Schouwen-Duiveland vormt thans het grootste probleem Registratie van evacué's Engeland wenst samenwerking met de E.D.G.-landen Doodstraffen gevraagd Koningin bezocht enkele evacuatie-centra Buitenlandse hulp loopt al ver in de millioenen Amerika niet agressief tegenover China Vrijdag 6 Februari 1953. NILUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Bevolking zal niet voor de winter terug kunnen keren VGRAVENHAGE. Het her stel van de waterkering van Schouwen-Duiveland wordt het moeilijkste van de problemen geacht, welke er thans door de overstroming in Zeeland gescha pen zijn. Misschien wel het moei- lijkste van alle problemen bij het dichten van de dykbreuken en het gehele herstel van de water kering, zo deelde ir A. G. Maris, hoofdingenieur van de Rijks waterstaat, mee. De terugkeer van de bevolking naar het eiland zal pas moge lijk zijn als de gehele water kering is hersteld. Dat herstel zal"van lange duur zijn en vele maanden vergen. De heer Maris zei, dat we gelukkig zullen zyn, als zulks voor het volgend win terseizoen het geval zal zijn. De Zonnemaire-polder is eveneens ingelopen, zodat gezegd kan worden, dat negentiende deel van dit eiland onder water staat. Het zal niet mogelijk zijn het werk in gedeelten uit te voeren. De water kering van Schouwen-Duiveland moet in één keer worden hersteld. Pas daarna kan men de bevolking laten te rugkomen. Voor de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat vormt het herstel van de waterkering van Goeree en Over- flakkee, na dat van Schouwen-Duive land de moeilijkste opgave. Men is reeds bezig met het dichten van het gat in de dijk aan het Westeinde, na bij Ouddorp. Er zijn vele en grote gaten in de dij ken van dit eiland geslagen. Bij Dirks- land bevindt zich op dit eiland een droog gedeelte. Dit en de droge duin top zal men kunnen gebruiken als een soort bruggenhoofd, om het eiland te heroveren. In Noord-Beveland schijnt de situatie niet zo somber te zijn als men zich aanvankelijk had voorgesteld. Van het gedeelte van Zuid-Beveland, grenzend In de gemeenten van verblijf 's-GRAVENHAGE. Door de ramp, welke ons land heelt getroffen, is een groot aantal personen verplaatst naar een andere gemeente dan die hunner inwoning. Mede in verband met de omstandig heid, dat velen in den lande in twijfel verkeren omtrent het lot van hun be trekkingen, acht de minister van Bin nenlandse Zaken het noodzakelijk met spoed een eenvormige en eenvoudige registratie van de personen, die naar een andere gemeente zijn ver plaatst, ter hand te nemen. Voor een zodanige registratie heeft hij richtlijnen aan de gemeentebestu ren gegeven. De registratie zal in de gemeenten van verblijf in drievoud plaats heb ben op kosteloos van rijkswege ter be schikking te stellen verplaatsingsfor mulieren. Tot de rijksinspectie van de bevol kingsregisters en het informatiebureau van het Rode Kruis zullen vragen om trent de verblijfplaatsen van vorenbe doelde personen kunnen worden ge richt. Vee in Rotterdam aangekomen ROTTERDAM. De motorboot Spes- Salutis uit Brielle is in de Parkhaven te Rotterdam aangekomen met aan boord 90 koeien uit Scharredijke. Het schip was tijdens de reis lek geraakt, waardoor de dieren tot de knieën in het water stonden. Met een hijskraan werden ze op de wal gebracht, waarna ze met veeauto's naar twee stallen zijn vervoerd Verwachting Tot Zaterdag avond: VORST Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. 7 FEBRUARI. Zon op 8.11. onder 17.39. Maan op 2.29. ond9r 10.27. aan Noord-Beveland kan hetzelfde ge zegd worden. Tholen en St. Philipsland zijn er ernstig aan toe, zo deelde ir Maris mee. Er staat hier "een zeer groot werk te wachten. Diverse aannemers worden ingeschakeld. De Hoeksche Waard wil men, zo deelde ir Maris mee, in grote stijl aan vatten en wel bij 's-Gravendeel, Nu- mansdorp en de Eendrachlspolder. Hiervoor zal door een drietal aanne mers met groot materieel worden ge werkt. Boek Watersnood 1953 Hare Majesteit zal voorwoord schrijven AMSTERDAM. Het ligt in de.bedoe ling van de vereniging Ier bevorde ring van de belangen des boekhandels haar uitgave Watersnood 1953 tot een waarlijk nationaal album te maken. Koningin Juliana heeft de toezegging gedaan een voorwoord in het boek te zullen schrijven. De titel van de uit gave zal luiden: De Ramp. Zij Is voor nemens een uitgave te doen verschij nen in Franse, Duitse en Engelse tekst. Ook bestaan er plannen voor een Zuid- afrikaanse uitgave. De baten van het boek zijn bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. Koningin ontvangt hoge autoriteiten DEN HAAG. Hedenmorgen heeft de Koningin op het Palcis aan het Lange Voorhout de kolonel Valcntini, mili tair adviseur van de president van Italië ontvangen. Hjj heeft een van de hulpvliegtuigen naar Nederland gevlo gen en overhandigde II.M. een per soonlijke boodschap van de president. De Amerikaanse ministers Dulles en Stassen brachten vanmiddag om 12 uur een bezoek aan H.M. Om drie uur he denmiddag ontvangt H.M. minister Algera en de directeur-generaal van de rijkswaterstaat ir Maris. Om 16.00 uur worden de ministers Beel, Van Thiel en Mansholt ontvangen. Om 17.00 uur de minister-president cn om 18.30 uur de generaal Buurman van Vree den. Parijs: dit is tenminste een begin LONDEN. Engeland' heeft gisteren medegedeeld, dat het bereid is luchtmacht-esquadrilles uit te wisselen met het toekomstige Europese leger van zes landen (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland, Luxemburg) Het voorstel is vervat in een Brits memorandum, dat is overhandigd aan de leden van de Europese verdedigingsgemeenschap te Parijs. In dit memorandum worden gedetailleerde plannen genoemd voor samen werking van de Britse strijdkrachten met het Europese leger en de hulp aan dit leger in het stadium van formering. In een verklaring van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken over het memorandum worden geen bijzonderheden gegeven over de wijze, waarop de uitwisseling zou geschie den. Wel wordt een aantal andere me thoden voor samenwerking van land-, zee- en luchtmacht opgesomd. In de verklaring van het Britse ministerie wordt voorts gezegd, d3t Engeland uiting had gegeven aan de hoop, dat naast de nauwe betrekkin gen tussen de strijdkrachten te velde, ook een nauwe samenwerking tussen Engeland en de militaire en politieke instellingen van de E.D.G. zal be staan. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, in het algemeen de Britse voorstellen heeft goedgekeurd tijdens zijn besprekingen met de Britse mi nisters, Franse reactie. In Franse regeringskringen gaf men uiting aan de hoop, dat dé Britse plannen voor samenwerking met de E.D.G. slechts een eerste stap in de richting van de vestiging van nauwe betrekkingeir tussen de Britse lucht en landstrijdkrachten in Europa en het Europese leger zullen betekenen. Men verklaarde, dat de Britse voor stellen niet voldoen aan hetgeen Frankrijk gehoopt had, maar men be sefte, dat het memorandum een zuiver technisch document is en dat de ver-' Proces-Oradour BORDEAUX. De regeringscom missaris bij het militaire tribunaal in Bordeaux heeft ile doodstraf gecist te gen kapitein Kahn cn andere officie ren en onderofficieren die beschuldigd zijn in verband met het uitmoorden van Oradour-Sur-Glane door een af deling van de SS in 1944. Deze eis geldt ook de aanwezige be schuldigde sergeant-majoor Lenz. Tegen degenen die de orders uitvoer den zijn dwangarbeidstraffen geëist. Onder hen vallen de aanwezige be schuldigden Bleschke, Frentzel, Pjéu- fer, Daab, Degenhardt en Boehme. dere punten, die met de kwestie te maken hebben, op hogér niveau zullen moeten worden besproken. In bevoegde Britse militaire kringen te Parijs wordt verklaard, dat hét Britse memorandum over de E.D.G. een beginpunt voor onderhandelingen i9 over de wijze, waarop Engeland de nauwste betrekkingen met het Euro pese leger kan onderhouden, zonder volledige eenmaking. In het begin zou de samenwerking het nauwst zijn tus sen de Britse luchtmacht en de lucht- Aan de hand van de gegevens, ons door het hoofdbestuur van de P.T.T. verstrekt, hebben wij een kaart ver vaardigd, die een nauwkeurig over zicht geeft van het nog mogelijke ver voer van brief- en pakketpost naar het rampgebied. Duidelijk komt hier tot uiting welke storing de verbroken verbinding via Moerdijk, Kreekrak en Sloedam veroorzaakt. Deense vliegboot voor Nederland De Deense luchtmacht zal een Ca- talina-vliegboot naar ons land zenden met twee ton dekens en kleding aan boord, verzameld door het Deense Rode Kruis. De bemanning heeft op dracht gekregen zich met het toestel ten dienste te stellen van de Neder landse autoriteiten die belast zijn met de reddingswerkzaamheden. machten van de E.D.G.-landen. Deze samenwerking zou latér kunnen wor den uitgebreid tot landstrijdkrachten. Engeland zou zijn standpunt opnieuw bepalen, indien het E.D.G.-verdrag een belangrijke wijziging zou ondergaan voor zijn ratificatie. UTRECHT. H.M. de Koningin heeft gisteren in het middaguur, verge zeld door mevrouw SmittAvis, een bezoek gebracht aan de Utrechtse vei linghallen aan de Crocselaan. waar het provinciale evacuatiebureau gevestigd is. H.M. stelde zich hier op de hoogte van.de werkzaamheden, van dit door gangscentrum. Er waren juist zeven bussen met evacué's uit Dordrecht aan gekomen. De Koningin is de bussen ingegaan en heeft meegeholpen bij het uitdelen van sinaasappelen en brood. H.M. is daarna naar Amersfoort vertrokken. Omstreeks half twee is een bezoek gebracht aan het evacuatie-centrum in Amersfoort. H. M. bezichtigde de medische afdeling en onderhield zich geruime tijd met even tevoren aange komen evacué's. H.M. de Koningin bezocht voorts het Zeister slot, waar de afgelopen dagen honderden vluchtelingen uit de nood- ADENAUER NAAR WASHINGTON BONE(. De Amerikaanse regering heeft de Wcstduitse bondskanselier, dr Konrad Adenauer, voor een bezoek aan Washington in het voorjaar uit genodigd, aldus heeft John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, vandaag bij zijn vertrek uit West-Duitsland naar N e- d e r 1 a n d verklaard. Adenauer heeft de uitnodiging aanvaard. gebieden zijn geregistreerd, onderzocht en doorgestuurd naar de beschikbaar gestelde adressen. Uitgibreid was de aandacht, die H.M. aan de baby-afde ling schonk. Koningin Juliana was tenslotte ln Musis Sacrum in Baarn. Toen opnieuw een aantal vluchtelingen uit Goeree en Overflakkee daar arriveerde. Overal blijven de giften en goederen vandaan stromen De buitenlandse hulp rolt nog steeds voort als een enorme sneeuwbal. Overal vandaan blijven dc giften cn goederen stromen. De hulp loopt al ver in de millioenen. Goederen komen bij vliegtuigen vol of staan klaar om per schip te worden vervoerd. Het spontane antwoord dat dc gehele wereld geeft is .prachtig. Zwitserland bracht al meer dan een milliocn bij elkaar, Australië, Italië, Frankrijk, Amerika, België, Portugal enz. enz. doen al het mogelijke om zo vlug mogelijk goederen en geld naar ons land te sturen, terwijl men kwistig adressen geeft om kinderen onder te brengen, tot zelfs in Portugal toe. 111 „Heip-H°dand"-dag i Buffalo Hedenochtend kwam het eerste K.L.M.-vliegtuig met hulpgoederen uit New York in Amsterdam aan. Burge meester Impelliteri van New York heeft het erevoorzitterschap aanvaard van een comité voor hulpverlening. Alle kranten is verzocht oproepen te plaatsen. Uit alle delen der V.S. zijn reeds spontane giften binnen gekomen, die een totaalbedrag van tienduizen den dollars belopen. Vele Amerikaanse steden bieden aan Nederlandse ge meenten te adopteren. De burgemees ter van Buffalo bepaalde, dat vandaag in zijn stad een ,,Help-Holland"-dag zal zijn. Het is niet mogelijk de stroom goederen en giften, op weg naar Ne derland, op te sommen. De K.L.M. wordt overal in de wereld overstelpt met aanbiedingen. Men heeft de hulp van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen moeten inroepen. Om slechts een paar zendingen te noemen: In geheel Noorwegen was Donder dag reeds 500.000 kronen ingezameld. Tienduizenden jutezakken zijn per schip of vliegtuig naar Nederland ver zonden. Onder Amerikaanse militairen in West-Duitsland was Donderdag 1400 dollar ingezameld. De Zwitserse regering schonk 100.C00 Zwitserse francs voor Nederland, Bel gië en Engeland. Vissers te Lowestoft en Yarmouth, de twee Britse havenplaatsen, die zelf veel van de jongste overstromingen te lijden hebben gehad, staan gereed om naar Nederland te vertrekken en te helpen bij de evacuatie der noodge- bleden. Watersnood-nota in Tweede Kamer DEN HAAG. De minister-presi dent heeft aan de voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij voornemens is een nota met betrek king tot de watersnood aan de Kamer te doen toekomen. Deze nota zal Maandag 9 Februari a.s. aan de leden worden toegezonden. Nu de toegezegde nadere mededelin gen op vorengenoemde wijze aan de Kamer zullen worden gedaan, zal de voorzitter in de vergadering van Dins dag 10 Febr. a.s. voorstellen deze nota onmiddellijk bij de aanvang dier ver gadering "aan de orde te stellen. ALLE BIOSCOPEN ZIJN ZONDAG GESLOTEN DEN HAAG. Met het oog op de Algeméne Gedenkdag heeft het hoofd bestuur van de Nederlandse Bioscoop bond bepaald, dat Zondag a.s. de bios copen ln het gehele land gesloten zul- len zijn. Japans schip vergaan TOKIO De kapitein van het Japanse passagiersschip Sjinsi Maroe heeft vandaag gezegd, dat volgens hem 61 passagiers en zes schepelingen zijn verdronken. Het schip sloeg Woensdag ten noorden van Okinawa om. De ka pitein en een meisje van 25 jaar, die naar land zwommen, zijn voorzover tot nog toe bekend, de enige overlevenden. Eden in Lagerhuis: LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft in een debat in het Lagerhuis naar aanleiding van president Eisen howers besluit tot „deneutraliserlng" van Formosa, verklaard, dal de Britse regering er van overtuigd is, dat de nieuwe Amerikaanse politiek ten aan zien van Formosa geen agressieve bedoelingen inhoudt ten opzichte van continentaal China. Eden deelde mede, dat zowel hij als premier Churchill vergeefs getracht hadden het Amerikaanse besluit te voorkomen. Hij zeidc, dat er tijdens het bezoek van John Foster Dulles nauwe en hartelijke relaties met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken wa ren aangeknoopt en dat de regering er van overtuigd is, dat er geen stappen zouden worden gedaan, welke ver strekkende internationale weerslag zouden hebben, zonder dat Engeland do kans zou hebben van tevoren zijn standpunt kenbaar te maken. De voormalige Labour-minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison zeide: Er bestaat .een werkelijk gevaar op een botsing tussen het communis tische vasteland van China en de strijdkrachten van de V.S. Wij moeten zeker het standpunt innemen, dat het verkeerd zou zijn, dat Britse strijd krachten bij die operaties betrokken zouden worden. Eisenhowers besluit schijnt een aansporing aan Tsjang Kal Sjek te zijn om het vasteland aan te vallen. De elfhonderd leden tellende Neder landse gemeenschap te Singapore heeft, als eerste bijdrage, 50.000 straits dollar, dat is 62.500 gulden, voor de Nederlandse overstromingsslachtoffers bijeen gebracht. De Zuidafrikaanse regering zal 50.009 pond sterling (ruim 500.000 gulden) storten voor de slachtoffers in Neder land en Engeland. Uit München heeft de K.L.M. Don derdag giften verzonden. Een fabriek te München schor.k twaalf dozen mei penicilline. Premier René Mayer heeft via de radio het Franse volk opgewekt met gulle hand te geven voor hulpverle ning aan de slachtoffers van de over stromingen. De tenor Benjamino Gigli heeft zes mille gegeven; de Italiaanse radio- omroep gaf 27000 gulden. Ziedaar een zeer kleine greep uit de blijken van innige deelneming. HOE wordt geholpen TVTOG steeds stromen de giften binnen uit geheel Nederland, waarby vooral uit de kleinere ge meenten vaak zeer grote bedragen zijn. Zo heeft de gemeente Baflo (Gr.) met 2800 inwoners ongeveer 38 mille bijeengebracht. Een Ame rikaanse stad in de staat Michigan, waarvan de bewoners ook van cie ramp hoorden, adopteerden op voor stel van een hunner, die in de oorlog in Bussum was, deze stad. Blijkbaar heeft men er geen idee van dat Bus sum ver buiten het rampgebied is gelegen. Nederland is ook zo klem in vergelijking met de States! De leden van het gemeentelijk politie corps in Deventer gaan Zaterdag zelfgebakken oliebollen verkopen. Wienngermeer heeft besloten een gemeente in het noodgebied te adop teren en daarvoor vijftig mille ie vo teren. De vereniging van Ambte naren H.O.R.A, (HerStelimgsoOid voor xniSlbehoeven.de ambtenarenm Den Haag heeft in haar herstel lingsoord in Ede (Gld.) dertig Ka mers, zo nodig in te richter, voel' zestig evacué's, met volledige ver zorging, ter beschikking gesteld aan de evacuatie-commissie in de provin cie Gelderland. Nadat boeren uit de omgeving van Kampen honderd- twintig dieren hadden beschikbaar gesteld voor de geteisterde gebieden, hebben de boeren uit de stad Kampen een vergadering gehouden waarin is besloten, veertig runderen af te staan, benevens 17500 kg hooi. in Friesland is al meer dan een mü- lioen bijeengebracht. Een van de armste gemeenten van Friesland met twintig duizend inwoners, bracht vijf en dertig duizend gulden bijeen. De Vereniging voor Penningkunst heeft besloten een penning uil te ge ven, welke de watersnood 1953 tot onderwerp zal hebben. De orga nist Anton van Spanje zal orgelbe spelingen geven in verscheidene ker ken van Midden en Oost-Gelderland ten bate van het Nationale Rampen fonds. De kleine Nederlandse ge meenschap in Lissabon heeft een be drag bijeengebracht van vijftien dui zend gulden. Vijftig duizend exen*-, plaren zal de eerste oplaag zijn van het boek De Ramp, dat ten bate van Het Nationaal Rampenfonds binnen kort verschijnt. Het boek zal zes en negentig pagina's met weinig tekst en ca. honderd foto's bevatten. Reeds zijn uit het buitenland aan vragen ontvangen. Schiedam zal de gemeente Goudswaard adopteren. De heer Armand Massard, verte genwoordiger van het comité inter national Olympique in Frankrijk, heeft aan de kolonel Seharroo, als vertegenwoordiger van dit comité in Nederland, deelneming betuigd na mens de Franse sportvrienden. Ebbo Schvvarz, voorzitter van c!e Deense voetbalbond, heeft een tele gram aan Karei Lotsy gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn me deleven met het door de ramp ge troffen Nederland. Tevens biedt hij aan een wedstryd in Nederland te spelen ten bate van de slachtoffers. Allo Zondagen'tot 15 Maart en alle weekdagen tot clc week die 28 Maart eindigt, zijn hiervoor wat de Deense Voetbalbond betreft, beschikbaar. De burgemeester van Aarhua heeft zes burnkken aangeboden. Do Esso-Nedcrland zal een ton aan het Rampenfonds overmaken, terwijl het personeel twee procent van het maandsalaris zal afstaan. De buk; kersgezellen in geheel Nedenand zullen tien procent van hun loon af staan. Het algemeen watersnood fonds heeft uit zyn eigen fonds 250.000 gulden ter beschikking ge steld en zal nog te ontvangen bij dragen onmiddellijk overmaken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4