Vluchtelingen komen nog steeds binnen Verlieslijsten j Sociale Verzorging, een zachte Kleding- en dekkingactie groot succes H.M. de Koningin bezocht het Slot Richtsnoer voor de evacué's in Zeist en omgeving hand in tijd van oorlog Laus Deo behield haar reputatie 3e jaargang - No. 15 Vrijdag 6 Febr. 1953 ZEISTER NIEUWSBODE HOOFDREDACTEUR. H. J. KOSTER REDACTIE-ADRES: JAGERLAAN 20 Telef. 2887, b.g.g. 2004 Abonnementsprijs 1.25 per kwartaal VERSCHIJNT MAANDAG EN VRIJDAG Uitgave: STICHTING ZEISTER NIEUWSBODE - Giro 575400 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: DRUKKERIJ WINKELMAN - ZEIST Algemeen Nieuwsblad voor: Zeist, Austerlitz, Huls ter Heide, Bosch en Duin, Den Dol der, Soesterberg, Bunnik, Odijk, Werkhoven en Driebergen Adm.: Jager laan 20 - Zeist - Telef. 2887 Advertentiën 15 ct p. mm regel [b.g.g. 2595 Familie- of Verenigingsberichten 12 ct. p. mm Rubriek Straaljagers Tot 15 woorden 90 ct. Ieder woord meer 6 ct. Br. onder no.: 20 ct extra Nog steeds komen groepen vluchtelingen op het Slot aan. Dag en nacht houdt men daar de wacht om de evacué's te kunnen ontvangen wanneer zij aankomen. Gisteren waren het er in totaal ongeveer vier honderd die een toevlucht in Zeist hadden gezocht en gevonden. We mogen trots zijn op wat de organisatie hier in onze gemeente presteert. Nergens wordt de goede samenwerking verstoord en de zaken marcheren vlot. Niet eenmaal heeft men met de handen in het haar gezeten. Alle moeilijkheden heeft men het hoofd kunnen bieden en geen enkele maal heeft het evacuatie-apparaat gefaald. Waar de één geen uitkomst wist, kon de ander wel een oplossing geven en zo heeft men gezamenlijk ieder stuk werk tot een goed einde gebracht. Anderhal-ve meter hoog Ook de kleding- en dekkingactie is volkomen geslaagd. Bijna overal waar de schooljongens aanbelden had men een pakket met goederen gereed liggen. Het is nog niet goed mogelijk de hoeveelheid geschonken goederen te schatten, maar dat die enorm is bewijst wel het feit dat bijvoorbeeld in Boschlust, dat als één van de subdepóts fungeerde, de kleding in de foyer en in de bal ze ker anderhalve meter hoog opgesta peld lag. Een deel ervan was on bruikbaar, maar verreweg het mees te verkeerde in zeer goede staat. Er waren tzelfs pakketten welke waren voorzien van een lijst waarop de maten van de kleding stond ver meld, terwijl ook herencostuums ar riveerden compleet met hanger. Bij velen is de auto nog niet ge weest om een bijdrage af te halen en voorlopig zal dat ook wel niet gebeuren. De voorraad is thans zo groot dat het onzin zou zijn die nog weer uit te breiden. Van de collec tes zijn nog geen cijfers bekend. Maar wat we er over hoerden geeft veel moed. Een collectante had in één laan ruim achthonderd gulden ingezameld. Niel alleen groten helpen mee, ook kinderen geven wat zij missen kunnen. Gisterenmiddag kwamen een paar kleine jongens op het Slot. Meneer, we komen speelgoed afge ven, zei de oudste, een grote, uit puilende tas geklemd onder de arm. Thans heeft men in één der zalen van het Slot een voorraad aangelegd van kleren welke als eerste voor ziening worden uitgegeven. „Is dat allemaal voor mij?" De baby-afdeling welke eerst in de 'kelders onder het grote gebouw on dergebracht, is nu verhuisd naar een warme bovenzaal. Daar komen de moeders met hun baby's en kleuters binnen. Behulpzame handen nemen de peuters van hen over en terwijl moeder in een stoel bij de warme gaskachel bijkomt, wordt het kind op een tafel uitgekleed, gewassen en van nieuwe 'kleertjes voorzien. De oude kleertjes gaan in een doos, de gebruikte handdoek en een stuk zeep worden er bij gedaan en met een stevig stuk touw er om krijgt moeder het pakketje mee. Het eer ste begin van de nieuwe kleertjes is er weer. Aanstaande moeders komen er ook. En ze gaan overgelukkig weg met een volledige baby-uitzet inclusief een wieg. Opmerkelijk is dat de babies alle wel gewone koeienmelk willen drin ken, maar dat ze voor speciale merkkindervoeding uit flesjes de neus optrekken. Dat stadse spul lust een boerenkind blijkbaar niet. Daar voor moet je blijkbaar boven de Moerdijk geboren wezen. Een klein meisje dat ook nieuwe kleren had gekregen vroeg bijna angstig dat ze al dat moois weer zou moeten afstaan: Is dat allemaal voor mij? En toen het antwoord bevesti gend klonk leek het moeilijk te be denken dat er nog een gelukkiger mensenkind dan dit op de aarde was. Een andere kleuter zag nieuwe schoentjes staan. Toen zij meende niet te worden gezien glipte ze van de tafel en wurmde haar voetje in de veel te kleine schoen. Gelukkig kon ze aan eenzelfde schoenpaar van haar maat worden geholpen. Bij het zien van zoveel vreugd na zo ontzaglijk veel leed is het moei lijk de ontroering te bedwingen. Zonder ons op de borst te kloppen mogen we gerust zeggen dat in Zeist een goed werk wordt verricht, een werk dat een plicht is, maar daar om niet minder mooi. Koninklijke belangstelling Gistermiddag om omstreeks kwart over twee werden de werkers in het evacuatiecentrum in het Zeister Slot •verrast door een 'belangstellend be zoek van H.M. Koningin Juliana, die een rondreis maakte langs de centra Utredht, Amersfoort en Zeist. Vergezeld door de commissaris der Koningin van Utrecht, de .eer M. A. Reinalda, en enige andere autoriteiten, werd H.M. door de Zeister burgemeester rondgeleid langs de ontvangstzaal, de keukens, de administratieve afdeling en de ■geneeskundige controlekamer, welke rondreis iedere evacué maakt tussen aankomst en vertrek. Ook de baby- afdeling in de bovenzaal genoot de koninklijke belangstelling. Koningin Juliana prees de keurige en efficiën te inrichting van het geheel en van de baby-étage in het bijzonder. Persoonlijk was de hoge gast ge tuige van de inschrijving van enige Bulletin PADVINDERSHULPPLOEG IX DE XOODGEBIEDEN Wolf aartsdijk, 5 Febr. '53, 17 uur. Heden zijn aangekomen de Rijks- luchtvaartdient, technici en nood- dijkwerkers, welke allen van eten werden voorzien. Voorts wordt de voedselvoorziening voor 120 dijk werkers verzorgd, alsmede medische hulp verleend. Water wordt gedes infecteerd, zodat het weer drinkbaar is. De normale terugweg is afgeslo ten. Wij trachten over Ierseke of via Middelburg en België Zaterdag af te reizen. Onze bussen die niet op de piaats kunnen komen waar we ons nu bevinden, worden door de chauffeurs liftende en per boot op gehaald. Hopen a.s. Zaterdag in liet Slot te arriveren. OUBAAS KOSTER. SPECIALE WATERSNOOD POSTZEGEL Ten -bate van de getroffenen zal PTT op zeer korte termijn een spe ciale watersnoodzegel uitgeven in de frankeerwaarde van 10 cent, met een toeslag van eveneens 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede aan de slachtoffers Omtrent het tijdstip, waarop deze zegels, die nog gedrukt moeten wor den. verkrijgbaar zullen zijn, volgt nader bericht. vluchtelingen, met wie zij zien na derhand. in de ontvangstzaal, uit voerig onderhield. Zichtbaar bewo gen luisterde zij naar de belevenis sen zoals die haar door sommigen werden verteld. Een juist binnengekomen bus met •zieken, die later doorgestuurd werd. bezocht H.M. tot slot. Daarna reed zij af in de richting Baarn. De stroom vluchtelingen, die naar Zeist komen, duurt nog steeds voort. Gisteren en eergisteren zijn er weer enige honderden evacué's geboekt, uit Oude- en Nieuwe Tonge, Mióde1- harnis, Zierikzee en andere plaatsen. Twee van hen belandden i:i het noodziekenhuis'aan de Boulevard. Verder werden zij verdeeld over verschillende instellingen en parti culiere adressen. j Op ons bureau aan de Jagerlaan 20, liggen de eerste opgaven van de bij de ramp omgekomen persenen, ter inzage. Ook bij het secretariaat van het Poode Kru.s, Broederplein 19, lig gen de lijsten ter inzage. VEROOTMOEDIGING, GEBED EN OFFER De Generale Synode der Neder- iundse Hervormde Kerk, in overleg met vrijwel alle andere kerken, roept op tot bijzondere verootmoe diging. gebed en offer. Diensvolgens zullen alle a.s. Zon- aag a.s. in de Hervormde Kerken van Zeist te houden kerkdiensten een bijzonder karakter dragen. Gecollecteerd wordt voor het Na tionaal Rampenfonds. Op ongedwongen wijze onderhield H.M. Koningin Juliana zich gisteren middag met de vlucht' .ngen in het Slot De baby-afdeling is in een der bovenzalen van het Slot ondergebracht We verzoeken alle evacué's en ook alle Zeistenaren bij wie evacué's om raad vragen, goed kennis te ne men van onderstaande regeling. Het is namelijk absoluut nodig dat deze vaste lijn wordt gevolgd om de uitdèling van kleding goed en doelmatig te laten verlopen. Te vens is 'het van belang dat men bij Sociale Zaken in Zeist de namen en adressen en verdere gegevens kent van alle evacué's. Hoe dikwijls werd er in de voorbije dagen immers niet navraag gedaan door familieleden en vrienden naar de verblijfplaats van hun verwanten en bekenden uit de noodgebieden. En dan moet de gemeente Zeist een positief ant woord kunnen geven. Oc'k is het niet mogelijk voor de gemeente om aan gedupeerden fi nanciële hulp te bieden, in welke mate ook, als registratie van betrok kene en evt. zijn gezinsleden niet •heeft plaatsgehad. De vastgestelde regeling is als volgt: Elke evacué gaat naar 't Slot. Daar verstrekt hij de gegevens vanwaar hij komt, enz. Vervolgens verstrekt hij daar de gegevens van zijn om standigheden van thans. Tenslotte ontvangt hij daar opgave van zijn evacuatie-adres (tenzij hierin al reeds op andere wijze is voorzien) en kan hij op 't Slot de meest drin gende kleding ontvangen. Het copie-evacuatie-papier, dat de evacué op 't Slot ontvangt, moet zorgvuldig worden bewaard, want. deze copie-evacuatic-staat moet worden getoond aan alle instanties waartoe hij zich daarna in Zeist moet wenden voor a. financiële aangelegenheden; b. ter verkrijging van evt. nodig extra bed, deken, enz., van bril. ge hoorapparaat, enz. c. ter verkrijging van verdere kle ding. a) -voor financiële aangelegenheden wende men zich tot afd. Sociale Zaken. Deze is tot nader order gevestigd op 't Slot. b) voor Bedden en toebehoren kan ook uitsluitend afd. Sociale Za ken, voorlopig gevestigd op "t Slot, hulp bieden. c) voor Kleding-voorziening begeve men zich eveneens met de copie- evaeuatie-staat. naar één van de navolgende uitdeling-depóts: (ge opend voor afgifte van 912 en van 1417 uur). Gebouw Calvijn. Bergweg hoek Joubertlaan, t.o. Voorheuvel). Gebouw Schaerweyde, J. P. Heye- laan (hoek van Reenenweg). Gebouw St. Josef, Hortensialaan. De daar aanwezige dames ver strekken de nodige kleding en hel pen bij het uitzoeken en passen. Ten bewijze dat afgifte heeft plaatsgehad wordt de copie-evacuatie-staat afge stempeld. Heeft een evacué naderhand voor zich of één van zijn gezinsleden nog meer nodig dan begeve de betrok kene zich steeds tot hetzelfde uit- delings-depót als waar hij eerst ge weest is. Indien het gewenste daar niet meer aanwezig zou zijn dan verwijst men de evacué daar naar een ander depót. (Men lette op berichten in de plaatselijke bladen waarin evt. op heffing van depóts of vervanging wordt 'bekendgemaakt t.z.t.). Dus, indien een evacué zich tot nu toe, om wat voor reden ook, nog niet op 't Slot heeft doen inschrijven, is het zaak dat hij dit thans nog on verwijld doet omdat hij anders zich zelf en de zijnen zou duperen en het werk van de commissies onnodig moeilijk maakt. De Evacuatie- en Kleding- commissies van het Hulp comité Zeist. Als ons land ooit onverhoopt in een oorlog betrokken zou worden, zal de Dienst Sociale Verzorging moeten antwoorden op het geroep om een zachte hand, die het schrijnende leed kan verzachten. Niet minder dan 27.000 mannen en vrouwen, maar vooral vrouwen want dit werk ver eist een vrouwenhand zullen dan klaar moeten staan om hun getrof fen medemensen te helpen. Er wordt veel van deze dienst verwacht: zij zal moeten zorgen voor geestelijke bijstand aan slachtoffers, voor het onderdak brengen van daklozen; zij zal noodkleding, dekking en voedsel moeten verschaffen en een zekerheid brengende informatie-bron moeten zijn voor ongeruste burgers. Eén sectie van de Dienst Sociale Verzorging, waarbij alleen mannen dienst doen, zorgt voorts voor het identificeren en begraven van do den. Het verlenen van geestelijke bijstand, onmiddellijk na een aan val, behoort tot de taak van de plaat selijke geestelijkheid. Voor elke plaats zal daartoe met de geestelijk heid een regeling worden getroffen. Voor de vluchtelingen en daklozen zorgen de wijkverzamelposten van de dienst. Deze posten die in iedere wijk zullen worden opgericht, kun nen een eerste onderdak en de hoogst nodige hulp verschaffen. Zo nodig zullen de daklozen vandaar naar één aan de rand der stad gele gen opvangcentrum worden geleid. De Dienst verstrekt daar voedsel en kleding. Degenen, die niet naar huis kunnen terugkeren, worden door de evacuatiedienst verder geholpen. Als een bombardement de gas-, elec- triciteit- en watervoorziening heeft uitgeschakeld, zal de Dienst Sociale Verzorging voedsel uitreiken. Zij verzorgt ook de voeding van het overige BB-personeel op de plaats van decamp. Een belangrijke zorg is verder nog het verschaffen van in lichtingen omtrent zoekgeraakte personen, verloren eigendommen e.d. Daartoe zal plaatselijk een in formatiebureau worden voorbereid. Dienstneming bij de Dienst So ciale Verzorging zal tot gevolg heb ben. d,3,t m«r. in fi.H var. oorlog dik wijls geconfronteerd zal wórden met Boekenweek 28 FEBRUARI—7 MAART De traditionele Boekenweek zal dit jaar gehouden worden in de eer ste week van Maart. Deze ene week van het jaar wordt het boek, waaraan wij allen zo on noemelijk veel te danken hebben, meer dan ooit in het centrum van onze belangstelling geplaatst. Alom versieren de boekverkopers hun winkels, organiseren lezingen etc. En wanneer U iets bij hen koop* ter waarde van minstens 3.90 ge ven ze U nog een boekje cadeau ook. Dit jaar wordt het een bundel korte verhalen, verzameld door An- thonie Donker. Wanneer U de schrijvers van deze verhalen raadt, kunt U prachtige boekprijzen win nen. Ook de jeugd wordt niet vergeten. Door Clara Eggink werd een dicht bundel samengesteld, getiteld „De Muze en de Seizoenen" en geïl lustreerd door Janny Dalenoord. Deze is verkrijgbaar in vrijwel iede re boekhandel a 0.75. Voor de kleintjes worden gratis kleurplaten ter beschikking gesteld. Zij, die de mooist gekleurde platen insturen, krijgen een boek cadeau. Lezing Het was voor het bestuur van de Chr. Oratoriumver. „Laus Deo' niet gemakkelijk een beslissing te nemen over het wel of niet door laten gaan van de uitvoering op Woensdag j.l. Overwegende echter dat het een muziekcompositie 'betrof met een gewijde strekking werd besloten het oratorium „Samson" toch uit te voe ren. Gelukkig, zouden wij haast zeg gen. want nu waren we in de gele genheid kennis te maken met een niet zo vaak uitgevoerd werk van Handel dat echter toch tot één van de voortreffelijkste werken van de grote oratoriacomponist mag gere kend worden. Het werk heeft een fel dramatisch •karakter en juist door de grote te genstellingen heeft het zijn eigen bekoring. Onder de rustige leiding van Dick Zijistra heeft Laus Deo een zeer goede uitvoering verzorgd, al had ik liefst wat meer contrastering tussen de verschillende onderdelen ge hoord. Handels Samson is echter een werk dat de moeite waard is om na ernstige studie nogmaals op te voe ren. Nu kon men toch aan sommige gedeelten merken dat men met moeite de technische moeilijkheden de baas 'bleef. We denken daarbij b.v. aan enkele koren in het derde •gedeelte. Er waren te weinig mooie scha keringen, men zong te vlak, zodat de fijne nuance verloren ging. Van het koor konden ons de allen en bassen het meest bekoren. De so pranen en de tenoren zongen te sterk en een verschil tussen p en f konden we slechts zelden beluiste ren. Uitgezonderd het statige koor der Israëlieten: „Hör, Jacob's Gott"', dat een prachtige vertolking kreeg. Watty Krap heeft met haar warme stem weer voor ontroerende mo menten gezorgd. Prachtig was zij o.a. in de aria „O hör mein Fleh'n" en in het derde deel bij: „Ihr Schne Israels klaget nun". Mea Naberman kwam eerst in het derde deel op grote hoogte. Over de tenorsolist zullen de me ningen zeer zeker uiteenlopen. Wie- be Drayer heeft nu eenmaal een apart timbre in zijn stem. Hij zong zijn partij echter zeer gevoelvol. Ook Guus Hoekman vertolkte weer een pracht baspartij. Johan Men- dels. die we ook het vorig jaar in enkele kleine partijen hoorde, :s vooruit gegaan. Hij slaagde er ech ter slechts een enkele maai in, wat meer gevoel in zijn stem te leggen. Gerrit van Dam moest Valentyn Schoonderbeek vervangen wat hij op keurige wijze deed. Bij het USO moesten we weer en kele slordigheden constateren, die toch eigenlijk bij zo'n geroutineerd gezelschap niet moesten voorkomen. Het geheel was echter een uitvoe ring die zeer zeker geslaagd ge noemd mag worden. Uit piëteit voor de bij de grote ramp gevallen slachtoffers vond aan het einde geen huldiging plaats en werd er niet geapplaudisseerd. L. het verdriet en de ellende van an deren. Als dit vooruitzicht U zou weerhouden om U voor.deze dienst te melden, omdat U denkt aan uw eigen zorgen genoeg te hebben, be denkt dan, dat U, door een bewijs van naastenliefde en burgerzin te leveren, meewerkt aan het doen verdwijnen van een ondeugd, die steeds tot oorlog heeft geleid: har teloosheid en egoïsme. RIJDENDE TENTOONSTELLING BB A.s. Dinsdag om 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds is de rijdende tentoonstelling der BB op de Donke- relaan naast Gustaaf Adolffabriek voor het publiek geopend. AVWWVWyVWWWWWA f y Ds G. van Veldhuizen en J W. van Iependaal J gaat wegens omstandigheden S niet door N.V. Algem. Boekhandel F. VAN BROEK Bericht voor evacué's Geëvacueerden, die oiiderdak heb ben gevonden zonder hulp van offi ciële instanties en niet zijn geregi streerd moeten zich alsnog ten spoe digste voor registratie melden in het Slot. Bij niet-aanmelding kan n.l. geen financiële hulp worden verleend. Personen, die geen financiële hulp nodig 'hebben moeten zieh tóch laten registreren in verband met centrale registratie van geëvacueerden. Wanneer evacué's na registratie van adres veranderen, moeten zij dit op- ge\ien bij de afdeling bevolking, ge meentehuis. GRATIS BIJBELS VOOR GEËVACUEERDEN Het Nederlandsch Bijbelgenoot schap besloot aan geëvacueerden voor zover zij niet in het bezit van een Bijbel zijn gratis een Bijbel beschikbaar te stellen. Een aanvraagformulier daartoe is verkrijgbaar bij de Bibliothecaris van de afdeling Zeist van het NBG, de heer K. Scharten, Oirschotlaan 11. BRANDWEEREENHEDEN AFGELOST Hedenmiddag om 2 uur vertrokken 3 bussen met aflossing van het Po litiebureau naar 's-Gravendeel, waar sinds Woensdag 11 brandweer-een heden een polder droogmalen waar in het water 1 m hoog staat. Ieder uur valt het water 1 centimeter. Als de polder droog is zullen 3 a 400 huizen weer in gebruik kunnen wor den genomen. GIFTEN EN GAVEN VAN VELE ZIJDEN Het personeel van de NBM heeft besloten een dag betaald verlof af te staan. De directie zal het totaal bedrag verdubbelen. Personeel en directie van de fir ma Van Hoogstraten heeft een be drag van 1 100 bijeen gebracht. De firma Duetz stelt 10 van de verkoop ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds. Het personeel van de fa May en Co stelt de gehele reiskas beschik baar. De onderlinge kaartclub Cafétaria heeft spontaan 50 afgedragen voor het Nationaal Rampenfonds. In Boschlust staan de kellners by de uitgang met een collectebus in de hand. Wanneer een dag tevoren wordt gewaarschuwd, zal ~de direc tie zorgen voor warme maaltijden voor vijf- a zeshonderd mensen. BERICHT Wij delen mede dat ons instiruut a.s. Zondag gesloten is, wegens de algemene ro;d- toestand. Dansinstituut Ries Gadellaa

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1