Met een „Flying boxcar naar Wissekerke In aangezicht van de dood leert men de mensen kennen Dringend beroep lie Breda slooft zich uit voor de vluchtelingen Op Twintigduizend zakken gedropt op weiland AMERIKANEN WERKEN ALS PAARDEN De vele helden blijven zonder naam. Zeven Amerikaanse helicopters redden 625 mensen De „Salland" vergaan? Nederlandse werkgevers en werknemers Water zakt in Kruislandpolder UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Vrijdag 6 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 237 Pagina 5 Klaar voor actie Gedurende de vlucht hebben zij rustig liggen roken op de zandzakken, die in grote bundels in de vrachtruim te zijn opgeslagen. Een paar zijn er in slaap gesukkeld, zo moe als zij waren. „Hé, Joe, wakker worden," zegt een kameraad, „we zijn er en we moeten klaar staan voor actie." „Oké. oké," is het antwoord. De achterkant van de ..Flying Box car" is open en de wind giert naar bin nen. Het is een gure. koude wind. Om te voorkomen, dat de mannen door de zuiging naar buiten worden gesleurd, hebben zij zich met grote banden aan de wand van het toestel vastgebonden. Ook langs de gehele achteropening, tussen de beide machtige staarten van het toestel in, loopt een alscheidings- touw, ter voorkoming van ongeluk ken. Vele paren handen slingeren zand zakken van achterin het toestel naar de opening, van waaruit zo straks gegooid zal worden. Vier Amerikanen stapelen de lege zakken netjes op In de opening. „Klaar voor actie," zo zeggen ze. Ondertussen heeft de piloot vlak bij Wissekerke. op 150 voet hoog te vliegend, het weiland gevonden. Een paar witte strepen duiden aan, dat hier de plaats van de „dropping" Is. Een doordringende bel rinkelt. Even nog vliegt het toestel door en dan gaat de eerste zending van de 7 ton zand zakken naar beneden. Gespannen kijkt iedereen toe, of de lading inder daad op de juiste plaats komt. Een seconde later weten we, dat de eerste „dropping" ten dele naast het doel terecht kwam. Weer keert de „vliegende vrachtauto" terug. In Wis sekerke zelf staan op de straten de mensen samengegroept naar omhoog te kijken. Zij zwaaien met zakdoeken en witte lappen. Twee Nederlandse militairen hebben op het weiland post gevat en geven met vlaggen signalen naar ons. Maar we welen al, dat we hier goed zijn, en dat de tweede drop ping beter zal zijn. Inderdaad, is de tweede lading zandzakken precies terecht gekomen. Drie kwartier, met in totaal tien rond- (Van onze speciale verslaggevers) Eerste luitenant Gentry, uit Oakland-City in Califomië, kijkt bedenkelijk even voordat hij met zijn Fairchild C.-119 Packet, in de wandeling „Flying boxcar" ofwel „vliegende vrachtauto" genaamd, wil opstijgen van het vliegveld Valkenburg. „Wat zit daar in?" zo vraagt hij, als de motoren brullend aanslaan. „Zaklantaarns," schreeuwt iemand, die buiten staat. „Daar komt niet veel van terecht, als we dat neergooien," zo zegt hij tegen ons in de grote plastic-cockpit, „maar we zullen het proberen!" Dan taxied de zware, ietwat logge C.-119 naar de startbaan voor een vlucht naar Wissekerke, waar 20.000 zandzakken gedropt zullen worden, bestemd voor Colijnsplaat. Naast luitenant Gentry zit luitenant Howard, ook van de U.S. Airforce. Hij is afkomstig uit Oklahoma, Het zijn twee laconieke vliegers, deze Amerikanen, die sinds Maandagmorgen vrijwel aan één stuk door vluchten hebben gemaakt boven het rampgebied. Of ze nu wel eten of slapen op tijd, of niet, dat kan hen allemaal niet schelen. Hoofdzaak is voor hen, dat er zoveel mogelijk geholpen wordt. Even is het wachten op de start baan op het signaal van de ver keerstoren, en dan schiet de „vlie- fende vrachtauto" los. Naast deze eide Amerikaanse vliegers zit nog de adelborst 1ste klasse Overmeire uit Amsterdam, van de marine- vliegdienst. Hy is als medenavigator aan de bemanning van dit toestel toegewezen. „Als het voor mij al moeilflk is de weg te vinden," zo zegt hij, „dan is dat zeker het geval voor de Amerikanen, die hier heg noch steg weten." Het navigeren met vliegtuigen boven het rampgebied valt hele maal niet mee. Wegen, dijken, spoorbanen, het is allemaal onder water verdwenen en kunnen dus niet meer als oriënteringspunten dienst doen. „Wij hebben nu Zierikzee als herkenningspunt." zo zegt deze adelborst, „en vandaar komen wfl wel verder." Wissekerke heeft dringend om veel zandzakken gevraagd, bestemd voor Colijnsplaat. Eerst was men van plan op de bedreigde plaats zelf te droppen, doch dat bleek niet mogeljjk. Op een droog weiland te Wissekerke, zo is zo net nog tele fonisch doorgekomen, heeft de be volking eenvoudige merktekens aangebracht op de plaats, waar de zandzakken uit de „vliegende vrachtauto" moeten worden ge gooid. Koers naar droppingsplaats Luitenant Gentry zet direct koers naar de kust. Eenmaal hier. vliegen wy langs Scheveningen, Kijkduin en Hoek van Holland. Adelborst Over meire geeft aan de hand van zijn kaarten de koers aan. De „vliegende vrachtauto" vliegt op 500 voet hoogte, met een snelheid van ongeveer 200 knopen per uur. Na tien minuten zijn iye al bij Rozenburg, waarvan de kop droog is. Een ogenblikje later volgt Goeree. Zo ver als het oog reikt is er één wa tervlakte. Vele vluchten hebben deze wakkere Amerikanen al gemaakt bo ven de overstroomde gebieden, maar telkens als zij er weer boven zijn, wor den zij opnieuw gegrepen. Dat is wel duidelijk aan hun strakke gezichten te zien! De kop van Schouwen glijdt dan on der ons door. Overal hetzelfde beeld van ellende: huizen tot aan het dak in het water, koeien angstig opeen ge hoopt op droge plekjes land. Een beeld van troosteloze triestheid. Adelborst Overmeire loodst de Amerikanen netjes rechtop Zierikzee aan. Laag glijdt het zware vracht vliegtuig over dit zo zwaar getroffen stadje. Wat samengehoopte mensen kijken omhoog. Zou uit dit toestel wat voor hen komen? Maar neen, het vliegt door, met daverende motoren, want Wissekerke is vlak bij. Achter in het laadgedeelte zijn vijf Amerikaanse soldaten op hun hoede. Zy weten, dat als zo meteen de bel gaat, zij zich schrap moeten zetten om de zandzakken er uit te gooien. Zij be horen, met hun luitenants, tot de 41ste troop carrier squadron en de 317de troop carrier group van de Rijn-Main- basis in Duitsland. Sinds Augustus 1951 zijn ze al ver weg van huis en zij hadden nooit kunnen denken, dat hun krachten nog eens nodig zouden zijn in het kleine Nederland, dat door een vloedramp getroffen werd. Kapitein schuldig aan ramp met „Faustus"? De Raad voor de Scheepvaart heeft Donderdag een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de stranding bij de Nieuwe Waterweg van het onder Panamese vlag varen de schip „Faustus", Er werden vier getuigen gehoord: drie zeeloodsen en een lichtwachter. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer C. Moolen- burgh zei in zijn conclusie, dat de kapitein van de Faustus grove schuld heeft aan de stranding. „Het is tragisch, dat dergelijke personen belast worden met de leiding van zeegaande schepen", aldus de in specteur-generaal. vluchten, zijn nodig, om de 20.000 zandzakken uit het toestel te krijgen. Terug voor nieuwe lading Iedereen in het toestel, behalve de piloot en de navigator, hijgt van de inspannende arbeid, om telkenmale, tussen twee overvliegperioden in, de samengebundelde zandzakken op tijd voor de opening te krijgen. De bel, ten teken dat er weer een lading over boord kan, kent geen pardon. Men heeft maar te zorgen, dat alles op tijd klaar is. Als dan ook alles eruit is, gaan de duimen omhoog en krijgt de piloot het teken, dat er teruggevlogen kan worden r.aar Valkenburg. Via Duiveland en Overflakkee, al waar wij nog een laatste impressie op doen van de rampspoedige gevolgen van de overstromingen, bereiken we bijna twee uur later Valkenburg. Nauwelijks zijn we geland of een nieuwe vrachtwagen met zandzakken wordt voor de opening van het vlieg tuig gereden. „Dan gaan we maar weer dadelijk," zegt luitenant Gentry. Zo gaat het op Valkenburg: opstij gen, droppen, terug. Laden, en weer weg. Onvermoeid en onverpoosd, tot dat het teken zal komen, dat de eer ste en meest dringende nood gelenigd (Van een medeiverker) In het aangezicht van de dood hebben veel mensen elkaar eerst goed leren kennen: men zag de moedigen en de twijfe laars, de zwakken en de sterken. Veel geschiedenissen van zelfopoffering en doodsverachting zullen nooit geschreven worden; vele namen van helden zal men niet eens in het openbaar noemen. Want deze ramp is zo overstelpend geko men en is van zulk een omvang, dat het gevoel voor details verloren gaat. Het is een menselijk verschijnsel, want toen Donderdag in het „hoofdkwartier" van de burgemeester C. vanHeesen van 's Gravendeel gemeld werd, dat een 11-jarig jongetje uit de buurtschap Hoogezand was komen zwemmen om te verhalen, dat er ginds nog mensen opgesloten zaten, vroeg niemand zelfs maar naar de naam Van dit held haftige kind, dat in het ijskoude water met inzet van eigen leven enkele kilometers afgelegd had belegd zijn en petroleumstellen de verwarming verzorgen, leidt hij als een veldheer met zijn getrouwe staf de „slag". De liefde tot het dier komt in deze dagen meermalen op een ontroerende wijze naar voren. Veel heeft deze jongen uit Goeree, die zich onder de geëvacueerden in de Ahoy-haïlen te Rotterdam bevindt, moeten achter la ten, maar voor zijn poes is hij onder alle omstandigheden met een trouwe volharding blijven zorgen. Gevoel voor details ging verloren Slechts enkelingen kennen de naam van de vader, die zijn beide kinderen nasprong en met hen voor de ogen van zyn vrouw verdronk. En de ach tergebleven dorpelingen vergissen zich soms ook in het huis, waarin 20 mensen de dood vonden. In de wrede vloedgolf der feiten weten de mensen, die er middenin staan, amper nog, waarby zy zich het eerst zullen bepalen. Ze doen, wat hun handen vinden om te doen, maar ieder overzicht, ieder houvast ont breekt. In deze chaos ziet men dan ook de tegenhanger van de heldenmoed: zo snapte de politie vijf rovers, die met hun bootje door een winkeldeur wil den varen, op zoek naar nieuwe buit. De heren waren rijkelijk voorzien van sigaretten, levensmiddelen en kleding en de onnozele opmerking: „Dat hebben we cadeau gehad" kon hen natuurlijk niet van een aanhou ding redden. De bevolking van 's Gravendeel be treurt het. dat er voor deze hyena's van het slagveld geen standrecht be staat. Inmiddels heeft de burgemees ter aan de politie het volgende bevel gegeven: „Indien verdachte personen op een sommatie niet reageren, dan onmiddellijk schieten Ja, d.e burgemeester! Deze 63-jarige was 's nachts ook bij een der dyken om met zandzakken te sjouwen. In het hoger gelegen huis van Dr. v. d. Bijl. waar de vloeren met jutezakken GEEN MOEITE IS TE VEEL Sinds de watersnood is Breda van aanzien veranderd. Heel de bevolking heeft er zich op ingesteld de getrof fenen, die de laatste dagen met dui zenden zijn aangekomen, zo harte lijk mogelijk welkom te heten. Geen moeite is te veel en geen zorg te groot om het hun naar de zin te maken. De eerste dagen werden vooral de kazernegebouwen in de stad voor het opnemen van vluchtelingen in ge bruik genomen. Daarenboven laat zich ook de bevolking niet onbetuigd. Duizenden hebben evacué's in hun huizen opgenomen, zonder te vragen naar rang of stand. „Kom binnen, wees welkom", was het parool en de totaal versufte mensen worden ver wend met het beste van het beste. Een kledingactie liep dermate vlot van stapel, dat in één morgen de hele stad was afgestroopt. Tonnen goed zijn binnengekomen. Een perfect ge organiseerd „warenhuis" zorgt voor de distributie, dat zoveel service biedt, dat de evacué's. wanneer zij gereed zijn met hun „inkopen", per auto naar hun nieuwe adres worden gebracht. Zakenlieden van buiten de stad. die van deze actie horen, schakelen zichzelf bereidwillig in, zelfs twee Amerikanen en een Fransman heb ben een dag lang meegereden. Deze service is overigens niet overbodig, want wie een groot gezin heeft, moet een hele bezending mee naar huis nemen, die te voet onmogelyk ver voerd kan worden. Grote contingenten Amerikanen uit Duitsland en Fontainebleau zijn ook in Breda. Van hieruit worden zij naar de verwoeste gebieden gediri geerd. De straten daveren van het motorgeronk der eindeloze stoeten materiaal, die op en af rijden naar de noodgebieden. Actie op actie wordt door de be volking op touw gezet. Kinderen za melen speelgoed in voor hun kame raadjes, tabak, sigaretten, shag stro men toe. Honderden komen op 't gemeente huis inlichtingen inwinnen naar ver miste huisgenoten. Tragische tonelen spelen zich hier soms af. Kerels als bomen staan handenwringend en met nauwelijks verborgen tranen hun verdriet te verwerken, vrouwen zit ten wezenloos op banken te staren naar het sinistere telefoontoestel, waaruit het nieuws moet komen, waarop zü vol spanning wachten. In het hoofdkwartier Toen we langs brancards, balen stro en watertanks het hoofdkwartier bin nengedrongen waren, hoorden we in het gedrang tal van gesprekken door een dwarrelen. De brokstukken, die we opvingen, onderstreepten de sug gestie van een oorlogssfeer; het scheen, alsof een veraf liggende tra giek ineens weer tastbaar werd „De schuit met veekadavers gaat vanavond wegNee, ik heb met het oog op de rivierpolitieMoeten we een draglijn aan openbare werken van Dordrecht vragenLaat radio-tele grafisch om 30 veewagens verzoe ken medicynen voor de dokter ha ler. Die paarden hebben al drie da gen lang in het water gestaanJa, het is goed, je kunt hier wapens en munitie inleveren Dan komen we dichterby en horen de burgemeester zeggen: „Ik weet niet, waarheen men de gemeentese cretaris geëvacueerd heeft, maar la ten we per radio vragen, hem in ver band met administratieve bezigheden op te willen sporen Wanneer de heer Van Heesen even later weggeroepen wordt, bege leiden we hem door zijn zwaar geteis terde gemeente. Hele huizen zijn al sardineblikjes opengereten, broeikas sen staan onder water en stro hangt in de vruchtbomen. De smalle landtong, waarover we lopen, heeft aan weers zijden diepe gaten en wordt triest om lijst door veekadavers. Dijken nog open op drie plaatsen „De dijken zijn nog op drie plaatsen open," zegt de burgemeester, „indien er storm komt opzetten, verdrinken we allemaal. Van de 4000 inwoners zyn er thans 3000 geëvacueerdde anderen willen niet weg. Die kleven om zo te zeggen aan hun grond en dat is uit een menselijk oogpunt bekeken begrijpelijk Dan vertelt de burgemeester over het bezoek van de Koningin, die over ditzelfde dijkje liep en zeer onder de indruk was. Toen ze bemerkte, dat de heer Van Heesen door de overstelpen de ramp in de eigen gemeente in het geheel niet op de hoogte was van de landelijke toestand, haalde ze voor hem uit haar bagage een krant van re cente datum. Wanneer de burgemeester zo ver telt, klinkt zijn stem beheerst, maar tijdens de pauzen, die in ons gesprek vallen, zien we duidelijk, dat de emo tie bij het weerzien van deze trieste werkelijkheid hem bijna te machtig wordt en hy moeite doet om niet in tranen uit te barsten. Zo hier zo daar En onderwijl denken we, dat het in tal van gemeenten in ons land thans precies eender is; dat de sfeer van verwarring, moed en ver- twyfeling ook elders en nog duizen den en nog eens duizenden beheerst En we herinneren ons ook een merkwaardige ontmoeting, die we op de pont naar 's Gravendeel met een onderwijzeres uit Dordrecht hadden. Merkwaardig voorval om het verhaal dat zij vertelde. Zo wa ren enkele kinderen, wier ouder lijk huis amper nat geworden was, niet op school verschenen, maar veel leerlingen uit zwaarder geteis terde streken o.a. een meisje uit Puttershoek, waar het water tot de eerste verdieping van de ouderlijke woning stond bleker er wel te zijn. hoewel ze een groot gedeelte van de reis per boot hadden moeten maken We spraken er met de burge meester nog over, dat de menselij ke karaktertrekken bij een ramp in zo'n merkwaardig zwart-wit naar voren kwamen. Hij wilde echter over het „zwart" zo min mogelijk horen en sprak voornamelijk over de moed, de aanvaarding en het ver trouwen. En in dit verband vertel de hij ons een ander voorbeeld van „mentaliteit", dat bij alle tragiek ons hart toch even verwarmde. Het was het verhaal over een meisje van acht jaar. dat voorheen met geen stok de keuken in te dryven was om een kopje af te wassen, maar dat nu reeds drie dagen en gedeeltelijk ook nachten tus sen dampende koffiekannen en sta pels brood werkt. Nu begint ze te nullen, wanneer ze weg moet - Teveel voor één mens Wanneer de burgemeester terug- keerd is, komen de problemen van alle kanten weer op hem aanstor men. Zijn „noodsecretaris" en se cretaresse, alsmede enkele andere medewerkers, hebben inmiddels reeds tal van beslissingen moeten nemen. Zo moet het ook, want het is alles teveel voor een mens Al is men ook de eerste verwarrende toe stand van orders en tegenorders te boven onvermijdelijk in het be- Amerikaanse. Engelse, Franse en Belgische militairen werken mede aan de hulpverlening in de door wa tersnood geteisterde gebieden. Hier zien we twee Franse geniesoldaten tezamen met Nederlanders in een rubberbootje op de overstroomde weg van Halsteren naar het stadje Tholen. In de huizen, welke langs deze weg stonden, kioamen 63 mensen tenge volge van de vloedgolf om het leven. gin er gebeurt nog gelijktijdig teveel om een duidelijke, overzich telijke lyn te trekken En er gebeu ren ook dingen, waarmede men eigenlijk niet goed raad weet. Tien goedwillende sportieve stu denten uit Amsterdam komen zich b.v. melden om lijken te ruimen, maar men weet hier niet eens. waar eventuele slachtoffers zich bevinden Daarnaast komen nog de fantas tische, oncontroleerbare verhalen, die als kwelduiveltjes de chaos ver groten En daarom verwonderden we ons helemaal niet. toen we een man kennelijk een ambtenaar van de gemeente in de hoek van het vertrek zagen staan met de ar men omhoog: ..Mijnheer, we weten het niet meerwe weten hier niets meer ZWEDEN ZENDT 100.000 DEKENS Nadat de Zweedse regering bij de Nederlandse regering heeft geïnfor meerd welke soort hulp deze wenste, heeft zy 24 rubberboten gezonden. Deze boten kwamen gisetren per Zweeds militair vliegtuig naar Ne derland. Bovendien heeft de Zweedse regering toegezegd 100.000 dekens te zullen zenden. Hiervan werden 18.000 gisteren verzonden, 7000 worden he den verstuurd en de rest wordt een dezer dagen naar Nederland verzon den. zodra men deze van de militaire voorraad ingezameld heeft. VERMISTE JONGEN TERECHT De lS-jarige Jan Musters uit Nieuw- Vossemeer. die als vermist was opge geven, is terecht. Hij bevindt zich in Tilburg, zo deelt het rampencomité Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumattsche aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akkers Kloosterbalsem, waarvan de genees krachtige besianddelen diep in de weef sels doordringen, voelt U. hoe een heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niels zegt men: Akkers Kloosterbalsem„Geen goud zo goed Zeven Amerikaanse helicopters hebben tot Woensdagavond 625 men sen gered. Dinsdag konden van Woensdrecht uit in twee uur tijds 125 personen per helicopter worden opgehaald. Woensdag tussen half ne gen en half vijf bedroeg het aantal 450. Donderdag werden nog tien Amerikaanse helicopters uit West- Duitsland verwacht. Woensdagavond toen de laatsten van de 450 geredden uit Nieuwe Ton- ge naar Middelharnis moesten wor den overgebracht, moesten de toestel len tegen een wind van 45 mijl per uur in, vertelde een van de piloten, de 34-jarige majoor Jack W. Ruby uit Virginia. De helicopters, die eigenlijk plaats hebben voor drie passagiers, brachten dikwijls vyf of meer mensen tegelijk in veiligheid. In één geval werden acht kinderen tegelijk mee genomen. De eerste evacué's, vertelde major Ruby verder, waren oudere mensen, wier toestand zo slecht was, dat ze in de draagbaren, die aan de helicop ters kunnen worden aangebracht, moesten worden vervoerd. Soms wer den ook twee kinderen in elk van de twee draagbaren opgenomen. Sommi ge kinderen werden bang toen ze er in werden vastgebonden. „Ik zou ook bang zijn geworden als ik op zo'n manier vervoerd moest worden", be kende de majoor. Drie Nederlandse officieren werk ten met de helicopterploeg samen om bij het aan boord brengen van de mensen te assisteren en de taalmoei lijkheden op te lossen. Kleine Neder landse vliegtuigen vlogen met brand stof naar een tankstation in Melissant. Kritieke toestand bij Krabbendijke Uit Krabbendijke, waar de toestand kritiek is de dijken van de St. Pie- terspolder en de Nieuwlandepolder zijn ondermijnd zyn thans alle vrouwen, kinderen en ouden van da gen geëvacueerd. Zij konden tot Ril land Bath gebracht worden en van daar per amphibie-auto naar Bergen op Zoom en Ossendrecht. Met man en macht wordt er thans gewerkt aan de bedreigde dijkstuk- ken. Op het strand te Katwijk zijn twee sloepen aangespoeld van het schip „Salland". Sinds Zaterdag is geen bericht meer ontvangen over dit 298 bruto register ton metende schip, dat op weg was van Engeland naar Stockholm. Er waren zeven mannen aan boord. De kapitein is M. Teekman uit Zwolle. Ér wordt ernstig rekening mee gehouden dat het scnip vergaan is. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid heeft zich in een on langs te .Amsterdam gehouden spoedvergadering beraden over de eerste hulp welke het Nederlandse bedrijfsleven in al zijn geledingen zou kunnen verlenen aan de slacht offers van de nationale ramp, welke ons land heeft getroffen. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid besloot een dringend be roep te doen op alle Nederlandse werkgevers en werknemers om als eerste bydrage in de nood, die over zovele tienduizenden is gekomen, de navolgende maatregelen tot uit voering te brengen: 1. Door alle werknemers zal nog deze week via hun werkgever een bydrage worden gestort in het Na tionaal Rampenfonds ten bedrage van tenminste één uur loon of sa laris, welke bydrage door de werk gevers met een gelijk bedrag wordt verhoogd. 2. Op een bedrijfstaks- of onder nemingsgewijze te regelen manier zal op korte termy'n zo mogelijk door alle werknemers tenminste 8 uur worden overgewerkt. Hetgeen daarmede verdiend wordt, zal, ver hoogd met een gelyk bedrag van de zijde van de werkgever, eveneens worden afgestaan aan het Natio naal Rampenfonds. In geval over werk niet mogelijk is, dient er naar te worden gestreefd op andere wij ze door een beiderzijds offer een geldelijke bijdrage van ongeveer ge lijke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de Stichting is er zich van bewust, dat het op deze wijze bijeen te brengen bedrag slechts in zeer beperkte mate aan de werkelijke nood tegemoet komt. Het besloot derhalve zich t.z.t. na der te beraden over eventuele ver dere maatregelen. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid doet bij deze gelegenheid tevens een be roep op de werkgevers, wier onder nemingen als gevolg van de over stromingsramp tijdelijk zyn stilge legd, indien mogelijk, het dienst verband met hun werknemers te la ten voortbestaan. De burgemeester van Steenber gen deelt mede, dat men er, dank zy de kranige hulp van militairen en de kundige leiding van de N.V. Grontmy, in is geslaagd de Boom- dijk. Zuidelyk van Steenbergen, te dichten. Als gevolg hiervan is de toestand te Kruisland zodanig ge stabiliseerd, dat verdere inundatie van de duizenden hectaren grote Kruislandpolder kon worden voor komen. Het enige maanden geleden in deze polder in werking gestelde ge maal met een capaciteit van 400 kubieke meter per minuut, werkt reeds, zodat het water begint te zakken. Nare dagen zijn voor de moderne vrouw geen „verloren" dagen meer. Zij verdrijft de periodieke pijnen direct met een paar AKKERTJES ...die helpen direct! J GAT BIJ PAPENDRECHT GEDICHT Het gat, dat in de nacht van Zater dag op Zondag in de dijk bij Papen- drecht werd geslagen, is Donderdag middag. na twee dagen ingespannen arbeid, gedicht. Er staat thans onge veer 9000 hectare van de Alblasser- waard onder water. Wanneer het gat by Papendrecht het zal houden, is verdere overstroming van dit ge bied niet te verwachten. <en dijk in het een militaire colonne om voedsel aan re brengen voor dat gedeelte van het eiland, dat niet wordt geëvacueerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3