde be dragen die nog niet binnen geko men zyn. Dankbaar zijn we voor deze bijdra gen uit Nederland en uit de gehele wereld, waaruit zo duidelijk blijkt, dat een klein volk groot kan zijn, wanneer het gaat om offerbereidheid in tijden A'an rampspoed, zoals nu in de strijd tegen onze vriend doch tevens onze vijand het water. Ook zijn Ave buitengewoon dankbaar en erkentelijk voor de vele en grote bijdragen, die ons uit de gehele wereld toestromen. De ingezamelde som van 11.672.000 is natuurlijk een respectabel bedrag, wat spreekt, het is nog maar een klein onderdeel a'an het totaal Avat nodig zal zrjn om de gevolgen van deze slag, AA'elke ons land heeft getroffen, het hoofd te kunnen bieden. Het onpeil bare leed van duizenden landgenoten moet door ons allen mee vorden ge dragen. Het Nationaal Rampenfonds rekent op U.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1