COMBINEERDE De doden worden verzameld.... Gisterenmorgen was het officiële dodencijfer 1273 Scheveningse vissers redden 20QQ mensen op eiland Putten Kerken roepen op tot ootmoed, gebed en offer ONVERLATEN ROVEN Latere Rampberichten 6'ufctcerl) en Uitgeverij Ter tiaar Schuijt N V. TOT HOGER STREVEN waarin opgenomen „De Gcldermalser", „Burensche Courant", „De Leerdammer", Nieuwe Culemborgsche Courant", „Maas en Waalbode" „De Lek", „Vianensche Courant", „De Lingebode", „Zaltbommelsch Nieuws, „Asperensche en HeukeSumsche Courant" Bnrean Do Gecombineerde. Leerdam, TeL na 2 on 263 HoofdredacteurL. E. MQKVELD VrUdag 6 Februari 1958 Extra Editie 62e Jaargang ALjuunuiiieiilsprJJs g 2.50 per 8 maanden franco per post Advertentieprijs S3 cent p. mm p. editie 20 cent in belde edities VeraeTdlnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmorgen: in twee edities voor de beide aan elkaar grenzende delen van Gelderland en Zuid-Holland van Gorinchem tot Tiel tussen Lek en Linge. Maas en Waal in samenwerking met de Nieuwe Tlelsche Courant Maar steeds langer wordt de lijst; Honderden doden moeten nog geborgen worden ONTSTELLENDE VOORLOPIGE DODENCIJFERS OP SCHOUWEN-DUIVELAND Nieuwe en Oude Tonge gisteren geëvacueerd. De toestand op Schouwen en Duiveland is ten hemel schreiend. Bij honderden spoelen de lijken in het Oostelijk deel op de dijken van Schouwen aan. Iemand van de reddingsploeg schatte het aantal doden zeer voorlopig op duizend. Van andere zijde wordt dit bevestigd. Schatte men het aantal doden in Nieuwerkerk op 500, Ouwerkerk zou 250 van de inwoners verloren hebben. Zeventien honderd mensen moeten nog gered worden. De reddingswerken zijn thans in dit stadium gekomen, dat men naar de slachtoffers zoekt. Ook te Dreischor moeten veel doden te be treuren zijn. Deze niet-officiële cyfers zyn niet opgenomen in het doden tal van 1273, de officiële opgave van gisterenochtend. „Vluchten of verdrinken?" Voortgejaagd op rukwinden van 85 kilo meter per uur joeg dit alarm in de avond van de Aderde noodlotsdag allerwegen door de rampgebieden. Vlucht, want de wind stuwt het wa ter hoger op en de dijken wankelen. Alsof gans de gekwelde waterkant moest vergaan, zo flitsten door een nacht van regen en jachtsneeuw de noodkreten. Van Walcheren n aar honderd extra helpers naar Zonne- maire snelden om de zeedijk te behouden tot Texel, waar een bres dreigde in de Noorderdijk. Nieuwe doorbraakdreigingen bij Haamstede op Schouwen, waar honderd militairen en ingenieurs de zware wind trotseerden. En de Biesbosdijk zó kritiek, dat het Land van Hensden en Altena plotseling op bevel moest evacuëren. Toestand kritiek bij Abfaen- broek op Voorne en toenemende ongerustheid op Zuid-Beveland. Vlucht en houdt de dijken! Een waarlijk Europees reddingsleger van 20.000 man sterk rukte in dit nachtelijk unr op voor een frontale aanval op de wre de zee. Aldus was de situatie op gisteren, Donderdag. Panische angst voor hoog tij Op het voor 95 percent onderge lopen eiland treurt vrijwel elk ge zin om het verlies van een familie lid en nog vandaag zitten honder den tot het been verkleumd van kou In de bomen, op daken, of op zolders. Geen vuur of licht, geen water. Cadavers van koeien drij ven rond; dode varkens en kippen, zolderbalken en klompen, wrak hout, vlas, wortelen en zelfs nog limomadeflessen spoelden dn mas sa's aan als het tij weer hoog is. Het tij hoog! Met angst en be ven wachten redders, geredden en nog te redden mensen de terugkeer van het hoogwater ag. Voor hen betekent de vloed een nieuwe aan val op het bestaan van allen, die nog wachten op verlossing. De storm die zich dreigend aankondig de, kan nieuw leed bi'engen. En dat, terwijl de toestand nog lang niet te overzien is. Geen der geredden blijkt enig idee te hebben van de omvang van de ramp. Nagenoeg ieder denkt, dat juist hij getroffen werd, dat alleen zijn polder is ondergelopen. Het vernemen van de uitgebreid heid der dijkdoorbraken brengt dan ook een schok te weeg. De hoop dat het herstel van dé polder snel zal worden aangepakt, ver dwijnt. Want waar moet nu wor den begonnen. Zieken bevrijd Het is nu wel zeker, dat op een klein stukje duinen bij Haamstede aan de Westkust na, alles is onder gelopen. In Noord-Schouwen zijn met inspanning van vele krachten de zieken weggehaald, die op de bovenverdieping van het zieken huis dicht naast elkaar moesten afwachten wat hun verder lot zou zijn. De gevolgen van de drie da gen zonder voldoende bekleding zijn nog niet te overzien. In het zwaar getroffen Ooster- land zijn twee mensen in het be jaardenhuis aangetroffen. Zij ver bleven er terwijl voor- en achter muur waren weggeslagen en het huis doorzakte. In hetzelfde dorp werden op een zolderkamer van 3 bij 3 meter 23 personen aangetrof fen. Zij beschikten te zamen over één bed, maar niet over stoeien waarvoor trouwens geen plaats was. Overigens begint de toestand zich hier reeds af te tekenen. De meest in het nauw zittende bewo ners werden allen opgehaald. In Brouwershaven zijn enkele personen in de dijk begraven. De ze plaats is gekenmerkt met een eenvoudige lat. Ook de kerkhoven zijn immers alle ondergelopen. Voedsel komt met tonnen tege lijk naar de bedreigde plaatsen. In Bralnisse en Zierikzee wierpen vliegtuigen reeds Maandag brood uit. Veel kwam in het water te recht, maar de hongerige bewoners aten er van alsof het taart was. Op het ogenblik is het al zo dat er brood genoeg is, uitgezonderd op de droge Noordwestkust, waar 10.000 personen zijn bijeengedron- gen. Sigaretten zijn evenwel een begeerd bezit. IN ROTTERDAM WERDEN TEN AANZIEN VAN EEN DIEP BEWOGEN MENIGTE SCHEEPSLADIN GEN VOL MET ELLENDE GELOST NOOIT ZIJN TE ROTTERDAM SCHEPEN AANGEKOMEN met zo veel ellende, smart en rouw aan boord als die vaartuigen, die geleidelyk arriveerden uit allerlei plaatsen in Zeeland; van Middelharnis, Sommels- dijk en Tholen werden de geredden naar het droge Rotterdam gebracht. Toen het kustvaartuig „Crescendo" van Holscher's Kustvaartbedrijf met 450 inwoners van Stavenisse (Tholen) aan de Spido-ponton aan kwam, scheen het alsof half Rotterdam uitliep om de trieste ontsche ping te aanschouwen. Honderden Rotterdammers en inwoners van an dere plaatsen hadden zich daar verzameld om te vernemen of er mis schien familieleden van hen zich onder de geredden bevonden. Af en toe weerklonken kreten van vreugde oier de „Crescendo" wanneer men een dierbaar familielid ontdekte, maar nog veelvuldiger waren de jammer klachten, als een wachtende hoorde, dat zyn familieledden in de brui sende golven waven omgekomen. Bewonderenswaardig was echter de betrekkelijke kalmte, die de vluch telingen beheerste, terwijl zy de loopplank afgingen. Zij werden met liefde, ja, men zou bijna zeggen met tederheid door de helpende man nen en vrouwen van het Rode Kruis, G.G. en G.D. en de Rotterdamse politie naar de wachtende autobussen geleid. Zo spoedig mogelijk ging men <loor naar de Ahoy'-hal te Rotterdam, waar de registratie en eerste kledingverstrekking plaats had. Een klein aantal vluchtelingen, die ziek waren of niet meer konden lopen, zyn overgebracht naar ziekenhuizen. Op de „Crescendo" bevonden zich 450 vrouwen, kinderen en mannen in het grote ruim. Vele brancards waren her en der verspreid in het ruim geplaatst. Kinderen speelden, onbewust van de verschrikkelijke ellende om zich, met zakken kleding. Zy hadden uren op de halfnatte zolders van woningen en zaten nu tenminste droog. Op de luiken van de kustvaarder had de doortastende bemanning honderden zakken, slopen en beddetijken met kleren en levensmiddelen opgeslagen. Het was het laatste wat de bewoners van Stavenisse hadden leunnen redden. De Scheveningse vissers hebben de afgelopen dagen ongeveer 2000 mensen uit het verdronken gebied rondom de gemeenten Abbenbroek, Oudenhoorn en Zuidland op liet eiland Putten gered. De geredden zyn overgebracht naar Rotterdam. De Scheveningse vissers, uitgerust met negentien sloepen, zyn inmid dels in Sclieveningen teruggekeerd en wachten op nieuwe opdrachten. Kanselafkondiging op a.s. Zondag In overleg met de R.-Katholieke Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Chr. Gereformeerde Kerken, de Remonstrantse Broeder schap, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Oud-Katholieke Kerk en de Algemene Doopsgezinde Socië teit heeft de generale synode der Ned. Hervormde Kerk aan de ker keraden en gemeenten voor Zondag a.s. een kanselafkondiging doen toekomen, waarin zij oproept tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. Deze boodschap luidt „Zwaar is ons gehele volk ge troffen door de watersnood, die al onze heugenis overtreft. Ver heugend is de spontane en over vloedige bereidwilligheid om te helpen, die allerwegen is betoond. Diepe rouw vervult ons bij de gewelddadige dood van zovelen, met deernis gedenken wij allen, die huis en have verloren hebben en die hun vee in de golven zagen omkomen. De omvang van deze nationale ramp is nog ternauwer nood te overzien. Laten wij ons verootmoedigen voor de Here, onze God. O land, land, land, hoor des Heren Woord! Ook in de weg Uwer gerichten, o God hebben wy D gezocht. Luchtvloot van 124 toe stellen en 2000 schepen bergen thans levens van wanhopigen Het aantal vliegtuigen van de luchtmacht, dat aan de redding deelneemt, bedroeg gisteren 150, daarvan zijn er tunmtig hef- schroefvliegtuigen. Er komen nog veel méér vliegtuigen uit 't buitenland. In de Zeeuwse en Zmdholland- se wateren is een enorme vloot van binnenvaartuigen samenge trokken. Er zijn meer dan 2000 kleine vaartuigen van sloepen en reddingsvlotten tot Giethoornse punters toe. Deze hele vloot van marine- en burgervaartuigen staat onder de regeling van de marine-com mandant te Rotterdam. De concentratie dezer vloot zit vooral bij Zierikzee, Brouwers haven en Hellevoetsluis. Ook mijnenvegers van de ma rine zijn ingezet. Het koninklijke jacht „Piet Hein" is snél ingericht als hos pitaalschip. Daardoor Avondklok in 's Gravendeel Onverlaten hebben het ergste gedaan wat zy konden doen: Zy zyn in de door de watersnood ge teisterde gebieden op roof uit ge weest. De burgemeester van 's-Gra vendeel heeft met een bittere trek om de mond verteld, dat er in zijn gemeente diefstallen zijn gepleegd, 'ooral bij nacht en ontij. In 's-Gra- vendeel is daarom de avondklok in gesteld. De Rijkspolitie, die in 's-Graven- deel met 25 man dienst doet, heeft strenge orders gekregen. Verdach te lieden worden zo nodig, wan neer zij de Hoeksche Waard met de pont naar Wieldrecht willen •erlaten, gefouilleerd. Geen mens, die niet om zeer dringende reden ln de Hoeksche Waard moet zijn, wordt er toegelaten. Géén bezoe kers, die iets van familieleden te weten willen komen. Géén verslag gevers. tenzij deze hemel en aarde bewegen of langs slinkse wegen proberen naar het rampgebied te komen. De politie patrouilleert zeer druk in het overstromingsge bied. Zij houdt alle boten in de ga ten. Maandag zijn verscheidene onverlaten, die zich op uiterst laf fe wyze aan andermans goed had den vergrepen, gearresteerd, zo vertelde ons de districts-comman dant der Rijkspolitie, majoor A. J. van Thlel uit Dordrecht. De rovers wachten fikse straf fen. Laten wij onze schulden belij den en bidden om genade en ver geving. In onze voorbede hebben wy allen te gedenken, die door deze rampspoed lichamelijk, materieel of geestelijk in nood verkeren. Laten wij met onze offers de na tionale inzameling versterken. Nog zeer veel zal in de volgende tijd van regering en volk, van kerk en gemeenten, van ieder persoonlijk worden gevraagd om in de nood van mensen en land streken te voorzien. De Here in de hoogte is gewel diger dan het bruisen van grote wateren, dan de geweldige baren der zee (Psalm 93)" SCHOUWEN- DUIVELAND VERGETEN RAMPOORD? Het heeft verwondering gewekt, dat pas Dinsdag bekend is geworden, hoe ernstig vooral de eilanden Goe- ree-Overflakkee en Schouwen-Dui- veland door de watervloed zyn ge troffen. De mogelijkheid is onmid dellijk geopperd, dat dit feit mis schien al eerder bekend is geweest aan de instanties die met hulpver lening aan deze gebieden werden belast, zodat de hulpverlening op grote schaal reeds aan de gang kon zyn geweest, vóór de enorme omvang van de ramp aan het ge hele volk bekend werd. By infor matie blykt ons thans echter, dat op de lyst van luchtverkenningen het eiland Schouwen-Duiveland, dat juist ernstig is getroffen, helemaal niet voorkomt. In de loop van Zondag en Maan dag zijn een aantal verkennings vluchten uitgev erd. Volgens de of ficiële journalen blijkt dat Zondag de volgende verkenningen werden uitgevoerd uit de lucht; Biesbosch, Lage Zwaluwe en Din- teloord, Middelharnis. Middel harnis, Zuid-Beveland en Walche- Droevig werk van Franse soldaten en burgers In een van de huizen, die verlo ren in de verdronken polders rond Halsteren staan, liggen de lyken der slachtoffers in twee lagen op gestapeld. De met Franse soldaten, rode kruismannen en burgers be mande boten, die de grauwe water vlakte afzoeken, hebben de licha men van de verdronken mannen en vrouwen, kinderen en grysaards hier voorlopig geborgen. Een der deuren van het huis is in het water verdwenen en de ka mer met de doden ligt onbeschut voer de elementen. Een visser uit Eitfr.k in Waterland trekt met zijn bootje drie met soldaten en bur gers beladen sloepen naar verspreid staande boerdei'ijen. Om kleine be zittingen, die nog niet door het wa ter werden weggevoerd, op te ha len. In een stal worden twee paar den teruggevonden, die de water snood hebben overleefd. De dieren hebben drie dagen in het ijskoude water gestaan, met enkel de kop boven de golven. Een-vierde der be volking van de polder is in de rampnacht verdronken. En nog da gelijks worden er doden gevonden. Nu liet water wat is gezakt ko men pas de meest dramatische ge beurtenissen aan het licht, die zich in de nacht van Zaterdag op Zon dag in dit land, dat in één uur tijds in kokend watergeweld ten on derging, afspeelden. In een half boven water geko men afrastering wordt het lijk van een klein meisje gevonden. Tijdens de vlucht voor de vloedgolf is zij met haar jurkje in het prikkeldraad blijven hangen. Haar angstge schreeuw ging verloren in het don derende geraas van het aanstor mende water. VOORZICHTIGE VAART De boten varen voorzichtig tus sen de verlaten boerderijen heen en weer onder water staan wrak ken, ploegen en wagens, die de scheepjes kunnen beschadigen. Men senlevens zijn niet meer te redden in deze geheel onder het grauwe water verdwenen polder en man nen ,die d elijken van overledenen en cadavers vervoeren, doen dat eigenlyk met tegenzin, omdat zij weten, dat ergens achter de gryze horizon nog afzienbare wa tervlakte nliggen, waarop nog men- tervlakten liggen, waai'op nog men- men en op de daken van huizen, die wankelen onder het geweld van het water. „De Dodenpolder" noe men de mensen van Halsteren het overstroomde gebied. Goes Massagraf met 24 doden Woensdagmiddag zijn in Goes 24 slachtoffers van de watersnood bij gezet in een massagraf. Het was slechts een korte plechtigheid, die al haar soberheid diep ontroe rend was. De verdronkenen waren afkomstig uit Volfaartsdijk, Oude- lande en Nieuwerkerk. Het kistje van de vier-jarige Maaike Giesen opende de lange rij. Slechts enkele bosjes tulpen dekten het massagraf. Een gereformeerd een hervormd predikant spraken ■den van troost tot de nabe- Een boer, die vandaag in zijn boerderij terugkwam om achterge laten papieren op te halen, vond zijn beide kinderen ,die als „tijdens de vlucht vermist" stonden opge geven, dood op bed liggen. Een vrouw zag in een boom het lijk van haar man, die halverwege de vlucht wa steruggegaan om geld uit het huis te halen. Boten, rubberboten en sloepen kruisen over het water, een duck rijdt de ondergelopen straatweg af. Soms onderbreken de schippers him tochten om zwijgend en haastig een kop koffie te drin ken aan de cantinewagen van het Leger des Heüs. Dan varen zij weer uit, onvermoeibaar, nog op zoek naar de enkele levende wezens op de eindeloze watervlakten van deze polder des doods. HULP IN NOOD Giro no. 9 5 7 5 Nationaal Rampenfonds ren, Steenbergen, Zuid-Beveland, Willemstad; Willemstad, Moerdijk, Dinteloord. Maandag werd vervolgens het volgende verkenningsprogramma afgewerkt: Gorkum, Moerdijk en Lage Zwa luwe. Noord-Beveland, Tien Geme ten, Zuidoost-Overflakkee, Goerree- Overflakkee, Roozendaal. Dat Zondag voor twaalf uur geen enkel militair vliegtuig de lucht in kon om verkenningen te doen boven het getroffen gebied, is een gevolg van het feit dat ty- dens de weekends in Nederland al- 1 e leden van de luchtvaart die een vliegtuig bunnen besturen, met ver- lo; worden gezonden. Er is dan op de vliegvelden niet een man aan wezig die een vliegtuig de lucht in kan brengen. Dit houdt verband met het feit dat de minister van Oorlog heeft gelast dat er op Zon dagen niet mag worden gevlogen. Ook bij de Koninklijke Marine gaan de piloten in het weekend altijd naar huis, omf-'t er toch niet mag worden gevlogen. Wethouder en gezin verdronken In Zuidland zijn, naar het ANP meldde, waarschijnlijk 20 slachtof fers te betreuren. (Hieronder is ook de wethouder Wolters met zijn vrouw en zes kinderen). Op wonderbaarlijke wijze is een meisje, tot een gezin behorende, door het water een reeds ontruimd huis binnengespoeld. Het kon later daaruit worden gered. Tot nu toe is van de slachtoffers slechts één lijk geborgen, doch vrijwel zeker is, dat de andere 19 personen eveneens zijn omgeko men. W eersver wachting KOUDER Geldig tot Donderdagavond: Opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. In de nacht en och tend vooral in het binnenland lichte vorst. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Zwakke tof matige, maar langs de kust tijdelijk krachtige wind ,in hoofd zaak tussen Noord en West. VERDERE VOORUITZICHTEN Kouder weer, nachtvorst en kans op sneeuwbuitjes. WATERSTANDEN Keulen: 2.72, val 12 Lobith: 11.47, val 5 Borgharen: 41.73, was 14 DE ZON Vr.dag 6 Febr. op 8.12, ond, 17.37 Za.dag 7 Febr. op 8.11, ond. 17.39 DE MAAN Vr.dag 6 Febr. op 1.12, ond. 10.04 Za.dag 7 Febr. op 2.29, ond. 10.27 DRIEHONDERD DODEN IN STAVENISSE De burgemeester van Stavenisse heeft in een telegram naar Den Haag thans of fideel meegedeeld, dat er in zijn gemeente circa 300 doden zijn. Stavenisse is de zwaarst getroffen gemeente. WEER BEZWEKEN DIJKEN Op Scliouwen-Duivéland zyn weer drie dijken doorgebroken en wel nabij Noordgouw, Zonnemaire en Brouwershaven Op Rozenburg is de Staartdijk weer bezweken. TERUGKEER MOGELIJK De beiconers van Zevenbergen mogen terugkeren naar huis; die van Zevenbergse Hoek nog niet. DE LUCHTBRUG Gisteren waren 220 vliegtuigen bij het reddingswerk ingezet; die mid dag xoerden er nog enkele dozijnen uit het buitenland verwacht. Al leen reeds de Amerikanen hebben met hun helicopters 500 mensen ge red. BIJ RENESSE KRITIEK Zo juist luordt bericht, dat bij Renesse in het Noorden van Schouwen weer een dijk is doorgebroken en de toestand er nu zeer critiek is. RIDGWAY IN NEDERLAND De opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten generaal Ridgway, is gisteren uit Parijs in ons land aangekomen. Hij vloog over het ge teisterde gebied en pleegde daarna overleg met de autoriteiten in Den Haag voor de verdere hulpverlening. Hij is naar Parijs teruggekeerd. ALGEMENE GEDENKDAG OP ZONDAG A.S. De regering deelt mede: in verband met de ramp welke Nederland heeft getroffen, hebben de gezamenlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit, dat jlge?neen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. AMERIKAAN VIEL UIT VOEDSELVLIEGTUIG By het uitwerpen van voedsel uit een Amerikaans vrachtvliegtuig boven de getroffen gebieden is een Amerikaans militair uit het toestel gevallen. De man kwam van enkele tientallen meters op de grond terecht, maar is niet gedood. Hij brak armen en benen en is in zorgwekkende toestand naar een hospitaal vervoerd. DE VERLIEZEN DER MILITAIREN Bij het reddingswerk is de dienstplichtige J. E. Willemse uit Didam om- staanden. Velen konden hun tranen j gekomen, evenals de dpi. korporaal van Polane. Er ivorden nog drie sol- niet bedwingen toen zij in een lan- daten vermist. De twee marinemannen, die vermist werden, zijn terecht xe stoet lanes het eraf defileerden. I en behouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1