Kleine kinderen worden groot PB Ito DB StlBE PTT deelt mede, Arbeidskrachten geteisterde gebieden FIGI Mishandeling van zijn echtgenote De duizendste bezocht Sola-Fabriek r chobbejakken ZEISTER NIEUWSBODE Maandagavond bracht de Utrecht se Rederijkerskamer Dr Willem Rooyaards het drie-bedrijvige blijspel „Kleine kinderen worden groot" van Noel Langley in Bosóhlust voor het voetlicht. Alvorens het doek vanéén ging, trad de heer Mekkes naar voren om in plaats van de heer Truyens, die wegens drukke bezigheden verhin derd was, een enkel woord tot de schaars opgekomen bezoekers te richten. Het was oorspronkelijk de bedoeling, dat het batig saldo van deze avond ten goede zou komen aan de vv Zeist in verband met het te vieren lustrum. Na de nationale ramp werd besloten de .baten te storten in de kas van het rampen fonds. De directie van Boschlust heeft de zaal en alle 'benodigdheden gratis ter beschikking gesteld, ter wijl de firma Winkelman de pro gramma's gratis verstrekte. Verder werden slechts de allernoodzakelijk ste onkosten in rekening gebracht. De 'heer Mekkes betreurde het dat er niet meer toeschouwers aanwezig waren. Hij drong tenslotte aan op een sterke financiële steun aan hen, die door de ramp getroffen zijn. Daarna was het woord aan de le den van „Dr Royaards". In het echt Engelse blijspel gaat het om een enigszins buitenissige familie, waarvan de moeder nog al tijd het middelpunt vormt van haar volwassen wordende en zijnde kin deren, met wie zij heel wat te stel len heeft. Deze moeder, Essie, werd zuiver aangevoeld en vertolkt door Miep Engelberts. Slechts één opmerking: zij was te jong gegrimeerd. Ook Gerard van der Valk speelde met flair de schoonzoon Dougall Pitohford. Sophie de Richemont-Klots had niet de minste moeite een kordate verpleegster voor te stellen. Een sta tige huisknecht, waarvan Rein Luyckx het geijkte type maakte, ontbrak ook in dit Engels blijspel niet. Jan Spaarkogel gaf een ver dienstelijke creatie van Clifford Ma- gill. Hij vermij de 't echter voortaan bijna bij voortduring met naar de grondgeslagen blik te acteren. Lien Groenemeier beeldde de geëxalteer de Ricky, leerlinge van de toneel school, prima uit, terwijl Ans Spaar- kogel-Brandwijk de figuur van Jane goed begrijpend.' een vermoeide, matte jonge vrouw op de planken zette. Wolter Kamphuis liet als Ro land Wayne een koddige, maar niet overdreven typering 'zien. Henk Mekkes was in zijn optreden werke lijk een medicus. De regisseur Jaap Engelberts, zeer zeker ter zake kundig, 'had wat meer Ralph Hollander wordt vervangen. Tot haar spijt ziet de directie van Figi zich genoodzaakt mede te de len,_dat de violist Ralph Hollander, die 'op Vrijdag 20 Februari a.s. al hier zou optreden, door omstandig heden zijn tournee in Europa heeft moeten afzeggen. Zij prijst zich echter gelukkig, dat zij voor hem een plaatsvervanger gevonden heeft, wiens komst naar Zeist alle muziekliefhebbers zeker over deze teleurstelling heen zal helpen. De vermaarde'Nederlandse violist Herman Krebbers, concertmeester van-het Residentie Orkest en in bin nen- en buitenland solist van grote reputatie, is namelijk bereid gevon den-om zijn Amerikaanse collega te vervangen. Op Vrijdag 20 Februari a.s. zal het vierde concert van deze serie gege ven worden door Herman Krebbers, viool, aan de vleugel begeleid door Marinus Flipse, piano. Het programma zal o.m. vermel den: een sonate van Mozart, voorts van Beethoven diens eerste viool sonate (met de prachtige variaties), de sonate van Debussy en een vir-. tuoos werk van Saint Saëns. Austerlitz Geslaagd winterconcert „Erica" Vrijdagavond j.l. gaf het fanfare corps „Erica" uit Austerlitz haar eerste winterconcert in het vereni gingsgebouw. Erica is op de goede weg. Dit bleek ook weer j.l. Vrijdag toen een met zorg samengesteld programma ten gehore werd ge bracht. Met de pittige mars „Mit klingendem Spiel" van Th. Fürter werd dit concert geopend. De vol gende twee muziekwerken „Siesser Sindracht", kwartet van J. Wasser man en Aria uit „Die Zauberflöte" van Mozart, bariton met pianobege leiding door Corrie van Essen, ver wierven evenals de niet genoemde muzieknummers veel bijval. Na de pauze werd door de Toneel vereniging „Artis Amora" uit Drie bergen-Rij senburg opgevoerd het blijspel in één bedrijf „Arme Rij ken". De heer W. v. Vugt, welke de regie had, kan zeer tevreden zijn over de medewerkenden in deze één- acter. Voor de aanvang van het concert heette de voorzitter van Erica, de heer M. van Essen, de vele aanwe zigen hartelijk welkom en wel in het "bijzonder mej. A. de Beaufort als beschermvrouwe. Huis aan huiscollecte Bij de huis aan huiscollecte in de randgemeente AusteTlitz is naar ons werd medegedeeld een bedrag van ruim elfhonderd gulden ingezameld. In dit bedrag zijn niet inbegrep-n de bedragen welke per giro nog worden overgemaakt. Voorwaar een mooi succes voor de kleine randge meente. élan in het spel en wat meer strak heid in de regie kunnen brengen. Een heftig gesprek b.v. wordt niet met de handen in de broekzakken, gevoerd. Afgezien van enkele détails, is mijn totaalindruk zeer gunstig. De voorstelling van een behoorlijk spe lend semble, waarvan de uitsteken de uitspraak opviel, werd door het publiek naar waarde geschat. M. dat de postverbindingen met de eilanden Beijerland, Rozenburg, Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland en Noord-Beveland nog geheel verbroken zijn en dat met de overige getroffen gebieden het postverkeer aan grote vertraging onderhevig is. Het uiterst mogelijke worden gedaan om de verbroken verbindingen weer te herstellen, waarbij van iedere zich voordoende gelegenheid wordt gebruik gemaakt. Zo ging de post van Bergen op Zoom met een vissersboot naar Ier- seke en vandaar per fiets naar Krui- ningen. Post uit Holland heeft via België over Breskens Walcheren bereikt. De Directeur-Generaal der PTT 'heeft gistermiddag met zijn staf de toestand van de PTT-verbindingen en de te nemen maatregelen tot het onderhouden en het herstel ervan besproken. Daar de situatie nog zeer onover zichtelijk is en slechts een aantal in cidentele gegevens beschikbaar zijn, is het niet mogelijk strakke richtlij nen voor de PTT-dienst uit te vaar digen. We PTT-autoriteiten in den lande zullen naar bevind van zaken han delen. De postdienst zal gaan werken van uit een aantal goed bereikbare knooppunten in of bij de geteisterde gebieden, waarbij het van de toe stand zal afhangen of van voer- of vaartuigen gebruik zal worden ge maakt. Alle PTT-kantoren en stations in de getroffen of bedreigde gebieden zullen dag en nacht geopend zijn. Het PTT-personeel krygt de uit drukkelijke opdracht óm ter be schikking te blijven van de eigen dienst. Het zal zich uit eigener bewe ging niet mogen aansluiten bij ac ties van hulpverlening buiten de PTT. De excursie-groepleiders Omdat de Sola-fabriek Dinsdag a.s. niet voor bezichtiging beschik baar is zullen volgende week alleen op Woensdag en Donderdag excur sies worden gehouden. Voor belanghebbenden geven wij hiferondef op, wie van ohs felad de groepen zullen vergezellen als groepsleiders. Voor inlichtingen etc. wende men zich tot de.leider. Woensdagmorgen 11 Februari: H. v. d. Heuvel: Woensdagmiddag 11 Februari: L. I. v. d. Linden. Donderdag 12 Februari: W. van Eek Jr. Wij delen onze lezers nog mede, dat de deelnemers voor de morgen- groepen om uiterlijk 10 uur bij de Sola-fabriek worden verwacht en dat de middagexcursies aanvangen om 2 uur. Daar de spontane aanbieding van arbeidskrachten voor hulpverlening in de geteisterde gebieden tot nu toe via verschillende adressen verliep, is het wenselijk gebleken thans een definitieve regeling hiervoor te tref fen. Het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt in dit ver band mede, dat arbeiders uit de om geving van de geteisterde gebieden zich kunnen aanmelden bij de ar- beidsbureau's. Door deze gedragslijn wordt het mogelijk een centraal overzicht te verkrijgen van het aan bod van arbeidskrachten voor de ge teisterde gebieden, zodat zij, indien nödig, naar die plaatsen gezonden kunnen worden, waar hulp noodza kelijk is. De arbeidsbureau's dienen aan het Rijksarbeidsbureau te 's-Gravenhage (toestel 312 of 324) op te geven, over welke categorieën en aantallen ar beiders zij voor dit doel kunnen be schikken. De namen en adressen van deze personen zullen door de ar beidsbureau's worden genoteerd. De gemeentebesturen in de geteis terde gebieden worden verzocht hun behoefte aan arbeidskrachten zo no- vanaf heden elke dag v«m 10-12 uur en van 5-6 uur Journaal-voorstelling der overstromingsramp Polygoon-reportage TOEGANGSPRIJS 50 ct. waarvan 20 ct. wordt afgedragen aan het ram penfonds. »I<» dig kenbaar te maken bij het Mini sterie van Binnenlandse Zaken, dat hierover in contact staat met het Rij ksarbeidsbureau. Ter voorziening in de plaatselijke behoefte aan arbeidskrachten bui ten de geteisterde gebieden, b.v. voor de verzorging van geëvacueerd vee, dient men zich als gewoonlijk te wenden tot het arbeidsbureau ter plaatse. De aandacht wordt er op gevestigd dat de huidige vraag naar extra ar beidskrachten voor de geteisterde gebieden voorlopig nog geen groter aanbod van werkkrachten nodig maakt. Een ieder, die werk heeft, blijve aan het werk. Vrijwillige arbeidskrachten uit de verder van de geteisterde gebieden gelegen delen van het land zijn voorshands nog niet onmiddellijk nodig. Ophalen van huisvuil Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de wijze, waarop de ingezetenen medewerken aan het ophalen van het huisvuil, te wensen overlaat. Het is de bedoeling, dat het huisvuil tweemaal per week wordt medege geven. Geeft men het, zoals dikwijls gebeurt, slechts eenmaal per week mee, dan is daarvan het gevolg, dat het personeel de ene keer het werk niet af kan en de andere keer geen voldoende taak heeft. In verband hiermede wordt de in gezetenen dringend verzocht het huisvuil tweemaal per week mede te geven. CONTACTAVOND OLYMPIA UITGESTELD Het bestuur van de Zeister Vol leybalvereniging Olympia deelt de leden en introducé's mede dat de contactavond van 7 Februari tot na der te bepalen datum its uitgesteld. Mevrouw Kok de gelukkige Dondermorgen heeft de excursieleider van de Zeister Nieuwsbode de lezeres, die als duizendste inschreef voor deelname aan de eerste excursie naar de Sola-fabriek, in de excursiezaal van de fabriek mogen verwelkomen. Nadat de excursie was gehouden overhandigde onze excursieleider aan het directielid van de Sola, de heer J. Groot, de enveloppe, waarin zich het nummer bevond, dat op de toegangskaart van de duizendste inschrijfster was vermeld. Dit bleek nummer 40 te zijn. Mevrouw Kok, Prins Aléxanderweg 21, Zeist, bleek de gelukkige. Uit handen van de heer Groot mocht mevrouw De Kok een fraai zilveren roomstel in ontvangst nemen; een prijs, waarmede de geluk kige dame zich zeer verrast gevoelde. Wij kunnen thans mededelen, dat in totaal 1270 lezeressen en lezers van ons blad de Sola-fabriek zullen gaan bekijken. Een kwade 'dronk was de oorzaak van het gebeurde, dat zich op 5 No vember jl. afspeelde in de woning van een Zeister ingezetene, de 39- jarige J. L. De man kwam thuis met een flink stuk in de kraag en kreeg hierover ruzie met zijn echt genote. Op zeker moment pakte hij een stoel en sloeg in haar richting onder de bedreiging: „Ik zal je dood slaan!" Gelukkig voor de vrouw kwam het niet zover, doch zij kreeg toch een aantal slagen en stompen te incasseren alvorens L. tot bedaren was gekomen. Ter zitting van de Utrechtse Rechtbank, waar de verdachte zich Dinsdag terzake van deze mishande ling moest verantwoorden, wist hij zich van de bedreiging niet veel meer te herinneren. Wel gaf hij toe zijn vrouw te hebben geslagen, eveneens dat hij dronken was thuis gekomen. Het over hem uitgebrachte rap port schetste de verdachte als iemand, die moeilijk te kennen valt en zich nog wel eens aan drank te buiten gaat; de psychiater adviseer de toezicht van de Reclassering. Hiermede rekening houdend, eiste de Officier van Justitie tien maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toe zicht van de Reclassering alsmede van een psychiater. Mr Kousenmaker, de raadsman van verdachte, wees op de moeilijke Afgelast of uitgesteld De directie van Boschlust ver zoekt ons mede te delen dat zijn af gelast: Vrijdagavond: toneel Arti et Ami- citiae. Maandag: feestavond Mater Ama- bilisschool; feestavond Gero. Dinsdag: Spréken de Schrijvers. Woensdag: feestavond Saestum. Zondag 15 Febr.: St. Caecilia. Dinsdag: Politiesportvereniging. omstandigheden waarin zijn cliënt tijdens zijn dienst bij de luchtmacht in In'donesië had verkeerd en hoe hij als reactie hierop aan het drin ken was geslagen; pleiter verzocht de zo spoe'dig mogelijke in vrijheid stelling van L. Op 17 Februari a.s. zal de Recht bank, uitspraak doen. Medische dienst Groep Medisch Gezelschap Voor de groep Medisch Gezel schap wordt de Zondagsdienst waar genomen door de arts H. B. Meer- dink, Panweg 62, tel. 5003, en dr ir K. L. de Vries, arts, Utr.weg 105, tel. 2631. Andere artsen Mevr. F. P. van Ittersum-Vos, arts, H. v. Lyndenlaan 8, tel. 4689, neemt artsen Moerdijk, Kortlandt, Walra ven, Karssen, Olivier en mevr. C. K. Gorter-Veerkamp. Tandartsen Tandarts G. J. Baars, Slotlaan 23. tel. 2070, neemt a.s. Zondag de dienst waar. Apotheken Vanaf Zaterdagmiddag 6 uur neemt de apotheek G. Oldeman, le Dorpsstraat 13, tel. 2577, de Zondags dienst waar en gedurende de géhele volgende week de avond- en nacht dienst. Buurtschappen Voor de buurtschappen Den Dol- der, Soesterberg en Huis ter Helde wordt a.s. Zondag de dienst waarge nomen door de arts W. F. van de Helm, Prins Alexanderweg 82, tel. K 3403-574. R.K. Middenstanders hielden jaarvergadering De leden van de RK Middenstands ver. „St. Ansfrides" kwamen Maan dagavond in „Het Wapen van Zeist" bijeen voor het houden van de jaar vergadering.' De voorzitter, de heer J. Smul ders, was verhinderd, zodat de heer H. J. Smit de bijeenkomst leidde. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd en onder dank aanvaard. De bestuurs verkiezing nam met veel tijd in be slag omdat de aftredende leden J. Smulders en F. v. d. Pavoort bij ac clamatie werden herkozen. EHBO voor dieren Op de laatstgehouden vergadering van de afd. Zeist van de Ned. Ver. van Dierenbescherming werd ean vraag gesteld betreffende het verle nen van eerste hulp aan dieren, die langs de weg een ongeval overkomt. De bedoeling is, dat bij voldoende deelname een cursus hiervoor gege- zal worden uitgaande van het be stuur der vereniging, en dat na af loop hiervan een verbanddoos be schikbaar wordt gesteld. Tot nog toe gaven zich voor deze cursus een te gering aantal personen op om in de zen te kunnen voortvaren, waarom een 'beroep wordt gedaan op de in onze gemeente wonende dieren vrienden zich voor deze cursus te willen opgeven bij de secretaresse mevrouw Van Rugge, 2e Dorpsstraat 30, Zeist of telef. 3611. S door C. BAARDMAN k._ Plotseling vaart een hevige angst in zijn denken.... waar is de zeeman? Heeft hij niets gehoord of zou....? Verder durft hij niet te denken; hij vreest het ergste. Heeft hij geen zwarte zwanen van het ijs zien op vliegen, wat van oudsher een voor teken geweest is van rampen en on heilen? Voorzichtig strijkt hij de bankbil jetten glad en aarzelend bergt hij ze op in één der al den van het ka binet. Hij combineert de zwarte zwanen met het verschrikkelijke van wat hem nog te wachten staat en dat maakt hem weifelend. Even overweegt hij rooie Piet te gaan wekken, om samen mogelijke ver schrikking tegemoet te treden. Gijs- je die altijd bij voorkeur alleen ope reert, heeft nu behoefte aan de na bijheid van een mens met wie hij praten kan. Lang duurt zijn aarze ling niet, spottend bemoedigt hij zichzelf: „Ben jij nou Gijsje de Otter of ben je een oud wijf dat bang is voor het geritsel van een muis?" Na tuurlijk is hij Gijsje de Otter en geen zwarte zwanen zullen hem weerhouden van zijn, plicht te doen. Resoluut stapt hij naar de slaap kamer van de zeeman en daar vindt hij wat hij gevreesd heeft. Op de vloer ligt, bewegingloos, de zeeman en rond zijn hoofd is het zeil rood. „Bloed!", constateert Gijsje en haastig doch eerbiedig knielt hij bij het lichaam neer. In ontelbare ge vechten heeft hij wonden zien toe brengen en deskundig beziet hij het gekwetste hoofd. En weer fluit hij tussen de tanden een eigenaardig sissend geluid, waarmee hij altijd zijn verwondering of afkeuring pleegt te uiten. „Met een zwaar ijzeren voorwerp," mompelt hij en zijtn ogen zoeken het moordtuig. Als hij niet ontdekt waarmee de slag kan zijn toege bracht buigt hij zich weer over het roerloze lichaam; van de wond heeft •hij genoeg gezien, zijn vingers tasten naar de hart- en polsslag. „Dood!" is zijn eerste conclusie, maar na een nader onderzoek be gint hij weer te twijfelen. Het li chaam van de zeeman voelt nog warm aan en de spieren zijn niet verstijfd, maar als er leven is, moet de dokter zo snel mogelijk gehaald worden. Aan burenhulp denkt Gijsje niet, hij draaft, hólt naar de dokter, in stille nacht weerkaatsen de hui zen hard en hol het geluid van zijn haastige voetstappen. Het geluid rolt achter hem aan, maar nu is Gijsje niet schuw, hij beeft niets te ver bergen, hij zou het, willen uit schreeuwen; „Moord... moord!" Een moord en een inbraak; geen enkele overlevering der schobbe jakken verhaalt van zulk een gru wel in hun buurt. Gijsje is er kapot van, maar na die zwarte zwanen was zoiets te verwachten. Het kwaad van de wereld is nu doorgedrongen tot in hun buurt en hij heeft een bang gevoel alsof het einde dei- schobbejakken nu nabij is. De nacht? versterkt alle geluiden en als Gijsje een ruk geeft aan de nachtbei van het doktershuis is het alsof tien noodklokken kleppen over het ongeluk dat de schobbejakken getroffen heeft. De zeeman is im mers een schobbejak, geen ogenblik twijfelt Gijsje daaraan. „Wat is er?" vraagt door een deur traliewerk heen de dokter. „Moord, dokter! De zeeman is doodgeslagen," antwoordt Gijsje. „Moord... doodslag....?" „Ja dokter, kom gauw mee, mis schien is hij niet helemaal dood." „Ben jij het, Gijsje?" vraagt de dokter. „Ja... ik ben Gijsje met de vijftien koters.... kom mee dokter... kom gauw mee!" Terwijl de dokter zich kleedt, staat Gijsje te trappelen van ongeduld en hoorbaar zucht hij van opluchting als de arts gereed is om mee te gaan. Bereidwillig draagt Gijsje de tas met instrumenten en in zijn haast is hij steeds de dokter een halve pas vooruit, draven durft hij niet, want nog nooit heeft hij deftige mensen zien hollen en Gijsje weet hoe hij zich te gedragen heeft, al loopt hij zich te verbijten over de trage gang van de dokter. Eindelijk zijn zij dan toch bij het huis van de zeeman en kan Gijsje de dokter bij het slachtoffer van de lage streek brengen. „Hij leeft nog, maar onmiddellijke opname in het ziekenhuis is nood zakelijk," oordeelt de dokter na het onderzoek van het roerloze lichaam. De geestelijk adviseur, pastoor B. F. Overmaat, kon 35 leden instal leren, hetgeen toch wel wijst op de bloei van de vereniging. Pastoor Overmaat noemde dit dan ook een verheugend feit en spoorde de nieuw geïnstalleerden aan een trouw lid van de organisatie te zijn en de 'ver gaderingen regelmatig te bezoeken. Mededeling werd gedaan dat dit jaar de Centrale raadsvergadering in Zeist gehouden zal worden en wel op 28 en 29 April a.s. Natuurlijk is de organisatie in handen gelegd van de afdeling Zeist. Een commissie bestaande uit de heren N. Greeven, L. v. d, Krogt, P. Ruys en H. J. Smit kreeg de taak op gedragen te zorgen dat de afgevaar digden die deze Centrale raadsver gadering 'bijwonen, een goede ont vangst bereid wordt. Jaarvergadering VVD De afdeling Zeist van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie hield Maandag 2 Februari j.l. haar jaarlijkse ledenvergadering. Het voornaamste punt van de agenda was het samenstellen van de candi- datenlijst voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen. Deze lijst werd als volgt samengesteld: 1. De hr jhr mr F. F. Hooft-Graafland; 2. de heer H. E. van Tellingen; 3. mevr. H. Houtman-Bos; 4. dhr ir H. van Heijst; 5. dhr J. Schoehuizen; 6. me vrouw E. Veder-Smit; 7. dhr E. Bos; 8. dhr P. Noome; 9. dhr ir D. J. Heuff; 10. dhr W. Warman; 11. dhr J. Snelleman; 12. dhr G. W. Slot houwer. Bovendien werd ter vergadering een comité gevormd, waaraan opge geven kan worden of en voor hoe veel evacué's woonruimte beschik baar is. Ter vergemakkelijking van de inzamelingsactie kan aan de le den van het comité, ook na de grote inzameling, opgave worden gedaan van beschikbare kleding enz. Genoemd comité bestaat uit de leden: mevr. H. A. Mijnlieff-Post, Amersfoortseweg 25, Huis ter Heide, telef. K 3403-314; mevr. M. Noome- den Boer, Homeruslaan 55A, Zeist, telef. 5397; de heer J. G. Houtman, Kroostweg 202, Zeist, telef. 3855. WAARDEZENDINGEN OOSTENRIJK Van 1 Maart a.s. af zal het weer mogelijk zijn in het verkeer met Oostenrijk brieven met aangegeven waarde te verzenden. Het maximum-bedrag der aange geven waarde is vastgesteld op 9000,bij verzending per land mail en op 6250,bij verzending per luchtpost. LEON FLEISHER KOMT IN BOSCHLUST Op 20 Februari a.s. zal de beken de pianist Leon Fleisher een recital geven in de concertzaal van Bosch lust, Nadere bijzonderheden volgen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2