Zuilen herbergt nu 220 evacué's tb.v. getroffenen Speelgoed voor gevluchte Utrechtse zeeverkenners dgebsed terug uit noo Afgelast i.v.m. Rouw Zondag Geen vermakelijkheden r Ik ben eigen fiscus Wielrijder ernstig gewond bij aanrijding De 2 Zusters UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Vrijdag 6 Februari 1953 60e Jaargang No. 237 Pagina 7 Collectebussen bij winkeliers (Van onze Zuilense correspondent) Tot vanmorgen waren in Zuilen 220 geëvacueerden gearriveerd, terwyi er nog meer worden ver wacht. Velen hebben vrtfwel alles verloren, doch ze worden terstond krachtdadig geholpen. Dag en nacht staan in het S.E.B.-gebouw aan de Wattlaan dames en heren klaar, om de vluchtelingen harte- Ujk te ontvangen. De tafels staan gedekt en terstond wordt koffie of thee aangeboden, en gezorgd voor eten. Er zijn bepaald ernstige ge. vallen onder, en \vy spraken heel even een man, die tot zover bekend twaalf familieleden had verloren. Het Zuilense badhuis is zo nodig dag en nacht geopend om de aan- gekomenen, als zij zulks wensen, in de gelegenheid te stellen een verfrissend bad te nemen, terwijl de opslagplaats van kleding enz. die thans is gevestigd in de school naast het Pastoor Schiltehuis, ge regeld wordt bezocht voor het in ontvangst nemen van kleding, schoeisel enz. Door de geneesheren wordt gra tis geneeskundige hulp verstrekt, wat dan geschiedt door de huisdok ter, bij wie zij zijn ondergebracht. Enkele geëvacueerden zijn er in geslaagd, zich in verbinding te stel len met familieleden en zullen daarheen vertrekken, zodra daar voor de gelegenheid is. Het aantal gezinnen, dat personen uit de rampgebieden wil opnemen, be draagt ruim 220, en velen zijn boos, als zij niet in de gelegenheid wor den gesteld een aantal geëvacueer den mede naar hun woning te ne men! Hoogstwaarschijnlyk zullen nog meer geëvacueerden arriveren. Wat de collecte betreft, die Dins dag in Zuilen werd gehouden, is men wel wat overrompelend te werk gegaan, en bovendien waren aangekondigd voor Woensdi Dinsdag. Wellicht hebben velen er niet op gerekend, dat Dinsdag zou worden gecollecteerd, en daarom heeft do burgemeester thans by di verse winkeliers in de gemeente collectebussen doen plaatsen, waar in men alsnog zyn gave kan stor ten. De inzameling van gelden op de diverse scholen is nog niet ten einde, maar het laat zich aanzien, dat een flink bedrag zal worden bij eengebracht. De jongens en meis jes nebben een flinke greep in hun spaarpot gedaan. Dat de offervaardigheid groot is, moge blijken uit het feit, dat de be dienden van de kapsalon v. d. Zei den aan de Amsterdamsestraatweg hun loon en eventuele fooien, die zij Maandag a.s. zullen ontvangen, in het Rampenfonds zullen storten. De patroon past eenzelfde bedrag bij. kinderen Do ,,Bond zonder Naam" verza melt speelgoed voor de kinderen van getroffen gebieden. In Utrecht wordt dit in ontvangst genomen op dc volgende adressen: Homeruslaan 20. P. C. Hooftstr. 23. Palmstraat 3, Kruisweg 13. Ca- tharijnekade 10a Zaagmolenkadc 13 Julianaweg 382 - Hoograven, Cele- bcsstraat 7 bis, Vinkenburgstr. 22, Gerantumstr. 41, Springweg 182 bis Bosboom Toussainistraat 13, Prof. Ritzema Eoslaan 20 - Tuindorp, Renstraat 17. Egelantierstraat 44, Veemarktplein 3 bisa. Voor Oog in Al: Dr Joh. Wage- naarkade 30. Voor verdere inlich tingen: Nassaustraat 35. tel. 13640. ZIJ HEBBEN ZICH zeer verdienstelijk gemaakt De voorstelling van ,,Ciske de Rat", die door de Spoorwegtoneel- vcr. D.V.S. hedenavond in de stads schouwburg gegeven zou worden ten bate van hef Nat. Rampenfonds is gezien de grote verslagenheid onder de bevolking, uitgesteld tot nader te bepalen datum. De Carnavalsavond van de R.K. Harmonie ..St. Salvator" op 14 Februari, gaat niet door. Het bestuur verzoekt de deelnemers de daarvoor uitgetrokken Keiden over te maken aan het N-R.F. Het huisconcert, dat. Zondag in het Wilhelm inapark no. 1 bij Mevr. Jeanne Molsbergen gegeven zou worden, is wegens de Nat. Rouwdag uitgesteld. Een aantal winkeliers verzoekt him collega's op Zondag 8 Februari géén étalage- en reclamelichtcn te ontsteken. Alle bijeenkomsten van KOON (Noorderkwartier) zijn voorlopig uitgesteld. De voorstelling van de jeugd club Rivieren- en Dichterswijk van ..Goudhaartje en de Troubadour a.s. Zondag in de Stadsschouwbi£ is uitgesteld tot Zondag 15 F' Kaarten blijven geldig. een De toneelvoorstelling Kwartel", die Vrijdag 13 £mbtc. door de Ver. van Spoorweg zou naren in de Stadsschouifet <3oor. worden gegeven, gaat[_van Ag_ Tevens zou mevr. J. *teur-toneel- gelen, die 45 jaar a^uidigd. Zo- speelster is, wordenopvogj-jng ajs wel voor de toifoi een nadere voor de huldiging-gesteld, datum worden gaat de uitvoe- Op 7 Febin de Gymnastiek- ring in Tivof' door. ver. D.O.O. éelver. Inter Amicos, De ,ri zou optreden in het die 7 Feifteeft dit optreden tot N.V.-Huftn uitgesteld. nader f Zondag gaat de voorstel- - .1 het Vrije Toneel „Daar linge 'n vrouw voor zijn", in de moschouwburg niet door. S*Tn K. en W. zal „Ons Toneel" tdag niet optreden met „Paddy". De toneelvereniging van "de K. meikslijtersorg. „St. Isidores" in K. en W. gaat niet door op 9 Fe bruari. Op 10 Februari zal de verga dering van de R.K.-Vrouwenge meenschap in het N.V. Huis niet doorgaan. De vergadering van de Ned. Ver. van Melkrijders op 11 Februari in K. en W. is uitgesteld. De vergadering op 13 Februari in K. enW. van de Unilever gaat niet door. De toneelavond van het Stads en Academisch Ziekenhuis in K. en W. op 13 Februari gaat evenmin door. De aangesloten kraamver zorgsters bij het. Bur. voor Kraam hulp achter St. Pieter hebben ƒ500 (Van een verslaggever) Gisteravond zijn de leiders en loodsen van De Gezamenlijke Utr. Zeeverkenners, met vier hunner sloepen, Baden-Powcll, Appolinaris, Lumeij en Friso en gesleept door de Sleepboot Theo van de heer Hei boer uit Vreeswijk, behouden op hun werf te Jutphaas teruggekeerd Zij hebben in de afgelopen dagen assistentie verleend by het red. dings en evacuatiewerk te Gorcum, Willemstad, Bruinisse en Dreischor. In de nacht van Maandag op Dinsdag heben zy op speciaal ver zoek van de burgemeester van Gor. cum de verbinding hersteld tussen Gorcum en het geheel geïsoleerde Willemstad. Naar aanleiding hiervan, organi seerden de Zeeverkenners, in sa menwerking met de gemeentelijke instanties van Gorcum, een inzame. ling van goederen en geneesmidde len waaraan in Willemstad zeer dringend behoefte bleek te bestaan. Deze inzameling werd een groot succes. Het eerste transport ervan geschiedde door de Zeeverkenners. De volgende dag is het convooi, ver sterkt met enige manschappen der Verbindingstroepen welke waren voorzien van een Zend- en Ontvang. estort, waarvan de ene helft door de kraamverzorgsters, de andere door het bureau. Het personeel van de N.V. de Kon. Ned. Lood- en Zinkpletterij v.h. A. D. Hamburger heeft één dag betaald verlof ter beschikking ge steld van het Nationaal Rampen fonds. Het gezamenlijke, door dc di rectie betaalde uitstapje, vervalt. De N.V. heeft aan deze bedragen een gelylc bedrag aan eigen midde len toegevoegd, waardoor in totaal 10.681,- ter beschikking kon wor den gesteld van het N.R.F. Het be drag is reeds overgemaakt. De Utrechtse dansscholen zullen a.s. Zondag gesloten zyn. Op deze dag zullen dus geen danslessen ge geven worden. De toneelvereniging „Ons Ge noegen',die Zondagavond a.s. in K. en W. een voorstelling zou geven ten bate van het Rampenfonds, heeft besloten deze voorstelling in verband met het byzondere karak ter van deze Zondag, tot nader da tum uit te stellen. WATERHOOGTEN WEERDSLUIS Utrecht, 6 Febr, '53 Bovenkant sluis- 33 cm NAP. val 9 cm BenedenkUDi sluist cm NAP. Benoemingen in de Utr. raad De Utrechtse Raad heeft gisteren tot leraar vaktekenen en vakkennis d?énst"°gemeentehjfte° avondschool voor nijverheidsonderwijs benoemd: C. B. van Tongerloo. Tot drie tijdelijke docenten Fran- se taal Gem. Lyceum werden be noemd: metf. P- J- Lubbers-Kos- ters, mej. I- C. Wessels en P. van Niehoff. Tr De hee- H- J- Ellmg werd be noemd t't hoofd van de school aan dc Ko)-<enhoflaan. óetuigen gevraagd De hoofdcommissaris van politic I te Utrecht verzoekt getuigen van een aanryding op de Oudegracht ter hoogte van de Jacobskerkstraat welke Woensdag om 21.10 uur plaats had. zich te melden bij de verkeerspolitie aan het bureau Paardenveld. Een bromfietser kreeg by deze aanrijding tussen hem en een auto (merk N.T. 2532) ernstiger letsel dan werd vermoed. installatie, vertrokken naar Drei schor en Bruinisse. Bij hun terug keer in Willemstad werd hun hulp verzocht by het lossen van goederen levensmiddelen en medicamenten die uit Gorcum waren aangevoerd met een vaartuig aan boord waar van zich ook de Minister van Ver keer en Waterstaat, Algra en de Dr. Gen. Ir Maris van dc Rykswa- terstaat bevonden. Na overleg met de burgemeester van Willemstad de heer van de Hooft die zyn grote tevredenheid be tuigde voor de verleende assistentie, is het convooi weer naar de thuis basis teruggekeerd. In verband met het byzondere karakter van Zondag a.s., welke dag geheel in het teken zal staan van de herdenking van de slacht offers van de nationale ramp en be. zinning op het vele leed. verzoekt de Burgemeester van Utrecht de openbare vermakeiykheden zoveel mogelijk te beperken. Dit houdt o.m. in. dat in café's en restaurants geen muziek ten ge hore wordt gebracht. De stads schouwburg, Tivoli en het Gebouw voor K. en W. zijn, evenals de bioscopen de gehele dag gesloten. Een Deense auto kwam binnen.... (Van een verslaggever) Ook in Denemarken is men ten zeerste begaan met de ramp die Zuidwest-Nederland heeft ge troffen en de Deense bevolking neemt vol sympathie deel aan een grootse hulpactie, die daar te lande op touw is geiet. Zn reed vanmorgen een kleine Deense Zuid-punt van het Deense eiland Falster de Janrbeurstorrelnen aan de Croeselann te Utrecht op, «m twee honderd vijftig splin ternieuwe dekens af te leveren. De wagen was bemand door een Deense dame en een heer. die de lange reis naar Nederland even tjes gemaakt hadden. Geheel toevallig werden de De nen op de. afdeling „ontvangst goederen" op het Jaarbeurster rein ontvangen door mevrouw van Luyn-Lchn Jensen, die van geboorte Deense is. doeh die hier sedert twintig jaar in Utrecht woonachtig is. Dat trof dus bij zonder goed._ zodat mevrouw van I.uyn de vriendelijke schenkers in hun landstaal kon begroeten. De Denen hadden weinig tijd. ze maakten na de overhandiging meteen rechtsomkeert om de terugreis aan te vangen, want ze wilden Hamburg vanavond nog bereiken, om dan morgen de reis verder naar Kedsvr voort te zet- Ernstige botsing Hedenmiddag. Vrijdag 6 Febr. om even over half twee botste een jon geman tegen een klein autootje op dc Stenenbrug bij de Adelaarstraat. De gevolgen waren vrij ernstig want hij liep verwondingen op aan het hoofd. De GG cn GD was spoe dig ter plaatse. Per ziekenauto is de jongen in ernstige toestand naar het Stads- en Acad. Ziekenhuis ver- voerd. Utrecht blijft helpen De Ambachtsschool te Utrecht met Nijverheidsavondschool en diverse cursussen brengt gelden bijeen voor de getroffenen. Er is reeds meer dan f 1600 bijeengebracht. De opbrengst wordt gedeeltelijk overgedragen aan het Utr. comité „Rampenfonds" en. wat door de leerlingen bijeen wordt gebracht an de commissie Waters nood 1953. die de acties van de leer lingen op alle Utrechtse scholen bun delt. Het personeel van de motorenfa- briek gebr, van Lint aan de Jutphaas- seweg zal een week overwerk ver richten voor het N R F. De directie zal het bedrag verdubbelen. De firma Meuw3en, Choorstr. 19 heeft een rouw-etalage ingericht, bevattende fotomateriaal en hier en daar omrand met witte lelies. Bui ten hangt een bus. De inhoud hiervan gaat naar het Rampenfonds. Activiteit van Leger des Heils Nu ons land door een schier onge kend zware ramp wordt getroffen heeft ook het Leger des Heils zich niet onbetuigd gelaten. Kadetten en Kweekschoolofficieren werken reeds van Maandag af te Dordrecht. In het noodgebied arbeiden de korps officieren dag en nacht en staan onze korpszalen o.a. te Ierseke voor evacué's open. Voedsel, kleding en andere benodigdheden worden naar Zeeland gezonden. Daarnaast wordt de geestelyke arbeid niet vergeten. Op 9 en 10 Februari a.s. worden in bovengenoemde korpszaal een vijftal samenkomsten gehouden. Maandag om 3 en 8 uur, Dinsdag om 10 uur, 3 en 8 uur. Algemeen thema „Geloofszekerehid" Leider: Majoor A. G. Schram, bijgestaan door verschillende sprekers. DAMESKLEDING GROTE MATEN GEVRAAGD Het evacuatiecomité van Tuin dorp heeft nog dringend behoefte aan dameskleding in grote maten. Wie deze nog beschikbaar heeft, kan ze bezorgen by het Paulushuis. U ITMAKEN SPATBORDEN T.B.V. RAMPENFONDS Het personeel van de rywielstal- lingen te Utrecht heeft besloten de achterspatborden vin fietsen wit te maken, tegen 025 per stuk, en de opbrengst ervan af te dragen aan het Nat. Rampenfonds. Het bezoek van H.M. Koningin Juliana in Zeist C Ernstige botsing op Biltstraat 'K.W-V, J langBfsr ?rjÉ Twee gewonden en zware materiële schade zijn te betreuren bij het onge luk dat vandaag om ongeveer 12 uur bij het kruispunt Snellenlaan-F. C. Dondersstraat en Biltstraat gebeurde. Het ongeval ontstond toen de bestuur, der van een volkswagen, de heer J. B., met grote snelheid de Biltstraat wilde oversteken, zonder voorrang te verlenen aan een luxe wagen, welke uit de richting Zeist kwam en die werd bestuurd door de heer J. R. uit Rhenen. Een heftige botsing was het gevolg, waardoor dc wagen van dc heer R. het trottoir op schoof, tegen een lichtmast botste en tenslotte voor het daar gelegen winkelpand tot stil stand kwam. De volkswagen draaide om zijn as en bleef midden op de drukke verkeersweg staan. De beide inzittenden, de heer J. B. en zijn zoon R. werden zwaar gewond en moesten naar het St. Antonius Zie kenhuis in Utrecht worden overge bracht. De heer J. R.. en de naast hem zittende beer C. F. B. B., kwamen er zonder letsel af. Beide wagens wer den aan de voorzijde ernstig bescha digd en moesten even later worden weggesleept. (Foto U.N.-v. d. Werf) Heffingen ineens op bepaalde uitgaven Men schrijft ons: Ik heb in deze dagen van persoon lijk initiatief een nieuwe belasting ingevoerd zo maar buiten de rege ring om. Zelf ben ik inspecteur, ontvanger, raad van beroep en nog een paar din gen. Salaris kan er ook verdiend wor den, maar dan moet ik het zelf be talen. Deze belasting is geregeld in heel weinig artikelen en is makkelijker te snappen dan een boel andere. En bo venal. ieder bepaalt voor zich zelf of hij er onder valt en voor welk be drag. Het werkt zo: Als ik een pakje cigaretten koop, dan hef ik van mezelf tegelijkertijd een gulden. Ga ik in de toekomst naar een schouwburg, neem ik een bios- coopje of doe andere dingen, die ik in deze tijd min of meer als luxe be schouw, dan gaat dat ook weer ge paard met heffingen. Al die heffingen ineens gaan in een apart vakje van dé portëmonnaie en worden eenmaal per maand afgedra gen aan het Rampenfonds. "W&f J Is dit misschien ook wat voor U? Ieder bepaalt voor zich zelf waar over hij of zij wil heffen en wat het tarief is. Iemand, die niet rookt of de bios coop niet kan luchten, vindt wel wat anders om over te heffen. Dames, die niet roken, zouden bij voorbeeld het permanentje als luxe kunnen nemen. Misschien komt aankoop van een paar nylons in aanmerking. Wie wat voelt voor dit systeem: probeer het eens. Iemand in Nederland. Gistermiddag botsten een wielry- der. de 16-jarige P. P.. en een vrachtauto, bestuurd door de 28-ja- rige J. L. uit Utrecht tegen elkaar, omdat bij de kruising Maliesingel Heerenbrug, de automobilist geen voorrang verleende. De fietser is met inwendige kneuzingen in zorg wekkende toestand naar het St. Anthoniusziekenhuis overgebracht. By de Adelaarstraat en de Hop- akker werd de 24-jarige wielryd- ster C. S„ die juist voor een vrachtauto.met aanhangwagen (be stuurder de 39-jarige K. F.) door de gladheid slipte en viel, aangere den. Zij kneusde de linker-knie. Ds. V. uit Westbroek, die per bromfiets in de gemeente Acht tienhoven over de Vechtdyk reed, bemerkte te laat de staalka bel, die op 5 cm boven het wegdek was gespannen. Men was nl. bezig met het vastleggen van woonsche pen en had één kabel te hoog opge trokken. De predikant viel. Hy moest met een hoofdwond per auto van de G.G. en G.D. naar net Dia- conessenhuis worden overgebracht. VECHTPARTIJ MET BROER BERECHT De rechtbank veroordeelde heden de 18-jarige timmerman A. de B. te Utrecht, wien poging tot doodslag van zijn broer was ten laste gelegd, tot een voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. Een en ander conform de gestelde eis. Feuilleton door JOS LODEWIJKS Is dat een manier om die arme jongen uit de narigheid te helpen? Ik zou wel eens willen weten „Elisabeth, hou je kalm. Je bent over je zenuwen heen en je weet niet wat je zegt. Ik waardeer het in je dat je in hem blijft geloven, dat doen wij ook, je moeder en ik. maar je moet de feiten onder ogen zien. In mijn func tie vanDe heer Kamerlingh bracht het niet verder, want zijn dochter barstte los in een huilbui die alle verder spreken overbodig en nutteloos maakte. Mevrouw Kamerlingh gaf haar man een wenk om zijn mond te houden en haalde een glas water. „Kom kindje, drink eens, en pro beer je te beheersen. Want met hui len komt Joris ook niet uit de misère" zei ze vriendelijk maar kordaat. Eli sabeth nam een slok en gooide met een ruk haar verwarde haren naar achter. „Nee", zei ze flink, „dat is waar. Ik zal niet meer huilen. Ik ga naar die inspecteur Tak en ik zal hem vertel len wat een misselijke nul hy eigen lijk is. Dat zal ik doen. Die kerel is gek. Het is gewoonweg bespottelijk om een eerlijke man die hard werkt voor zijn zaak zo eenvoudig in de cel te sluiten omdat hij...." Ze hield plotseling op. Met een schrik die als een vlam in haar om hoog sloeg bedacht ze dat ze eigenlijk helemaal niet wist wat Joris uitge haald had die avond toen hij gearres teerd werd. Wat had hij in 's hemels naam daar bij die barak te maken gehad, en welke connecties onder hield hy met die twee boeven die in zijn gezelschap waren? Natuurlijk zou Joris het haar allemaal kunnen verklaren, het zou belachelijk een voudig zyn als hij het zou hebben uitgelegdMaar waarom had hy haar niet in vertrouwen genomen? „Je gaat niet naar de heer Tak en zeker niet om hem te vertellen dat hij een nul is," zei Kamerlingh kalm. „Want Tak is een speurder die een nationale roem heeft en wanneer hij een zaakje uitzoekt kan je er zeker van zijn dat het tenslotte wordt op gehelderd. Als hij met Joris een ver gissing heeft gemaal, zal dat zeker bi...." „Daar heb je het weer. A1 shij. Natuurlijk heeft hij een vergissing gemaakt," snikte Eli in een nieuwe opwelling van boosheid en verdriet tegelijk. „Ik ga w e 1 naar hem toe. Ik kan hier niet zo maar blijven zitten ter wijl Joris daar in die cel zit opgeslo ten. Ik moet hem spreken." „Best, kind," zei haar moeder sus send. „Natuurlijk moet je naar Tak gaan en vragen of je Joris te spre ken kan krijgen. Maar blijf kalm en doe geen rare dingen. Weet je wat? Ik ga met je mee." En zonder te wachten op commen- taar van haar man stevende Eli's moeder de kamer uit om haar man tel te halen. Dé heer Hart, juwelier en horloger gluurde door zijn gordijnen en zei: „Het is waar. Het moet waar zijn, want de winkel is gesloten. Ze heb ben hem gearresteerd. Heb ik 't niet voorspeld? Ik heb er al dadelijk het mijne van gedacht toen ik van die achteruitgang hporde. Mijnheer Hel leboom heeft zich lelijk in de vin gers gesneden, de hoogvlieger. Dat opent maar nieuwe zaken en koopt maar huizen. Jawel. Van andermans geld, dat kan ik ook. Dat kan ieder een." Mevrouw Hart schikte bloemen in een vaas en zuchtte. „Ik denk zo dat die mijnheer Ka merlingh moeilijk gemeente-ontvan ger zal kunnen blijven als zijn aan staande schoonzoon zich met inbre ken bezighoudt," zei ze liefjes. „Dat arme meisje! Wij vrouwen zijn er al tijd de dupe van, dat is zo naar. Maar die twee dametjes Jutte zullen wel in haar schik zijn. Ze zullen nu wel kunnen blijven wonen, denk je niet?" De juwelier luisterde niet naar de veronderstellingen van zijn vrouw. Hij leek hevig geïnteresseerd en nam bij het naar buiten kyken niet eens de moeite meer om ongezien te blij ven. „Vlug, kom hier," riep hy opge wonden, „daar heb je het al! Folitiel Ze gaan een huiszoeking doen! Poli tiemannen in burger, drie tegelijk! Ze gaan met een sleutel naar binnen verdraaid! Wie weet komen ze er straks met die vermiste brandkast uit!" Als Tak gemeend had dat hij in de winkel van Joris iets zou vinden waardoor hij wijzer zou worden, dan werd hij bitter teleurgesteld. Hij dobberde op een zee van twijfels. Die Helleboom. dacht hij, heeft iets dat me niet bevalt Hij is te oprecht. Hij moet óf doodonschuldig zijn, óf doortrapt geraffineerd en in beide gevallen kom ik geen stap verder met hem. Dat verhaal over die oude Klaverman leek me zó uit de duim gezogen, en toen ik het ging contro leren klopte het als een bus. Dat verschafte die twee zware jongens wel een alibi, maar die Helleboom niet. Helleboom hééft niets aan een alibi, dat is juist de moeilijkheid. Hij heeft die nacht in zyn pension ge slapen, dat staat vast. Maar evengoed :eremaand hebben, vrije toe gang via zijn winkel naar de achter kant van de bank hebben verleend. Als dat achterste poortje nou niet van binnen uit geforceerd was, liet ik hem schieten. Maar nu heb ik de keus tussen een man die hard geld nodig heeft als verdachte en twee oude dames die te verlegen zijn om op straat te komen. Natuurlijk neem ik die man! En dat is Helleboom. Maar wat voor een rol heeft hij ge speeld? Als ik in zijn winkel geen enkele aanwijzing vind, moet ik hem loslaten. Net als die twee ban dieten, die ik met spijt heb moeten laten gaan. Maar ik houd hen in de gaten." En hoe hij ook zocht. Tak vond niets, letterlijk niets „Alleen de huiszoeking nog. juf frouw Kamerlingh," had Tak 'tegen Eli gezegd, „en daarna bestaat de mogelijkheid dat ik uw verloofde kan vrijlaten. Het spijt mij meer dan ik zeggen kan, maar dit gevalletje moet opgehelderd worden en daar voor moet alles wijken. Ik beschul dig uw verloofde nergens van Er zijn alleen verdachte omstandighe den en dat is alles. Ik beloof u dat ik mijn best zal doen om vast te stellen dat de heer Helleboom volkomen onschuldig is. Kijkt u eens, dat is mijn opdracht. Ik ben er niet enkel om misdadigers te vangen. Ik ben er eigenlijk veel meer om onschuldigen recht te doen wedervaren. En ik hoop dat uw verloofde tot deze laatste categorie hoort dat zal niemand meer ge noegen doen dan my." Eli was begonnen met op hoge toon van Tak te eisen dat Joris op vrije voeten zou worden gesteld, doch haar moeder had haar al gauw ge kalmeerd en Tak had geamuseerd geluisterd naar het begin van het gesprek, waarin hij in het geheel geen aandeel had. „Ze is erg uit haar evenwicht," zei mevrouw Kamerlingh, „en u zult dat wel begrijpen. Ze wil haar ver loofde helpen, maar ze is machteloos. Dat is de moeilijkheid. Ik hoop dat u haar wilt excuseren." Natuurlijk wilde Tak dat. Hij had honderd maal dergelijke scènes moe ten bijwonen en snikkende echtgeno ten, zusters, moeders en verloofden moeten sussen. En hij verloor er nooit zijn geduld bij. wat trouwens in dit geval helemaal niet nodig was. Hij bewonderde het meisje om haar standvastig geloof in Helleboom en om de flinke manier waarop zij zich beheerste na haar eerste uitval. „Mag ik hem spreken?" vroeg ze. Tak moest het weigeren. Het was gevaarlijk verdachten de kans te ge ven .zich met de buitenwereld in verbinding te stellen gedurende het onderzoek. Het was bovendien tegen de regels. Neen, hij kon het niet toe staan. (Wordt vervolgd) 4 „Nu is het genoegl" riep 1 anda woedend, „je hebt me een uur lang ge volgd, mijn voetstappen opgemeten, mijn oren met je vergrootglas bekeken cn.. en., als jc iets van me wilt. zeg het dan meteen!" „Rustig, rustig!" vermaande de onbe kende. „rust 1b nodig voor een deduce rend en combinerend brein! Laat mij nu nog even je vingers bekijken!" „Maar waarom?!" riep Panda. „Stil, bekorrah!" snauwde de vreemdeling driftig. ..stel geen vragens! Wacht af. rustig, rustig cn bedaard!" Verbouwe reerd Het Panda toe, dat de ander zijn vingers nauwlettend door zijn vergroot glas bekeek. In zichzelf mompelend be- scnouwde deze vinger na vinger en borg toen tevreden zijn vergrootglas op. „Ziezo", zei hij, „nu heb ik voldoende gegevens van je verzameld en ik dedu ceer er uit. dat., je Pluckie Panda heet!" ..Tjonge!" riep Panda. <Lc nu toch wel wat ontzag voor de ander kreeg. ,aat is knap. om zo maai mijn naam te- ..eh.. deduceren' Waaruit leidde Jc dat af?" „Hieruit!" antwoord de de onbekende, een krant uit zijn zak halend, „ik zag je naam en foto in dit bladl" „Oh.." zei P.-nda. (Wordt vervolgd) Dat de „Salvator" moge luiden Helaas kunnen wij niet allo pen- nevruchten van lezers, die door de watersnood zo geroerd zijn. dat zij hun emoties op papier moeten uiten opnemen. Gaarne nemen wH echter do sug gestie van de heer W. over. die ons in een emotionele brief schrijft: ..Zondag a.s. roepen de bedehui zen U op! Dat de „Salvator" met zyn sonore stem de mecster-vcrtol- ker moge zijn van dc deelneming en het medeleven dei' bewogen natie jegens onze jammerlijk omgekomen landgenoten en hun verwanten, en jegens de getroffenen buiten ons land!" Raadselachtige aangifte „Een net van leugens" noemde de President van de Rechtbank, de verklaringen, welke de 39-jarige electro-monteur J. M. aflegde bij de behandeling van de zaak, waarvoor hij hedenochtend was gedagvaard, nl het doen van een valse aangifte van diefstal van een spaarbank boekje met een tegoed van ruim f 643. Verdachte had in 1950 trouwplan nen en kocht een ameublement, dat hij niet direct volledig kon betalen omdat zoals hij de leverancier vertelde er nog een geblokkeerd tegoed was op zijn spaarbankreke ning. Tegenover zijn aanstaande vrouw zeide hij echter, dat het ameu blement betaald was. Toen achteraf bleek, dat zulks niet waar was, be gonnen de narigheden. De man be weerde toen, dat hij een aanvrage om uitbetaling van het geblokkeerde geld naar de rijkspostspaarbank had gezonden, doch dat het antwoord uitbleef. Het slot was. dat hij in Sep tember van het vorig jaar aangifte deed bij een wachtmeester van de op sporingsdienst van de PTT. dat hij reeds twee jaar geleden zijn boekje aan het hoofdkantoor zou hebben opgezonden met een aanvraagformu lier doch de bescheiden nimmer had terug: ontvangen. Een ingesteld on derzoek wees uit, dat het bewuste bedrag reeds in October '50 was op genomen. waarvoor een kwitantie was getekend, welke de handteke ning van verdachte toonde. De monteur ontkende echter be slist het geld te hebben opgenomen: de handtekening zou van iemand anders geweest zijn, beweerde hy. De als getuige gehoorde schrift kundige. dr Hesseling, verklaarde positief, dat de op de kwitantie ge zette handtekening precies dezelfde was als die van de verdachte. De beweringen waarmede ver dachte thans aankwam, Iconden de Officier van Justitie echter niet van zyn onschuld overtuigen: vijf maanden onvoorwaardelijke gevan. genisstraf luidde de eis. Op 20 Februari a.s. zal de Recht, bank vonnis wyzen. Luiers voor babies uit getroffen gebied Het personeel van de N.V. Sny. ders' Manufacturenhandel te Utr. heeft een bedrag van ƒ466, het welk door de directie is aangevuld tot 1000. bijeengebracht. Ter di rect gebruik voor de Utrechtse evacuatiecentra werd. toen dit no dig bleek, ter beschikking gesteld: 1500 zakdoeken, 400 luiers, 200 paar kousen en sokken, alsook 1000 veiligheidsspelden. Jutphaas' bevolking schenkt f 13000.- De opbrengst van de lijstencollec. te die dezer week in Jutphaas-dorp en Hoograven is gehouden, is ƒ33.000,Bovendien konden drie trailers geladen met kleren en schoeisel naar het getroffen gebied worden gestuurd. B.B. AANMELDING OOK NA ZATERDAG De directeur van de PTT le UU'. heeft goed gevonden, dat in de hal van het postkantoor aan de Neude de stand -van de B.B. nog een week biyft staan. Hoewel dus de wer vingsactie Zaterdag a_s. sluit, kan men zich bij deze stand na Zaterdag ook nog melden. Het politie-bureau aan het Paardenveld is eveneens voor aanmelding B.B. na Zaterdag open. In totaal hebben nu 2900 men sen zich voor de B. B. opgegeven. Ingezonden Wat te doen met zulke lieden? M de R. De verontwaardiging over de plun deraars is groot bij het Nederlandse volk En ik ben het eens met hen, die zeggen dat de Regering deze aasgieren zonder pardon neer moet schieten Hoe denken U en Uw iezers over het volgende geval, dat mij tijdens de collecte voor het "Rampenfonds over kwam? Als coUectante liep Jk Jn de Bos boom Toussainistraat Daar reed een voddeman met zijn bakfiets Natuurlijk vroeg ik ook hem. zijn offer te willen brengen voor de slachtoffers. Hier volst, wat hij zei: ,Dat is.... hélemaal sterk Eerst pikken jullie wze handel in ('waarschijnlijk: het ophalen van goede kleren. Red.), en dan komen ze nog schooien ook" ik herinnerde hem er aan. dat er nu nog. in storm en regen, mensen op daken zalen. Zijn verweer was: .Ga JU daar gezellig bij zitten Ik mag dat wel!' Daarna ging hij rustig verder. Enige dames hebben dit gehoord en tegen hem van hun verontwaardiging blijk gege' en Wat moeten we tegen zulke(hier weet ik geen naam voor) doen? Mevr v V-v d L. Leidseweg afgesloten M de R. Als bewoner/automobilist van de Krügerstraat verzoek ik U opname van het volgende: De Leidseweg is van beide rijden afgesloten zowel van de richting Croe- seiaan uit. als van de Munt af Het I» verboden om van de Muntksde af de Krügerstraat. Steinstraat of de Wet straat in ta rijden, zodat het volgens de wet niet mogelijk is met een auto thuis te komen Bil Informatie bij de Verkeerspolitie werd medegedeeld, dat e: bepaalde redenen bestonden om het lnrii-verbod nog niet op te heffen, en dat even tuele bezockersiautomobilisten. die In dr Krügerr.traat moesten zijn, hun auto dan maar op de Muntkacle moesten parkeren en verder lopen Dat dit voor de verschillende, zich in de KiUgerstraat en omgeving be vindende, bedrijven nadelig is zal U duidelijk zijn Met dank voor de plaatsing C SMJ I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4