Tocht naar Hellevoetsluis om nooit te vergeten Tweede verlieslijst Roode Kruis Zwijgende, vermoeide mensen ÜTRECHTSCH NIEUWSBLAD Vrijdag 6 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 237 Pagina 9 Roode Kruisauto's priemen door de nacht: brengen we naar Leidschendam Moreel van de ploeg voortreffelijk Van een verslaggever) Hellevoetsluis, 5 Febr. „Eindelijk zullen we in actie komen," zei één van de Roode Kruismannen uit Utrecht in de speciaal gecharterde auto bus mij, toen we door het nachtelijk duister, terwijl re gen en sneeuw de voorruit van de bus meedogenloos geselden, naar de plaats van hulpverle ning reden. „Van Zondag af zijn we in het ge weer geweest, afwachtend of men eindelijk onze hulp kon gebruiken. En nu is dan toch het ogenblik geko men. Het doel van de tocht die de mannen van de Utrechtse colonne van het Rode Kruis ondernemen is voorlopig Rockanje op Voorne, maar niemand weet. welk werk hier ver zet moet worden. Men gist er een beetje naar en men veronderstelt, dat er ergens een noodhospitaal is, waar van de afgetobde personeelsbezetting afgelost moet worden. Ruim dertig man is de colonne sterk. Zij staat onder commando van do tweede luitenant W. S c h m i t z. Vóór het Rode Kruisgebouw in de Maliebaan te Utrecht heeft de voor zitter van het Rode Kruis. jhr. Alting von Geusau en dr. Herschel afscheid genomen van deze kerels, die huis en haard hebben verlaten om hulp te verlenen aan hen die zo nameloos veel leed geleden hebben. Het moreel van de ploeg is voor treffelijk. Zij hunkeren er naar hun werk te gaan doen, een taak. die ont bering met zich meebrengt, maar wat betekent dat alles in vergelijking met de stakkers die beroofd van have en goed ontvangen zullen worden. Zij hebben het leven er afgebracht dat is dan ook het enige verblijdende. In middels priemt de colonne auto's bestaande uit een radiowagen, een materïeelauto van de A.T.O.. de auto bus en nog een Rode Kruiswagen door de duisternis. Om kwart over zes zijn we uit Utrecht vertrokken in de richting Rotterdam en in de Maas stad wordt bij de A.T.O. garage en herstelplaats nog benzine bijgetankt. We weten niet of we straks voldoen de brandstoffen kunnen laden. Op de •reis naar Rotterdam zijn de weers omstandigheden al bijzonder slecht. Onze motor-ordonnans, een knaap die voor geen kleintje vervaard is, moet de strijd tegen de felle wind, de strie mende hagel, sneeuw en regen opge ven. Zijn motor wordt in de mate riaalwagen geladen en hij zelf zoekt een plaatsje in de bus bij de man- Schappen. De eerste sporen Later op de avond bereiken we dan het bedreigde gebied. Bij Spijkenisse zien we de eerste sporen van de wa tersnood: dijkwerkers bezig met het vullen van de zandzakken. De diepe zwarte duisternis wordt verdrongen door de felle, blauwachtige stralen van de militaire zoeklichten die de bedreigde dijk verlichten. Daarach ter klotst het woelige, door de krach tige wind opgezweepte water. Ook aan de horizon zien we de schijnsels van vele zoeklichten. Overal is men paraat, om de bedreigde punten te versterken. Langs kronkelende dijken en over stroomde gebieden trekken we be hoedzaam voorwaarts. Bij Geervliet zien we op de weg lichten van tien tallen autobussen en auto's. Het is een onafzienbare rij; alle wagens rijden in de richting Rotterdam. Het zijn evacué's, afkomstig van Goeree en Overflakkee, die via Hellevoetsluis worden afgevoerd naar veiliger oor den. Tegen half elf in de avond zijn we in Rockanje op het eiland Voorne, dat gelukkig weinig heeft geleden. Alleen Hellevoetsluis en omgeving hebben Zondag onder water gestaan maar de vijand is hier teruggetrok ken. Niettemin blijft de toestand op Voorne zeer critiek. De dijk langs het Voomse kanaal verkeert in ernstig gevaar en men vreest dat de verster king van zandzakken niet voldoende zal zijn om de enorme druk van het water te weerstaan. Naar Hellevoetsluis Opdanks het late uur is het ge meentehuis van Rockanje niet ver laten. Kantooruren kent men niet meer op de raadhuizen in de bedreig de gebiedenDaar in Rockanje krijgen we de opdracht naar Helle voetsluis te rijden, omdat men daar de hulp van verse krachten bij de af voer van evacuées best kan gebrui ken. In Hellevoetsluit aan 't nu woe lige Haringvliet heeft onze comman dant, tweede luitenant Schmitz een kort gesprek met de burgemeester en als de luitenant zich later bij ons voegt staat zijn gezicht strak. „Man nen, zegt hij, wij blijven hier. De toe stand is hier ernstig, maar er is hier volop werk voor ons. We kunnen hier helpen zoveel het in ons vermo gen ligt." De mededeling van de comman dant wordt met geestdrift ontvangen. De jongens van het Roode Kruis uit Utrecht kunnen nu laten zien, wat ze waard zijn. «Dan gaan we nu zien, dat we iets warms te drinken krijgen in de cantine en dan zullen we zien, dat we kwartier krijgen". Daar is reeds voor gezorgd zegt de comman dant. Dat „iets warms"' drinken we in het „Casino" in Hellevoetsluis. Het „Casino" is in normale omstandighe den een café met toneelzaal, maar nu heerst er een onbeschrijfelijke wanorde. Ofschoon het reeds twee uur in de nacht is, is het een komen en gaan van doodvermoeide, bemod- derde mensen. Sommi£en zitten rond de roodgloeiende kachel. Anderen lig gen zo maar op de vloer. Doodmoe zijn dc dijkwerkers neergevallen en ze zijn volkomen immuun voor het rumoer dat er hier heerst. Dc radio op het buffet van het café schalt zij'n mededelingen door de ruimte. Er zijn mannen die een extra hartverster king nemen. Op het biljart dat buitengebruik is, liggen naar schatting wel honderd vijftig broden opgestapeld. In de ach terzaal liggen stapels ondergoed voor mannen, vrouwen en kinderen en in diezelfde achterzaal staat een Rotter damse dame, die reeds in de duizen den koppen soep heeft geserveerd aan de werkers van de bedreigde dijken en allen die bezig zijn, om de nood te lenigen. De gloeiende soep smaakt voortref felijk en een verkleumd mens knapt er in een minimum van tijd door op. Met onze bus rijden we naar het aangewezen nachtkwartier in Nieuw Helvoet, een verwarmde garage. Maar als we daar aankomen blijkt de zaak reeds bezet te zijn. Een slape rige man opent een deur en zegt, dat alles vol is. Maar reeds komt de eerste boot met evacué's van Goeree en Over flakkee binnen. Het zijn zwygende, vermoeide mensen. Mannen, vrou wen en kinderen. Dc bagage is niet omvangrijk. Sommigen hebben niets kunnen redden, anderen hebben slechts wat kleren in veiligheid kun nen brengen. En het zijn stille ver drietige mensen, die in onze bus stappen om naar hun voorlopige be stemming te worden gevoerd. Dat is de Haagse Dierentuin. Maar als we daar aankomen, komt iemand van dc Evacuatiedienst in de bus met de vraag: „Is er iemand, die hier in den Haag bij familie of ken. nissen wil of kan worden onderge bracht Er is niemand die op deze vraag reageert en dan zegt de man „Goed, dan gaan jullie naar Leid schendam. Dat is een plattelands gemeente. waar jullie je beter thuis zullen gevoelen dan in de grote stad". De bus zet zich in beweging: be stemming Leidschendam, waar wij onze evacue's afzetten. WEK DE GAL IN UW LEVER OP D zult 'b morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL.L.ETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen, sast Carter's Leverpilletjea. Gisteravond gaf de Toneelgroep „Phoenix" in de Stadsschouwburg een opvoering van het blijspel „De Hertogin van Saragossa". Op de foto (staande) v.l.n.r. Bessie Woudenberg (markiezin de Saumonville). P. EI- bersen (Martial de Saumonville), Freek v. Zijl (Paul de RavinelPhi lip v. Kleef maarschalk de Ravinel), Trudi v. Heusden PrunelleWim v. Malsen (Bourguignon). Zittend (v. l.n.r.) Loeki Heil (de Hertogin van Saragossa). Mies v. Malsen Cécile de Saumonville) en Flip Heil (markies Satumin de Saumonville). Het stuk speelt in 't jaar 1810. (foto U. N. - v. d. Werf) Zittend slapen Dan maar weer terug naar de autobus om te trachten daar te sla pen. Maar zittend slapen valt niet mee. De wind giert buiten en door de sponningen van de ramen tocht het in niet geringe mate. Maar des ondanks zijn er mannen die tóch kunnen slapen. Wanneer de wagen plotseling optrekt schrikt er één naast me wakker en zegt: „Wat ge beurt er?" „We gaan een eindje rijden," ant woord ik in een poging om grappig te zijn. Het blijkt echter, dat de com mandant er op uit is geweest een nieuw nachtverblijf te zoeken. Hy is daarin geslaagd en we spoeden ons naar de pastorie van de Hervormde kerk in Nieuw Helvoet. Het is daar koud, de kachel is uit, de kolenkit is leeg, maar de koster heeft het licht opgedraaid. Een aantal Roode Kruis mannen trekt er op uit, waarheen, dat weet niemand. Maar ofschoon het drie uur in de nacht is keren ze nog geen tien minuten later terug, gebukt onder een aantal balen geperst stro, dat in een ommezien over de vloer is uitge spreid en kort daarop liggen de sol daten van het Roode Kruis in diepe rust Maar het is nog volslagen donker als er weer leven in de brouwerij is. En het is nog geen acht uur in de morgen, als luitenant Schmitz met'en kele medewerkers en uw verslagge ver al in conferentie zijn met de bur gemeester van Hellevoetsluis, jhr T. A. J. van Eysinga. Er wordt gesproken over de taak van de colonne en over de toestand op Voorne, die volgens de burgemeester critiek is. Slechts een versterking van een rij zandzakken houdt het water in bedwang. In over leg met de burgemeester zal de colon ne haar bivak opslaan op het Marine etablissement vlak by het tramsta tion. De taak van de colonne zal zijn de afvoer van evacué's die van Dirks- land op Goeree en Overflakkee in Hellevoetsluis zullen arriveren, te re gelen. Er staat een stoomtram met lo comotief gereed. Deze laatste dient alleen voor verwarming van de wa gons, waar de evacué's tijdelijk kun nen worden ondergebracht. Het trans port van de evacué's geschiedt met autobussen. Boot komt binnen Er is een speciale reden, dat de colonne bij het tramstation gaat bi vakkeren. In de eerste plaats arri veren hier dc schepen met evacué's. in de tweede plaats is het er het hoogste punt van Hellevoetsluis en ten derde is men hier dicht bij de schepen van de Marine. Mocht er dus iets met de dijk gebeuren, dan kan het personeel van de colonne op de schepen worden onderge bracht, om dan het eventuele red dingswerk voort te zetten. Men wil hierdoor voorkomen dat de redders vluchtelingen gaan worden. Na deze besprekingen met de bur gemeester gaat de colonne aan het wrlc. Met rappe handen zullen op het zandlerrein achter het tramsta tion twee tenten met brancards worden opgeslagen. Het Ncderlandschc Roode Kruis heeft thans ook de tweede verlies lijst uitgegeven. Volledige garantie voor de betrouwbaarheid kan het Roode Kruis niet geven. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. ABBENBROEK. Geïdentificeerd: Leen Marion, Haasdijk 165. 's-GRAVENPOLDER. Lflk gebor gen: echtgenote van Comelis van Weelen in 's-Gravenpolder. HALSTEREN. Slachtoffers* ge. identificeerd en geborgen: Cornelia M. Castelein, echtgenote van Adria. nus F. de Krom, geb. 4101911 te Alkemade. Laatste adres: Tho- lensew. B316; Adriana M. v. Eeke- len, geb. 671933 tc Halsteren, laatste adres: B327; Antonius A. J. Hoetelmans, geb. 2101938 te Halsteren, laatste adres: B 334; Cornelis van Osta, geb. 2410 1868 te Halsteren, echtgenoot van Maria E. Stoffels, laatste adres: B338; Helena van Schilt, geb. 79 1896 te Steenbergen en Kruisland echtgenote van Gerardus van de Koek, laatste adres: A 128: Maria H. Schijvenaars, geb. 13121926 te Dinteloord en Prinsland. echtge note van Hendricus M. van Tillo, laatste adres: A 139; Anna H. M. van Tillo, geb. 29—6—1949 te Hal steren, laatste adres: A 139; Anto nius Laanen, geb. 16—91899 te Dinteloord, echtgenoot van Petro- nella M. Stoffels, laatste adres: B313; Cornelius H. J. M. Laanen, geb. 29—6—1937 te Halsteren laatste adres: B313: Bernard L. M. Roks, geb. 1861952 te Halste ren, laatste adres: B326; Cornelis H. S. van Meer, geb. 1481951 te Halsteren, laatste adres: B 337; Petronella E. D. van Meer, geb. 1571951 te Halsteren, laatste adres: B337: Johannes J. dc Krom, geb. 351951 te Halsteren, laat ste adres: B. 316. HELLEVOETSLUIS. Geïdentifi ceerd: Herman Schryver, Oostkade 22; mej. N. Schrijver, Oostkade 22; S. Bakker, Oostkade 6; mej. E. Sponse- lee-Finke. Opsomerlaan 20; mevr. 1 Corn. Vader-De Pijper, Opsomer laan 6. KORTGENE. Alle slachtoffers ge ïdentificeerd en geborgen. Pieter A. de Looff. geb. 31-8-83 te Wissekerke, landarbeider, laatste adres: Toren- dijk 88. Kortgene; Jacomina C. Schrier, geb. 26-1-07 te Kortgene, laatste adres: Torendijk 45; Adriana Verhulst, geb. 24-3-96, echtgenote van Jan Verburg, laatste adres: To rendijk 41; Hendrik van Vliet. geb. 21-1-92 te Harmeien (U.), laatste adres: Torendijk 115; Cornelia Bolen, geb. 18-8-22 te Cats, echtgenote van Marinus Fijsse, laatste adres: Kortge ne, Torendijk 57; Hendrika A. Kra mer, dochter van Marinus Kramer en Joh. W. Wolfe, geb. 20*8-1952 te Kort gene, laatste adres: Torendijk 113; Gerretje van Vliet, geb. 23-11-1905 te Utrecht, laatste adres: Torendijk 115; Jan Boer, geb. 10-6-1948 te Leersum, zoon van Bart Boer (overl.) en Liena Gijtenbeek. laatste adres: Torendijk 109; Lena Koster, geb. 13-6-99 te Wis sekerke, wed. van Jan Gillisse, laat ste adres: Ooststraat 5; Johannes M. Engelvaart. geb. 25-6-69 te St. Phi- lipsland, echtgenoot van Janna Koets, laatste adres: Ooststraat 16; Janna Koets, echtgenote van J. M. Engel vaart. geb. 16-3-73, laatste adres: Ooststraat 16; Adriaan Clement, geb. 13-9-12 te Kortgene. echtgenoot van Christiana Huyge. laatste adres: To rendijk 51; Christiana Huyge. geb. 28-1-13 te Colijnplaat, echtgenote van Adriaan Clement, laatste adres: To rendijk 51; Bastiana N. Clement geb. 16-1-47 te Kortgene, dochter van A. Clement en Ch. Huge, laatste adres: Torendijk 51; Wilhelmina S. Timmer man. geb. 20-11-49 te Ierseke. dochter van Marinus Timmerman en Fransina J. van Strien. laatste adres: Cats An- napolder 118; Jan F. Weijs, geb. 20-11. 1909 te Goes, laatste adres: Cats An- napolder 18; H. E. Weijs. geb. 7-3-45, dochter van Jan F. Weijs, laatste adres: Cats Annapolder 18. NIEUWERKERK: alle slachtoffers geïdentificeerd en geborgen: Adria na Krabbe, echgen. van Thomas de Bil. laatste adres: Polderweg a 351, Nieuwerkerk: Jan Lievense, 90 jaar Ooststraat. Nieuwerkerk; Toos Kats, echtgen van Eliza Kleemans; I. a.: Weststraat, Nieuwerkerk; Maria J. Raamsdonk, echtgen. van Izak C. v d. Male, 1. .a.: Poederweg a 37. Nieu werkerk. OUWERKERK: slachtoffer geïden tificeerd en geborgen: Helena Boo- ferd, echtgen. van Joost de Jong, a Heinekenstraat. Ouwerkerk. NIEUWE TONGE: geïdentificeer de slachtoffers: gezin W. Brugge- man te Battenoord; J. de Jong te Battenoord; Leni van Prooyen. Kor- tewegje; A. van Prooyen.' Zuiddijk; Mies en Francina Vreeswijk; Mari nus Verwey: Teun Koppenaal; Jac. Oosterling; L. Vis en 2 dochters: A. van Wezel: Wed A. Driessen; mej. J. Koote plus kleinkind, allen te Oos- tervoorgors: mej. R. Kransse en dochter Marie; 2 zoons van A Troost. 2 zoons van L. Appel; Jac Hoog moed, Dc laatse 5 om ge kamen in de Pal- landtpolder Kees Koert, de familie Van Balen, man vrouw, dochter en schoonzoon, genaamd Van der Sluis. STELLENDAM: 2 Hagenaars al daar overleden: H. Klaasen. geb. 17-7-1886; Klaasen-Zieck, geb. 21- 12-1887; wonende: Wassenaarseweg 27, Den Haag. Opgegeven door: A. Roodenburgh, p/a Wassenaarseweg 27, Den Haag. TIENGEMETENn i e t geïdenti ficeerd; Dingeman Ordon en Gerrit Ordon. WOLPHAARTSDIJK: lijken ge borgen: Ina Caan, geb. 12-11-77 te Wolphaartsdyk, echtgenote van Da vid v. Damme, laatste adres A 149; Adriana van Damme, geb. 23-6-19 te Wolphaartsdijk, laatste adres: A 149; Martina de Leeuw, geb. 14- 8-73 te Wolphaartsdyk, echtgenote van Jan Hoek van Dyke, laatste adres: A 176; Maaike Giezen. geb. 31-10-52 te Wolphaartsdyk, dochter van Fred. Giezen en Geertruida M. v. d. Velden, laatste adres: A 142; Gysbrecht Heijnsdflk, geb. 22-6-81 te Axel, laatste adres: B 1; Jacoba Op 't Hof, geb. 1-12-81 te Oudelan- de, echtgen. van Gysbrecht Heyns- dyk, laatste adres: B 1; Elisabeth Geleedst, geb. 11-4-87 te Wol phaartsdyk, wed. van Willem Ver- schure, laatste adres: B 4; lijken nog niet geborgen: Cornelis Tram per, geb. 21-1-85 te Wolphaartsdijk, laatste adres: B 21; Dingenis Schip per. geb. 19-4-76 te Wolphaartsdyk, laatste adres: A 205. ZUIDLAND: Niet geïdentifi ceerd: Piet Wolters. vrouw en zes kinderen, wonende Kerkweg; Dirk van der Velde, vrouw en twee kin deren. wonende Kerkweg; twee ge zusters Kapel, wonende Kerkweg: mj. C. Bredeland. wonende Kerk weg; Dirk Hai, met gezin, op de Buitendijk. Schier onafgebroken zwoegen allen, die medewerken aan de hulpverle ning in de watersnoodgebieden. Men gunt zich ternauwernood enige rust of tijd voor eten. Slechts af en toe een hapje en dan werkt men weer voort. Terwijl z\jn makker zich heeft ont fermd over een jeugdige evacué, neemt deze soldaat snel enig voedsel tot zich. De UWC „De Volharding" heeft voor a.s. Zondag alle ritten afge last. ook de cycle-cross te Amers foort. WATERSTANDEN Mannheim 247 (—0.04); Trier 215 (—0.13); Koblenz 253 (—0.10); Keu len 255 (—0.17) Ruhrort 498 (—0.18) Lobith 1134 (—0.13); Nymegen 914 (—0.10); Arnhem 902 (—0.10); Eefde 466 (—0.10); Deventer 360 (—0.09); Namen la plante 172 (+0.10); Borg haren 4152 (—0.21); Belfeld 1220 (—0.50); Grave 538 (—0.11). Vreeswijk 1.26+0.18; Lith 1.90— 0.44. Bakkersgezellen: 10 pet. van loon De bakkersgezellen In geheel Ne. derl&nd zullen 10 van hun loon afstaan. De opbrengst zal door de werkgevers worden verdubbeld. Zo- di de bakkeryen in de noodgeble- den weer kunnen gaan draalen. zul len *y door hun collega's met ma teriële hulp worden bijgestaan. MR KESPER OP GOEREE- OVERFIAKKEE Donderdag vertoefde mr L A. Kesper commissaris der Koningin in Zuid- Holland. de gehele dag op Goeree èli Overflakkee. Ditmaal bezocht hij het Oostelijk deel van het eiland. „De Hertogin van Saragossa" Toneelgroep Phoenix" op de planken Een blijspel als „de Hertogin van Saragossa", geschreven door Al- phonse Lemonnier en Louis Péri- caud, waarin de nieuwbakken Na poleontische nobilitas van maar schalken, die als sergeant en her toginnen. die als wasvrouw begon nen. geconfronteerd wordt met goede zowel als met schurkachtige vertegenwoordigers van de oude adel een dergelijk blijspel lrjkt volkomen „uit 'de tijd." Alleen, de gelukkigste voorbeelden van dit genre hebben soms zo'n genoeglijke intrigue en zo'n gezellige dialoog, dat zij de schouwburgbezoeker in onze zorgelijke dagen 'n weldadige verpozing kunnen bieden (waarbij veel van het effect uiteraard sa menhangt met de wijze van opvoe ring). Wie 't nog niet weten mocht, zal uit de aanhef a'. wel geraden heb ben, dat de titelheldin van dit stuk. de hertogin van Saragossa, ook als een eenvoudig wasmeisje is begon nen: later, wanneer haar man door de Keizer tot maarschalk en hertog gebombardeerd is, blykt zij zich evenmin voor haar „gewone" kom af te schamen als de spreekwoorde lijk geworden Madame Sans-Géne. Het is de rondborstige eerlijkheid van deze volksvrouw, die hier alle intriganten en samenzweerders fi guurlijk en letterlyk de wapenen uit dc handen slaat Van dit blijspel gaf de „Toneelgroep Phoenix" gisteravond in de Stads schouwburg een plezante voorstel ling. Vooraf werd aangekondigd, dat de baten van de opvoering ten goede zouden komen aan het Nationaal Rampenfonds; een tussen de bedrij ven gehouden collecte voor hetzelfde goede doel bracht bovendien nog ruim ƒ300 bijeen. Op deze avond kan Phoenix, dunkt ons. met genoegen terugzien. Flip Heil. de regisseur, gaf in de rol van de bedaagde Saturn in de Saumonville een süjlrijke mooi-volgehouden crea tie van de jichtige, gestaartpruikte markies van het Ancien Régime. Waarvoor alle hulde! Lóeki Heil maakte van de Hertogin van Saragos sa een levendig kostelijk-overtuigend type. Het beroepstoneel zou het. haar. naar onze mening, moeilijk hebben verbeterd Bessie Woudenberg was een voor name Markiezin. Mies van Malsen een lieftallige Cécile. Trudi van Heusden een Prunelle met veel charme. De zeer geslaagde Bourguignon van Wim v. Malsen verdient ook waardering; noemen wij voorts Freek van Zijl. die ons een flatteuze jonge Napoleontische officier voorzette in dc rol van Paul de Ravinel. Piet El- bersen als de samenzweerder Martial toonde een zekere verbetenheid, die wel paste bij zijn rol. Minder voldeed ons Ph. v. Kleef als maarschalk; hij verloor eerst in het slotbedrijf iets van zijn stijfheid en bevangenheid. Het tempo was hier en daar wat traag; niettemin, over het geheel lag er over deze opvoering toch wel de êlans van frisheid en acteervreugde. e kleurige historische costumering (anno 1810) zorgde daarbij voor een aantrekkelijk kijkspel. Een dankbaar publiek deed het aan bijval niet ont breken. J. J. Matthi'js Vermeulen 65 jaar Een onzer meest vooraanstaande schrijvers over muziek, de criticus, essayist en componist Matthijs Ver meulen, wordt 8 Febr. vijf en zestig jaar. De laatste jaren heeft Vermeu len vooral van zich doen spreken door zijn bijdragen in De Groene Am sterdammer. Daaruit o.a, leerde men hem kennen als iemand, die steeds spiedt naar de beste kansen voor de Nederlandse muziek en het Neder landse muziekleven. Door levendige betoogtrant en onverbloemdheid van uitlating hebben de artikelen van Matthijs Vermeulen allerwegen sterk de aandacht getrokken. Strijdbaar van natuur als Vermeulen is. doet hij energiek op zijn wijze wat hij dienstig acht voor dat deel onzer na tionale cultuur wat op het terrein der muziek ligt. Van Alphons Diepenbrock ontving hij een deel van zijn muzikale oplei ding. Sedert 1909 is Vermeulen als muziekcriticus werkzaam. Als lite- rair-muzikaal auteur publiceerde hij „De twee Muzieken". Klankbord". „De ene Grondtoon", „Het avontuur van de geest", „Principen der Euro pese Muziek", dat met de J. M Meu- lcnhoff-essayprijs 1947 werd be kroond. Vermeulens compositorische werk zaamheid omvat de schepping van o.a. vijf symphonieén. kamermuziek, liederen en muziek bu Martin Nij- hoffs „De Vliegende Hollanders". Nationaal Album Het ligt in de bedoeling van de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels haar uil- gave .Watersnood 1953" tot een waarlyk Nationaal Album te maken Dit nationale karakter wordt ver hoogd door het feit. dat H.M. de Koningin de toezegging heeft gedaan een voorwoord in het boek te zullen schrijven Als titel van de uitgave heeft de vereniging gekozen „De Ramp". Zij is voornemens een uit gave te doen verschijnen in Franse Duitse en Engelse tekst. Ook be staan er plannen voor een Zuid- j afrikaanse uitgave. Zoals bekend zijn de baten van het boek bestemd voor het Nationaal Rampenfonds, j Schaatsen Drie Nederlanders bij de eerste vier Op de tweede avond van de inter, nationale wedstrijden te Tonsberg was hot droog weer, maar een felle zeer koude wind blies over de baan. Dat de Nederlandse rijders zich in prima vorm bevonden bleek uit het feit, dat Kees Broekman het baan record over de 5000 meter, dat met 8 min 24.sec. op naam stond var. Hjalmar Andersen en het vorig sei. zoen onder heel wat betere omstan digheden werd gemaakt met vele seconden verbeterde en dat Wim van der Voort het baanrecord op de 1500 meter, dat in het bezit was van Roald Aas, beneden de 2 min. 20.sec. bracht. Van de vier af standen .bezetten de Nederlanders drie maal dc eerste plaats en twee maal de tweede. Dat niettemin Finn Hodt eerste werd in het algemeen klassement dankte de Noor aan zyn sterke 600 meter, welke hij op de eerste avond in 43,— sec reed, waarmee hy byna drie seconden voorsprong verkreeg op Kees Broekman, een achterstand welke zonder de 10.000 meter niet voor onze landgenoot viel in tc halen. De uitslagen luiden: 1500 m.' 1. Wim van der Voort (Ned.) 2.19.8 (nieuw baanrecord); 2. Finn Hodt (Noorw.) 2.21.1; 3. Kees Broekman (Ned.I 2.21.G; 11. Anton Huiskes (Ned.) 2.28.0. 5000 m.: 1. Kees Broekman 8.21.3' (Nieuw baanrecord); 2. Anton Huiskes 8.29.1; 3. Finn Hodt 8.33.7; 4. Wim van der Voort 8.34.8. Het eindklassement luidt: 1. Finn Hodt (Noorw.) 193.720 pnt; 2. Kees Broekman (Ned.) J94.607 pnt; 3. Anton Huiskes (Ned.) 197-310 pnt' 4. Wim van der Voort (Ned.) 198.330 pnt. Biljarten Van de Pol wint twee partijen Te Viersen in Duitsland werd een aanvang gemaakt met het tornooi O"1 het Europees kampioenschap 71/2, waaraan onze landgenoten van de Pol en Metz deelnemen De eerste uitslagen lulden: Van Hasselt (B.) Vingerhoedt (B) Van de Pol (N.) Metz (Ned.) Rudolph (Dtsl. Spielmann. (Dtsl.) Galmiche (Fr.) Reicher (Oost.) Luetgehetmann D. Spielmann (D.) van de Pol Reicher (Oost.) 300 17 258 17 300 21 190 21 300 23 249-23 300 29 248 29 300 14 65 14 300 16 201 16 77 17.64 65 15.17 88 14.28 66 9.04 62 13.04 46 10.83 77 10.34 32 8.55 88 21.42 24 4.64 66 18.75 32 12.56 Kampioenschap 2e klas driebanden Ia Amsterdam is het tornooi be gonnen om het kampioenschap van Nederland tweede klasse drieban- 5' f'j vei"band met de nationale gedenkdag zal het programma voor zondag a.s. verwerkt worden. Daar- ioe zullen extra partijen worden gespeeld De uitslagen luiden: Tromp 40 85 3 0.470 Welsch 37 85 4 0.435s Reehorst 40 95 3 0.421 Louwaard 38 95 2 0.400 Brumer 40 97 4 0.412 Abbenbroek 36 97 3 0.371 Welsch Reehorst 40 83 3 0.481 36 83 5 0.433 Na de eerste dag gaan aan de lei ding: Tromp 6 uit 3. Jakobs en Bru mer elk 4 uit 2. Duitse Voetbalbond betuigt deelneming De voorzitter van de Duitse Voet balbond. dr Pecco Bauwens. heeft bekend gemaakt, dat hy de heer K. J. J. Lotsv heeft voorgesteld bin nen de kortst mogelyke tyd een in Duitsland te spelen wedstrijd te or ganiseren tussen een Duits en een Nederlands vertegenwoordigend elftal. De nctto-opbrèngst van deze ontmoeting zou ten goede komen aan de door de overstromingen ge troffen Nederlandse voetballers. De worstelcompetitie Vu l de worstelcompetitie klasse B staan voor a Zaterdag de wed strijden van Dc Halter 3 en 4 tegen Achilles (Tiel> op het programma. De beide ontmoetingen vinden plaats in het clublokaal van ..De Halter". Lange Nieuwstraat 73 te Utrecht, aanvang acht uur. De baten van deze avond zullen aan het Nationaal Rampenfonds worden afgestaan. Het waren dc Tielse ploegen die erin slaagden de beide Utrechtse teams een nederlaag te bezorgen toen deze in dc Betuwe op bezoek kwamen. We geloven evenwel niet dat zij dit kunststukje nu zullen her haler. Want vooral voor De Halter 3 staat er heel wat on het -pel. Slaagt de ploeg erin te Vinnen, dan is het karrnioenschan vrijwel zeker Dat hangt dar nog af van het resul taat van de ontmoeting tegen SDV 2 Het resultaat van de strijd tnp-n de Tielenaren is dus wel zeer belang rijk. HEENVLIET BUITEN GEVAAR De burgemeester van Heenvllet deelt mede. dat de toestand van de Wicldiik bevredigend is. Voor het ogenblik is er geen reden tot onge rustheid meer. Golfen voor het Nat. Rampenfonds In overleg met de comité-leden van de Nederlandsche Golf Allian ce, is besloten, dat met het oog op de rampspoed, die ons land getrof fen heeft, de voorgenomen Allian- ce-wedstrijd d.d. 15 Februari op de Noord-Brabantsche G. C. „Toxan- dria" niet zal doorgaan, evenmin als de HollandBelgië-wedstrijd van dc professionals op de vooraf gaande Zaterdag. In plaats daarvan wordt op alle golfclubs in Nederland op Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari een 18- holes wedstrijd singles verspeeld tegen bogey tegen een inleggeld van minimum 2;50. Het totaal de. gcr bedragen zal 'worden gestort in het Nationaal Rampenfonds t.b.v. de getroffen personen uit de ramp gebieden. Courses verzet naar 15 Februari De courses welke Zondag S Pebr a ia hel gemeentelijk sportpark te H lversum zouden worden gehouden, zijn •e schoven naar Zondag 15 Febr. Bezloten :s ze dienstbaar te maken aan de hulpverlening aan de getroffen gebieden De Stichting totallsator .Nederland stekie reeds een bedrag van 10.000 beschikbaar en zal even als tie P S V Hilversum de batige saldi van deze courses afdragen De Stichting Ned. Draf en Rensport schenkt j pet uit de omzet van de totali-Ttor aan het nationale rampen fonds. Schaken Massa-simultaanschaak voor Rampenfonds Ten bate van hét Ramenpenfonda hebben de heren dr M. Euwe, L. Prins, N. Cortlever. H. Donner, H. Bouwmeester. Td van Scheltinga, J. BarendregL Ch. Been, Prof dr A. D. de Groot, J. dc Vries, J. van Wee ring en W. J. Bes gisteravond in de Effectenbeurs te Amsterdam elk te gen ongeveer 20 personen ge schaakt. De opbrengst bedroeg 1000-—. Dr M. Euwe boekte het beste re sultaat met 1 remise, daarna volg de de heren N Cortlever en L. Prins elk met 1 Nederlaag. H. Bouw meester en H. Donner, elk met 2 nederlagen en 2 remisen, T. D. van Scheltinga met 3 nederlagen en 2 remisen. Botwinnik kampioen van Rusland De zesde partij van de tweekamp BotwinnikTaimanov, welke werd afgebroken, is te Moskou verder gespeeld. Na 42 zetten stelde Tai manov remise voor. waarmede Bot winnik accoord ging. Botwinnik kan zich wederom kampioen var. Rusland noemen, aangezien hij de tweekamp met 3*2 punt tegen 2'4 punt heeft gewon nen. Mikhail Pcslyak, de vïce-voor- zitter van de Sovjet-Russische Fe deratie van de sport en lichamelij ke opvoeding feliciteerde Botwin nik met het behaalde succes en bood hem een gouden medaille aan. Taimanov werd een zilveren me daille overhandigd. Voor de zevende maal is Botwin nik kampioen van zijn land gewor den. Candidatentornooi om de wereldtitel De Zwitserse Schaakbond heeft besloten dat de wedstrijden van het candidatentornooi voor het wereld kampioenschap. waarvan de orga nisatie aan Zwitserland is toever trouwd. in September en October a.s. te Zürich en te Neuhausèn zul len worden gespeeld. Deelnemers aan dit tornooi zijn zoals bekend Boleslavsky, Bron- stein, Gelier, Keres, Kotov, Petro- syan. Smyslov, Averbach en Tai manov (Rusland). Najdorf (Arg.), Reshevsky (Ver. St.) en dr Max Euwe (Ned.). De winnaar speelt later tegen Botwinnik (Rusland), de huidige wereldkampioen, een wedstrijd met de titel als inzet. S CH AAK WEDSTRIJDEN KNSB ITTGESTELD De voor Zondag 8 Febr. a.s. vast gestelde wedstrijden van de Kon. Ned. Schaakbond gaan niet door. Wielercracks naar Utrecht? De UWV „Het Stadion" koestert het voornemen een wedstrijd voor profs achter Derny-motoren te or ganiseren. De baten daarvan zullen worden afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Voor deelneming aan deze wed strijd zullen worden uitgenodigd Fausto Coppi, Hugo Koblet, Gerrit Schulte. Wim van Est, Wout Wagt- mans. Rik van Steenbergen. Stanne- ke Ockers- en Jan.Nolten. BRUNEELRVCK AERT WINNEN De eindstand van de Gentse Zes daagse luidt: 1 Bruncel—Ryekaert (Belg.) 379 pnt; 2 Strom—Arnold (Austr.) 254 pnt; Op èèn ronde:,3 SchultePeters (Ned 128 piit. Op twee ronden: '4 OckersVan Steenbergen (Belg.» 199 pnt. Alle overige koppels hadden vier of meer ronden achterstand. KNVB legt competitie stil Het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Voetbalbond, in bij zondere vergadering bijeen in ver band met de nationale ramp, deelt mede. dat alle voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari vastgestelde competitiewedstrijden zjjn afgelast. Rekening houdende met de wens van de regering, verzoekt bet KN\ B.bestuur ook geen vriend schappelijke wedstrijden te organi- OVERGESF-EELDE CUPWEDSTRIJDEN De uitslagen van de voor de vier de, ronde van de F.A.-Cup overge speelde wedstrijden luiden: Notts County—Bolton Wanderers 22 na verlenging; Walthamstow Avenue—Manchester United 2—5.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5