HERSTEL MET KRACHT AANGEPAKT Aantal slachtoffers gestegen tot 1352 Wij zullen niets prijsgevenzelfs niet Tiengemeten Schouwen-Duiveland liet moeilijkste probleem Dirksland moet behouden worden Dit weekeinde geen voethal Schade door storm De Doris Rijkers op een strekdam Levenslang geëist Het buitenland leeft metterdaad mee wegens moord KLM kan goederenstroom niet meer verwerken Rijk staat buiten de besteding Voor straf op water en brood Een cent voor iedere gulden Niet van de kaart! Nationalisten vechten reeds in Rood-China Enkele buien MADÊ tN 6HGL Algemeen Dagblad Hoofdredacteur: Dr J. RATTÉ Vrijdag 6 Februari 1953 74ste Jaargang No. 31. Prijs 13 cent 46 cent per week 5? y fcsiSfi,-x- -iét#* 8» -L- stè&sf •/- DEN HAAG Neen, prijsgeven zullen wij niets. Wij zullen doen wat ons te doen staat en dat is eerst de kleinere gaten in de dijken dichten, om nog meer afslag te voorkomen en dan het grote herstel ter hand nemen. Maar wij zullen de zee niets prijsgeven, ook niet het kleine Tiengemeten, dat helemaal onder water staat. Men is daar Trouwens al bezig, om de gaten dicht te maken Schouwen-Duiveland is ons moeilijkste probleem, vertelde ons gisteravond ir A. G Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Wij mogen ons gelukkig prijzen, wanneer wij het eiland voor het komende winterseizoen veilig in handen hebben. Negen tienden staat nog onder water. Zierikzee zal moeten worden geëvacueerd. Allleen vijfhonderd mannen zullen er blijven voor de kleine herstelwerken. Dan voigl Goeree-Overflakkee, waar bii Dirkslaiïd nog een plek droog is. Die plek moeten wij behouden, om te gebruiken als bruggen hoofd in de strijd om het eiland. Ook hier zullen de werken nog maanden arbeid vergen. Over maand weer verkeer langs Moerdijk Over een maand zullen de treinen weer rechtstreeks van Rotterdam over de Moerdijkbrug naar het Zuiden kunnen rijden. Dan is ook de grote ver keersweg weer berijdbaar. Dit hangt voornamelijk af van het herstel van de dijken aan weerszijden van de Moerdijkbruggen aan de Brabantse oever. Herstel Kreekrakdam kan nog lang duren Het herstel van de Kreekrakdam, tussen Brabant en Zuid-Beveland zal nog heel lang duren. Het is niet te zeggen, wanneer daar de spoordijk en de weg weer klaar zullen zijn. Alblasserwaard wordt spoedig drooggemalen De Alblasserwaard zal men volgende week gaan droogmalen. Dit is ook van groot belang voor de spoorwegverbinding RotterdamDordrechtI Gorinchem, die dan het zwaar overbelaste traject RotterdamGouda kan ontlasten, zolang de verbinding RotterdamMoerdijk nog niet bruikbaar is. (Vervolg op pag. 3.) I Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft tijdens de bijzondere ver gadering besloten alle voor Zater dag en Zondag vastgestelde wed strijden voor de competitie af te gelasten. Rekening houdende met de wens van de Regering, verzoekt het be stuur van de KNVB om op deze dagen geen vriendschappelijke wed strijden te houden. Verder zjjn afgelast alle wedstrij den voor Zondag van de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond; van de Nederlandse Kynologen Club; voor de basketballcompetitie; de zwem wedstrijden te Amsterdam om de J. P. Hauserbeker, en de wintercour- ses op de renbaan te Hilversum. Uit heel Nederland zijn schepen van allerlei soort naar de geteisterde ge- bieden gevaren en gebracht om te helpen hij het. evacueren van de duizenden mensen op de bedreigde plaatsen. Een overzicht van de armada, schepen op de Oosterschelde op weg naar Zierikzee. (Luchtfoto A.N.P.) Verzekeringsmaatschappijen komen verplichtingen na AMSTERDAM (A.N.Ï'.l Om trent de verzekering van schade aan opstallen en inboedels door overstro ming tengevolge van dijkdoorbraak verneemt het A.N.P., dat verschil lende grote maatschappijen in haar „uitgebreide gevaren"-poïissen (zo wel voor inboedels als voor opstal len) alle gevolgen van storm, waar onder ook schade door dijkdoorbraak en overstroming, ten volle voor haar rekening nemen. Deze „uitgebreide gevaren-po lissen" zijn ook in de streken die thans door de ramp zijn getroffen, in groten getale zom'ero^ ;ge beper king "afgegeven. Wij publiceren op pag. 2 de eerste twee lijsten van namen van slachtoffers, die bij de watersnood om het leven zijn gekomen. De lijsten zijn ons ver strekt door 't Nederlandsche Roode door het Nederlandsche Roode Kruis, dat echter in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de vol ledige garantie kan geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. DEN HAAG. Volgens bericht van Scheveningen radio is de reddingboot Doris Rijkers uit Den Helder, die deel neemt aan het redding werk in Zeeland, op de strekdam bij Zierikzee gelopen. De. boot zit 300 meter ver op de strek dam. Een motorbootje van het kabel schip De Poolster heeft getracht de reddingboot uit 2ijn benarde positie te .bevrijden. Dit is niet gelukt tengevolge van de sterke ebstroom. :*s' AMSTERDAM A.N.P.) Levenslange gevangenisstraf heeft mr. G. R. Nube, officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 39-jarige losse werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum.' Zij stonden terecht wegens de moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden op 30 Augustus j.l. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De K.L.M.-agenten in de gehele werelld werden zodra bekend werd, dat de luchtvaartmaatschappij de goederen voor de Nederlandse noodgebïeden gratis zou vervoeren overstelpt met aanbiedingen. In New York, Londen, Ouragao en sommige andere steden bleek zelfs dat de vervoers capaciteit lang niet voldoende was om de goederen te transporteren en een steeds groter wordende stroom vloeit nog steeds toe. De vliegtuigen zullen dan ook in de eerste plaats de goederen vervoeren, die op het ogenblik het meeste nodig zijn, zoals verlichtingsapparaten, zandzakken, rubberboten en dekking. Langs het gehele luchtnet van de K.L.M, heerst een er nor me activiteit en de vliegtuigen uit Frankfort. Kopenhagen, Londen, Miami, Milaan, Montreal, Rome, Singapore. Stockholm. "Wenen, Zurich, Paramaribo, enz., die te Amsterdam aan komen hebben alle beschikbare ruimte besteed om goederen voor degetroffen j.gebieden mee'te nemen. Onze luchtvaartmaatschappij krijgt ech- ter assistentie van de Air France. -De j Franse luchtvaartmaatschappij heeft na- jmelijk aangeboden de K.L.M. te helpen met het vervoer van de in Frankrijk bij- een gebrachte goederen. De K.L.M. heeft dit aanbod dankbaar aanvaard, omdat zij 'op dit ogenblik geen kans ziet de 25 ton goederen, die alleen al in Parijs ligt opge stapeld, te vervoeren. Aanbiedingen al Prins Bernhard stapt, uit een vliegtuig op Ypenburg na een vlucht, over de getroffen gebieden. In Den Haag voerde de Prins besprekingen over de hulp verlening. van over Buitenlandse aanbiedingen om kinderen uit te nodigen komen in steeds groter getale binnen. De stad Hays in de Ame rikaanse staat Kansas heeft aangeboden een Nederlandse stad te adopteren. Een zelfde besluit werd genomen door de Abel-Tasman Club te Hobart in Tasma- nië. Daadwerkelijke hulp wordt nog steeds ge zonden. De R.A.F. stuurde onder meer gisteren drie Valetta's en zes opleidings vliegtuigen. Uit Italië kwamen drie mi- litairevliegtuigen de hulpploegen ver. sterken en uit Duitsland vertrokken zo. wel geallieerde als Duitse vaartuigen naar de noodgebïeden. Zeven-en-veertig politiebeambten uit Bremen hebben dit jaar afstand gedaan van hun vacantierecht. Zij hebben aan geboden deze tijd in Nederland, deel nemend aan de hulpverlening, door te brengen. Deze Westduitse reddingploeg brengt haar eigen reddingboten mee en zal geheel voor haar eigen bevoor rading zorgen. Vannacht werd de North Star van de Canadese luchtmacht met een lading dekens, kleren en schoeisel uit Mon- treal verwacht- Aan boord bevindt zich onder meer miss Margaret Wilson, secretaresse van het Canadese Rode Kruis, die met het Nederlandse Rode Kruis zal over! gan, hoe men het beste en snelste hulp kan verlenen. De minister-president, dr. W. Drees, heeft. Met man en macht worden duizenden sakken zand over een grote afstand gelegd ter versteviging van de danig verzwakte Oostelijke dijk langs het Voornse kanaal ter bescherming van de nog droge polders op het eiland Voorne. Dr L. G. Kortenliorst: Nieuwsdienst Algemeen Dagblad HILVERSUM. In zijn laatste ra dio-praatje heeft dr. L. G. Korten liorst, de voorzitter van de Twjgde Kamer- nadrukkelijk meegedeeld, dat het Rijk geheel buiten de beste ding van het Nationaal Rampenfonds •taat. Het fonds is een zuiver particu liere instelling, die zelf over dc be steding van het geld beslist. Dr. Kor- tenhorst herinnerde er aan, dat het Rijk wel belastingfaciliteiten verleent aan degenen die bijdragen in het fonds. de Engelse premier Winston Churchill zijn grote dankbaarheid overgebracht voor de buitengewone wijze waarop Engeland heeft geassisteerd bij de gro te ramp en zijn deelneming betuigt met de slachtoffers van de watersnood in Engeland. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad VLEDDER. Ook in de gemeente Vledder in Drente hield de bevolking spontaan inzamelingen voor de getroffen gebieden. Reeds kon f 9809,05 uit deze kleine gemeente aan het Nationaal Rampenfonds worden overgemaakt. Bovendien werd een vrachtauto vol kleding en dekking naar de noodgebieden gezonden. Men stuitte bij de inzamelingen echter op de nurkse onwil van een ingezetene. Men probeerde zoveel mogelijk zakken in te zamelen, doch de man, die op zijn minst 500 zakken beschikbaar had, weigerde er ook maar één af te staan. Ook wilde hij geen cent geven. De buurtgenoten hebben dit niet genomen; zij hebben alle leveranciers op straffe van verlies van klandizie aangeraden, om aan deze slechte vaderlander niets meer te leveren. Het gezin leeft nu op water en zelfgebakken brood...... Steim aan het Rampenfonds 45 raillioen - 35 raillioen. 25 raillioen 15 raillioen- 5 raillioen- 50 raillioen 40 raillioen 30 raillioen 20 raillioen - 10 raillioen Gisteravond werd op het bureau van hel Nationaal 'Rampenfonds af gesloten op j 11.500.000.—Dit is hier boven aangegeven mei een volle zwarte lijn. Aangenomen mag worden dat thans rond f 8.000.000 onderweg of in verzameling is, hetgeen is aan gegeven met een gearceerd blok. Zie verder pag 7 Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampen fonds, Statenlaan 81, 's-Gra- venhage. Vergeten om niet te vergeten ARNHEM. Te Arnhem is de drie ton voor het Nationale Rampenfonds reeds verre overschreden. Twee Arnhemmers hebben ieder toege zegd een cent te geven voor iedere gulden die in Arnhem wordt ge schonken. Zij zijn beiden reeds dui- i zenden schuldig. Burgemeester Mat- ser ging met een geluidswagen rond om zijn stadgenoten tot hulpvaardig heiti <jp te wekketi. Eén Arnhemmer trok op staande voet zijn costuum uit toen men voor de inzameling bij zijn woning aanbelde. „Het andere in de kast is namelijk niet zo best meer," zei hij veront schuldigend. Een leraar van het stedelijk gymnasium laat zijn leerlingen boete betalen ten bate van het Rampenfonds wan neer zij hun boeken vergeten. Tege lijk heeft hij zijn klasse opgewekt de boeken vaak te vergeten, onder het motto; vergeet opdat gij niet vergeet! pG EDERLAND is helemaal niet van de kaart, wat ons pro ductievermogen betreft, aldus ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Het bui tenland heeft zeer bijzondere be langstelling voor de gevolgen van de ramp. aa - de dag gelegd en daarvoor zijn wij zeer dank baar. Maar het moet niet denken, •'at u'ï lamgeslagen zijn. Er wer den al orders geannuleerd. Er zjjn al schepen naar A-tttwerpen ge dirigeerd, in plaats van naar Rot terdam. Hier in Nederland gaan we gewoon door! Geen kinderen naar het buitenland DEN HAAG. (A.N.P.) Voorlopig zul len geen kinderen uit dc geteisterde ge bieden naar het buitenland gaan. Hoe zeer de verantwoordelijke autoriteiten ook erkentelijk zijn voor de talrijke aan biedingen uit het buitenland, zij" zijn tot de conclusie gekomen, dat. in deze uren van droefheid, onzekerheid en spanning, uitzending van kinderen naar het buiten land. mede om psychologische redenen, bezwaarlijk is. In de komende weken zal opnieuw worden nagegaan, of en. in hoe verre op het buitenlandse aanbod ware in te gaan. TAIPEH, .Formosa (Ass Press) Op 9 Januari zijn goed uitge ruste nationalistisch-Chinese troe pen op de kust van Rood China geland en hebben zich daar aan gesloten bij de guerrillatroepen, die tegen het regiem van Peking strijden. Dat is eerst thans bekend gemaakt door het nationalistische persbureau Tao Tan, De troepen zijn volgens het be richt in vijftien jonken van For mosa naar het vasteland overge stoken en ruim twintig kilometer ten Noorden van Amoy aan land gegaan. Terstond zijn toen twee communistische divisies naar de landingsplaats gezonden maar toen die daar arriveerden, waren de invallers al verdwenen. Daarop is in het gehele gebied de staat van beleg afgekondigd. Voor zover ons bekend geven wij hier de lijst van verliezen in de onderscheidene geteisterde plaatsen geleden. Abbenbroek 1 Brandwijk 2 Brouwershaven 3 Bruinisse 1 Burgsluis 10 Capelle 3 Dinteloord 3 Drcischor 15 Elftplaat (Gem. Portugaal) 7 Fijnaart 46 Geersdijk 1 Goese sas (aangespoeld van elders) 7 's-Gravendeel 57 Halsteren 19 Hellevoetsluis 5 Heijnenoord 2 Ierseke 10 Niemvendijk (Land van Heus- den .en. AUenu) 3 Heijningen 25 Hocdekenskerke l Hondsbossezeewering 1 Hontenisse (Kerkdorp Lams- waarde) 8 Klundett 13 Kortgene 40 Krabbedjjke 4 Kruiningen 11 St. Maartensdijk 4 Middelharais 17 Maassluis l Moerdijk 13 Nieuwerkerfe en Ouwerkerk 13 Nieuwe-Tonge 87 Nw. Vossemeer 50 Numansdorp 67 Oosterschelde (aangespoeld van elders) 4 Ossenisse 1 Ooster land 40 Ouddorp 1 Ouderkerk a.d. IJssel 2 Oudelande 2 Oude-Tonge 300 Papendrecht 1 St. Philipsland 1 Raamsdonksveer 2 Rilland 1 Rotterdam 1 Serooskerken 15 Stavenisse 300. Steenbergen 13 Stellendam 27 Sliedrecht 1 Stormpolder 6 Strijen 20 Terneuzen 2 Texel 5 Tiengemeten 2 Veere 2 Vlissingen 3 Wagenberg 1 Willemstad 2 Wolfaartsdïjk '9 TJsselmonde 3 Zaamslag 1 Zierikzee 15 Zuidland 20 Verwachting tot Vrijdagavond: Opklaringen, maai ook plaatselijk enkele buien. Overwegend ma tige wind. in hoofdzaak tussen Noord en Noord west. Weinig ver andering in tem peratuur. Mies je: Bui of opklaring: 957 5! Zon op 8.12—17.37 L.K, 7 Advertentie Tearoom-restaurant aan de voet van de Beurstoren te Rotterdam Het weer in Europa 7 uur: 's m. t. n.slag gist. 7-19 u. bew. NNO Oslo zw Stockholm Kopenhagen sneeuw NNO 11 Londen half bew. NW 3 A'dam regen WNW 4 Brussel regenbui NW 6 Parijs geh. bew. W 4 Bordeaux onbew. N 6 Nice onbew. NNW 2 Warschau sneeuw ZW 4 Berlijn sneeuw WNW 5 Frankfort nevel WNW 3

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1