om vuurwapens Vermiste Amerikaan oude Nacht op natte canapé Met een uitbundig hoeraatje is eerste luitenant Kenneth Coble op de vliegbasis Woensdrecht door de staf begroet. Deze 29-jarige Ame rikaanse helicnpter-piloot was niet op de vliegbasis teruggekeerd en als vermist opgegeven. Door ben- zinegebrek en een sneeuwstorm ge dwongen moest Kenneth Coble in het donker op Zijpe een noodlanding maken. Hef verhaal dat Kenneth Coble over zijn vermissing vertelde, is een van die vele treffende staaltjes die de keiharde Amerikanen de laatste drie dagen voor hun reke ning namen. Om 6 uur 20 Dinsdag avond maakte Coble zijn laatste vlucht uit Oosterland op Duiveland. Toen de piloot op een afgelegen boerderijtje tegen donker nog een oude vrouw met een gekneusde rug vond. viel zijn plan. naar Woens drecht terug te keren in duieen. redde (in donker) vrouw De tengere jongen laadde de zware boerenvrouw op zyn schou ders en waadde door een meter diep water naar zyn toestel. Boven Zype werd hy door een sneeuwstorm verblind. Bovendien stond z(jn ben zinemeter bijna op nul. Na de vrouw in veiligheid te hebben ge bracht, Icroop de Amerikaan voor een nacht in een tochtig huisje. H(j sliep op een doorweekte canapé. Toen de helicoptervloot van Woensdrecht de volgende morgen zonder Kenneth weer op zoek ging, stond Kenneth in Zype te wachten. Toen zijn collega's overvlogen, schoot Coble een lichtkogel af. Wie beschrijft de vreugde van de Ame rikaanse helicoptervliegers. toen zij op de grond bij Zijpe een spring levende Coble ontdekten. Op zes speurtochten door het geteisterde gebied heeft Coble al zeventien mensen wered. veland evacueert. In lange rij trekken de voertuigen na3r veili ger oorden. Een triest beeld van bittere ellende Oud-politieke delinquenten vragen Ze voelen zich bedreigd De Stichting Oud-Politieken de linquenten, gevestigd aan do Nes 35 te Amsterdam, wil een vuur wapen bezitten „ter bescherming van zichzelf". In een brief, die de hoofdcommissaris van politie, de heer H. A. J. G. Kaasjager tussen zyn post vond, wordt met klem ge vraagd om de vergunning een schietwapen te mogen bezitten. De inhoud van deze brief, die op het hoofdbureau van politie een verbaasd hoofdschudden ten gevol ge heeft gehad, luidt: „Weled. Gestr. Heer, bijgaand gelieve U aan te treffen een schrijven door onze Stichting verzonden aan Z.E. de minister van Justitie. Op grond van het daarin uiteengezette ver zoeken wij U aan onze Stichting te willen doen verstrekken: een vergunning tot in bezit hebben te haren kantore van een vuurwapen. Geen herhalingsoefening Dank aan militairen In de Eerste Kamer bracht de heer De Dreu als eerste spreker dank voor de militaire hulp in de watersnoodgebieden. Hy zou door vrijwel alle sprekers in dit voet spoor worden gevold. Minister Staf sloot zich aan bij de woorden van waardering voor de militairen voor hun menslievend hulpbetoon. Hy deelde mee. dat drie soldaten en twee leden van het ma rinepersoneel zijn omgekomen of worden vermist. Tegen enkele militairen die ach ter zijn gebleven na de oproep van Zondag zullen maatregelen worden genomen. Nabij noodgebieden zijn kazerne- menten beschikbaar gesteld voor evacué's. De herhalingsoefening van het 44e regiment gevechts groep, die 1 Maart zou beginnen, kan niet doorgaan. In verband met opmerkingen over Nederlanders die onder commando van Amerikaanse officieren zijn gesteld, zei minister Staf, dat 5000 Amerikanen ons dezer dagen zijn le hulp gesneld. Zonder meer zijn ze onder bevel van luitenant-gene- ranf Buurman van Vreeden gesteld. Jordanië vraagt steun Grensgevechten met Israëli's „Jordaniërs hebben een aanslag gepleegd op een spoorlyn langs de grens",, zo luidde een verklaring van een militaire woordvoerder van Israël. „Israëli's hebben het vuur geopend op het Jordaanse dorp Ka- kllia. Een daaropvolgend vuurge vecht heeft twee uur geduurd. Een Jordaanse vrouw werd gedood". Zo luidde een Jordaanse beschuldiging aan het adres van Israël. Jordanië acht de toestand aan de grens met Israël thans zo kritiek, dat het de hulp van Engeland heeft ingeroepen krachtens het verdrag van 1948. Londen heeft hierop ge antwoord, dat het eerst de rappor ten wil bestuderen over de inciden ten aan de Jordaans-Israëlische grens alvorens een besluit te nemen. Deze toestand is volgens Jor daanse beweringen zó, dat men kan spreken van. open gevechten, waar bij de Israëli's de bedoelingen zou den hebben de Jordaniërs uit hun stellingen langs de grens te verdrij ven. Volgens het verdrag van 1948 is Engeland verplicht Jordanië bij te staan, als zijn grenzen in gevaar zijn. De minister-president van Israël, Ben Goerion, heeft zijn vacantie af gebroken en is naar Tel Aviv terug gekeerd. Zijn minister van buiten landse zaken. Mosje Sjaret, zei in het parlement, dat „Israël nauwlet tend zal toezien en alle stappen zal ondernemen om nieuwe aanvallen op zijn grenzen af te slaan". Bij voorbaat dankend voor een spoedige en gunstige beslissing in deze, verblijven wij hoogachtend." De brief is ondertekend door de administrateur van de stichting, de heer J. K. F. de Pauw. In de bijgevoegde brief aan mr. L. A. Donker, de minister van Jus titie. wordt een ingezonden stuk aangehaald, dat op 22 Januari on der de titel „Nationaal-socialisme" in „Het Parool" werd gepubliceerd De schrijver van dit stuk spreekt in deze brief zijn grote bezorgd heid en verontwaardiging uit over het feit, dat de nazi's weer overal de kop beginnen op te steken. De Stichting Oud-Politieke Delinquen ten geeft in een commentaar daar op uiting aan haar vrees, dat „een geestelijk onevenwichtige zich ge roepen zou voelen, door sluipmoord slachtoffers te maken. Met alle middelen moet worden voorkomen", schrijft de Stichting, „dat een twee de „Hannie Schaft" of „Silbertan- ne" ontstaat". Daarom wil dit handjevol oud-N.S.B.-ers, dat van de Nes af de grote organisatie be stuurt, nu een vuurwapen. Inzameling veevoeder Over het gehele land, onder an dere in Noord-Holland worden in zamelingen voorbereid van hooi en ander ruwvoeder ten behoeve van het geëvacueerde vee. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, zullen spoedig regelingen worden getroffen om de over het gehele Tand voor het geëvacueerde vee aangeboden hoeveelheden ruwvoe der, hooi, voederbieten enz. op ge organiseerde wijze ter beschikking te stellen van hen die het vee heb ben opgenomen. Over enige dagen kunnen aanvragen om voeder wor den gericht tot de bureaux van de provinciale voedselcommissarissen die belast zijn met de leiding van deze op de evacuatie van vee aan sluitende berichten. DELFZIJL ZAL ZICH VERDUBBELEN Dank zij soda-industrie Een nieuwe chemische industrie wordt in het Noordoosten van Ne derland tot ontwikkeling gebracht. Plannen daartoe zyn in een verge vorderd stadium van voorbereiding. De rijke zoutpyler welke aan het begin van het vorige jaar by Win schoten werd aangeboord, zal als basis dienen voor de opbouw van een groots SGda-bedryf, een nieuwe zoutfabriek, en zodra de plannen daaromtrent vastere vorm aanne men, ook uitgangspunt zyn voor een aantal andere chemische fa brieken. Binnenkort zal de Neder landse regering dit „soda-project" officieel bekend maken. Een wets ontwerp waarby de financiële deel neming van de staat wordt gere geld, hoopt men nog voor Augus tus in de kamers der Staten-Gene- raal te brengen. yoor het einde van het jaar moet de opbouw van het nieuwe indus triepark, dat men in de toekomst zal kunnen vergelijken met de che mische centra van de Staatsmij nen, Hoogovens en B.P.M.. in vol le gang zijn. Men rekent ermee, dat Delftzijl binnen tien jaar zal zijn uitgegroeid van een stadje van 11.000 inwoners tot een stad waar ruim 20.000 mensen werk vinden. Het soda-project kan worden beschouwd als het grootste indus trieplan dat de regering sedert de jongste wereldoorlog hielp bevorde ren. De nieuwe industrieën worden gevestigd ten Oosten van Delfzijl. Voorlopig denkt men aan 60 hec taren grond voldoende te hebben, doch men rekent op een snelle uit bouw van het nieuwe industriecen trum. Men wil dan ook niet min der dan 400 hectaren grond reser veren. De besprekingen over de no dige onteigeningen zijn in gang. Verlieslijstcn Rode Kruis De van heden ar' dagelijks uit te geven Verlieslijsten, telkens met de namen van ongeveer 100 slachtof fers van de stormramp, liggen op alle gemeentehuizen en bij de secretarissen van de afd. van het Rode Kruis ter inzage. Dr Loudon overleden tiidens concert Tydens een concert van het Resi dentie-orkest in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag is overleden dr. A. Loudon, secretaris-generaal van het perma nente hof van arbitrage en voor zitter van het Residentie-orkest. Voor de aanvang van het concert had dr Loudon de bezoekers opge roepen tot steun aan de slachtoffers van de nationale ramp. Kort voor de pauze werd hij onwel. Enige tijd later overleed hij in de bestuurs kamer. Hij is zestig jaar oud ge worden. ROOD CHINA BIEDT WEER WAPENSTIL STAND AAN IN KOREA De Chinese regering heeft voor gesteld, aan het Koreaanse front onmiddellijk een bestand af te kondigen op grond van de wa penstilstandsvoorwaarden, waar over de partijen het tydens de on derhandelingen zyn eens geworden. Na het bestand zou dan een poli tieke conferentie tussen de betrok ken landen moeten worden gehou den over de nog steeds niet opge loste kwestie van de krijgsgevan genen. Volgens Radio-Peking heeft Tsjoe Enlai, die Chinese minister van buitenlandse zaken, dat voor stel gedaan op een vergadering van het communistische volkscomité, het voorlopige parlement van Rood China. Voorzitter van de vergade ring was Mao Tse-toeng. Bij dit bericht wordt aangete kend, dat het volgt op het onlangs genomen besluit van de Ameri kaanse regering om aan de natio nalistische Chinezen op het eiland Formosa de vrijheid te hergeven, aanvallen op Rood China te doen. President Eisenhower nam dat be sluit, omdat hij door middel van aanvallen door de troepen van Tsjang Kai-sjek op het vasteland de communistische Chinezen wil dwingen troepen van het Koreaan se front naar China zelf te ver plaatsen, zodat de Chinese druk in Korea daardoor enigszins zou ver minderen. Politierechters sturen plunderaars de gevangenis in In Rotterdam en Roermond zyn twee dieven, die jassen, bestemd voor de noodgebieden gestolen hadden, tot zware gevangenisstraf fen veroordeeld. De politierechter in Rotterdam veroordeelde een 26- jarige timmerman tot zes maan den. De politierechter in Roermond verwees een 18-jarige mijnwerker voor drie maanden naar de cel. De Rotterdamse timmerman had enkele dagen geleden drie jassen gestolen in de Ahoy-hal. De offi cier van Justitie merkte op, dat 't hem speet niet meer dan zes maan den te kunnen eisen tegen een man, voor wie iedere kwalificatie te gering is. Er werd een wetsar tikel toegepast, dat normaal niet veel onder de aandacht komt, na melijk een artikel betreffende dief stal bij watersnood. De 18-jarige mijnwerker uit Roermond had een das en een shawl gestolen. In deze zaak zei de officier van Justitie, dat hy een gevangenisstraf van drie maanden vroeg omdat de verdachte pas 18 jaar was. Vijf onverlaten hebben zich in 't zwaar getroffen 's-Gravendeel schuldig gemaakt aan plundering. Zij zijn gearresteerd en ingesloten in het Huis van Bewaring in Dor drecht. In 's-Gravendeel heeft men zich genoodzaakt gezien een avondklok in te stellen. Het is verboden om tussen half zeven 's avonds en ze ven uur 's morgens op straat te zijn als men geen toestemming heeft. De politie heeft opdracht ge kregen na eerste sommatie te schieten. Een winkelier uit Oosterland, du naar de zolder was gevlucht, hoorde beneden gestommel. Red ding, dacht hij. Toen hij het hoofd door het zoldergat stak, zag hij en kele onbekenden, die flessen wijn in hun bootje hadden. De mannen namen de vlucht. In West-Brabant gaan geruch ten over plunderingen. In Fijnaart zou een man, die zich aan goederen in verlaten huizen vergr.eep, zyn doodgeschoten. 1 Het nummer der liefde Giro no. 9 5 7 5 Nationaal Rampenfonds BEVOLKING VAN KRLTNIN- GEN EVACUEERT De gehele bevolking van de ge meente Kruiningen op Zuid-Be- DE BRES WORDT GEDICHT Honderden vrijwilligers uit het gehele land zyn koortsachtig in de weer om het 85 meter brede- gat in de dijk „Het Gat" te Pa- pendrecht te dichten. Verlof voor militairen uit noodgebieden De chefs van de staven maken bekend, dat zy zich volkomen be wast zyn van de grote ongerust heid welke op het ogenblik by de militairen, afkomsjftg uiit de ge teisterde gebieden, bestaat. Zy zonden niets liever doen dan deze militairen met verlof te zenden. Hoezeer zij zich ook bewust zijn van de zwaarte van de door hen te treffen maatregelen, achten zij het niet verantwoord, thans aan. mili tair personeel verlof te verlenen. Zodra echter de toestand is gesta biliseerd zal aan personeel uit de door de nationale ramp getroffen gebieden een buitengewoon verlof met familiebezoek worden verleend van vier dagen. Twee coasters zijn zoek Van het 297 brt metende ms. „Salland", eigenaar gebrs. Teek man te Zwolle, is na het vertrek op 29 Jan. uit Par aan de zuidkust van Engeland, met bestemming Stockholm. n;ets meer vernomen Aan alle schepen is verzocht naar de ..Salland" uit te kijken. De bevrachters van het 267 brt metende Nederlandse motorkust- vaartulg „Jan Kreumer". eigenaar J. Kreumer te Vlaardingen. maken zich over dit schip ongerust. Na het vertrek ^jit Rotterdam op 30 januari met bestemming Esbjerg. een reis van normaal twee dagen, heeft men niets meer vernomen. VLISSINGEN ONDER WATER Thans zjjn de eerste foto's aange komen van de overstromingen op Walcheren, in het bijzonder uit Vlissingen. Deze foto laat ons de Kleine- markt in Vlissingen zien, toen het water er de situatie nog be heerste. Geredde 80-jarige „WIJ ZULLEN ONS DORP HERBOUWEN" Een treffend staaltje van de on tembare moed van de Zeeuwen is de uitlating van een 80-jarige gepensionneerde uit Rilland, Marinus Walraven. Hij werd met een roeibootje in veiligheid gebracht, dwars tegen de stroom op. Toen hij de bebloede handen van de uitgeputte militair zag, nam hij spontaan de roeispanen over. Uitgeput .volkomen uitge put, stapte de oude Walraven aan wal op de verroeste spoor lijn van Middelburg naar Goes. „Ik heb sinds Zaterdag niet ge geten, maar laten we God dan ken dat we nog leven. Het dorp bouwen we heus wel weer op." En daarmee stapte hij drijfnat in een wagen. rampenfonds Z.K.H. Prins Bemhard is bereid gevonden het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen, zulks in verband met het aftreden van jhr. Beelaerts van Blokland. NOORWEGEN HELPT Een zending van ongeveer 1000 kg in balen verpakte lakens en dekens kwam per S.A.S.-vlieg- tuig uit Oslo op Schiphol aan. In auto's worden de goederen ge transporteerd naar boten van de Rederij Koppe, die voor het ver voer naar Goes zorgdraagt. De Prins voorzitter van

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3