Het tot aantal slachtoffers reeds 1352 gestegen Het reddingswerk wordt met kracht voortgezet Sinds Woensdag weer nieuwe dijkdoorbraken 1352 slachtoffers Helpende liefde 74e JAARGANG in UITGAVB VAN UITGEVERS-MIJ „C. MISSET" N.V. Rcdactiu i-n Administratie IJSSlil.KADK Sa, DOKTIN- CHEM. Tel. K. 8340, 341- 342-343. Postbus 49. DE BBUFSaUP-BODE VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 VERSCHIJNT Elke Maandag Woensdag en Vrijdag Abonnementsprijs 2.75 p. 3 mud. plus 15 ct ine. Losse nummers 15 ct Adv.prjjs 18 ct per mm Nog steeds is het gevaar in de ramp gebieden niet geweken. Ook gisteren, Donderdag, werden weer meldingen ge maakt van dijkdoorbraken. Op de ver schillende eilanden krijgt men uit de vele berichten nog geen duidelijk beeld van de situatie. Het dodencijfer is sinds Woensdag weer met sprongen gestegen en volgens de berichten van Donderdag avond is dit thans 1352. Elders in dit nummer drukken wfj deze gespecificeerde lijst af en aan de hand hiervan kan men zich enigszins een denkbeeld vormen van de meest getroffen gebieden. Het ernstigst was Donderdag de si tuatie nog op Schouwen en Duiveland. De evacuatie van dit eiland is Woensdag bpna voltooid. Men schat dat ongeveer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewoners van Schouwen en Duiveland geëvacueerd zijn naar veiliger oorden. Op Duiveland heeft men Woensdag alle boerderijen en huizen systematisch afgezocht naar achtergebleven personen. Hetzelfde hoop te men Donderdag op Schouwen te doen. In hoeverre men hierin is geslaagd is nog niet bekend. Donderdag werd mede gedeeld, dat de laatste dijk bfj Noord- Gouwe ten noorden van Zierikzee was doorgebroken. Er werd verzocht aan schepen in de buurt er zich onmiddel lijk heen te begeven om te helpen bjj de evacuatie. Een later bericht maakte mel ding, dat drie nieuwe dijken waren door gebroken, nl. ten noordoosten van Zonne- maire, ten oosten van Brouwershaven en ten westen van Noord-Gouwe. Ook de dijk bij Renesse aan de noordkust op Schouwen heeft het begeven. De toestand werd hier zeer precair genoemd. Het herstel van de waterkering van Schouwen en Duiveland wordt het moei lijkste van de problemen geacht, welke er thans door de overstroming in Zee land geschapen zijn. Misschien wel het moeilijkste van alle problemen by het dichten van de dijkbreuken en het gehele hei-stel van de .waterkering, zo deelde ir A. G. Marls, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, mee. De terugkeer van de bevolking naar het eiland zal eerst mogelijk zijn als de gehele waterkering is hersteld. Dat her stel zal van lange duur zijn en vele maan den vergen. De lieer Maris zei, dat we gelukkig zullen zijn, als zulks voor het volgend winterseizoen liet geval zal zijn. Met uitzondering van een aantal per sonen, wier aanwezigheid ter plaatse ge wenst en noodzakelijk is, is thans prac- tisch geheel Goeree-Overflakkee geëva cueerd. Alleen de bevolking van Dirks- land en Melissant is achtergebleven. Eva cuatie van deze gemeenten is minder noodzakelijk. Indien de omstandigheden zulks noodzakelijk maken, zal ook in Dlrksland en Melissant tot evacuatie van de burgerbevolking worden overgegaan. Op de dijk tussen Oude Tonge en Gala- thessluis zou zich nog een aantal mensen bevinden. Men zou trachten deze groep Donderdag te redden vanuit Dordrecht en Dinteloord. In de Hoekscha Waard en op Voorne en Putten is de toestand stabiel. In Rockanje is men genist. In Abbenbroek verblijven nog 75 mensen, die ter plaatse aanwezig moeten zijn. Mocht de toestand slechter worden, dan zullen ook zij naar elders worden overgebracht. Het contact over land met Goudswaard is hersteld. Via Piershil kunnen auto's dit dorp bereiken. Er zijn geen berichten binnengekomen van nieuwe dijkdoorbraken op de Zuid hollandse eilanden. Een verslaggever van Reuter meldde uit Nieuwe Tonge, dat daar reeds 75 80 mensen om het leven zijn gekomen. Er was geen contact met Oude Tonge, maar van een functionaris van het Rode Kruis vernam de Reuter-correspondent, dat er in Oude Tonge 300 slachtoffers waren te betreuren. Een verslaggever van het A.N.P. meldde, dat de dijk bij Oude Tonge ge regeld zakt. Men vreest, dat deze dijk, die elders op Goeree al over vele kilo meters is weggeslagen, ook bij Oude Tonge zal verdwijnen. Van Tholen kan het volgende worden gemeld: Stavenisse zwaar getroffen. Bij dijkdoorbraak stortte vloedgolf zich recht op de twee voornaamste straten van het dorp. Slachtoffers in andere gemeenten vrij wel uitsluitend te zoeken in de polders. Van Tholen uit zijn over de dijken te be reiken Oud-Vossemeer en St Annaland en St Maartensdijk. Het westelijke deel van het eiland heeft veel van het water tc lijden. Het oostelijk deel (waarin Tho len en Oud-Vossemeer) veel minder. De dijk aan die kant werd gered doordat Zondagochtend de dijk aan de Brabantse zijde polder Halsteren het 't eerst begaf en het water uit de Eendracht die polder binnenstroomde. Stadje Tholen: geen water. Ont ving evacué's uit Stavenisse. Zwaar-ge- wonden en ernstig zieken zijn in amphibie- voertuigen naar Bergen op Zoom ge bracht. door het water in verschillende delen ge splitst. De verbinding wordt met bootjes in stand gehouden. De bevolking is heel rustig. Met zakken zand wordt koorts achtig aan de versterking der dijken ge werkt. De met tienduizenden zandzakken ver sterkte dijk langs het Voomsche Kanaal en de afsluitdam 'te Oostvoorne hebben de storm van Woensdagnacht goed door staan. Te Heenvliet werd de toestand evenwel zeer critiek. Doordat het water in de Heenvlietse polder nog voortdurend bleef stijgen, werd de toestand voor de Wieldyk b'j Nieuwesluis (Z.-H.) zeer ernstigMen vreesde deze dijk waar het water reeds cp enkele plaatsen overheen spoelde, on danks de grote spoed waarmee wordt ge werkt, niet te kunnen behoudenUit de achterliggende polder werd het vee weg gevoerd. Bij eventueel doorbreken van deze dijk komt de enige verbinding van de eilanden Voorne en Putten met Rotter dam te vervallen. Het verkeer gaat nog over deze dijk, doch dit moet nu levens gevaarlijk worden geacht. In Zeeuwsch-Vlaanderen staat weinig water meer, bijna alle gaten in de dijk Het totaal aantal genoteerde slacht offers bedraagt thans 1352, gespecificeerd als volgt: Abbenbroek 1, Brandwijk 2» Brouwers haven 3, Bruinisse 1, Bursluis 10, Capelle 3. Dinteloord 3, Dreischor 15, Fijnaart 46, Geersdijk 1, Goese Sas (aangespoeld van elders) 7, 's-Gravendeel 57, Halsteren 19, Hellevoetsluis 5, Heynenoord 2, Nieuwen- djjk (Land van Heusden en Altena) 3, Hejjningen 25, Elftplaat (gem. Poortu- gaal) 7, Hoedekenskerke 1, Hondsbossche Zeewering 1, Hontenisse (Kerkdorp Samswaarde) 8, Klundert 13, Kortgene 40, Krabbendijke 4, Kruiningen 11, Sint Maartensdijk 4, Maassluis 1, Middelhamis 17, Moerdijk 13, Nieuwerkerk en Ouder kerk 13, Nieuwe Tonge 87, Nieuw Vosse- meer 50, Numansdorp 67, Oosterschelde (aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1, Oosterland 40, Ouddorp 3, Ouderkerk aan de IJssel 2, Oudelande 2, Oude Tonge 300, Papendrecht 1, St Philipsland 1, Raams- donksveer 2, Rilland 1 (burgemeester), Rotterdam 1, Serooskerken 15, Stavenisse 300, Steenbergen 13, Stellendam 27, Slie- drecht 1, Stormpolder 6, Streynen 20 (minstens), Temeuzen 2, Texel 5, Tien- gemeten 2, Veere 2, Vlissingen 3, Wagen berg 1, Willemstad 2, Wolfaartsdijk 9, Yerseke (aangespoeld van elders) 10, IJsselmonde 3, Zaamslag 1, Zierikzee 15, Zuidland 20, Oud-Vossemeer: nagenoeg geen water. t Annaland: raadhuis bescha digd, weinig water. t Maartensdijk: bij de haven sloegen twee huizen weg tijdens hoog water. Dorp ?s thans droog. Poortvliet: gedeeltelijk onder water. De toestand in het Land van Heusden i Altena is goed te noemen. Aanvanke lijk koesterde men enige angst dat in de voorgaande nacht de weersomstandighe den het zwaar geteisterde gebied nog ernstiger zouden treffen. Het is echter bij bange voorgevoelens gebleven. Er is maar weinig water bijgekomen. De ge meente Almkerk bij Werkendam is zijn gedicht en de Kruispolder is reeds drooggemalen. in de Staartdijk op het eiland Rozen burg is Woensdagavond weer een groot gat geslagen. Met man en macht is men Donderdagmorgen vroeg weer begonnen met het dichten daarvan. Er dreigde geen onmiddellijk gevaar, maar wel moe ten de zeeschepen, die de Waterweg in- en uitvaren de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht nemen. Ook het dichten van de gaten in de dijk bij de Kroonpolder is in volle gang. Hier is de toestand minder gevaarlijk, daar de dijk niet zo diep is weggeslagen als de staartdijk. Volgens opgave van de Prov. Water staat Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch kwam daar over het algemeen weinig Twee Franse geniesoldaten tezamen met Nederlanders in een rubberbootje op de overstroomde weg van Halsteren naai' het stadje Tholen. In de huizen, welke langs deze weg stonden, kwamen 63 mensen tengevolge van de vloedgolf om het leven verandering in de toestand van het water ui de noodgebieden. De waterstanden re gelen zich naar eb en vloed en van winst in de strijd tegen het water was nog geen sprake. De oude Fijnaart-polder en het Oudland van Standdaarbuiten in West-Brabant bleven nog droog. De hulpverlening Het reddingswerk is nog steeds in volle gang en met koortsachtige ijver wordt cv gewerkt om zoveel mogelijk mensen in veiligheid te brengen. De evacuatie vindt op grote I schaal plaats en naar men uit de berichte^. mag opmaken is de red ding van de in nood verkerenden succes vol te noemen, in aanmerking genomen de vele en grote moeilijkheden, waarmee men te kampen heeft. Vooral de vlieg machines en helicoptères verrichten veel zegenrijk werk. Er wordt nog steeds buitengewoon haxicT-gewerkt aan het dich ten van de gaten in de dijken en aan de leniging van de grote ellende. Verschillende ministers hebben weel een bezoek aan de getroffen gebieden ge bracht en ook generaal Ridgway en een zevental hoofdofficieren van zijn hoofd kwartier hebben vanuit de lucht de ge volgen van de ramp gadegeslagen. Ook een veertigtal diplomatieke vertegenwoor digers hebben vanuit een K.L.M.-toestel de omvang van de ramp gadegeslagen. Donderdag heeft Prins Bernhard met een helicoptère de verschillende getroffen plaatsen in Zeeland bezocht. Het medeleven In het buitenland Treffend is het medeleven in het bui tenland. Overal in de wereld worden in zamelingen gehouden ten bate van de slachtoffers. Enorm zijn de partijen goederen, welke worden geschonken en ook de financiële bijdragen uit vrijwel alle landen zijn indrukwekkend. Het is ons niet meer mogelijk al deze giften te vermelden en zelfs een treffend voor beeld er uit te geven is niet doenlijk, HULP DOOR DE LUCHT. Tussen Woensdrecht en de geteisterde gebieden is thans een geregelde luchtbrug in werking. Voortdurend vliegen toestellen van allerlei soort en van vele nationaliteiten vandaal* naar de overstroomde gebieden in Zeeland en Zuid-Holland. Zijn de grote toestellen belast met het afwerpen van materialen, levensmiddelen en medicamenten om zo mogelijk op alle plaatsen waar directe hulp nodig is deze te verlenen en voor het uitvoeren van verkenningsvluchten, de hef- schroefvliegtuigen zijn uitermate belangrijk niet alleen voor het aanvoeren van materiaal, doch ook voor het evacueren in de eerste plaats van zieken en van de in nood verkerenden. Hierbij een luchtopname, gemaakt boven Zierikzee op het moment,, dat een hefschroefvliegtuig op het punt staat te dalen op een open plek in het stadje, duidelijk gemarkeerd door reeds eerder neergekomen witte parachutes. Rechts op de foto een juist tot ontploffing gebrachte rookbom (witte vlek) (Luchtopname ANP-foto) want alle zijn even ontroerend en bewijzen de grote sympathie, waarin Nederland zich mag verheugen. De collectes ln ons land Prachtig is de houding van ons volk in deze moeilijke tijden. De bereidheid om offers te brengen blijkt allerwegen. Enorm groot zijn veelal de bedragen, welke spontaan ten behoeve van de ge troffen gebieden gegeven worden. Bedra gen van 10 tot 40 gulden per gezin be ginnen langzamerhand normaal te wor den. Ook de grote instellingen tonen spon taan hun medeleven. Het afstaan van vee aan getroffen boeren wordt thans ook gemeld uit Lekkerkerk. Door Wilton Feijenoord te Schiedam, do B.P.M. en de Amsterdamsche Bank werd door elk 250.000 gulden geschonken. De Esso en het Vacantiefonds voor de Landbouw schor-kcr; ieder i. 100.000. De importeur van de Volkswagen in ons land schonk namens de fabriek een ambu lance-wagen. Hoeveel er in ons land ge geven werd moge ook blijken uit het feit, dat Donderdagavond reeds een bedrag van ruim 11% millïoen gulden aan het Nationaal Rampenfonds was afgedragen. Ontroerende tonelen bij evacuatie BERGEN OP ZOOM, 5 Febr. (Van een speciale A.N.P.-verslaggever)Don derdagmorgen zijn te Bergen op Zoom de eerste 500 vluchtelingen uit Stavenisse aangekomen, de zwaarst getroffen ge meente op het eiland Tholen, waar naar schatting 300 doden te betreuren zijn. Zy werden ontvangen door leden van het Roode Kruis, die hen in autobussen over brachten naar het Patronaatsgebouw, waar zij, na geregistreerd te zijn, een maaltijd ontvingen en van nieuwe kle ding werden voorzien. Hierna werden zy verder geëvacueerd naar Den Bosch en Breda. In het Patronaatsgebouw speelden zich ontroerende tonelen af. Familieleden, die met verschillende aken waren aangevoerd, en op het ogenblik van de ramp door de vloedgolf van elkaar waren gescheiden, ontmoetten elkaar hier weer voor het eerst en wij waren getuigen van de vreug de van een man uit Stavenisse, die zijn vrouw en beide kinderen terugvond. De molenaar Hoek uit Oosterland op Schou wen en Duiveland was zelf met een kind door middel van een amphibievaartuig van het dak van zijn woning gered, waar op hij twee dagen en nachten in een hui lende storm en een ijzige koude een toe vlucht had moeten zoeken. De verheugenis over het weerzien, die men hier en daar waarneemt wordt ech ter verre overschaduwd door het leed dat op de gezichten van de meesten te lezen valt. De 70-jarige opa Brouw uit Stave nisse vertelde ons dat het gehele drama zich in een goed kwartier afspeelde. minuten stond het water 1.50 meter hoog. Binnen een kwartier was het tot 3.50 meter gestegen om daarna langzaam de maximum stand van 5% meter te be reiken. De achterkant van het huis van de familie Brouw werd reeds door de eer ste vloedgolf weggespoeld en men moest zich op het dak redden. Toen het water dit dak dreigde te overspoelen en het gehele huis op instorten stond, was men gedwongen zich naar een hoger gelegen woning te begeven. Hierbjj verloor opa Brouw zijn dochter en zag hij verschei dene leden van zijn aangetrouwde familie voor zijn ogen vei'drinken. „Ik heb slechts mjjn twee honden, die trouw met mg mee- zwommen, kunnen redden", zegt hy met gesmoorde stem, terwijl de .tranen hem opnieuw in de ogen komen. Onbeschrijflijk is het wat zich op Tho len heeft afgespeeld. Een gezin van 6 personen dreef op een weggeslagen dak door de watermassa's. Langzamerhand braken er stukken van dit vlot af en iedere keer werd een der overlevenden meegesleurd door de golven. De enige die levend van het vlot afkwam was een jongeman, die zijn huisgenoten stuk voor stuk door de golven zag verzwelgen. Op een stuk djjk. waarop nog 7 huizen over eind stonden, bevonden zich ongeveer 40 mensen. De dijk werd op een gegeven ogenblik weggeslagen en de mensen wer- Wij, mensen zijn Toch anders, dan we zijn, Door wat er leeft In 't diepst van onz? gedachten, Dat even oprijst Langs een lichte lijn, En uit gaat stralen Door de wereldnachten. Dan heeft de zelfzucht Plots'ling afgedaan, Waar zijn de standen, En waar zijn de rangent We willen allen, Allen samengaan, Om uit te geven, Niet om te ontvangen! Het water sloeg Zoveel geluk uiteen, Maar nauw verbonden Helpen, mannen, vrouwen. Ze roepen luid: Nooit laten w1!! alleen, Wij, duizenden, Wij gaan weer met U bouwen. We weten, wat De wilde stormvloed nam, Wat icij beloven Zal niet meer verbleken, Omdat 't te diep Uit onze harten kwam, En onze hulp plaatst In het hoogste teken. Dit grote werd In de practijk gebracht, Hoe soms de zelfzucht Wroeten mag en delven, Ginds op het water, In een donk're nacht; DE NAASTE LIEF TE HEBBEN, ALS ONSZELVEN!' Februari 1953 KROES (Nadruk verboden) den bedolven ander het puin. Al het vee uit de eens zo welvarende polder is ver dronken op 10 paarden na. In het ontvangstcentrum te Bergen op Zoom zagen wij nog een driejarig kindje. Het zat met grote verbaasde ogen naar de drukte rondom zich heen te kjjken met een grote pop in de armen geklemd. „Gisteravond heeft zij erg gehuild om haar vader en moeder", zo vertelde ons een der Roode Kruis-verpleegsters, maar ze zal die niet weer zien Verscheidene mensen hebben een ze nuwaandoening en men vertelde ons dat enkele personen zelfs krankzinnig zijn geworden of het gebruik van hun stem hebben verloren. De amphibievaartuigen hebben in de bomen op het eiland Tholen mensen gevonden, die daar van koude en ontbering waren omgekomen. Een iden tificatie-commissie is thans bezig de by de overstroming-te Stavenisse omgeko menen ter plaatse te registreren. Terwijl de vluchtelingen uit Stavenisse in de haven van Bergen op Zoom aankwamen werden in een andere boot honderden ge- improviseerde doodkisten ingeladen met bestemming Stavenisse In het zwaai* getroffen 's-Gravendeel bevinden zich 1000 inwoners, die, of niet geëvacueerd wilden worden of terug kwamen. Een ongeluk Tjjdens de door Engelse helicopters uit gevoerde werkzaamheden tot steun en redding van de drenkelingen op Schou wen en Duiveland is, kort nadat op Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding geladen hefschroefvliegtuig aan de grond was gezet, is een van de bewo ners van dit plaatsje, die de lading had gadegeslagen, door onoplettendheid ach teruit op de staartschroef ingelopen. De man werd door de met razende snelheid ronddraaiende propellerbladen gegrepen en op slag gedood.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1