In St.-Annaland gebeurde een wonder Hyena's en ratten binnendijks Vluchtelingen en dekens in Bossche Markthallen Breda zorgt dag en nacht voor de vluchtelingen Vii'cJag 6 7cby-cavi 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Twee-Ja bl.-d Inwoners stonden buiten te kijken, toen het water losbarstte (Van een correspondent) ST. ANNALAND, 5 Febr. Menigeen ging in de nacht van Zaterdag op Zondag in St. Annaland op Tholen niet rustig naar bed. Velen was dat zelfs onmogelijk door dringende werkzaamheden en anderen hadden daartoe niet de moed of wensten af te wachten wat het worden zou. Er was immers gewaarschuwd voor gevaarlijk hoog water en de Noordwesterstorm ontketende van uur tot uur een groter geweld. Men kan niet zeggen, dat niet alle maatregelen genomen waren. Integendeel. De havenbe woners hadden al een behoorlijk hoog tij achter de rug en verstevigden alles nog eens extra voor de nacht. De waterbouwkundig ambtenaar en al zijn medewerkers had den de gehele dag gewerkt en voor het verwachte „ge vaarlijk hoog water" leek alles zo veel als mogelijk ver zekerd. Het was om 1 uur niet te verwachten, wat om 3 uur werkelijkheid was. Zeker, het zou een zeer hoog tij worden, maar ernstige ongerustheid bestond er toen nog niet. Toen we om 2 uur de waterbouwkundig ambtenaar spraken, merkten we bezorgdheid bij hem op.Er stonden al twee vlocdplanken vanaf de hoek hotel Rijnberg naar het oude gemeentehuis ter bescherming van de Lange- straat en het overig dorpsgcdcelte in die lijn en het water steeg zo onrustbarend, dat het er drie moesten worden. Men had nimmer te voren drie vloedplankcn op dat ge deelte nodig gehad. Van 2 tot half drie scheen het gevaar te luwen. Na half drie werd het erger en het stond toen al vast, dat een vierde plank nodig was. Zulk tjj w nimmer te voren geregistreerd. Eer het drie uur w; werd de noodklok geluid, hetgeen voor hoog water geen tientallen jaren was voorgekomen. Tevoren reden al zoveel vrachtwagens ïn het dorp rond. dat menigeen het bed al uit was. Bij het geluid van de klok stroomden honderden mensen naar de haven. 1 wind was gegroeid tot orkaankracht. Het water sloeg met donderend geweld tegen de woningen op de haven, waai" nog zo goed als alle bewoners aanwezig waren. Toch begonnen de eersten te evacuor :n, ook uit Suzanneweg. Na nog twee uur vloeien was de situatie zó dreigend, dat deskundigen toen overtuigd waren van een catastrophe... Een eindeloos lijkend nachtelijk uur Men zat immers niet alleen met de bescherming op de haven voor Suzan- naweg, Langestraat en Oostelijke Achterweg bij het zg. Tonhuis. Men zat misschien nog meer in angst over de buitendijken. Op de haven stond er zo'n water massa, dat de toestand met die orkaan hopeloos ging worden. Onmenselijk werk werd verzet. Zou het toch nog lukken met vijf kwartier vloeien? Nam de stijging toch weer iets af? Het was tien minuten voor 4, toen de ramp zich voltrok. Met man en macht was men nog aan het werk, toen er water door de bescherming voor de Lange straat begon te borrelen. En vrijwel onmiddellijk na dat borrelen klonken de noodkreten als waarschuwing: „Berg je mensen, daar komt het water!" Het kwam niet. Nee, het barstte los in een waterval van een niet te be schrijven omvang. En met een geweld, dat voor de daar wonenden elk bom bardement te boven moet zijn gegaan. De door de orkanische wind voortge stuwde watermassa brak zich in een zondvloed baan over de Langestraat. Naar later bleek, onmiddellijk achter de bescherming een gat slaande van ruim 3 meter diep en alles wat op .-.aar baan kwam meedogenloos ver brijzelend, verscheurend, meesleurend; wegslingerend een vrachtwagen en e?n stuk beton van het oude gemeen tehuis. En dan is daar het grote wonder ge schied, een wonder, waarover men nimmer uitgepraat zal komen, waar van men nimmer een verklaring zal hunnen geven. De mensen, die er een seconde tevoren nog aan het werk waren, die daar op dat laatste ogen blik nog stonden te kijken of zich in de gangen of bij de ramen bevonden, ja zelfs die ene vrouw, die daar builen de vloedgolf over zich kreeg, zijn naar later bleek allen bewaard ge bleven. Dit is het groote wonder van de doorbraak in de Langestraat even voor vier uur in de noodlottige nacht \an Zondag 1 Februari 1953 Ruim een uur stroomde de water massa met een niet te beschrijven ge weld het dorp binnen en spaarde alleen nog de hoogste gedeelten en in de huize.i de mensen: biddend zuch tend, wachtend, tellend, kijkend, sjou wend, meest op zolders, in kleine of grote slaapkamertjes, zonder licht of met lampje of kaarsje. Bij wie heeft een enkel levensuur ooit langer ge duurd, dan de tijd van 4 tot 5 van die rampnacht? Er was intussen al meer gebeurd. Op de haven stond tegenover het Shell-filiaal de grote losinstallatie van de suikerfabriek Dinteloord. Dit ge vaarte sloeg na de breuk aan de Langestraat, dwars door dat filiaal, het naburige huis meesleurend. De mensen hadden zich daar tevoren weggespoed naar de Molendijk. Nie mand is ook daar omgekomen. De dijken. Men wist nog niets van de buiten dijken. Men wist niet, dat de zeedijk voorbij de Kleine Nol was doorge broken en de kruin was weggeslagen. Men wist ook niet, dat een kilometer verder een nog ernstiger breuk in de buitendijk was ontstaan, die de boer derijen in de polder me,t bewoners en vee in een toestand verplaatste, die zich niet beschrijven laat. Toen de dag aanbrak zijn er red dingspogingen met succes uitgevoerd, die vele andere heldenfeiten over treffen. Met geen mogelijkheid kan Oud-hoofdredacteur vrijgesproken AMSTERDAM. De rechtbank heeft de oud-hoofdredacteur J. M. G. van De Telegraaf vrijgesproken. Tegen hem was terzake van een onder zijn verantwoordelijkheid verschenen voor een daarin genoemd beledigend geacht bericht van 3 November 1951. vijftig gulden boete subsidiair 10 da gen hechtenis geëist. In het bericht had gestaan, dat in verband met een uit de bezettingstijd daterende moordzaak in Laren (N.H.) de oud-rechercheur van politie, de 64-jarige A. P. J. C. uit Bussum door de politie was gearresteerd en ver hoord. In werkelijkheid is deze als ge tuige gehoord tijdens het onderzoek. De oud-politieman achtte zich aange tast in zijn eer en goede naam en had een klacht ingediend. men de krachtsinspanning van tien tallen St. Annalanders op die Zondag weergeven. Het stormde nog steeds, al was het dan wel wat minder en er kwam opnieuw een hoge vloed. We weten het niet, hoe het mogelijk is ge weest, dat deze vloed op de haven kon worden tegengehouden. Zonder enige onderbreking heeft men als paarden gewerkt, onder leiding van een aantal goede aannemers van wa terbouwkundige werken. Die Zondag zijn er van de lager ge- Redding van longontsteking (Van één onzer redacteuren). "s-HERTOGENBOSCH, 5 Februari. Waar wij ook reizen, met trein, trant of bus, overal in ons land zijn de ge sprekken tussen de reizigers vol van het gebeurde. Hoe Zuidwestelykcr wij komen, hoe stiller die gesprekken worden. De hiaten tussen de woorden zijn het meeslzeggend. Nu zijn wij in 's-Hertogcnbosch: een stad, die zich opmaakte om carnaval te vieren, maar die nu aan niets anders meer denkt dan aan de honderden evacuc's, die zjj binnen haar vesten Jierbergt. Ver uit de meesten zijn afkomstig van Overflakkee. Wij troffen hen in de Bossche Veemarkthallen, waar hun namen door het Rode Kruis worden genoteerd, opdat familieleden, die elders vertoeven, zo gauw mogelijk op de hoogte van hun redding kunnen worden gebracht. Talloze vrijwilligers staan met goede gaven klaar, alsmede met een over stelpende hartelijkheid, die onzegbaar onzegbaar veel leed vergoedt. Bin nen enkele uren worden nu de nieuw- aangekomenen bij particulieren onder gebracht. Behalve onlvangstcenlrum. zijn de Veemarkthallen ook opslagplaats van dekens: duizenden dekens, men zou denken méér dan voldoende, maar, aldus een zegsman, wij verwachten nog heel veel rillende mensen, voor wie deze dekens redding van long ontsteking zullen betekenen: die de kens komen harder te pas dan brood. Momentcel zijn in Den Bosch ruim 3000 vluchtelingen bij particulieren ondergebracht, onder wie veel kinde ren, die hun vader of moeder in het woedende water zagen omkomen Deze kinderen kunnen niet eens meer schreien. Als ooit het woord „ver wezen" ons iets te zeggen kan hebben, legen delen mensen weggetrokken, temeer omdat enkele binnendijken in een zeer kritiek stadium verkeerden. Maandag 2 Februari kon een stevige bescherming op de haven worden aan gebracht .en werd de breuk in de Suzannapolderdijk gedicht. Toen wer den de laatste in nood verkerende mensen van boerderijen of woningen uit de polders gehaald. Gelukkig minderde de wind en werd Noordelijker. Er kwam weer hoop in de harten, een hoop, die de volgende dag groter werd met het voor ons be grip toen windstille weer. Het was de dag waarop de eerste bergingswerk- dan is dit wel thans bij hel aanschou wen van deze kinderen. Met een ouwelijke trek om de mond zitten zij in de stilste hoekjes, waar liefdevolle mensen zich tevergeefs over hen ont fermen. Tevergeefs, want de mist van herinneringsbeelden, waarin zij leven, is niet met troostwoorden te door breken. Heel triest, maar tevens onvergete lijk door de innerlijke kracht, die er ons uit tegemoet straalde, was onze ontmoeting met de twaalf kind^ten uit één gezin uit Ooltgensplaat, hier in Den Bosch ondergebracht. Ze hebben hun vader en moeder nog bij zich. En dit bezit is hun alles! Zij weten zich van al deze ongelukkigen de geluk kigsten. II-tunnel-bouw gaat verder AMSTERDAM, Tijdens een ten stadhuize te Amsterdam gehouden conferentie is aan burgemeester d'Ailly de vraag gesteld of het econo mische gevolg van de ramp, die ons land heeft getroffen, tevens inhoudt, dat de bouw van de IJ-tunnel mins tens enige jaren later zal beginnen. Mr d'Ailly gaf daarop ten antwoord, dat zulks z.i. zeker niet het geval zal zijn. Meer dan ooit is thans gebleken de noodzaak van snelle verbindingen, aldus de burgemeester. Brand in Belgische wapenfabriek LUIK.Een felle brand heeft ge woed in de Belgische wapenfabrieken te Herstal. Een brandweerman kwam door verstikking om het leven. De ma teriële schade wordt op enkele mil- lioenen francs geraamd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Pissarev blijft nog in arrest DEN HAAG. De rechtbank heeft de gevangenhouding van de Russische journalist Pissarev, verdacht van spionnage, wederom met dertig dagen verlengd. „DOMHOTEL" IS VERKOCHT UTRECHT. Naar wij vernemen, heeft de N.V. Hotelexploilatie Termi nus aangekocht het Domhotel op de Catharijnesingel. De voor dezer dagen aangekondigde veiling van het Dom hotel gaat derhalve niet door. De nieu we directeur, heeft de bedoeling nog dit jaar het hotel te moderniseren en het interieur te verbeteren. zaamheden werden aangepakt van mensen uit Stavenisse en de verdron ken dieren. Schade. Aangenomen kan thans worden, dat 70®/o van de woningen in St. Annaland meer of minder waterschade had den, dat een 100-tal woningen geheel zijn vernield of zodanig beschadigd, dat herstel zeer bezwaarlijk is, dat het aantal verloren stuks vee in de hon derden loopt en nog niet bij benade ring is te schatten, dat een tiental straten geheel of gedeeltelijk is ver nield en de buisraadschade in de honderdduizenden guldens loopt. MINISTER DULLES TE BONN AANGEKOMEN BONN. By zijn aankomst te Bonn verklaarde Dulles onder meer dat Europa slechts door middel van de Europese verdedigingsgemeenschap een vreedzame hereniging van de beide delen van Duitsland tot stand kan brengen. Dulles werd bij aankomst in Bonn o.m. begroet door bondskanselier Adenauer. Van gewoonlijk betrouwbare zijde te Londen is gezegd, dat Eden het Normale leven ligt vrijwel stil BREDA. Sinds de watersnoodramp is Breda van aanschijn veranderd. Heel de bevolking schijnt er zich op te hebben ingesteld de getroffenen, die de laatste dagen hier bij duizenden zijn aangekomen, zo hartelijk moge lijk welkom te heten. Geen moeite is te veel en geen zorg te groot om het hun naar dc zin te maken. Tientallen uitvoeringen zijn afge last. heel het normale openbare leven in de stad ligt vrijwel stil. Alles en alles is geconcentreerd om het vluch telingenprobleem, waar men dag en nacht mee bezig is. De eerste dagen werden vooral de kazernegebouwen in de stad voor het opnemen van vluchtelingen in gebruik genomen. Daarenboven laat zich ook de bevolking zelf niet onbetuigd. Dui zenden hebben evacuè's in hun huizen opgenomen, zonder te vragen naar rang of stand. „Kom binnen, wees welkom", was het parool en de totaal versufte mensen worden verwend met het beste van het beste. Een kledingactie liep dermate vlot (Van één onzer redacteuren). Onbegrijpelijk maar waar is, dat pr menselijke wezens bestaan, voor wie alleen de naam hyena goed is. Bij Dintclsas en Heiningen, vlak onder de Moerdijk, spraken wij met getroffe nen, wier huis niet alleen door de watersnood, maar ook door plunde raars geteisterd was. U kunt zich zo'n buis niet voorstellen. Binnen een paar ruïneuze muren drijft wat wrakhout van meubels rond. En tussen dit wrakhout in zijn „mensen" naar kost baarheden op roof uit geweest. Zij vonden er soms lijken en zijn dau zelfs niet voor lijkenschennis terug gedeinsd. In roeibootjes zijn ze de Dordtse Kil overgestoken, punterend van hoeve naar hoeve. Mag het verwondering wekken, dat onze mariniers en andere troepen, die bü hun rust noch duur kennende red dingspogingen een kameraad zagen omkomen. dat deze jongens zich aan een paar plunderaars, toen zij hen bezig aantroffen, hebben vergrepen? Ze zijn het water ingejaagd en omge komen als ongedierte. Ongedierte. Dat zijn ook de ontel bare ratten, die uit de grote rivieren in de polders zijn doorgedrongen. Deze beesten, die wel eens volksvijand nummer één werden genoemd, zijn onder de huidige omstandigheden wel de gevaarlijkste ziektenverwekkers. 's Nachts, terwijl het werk aan de dij ken voortschrijdt, schreeuwen zij luid keels boven alles uit. Het is een De massale evacuatie is in volle gang. Vluchtelingen die hier ïn het ruim van een schip zitten, worden naar veiliger oorden gebracht. Dulles duidelijk gemaakt heeft, dat Engeland zich niet kan verenigen met het verwerpen van de overeenkomst van Jalla, waarbij de Koerillen en Zuid-Sachalin aan de Sovjet-Unie werden geschonken. Eden zeide, dat Engeland het opzeggen door één on dertekenaar, als een definitieve opzeg ging an internationale verdragen zou beschouwen. van stapel, dat in één morgen de hele stad was afgestroopt. Tonnen goed zijn binnengekomen. Per auto worden de evacuè's naar hun nieuwe adres ge bracht. Zakenlieden van buiten de stad, die van deze actie boren, scha kelen zichzelf bereidwillig in, zelfs twee Amerikanen en een Fransman hebben een dag lang méegereden. Grote contingenten Amerikanen uit Duitsland en Fontainebleau hebben thans ook in Breda hun pied ÉL terre. Van hieruit worden zij naar de ver woeste gebieden gedirigeerd. De stra ten daveren van het motorgeronk der eindeloze stoeten materiaal, die op en af rijden naar de noodgebieden. Actie op actie wordt door de bevol king op touw gezet. Kinderen zamelen speelgoed in voor hun kameraadjes; tabak, sigaretten en shag stromen toe. Tragische tonelen. Honderden komen op het gemeente huis inlichtingen inwinnen naar ver miste huisgenoten. Tragische tonelen spelen zich hier soms af. Kerels als bomen staan handenwringend en met nauwelijks verborgen tranen hun ver driet te verwerken. Vrouwen zitten wezenloos op banken te staren naar luguber gehoor, dat vooral langs de Moerdijk wordt gehoord. Uit deze streek komen meer lugu bere verhalen van ooggetuigen. Golven als overtuimelende muren hebben binnendijks een kerkhof omgewoeld. Verscheidene doodkisten zijn boven gekomen. Een hele Zondag lang dre ven zij spookachtig schommelend langs de dijk. In Moerdijk stond in de nacht van Zaterdag op Zöndag ook een gekist lijk boven aarde. Het water kwam tot hal verwege de benedenverdieping, iets hoger dan de tafel, waarop de kist stond opgebaard. En steeds moest één der op de bovenverdieping rouwende familieleden naar beneden om, door het water wadend, de kist met het stoffelijk overseint der dierbare voor wegdrijven te behoeden. Al schrijvende bedenken wij: is 't goed deze getuigenverslagen hier te releveren? Is dit, ook al is het de waarheid, niet te verschrikkelijk? Na-, tuurlijk is dit té verschrikkelijk. Het zijn té visueel in de ziel gebrande beelden. Misschien trachten wij, voor ons zelf, ze op deze manier van .onze ziel af te schrijven. Maar het meeste blijft ongeschre ven, onafgeschreven en nooit af 1e schrijven. Zij, die dit persoonlijk hebben mee gemaakt, kunnen wij materieel onmo gelijk helpen, al doen wij vanzelf sprekend onze uiterste best. Laten wij, behalve in materiële zin. toch vooral met ons hart en onze ziel, met al ons religieus vermogen, bij hen zijn in hup geestelijke nood! Werkelijkheid veel erger, zegt de Prins DEN HAAG. De voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, Z. K. H. Prins Bernhard, heeft gisteravond via beide Hilversumse zenders een toe spraak gehouden en o.a. gezegd dat de werkelijkheid veel erger is dan iemand zich van te voren kan voor stellen. Slechts het visuele beeld toont deze catastrophe met haar ont stellende verwoesting. Deze nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest en wils kracht, aan moed en offervaardigheid. Hier moet geholpen worden en wel onmiddellijk. Eisenhower stort bezittingen in speciaal fonds SAN FRANCISCO. President Eisenhower heeft al zijn geldelijke be zittingen in een speciaal fonds gestort, dat door een administrateur wordt be heerd. De president ging hiertoe over om te voorkomen dat men hem zou kunnen verwijten zijn beslissingen te laten beïnvloeden door deze bezittin gen, aldus werd meegedeeld door kapi tein ter zee. Butcher, de adjudant van generaal Eisenhower tijdens de oorlog. Butcher verklaarde dat een deel van dit fonds bestaat uit de opbrengst van de verkoop van een oliebron, die. in dien de president de verkoop twee of drie weken had uitgesteld, meer zou hebben opgebracht. Mijnwerkersbond verboden in Saarland SAARBRüCKEN. De regering van Saarland heeft de ontbinding be volen van de mijnwerkersbond, die een onwettige politieke bedrijvigheid aan de dag zou leggen. Vele leiders en leden, aldus de regering, zijn lid van de communistische partij, die de bond als mantelorganisatie wil ge bruiken. Er zijn 42.000 mijnwerkers bij de bond aangesloten. Prins vloog boven noodgebieden DEN HAAG. Prins Bernhard heeft gisteren weer over de geteisterde ge bieden gevlogen. Nadat hij op het vliegveld Haamstede was geland, is hij overgestapt in een helicopter. Met dit toestel heeft de prins gedurende de gehele dag verscheidene zwaar getrof fen gemeenten bezocht, voornamelijk op Schouwen en Duiveland, Noord- Beveland en Zuid-Beveland. Persoon lijk heeft hij op vele plaatsen de evacuatie van de bevolking gadegesla gen. Z.K.H. prees in het bijzonder de moedige houding van de burgemees ters der getroffen plaatsen, met wie hij zich uitvoerig heeft onderhouden over de toestand der plaatsen en de te nemen maatregelen. Behalve over het werk van de Ne derlandse strijdkrachten, was de prins vol lof over het werk van de buiten landse militairen. het sinistere telefoontoestel, waaruit het nieuws moet komen, waarop zij vol spanning wachten. Wat in Breda binnenkomt, wordt geregistreerd en zo snel mogelijk doorgezonden. Men volgt het systeem zoveel mogelijk dorp bij dorp te laten. Zij worden verspreid over de dorpen van Noord-Brabant, die al even gast vrij zijn. In de Koninklijke Militaire Acade mie zijn momenteel nog ruim 30Ü evacuè's ondergebracht. Zij hebben hier een prima tehuis met alle acco- modatie, die zij zich denken kunnen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2