ass NIEUWE APELDOORNSE Reddingswerk is vrijwel voltooid 25.000 mensen geëvacueerd Informaties over Apeldoorn adopteert zwaar getroffen Kruiningen Aantal slachtoffers tot dusver: 1352 Tienduizenden zandzakken voor herstel van dijken Rampenfonds: ll1/2 millioen No. 16288 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. ffl I 1 I ti-öf I I S Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G C. Wegener regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 1—5 regels M 9 1 11% XL. I 9 Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr 8, 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. j m M J JD 9 Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 Rijksregeling oorlogsslachtoffers '40-'45 van toepassing op evacué's (Van onze speciale verslaggever.) Voor de mensen uit het rampgebied, die geëvacueerd worden, is in werking getreden de rijksregeling oorlogsslachtoffers '40-'45. Dat was de bijzondere mededeling, die wij vandaag in hotel ^De Draak" in Bergen op Zoom kon den optekenen uit de mond van mr F. J. van Thiel, minister voor Maat schappelijke zorg en prof. Zijlstra, onze minister van Economische Zaken. Zij maakten een oriëntatiereis door het rampgebied en bezochten St Philips- land, Rilland Bath en Krabbendijke. Het laatste dorpje, op Zuid-Beveland, gaf juist deze dag bevel aan 3500 van de inwoners om te evacueren. Slechts de mannen mochten blijven. Schade minstens half milliard Minister Zijl3tra verklaarde nog niet bij benadering te kunnen schatten hoe groot de materiële schade van deze ramp zal zijn. Hrj was over tuigd, dat het eerder genoemde be drag van een half milliard te laag is. Een speciale taak voor het mi nisterie van Elonomische Zaken is nog niet aan de orde gekomen. Dat komt pas als het land weer. droog gevallen is en dan zullen in de eer ste plaats Landbouw en Financiën aan bod komen. Voor zover het Industriële en han delsproblemen betreft, is het een zaak van Economische Zaken. Deze problemen zijn er nu al, omdat de ramp repercussies heeft voor onze export door het uitvallen van een deel van de veestapel. De zuivel- export had hierdoor te lrjden. Voor een juiste visie op de proble men. die zich voordoen, moeten we Met reeds eerder gebruikte parachutes heeft men dit droge stuk grond in Zierikzee afgebakend en aangewezen als droppingsplaats. Luchtfoto intussen in de gaten houden, dat de geleden verliezen een tweezijdig ka rakter hebben. Er is ten eerste een verlies aan nationaal vermogen en ten tweede een verlies door het tij delijk uitvallen der productie. Door eigen besparing of buitenlandse hulp kunnen we het verlies aan vermogen inhalen, het productieverlies zal in gelopen moeten worden met hard werken. Er zijn nog bepaalde maat regelen nodig om de enorme schok van deze ramp op te vangen. Wij bevinden ons nog geheel in de so ciale phase: bijstand en evacuatie. Nog geen overzicht. Over de sociale voorzieningen deed minister Van Thiel belangwekkende mededelingen. „Er is nog geen over- zicht van de evacuatie. Zo spoedig mogelijk moet hierin een globaal in zicht verkregen worden. Per 1 Fe bruari is voor de watersnoodslacht offers een rijksregeling oorlogs slachtoffers '40'45 in werking ge treden. Deze regeling garandeert de geëvacueerden via de gemeenten ten laste van het rijk geldelijke verzor ging waar ze ook verblijven. Op dit punt is een volledig overleg en een innige samenwerking met het Na tionaal Rampenfonds. ,,Er wordt dag en nacht op de de partementen gewerkt. Over enkele Botters uit Noord-Holland opereren in het Hellegat, het water ten Noorden van Overflakkee. Aan een kabel beves tigde rubbervlotten worden gebruikt voor het reddingswerk in ondiep wa ter. Uitsluitend bij het Rode Kruis 's-GRAVENHAGE. Informaties over geëvacueerden moeten uitsluitend worden ingewonnen bij het Nederland- sche Roode Kruis, Prinsengracht 27 te 's-Gravenhage. Hierdoor komt de mededeling te ver vallen, die een paar dagen geleden in een circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken over de registra tie van geëvacueerden verscheen, dat deze informaties ook te betrekken wa ren bij de rijksinspectie der bevol kingsregisters. Buitengewoon verlof voor militairen DEN HAAG. In aansluiting aan het bericht betreffende een buitenge woon verlof van vier dagen, dat t.z.t aan de militairen van marine, land- en luchtmacht, afkomstig uit het noodge- bied, zal kunnen worden verleend, wordt medegedeeld dat dit verlof al leen bestemd zal zijn voor personeel dat in Nederland werkelijke dienst verricht. dagen zullen we een overzicht heb ben van de evacuatie. Nu reeds kan worden nagegaan dat al 25.000 men sen in Brabant een onderdak gekre gen hebben. Burgemeester Des Tombe had ontmoeting tnet zijn ambtgenoot Burgemeester mr A. L. des Tombe heeft gisteren, vergezeld door de heer J. S. de Jong, commissaris van politie en de heer J. P. Wep- ster, inspecteur van politie, een bezoek gebracht aan het zwaar ge teisterde Kruiningen en de burge meester van deze plaats, de heer W. Vogelaar, medegedeeld, dat Apeldoorn Kruiningen heeft ge adopteerd. Burgemeester Vogelaar ontving zijn Apeldoornse ambtgenoot en diens metgezellen met bijzondere warmte en vertelde van hoe grote betekenis voor het moreel van de Kruiningse bevolking de via de radio ontvangen mededeling is ge weest, dat Apeldoorn de plaats zou adopteren. Kruiningen is ontzet tend getroffen, deelde de heer Vogelaar mede. Veel erger dan de radioberichten doen vermoeden. Het heeft geen 13 doden, doch zeker 50 a 60 en regelmatig spoe len nog lijken aan en worden om gekomenen uit de overstroomde huizen gehaald. Tien slachtoffers zijn reeds begraven en tien andere werden gisteren naar elders ver voerd. Tijdens het onderhoud, dat op een open stuk weg plaats vond daalde een helicopter neer en tot verrassing van de Apeldoorners stapte daar als bestuurder uit onze plaatsgenoot, de heer H Frangoïs. Er volgde een geani meerd gesprek, dat echter plotse ling moest worden afgebroken wegens het opkomen van de vloed Per amphibievaarluig verliet de Apeldoornse delegatie Kruiningen weer. Het door Apeldoorn geadopteer de Kruiningen was een plaats van 15.000 zielen. Er bevinden zich momenteel nog 150 inwoners, merendeels verblijf houdende op bovenverdiepingen. De reddingsactie in het door de stormvloed geteisterde gebied is thans overal vrijwel vol tooid. De vrees, dat de storm, die Dinsdagavond opstak, nieuwe ernstige rampen zou brengen, is gelukkig niet bewaarheid. Wel meldde Schouwen-Duiveland drie nieuwe dijkbreuken, by Noordgouwe, by Zonnemaire en by Brouwershaven, wel noopten noodmeldingen tot tijdelijke concentratie van het reddingswerk op Noord Gouwe, Oude en Nieuwe Tonge, doch er zijn geen berichten over nieuwe grote verliezen aan mensenlevens binnengekomen. Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt volgens een opgave in de afgelopen nacht thans 1352. De internationale luchtvloot, die de luchtbruggen van Valkenburg, Wcensdrecht en Gilze-Rijen naar het getroffen gebied in stand houdt, groeit voort durend. Zij bestond gisteren uit 220 toestellen, waar onder 25 helicopters. Drie Italiaanse militaire vlieg tuigen zyn onderweg om zich bij de vloot te voegen. Ook de armada van 2000 vaartuigen van allerlei aard blijft nog in actie. Bedreigde punten op Schou- wen-Duiveland en Goeree-Overflakkee werden ge ëvacueerd en op beide eilanden is thans nog slechts een gering deel van de bevolking gebleven. De hulpverlening verloopt thans, in tegenstelling tot de eerste dagen, toen alles op snelle impro visatie aankwam, georganiseerd. De tweede fase is nu duidelijk ingetreden, die van de afvoer van geëvacueerden naar de andere delen van Nederland. In de noodgebieden krijgt het leven weer een enigszins normaal aanzien en op Walcheren en Noord-Beveland zyn er weer geregelde busdiensten. Men kan nu ook zyn aandacht geven aan het be graven der doden. In Halsteren en Steenbergen waren Donderdag begrafenisdiensten. Hier en daar ziet men, als in oorlogstijd, geïmproviseerde graven. gehouden cn de toestand is bevre- Een stroom van vluchtelingen komt aan in dc opvangcentra aan dc rand van h?: noodgebied, in Schiedam, Rotterdam, Bcrgen-op-Zoom cn elders. Men heeft dc voorlopige indruk, dat het aantal dergenen, die buiten hun woonplaats moeten werden ondergebracht, de 50.000 niet zal overschrijden. Naarmate dc evacuatie voortschrijdt en de redders in contact kunnen komen met tevoren geïsoleerde plaatsen, krijgt men ook meer inzicht in de verschrik kingen, die dc nacht van de 1ste Februari heeft gebracht. Op vele punten is men druk bezig met het versterken van bedreigde punten in dc waterkeringen. Hier cn daar is zelfs het herstel van dijken reeds begonnen. Ook daarbij vervullen de vloten te water en in de lucht een belangrijke taak: tienduizenden zandzakken worden uitgeworpen of aangevoerd. Grote troepen- contingenten werken met koortsachtige haast aan de dijkversterking. Intussen heeft de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir Maris, dc mc- lijiiff geuit. dat. het herstel van de waterkering op Schouwen-Duiveland wellicht de moeilijkste taak van het gehele herstel zal blijken te zijn. De bevolking van die eilanden zal niet terug kunnen keren, alvorens die waterkering in haar ge heel hersteld is cn zo zeide hij, „Wy mogen ons gelukkig pryzen als dat voor de volgende winter het geval zal zyn". Over de volgende gebieden zijn nog situatie-berichten binnengekomen: Voornc-Putten: Een bij Heenvliet dreigende dijkbreuk kon tot dusverre worden voorkomen. De dijk langs het Voornse kanaal heeft, versterkt door tienduizenden zandzakken de storm doorstaan. Gocree-Overflakkee: Nieuwe Tonge meldde dat men de toestand in de hand had, doch de militaire autoriteiten gaven bevel tot onmiddellijke ontrui ming van Nieuwe en Oude Tonge. Schouwen-Duiveland: staat voor ne gentiende blank. Dijkbreuken bij Noordgouwe, bij Zonnemaire en Ooste lijk van Brouwershaven. Zierikzee: heeft zware schade gele den. Gehele huizenrijen zijn wegge vaagd. De stad wordt ontruimd op een bewakingskern na. Noord-Bevcland: staat voor dë helft blank. Zuid-Bcvcland: staat voor een acht ste onder water. Nadat bij krabben dijke de toestand kritiek was gewor den. zijn alle vrouwen, kinderen en ouden van dagen geëvacueerd. Tholen: staat voor een derde onder, St. Philipsland: geheel. Het land van Heusden en Altena: Hier zag men de storm met zorg tege moet, doch de waterkeringen hebben digend. Bruinisse wordt vandaag geëvacu eerd. Van de 800 mensen, die er van de oorspronkelijke 2400 in de gemeente Bruinisse en Zijpe nog over zijn, gaan er 300 weg, de vrouwen, ouderen en kinderen. Vijfhonderd mensen houdt de burge meester. Zij zijn ondergebracht in een paar huizen op de dijk en op de zol der van het gemeentehuis, dat nog voor een deel droog staat. Zij zullen de werkers zijn die de binnendijk van de polder zullen herstellen. H.M, de Koningin betuigt dank LONDEN, 5 Febr. Koningin Eliza beth van Engeland heeft van Koningin Juliana het volgende telegram ont vangen: „Het Nederlandse volk en ik zelf zijn er diep door geroerd dat Britse eenhe den ons te hulp zijn gekomen op een ogenblik dat in uw land zelf door ver schrikkelijke overstromingen zulke zware verwoestingen zijn aangericht." Koningin Elizabeth heeft deze bood schap beantwoord. Koningin Juliana heeft ook aan de hoofden van andere staten, die Neder land hulp geboden hebben, dankbetui gingen doen toekomen. DEN HAAG. Z.K.H. Prins Bernhard heeft voor de radio medege deeld, dat het Nationaal Rampenfonds tot heden toe een bedrag van ruim 11.500.000 gulden heeft geboekt. Hierbij zijn alle bijdragen inbegrepen. De toegezegde bedragen zijn in dit cijfer nog niet verwerkt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1