Fransen gaan naar Londen Londen bindt zich nauwer aan het Europese Leger L INKTVIS- Ei gen tegenstelling overoruggen Japanse herstelbetalingen aan Indonesië Liquiditeits positie van vele bedrijven was in 1952 zorglijk Parijs nog niet tevreden? Geblokkeerde gelden in Indonesië VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 Om dan samen met Amerika te praten D VOLGENDE WEEK Donderdag en rijdag zullen, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, de Franse minister-president Réné Mayer en diens minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault, Ie Londen confereren met hun Britse collega's, Winston Churchill en Anthony Eden. Deze bijeenkomst was reeds lang geleden, echter zonder vast stelling van de datum, overeengekomen, zodat daarin geen nieuw feit in de inter nationale politiek kan worden gezien. Het ligt overigens voor de hand. dat Londen en Parijs tot een beraad wilden komen. Er liggen tussen hen meningsver schillen. bijv. over de deelneming aan de Europese Defensiegemeenschap, en al deze problemen zullen ongetwijfeld aangesne den worden. Maar de Londense conferen tie heeft in wezen toch een andere strek king. Zowel de Franse als de Engelse staatslieden de laatste wel met wat overijlde haast willen in Washington „kennismaken" met het nieuwe regiem Eisenhower. Ze zijn boordevol bezorgdhe den. wensen en goede raadgevingen verlangen niets vuriger dan zich daarvan In handen van de Amerikaanse leidende politici te ontlasten. Waarschijnlijk hebben zij daarmede reeds een aanvang kunnen maken bij hun besprekingen met Foster Dulles en Stassen op Europees grondge bied; maar dit kan hoogstens een inlei ding zijn geweest, waarvan de voortzetting in Washington zal komen. Maar dan is het ook van hoog belang, dat de Britse en Franse staatslieden van elkaar weten, wat ze zo ongeveer ginds over de Oceaan zul len zeggen en eventueel vragen. Het Londense bezoek van de Franse mi nisters is dan ook allerminst wat men een echt vriendschapsbezoek zou kunnen noe men. Het draagt veeleer een zuiver zake lijk karakter; men moet zich bij alle tegenstellingen op velerlei gebied, zo goed mogelijk op elkaar afstemmen om een zo groot mogelijke indruk van eenstemmig heid in die problemen, welke men van beide zijden zal aanroeren, te kunnen ma ken. DAARBIJ ZAL ZEER ZEKER de Euro pese Defensiegemeenschap een be langrijke plaats innemen. Foster Dul les heeft in zijn jongste radio-rede in de possage. welke over deze zaak liep. Frank rijk. Duitsland en Engeland in één adem genoemd, over één kam geschoren. Men heeft daaruit, waarschijnlijk niet geheel ten onrechte, de conclusie getrokken, dat de Verenigde Staten de bijzondere positie van Engeland als lid van de Common wealth niet erkennen en er ten sterkste op aandringen, dat Engeland zich bij de Euro pese Defensiegemeenschap zal aansluiten. Reeds het democratische bewind van Tru man heel't. het gedaan, de militair Eisen hower, die in dit opzicht Europa goed kont, blijkt het met nog groter nadrukke lijkheid le doen. Engeland evenwel blijft constant weige ren en heeft zelfs het woord „nooit" uit gesproken. Nu bestaat het nooit in de poli tiek niet, maar anderzijds kan men er toch wel op. rekenen, dat Londen, zolang er nog een restant van de Commonwealth over is, zich met hand en tand zal blijven verzetten tegen de aanvaarding van nog zwaardere naast de overigens reeds be staande uitermate zware verplichtingen, ~Welke het onder de Nato heeft aangegaan en welke anderzijds voortvloeien uit zijn verdrag met de aan de Europese Defensie gemeenschap deelnemende staten in zake wederzijdse bijstand. In art. 1 van dit ver drag verplicht Engeland zich tegenover de E. D. G.-staten om, in geval van een ge wapende aanval in Europa op één dezer staten of tegen de Europese Defensie- strijdkrachten, alle militaire en andere hulp te verlenen, welke in zijn vermogen ligt. Dit is dus, in geval van een agressie, een automatische bijstandsverplichting, welke in die vorm zelfs niet in het Noord- atlantische verdrag voorkomt. Dat Enge land nog verder zal gaan dan de verplich ting om mede ten oorlog te trekken en reid zou zijn zich ook organisatorisch in het Europese leger in te schakelen lijkt uitgesloten. Londen heeft dit trouwens pas dezer dagen uitdrukkelijk te kennen gege- Toch probeert Frankrijk van Engeland nog een bijzondere garantie los te krijgen, bijv. enige politieke medewerking of een Britse vertegenwoordiger in de voornaam- DOOD DOOR SCHULD (Van onze correspondent). Een 65-jarige landbouwer uit Stiens, K, H.. werd Donderdag door de Leeuwarder rechtbank wegens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld lot twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van het rijbewijs. Onder Wijl- gaard had H. in September van het afge lopen jaar geen voorrang verleend tenge volge waarvan een personenauto tegen een boom was gereden, waarbij twee per sonen zwaar werden gewond, terwijl een persoon om het leven kwam. De eis was drie maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging. De camera op t buitenland ste organen van de E.D.G. Of de Franse regering zelf zo bijzonder veel betekenis aan een dergelijke waarborg hecht, laten we in het midden. Maar zij acht ze wen selijk, misschien zelfs noodzakelijk om hel Franse volk in zijn parlement mee te krij gen. Maar Engeland heeft zich in maan denlange onderhandelingen niet laten ver murwen en het bestaat te bezien of het thans voor de Franse angst voor Duitsland zal wijken. NATUURLIJK, en hiermede komt men iets rechtstreekser op Amerika's ter rein, zullen ook de Aziatische proble men te Londen een uiterst actueel onder werp van bespreking uitmaken. Men be hoeft slechts de woorden Korea, Formosa, Indo-China en Malakka neer te schrijven om te beseffen, hoeveel wrijfpunten hier tussen de Verenigde Staten ener- en Frankrijk en Engeland anderzijds liggen. Hier zijn Parijs en Londen tamelijk eens gezind gelijk beiden ook de eenzijdige op zegging (door de Verenigde Staten) van de verdragen van Yalta en Potsdam als een gevaarlijk precedent beschouwen, dat het gehele verdragensysteem van de wijze we reld op losse schroeven zou zetten. Een ge heel doelloze opzegging bovendien, wijl daardoor aan de door bedoelde verdragen geschapen situatie niets zou worden ver anderd. Men meent in Parijs, dat ook de geruch ten over de convertibiliteit van het pand- sterling te Londen ter sprake zullen ko men. omdat daardoor een reactie op alle continentale valuta zou kunnen worden uitgelokt. Vele kringen nemen deze ge ruchten niet ernstig. Maar Frankrijk is uiterst voorzichtig, en wil zich ook op dit punt dekken. VANGSTCIJFERS „WILLEM BARENDSZ" Op 18 Januari bedroeg de productie van de „Willem Barendsz" 3.046 ton traan en 320 ton spermolie (vorig jaar op dezelfde datum 4.007 ton traan). Een vergelijking van de spermolieproduclie is niet moge lijk, aangezien daarmee dit jaar op 27 December is aangevangen en vorig jaa' op 20 November. De Amerikaanse hulp aan Formosa Generaal Olmsted, directeur van de Amerikaanse militaire hulpverlening aan het buitenland, wordt Vrijdag in de hoofd stad van Formosa, Taipeh, verwacht voor een tweedaags bezoek, waarbij hij wordt vergezeld door verscheidene Amerikaanse officieren. Hij zal besprekingen voeren met Chi nees-nationalistische militaire leiders en zich op Formosa bevindende Amerikaanse beambten, die te maken hebben met de militaire hulpverlening. Chinees-nationalistische kringen ver wachten, dat de Verenigde Staten in de komende twee maanden verscheidene es cadrilles jagers, waaronder een escadrille straaljagers, ter beschikking van de Chi nees-nationalistische autoriteiten zullen stellen. Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 WOLVEILINGEN Bij het slot van de huidige serie wol veilingen te Sydney konden zich Don derdag alle noteringen over het algemeen goed handhaven. Het aanbod bestond uit 14.726 balen, waarvan er 14.585 verkocht werden. Te Kaapstad kwamen bij een goede kooplust de noteringen, vergeleken met die van 8 Januari, over het algemeen in het voordeel van de verkopers te liggen. Slechts outsorts waren gemakkelijker. Van het aanbod van 1786 balen ging 96 pet van de hand. De veiling te Durban sloot Donderdag in het voordeel van de kopers, waarbij de prijzen 2',i5 pet beneden die van de vorige veiling lagen. De kooplust was behoorlijk; 77 pet van het aanbod van 5277 balen werd verkocht. Te East London was de wolveiling Donderdag vast op de vorige veiling. Bij een algemene kooplust werd 95 pet van het aanbod van 4448 balen verkocht. JAPAN VOELT ZICH MOREEL VERPLICHT De directeur-generaal van het Azia tische bureau van het Japanse ministe rie van buitenlandse zaken, de heer Eiji Wajima, die in Djakarta informele besprekingen heeft gevoerd over her stelbetalingen door Japan, is per vlieg tuig doorgereisd naar Bangkok. Vóór zijn vertrek uit Djakarta hield Wajima een persconferentie over het doel van zijn komst naar Indonesië en de re- C. Bazelmans O.Praem. Op 4 Februari is in de Norbertjjner abdij te Heeswijk nog vrij onverwacht overleden dc zecreerw. heer Constantinus Bazelmans, oud missie-overste in de Nor- bertijner missie te Jabalpur. Father C. Bazelmans werd op 13 Jan. 1888 geboren te Zeelst, trad in 1907 in bij Norbertijnen te Heeswijk en ontving de H. Priesterwijding op 17 Mei 1913. Na enige tijd werkzaam te zijn geweest aan de Latijnse School te Gemert, vertrok hij in 1923 als eerste missionaris van de Nor- bertijner abdij van Heeswijk naar het toenmalige Brits-Indië, waar hij en zijn confraters in de Madras-missie werden te werk gesteld. Hij was directeur van het Katholiek Kosthuis te Pirangpuram c-n later rector van het inlands Klein Semi narie, door hemzelf gebouwd. Toen de Norbertijnen een eigen missie gebied kregen aangewezen in Jabalpur, werd hij pastoor van Jabalpur, welke functie hij bleef vervullen tot Juli 1940. Eind Juli vertrok hij naar Amerika, om van daaruit voor de instandhouding van de Jabalpur-missie te zorgen en de nodige financiële steun te zoeken, die gedurende de oorlog uit Nederland niet kon worden gegeven. Naar Nederland teruggekeerd in 1946 werd hij benoemd tot missie-procu rator, totdat in 1948 een onherstelbare ziekte hem dwong het bed te houden. Voorzitter K. -v. K. voor Meppel: REDELIJK GOED JAAR VOOR AARDAPPELMEEE1NDUSTRIE Het jaar 1952 is in het algemeen voor het gebied van de Kamer allerminst een slecht jaar geweest, zo verklaarde de oorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Drenthe en Meppel, dc heer B. II. Eelkman Rooda. Nieuw- gevestigde industrieën waren weinig in getal en belangrijke uitbreidingen van bestaande bedrijven werden slechts in be perkte mate ondernomen. De liquiditeils- positie van vele bedrijven was zorglijk- Jonge industrieën en ook vele midden standsondernemingen kampten met finan. eierïngsmoeilijkhcden. In de sector verkeer was het belang rijkste feit, aldus spreker, de electrificatie der spoorlijn van Zwolle via Meppel naar Groningen en Leeuwarden. De aard appel meelindustrie heeft een redelijk goed jaar gehad De totale productie van aardappelmeel in Noord-Oost Nederland ordt geschat op 200 000 ton- De moder- Zatcrdag, 7 Febrnari. Engeland, bbc Home Service, 330 m. 12.00 Orkestconc.12.55 Gevar. progr.; 13.55 Weerber.14.00 Nws.; 14.10 Gram.. 14.55 Orkestconc.; 15.30 Amusemenlsmuz 16.00 Gram.; 1G.25 Sport; 17.20 Orkestconc.; 1800 Voor de kinderen; 18.55 Weerber.; 10.00 Nws.; 19.15 Sport. 19.30 Gevar, muz.; 20.15 Inter views; 20.45 Parlementsoverz.: 21.00 Gevar, progr.; 22.00 Nws.; 22-15 Hoorsp.; 23.45 Avondgebeden; 24.00—0.03 Nws. Engeland, bbc Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Orkestconc.; 13.00 Parlementsoverz.; 1315 Lichte muz,; 13,55 Spon; 14.15 Lichte muz.; 14.45 Voor de kinderen; 15.00 Variété ork. en solisten; 15.45 Orgelsp.; tG.OO Mil. ork.; '16,30' Sport: 16.45 idem; 18.00 Gram.; 88.30 Sport; 19 00 Jazzmuz.; 19.45 Vragenbe- anfWoord.: 20.00 Nws- en radioiourn.; 20.35 Sport: 20.30 Hoorsp.: 21.30 Orkestconc. (p'.m 22.15 Voordr): 23.00 Nws. 2315 Gevar. muz.; 24.00 Gram.; 0.58—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 M. 12.00 Amusementsmuz.: 13.00 Nws.; 13.25 Gram.14.00 Operettcmuz.; 15.00 volksliede ren: 16.00 Gevar. muz.: 17.00 Lichte muz 18 00 Lichte muz.: 19.00 Nws: 19.30 Kinder koor; 19.45 Mannenkoor: 20 00 C3innva!spro- gramma; 2;.45 Nws.; 22 10 Symphonic-oik- on soils',: 22 40 Lichte muz t 24.03 Nws n.in Dansnuiz 1 00 Jazzmuz.; 2.15 Muz. tot morgen vroeg. Frankrijk. Nationaal Progr. 347 M. 7.30 Orkestconc.: 13.on nws n.17 Orkest conc 16.33 Gram.: 16.55 Kamennut.; 17.55 Gram 18 20 Amerik. u tz.20.00 Lichte muz. J".00 Pianorecital; 22.45 Gram.: 20.46—24 i00 Nieuws. Brussel. 3 331 M. 1 484 3 11.45 Gram.: 12.30 Weerber.: 12.34 Licht0 muz 13.00 Nws.: 13-15 Vlaamse muz., 13.40 Gevar muz.: 15.00 „De Wereld der muziek"; 36.00 Aecordeonmuz.: 16.15 Gram,; 1G.30 Aeeordeonmuz.; IG.45 Engelse les: 17,00 Nws.; 17.10 Meisjeskoor; 17.30 en 18.10 Gram.: 18,30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; ?n 00 Cabaret 21,1-5 „Moderne Tilden": 22.00 Nws. en weerber.: 2215 Jazzmuz.: 22.45 en 22.55 Gram 23.00 Nws.: 33.09-24.041 Gram. 481 M. J2.115 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10 011 14.05 vcvzoefeordgr.- 13.00 Gram.; 18.30 Lichte muz: 17 00 Nws: 17.15 Lichte muz.; 18.30 Aeeordeonmuz.; m.OO Minneliederen; 19 40 19.45 Nws 20 00 en 20.15 Gevar 20,70 N'euwe cham Nws.: 22.10 Gram.: 22.15 Jazzmuz Gram.: 22.50 Nws.: 23.00 Lichte mu Engeland. BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 17,0017.15 Engelse les. (Op 224. 4! M 22.00—22.30 Nws Spiegel van 1 en sportjournaal (Op 224 en 49. m.) 22 00 Radioprogramma B. M. R. S. U vanuit Eng. Transit. Camp te E Holland. Golflengte 31 Meter. VRIJDAG, 6 FEBRUARI. 22.00 uur: Verzoekplaten. 24.09 uur: Sluiting. nisering in deze industrie na de oorlog is in een vlot tempo voltrokken. De bedrijfsresultaten van de Nederl. Aardolie Mij zijn bevredigend geweest. De productie in het gebied van §choone. beek is gestabiliseerd op een jaarlijkse hoeveelheid van circa 700.000 Ion ruwe olie. Spreker zeide niet veel bewonde ring te hebben voor het overheidsbeleid inzake de exploitatie van het aardgas. Hij vond het onbegrijpelijk, waarom de aanwezige energiebronnen nog maar steeds niet worden benut. De mctaalwarenfabrïek „Drenthina" heeft in 1952 practisch dezelfde bezetting gehad als in 1951. In de confectie- industrie was het begin van het jaar voor alle bedrijven uitermate slecht. La ter werd de toestand aanmerkelijk beter, bij stijgende pryzen. Algemeen is de klacht van deze industrie in Drenthe over het verloop onder liet vrouwelijk per soneel- De Enkalonfabriek te Emmen le verde bevredigende resultaten op. Het bedrijf van de A.K.U. te Emmer Compas- euum heeft zijn gehele machinepark vol- bezet kunnen laten draaien. In beide fa brieken gaf noch de kwaliteit noch de productiviteit reden tot klachten. De werklust was zeer behoorlijk. Het vreemdelingenverkeer is drukker geweest dan ooit tevoren, maar in het algemeen heeft de gang van zaken in de Horecabedrijven geen reden tot tevreden heid gegeven. De exploitatiekosten namen wederom toe. Voor de middenstand was 1952 een normaal jaar. Liquiditeitsmoei lijkheden waren legio. De belastingen bleven zwaar drukken. Over het geheel genomen zijn de resultaten in de detail handel toch niet tegengevallen. De gang van zaken in de pharmaceutische industrie gaf algemeen reden tot tevredenheid. De in Tinaarlo gevestigde pianofabriek had een zeer goed eerste halfjaar. In de tweede helft werden moeilijkheden ondervonden wegens de importbelemmeringen in diverse landen. sultaten, die bij de besprekingen zijn be reikt. Op een vraag of men zich in Japan „moreel verplicht" voelt herstelbetalin gen te doen antwoordde Wajima beves tigend. Hij voegde er aan toe, dat men in Japan zich verantwoordelijk voelt voor de schade, die Japan tydens de tweede wereldoorlog heeft veroorzaakt, niet al leen in Indonesië, maar ook jegens ande re landen, die door de Japanse strijd krachten bezet zijn geweest. Hij kon geen antwoord geven op de vraag, wanneer de besprekingen over herstelbetalingen tussen Indonesië en Japan zullen worden hei-vat. Wajima weigerde mede te delen of er tijdens zijn informele besprekingen een bedrag is ge noemd voor de herstelbetalingen. Ook wenste hij geen commentaar te le veren op de door Indonesië geuite wens, dat een deel van de herstelbetalingen in de vorm van het leveren van kapitaals- goederen zal worden gedaan- Naar zijn mening zal een verdrag over de herstel betalingen en een vredesverdrag geza menlijk dienen te worden afgesloten. Wajima verklaarde tenslotte op een vraag, dat Japan zo spoedig mogelijk het herstel van normale diplomatieke be trekkingen met Indonesië wenst. De we derzijdse vertegenwoordiging wordt thans waargenomen door consuls-gene- raaL HAVENSTAKING IN NEW-YORK De bemanningen der sleepboten, die in de haven van New York dienst doen, sta ken sinds Zaterdag j.l. Hierbij hebben zich Donderdag de havenarbeiders, uit solidariteit aangesloten. Het scheepsver keer in de haven van New York dreigt hierdoor verlamd te worden. Reeds is het 34.183 ton metende Britse passagiersschip „Caronia" in de nachl van Woensdag op Donderdag met de Cu- nard-pier in Manhattan in botsing geko men, als gevolg van het feit. dat het schip zonder sleepboothulp moest meren. KNOEIERIJEN BIJ TOTALISATOR De Haagse rechtbank heeft gisteren de begrafenisondernemer J. S. veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en 50 boete sub. 20 dagen hechtenis. De schrijver W. S. bij het C.B.S., kreeg eveneens een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en 50 boete, sub. 20 dagen hechtenis. Op voorstel van W. S., die als controleur bij de totalisator werkte, zou J. S. als ticketverkoper eenmaal een kleiner aantal tickets als verkocht hebben opgegeven dan in werkelijkheid het geval was geweest. Het daardoor ontstane kasoverschot had den zij samen gedeeld. Stockholm onder een meter sneeuw bedolven Zwaarste sneeuwval sinds dertig jaar De Zweedse hoofdstad Stockholm be leefde gisteren de zwaarste sneeuwstorm sinds dertig jaar. Een felle wind, met een snelheid van 95 k.m. per uur, voerde uit het luchtruim boven de Oostzee dichte pakken sneeuw aan, die zich hier en daar tot een meter in de straten van Stockholm ophoopten. Het verkeer werd totaal ont wricht, vele auto's en fietsers botsten op elkaar of slipten. Met ongeveer 400 sneeuwruim-machines trachtte men de trambanen weer enigs zins begaanbaar te maken en het verkeer op gang te helpen. Latere meldingen wezen uit, dat in bijna geheel Zweden een uitzonderlijke sneeuw val heeft plaats gehad. De treinenloop was danig in de war en urenlange vertragingen vormden een algemeen verschijnsel. Ook in Westduitsland heeft zich een zware sneeuwval voorgedaan. In de Duitse bergstreken waren talrijke wegen onbe gaanbaar, terwijl verschillende dorpen ge- isoleerd raakten. Grote schade wordt ge meld aan het bosbezit, aangezien vele bo men onder de sneeuwlast bezweken zijn. Men vreest bovendien dat talrijke herten zijn omgekomen. EGYPTISCHE KATOENAFZET Een Egyptische katoenmissie bestaande uit vier leden brengt thans een bezoek aan Engeland en zal de volgende week naar West Europa gaan, teneinde aldaar afzet gebied voor katoen te vinden. In Europa zal een bezoek worden gebracht aan Zwe den, Nederland. België, Spanje, Zwitser land en Joegoslavië, waarna begin Maart a.s. de terugreis naar Cairo zal worden aanvaard. De Egyptische ambassade in Londen heeft verklaard, dat de missie aan de buitenlandse kopers het nieuwe katoen- afzetsysteem zal uiteenzetten, dat vorig jaar November is ingevoerd. Vriendelijk gezicht overwint zelfs de duurte IS MOMENTEEL in de wereld gemiddelde Engelse bezitter of exploi tant van een „service-station zijn zaken wil doen, zoals hü zelf wil en altijd ge daan heeft. Toch is men druk bezig, met zachte ER en ook in Engeland heel wat gaan de, dat de aandacht en zelfs de bij zondere aandacht trekt. We behoeven wat dit betreft waarljjk niet ver van huis te gaan. Maar onder drang een zekere uniformiteit in te voe- alle sensationele gebeurtenissen is er in ren en de betere benzine wordt dankbaar Engeland één, die veel op een revolutie aangegrepen voor een zijdelingse propa- lijkt. Een revolutie in de wereld der ganda voor een grotere efficiency in het automobilisten. De vier grote olie- en algemeen. benzinemaatsóhappijen hebben er een nieuw soort benzine ingevoerd, iets duur- De automobilisten maken zich uiter aard het meest druk om de pennies, die der. doch ook iets beter. Het laatste ze meer moeten betalen ,,er „gallon' Maar toch, ze hebben bij vele „service stations" ook wel het een en ander te beargumenteren Stel je voor, talrijke exploitanten heb ben, al weer op suggestie van de Ameri- elijke bediening vervan- door een vrouwelijke. Sportieve, pientere meisjes zijn de „service-stati- dank zij een betere samenstelling, tegelijkertijd hebben ze een grote her vorming ingevoerd in het bedrijf der z.g. service stations. Er zijn er dertigduizend in Engeland. Tn de wereld en natuurlijk ook in Europa kanen, de mannelijke bedienin; kan een reiziger de veelsoortigsle „ben- - zine-serails" aanschouwen. De aulomobi- r list, die nieuwe benzine en olie tankt, ons" en aldus de „filling industry" bin- komt vaak voor een hoogst merkwaardig nengestroomd en ze voldoen naar het bouwsel terecht Elk land heeft een schijnt uitstekend. .Vrouwen verkopen meer dan man- verklaarde een exploitant tevre- ,Een vriendelijke glimlach en ik )p een gallon benzine extra.En als ik dit niet doe, komt de automobilist later terug, met een herinnering aan die eigen stijl ontwikkeld. Inmiddels, als gevolg van de invloed nen' der grote Amerikaanse oliemaatschap- den. pijen, kan men zich hier en daar langs verkoop een gallon benzine extra.En als een grote autobaan ergens in de Ver- -=-• J- enigde Staten wanen. Gelijksoortige bouwsels, welker lijnen door de architect vriendelijke glimlach". van de oliemaatschappij geïnspireerd zijn. doen er levendig aan autobaan-beeld denken. Mannequins, winkelmeisjes, bioscoop- Amerikaans ouvreuses, cassières etc. etc. nemen een baantje bij een „service-station" verdienen En, zeggen ze. het is prettig werk in de open lucht en je maakt zoveel inte ressante mensen mee Talrijke meisjes worden met rolschaat- In Engeland, het land der individualis- Ze verdienen er goed. ten bij uitstek, zijn de „service-stations" v- het minst gestandaardiseerd. En de olie maatschappijen tonen zich er ook heel voorzichtig in het geven van suggesties. Naar het schijnt, zijn ze er inmiddels sen uitgerust, om sneller t.e kunnen wer- van overtuigd, dat de organisatie er van ken. In deze regenperiode moesten die een beetje achterlijk is. En ook, dat de evenwel in een ihoek worden gegooid. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de plannen een uitwerking zijn van de yoorstellen. die reeds in Mei j.l. te Parijs zijn besproken tussen de auteurs van het plan voor het Europese leger, de Franse minister van defensie. Réné Ple ven, en de Britse minister van defensie, veldmaarschalk lord Alexander. De Britse voorstellen voor samenwer king met het Europese leger in zijn for meringsstadium omvatten het verlenen van oefeningsfaciliteiten, advies over op leiding. het attacheren van Britse offi cieren bij de staf van de E.D.G., hulp bij het organiseren van tactische oefeningen en het houden van oefeningen door ge meenschappelijke eenheden. In 't Britse memorandum wordt uiter aard niet gesproken over het opstellen van plannen, over inlichtingendienst of bevelvoering voor operaties daar deze aangelegenheden door de N.A.T.O. zullen worden behandeld, waarbinnen het Euro pese leger zou functionneren en waarvan Groot Brittannië lid is. In de verklaring van het Britse minis terie van buitenlandse zaken wordt voorts gezegd, dat Groot Brittannië uiting had gegeven aan de hoop, dat HERINVESTERING MET TOESTEMMING DER EIGENAREN Door enkele zakenlieden in Oost- Java is aan de Indonesische regering het plan voorgelegd, in Indonesië een industriële onderneming op *e richten, die zal gaan werken met kapitaal van naar Nederland gerepatrieerden, dat hier geblokkeerd is. Het deelnemen met geld in de op te richten onderne ming zal uiteraard op vrijwillige ba sis geschieden, dus met instemming van de in Nederland vertoevende eigenaar van het geld, dat nu al jaren renteloos in Indonesië ligt. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat de Indonesische regering inmid dels aan de initiatiefnemers heeft mede gedeeld, dat de verlangde toestemming, toestemming dus om geblokkeerd geld vrij te geven voor belegging in een in Oost-Java op te richten industriële on derneming, verleend zal worden. De tekst voor een inleidend persbericht en voor de advertenties, die men wil plaatsen in dagbladen in Nederland, om daar onder de eigenaren van in Indonesië geblokkeerd geld. de nodige belangstel ling te wekken, liggen thans ter defini tieve goedkeuring bij de directeur van het Deviezeninstituut te Djakarta- Er is dus goede reden om aan te ne men. dat men zeer binnenkort met de verwezenlijking van het plan zal kunnen beginnen. Dat zal dus betekenen, dat 'n grote som geblokkeerd geld èn voor In donesië èn voor de eigenaren weer pro ductief zal worden. Behalve de Surabajase zakenlieden, tonen ook anderen, waaronder enkele overheidsinstanties, sinds korte tijd gro te belangstelling voor het van buiten landers in Indonesië geblokkeerde geld. De overheidsinstanties zouden het geld o.a. willen inschakelen voor de bouw van woningen, pasars e.d.. uiteraard eveneens alleen na verkregen toestem ming van de eigenaren van het geld. De Britse regering publiceerde hedenmorgen een verklaring over een dezer dagen aan de betreffende regeringen verzonden memorandum inzake de met spanning verbeide stappen, welke Groot Brittannië wil ondernemen teneinde tot een nauwere binding met de Europese Defensiegemeenschap te geraken. Deze slappen zijn, zoals bekend, mogelijk beslissend voor de ratificatie van het E.D.G.-verdrag en de conventies van Bonn in liet Franse parlement. Het voornaamste punt uit 't Britse memorandum is ongetwijfeld de thans voorgestelde uitwisseling van Britse luchteskaders met de Europese Defensiegemeenschap. Dit voorstel werd in de verklaring niet nader uit gewerkt. Daarnaast noemt de verklaring nog een aantal andere methoden voor een nauwere associatie met en hulp aan de E. D. G., in bet aanvangs stadium. Deze methoden omvatten de coördinatie van de verdediging in de lucht tussen Groot Brittannië en de zes Europese landen, uitwisseling van stafofficieren en gezamenlijke oefening. naast de nauwe betrekkingen tussen de strijdkrachten te velde ook een nauwe samenwerking tussen Londen en de „nii-f lit ai re en politieke instellingen van de E.D.G." zal bestaan. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dulles, in het algemeen de Britse voorstellen heeft goedgekeurd tijdens zijn besprekingen met de Britse ministers. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen gelooft men. dat de Franse pre mier. Réné Mayer, niettemin zal vragen om verdere Britse toezeggingen aan het Europese leger, wanneer de premier in 't midden van deze maand Londen bezoekt. De Britse voorstellen, aldus een ge zaghebbende zegsman, vormen de groot ste en volledigste bijdragen, welke Groot Brittannië kan verlenen zonder volledig lid van de E.D.G. te worden. „In feite", aldus deze zegsman, „heeft Groot Brit tannië door zijn voorstellen de deur ge opend voor de opleiding en opbouw var de strijdkrachten van de defensiegemeen schap". Britse memorandum voor West-Duits- land een „aangename verrassing". In Franse regeringskringen gaf men Donderdagavond uiting aan de hoop. dat de Britse plannen voor samenwerking met de E.D.G. slechts een eerste stap in de richting van de vestiging van nau we betrekkingen tussen de Britse lucht en landstrijdkrachten in Europa en hét Europese Leger zullen betekenen. Men verklaarde, dat de Britse voor stellen niet voldoen aan hetgeen Frank rijk gehoopt had, maar men besefte, dat het memorandum een zuiver technisch document is en dat de verdere punten, die met de kwestie te maken hebL'en, op hoger niveau zullen moeten worden be sproken. De Britse samenwerking met bet voorgenomen Europese leger vormde 'n belangrijk onderwerp van de bespre, kingen, die Foster Dulles Donderdag avond met bondskanselier Adenauer te Bonn heeft gevoerd. Volgens een West- duitse regeringswoordvoerder is het RUBBER EN THEE IN NOORD-SUMATRA Vergeleken met 1951 is de productie van de ondernemingen, in het bijzonder van rubber, in Noord-Sumatra in 1952 geste gen, aldus heeft de heer Sutodjo, hoofd van de dienst voor ondernemingen in Noord-Sumatra, medegedeeld. Ook op de theeondernemingen was over het alge meen de productie in 1952 hoger dan in 1951, ondanks de liquidatie van de thee- onderneming Mardjandji. De heer Sutedjo zeide, dat de meeste on dernemingen in het Atjehse reeds terug gegeven zijn aan de eigenaars, in dit ge bied de Socfin. In het Atjehse is nog niet heropend de palmolieonderneming Sungei Ribut, dc grootste in Atjeh Besar. Zeer waarschijnlijk zal echter deze on derneming medio dit jaar worden her opend, zodat dan alle ondernemingen in het Atjehse weer in exploitatie zullen zijn. De door PETER BARON DERTIGSTE HOOFDSTUK De gladde Squid Inderdaad scheen het uur. waarop mijn heer Thyme placht thuis te komen een beetje onvast te zijn. De inspecteur keek op de lichtgevende wijzerplaat van zijn polshorloge en zag, dat het reeds twintig minuten over negen was. De hall was geheel in duisternis gehuld, i alleen aan het geluld van hun adem haling kon de inspecteur onderkennen, dat de twee agenten op hun post waren. 1-Iet drie uur lange wachten in de koude hall had het humeur van de inspecteur er geen zier beter op gemaakt. Niettemin e hij de wacht geduldig voort. De Squid was nu ook wel een kleine op offering waard en Elveden had nog een oude rekening met hem te vereffenen. De nacht van de in het water gevallen Baraipur-diamanten-list, lag hem nfg ers in het geheugen. Hij zou er wel voor oppassen, dat de Squid hem nu weer de baas zou worden. En dan: wie was de Squid, wanneer dat afschuwelijke masker van zijn gezicht ••veg was? Mijnheer Thvme? de knecht had gezegd, dat mijnheer Thvme die avond thuis zou komen en juffrouw Richmond had gezegd, dat de Squid die dag ook ko men zou. Het was niet waarschijnlijk, dat de knecht gelogen had. De man was veel te veel uil het veld geslagen geweest. En dat mijnheer Thyme niet verscheen, zou er wel eens op kunnen wijzen, dal hij zou komen in de vorm van de Squid. Waarschijnlijk wist de knecht niets van de identiteit van zijn meester. Of was zijn verklaring, dat hij nooit een krant las een leugen? Half tien. De inspecteur ging anders zit ten en schrok plotseling. Hij siste een waarschuwing in de richting van de beide agenten en trok zich voorzichtig terug in de deur van de salon. Buiten de hoofddeur klonken zachte schreden en de inspecteur trok voorzich tig zijn revolver. Kruip in de nis achter de trap, fluis terde hij de dichtstbijzijnde agent toe en wachtte toen, Een sleutel werd in het slot gestoken. Langzaam werd de deur heel ver ge opend. Het bleke maanlicht deed de man in de deur, een donker relief, duidelijk uitkomen, cn de inspecteur trok zich nog iets verder terug. De geopende deur dekte de tweede agent af, en Elveden hoopte, dat de Squid niets zou vermoeden. Want de man in de deur was de Squid. In de ene hand hield hij een revolver en even later haalde hij een zaklantaarn te voorschijn en een witte stralenbundel flit ste door de hall. Dit korte onderzoek scheen bevredigend uit te vallen. De deur weer achter zich sluitend, stapte de Squid de hall binnen en doofde de lantaarn. Op hetzelfde ogen blik vlogen twee lantaarns aan en wierpen hun volle licht op het geweldige hoofd. Handen op en beweeg je niet! beval Elveden scherp, en de inspecteur kwam uit zijn schuilplaats te voorschijn. De Squid keerde zich langzaam om en keek in de richting van de inspecteur. Het licht van de lantaarn scheen hem te hin deren. Met een schouderophalen gehoor zaamde hij. Elveden haalde diep adem en keek ver genoegd naar de zwarte gedaante in het midden van de hall. Steek de lamp op, beval hij. Een tafeltje werd verschoven tot in het midden van hall, en een paar minuten la ter scheen het zwakke licht van de lamp door de ruimte. De agent ging weer terug op zijn post bij de trap. De Squid wierp een blik over zijn schouder om te zien, waar de derde man stond, en vestigde toen zijn koude, uit drukkingsloze ogen op Elveden. Dat is werkelijk een verrassing, in specteur. zei hij. U neemt me wel niet kwalijk wanneer ik niet kan zeggen: een aangename verrassing. Sta mij toe, u van harte te feliciteren. Mag ik misschien vragen hoe lang u denkt, dat ik met mijn handen zo staan blijf? Het is helemaal on nodig, dat verzeker ik u, en het is nogal vermoeiend. Hij maakte een beweging alsof hij zijn handen wilde laten zakken. Leg die revolver op de tafel, snauw de Elveden, en hou je handen van je zak ken weg, als je prijs stelt op je voortbe staan! De Squid kwam naar voren en liet zijn revolver op de tafel vallen. Zelf ging hij op dat meubel zitten. Mag ik roken? vroeg hij. Dat bevor dert de concentratie, heb ik gehoord. En zonder verlof af te wachten, haalde hij een sigaret en een doosje lucifers uit zijn zak. De waarschuwende bewegin" van Elve- den's hand met de revolver, deed de Squid vrolijk met zijn ogen knippen, maar zijn hand was geheel vast toen hij zijn sigaret aanstak. Hij rookte lcalm, maar Elveden wist, dat hij razend snel overlegde, hoe hij de situatie zou kunnen redden. En wat nu? vroeg de Squid op de zelfde onverschillige toon. Die zorgvuldig voorbereide ontvangst, zal toch zeker ook wel de een of andere bedoeling hebben, nietwaar? Ik herinner me iets dergelijks eens meegemaakt te hebben, in verband met wat nagemaakte diamanten. U schijnt een voorkeur voor dergelijke dingen te hebben, inspecteur. Laten we eens zeggen, dat u dat mas ker voor uw gezicht wegneemt en ons uw gelaat toont, mijnheer Thyme, zei de in specteur droogjes. De ogen van de Squid verrieden, dat hij zich bijzonder vermaakte. Goeie genade, zei hij satirisch, u weet het dus0 Het is verbazend. Maar en fin, dan kan ik me de moeite sparen mijn masker af te nemen. 1 Ik zou uw gezicht toch graag zien, zei Elveden. Och, er is niets buitengewoons aan, hoor. zei de Squid, dat kan ik u verzeke ren, al schijnt u er dan nog zo uw zinner op gezet te hebben het te zien. Een andere keer misschien eens, inspecteur. Ik ga zo gauw weer weg, dat het de moeite werke lijk niet zou lonen. Ik heb nog meer te doen vannacht. Hij ging rustig door met zijn sigaret te roken. Zonder zijn blik van de man in het mid den te lalen afdwalen, ging Elveden naai de agent, die bij de deur stond. Boei hem. beval hij koel. De man bij de deur trad voorwaarts met een paar handboeien, maar bleef staan, toen de Squid hem met een handgebaar als T ware beval, le blijven slaan, U zult hier spijt van hebben, inspec teur, waarschuwde hij. Boei hem, antwoordde Elveden. De agent stapte op het tafeltje toe en deed de boeien open. Toen gebeurden er twee dingen. De hand, die de sigaret vasthield, kwam bliksemsnel neer op het gelaat van de agent en de andere hand van de Squid kwam op de revolver neer. Een schot knalde en de lamp vloog in gruzelementen. De kreet van schrik van de inspecteur en die van de agent klonken tegelijkertijd. Buk je, agent, brulde Elveden. en •uurde. Een vreemd geluid klonk van de kant ■an de trap en tegelijkertijd een kort lachje. (Wordt vervolgd.) Westduitse handel met Indonesië Verbetering van verkeer en communicaties in Indones."" De Westduitse gezant in Indonesië, von Hentig, heeft op een bijeenkomst van de Deutsche Industrie und Handelstag ge sproken over het handelsverkeer tussen West Duitsland en Indonesië. Hij deelde mede dat de Indonesische regering vooral belangstelling toont voor het van Duitse zijde deelnemen aan projecten tot verbe tering van het verkeer cn de communica ties. Hiertoe behoren onder meer uitbreiding van het telefoon-, telegraaf- en radionet, van de Indonesische koopvaardijvloot, als mede de uitbreiding van het wegen- en spoorwegnet. Voorts deelde hij mede dat men in Indo nesië de voorkeur geeft aan driehoeks transacties. Zo biedt Indonesië schroot aan, dat door Duitsers weer aan Japan zou kunnen worden doorverkocht. West Duitsland heeft bijzondere belangstelling voor contracten op lange termijn. De mo gelijkheden tot het aanmelden van nieuwe handelmerken in Indonesië bestaan reeds, hoewel nog technische moeilijkheden moe ten worden overwonnen. Over het vraag stuk van de oude handelsmerken zullen binnenkort in Djakarta besprekingen be ginnen. ZONDAG GEEN SCHOUW BURGVOORSTELLINGEN? Het bestuur van de Vereniging van Schouwburgdirecties in Nederland dringt er bij' haar leden sterk op aan a.s. Zondag geen voorstellingen te ge ven in verband met de nationale her denking voor de slachtoffers van de watersnood. BOERDERIJ UITGEBRAND (Van onze correspondent) Donderdag rond het middaguur is de flinke boerderij van de landbouwer Sa- rink aan de Klarenbeekse weg te Voorst door tot nog toe onbekende oorzaak in brand geraakt en totaal in de as gelegd. Binnen drie kwartier was het hele bouw sel uitgebrand. Bij deze brand kwamen negen koeien om; het huisraad kon ge deeltelijk gered worden. PAUL HOFFMANN WEER „IN ZAKEN" Paul Hoffmann is afgetreden als voor zitter van de „Ford-stichting" om de post an voorzitter van de raad van beheer van de „Studebaker"-automobielfabrie- ken weer op zich te nemen. Hoffmann gaf indertijd deze post op, toen hij werd be noemd tot directeur van de Organisatie voor economische samenwerking (ECA) UTRECHTSE RAAD ACCOORD MET CENTRALE GAS- FABRIEK De gemeenteraad van Utrecht besloot gisteren in beginsel tot deelneming, te zamen met de gemeenten Amersfoort, Cu- lemborg. Woerden en Zeist, in de verwe zenlijking van het plan, omschreven in het rapport van de technische commissie inzake de gasvoorziening van midden-Ne derland, zulks door de bouw van een re gionale gasfabriek aan het Amsterdam- Rijnkanaal te Utrecht. Zeepost. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De da ia, waarop de correspondentie uiterlijk Ier post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Taiisse" (12 Febr.); Nw. Guinea: m.s. „Langkoeas" (12 Febr.); Ned. Antillen: m.s. „Willem- d" (17 Febr.); Suriname; s.s. „Cotti- '18 Febr.); Unie v. Zuid Afrika en W. Afrika: m.s. „Oranjefonlein" (10 Febr.); Canada: s.s. „Rijndam" (12 Febr.); Australië en Nw. Zeeland: m.s. „Fairsea" (12 Febr.); Argentinië. Bolivia, Chië. Paraguay. Uruguay. Brazilië: m.s. .Alhena" (11 Febr.).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4