Dulles wil voor April Komt er een einde aan iets concreets zien Dulles en Stassen in Nederland Britse samenwerking met E.D.G. Natuurramp brengt „picnic" op Korea? Waarschuwing Geen agressie Doodstraffen geëist in proces Oradour de mens zijn nietigheid in herinnering Inschakeling van Tsjang Kai Sjek mogelijk Chocolade en suikerwerken van de bon in Engeland In 1949 mislukte het experiment UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Vrijdag 6 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 237 Pagina 4 aan West-Europa John Foster Dulles heeft Donderdag bij zijn besprekin gen met Westduitse politici in duidelijke taal verklaard, dat de V.S. hun huidige hulp niet zullen voortzetten, indien Eu ropa vóór April geen grote vorderingen maakt bij de inte gratie van zijn defensie, aldus heeft een hoge functionaris Donderdag te Bonn medege deeld. Dulles deelde kanselier Adenauer en de leider van de Westduitse socia listische oppositie, Ollenhauer. mede, dat de Ver. Staten tegen de tijd van de volgende bijeenkomst der NATO- raad in de tweede helft van April concrete resultaten wilden zien. An ders zou het vrijwel onmogelijk zijn het Amerikaanse Congres er toe te brengen gelden voor hulp goed te keuren, aldus zou de Amerikaanse minister hebben verklaard volgens deze zegsman, die zelfs niet wilde dat zijn nationaliteit werd onthuld. De zegsman zei, dat Dulles de ont steltenis van zijn regering onder woorden had gebracht over het klaar blijkelijke instorten van het denk beeld van een Europese integratie, dat reeds zover gevorderd was. Dulles verklaarde te Bonn, dat pre mier De Gasperi van Italië een groot voorstander van de E.D.G. was, dat de Franse regering haar uiterste best deed om tot ratificatie van het ver drag te komen, doch dat haar aan hangers in het parlement onzeker waren. Premier Churchill voelde aanvankelijk meer voor handhaving van nationale legers in Europa hoe wel minister Eden bereid was zo ver mogelijk te gaan, doch dat Churchill Woensdagavond bij het diner met Dulles toonde, dat hij zich achter het E.D.G.-verdrag voor de zes landen van West-Europa zou plaatsen. Qeen nationaal leger Dulles had voorts, aldus de zegsman, de socialistische leiders in West- Duitsland meegedeeld, dat de Ameri kaanse regering niet dacht aan de mogelijkheid van een Duits nationaal leger binnen het Atlantische pact, om dat zij niet het risico willen lopen Frankrijk van zich te vervreemden. Een socialistisch plan voor een soort bondgenootschap van vrije landen voor gemeenschappelijke beveiliging had Dulles „zwak en onvoldoende" genoemd. Hij kon Ollenhauers op vatting, dat de hereniging van Duits land zou worden gehinderd door toe treding van West-Duitsland tot de E.D.G. niet delen. De enige manier om Duitsland te herenigen was te to nen, dat de Sovjet-Unie de Russische zóne van Duitsland niet meer kon ge bruiken als een magneet om West- Duitsland buiten de Atlantische ge meenschap te houden, aldus had Dul les volgens de zegsman verklaard. Ook in België met man en macht aan het werk Volgens berichten van het Belgische leger was Donderdag de toestand in de geteisterde gebieden van België als volgt: In de streek van Antwerpen zijn 2200 soldaten aan het werk, terwijl 1400 in reserve worden gehouden om, indien nodig, onmiddellijk te kunnen optreden. In de streek, omvattende Kallo, Zwijndrecht en Beveren-Waas, is de toestand zeer kritiek. De ver sterkingen, die Woensdag waren aan gebracht, zijn in de nacht van Woens dag op Donderdag weggevaagd. Ge meld wordt dat het waterpeil één me ter is gestegen. Het St. Maria-fort is door het water omringd, en slechts met vaartuigen te bereiken. In West-Vlaanderen nemen 3.150 soldaten deel aan de operaties, en wel 2.150 te Knokke, 400 te Heist, 350 te Nieuwpoort en 200 te Oostende. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zullen 400 soldaten onverpoosd aan het opwerpen van nieuwe dammen werken. In Oost-Vlaanderen zijn I860 man aan het werk. terwijl bovendien 300 man onmiddellijk beschikbaar zijn. Te Moerzeke is men nieuwe werken begonnen. Te Malmedy zijn ongeveer 50 solda ten en 4 bulldozers in actie, terwijl te Vielsalm 'n bulldozer met sneeuw ruimen bezig is. In totaal werken aan de Belgische kust en te Antwerpen 7.200 militairen. Qeen ultimatum Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade te Londen heeft de in het buitenland verschenen berich ten tegengesproken als zou de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, Groot-Brïttannië het ultimatum gesteld hebben, dat het zich vóór April met het vasteland van West-Europa diende te verenigen of het risico zou lopen gespeend te wor den van Amerikaanse militaire en economische hulp.' In gewoonlijk welingelichte kringen is men van me ning. dat juist op dit punt het onder houd Eden-Dulles goede gevolgen heeft gehad. Ook een woordvoerder van het Foreign Office liet zich in bovenstaande geest uit. Eden verklaart: van V.S. jegens Mao-China De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft Donder dag tijdens het debat in het Lager huis naar aanleiding van president Eisenhowers besluit tot „deneutralise- rlng" van Formosa verklaard, dat de Britse regering er van overtuigd is, dat de nieuwe Amerikaanse politiek ten aanzien van oFrmosa geen agres sieve bedoelingen inhoudt ten opzich te van continentaal China. Eden deelde mede. dat zowel hij als premier Churchill vergeefs getracht hadden het Amerikaanse besluit te voorkomen. Hij zeide verder, dat er tijdens het bezoek van John Foster Dulles nauwe en hartelijke relaties met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken waren aange knoopt en dat de regering ervan over tuigd is. dat er geen stapoen zouden worden gedaan, welke vérstrekken de internationale weerslag zouden hebben, zonder dat Engeland de kans zou hebben van tevoren zijn stand punt kenbaar te maken. Hii voegde er aan toe: „Ik zeg deze woorden geheel op eigen verantwoordelijkheid." Westduitse grenspolitie versterkt De Westduitse Bondsdag heeft besloten de grenspolitie van tien tot twintigduizend man uit te breiden. De Vrije Democratische en de Duitse partij hadden een motie hiertoe in gediend, welke met 188 tegen 144 stemmen bij vier onthoudingen werd aangenomen. Communisten en socia listen stemden tegen. INFORMATIES BIJ ROODE KRUIS Informaties over geëvacueerden moeten uitsluitend worden ingewon nen bij het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27 's-Graven. hage. De regeringscommissaris bij het mi litair tribunaal te Bordeaux heeft de doodstraf geëist tegen kapitein Kahn en vijf andere officieren en onderoffi cieren die beschuldigd zijn in verband met het uitmoorden van Oradour-sur- Glane door een afdeling van de SS in 1944. Deze eis geldt ook de aanwezige be schuldigde sergeant-majoor Lenz. Tegen degenen die de orders uit voerden zijn levenslange dwangar- beidsstraffen geëist. Onder hen val len de aanwezige beschuldigden Bleschke, Frentzel, Pjcufer, Daab, De- genhardt en Boehme. „Voor ons genoegen is droefheid in de plaats gekomen" De heer Stassen en ik hebben met waar genoegen ons bezoek aan Neder land tegemoet gezien maar voor ons genoegen is droefheid in de plaats gekomen, door de grote tragedie die uw land heeft getroffen. Wij hebben op onze vlucht hier heen iets gezien van de ontreddering door de zee teweeggebracht. Mogen wij nogmaals namens onze regering en het Amerikaanse volk ons diepst gevoelde medeleven met uw beproe ving betuigen. Wij herhalen ook onze gelofte, dat wij zullen helpen het lij den van uw volk te verlichten." Met deze woorden leidde Foster Dulles een geschreven verklaring in, welke de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, die he denmorgen in gezelschap van Ha rold Stassen uit Bonn op Schiphol aankwam, aan de pers liet uitrei ken. „Ik ben big te weten," zo werd ln de verklaring o.m. nog gezegd, ,.dat onze gewapende macht in Europa al in staat is geweest aan merkelijke hulp te bieden." Op het vliegveld werden Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid Harold E. Stassen ontvangen door de minis ter van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns. de chef van het protocol mr. J. Visser, de Amerikaanse am bassadeur Selden Chapin en de heer Clarence Hunter, die tot voor kort hoofd van de M.S.A. in Nederland was. In sneeuw en modder werden Dul les en Stassen op het vliegveld ver- Memorandum verschenen Engeland heeft Donderdag medegedeeld, dat het bereid is luchtmacht-esquadrilles uit te wisselen met het toekom stige Europese leger van zes landen (Frankrijk, Italië, Ne derland, België, Luxemburg, W est-Duitsland Het voorstel is vervat in een Brits memorandum, dat deze week is overhandigd aan de leden van de tussentijdse commissie van de Europese verdedigingsgemeenschap te Parijs. In dit memorandum worden gede tailleerde plannen genoemd voor sa menwerking van de Britse strijd krachten met het Europese leger en de hulp aan dit leger in het stadium van formering. De geëvacueerden uit Goeree-Over- fLakkee worden in de Ahoy-hallen te Botterdam op een waarlijk menslie vende wijze ontvangeto. Op de foto 1 een verpleegster ona er steunt een Goerees echtpaar op weg naar hun tijde'ijk onderdek. 1 In een verklaring van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken over het memorandum, die Donderdag in Londen is uitgegeven, worden geen bijzonderheden gegeven over de wij ze, waarop de uitwisseling van lucht macht-esquadrilles zou geschieden, maar wel wordt een aantal andere methoden voor samenwerking van land-, zee- en luchtmacht opgesomd. Deze methoden omvatten de coördi natie van de verdediging in de lucht tussen Engeland en de zes Europese landen, uitwisseling van stafofficie ren en gezamenlijke oefening. In de verklaring wordt voorts ge zegd, dat de plannen een uitwerking zijn van de voorstellen, die reeds in Mei j.l. te Parijs zijn besproken tussen de auteurs van het plan voor het Euro pese leger, de Franse minister van defensie, René Pleven, en de Britse minister van defensie, veldmaar schalk lord Alexander. De Britse voorstellen voor samen werking met het Europese leger in zijn formeringsstadium omvatten ver der het verlenen van oefeningsfacili teiten, advies over opleiding, met at tacheren van Britse officieren bij de staf van de EDG, hulp bij het organi seren van tactische oefeningen en het houden van oefeningen door gemeen schappelijke eenheden. In het Britse memorandum wordt niet gesproken over het opstellen van plannen, over inlichtingendienst of bevelvoering voor operaties, daar de ze aangelegenheden door de Noord- atlantische verdragsorganisatie (NA TO) zullen worden behandeld, waar in het Europese leger zou functione ren en waarvan Engeland lid is. In de verklaring van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt voorts gezegd, dat Engeland uiting had gege ven aan de hoop, dat naast de nauwe betrekkingen tussen de strijdkrachten te velde ook een nauwe samenwer king tussen Engeland en de „mili taire en politieke instellingen van de EDG" zal bestaan. Dulles' instemming In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dulles, in het algemeen de Britse voorstellen heeft goedgekeurd tijdens zjjn besprekingen met de Britse mi nisters. In gewoonlijk welingelichte krin gen te Londen gelooft men, dat de Franse premier. René Mayer, wel licht nog zal vragen om verdere Britse toezeggingen aan het Europese leger, wanneer de premier in het midden van deze maand Londen bezoekt. De Britse voorstellen, aldus een ge zaghebbende zegsman, vormen de grootste en volledigste bijdragen, wel ke Engeland kan verlenen zonder vol ledig lid van de EDG te worden. „In feite", aldus deze zegsman, „heeft Engeland door zijn voorstellen de deur geopend voor de opleiding en op bouw voor de strijdkrachten van de ve^dedigiDgagemeenachap." welkomd. „Wij hebben iets gezien van de overstroming, die uw land heeft getroffen, niet veel, want wij durfden niet laag te vliegen, met het oog op de andere vliegtuigen, die in de buurt waren. Maar ik heb genoeg kunnen waarnemen om te weten dat het ver schrikkelijk is en ik gevoel mij er droevig door gestemd," zei de heer Dulles. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat het programma van de besprekin gen, die in beginsel een informatief karakter zouden dragen, enigszins is gewijzigd onder de invloed van de consequenties der overstromingen. Zaterdag zullen de hoge gasten met hun medewerkers de reis van Schip hol naar Brussel voortzetten. Dulles en Stassen in Nederland. He denmorgen zyn de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid, Harold E. Stassen in Nederland aangekomen uit Bonn. Foster Dulles wordt bij de aankomst op Schiphol begroet door de Nederlandse Minister van Buiten landse Zaken, mr J. M. A. Luns (rechts). Tussen beiden in. de Ameri kaanse ambassadeur, Sclden Chapin. Liep Klipfontein op rif? Volgens een correspondent van het Kaapse blad „Cape Argus" ge looft men, dat de bij Mozambique gezonken „Klipfontein" op een niet in kaart gebracht rif is gelopen. Britse duikers hadden vastgesteld dat het schip op zijn stuurboord zijde ligt, in 50 meter diep water. Van voor tot ongeveer midscheeps loopt een scheur, waarin zich hier en daar stukken rots bevinden. MANCHESTER QUARPIAN SCHRIJFT: Ook in atomaire tijdvak.. De „Manchester Guardian" wijdt een hoofdartikel aan de ramp, die de Lage Landen en Engeland heeft geteisterd. On der de „kop": „Storm" schrijft het Britse blad: Een natuurramp is een doel treffend middel om de mens zijn nietigheid in herinnering te brengen: hij mag dan een hoop lawijt maken over atoom energie, maar een storm uit het Noorden maakt nog immer de zeeën gevaarlijk en kan zijn huis, dat ver land-inwaarts ligt, vernietigen. In een wereld vol van politiek en geld-verdie- nen wordt te weinig aandacht besteed aan de meest elemen taire menselijke noden en be scherming tegen de elementen. De ramp, die het Britse stadje Lyn- mouth verleden jaar trof. toonde reeds aan. dat een rivier nog niet ge temd is. ook al heeft men in tijden geen last van een overstroming ge had. Het afgelopen week-end heeft bewezen, dat duizenden en nog eens duizenden woningen in Engeland en de Lage Landen nog altijd maar be droevend slecht tegen de Noordzee beschermd zjjn, als een krachtige wind landinwaarts waait De Koreaanse oorlog is geen vergeten oorlog. Welis waar gebeurt er momenteel niets aan het diplomatieke front sedert China de voor stellen van India betreffen de een wapenstilstand heeft verworpen. Hoewel presi dent Eisenhower thans wel licht weet, wat zijn volgende stap inzake de Koreaanse kwestie zal zijn, kan men moeilijk verwachten, dat hij iets zal ondernemen vóór hij een behoorlijke tijd in zijn ambt is ingewerkt. Aldus schrijft de „Man chester Guardian" in een op merkelijk hoofdartikel. Intussen duurt de impasse aan het front voort. De verliescijfers der Ver enigde Naties zijn geringer dan vorig jaar om deze tyd, maar iedere dag vallen er toch doden en gewonden. De Koreaanse winter is bitter koud, maar de troepen zijn er thans beter tegen bestand. Homer Bigart, de oorlogscorrespon dent van de „New York Herald Tribu ne" heeft onlangs geschreven al dus het Britse blad dat, met de uit stekende uitrusting, die de troepen thans bezitten en de sporadisch voor komende gevechten, dit soort loopgra venoorlog een „picnic" is vergeleken bij de loopgravenoorlog van de Eerste Wereldoorlog. Hoewel de troepen physiek zowel als psychisch tegen de huidige situa tie zijn opgewassen, zegt Bigart toch, dat de mislukking, die deze oorlog tot nu toe eigenlijk is, zich het ergste doet voelen bij de staf-officieren. Hij zegt verder: „Het is een beroerde oorlog voor de generaals. Sommige divisie commandanten hebben zo weinig te doen, dat ze ertoe gekomen zijn sta tistieken aan te gaan leggen van de meest uiteenlopende zaken, van vuur kracht en bevroren ledematen tot het bijwonen der godsdienstplechtigheden en de consumptie van ijs met slagroom toe! De soldaten verblijven over het algemeen liever in de frontlinie dan in de achterhoede. Aan het front, zo zeggen ze, „kunnen we beter slapen," aldus de Amerikaanse oorlogscorres pondent. Besprekingen De „Manchester Guardian" ver volgt: Het heeft weinig verrassing ge wekt, dat de aftredende commandant op Korea, Van Fleet, gezegd heeft, dat het Zuidkoreaanse leger binnen een jaar in staat is de huidige frontlinie in stand te houden (waarvan het thans al tweederde deel zelf in stand houdt). De stafofficieren op Korea voeren reeds besprekingen over het aanvoeren van Tsjang Kai Sjeks troe pen uit Formosa. Wij kunnen van hier uit niet zeggen, aldus het Engelse blad, wat er op Korea precies militair uitvoerbaar is en wat niet. Duidelijk is het echter, dat elke grootscheepse poging om Aziaten tegen Aziaten te dien vechten een catastrofale uit- werkirg in heel Zuid-Oost-Azië zou hebben. Er is geen aanleiding om te veron derstellen, dat presiden'. Eisenhower een en ander van plan is, maar in bre de en invloedrijke kringen van zijn partij bestaat het verlangen om op grote schaal de Aziaten tegen de Azia ten te gaan gebruiken. De „United States News and World Report" spreekt reeds van de inschakeling van „negentien millioen man" en van een Zuidkoreaans leger van twee millioen man. Wat betreft' de aantrekking van Tsjangs strijdkrachten, kan men al leen inaar zeggen, zo besluit het Britse blad, dat de Koreaanse oorlog dan een nieuwe oorlog met zich zou brengen: een Chinese burgeroorlog! „Dons Rijkers" op strekdam bij Zierikzee Volgens bericht van Schevenin- gen Radio is de reddingboot „Doris Rijkers" uit Den Helder, die deel neemt aan het reddingswerk in Zeeland, op de strekdam bjj Zierik zee gelopen. Het bootje zit 300 me ter ver op de strekdam. Een mo torboot van het kabelschip „De Polster" heeft getracht de redding boot uit znn benarde positie te be vrijden. Dit is niet gelukt tengevol ge van de sterke ebstroom. Er thans om sleepboothulp verzocht. (Van onze Londense correspondent.) Een vreugdevolle gebeurtenis voor Engeland was het toen majoor Lloyd George de minister voor voedselvoor ziening. deze week in het Lagerhuis de opheffing aankondigde van distri butie van chocolade en snoepgoed. Zijn mededeling werd met gejuich ontvangen. De prijscontróle op chocolade en suikerwerken werd tegelijk opgehe ven. Er bestaat nu echter de vrees dat de artikelen door de duurte buiten bereik van velen zullen vallen. De meeste kinderen hebben nog nooit naar hartelust kunnen snoepen, behalve gedurende de vier maanden van 1949, toen lekkers van de bon af ging, een experiment dat toen mis lukte. Thans schijnen de voorraden voldoende. Desondanks stonden er reeds Woensdagavond lange rijen voor de winkels, omdat de mensen dachten dat zij Donderdag niet aan bod zouden kunnen komen. In Engeland zijn nog op de bon: suiker, boter en margarine, binnen landse kaas, vlees en bacon, terwijl het brandstoffenverbruik sterk aan banden is gelegd. Zondag j.l. werd de vrije concur rentie in benzine hersteld, zodat nu alle bekende merken weer te krijgen zijn. in plaats van het slechte een heidsmengsel. waarmee de automobi listen het al die jaren hebben moeten stellen. De nieuwe benzine geeft groter snelheden, veroorzaakt minder vuil en is zelfs beter dan de vooroorlogse. Ministerraad van N.A.T.O. 23 April bijeen De permanente raad van de NATO heeft Dinsdag bekend ge maakt, dat de volgende ministeriële bijeenkomst van de Noordatlantï- sche verdragsorganisatie op 23 Apni in Pargs zal beginnen. Volgens de bekendmaking zal de conferentie waarschijnlijk niet lan ger uan <ir'.e dagen duren. Radio-Boedapest contra het Zionisme Radio-Boedapest heeft medege deeld dat Lajos Stockier, een onlangs te Boedapest gearresteerde Joodse leider, een voormalige agent van de Gestapo is, die met Kaltenbrunner, de plaatsvervanger van Himmler, heeft samengewerkt. Volgens Radio-Boedapest is het Zionisme „een Joodse burgerlijk-na tionalistische beweging in dienst van het Amerikaanse imperialisme". „Voor de eerste wereldoorlog heeft het Zionisme zijn steun aan het Duit se imperialisme gegeven en na de tweede werden de Zionisten Britse agenten", aldus Radio-Boedapest. Ook deelde de radio mede dat Ja- cobson, het voormalige hoofd van het agentschap van de vereniging „yoint" in Hongarije, die in 1949 uit het land werd gezet, in April 1950 in een toespraak te Toronto heeft toege geven tijdens zijn verblijf in Honga rije „in contact gestaan te hebben met imperialistische agenten". De Oostduitse begroting Op de ontwerpbegroting van Oost- Duitsland voor 1953 komt een bedrag van 34,69° 5 millioen mark aan inkom sten voor. De uitgaven zullen volgens het onlwc-v 34.'88,5 millioen bedra gen. Dit oeiekent een overschot van tien millioen mark. Offic.eel is medegedeeld, dat het overschot in 1952 910.2 millioen mark be.ett bédragen. En de tragische ondergang van de „Princess Victoria" bewijst, dat de modernste aller schepen nog altijd een speelbal van de zee is. Hoewel de resultaten van het onderzoek, dat naar deze ramp-wordt ingesteld, nog niet bekend zijn. bestaat er weinig twijfel over, dat de ondergang van het schip te wijten is aan het feit, dat de twee grote deuren, die zich aan de achterzijde van de scheepsromp be vonden waardoor auto's de ruimen binnen konden rijden door het watergeweld zijn ingedrukt. Mis schien denken we te lichtvaardig over het vervoer van auto's over zee. Het kan zijn. dat de constructie van deze moderne boot te wrak is ge weest Maar, zo vervolgt het Engelse blad, ook al toont een noodlottige storm ramp de mens zijn kleinheid, het brengt ook de goede kanten van de menselijke samenleving naar voren. Er waren helden op de „Princess Vic toria". toen het schip zonk, helden onder hen, die trachtten hulp te bie den en in de Lage Landen en in Oost- Engeland hebben talloze mensen ge holpen. zoals bij weinig gelegenheden tevoren. En de hulp duurt voort! Levenslang geëist wegens moord op tuinder Tegen de 39-jarige los werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hilver sum heeft de Officier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank, mr G. R. Nube. levenslang gevangenis straf geëist wegens de moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naarden. De twee verdachten erkenden te zamen op Woensdag 30 Augustus jl. deze oude man met een hamer en een broodmes des morgens bij het krieken van de dag in zijn tuin ver moord te hebben en van zijn porte feuille. waarin ƒ700 bleek te zitten, te hebben beroofd. De jongste der beide verdachten, die wegens psychopathische eigen schappen verminderd toerekenings vatbaar wordt geacht, was al eens ter beschikking van de regering ge steld. toen hij had deelgenomen aan een roofoverval op een taxichauf feur te Alkmaar De oudste werd door zijn verdediger geschilderd als een fantast zonder wilskracht. De rechtbank zal op 19 Februari a.s. uitspraak doen. Japans passagiersschip vergaan De kapitein van het Japanse pas sagiersschip „Sjinst Maroe" heeft gezegd, dat volgens hem 61 passa- fiers en zes schepelingen zijn ver- ronken. Het schip sloeg Woensdag ten Noorden van Okinawa om. De kapitein en een meisje van 25 jaar, die naar land zwommen, zijn voor zover tot nog toe bekend, de enige overlevenden. Het schip „Kintokoe Maroe", dat te hulp snelde, heeft geen over levenden opgepikt. Men weet slechts dat twee lijken zijn aangespoeld. Uitstel conferentie over handelsverkeer tot April? De economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties (E.C.E.) heeft bekendgemaakt, dat de meeste van de 27 aangesloten Europese landen thans ingestemd hebben met een conferentie over het handelsverkeer tussen Oost- en West-Europa. Zaterdag j.l. werd medegedeeld, dat de Sovjet-Unie accoord ging met de datum van 25 Februari voor de conferentie. De E.C.E. deelt thans mede, dat een aantal Westelijke landen van me- ni tg waren, dat deze datum niet voldoende tijd voor voorbereiding liet. De secretaris van de E.C.E. heeft thans half April als datum voorgesteld. Tijdens de conferentie zal ver moedelijk gesproken worden over de levering van granen, hout en kolen door Oost-Europa en auto's, tractors, textiel en verbruiksgoede- ren door West-Europa. Argentijnse Kamer geeft toestemming voor reis van president Perón De Argentijnse Kamer van Afge vaardigden heeft Woensdag éénstem mig het verzoek van president Perón goedgekeurd om Argentinië ter gele genheid van zijn officieel bezoek aan Chili enige dagen te mogen verlaten. Slechts de afgevaardigden van de Pe- rónistische partü waren op de zitting aanwezig. De radicalen waren wegge bleven. Het verzoek van de president moet nog door de Senaat worden goedge keurd. Waarnemers verklaarden van oordeel te zijn dat het verzoek ook door dit college zal worden ingewil ligd. Gustaaf-Adolf-fabrieken zijn overgenomen Van bevoegde zijde wordt ons me degedeeld. dat. in afwijking van een eerdere publicatie, de voormalige Gustaaf Adolf-sigarenfabrieken te Zeist is overgenomen door de Panter sigarenfabrieken der firma H. en J. van Schuppen te Veenendaal. De fabriek te Zeist wordt nu geëx ploiteerd als filiaalfabriek. Tevens vernamen wij. dat de Pan ter sigarenfabrieken een eerdere werkafdeling in de gemeente Dode- waard thans uitgebreid hebben met de sigarenfabricage, zodat ook daar een filiaalfabriek onderhouden zal worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3