Vloot van schepen brengt ontheemde Zeeuwen naar Utrecht over Voorbeelden van Nederlands offerzin ON TR VIM ING op BE VEL Nieuwe- en Oude Tonge Dodenoorden Nederland offert De bewoners van de noodgebieden in Zeeland worden overgebracht naar de ■provincie Utrecht. Naar schatting zullen 20.000 Zeeuwen de koinende dagen de tocht naar het hart van het land maken. Een vloot van vissers- en binnenvaartschepen wacht op stroom voor de haven van Zierïkzee, omdat de haventoegang door uit de polders geslagen grond is verzand. Een tiental loodsen, inderhaast van Vlissingen overgebracht, leidt de reddingsschepen een voor een binnen. Niet minder dan 15.000 mensen machten in het zwaar getroffen stadje op het vervoer. Zij kunne, slechts in een betrekkelijk traag tempo worden afgevoerd. Overal werden geheel uitgeputte mensen uit het overstroomde polderland van Schouioen-Duive- land gehaald. Zij hebben kans gezien zich meer dan 72 uur achtereen staande te houden op daken en in bomen. Ruim 3000 Schouwenaren ver toeven nog op de duinreep van Haamstede eveneens wachten er 3000 in Bruinisse op vervoer. Honderden bewoners van het eiland Tholen worden eveneens naar de provincie Utrecht overgebracht. Schouwenaren in Goes begraven De grootste stroom vluchtelin gen volgt de weg per schip over 't Hollands Diep. Honderden komen ook naar Zuid-Beveland, vanwaar zij worden doorgezonden naar het evacuatiecentrum in Oostburg In Zeeuws-Vlaanderen. Enkele tien tallen ducks zijn thans van uit Oos tende (België) op weg naar Zierik- zee om het reddingswerk te helpen versnellen. De Belgische minister van binnenlandse zaken heeft in tussen alle burgemeesters in het Belgische grensgebied opdracht gegeven alle medewerking te ver lenen bij het opnemen van vluch telingen. Langs de wegen in het droogge- bleven Zeeland trekt een lange droeve stoet. Verkleumde mensen worden in particuliere auto's snel naar de ontvangscentra vervoerd. Op boerenwagens, door tractoren getrokken, volgt het huisraad, dat op de kusten van Zuid-Beveland is aangespoeld. Angstvallig houden vele gedupeerden een klein tasje of koffertje in de hand geklemd. Het zijn de laatste bezittingen, die zij wisten te redden. Vele anderen hebben niets. Met de angst nog in de ogen drinken zij gulzig de dam pende koffie in een schoolgebouw te Goes. En als de warmte van de kachel hun verstijfde ledematen op temperatuur brengt, komen bij vele vrouwen de tranen. Rode Kruisverpleegsters lopen af en aan. Zij durven niets vragen, maar soms trekt een vrouwtje zo'n jong ding van amper 20 jaar op zij. En dan moet zij luisteren naar het wrede verhaal, dat de zee in deze dagen heeft geschreven. Weer verder Iemand roept dat de bussen voor Zeeuws Vlaanderen klaar staan. Verder worden de getroffenen ge jaagd. Wie weet waarheen? Tijd voor 'n paar uur rust is nauwe lijks. Niet minder dan 300 vluchte lingen zijn aangekondigd uit Ou- delande, ten zuiden van Goes. An dere gezichten, maar allen met de zelfde trek van bitterheid. En over Goes luidt de doodsklok. De resten van dertig Schouwenaren werden zonder enige plechtigheid ter aarde besteld. Woensdag zyn zij op de kusten van Zuid-Beveland aangespoeld; op dezelfde kusten waar strandjutters nu rondgaan en zich het hout van een tafel of stoel toeëigenen. Jonge soldaten staan nu op de dijken naast oude schippers; samen turen zij naar de wilde stromen op de Zeeuwse wateren. Een snijdende wind doet de ledematen verstram men. Maar de mensen waken daar nu dag en nacht omdat één enkele stormvloed de op vele plaatsen on derminde dijken gemakkelijk kan breken. In de richting Middelburg en Schoten we tekort met de polderbeveiliging In aansluiting op ons artikel tje „Waarschuwingen" onder de rubriek krakelingen" van gis teren, is het merkwaardig te vermelden, dat ,fie Rotterdam mer", naar de redactie Woens dag vermeldde, drie weken gele den een brief ontving van een schipper, die zich na veel zwal ken op zee, te land vestigde en wel in een woning aan een pol derdijk. Hij had veel liefs erva ren van de zee, maar ook vrees gekend voor haar kracht, als de storm uit het N.O. gierde. Hij voelde zich niet gerust in zijn woning aan de dijk en schreef „Uit onze Vaderlandse Ge schiedenis weten we, welk een catastrofe de St. Elisabethsvloed voor ons land ïs geweest. Vaak bekruipt mij de angst, dat op 'n gegeven moment een dergelijke ramp opnieuw zou plaats vin den. Naar mijn mening zijn de meeste van onze dijken niet be rekend op een werkelijk grote springvloed. Wanneer wij op al le gebeurlijkheden voorbereid zouden willen zijn, moeten onze dijken ten minste 60 tot 75 cm hoger gemaakt worden. Onge twijfeld zal dit hoge kosten met zich brengen, maar wanneer men bedenkt welk een enorme schade een overstroming kan te- weegbrengen, is mijns inziens dit geld goed besteed". van Middelburg naar Vlissingen rijden de autobussen met vluchte lingen. Zij gaan in tegen de stroom van vrachtwagens welke kostbare materialen meevoert: levensmidde len .kleding en dekking. In de ijle lucht achtervolgen en kele vliegtuigen elkaar in een ge sloten ring rond het ranke toren tje van Veere. Niet deze toren maar een vuilgrijze vlag is hun haken. De vliegtuigen scheren er cm beurten rakelings overheen. El ke duikvlucht betekent een nieuwe lading zandzakken. Want wat wei nigen in de rest van Nederland zich realiseren is hier een klemmende zaak: de toestand van de dijken is op vele plaatsen kritiek. Het raakt de vluchtelingen niet meer. Zij gaan voort over de we gen. In de snelheid van één oogop slag ligt alle verdriet over verlo ren familieleden. Hoe lang zullen de ontheemden van hun haardste den verdreven zyn? DIJKEN NOG DEZE ZOMER DICHT Groter ramp voorkomen Nog deze zomer wellicht kunnen de vernielde dijken in het over stroomde gebied hersteld zyn; een of twee maanden later kunnen de gebieden zjjn drooggemalen. Aldus ir Van Veen, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat, die als gids optrad voor een aantal buitenlandse diplo maten die, op uitnodiging van het ministerie van Buitenlandse Zaken, met de „Abel Tasman" van de KLM een vlucht boven het geteisterde gebied hebben gemaakt. Als de djjk ten westen van Rot terdam, de Schielandse hoge zee dijk, was doorgebroken, aldus ir. Van Veen, zou de ramp nog gewel diger afmetingen hebben aangeno men. Het gebied rond Rotterdam ligt nog lager dan het overstroom de. Deze dijk begon het op één pimt te begeven. Er is toen met i en macht gewerkt om het gat te dichten. Alles werd aangesleept wat maar gepakt kon worden. Er kwa men schepen met zand, er was een ploeg van 200 militairen aan het werk en men zou zelfs een kerk gebouw hebben - springen, om dichtingsmateriaa! te hebben, als men dynamiet bij de hand had ge had. Want als deze dijk het begeven zou hebben, dan zou een groot ge bied van Zuid-Holland en van Noord-Holland zijn overstroomd. Den Haag zou gespaard zijn geble ven, omdat het op duinzand ligt. Dat zou betekend hebben, dat drie millioen mensen gevaar zouden heb ben gelopen, in dit dicht bevolkte gebied. Men is er echter in ge slaagd de dijk Zondag nog te red den. Inzameling goederen kan worden gestopt Terwijl Nederlandse commando's in allerijl nog duizend mensen van Scliouwen-Duiveland wegvoerden, rukten Woensdag Franse genietroepen in ijlmars door Tholen om daar de opnieuw verzwakkende dijken te ver sterken. Amerikaanse amphibievaartuigen rolden in hetzelfde uur in een twee kilometer lange colonne van Roosendaal op. De Amerikaanse ducks waren evenwel bemand met 400 Duitsers, gerecruteerd uit de hulptroepen in de Amerikaanse zone. En daar was de luchtvloot. Binnen de tijd van zes uur wierpen transportvliegtuigen af 59.700 zandzakken, 11.150 broden, 2000 liter drinkwater en voorts grote bussen voedsel, Ro de Kruispakketten, dekens en rubberboten. Tonnen voedsel, medicamen ten en brandstof in de ruimende wind op de nog geïsoleerde plaatsen. Daarbij hulp van ontelbare auto's en schepen om de laatste wanhopigen, die met afnemende krachten nog het gevecht leveren tegen honger, kou de en verlatenheid, te verlossen. Moeilijkheden zijn er met sommige bewoners, die hun woningen wei geren te verlaten. Een officier van de marine gelastte mensen in Nieu- werkerk op Schouwen-Duiveland „in naam der Koningin" en met de re volver in de hand hun huizen te verlaten. Gekluisterd aan het bezit dat hun nog is gebleven, zijn sommigen blind voor het gevaar, dat met een nieuwe storm in het vooruitzicht, in hun afbrokkelende huizen toeneemt met het uur. Blind ook voor het gevaar, dat de redders lopen om hun- nentunl en voor de mateloze energie die voor de bedreigden wordt opge bracht. Zwichtend voor 't pistool stappen ze tenslotte in de boten. En de uittocht begint. De straf georganiseerde uittocht, die, jammerlijk genoeg, voor vele honderden een uitvaart was, een dodenmars, 1273 Doden in vier dagen al ruim de helft van het aantal Nederlandse militairen, dat viel in de vijf oorlogsdagen van Mei 1940. Hulptroepen zyn Oude Tonge bin nengedrongen. Nederlandse matro zen met tien vletten vanuit Den Bommel dwars door de ondergelo pen polders, en Belgisch marineper soneel met koffers vanuit Antwer pen. Het dorp, voor zover niet ge legen op of tegen de Molendijk, is vrijwel geheel weggevaagd of in gestort. Ter gemeentesecretarie is het aantal doden en vermisten ge registreerd, voor zover dit uit oog getuigenverslagen met enige zeker heid viel te bepalen. Menselijkerwijs gesproken zyn al deze mensen, niet minder dan 362. omgekomen. Een tiental lijken is al geborgen. Op een plaats liggen voorlopig onbereik baar, alleen al ongeveer negentig stoffelijke resten tegen een bocht in een dijk opgespoeld. Nieuwe Tonge is ontruimd Het zyn opnieuw de Belgen, die na het eerst met hefschroefvHeg- tulgen mensen uit bomen en van daken naar de gespaarde Molendijk te hebben vervoerd nu Oude Tonge hebben bereikt. Reeds enige tijd lagen zij met hun hoogliggende kotters te wachten op een kans om de geheel onder water liggende ha ven van Oude Tonge binnen te lo pen. Woensdag lukte dit en ter stond was een begin gemaakt met het afvoeren van zieken, vrouwen en kinderen. In kleine groepjes zakten de mensen de Molendijk af tot aan de watergrens. De kotters moeten in de onzichtbare haven blijven liggen, doch de overschietende waterstrook is overbrugd met ladders en plan ken. Volgens mededelingen van de Belgen, zullen de geredden naar Antwerpen worden gebracht, om vanuit deze stad na te zyn verzorgd met extra treinen naar Nederland te worden teruggebracht. Het dorp is zwaar geteisterd en de gemeenteautoriteiten kunnen weinig uitrichten. Het gemeentehuis bij de haven staat in het water en in café De Waard worden thans al le noodzakelijke maatregelen ge troffen. Dezen hebben voornamelijk betrekking op het huisvesten van de naar de dijk gevluchte dorpelin gen. De huisvestingsproblemen zijn zeer moeilijk. Op de vliering van 'n bakkerij zitten alleen al 300 mensen samengeperst, wachtend op hulp. Terwijl de Beigen het ontruimen van de dijk voor hun rekening ne men, hebben de uit De Bommel ver trokken mannen van de Nederland se Marine het redden van vluchte lingen uit enkele gespaarde huizen en boerderijen in het polderland op het programma staan. Verder voer den zy medicamenten mee. Het werk van deze Nederlanders is zeer moeilijk. Op de vliering van een gespaarde boerderij zitten nu al drie dagen zestig tot zeventig men sen op de bevrijding van kou en honger te wachten. In de wijken Luchtbal en Stoof hebben enkele zeer oude, wankele arbeiderswonin gen op wonderbaarlijke wijze het watergeweld weten te weerstaan. De bewoners wachten op hulp. En kele honderden meters verder op zijn tientallen spiksplinternieuwe woningen in de zogenaamde Tram- buurt weggevaagd. Met amphibievoertuigen, Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen en vletten wordt de bevolking Nieuwe Tonge overgebracht naar het vrij droog gelegen Sommelsdijk. Ook in Nieuwe Tonge is de schade aanzienlijk, doch betrouwbare gege vens over het aantal vermisten er doden waren nog niet verkriledmar Dit aantal moet evenwel niet on aanzienlijk zijn. Van uit Sommels dijk worden de geredden vervoerd naar Middelharnis, waar een vloot hulpschepen het verdere vervoer via Hellevoetsluis en Rotterdam ver zorgt. FOTO-UITGAVE OVER CATASTROBHE Opbrengst v. Rampenfonds De vereniging ter behartiging van de belangen des boekhandels zal op korte termijn een uitgave het licht doen zien, gewyd aan de overstromingsramp, die ons land heeft getroffen. De uitgave zal in foto's een so ber relaas geven van de ernstige gevolgen dezer catastrophe. Deze vereniging heeft voor de verzor ging en de verspreiding dezer uit gave de belangeloze medewerking verkregen zowel van de uitgevers als van de boekhandel in het ge hele land. Verwacht wordt, dat ook de pa pierhandel en de drukkers belan geloos hun diensten aan deze op zet zullen verlenen. Op deze wyze zal het de vereniging mogelijk zijn, de gehele opbrengst van de uitga ve aan het Nationaal Rampen fonds af te dragen. Voor de getroffenen komen al leen grote gaven binnen. Grote ga ven van kleine luiden .en grote ga ven van wereldconcerns. Het Na tionaal Rampenfonds ontving reeds meer dan zeven millioen. Bij de dagbladen stromen giften binnen van rijksdaalders tot tienduizenden guldens. Het is onmogelijk alle gif ten te registreren en met enige benadering te schatten wat nog ingezameld zal worden. Door over werk, afstand van een deel van 't salaris zal naar verwachting onge veer 50 millioen bijeengebracht worden. De PTT zal op zeer korte termijn een watersnoodzegel van tien cent uitgeven. De goederenstroom is zo groot geworden dat het Rode Kruis met klem heeft verzocht de inzameling van kleding en meubilair stop te zetten. In de eerste behoefte kan ruimschoots worden voorzien. Wel is er grote behoefte aac dekens, beddegoed en matrassen, die ge stuurd kunnen worden naar de In tendance van het Rode Kruis, Flu welen Burgwal 19, Den Haag. Om de vluchtelingen direct te herbergen heeft de Koningin het paleis Het Loo geheel ter beschik king gesteld van het Rode Kruis. Een butagas-apparaat, een volle dige keukenuitrasting en een kok zijn ter beschikking van de komen de bewoners. Prinses Wilhelmina schonk een bedrag van 25.000 gul den en stelde haar particuliere auto gevuld met levensmiddelen ter beschikking van het ziekenver- voer. Uit een overzicht van een groot aantal giften uit alle delen van het land volgen hier enkele voorbeel den: AMSTERDAMAmsterdams ge meenteraad voteerde 500.000 gul den. De straatcollecte leverde 200.000 gulden op. ARNHEM bracht reeds bijna 3 ton binnen. BEEK: Een collecte brengt 5000 gulden op. BERGAMBACHT: 25.000 gulden Dat is gemiddeld dertig gulden per gezin. VERLIESLIJSTEN VAN HET RODE KRUIS Dagelijks honderd namen Het Nederlandse Rode Kruis zal dagelijkse verlieslysten gaan uitge ven, waarop telkens honderd na men zullen voorkomen van perso nen, waarvan verluidt, dat zy om het leven zouden zijn gekomen of vermist worden. De gegevens, die daarop voorko men, zijn ongecontroleerd. Zij kun nen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoogstens een aanwijzing zijn, dat rekening moet worden gehouden met het feit, dat de verwant mo gelijk iets is overkomen. De lysten zullen ter inzage liggen op de plaatselijke afdelingen van hel Rode Kruis. Men gelieve deze afdelingen niet op te bellen voor informaties. Zij zullen ook op onze bureaux ter inzage liggen. In Zeeland en de Zuid-hollandse eilanden zijn speciale functionaris sen van het Rode Kruis bezig met het verzamelen van gegevens. Som mige daarvan zullen verstrekt zijn door nog ter plaatse aanwezige au toriteiten. andere afkomstig van ooggetuigen, evacué's. militairen en burgers, die helpen aan de bestrij ding van de ramp en haar gevol gen. Woensdag waren reeds 7 millioen bijeen Kamper veeboeren staan allen één rund af De voorzitter der Tweede Ka mer, Mr Dr Kortenhorst, begon Woensdagavond met het 2 maal daags aflezen van een thermome terstand inzake het binnenkomen dr- bijdragen nen- fonds. Die avond kon hij medede len, dat reeds 7 millioen was ont vangen en dat ook deze stroom gelukkig meer en meer stijgt. Eeu goed voorbeeld gaf Olst, waar 31.320 werd opgehaald of 20 per gezin. Utingeradeel (Pr.) gaf 37.000 of 7.20 per hoofd. De rederijen, die de grote vaart beoefenen, hebben gezamenlijk een millioen gulden ter beschikking ge steld. De Spar-centrale heeft een schip met 100 ton levensmiddelen P-otterdam naar Goes gezon den. Ook gevangenen De gewone gevangenen en poli tieke delinquenten in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden hebben spontaan een deel van hun uiteraard zeer karig loon toege- zegd als bijdrage tot leniging van de nood. Over het gehele land worden in zamelingen voorbereid van hooi en ander ruwvoer voor het geëvacu eerde vee. De 120 veehouders op 't Kampereiland hebben besloten elk een rund af te staan voor de ge troffen boeren. In alle R.K. kerken zal Zondag vcor de rampgebieden worden ge collecteerd. DEN BURG, 6500 gulden uit collecte. DRUMMEN: collecte 82.000 gul den. GRAFT (N.-H.)de streek Noordeinde met 87 inwoners bracht ruim duizend gulden byeen. GRONINGEN: In de provincie werd reeds meer dan een millioen opgehaald. DEN HAAG: De B.P.M. schonk een half millioen, de Nederlandse Aardolie Maatschappij 25.000 gul den. Dochtermaatschappijen op de Antillen brachten reeds 250.000 gulden bijeen. Uit alle delen van de wereld komen van organisaties van de Koninklijke Shell groep aanbiedingen om hulp te verlenen. De Amsterdamse Bank-incasso- bank: 250.000 gulden. DEN HELDER: Opbrengst col lecte 21 duizend gulden. HOLTEN: 27.990 gulden, d.i. 28 gulden per gezin. KAMPEN: 120 boeren uit de omgeving van Kampen hebben be sloten ieder een rund af te staan voor een nader aan te wijzen streek of gemeente. SASSENHETMThans reeds bij eengebracht ruim 100.000 gulden. SCHIEDAMWilton Feyenoord schenkt 250.000 gulden. SNEEK: 50.000 gulden uit een collecte. VENLO: Venlo en Horst gaven samen bjjna 25.000. VENRAY: 30.000 gulden In con tanten. WIERINGERMEER86.000 gul den; dat is gemiddeld 11,75 per bewoner. Stromen Evacué's Dordt als doorgangsplaats voor vluchtelingen is van zeer groot be lang. In de keten van de afvoer van de evacué's vormt de Merwe- stad een belangrijke schakel. Ve len uit Zeeland gaan via Dordt en de Rotterdamse Ahoy'-hal naar waar zy tenslotte een gastvrjj on derdak vinden. De aanvoer van vluchtelingen, zowel te land als te water, Is hier dan ook zeer groot. In het Dordtse havengebied vooral aan de Buiten Kalkhaven en Bomkade is het een drukte van belang. Daar komen velen, die op eigen gelegenheid een boot wis ten te bemachtigen om de oorden van het onheil te ontvluchten. Het hulpverleningscentrum in t gemeentelijk lyceum aan het Oran jepark, waar o.a. dr. J, P. van Praag en dr. J. Vijlbrief met enige hoofdambtenaren van de dienst van Sociale Zaken en met leraren van de school vele lopende zaken behandelen, is als een magneet, die alle drukte aantrekt. Daar kunnen 150 vluchtelingen terecht. Dit centrum heeft verscheidene hon derden evacué's meest ouden van dagen in Dordtse scholen ondergebracht. De «ieken zijn zo veel mogelijk in de ziekenhuizen opgenomen. Op deze centrale post worden de hulpverleningsdiensten gecoördineerd. Nog steeds stromen er vluchte lingen binnen. Deze stad, die vlak bij de gebie den van de grootste ramspoed ligt, is zo geworden tot een zeer be langrijk centrum van de hulpver lening aan de van huis en haard verdrevenen. DORDRECHT BELANGRIJK HULPCENTRUM VELE DORDTSE STRATEN, waar de zware last van gulzig water heeft gestaan, zyn losgewoeld. Langzamer dan het gekomen was, Is het water uit het Dordtse stadsbeeld verdwenen. Vele kelders en laag ge legen huizen staan echter nog blank. Daar wordt met alle kracht ge hoosd en gepompt. Voor de brandweer is er veel werk aan de winkel. De assistentie van buiten de stad is echter groot. Noemen we slechts de brandweer uit Driebergen, die de Krispyntunnel mede lieeft leeg gepompt. Plaatselijke situaties Donderdag 5 Febr. SCHOUWEN: De evacuatie van Brouwershaven op Schouwen is in volle gang en ook Zierikzee meldde: Geen voedsel meer afwerpen. De buitenwacht heeft al geleerd: dat betekent algehele evacuatie. Aan het einde van het Voorns kanaal komt sterke wind op en drukt het water op'de kade van Hellevoet- sluis. Er komen evacué's aan van Goeree en Overflakkee, ze worden via Brielle naar Rotterdam afge voerd. Vliegtuigen vliegen heel laag over GOEREE voor droppings. Schepen hebben het bjj de overtocht heel moeilyk. Langs het Voomse kanaal in de richting SPIJKE- NISSE en ABBENBROEK staat alles blank rondom de dijken. Het. gemeentehuis van ABBEN BROEK is verdwenen. De burge meester zetelt nu in een kamertje van een cafeetje, boven op de dijk. De burgemeester overweegt de eva cuatie van de gehele bevolking. Oververmoeid vallen redders slaap na een hap eten. Rode-Kruis- werkers dekken ze toe. In de hoofdwaterke'rlng van de HOEKSEWAARD zjjn minstens dertig gaten .waarvan sommige kilometers breed. De materiële schade is aanzienlijk. Honderden stuks vee zyn verloren gegaan. Boerderijen en huizen zijn ingestort. Dank zij een prachtige samenwer king van de bevolking is OUD- BEIJERLAND droog gebleven. De ze gemeente doet nu dienst als voorzieningcentrum van de Hoekse- waard. Al het mogelijke wordt ge daan om herstellingen te verrich ten en uitbreiding van de overstro ming te voorkomen. Het eiland TIEN GEMETEN is helemaal overstroomd. Op het Oos telijk deel van het eiland heeft een aantal bewoners zich weten te handhaven. De overigen zijn geëva cueerd. Het dichten van het gat in de dijk bij PAPENDREOHT in Zuid- Holland aan de Menvede vordert uitstekend. Als de weersomstandig heden niet al te ongunstig zijn, kan spoedig een toestand zyn bereikt dat geen water van enige betekenis meer binnenkomt. In WEST-BRABANT is er over het algemeen weinig verandering gekomen in de stand van het water in de noodgebieden. De waterstan den regelen zich naar eb en vloed en van winst in de strijd tegen het water is nog geen sprake. Langs de Zuid- en Zuidwestzijde van het eiland THOLEN is de zeedyk weg geslagen. De bescherming van het eiland komt voor het grootste deel neer op de binnendijken. Er is een nijpend gebrek aan materiaal, ter versteviging en instandhouding van deze dijken. SCHOT AVEN-DUIVEL AND: Geen acute noodgevallen meer bekend. Geëvacueerde bevolking afgevoerd of bijeengebracht in Zierikzee, van waar verdere doorvoer. Vermoede lijke schatting volgens commissaris der koningin op dit eiland ..honder den doden" ln 't overspoelde binnen land. Eiland op duinenrand, haven steden en Renesse na geheel ver dronken. Van korte storm die tegen elf uur afnam geen verde~ nood lottige gevolgen bekend. THOLEN: Nieuwe dijkdoorbraak gevreesd bij Sta,venisse. Gedwongen evacuatie van laatste tientallen be woners. 350 Commando's en Franse genietroepen lopen wacht op de dijken en versterken de opnieuw be dreigde punten. WALCHEREN, THOLEN: Ruim 2000 militairen zijn o. d. beschadig de dijken in Krabbendijke en Tholen ingezet. 300 Soldaten zijn onafge broken bezig zandzakken te vullen, die onmiddellijk op wagens worden weggereden. Grote gaten worden met autokarkassen gestopt. Stevige westenwind ondermijnt de dijken steeds verder. Zes grote zoeklichten staan op bedreigde punten. In to taal staat 17 kilometer in het licht. ZUID-BEVEL AND: Vooral geha vend is de dijk bij KATTENDUKE boven GOES. Deze plaats is zo cri- tiek dat er dag en nacht wordt doorgewerkt aan de versterking. Met het behoud van deze dijk staat of valt het hulpcentrum Goes. Men vreesde voor een nieuwe doorbraak, doch bij hoog water bleef 't water peil nog twee meter beneden het hoogste peil van Zondag. Laatste bericht: „NIEUWE TON GE op Goeree verzoekt geen afwer ping meer van voedsel en kleding." Ook hier dus: algehele uittocht. HEDEN ZIJ MORGEN WIJ Giro no. 9 5 7 5 Nationaal Rampenfonds WATERSNOODZEGEL Het hoofdbestuur van de P.T.T. heeft besloten een bijzondere wa tersnoodzegel uit te geven, een zegel van tien cent. die een bijslag bestemd voor het Nationaal Ram penfonds van nogmaals tien cent zal krijgen. Het hoofdbestuur van de P.T.T. heeft hiervoor, mede in overleg en naar aanleiding van het particulier initiatief van drs C. A. A. Lutter- velt, die de eerste dagen do leiding van het bureau had, een zeer snelle beslissing genomen. De watersnood zegel zal binnenkort verschenen. President Sockarno betuigt deelneming President Soelramo heeft in Ma kassar zijn leedwezen met de ramp in Nederland uitgesproken. De pre sident zei onder meer: „De ramp in West-Europa heeft mij zeer getrof fen. Ik hoop, dat met vereende krachten de ellende der slachtoffers kan worden verzacht. Bij de gevoe lens van leed en smart kent het Indonesische volk geen politieke geschillen. Wij zyn allen kinderen Gods." Regeringscommissie De ministerraad heeft een coör dinatie-commissie Watersnood '53 in het leven geroepen." Voorzitter is prof. dr. L. J. M. Beel, de minis ter van Binnenlandse Taken. De commissi- zal alle hulpverlening, inzamelingen e.d. coördinerer-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2