IlËWsi aü De orators van het Hyde Park sm nieuws SPORT W SPEL PIM, PAM, POM Geen voetbal voor weekend Vrjjdag 6 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad LONDENSE BRIEF i De uitlaatklep van Londen (Van onze correspondent Link van Bruggen). Speakers' Corner is beslist niet het zelfde als Hyde Park Corner. Vele mensen verwarren deze twee plekken met elkaar en meer dan eens komt het voor, dat de in Londen vertoevende vreemdeling, die de beroemde orators van Hyde Park wil beluisteren, naar Hyde Park vraagt. Speakers' Corner dan, de „uitlaat klep" van Londen, ligt aan de rand van het Hyde Park (de „longen" van Londen), op de plaats, waar Bayswa- ter Road en Marble Arch elkaar ont moeten. Iedereen, die de wereld wil hervormen en gij, lezer, zjjt hens de enige niet gaat daar maar staan, doch ook degene, die wil bewijzen, dat Nero al Havanna's rookte, kan daar terecht. Elkeen, die nieuwe of zelfs oude ideeën of theorieën heeft, kan zijn wijsheden op dit idyllisch plekje giond ongestoord uitkramen, het kan niet schelen of hij Engelsman of bui tenlander is. Vaak hebben we 's avonds op Spea kers' Corner gestaan en naar sprekers van velerlei formaat en klein- geluis terd. Naar Jack, die kruier op een Londens station heet te zijn en die steeds deze woorden herhaalt: „Ik ben de juiste man, op de juiste plaats, op de juiste tijd en in de juiste positie". Alles wat Jack vertelt, kennen de vas te bezoekers al bijna uit het hoofd, maar dit neemt niet weg, dat zijn ge hoor steeds weer in een daverend ge lach uitbarst, als hij een van zijn ste reotiepe moppen tapt. Deze bijvoor beeld: „Toen ik een paar jaar geleden in de gevangenis zat, miste ik op een goede dag mijn tandenborstel. Ik meld de dit direct bij de cipier, die me hef tig verontwaardigd toebeet: „Maar Jack, je wilt toch niet beweren, dat hier dieven zijn!". Behalve naar Jack hebben we naar tientallen andere sprekers geluisterd. Naar die heftig gesticulerende neger, die hoog op een trapleer staat en die alleen maar over rassenhaat praat; naar die rutslge, haast tè rustige filo soof en naar die artist met zijn wilde haardos en Kaïnsbaard. Communisten, die altijd present zijn, staan tussen conservatieven, liberalen en socialis ten hun dogma's uit te schreven. De katholiek staat naast de protestant, de protestant naast de budhist en de budhist naast de atheïst. Dat het er op Speakers' Corner vaak warm toe gaat, zal niemand kunnen verwonderen. Men zou do sfeer kun nen vergelijken met die, welke er in een zaal bestaat, waar twintig mensen gelijktijdig over twintig verschillende onderwerpen praten en bovendien nog voortdurend in de rede worden geval len. Soms is dit kleine stukje trottoir aan de rand van Hyde Park een hek senketel gelijk, doch de aantrekkings kracht wordt hier eerder groter dan minder om. De hekelaars. De etalage van Engelands vrijheid van woord en geweten zou niet com pleet zijn. als ze niet door hekelaars („hecklers", zeggen de Engelsen) werd MARKTEN BARNEVELD BARNEVELD, 5 Febr. Pluimvee- markt. Aanvoer ca 16000 stuks, wat niet zo groot was. Er was behoorlijke vraag naar slachtkippen, waarvoor iets hogere prijzen betaald werden dan vo rige week. Ook de handel in N.H. blau we en gekruiste piepkuikens was goed. Er werden reeds enkele kleine partijen lichte jonge rode haantjes aangevoerd. Prijzen: oude kippen f 2.20—f 2.40, piepkuikens zware f 2.202.35; piep kuikens lichte f 2.40f 2.60; jonge haantjes f 2.40—f 2.50, alles per kg. Overige per stuk: tamme konijnen f 3.50f 7.75, wilde konijnen f 1.60 f 1.85; oude hanen f 3.50—f 5.25; oude eenden f 0.80f 1.70; tamme jonge duiven f 0.65f 0.80. Eiermarkt. Aanvoer ca 900.000 stuks. Handel redelijk. Prijzen: f 15f 15.50; algemene prijs f 15.25 per 100 stuks. Veluwse eiervciling BarneveldEde. Aanvoer ca 700.000 stuks. Handel vlug. Prijzen: eieren van 57-60 gram f 14.75 f 15.01; eieren van 60-65 gram f 15.13— f 16.08, alles per 100 stuks, opgeluisterd. Voor de goedmoedige he kelaar behoeft geen enkele gerouti neerde spreker benauwd te zijn. Zijn geest is door zijn lange ervaring op de trapleer gescherpt en elke inter ruptie zal hij zonder enige moeite kun nen pareren. Een orator, die al vijftien jaar lang naar Speakers' Corner trekt, beweert zelfs, dat hem de laatste zes jaar geen enkele nieuwe vraag is ge steld Maar tegen de kwaadaardige heke laars en er lopen dagelijks tiental len van deze querulanten op Speakers' Corner rond zijn slechts een paar, zeer goed van de tongriem gesneden orators opgewassen. Hun opmerkingen worden, voor zover dit mogelijk is al thans, genegeerd, maar maken ze het tè bont, dan gebeurt het vaak, dat de omstanders de spreker te hulp komen. Ze snauwen de lastpost af, of bedrei gen hem met van alles en nog wat. Tot handtastelijkheden komt het ech ter zelden, want achter de ruggen der toehoorders wandelen altijd een paar zwijgende „bobbies" heen en weer. Critische luisteraars. Speakers' Corner is slechts één plaats in Londen, waar de ene mens de andere mens met ideeën of gedach ten tracht te beïnvloeden. Ten Zuiden van de Thames, op Clapham Common bevindt zich nog zo'n forum en ook in Wood Green, Highbury en North End Road kan men op gezette tijden deba ters en honderden omstanders aantref fen. Waar het bij al dit geredeneer voor al op aan komt, is wat men zegt en waarschijnlijk nog meer hoe het wordt voorgedragen. Het Engelse pu bliek is, wat sprekers betreft, verwend en om deze reden uiterst critisch in gesteld. Niemand, die geen geboren Cicero is. of die zijn wijsheden niet op originele wijze weet uit te kramen, kan met goed fatsoen op dat stukje trottoir bij Hyde Park staan. Wij kennen een Nederlander, die een paar jaar geleden de euvele moed be zat met een paar landgenoten het Wil helmus aan te heffen en een speech over Indonesië te beginnen. Na nog geen twee minuten liepen al zijn om standers weg, omdat de man noch de Engelse taal, noch zijn onderwerp be heerste KOSTWINNERSVERGOEDING DEN HAAG. Het ministerie van Oorlog heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat indien er in hun ge meente personen zijn, die in de ge meente, van waaruit zij zijn geëva cueerd, kostwinnersvergoeding geno ten, deze vergoeding uitbetaald kan worden, nadat door de diverse burge meesters bij het desbetreffende depar tement in dit geval het ministerie van Oorlog en Marine is ge ïnformeerd naar het bedrag, dat in de gemeente van herkomst v/erd uitbe taald. Een nadere circulatie met in structies zal nog volgen. Streeknieuws Loenen UITVOERING „ENTRE NOUS". Het dubbelmannen-kwartet „Entre Nous", dat voor Zaterdag a.s. een uit voering in café Modern heeft aange kondigd, zal zijn programma aanpas sen aan de ernst van de tijd en is tevens voornemens ten bate van het Nationaal Rampenfonds een verloting te organiseren. De gehele opbrengst van de uitvoering komt overigens ten goede van dit Fonds. STREEK IN 'T KORT TWELLO. De heer H. J. Elling, hoofd van de Openb. Lag. School te Wilp-Achterhoek, is benoemd in ge lijke functie aan een openbare lagere school te Utrecht. Deze benoeming is door de heer Elling aangenomen. TWELLO. De burgemeester van Voorst verioekt de personen, afkomstig uit de door de watersnood getroffen gebieden, die thans tijdelijk in deze gemeente verblijven, zich zo spoedig mogelijk te laten registreren. Zij kun nen zich daartoe vervoegen ten ge meentehuize, afdeling bevolking, te Twello, op alle werkdagen van 9.00— 12.30 uur en van 1417 uur. GARDEREN. De voor Zaterdag avond vastgestelde uitvoering van de Chr. Gem. zangvereniging „Sursum Corda" en het kinderkoor „De Nach tegaaltjes" is in verband met de overstromingsramp uitgesteld. W atersnood-derby Woensdag a.s. De watersnood-derby Robur—AGOVV zal doorgang vinden op Woensdag 11 Februari a.s. des avonds te half acht. Mocht er die dag sneeuw zyn geval len, dan wordt het terrein schoonge veegd. D ewcdstrüd gaat dus in elk val door. Morgenmiddag zullen vier geluids wagens, bemand met Robur- en AGOVV-junioren door de stad rijden en kaartjes van twee kwartjes aan de man (vrouw) brengen. Ook indien men geen plannen mocht hebben de wed strijd bij te wonen, kan men voor het goede doel deze kaartjes kopen. De op brengst komt dan toch bij het Ram penfonds terecht. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling om de wedstrijd morgenavond te doen plaats hebben. Dit plan kon niet ten uitvoer worden gebracht. De verkoop-actie morgen gaat echter wel door. Courses in Hilversum op 15 Februari a.s. DEN HAAG. De courses, welke Zondag 8 Februari a.s. in het gemeen telijk sportpark te Hilversum zouden worden gehouden, zijn verschoven naar Zondag 15 Februari. Besloten is, ze dienstbaar te maken aan de hulpverlening aan de getroffen gebieden. De Stichting Totalisator Ne derland stelde reeds een bedrag van tienduizend gulden beschikbaar, en zal, evenals de P.S.V. Hilversum, de batige saldi van deze courses afdragen. De Stichting Ned. Draf- en Rensport schenkt vier procent van de omzet der totalisator aan het Nat. Rampenfonds. WANDELTOCHTEN AFGELAST AMSTERDAM. De afdeling Noord- Holland van de Nederlandse Wandel sportbond heeft besloten de voor Za terdag en Zondag georganiseerde wandeltochten, ten bate van het na tionaal rampenfonds, niet te doen doorgaan. De tochten zullen nu ge houden worden op 14 en 15 Februari. Europees kampioenschap kader 41-2 Te Viersen in Duitsland werd een aanvang gemaakt met het tornooi om het Europees kampioenschap 71/2, waaraan onze landgenoten Van de Pol en Metz deelnemen. Van de Pol won zowel van zijn landgenoot Metz als Reicher (Oostenrijk). De eerste uitslagen luiden: Van Hassel (Belg.) 300 17 77 17.64 Vingerhoedt (Belg.) 258 17 65 15.17 Van de Pol (Ned.) 300 21 88 14.28 Metz (Ned.) 190 21 66 9.04 Rudolph (Duitsl.) Spielmann (Duitsl.) 300 23 62 13.04 249 23 46 10.82 Galmiche (Frankr.) 300 29 77 10.34 Reicher (Oostenr.) 248 29 32 8.55 Luetgehetmann (Duitsl.) 300 14 88 21.42 Spielmann (Duitsl.) 65 14 24 4.64 Van de Pol Reicher (Oost.) 300 16 66 18.75 201 16 32 12.56 Botwinnik kampioen van Rusland De zesde partij van de tweekamp Botwinnik—Taimanov, welke werd af gebroken, is in Moskou verder ge speeld. Na 42 zetten stelde Taimanov remisie voor, waarmede Botwinnik ac- coord ging. Botwinnik kan zich nu wederom kampioen van Rusland noemen, aange zien hij de tweekamp met 3punt te gen 2% punt heeft gewonnen. Een gouden medaille werd hem aan geboden; Taimonov kreeg een zilveren. Voor de zevende maal is Botwinnik kampioen van zijn land geworden. Howell-competitie 't Centrum ten einde De Apeldoornse bridgeclub Het Cen trum heeft haar competitie met een wedstrijd geëindigd, welke werd ge leid door de heer J. Kluck. Het resul taat luidde als volgt: Groep A: 1. Mevrouw De Jong en Van der Kolk 49% pnt,; 2. Barg en Muller 46 pnt.; 3. Kres en Donswijk 45% pnt.; 4. N. Lulofs en J. Kluck 42% pnt.; 5. mevr. Lulofs en H. Holt huis 41 pnt.; 6. de heer en mevrouw Van 't Sant 39 pnt.; 7. Kleuver en Schuurmans 37 pnt.; 8. de heer en me vrouw Lammertse 35% pnt. Groep B: 1. mevr. Van Holten en J. A. Houtop 29% pnt.; 2. Muller en Schaap 29 pnt.; 3. mevr. De Weerd en N. Lulofs Jr 27% pnt.; 4. dames E en Hay tink 23% pnt.; 5. de heer en mevrouw Bouman 21 pnt.; 6. Gerritsen en Van Laar 20 pnt.; 7. Boldrik en Van Holten 17% pnt. Groep C: 1. De Weerd en Streng 29% pnt.; 2. de heer en mevr. Beem- ster 28% pnt.; 3. dames Koppelle en Poley 23% pnt.; 4. de heer en mevr. Wagenaar 23 pnt.; 5. de heer en mevr. Rijke 22% pnt.; 6. dames De Roy en Van Dijk 22 pnt.; 7. de heer en mevr. Bevers 19 pnt. De eindstand is nu: Groep A: 1. Kleuver en Schuurmans 229 pnt.; 2. mevr. De Jong en Van der Kolk 225 pnt; 3. Barg en Muller £21 pnt.; 4. N. Lulofs en J. Kluck 217 pnt.; 5. Kres en Donswijk 203 pnt.; 6. de heer en mevr. Van 't Sant 189% pnt.; 7. mevr. Lulofs en H. Holthuis 194 pnt.; 8. de heer en mevr. Lammertse 192% pnt. Groep B: 1. mevr. De Weerd en N. Lulofs Jr 205 pnt.; 2. Hempenius en Elahn 178 pnt. (53 pet); 3. Gerritsen en Van Laar 201 pnt (52.3 pet); 4. mevr. Van Holten en Houtop 198% pnt.; 5. Van Zutphen en Muller 191 pnt; 6. Boldrik en Van Holten 189% pnt.; 7. de heer en mevr. Bouman 178% pnt; 8. dames Boas en Haytink 170% pnt Groep C: 1. De Weerd en Streng 210% pnt.; 2. dames Koppelle en Poley 203% pnt.; 3. dames Van Zutphen en Van Putten 176 pnt) 4. de heer en mevr. Wagenaar 183 pnt.; 5. de heer en mevr. Rijke 189 pnt.; 6. de heer en mevr. Beemster 183 pnt; 7. dames De Roy en Van Dijk 180% pnt.; 8. de heer en mevr. Bevers 175% pnt. DE WERELDREIS VAN JIMMY BROWN. 70. De volgende morgen nam Jimmy Brown afscheid van Piet Potlood en commissaris Rednose Smith. „Ik ga in m'n dooie eentje een bezoek bren gen aan Grauw Grauw in eigen per soon", zei hij. ,.Doordat ik een halve dag door u gearresteerd ben ge weest. commissaris, ben ik precies met zijn verblijfplaats op de hoogte. Dat geheim heb ik wel uit mijn mede-P.oekiraki's weten los te peu teren. Dat het een diep geheim is moogt u rustig van mij aannemen. Maar nu ik het weet is dat heer schap Grauw Grauw, die overigens géén Roekiraki-chimpansee is maar een Bierbier Baviaan, nog niet in de hemel". Piet Potlood maakte zich toch wel een beetje ongerust over het avontuur, dat Jimmy te wachten stond. „Maar is het niet véél beter Jimmy", vroeg hij, ,,als je een flinke politiemacht meeneemt naar die ge heimzinnige verblijfplaats van Grauw Grauw. Waarom wil je toch alles in je eentje opknappen?" Jim my Brown maakte een afwijzend gebaar. „Dat is onmogelijk", zei hij. ,,In de eerste plaats zou die Grauw Grauw als we met z'n allen op hem afkwamen, heel gemakkelijk kunnen ontsnappen en in de tweede plaats zou dit op nodeloos bloedvergieten uitlopen en daar voel ik nog veel minder voor". Jimmy gaf zijn vriend Potlood en de commissaris een hand en stapte toen in een politie auto, die hem naar de rand van het oerwoud zou brengen. De auto reed in snelle vaart weg. nagestaard door Piet Potlood cn commissaris Rednose Smith. „Als hij het klaar speelt", sprak deze, „dan draag ik hem voor als ereburger van Oekoeroewanda!" IN HET LUCHTRUIM 35. Juist op het moment, dat professor Splitser de laatste instructies aan Pim gaf, werd er gebeld. Verontrust keek de professor op. ,.Wie kan dat nog zijn? mompelde hij half tot zichzelf. „Ik verwacht niemand meer van avond. Wacht ik zal zelf even naar beneden gaan. Pim blijf jij hier rustig zitten. Niemand behoeft te weten dat jij nog hier bent." Beneden gekomen, zag de professor tot zijn grote verbazing twee vreemde werklieden voor de deur staan. „Wat kan ik voor U doen?" vroeg de professor beleefd, terwijl hij de twee mannen voor zich kippig aanstaarde, want hij had zijn bril boven laten liggen. „Nietseh, professor", riep Billie, want die was het. „Wij komen iets voor U doen. We zijn door de huisbaas gestuurd om uw regenpijp te herstellen!" „Attentehheel attent", mompelde de professor verstrooid. Elij was met zijn gedachten bij heel andere dingen, zodat het hem helemaal niet opviel, dat de loodgieters wel erg gauw ter plaatse waren. In de meeste gevallen moet men wel enige dagen, om niet te zeggen een week. wachten. „Zegt U ons maar waar het lek is, professor" riep Billie weer. „Dan zijn we zo klaar. Ik heb mijn maatje bij me, zoals U ziet, dan gaat het tweemaal zo snelHaha!" „Oh juistja". De professor knikte. „Wilt U mij maar volgen?" „Ja, maar hebt U die sirene afgezet?" riep Kareltje eensklaps. ,,ïk ben me daar straks doodge- schrokken." Het bestuur van de Koninklijke Ne- derlandsche Voetbalbond heeft na bij- zondero vergadering alle voor Zater dag 7 en Zondag 8 Februari vastge stelde competitiewedstrijden afgelast. Rekening houdende met de wens van de regering, verzoekt het K.N.V.B.- bestuur ook geen vriendschappelijke wedstrijden te organiseren. Candidatentournooi voor wereldkampioenschap De Zwitserse schaakbond heeft be sloten dat de wedstrijden van het can- didatentornooi voor het wereldkam pioenschap, waarvan de organisatie aan Zwitserland is toevertrouwd, in September en October van dit jaar te Zürich en in Neuhausen zullen wor den gespeeld. Deelnemers aan dit tornooi zijn: Bo- leslavsky, Bronstein, Gelier, Keres, Ko- tov, Petrosyan, Smyslov, Averbach en Taimanov (Rusland); Najdorf (Arg.); Reshevsky (Ver. St.) en dr Max Euwe (Ned.) De winnaar speelt later tegen Bot winnik (Rusland), de huidige wereld kampioen, een 'wedstrijd met de titel als inzet. „TULYAR" VERKOCHT VOOR RECORDBEDRAG Tulyar, het beroemde paard van de Aga Khan is verkocht aan de Iex-se na tionale stoeterij voor tweehonderd vijftig duizend pond sterling, het hoog ste bedrag, dat ooit voor een paard in Engeland werd betaald. Tulyar heeft voor zijn eigenaar zeven en zeventig duizend pond sterling gewonnen, het geen 20.000 pond sterling meer is dan ooit door een paard op Britse banen werd verdiend. In het afgelopen jaar won Tulyar zeven races, waarbij de derby en de St. Leger. T.A.O. klopte Vitesse In de Oostelijke eerste klasse tafeltennis heeft TAO het sterke Vitesse uit Hengelo verrast. De Apei- doorners wonnen met 61. ZU speel den een uitstekende wedstrijd. Het drietal van Vitesse bleef beslist be neden zijn normale prestaties. Vooral de drie nederlagen, welke De Wilde leed, waren wel zeer on gewoon. TAO kwam zelfs tot een rui me voorsprong 5—1 doordat Berkouwer en Thannhauser ook van De Leeuw wonnen. Dank zij het goede werk van F. ter Horst liep Vitesse in tot 5—4, doch in de dubbel toonde TAO zich sterker, waarmee de overwinning werd behaald. DTTC is wel het meest gebaat met deze uitslag en heeft thans de lei ding overgenomen van Vitesse, on danks een moeilijke wedstrijd tegen Swift, dat goed was begonnen, een voorsprong had genomen van 3—0, maar ten slotte moest zwichten. D T T C eindigde dit duel met 64 in haar voordeel. Ten laatste bleef SOA in de plaatselijke ontmoeting tegen de SRGA eveneens met een 6—4 zege in de meerderheid. Bol won twee maal ■an v. Offeren en Epping, doch Nijdeken liet zich door Epping ver- Beursoverzicht "3 RUSTIG EN GOED PRIJSHOUDEND AMSTERDAM, 5 Febr. De gevolgen van de ramp voor ons economisch leven en de vraag, op welke wijze de financiering van de wederopbouw der overstroomde gebieden zal worden ter hand genomen, is een vraag, welke op de beurs uiteraard niet buiten be schouwing wordt gelaten. Men vraagt 2ich af, of, indien de millioenen van de tegenwaarderekening voor het het- stel worden aangewend, de regering zal besluiten tot het uitgeven van een grote staatslening om het gevaar van inflatie te beteugelen. Het voor en tegen hiervan vormde ter beurze on derwerp van gesprek, maar het bleef bij veronderstellingen, aangezien over het gehele probleem nog niets defini- tieft bekend is. De goede stemming van de markt bleef inmiddels gehandhaafd. Welwa ren de orders schaars, maar de koer sen bleven goed op prijs. Kon. Olie werd verhandeld met aftrek van het interim-dividend van 4 pet. en was dus op 313% goed prijshoudend. Dit was ook met de andere internationale fondsen het geval. De Indonesische waarden hielden zich merendeels uit stekend. H.V.A. trok kopers aan, waar door de koers tot 98% verbeterde. Ook cultuurbanken lagen hoger. Scheep vaarten kalm en verdeeld. Staatsfond sen vriendelijk gestemd maar stil. Prolongatie 3 pet. ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000— Nederland 1947 (3%) 395% dito 1937 3 95% Dollar-lening 1947 9414 dito NWS (2%)78% Indië 1937 3 94% ACTIEVE AANDELEN Industriële ondernemingen Alg. Kunstzijde Unie aand. 166% v. Berkei's Patent100% Calvé-Delft 122 Fokker 497% Van Gelder Zonen aand157 Lever Br. en Unilever C. v. A. 185 Ned. Ford 490 Philips' Gloeil. f.ge bez. v. a. 162% Wilton Fyenoord 169 Petroleumondernemingen Kon. Petroleum Mij. aand. 312% Scheepvaartmaatschappijen Holl.-Amerlkalijn dito aand. 139 Kon. Paketvaart 119% Kon. Rotterdamse Lloyd dito 127% Stv. Mij. Nederland dito 148% Suikerondernemingen Handelsver. Amsterdam aand. 97% Javase Cultuur Mij. dito 44% Tabaksondernemingen Deli-Batavia Mij. aand114% NIET-ACTIEVE AANDELEN Industr. Ondernemingen Rott. Droogdok Mij311 Schokbeton dito g2% Ver. Pharm. Fabr. (Zwitsal) 91% Amerikaanse fondsen Anaconda c. v. A. Bethlehem Steel idem General Motors Idem Intern. Nickel idem U. S. Steel idem Cities Service idem Cont. Oil idem Philips idem Chell Union idem 43'Vi« 55% schalken. Westerink had een belang rijk aandeel in de winst. Zijn drie partijen zette hij in het voordeel van SOA om.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4