r HELP Droeve tocht langs verdronken land Giro 9575 DE HULPVERLENING in ons verspreidingsgebied Tot op heden ontvingen we de vol gende resultaten van do geldinza melingen voor het Nationaal Ram penfonds. H.H. Correspondenten worden verzocht zo hun gemeente nog op deze lijst ontbreekt spoedigst de eindbedragen te melden, zodat hrij door middel van dit lijstje een zo volledig mogelijk beeld kunnen geven van de offervaardigheid in ons verspreidingsgebied. Asperen10.000, Gameren 4.500, Arkel 3.823, Herwijnen 4.100, Kedichem 2.283,75 Oosterwijlï 606,75 Achterdek 440,75 Vianen 20.000, Rumpt2.200, Cnlemborg 7.500, Beesd 8.302,50 Rhenoy 812,40 Acquoy898,35 Boren 3.048, Asch1.360,— Erichem1.422,— Beusicliem 3.126,35 Ravenswaay 1.571,30 Zaltbommel 3.430,85 Zoilichem 2,600, Lienden6.868,85 Ingen 4.878,81 Maurik2.823,— Eek en Wiel 2.481,08 Ryswijk1.059,50 Echteld2.868,10 IJzendoom 1,050, Ochten3.308.20 Nederhemert 5.041,10 Totaal 107.404,64 LEERDAM De lijstcollecte Het gaat goed met de lijstcollec te. De offervaardigheid van de Leerdamse burgerij overtreft de toch niet laag gestelde verwachtin gen. Steeds meer collectrices en collectanten komen afgewerkte lijsten afdragen en zij worden schier verdrongen door burgers, die hebben ontdekt, dat hun gave nog een aanvulling behoefde. Toen 22 lijsten waren ingeleverd was ontvangen 13.187.12. Maar dat was niet het totale bedrag. Er was ook nog ontvangen 200. van de Zakenclub „Leerdam", 300.van Apotheek plus perso neel, 500.van directie van de Fa. Kon en personeel, 590.van de Gem. Lichtbedrijven en 1000. van de Directie van ons blad, te vens directie van de N.V. Ter Haar Schuijt. Tesamen 2590. In totaal had dhr. v. d .Heide, die voor het comité, belast met de in zameling van gelden voor het Ram penfonds de penningen beheert, 15.777.12 ontvangen. In deze som zijn dan niet begrepen de bedragen, welke door de directies en werkne mers van de twee grootste plaat selijke industrieën beschikbaar zijn gesteld. Later werd nog 26. hieraan toegevoegd, zodat Donder dagmiddag om half drie 15.803.12 was ontvangen. VERLIESLIJSTEN van het RODE KRUIS Van heden af verschijnt er dagelijks een verlieslost met circa 100 namen van slachtoffers van de stormramp. Deze lijsten liggen op het Bureau van ons blad ter inzage en tevens op het Gemeentehuis en ten huize van mevr. Braakenburg, Dr. Voogd plein 3, secretaresse van de pl. af deling van het Rode Kruis. Voor de getroffenen De spontaniëteit waarmede men goederen voor de getroffenen in de rampgebieden beschikbaar heeft gesteld, is bijzonder groot. Zo werd reeds Maandagmiddag een vrachtwagen vol kleding, schoeisel, levensmiddelen, dekking en meubilair naar Rotterdam ge bracht ter leniging van de eerste nood. De goede gaven waren bijeenge bracht door leden van „De Midden stand" en in enkele uren tijds inge zameld. Frits Klaarenbeek ten grave gedragen Frits Klaarenbeek, de jongeman, die vorige week door zo'n tragisch ongeval om het leven kwam, is Woensdagmiddag, vergezeld door velen waaronder talrijke school vrienden ten grave gedragen. In de aula hadden zich naast de familie-leden talrijke schoolmak kers verzameld. Ook waren daar de rector van het Chr. Lyceum te Dordt, dr. Karsemeier, de doktoren Braakenburg en Westenburg, de he ren Swank en Gijzel, leraren van het Lyceum en de R.H.B.S. te Gor- cum en vele anderen. Het eerst werd gesproken door ds Van Dijk, die er op wees, dat de ontsteltenis over het droef ge beuren, dat Frits Klaarenbeek uit het midderi van zijn familie en schoolvrienden weg nam, was over spoeld door de ramp, die ons land heeft getroffen. De predikant ge tuigde evenwel van de grote deel neming met de zwaar beproefde fa milie en sprak tot hen woorden van troost. Dr. Karsemeier gewaagde van de grote ontsteltenis, die het ver scheiden van Frits bij leraren en leerlingen van de school had ver wekt. Zij hadden verwacht, dat Frits na een kort ziekbed weer spoedig in hun midden zou zijnen daarom had de droeve tijding hen te zwaarder aangegrepen. Mevr. Ter HaarMarchi nam namens de Kindergemeenschap tot Steun afscheid. Zij verhaalde van het enthousiasme, waarmee Frits Klaarenbeek aan het werk van deze gemeenschap had deelgenomen hoe vol plannen hij was geweest voor de volgende uitvoering. Zf besloot haar ontroerende toespraak met het uitspreken van het Re quiem. Het stoffelijk overschot werd hierna aan de schoot der aarde toe vertrouwd. Ds. Van Dijk sprak aan de groeve nog enkele woorden en eindigde met het Onze Vader. Dr. F. Klaarenbeek dankte na mens de familie voor het van zo vele zijden ontvangen medeleven. ARKEL Rectificatie In ons verslag over de lezing van dhr. v. Hoogdalem over Arkels ver leden ls een onjuistheid geslopen, die geweld doet aan de historische juistheid. Wij schreven, dat in 983 een heer v.' d. Leden bisschop van Utrecht werd en bij deze gelegen heid zjjn goederen verdeelde waar bij o.m. de goederen te Arkel aan zijn oudste zoon kwamen. De juiste toedracht is echter deze: Als onderdeel van het rijk van Neder Lotharingen regeert over het Tijsterbant in een gebied tussen Rijn en Maas) een zekere Ansfriet. Deze Ansfriet verdeelt zijn goede ren in 983 als hij door Keizer Otto m tot Bisschop van Utrecht aangesteld wordt. Hij behoudt daarbij echter zijn goederen te Arkel. In 1018 breidt de graaf van Hol land Dirk m ten koste van de schop van Utrecht zijn machts gebied uit en worden de goederen te Arkel na de slag in het Merwe- dewoud blijvend van het Tijster bant gescheiden. De heren v. d. Leden krijgen dit gebied dan in leen en een latere zoon uit dit ge slacht neemt de naam naar dit ge bied aan. De Gymnastiekvereniging De actie van de Gymnastiekver eniging om oude gestikte dekens te verzamelen voor de vervaardiging van een lange mat bij de beoi ning der grondgymnastiek is een succes geworden. Het materiaal voor een mat van iy2 meter was er vrij spoedig en Vrijdagavond hadden de kleuters 't voorrecht haar in gebruik te mo gen nemen. „De Stem" en succesvol jaar noemde de voorzitter van de Arbeiderszang vereniging „De Stem des Volks" het afgelopen verenigingsjaar op jaarvergadering. Alleen het aantal werkende leden, dat thans 38 bedraagt, zou groter kunnen zij n. De aftredende bestuursleden, mevr. J. Kruis-v. d. Heuvel en dhr. G. de Kuiper, werden herkozen. Ook dit jaar zal de vereniging weer deelnemen aan een zaalcon cours. De jaarlijkse winteruitvoe- ring zal op 14 Februari in Odina plaats vinden. Aan dit concert zal o.m. de Schoonhovense orkestver eniging mede werken. De Storm De schade bij de zware storm is in onze gemeente beperkt gebleven tot enige dakschade en wat ontwor telde bomen. Voor Rampenfonds De inzameling voor het Natio naal Rampenfonds bracht Maandag avond 3823.- op. ASPEREN Voor het Rampenfonds De Asperense ingezetenen heb- m het „Draagt elkanders lasten" op daadwerkelijke wijze vervuld. Ons stadje bestaande uit ruim 400 nnen met 1600 inwoners bracht het zeer mooie bedrag van ruim 10.000.bijeen voor het ram penfonds. De burgemeester, die Woensdag avond deze uitslag bekend maak te, zeide trots te zijn op deze daad werkelijke offerzin van zijn ge meentenaren. Evacuees De oproep van onze burgemees ter tot opneming van evacuees uit de getroffen gebieden, heeft tot gevolg, dat de aanmeldingen van onze inwoners tot opneming bin nen stromen. Voor degenen, die nog ruimte beschikbaar hebben, bestaat alsnog gelegenheid, dit te melden op het stadhuis. Men realisere zich overigens vooraf goed, welke verplichtingen en voor welke duur men op zich neemt, opdat liefde en barm hartigheid bestand zullen blijken te zijn tegen de ongemakken, wel ke uit de verte onbestaanbaar lij ken, maar zich in de praktijd zeer reëel zullen voordoen. Het is be ter, dat over een groter gebied de slachtoffers afdoende en goed wor den geholpen dan dat in een te klein gebied té zware verplichtin gen worden aanvaard. KEDICHEM De noodtoestand Zondag j.l. heeft Kedichems be volking getoond het hart op de goede plaats te hebben, door te helpen het vee uit het noodgebied in veiligheid te brengen. De eige naren van vracht- en veewagens reden af en aan met klein- en pluim vee. Vele inwoners wachtten niet af en gingen met de auto's mee om het vee naar Kedichem te drijven. In de boerenbedrijven werd ruimte gemaakt .schuren werden omge- vorm tot veestallen en het resul taat was: 232 koeien, 34 varkens en 2 paarden. Dit vee is thans ge heel geregistreerd. Zondag 23.r~ uur vertrok het laatste convooi van Kedichem naar Oosterwijk. Belang hebbenden kunnen ter secretarie inzage krijgen van de registratie- lijsten. Hulp Een tweede daad van burgerzin was de collecte voor het Nationaal Rampenfonds. Met haar 1132 inwoners werd Maandag reeds een bedrag van 3330,75 bijeengebracht. Kedichem offerde daarvoor 2283.75, Ooster wijk 606,75, te Achterdijk 440,75. De goederen-inzameling van Woens dag schijnt eveneens een succes te worden. Voor „De Hoop" Voor de actie „De Hoop moet varen" gaf de afd. Kedichem van de Vara een toneeluitvoering. Alle medewerking was gratis. Tenge volge van het zeer slechte weer was de zaal maar half gevuld. Maar het toneelspel van „Het Masker" van de Achterdijk heeft de moei lijke tocht naar café Jaskulak ruimschoots vergoed. Opgevoerd werd: „Als de poorden open gaan" Mej. Jakobs en dhr. Versluis speel den als beroepsspelers, terwijl de overigen zeker niet veel minder speelden. Een gezellig bal en een aardig batig saldo vormden 't slot. LEERBROEK Telefonisch aangesloten 42. J. C. van Dijk, Recht van ter Leede 46 LEXMOND Ook in onze gemeente zullen in de komende dagen de collecten voor het Nationaal Rampenfonds worden gehouden. VIANEN Sclieepvaartbeweging Gedurende de maand Januari '53 passeerden alhier door de Grote Sluis: Richting Noord: 355 vaartuigen met een inhoud van 47556 ton. Richting Zuid: 327 vaartuigen met een inhoud van 40624 ton. Totaal 682 vaartuigen met een inhoud van 881180 ton. Tevens passeerde in Zuidelijke richting 1 kustvaarder met een in houd van 148 BRT. Hulpverlening De hulpactie, die Dinsdagmid dag begon, leverde des avonds, reeds een vrachtwagen vol met kleding en andere gebruiksvoor werpen op, welke direct kon wor den doorgezonden. Er volgden nog enkele wagens met goederen. Ook werd een tweetal koeien geschon- voor de getroffen gebieden. De gehouden geldinzameling overtrof ruimschoots de verwach ting en de ruim 4200 zielen tellen de gemeente bracht het bedrag" van 20.000 rond bijeen. Uitgesteld In verband met de ramp, welke ons land heeft getroffen, ls de gekondigde bazar, te houden door de Herv. Jeugdverenigingen uitge steld. De uitvoering van de arbeiders- zangvereniging „De Stem des Volks", welke vandaag zou plaats hebben, is eveneens uitgesteld. Dit is ook het geval met de uit voering, welke de gymnastiekver. D.O.S. binnenkort van plan was te geven. Schatten Van de onderlinge competitie der schaakclub Vianen werd klein programma afgewerkt, waar bij het W. Oosterbeek gelukte zijn grote concurrent H. de Krujjk te verslaan, waardoor het kampioen schap eerstgenoemde bjjna niet meer kan ontgaan. De uitslagen waren: W. OosterbeekH. de Kruijk 10 G. de Kruijk B. van Rij afgebr. A. WitkampH. Hartman 01 Voor volgende week Woensdag staat de uitwedstrijd tegen U.C.S. 3 te Utrecht, op het programma, welk tiental met 1 punt achter staat op Vianen. Slaagt men er in deze ontmoeting te winnen, dan is men van het kampioenschap ver zekerd. CULEMBORG Gegund Het op 2 Dec. 1952 aanbestede bouwen van 9 Duplex-woningen met schuurtjes „Achter 't Zand" is gegund aan de fa. G. den Hartog en A. v. d. Heuvel te Culemborg voor de somma van 99.800. Het op 13 Jan. j.l. aanbestede bouwen van 24 woningen in 3 blok ken van 8 huizen aan de Oude Re- kemerstraat en de Vaartstraat te Culemborg is dezer dagen gegund aan de laagste inschrijver, dhr. P. v. d. Gun- te Utrecht voor de som ma van 211.250. GELLICUM Hulp Dinsdagavond kwamen de leden van de Oranjevereniging en de le den van de Buurtvereniging in vergadering bijeen om te bespreken wat men zal doen voor de slacht offers van de watersnood. Eenparig werd besloten om hon derd gulden te geven uit de kas van de Oranjevereniging en de Buurtvereniging besloot vjjf en ze ventig gulden voor hetzelfde doel beschikbaar te stellen. Het geld is inmiddels verzonden. HERWIJNEN Hulp In het begin dezer week is door het Gemeentebestuur een hulpactie ingezet en een groot aantal stuks vee uit de Alblasserwaard in ver schillende veestallen ondergebracht. Wie water keert, die water deert Huiverend in de koude, dunne wind staan we op een dijk. Het laatste deel van onze tocht hebben we lopend afgelegd. De beschutten de wagen, die ons tot op enkele honderden meters afstand van de plaats waar we nu staan bracht, kon niet verder. Mocht niet verder. Om de wagens die zandzakken rij den niet te storen. Dat werk moet voort. Mag niet stagneren en moet voorrang hebben. Er zijn nog steeds geen zandzakken genoeg. We staan immers aan de rand van de dijkdoorbraak bij Papendrecht. Een van de naar schatting 85 gapende kraters in het Nederlandse dijken- stelsel. Ongeveer tien meter beneden on ze voeten stroomt wild het water. Landinwaarts. Het schuimt niet meer. De ergste gevaren zijn mèt het luwen van de storm gelukkig geweken. Maar nog steeds kolkt en stroomt het water de polder bin nen. Het is de Alblasserwaard. De stroom reet hier een van de meest kwetsbare flanken van deze waard open en onbelemmerd stulpt het water naar binnen. Een extra op roep om hulp in de vorm van vrachtwagens om zandzakken te vervoeren duidt aan hoe noodzake lijk het is, dat dit gat spoedig ge dicht wordt. DE ALBLASSERWAARD Op onze tocht hierheen zijn we door de Alblasserwaard gereden. Langs en door Ottoland, Bleskens- graaf, Molenaarsgraaf en vele an dere, bedreigde dorpen. Langs het land met de vele molens. De wieken stonden in vaanstand. Men wil ze niet in werking zetten, want dan moet men immers het water op de grote rivier lozen en dat durft men niet. De sluizen openen zou immers betekenen, dat men het water nog meer kansen biedt om de polder te overspoelen. Er heerst in de Alblasserwaard een verbeten rust. Men ziet er geen opgewonden hollende mensen. Alles gaat er weloverwogen en zeker. Het vee is reeds grotendeels afge voerd. Wat nog rest wordt door ef ficient werkende mannen, gesteund door politie en S.W.G.-ers opge haald en overgebracht naar plaat sen waar groter kans op veiligheid bestaat. van onze streekredacteur „Eerst het vee redden" is het de vies. We spraken een boer in Oud- Alblas. De weg waarover we reden werd juist bij zijn hoeve onberijd baar. Het water kwam er te hoog. „Gaat U hier niet weg?" was onze vraag. We herinnerden ons de over haaste vlucht van de bewoners van de Gorinchemse Nieuwe Hoven ,die Zondagavond reeds have en goed versleepten, toen daar nog geen water was te bekennen. „Neen", was het rustige antwoord, „ik blijf zo lang als het kan. Het vee is ge borgen en voor mezelf heb ik een schouw". Zo is het in de gehele Al blasserwaard. Het water heeft het gebied ten Westen van de Graaf totaal blank gezet. Honderden huizen staan hier tot de kozijnen in het water. Hier is een gebied van 6000 ha over spoeld. Een vierde deel van de Waard. Aan de Oostelijke zijde van het stroompje ziet men kalm toe hoe de situatie zich ontwikkelt. Men is op het alleregste bedacht, maar neemt kalm en weloverdacht de juiste maatregelen. WATER, WATER Wie zo door de Waard rijdt en al dat water ziet, kan zich niet aan de angstaanjagende indruk van die enorme watermassa onttrekken. Het is een gruwelijk gezicht. Hier en daar steekt aan de hori zon een boerenwoning boven het water uit. Dan ontwaart men een hele rij daken. „Dat is Wijngaarden", verklaart een man. ,die voor zijn huis de af en aanrijdende wagens gadeslaat. „Ze hebben sinds Zondag nog niets van het dorpje gehoord". We vragen: „Zijn mensen en vee geborgen?" Vragend haalt de man de schou ders op. „We weten het niet". Je kunt er niet komen". Maar we zouden nog veel meer water zien. Eindeloze vlakten on der gelopen, vruchtbaar land. We zijn naar het Eiland van Dordt ge reden. Ook daar hetzelfde beeld. Gehele polders zijn daar een prooi van de begerige golven geworden. Dp •jpoorlijn is over een afstand van honderden meters weggespoeld. Dc- masten van de hoogspannings kabels zijn doorgeknikt en schijnen aan de draden te hangen. We ko men aan het veer naar 's-Graven- deel. Aan de andere kant ligt het Een aantal dames hield een col lecte, die bij het ter perse gaan van dit bericht de mooie som van ruim 4100.- opbracht. Bescherming Bevolking Verleden week werd voor een heel gevulde zaal een vergadering gehouden. Burgemeester Vermeulen besprak in zijn welkomstwoord uit voerig de noodzaak van het oprich ten van een afdeling „Bescherming Bevolking". Dhr. Suèr uit Tiel hield een pro pagandistische rede, waarin hij een overzicht gaf van de internationale toestand. Spreker behandelde verder de bescherming bij eventuele aan vallen uit de lucht en de technische middelen om deze te bestrijden. Een groot aantal hulpmiddelen, o.a. van 't Rode Kruis en E.H.B.O., werden tentoongesteld. Nadat een filmver toning plaats had, werd een afde ling opgericht. Politiebericht Gevonden 1 Lipssleutel en aan komen lopen een hondje. Inl. b. d. Postcomm andant. RUMPT Geslaagd Mej. A. Hekman alhier is ge slaagd voor het Verpleegsters-di ploma A. TUIL De Oranjevereniging Maandag j.l. hield de Oranjever eniging Beatrix alhier haar jaar vergadering. De voorzitter memo reerde in zijn openingswoord de na tionale ramp. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er een batig saldo was. Bij de verkiezing van bestuursle den werden de twee aftredenden weer herkozen. Door het bedanken van een derde bestuurslid werd het bestuur aangevuld met dhr. A. Klop. Hierna stelde de penningmeester voor een flink bedrag af te staan aan het Nationale Rampenfonds. Dit had de algemene instemming. Hierna sloot de voorzitter met een toepasselijk woord. GAMEREN De hulpverlening Ook in deze gemeente is men Maandag direct begonnen met het Inzamelen van geld en kledingstuk ken voor de door de watersnood getroffen gebieden. De collecte bracht op het prachtige bedrag van f 4500.—. LANDBOUW De maximumgift kuilvoer mag niet hoger zijn dan 2025 kg. Bo vendien moet daarnaast 7 kg hooi gegeven kunnen worden. Te grote kuilgiften naast een te geringe hooigift verslappen het vee en ver storen de vitaminenvoorziening. Kuilvoer dient na het melken te worden verstrekt. Vele veehouders menen hieraan 's namiddags niet te kunnen vol doen. Er zullen ongetwijfeld bedrij ven zijn, die door de omstandighe den in deze richting gedwongen worden. Toch blijkt meermalen, dat een verandering in het werkschema mogelijk is. Het is in het belang van de zuivelbereiding dus ook in het belang van de veehouder zelve dat op ieder bedrijf de da gelijkse werkzaamheden in de stal eens onder de loupe genomen wor den en waar nodig de gewenste ver anderingen worden aangebracht. ADVIEZEN VAN DE R.L.V.D. TEEL Bemesting Moet U nog fosfaat- en kalibe mesting aan wintergranen geven? Doe dit dan nu, voordat deze ge wassen opnieuw aan de groei zijn. De meststoffen uitstrooien over een droog gewas om verbranding te voorkomen. Bemestingsplan. Met een goed bemestingsplan be oogt men de meest rendabele pro ductie te verkrijgen. Een doelma tige bemesting dient gebaseerd te zijn op grond onderzoek. Het is nu de hoogste tjjd U voor grondonder zoek op te geven, indien U dit jaar nog van de uitslag wit profiteren. Veevoeding. Op een groot aantal bedrijven moet nog te veel krachtvoer wor den aangekocht om een behoorlijke productie te verkrijgen. Hebt U al een bouw- en weide- plan opgesteld voor 1953, waarbij gerekend moet worden, dat voor de volgende stalperiode minstens 1000 kg hooi 2500 kg kuilvoer en 2500 kg bieten per stuks groot vee be schikbaar is? Zo nodig wil de rayonassistent-U hierbij gaarne hel pen. Rooiactle. Een uitgestukte boomgaard is nooit goed te krijgen. Men haalt hier nooit het aantal kilo's uit, dat onder de tegenwoordige omstandig heden vereist is, terwijl ook de ver zorging zeer moeilijk is. Nü is zo'n boomgaard ouderwets en als de jonge bomen groot zijn en do andere gerooid, is ze nóg ouder wets. Wees daarom verstandig en rooi radicaal. De grond kan als landbouwgrond voorlopig genoeg opbrengen. En wil men over een paar jaar opnieuw inplanten, dan kan men dat modern doen. zwaar getroffen dorp. Daar vonden 55 mensen de dood in het woedende water. Er staan lange rijen militai re wagens. Ze vervoeren zandzak ken, platboomde boten. Er zijn wagens met levensmiddelen, met drinkwater en kleding. Wie over wil varen moet in de rij gaan staan en voor elke wagen, die aan de over kant geen dringende taak heeft moet een auto, die hulp kan bren gen, weer een half uur wachten. We zijn verder gereden en heb ben ons niet in de rjj geschaard. Ook aan deze zijde van het water kan men zich een beeld vormen van de verwoesting, welke in één fatale nacht werd aangericht. Verder gaat het, kris kras door een polderland schap waarvan we de naam niet weten. Maar steeds is er aan de lin ker- of rechterzijde water. Steeds ziet men huizen. Door de bewoners verlaten en door het water in bezit genoma» Hier en daar tracht men met behulp van een schouw of an der vaartuig wat van de inboedel te redden. Aan de voet van de dftk dode koeien en varkens. Elders to men verdronken kippen. Overal trieste ellende. Verdronken land. Berooide mensn. Dan een bordje met een plots over-bekende naam. Ridderkerk. Hier staan honderden huizen bui tendijks. Ze staan tot de dakgoot in het water. Ernstige inwoners doen het verhaal. Zaterdagnacht is het water gekomen. Het overviel de mensen en de stakkers konden slechts door een vlucht naar de zol der of het dak het vege lijf ber gen. Met roeibootjes heeft men ze uit deze benarde positie kunnen redden. Het moet een afgrijselijk gevecht zjjn geweest. De huizen staan momenteel tot de goten in het water. Maar nu zijn de golven bedaard. Het water vlak is rustig. In de nacht van Za terdag op Zondag sloegen de gol ven echter over de daken. Wie door het water uit de ver trouwde huiskamer werd verdre ven, moet toen niet anders gedacht hebben dan „straks worden we met huis en al weggespoeld." Wie hier de schamele bootjes heeft durven bemannen moet over heldenmoed beschikt hebben. Wie durft het aan om in een gierende storm met een klein bootje, bewogen door mensen handen, de inktzwarte watervlakte op te gaan Op zoek naar een dak venster, dat men niet kan zien. Maar men wist waarom het ging en haalde 400 mensen uit zolderka mers en van daken. Uit een Oude- liedentehuis haalde men de angsti ge oudjes. Maar nog was het gevaar niet geweken. De dijk vanwaar de red ders hun moeizame tochten begon nen, dreigde te bezwijken. Toen we over de kruin van de dijk liepen, sijpelde aan de voet het water land inwaarts. Er is slechts één matig stormpje uit het Oosten voor nodig om nieuwe ellende over deze streek te storten. De dijk is op vele plaat sen ondermijnd. Men heeft met zak ken zand. met balen cement, met zeilen, bossen riet en stapels hout het dijkliehaam versterkt, maar waarmee zal men de opgezweepte watermassa's keren, als dijken, die eeuwenlang pal stonden, bezweken zijn WIE WATER KEERT We verlaten IJsselmonde en zijn stil geworden. Stil door de trieste aanblik van dit verzwolgen land. Stil door de nameloze ellende, die hier zo lijdzaam doorstaan wordt. Men hoort geen verwijten, geen be schuldigingen en geen klachten. Maar overal wordt stug en verbe ten gewerkt. Gewerkt en gezwoegd want men heeft de kracht van het water weer eens aan den lijve on dervonden en vertrouwt het minder da nooit. De huidige generatie heeft tot voor Zaterdag de kracht van het water slechts van overlevering. Maar nu weet men van jong tot oud, dat Nederland door het water niet alleen groot, maar ook heel diep gewond is geworden. „Wie water keert, die water deert", zegt zo treffend een gezeg de, dat alleen in Hollandse monden aanvaardbaar klinkt. Maar men werkt en werkt, want „wie water deert, die water keert". J. H. P. De Puzzelrubriek In antwoord op enkele aanvra gen, delen we mee, dat de reken som „De eenzame 7", d.l. no. AA-6 goed is geformuleerd en gezet, maar dat in sommige kranten de punt vóór de 7 (in het quotient) niet of slecht staat afgedrukt. Er moet dus een punt vóór deze 7 staan. De Inzendingentermijn wordt met een week verlengd, daar in verband met de bijzondere om standigheden (nationale ramp) de puzzel rubriek a.s. Zaterdag niet zal verschijnen. Mr. W.ANJÏooo

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2