UTRECHTSCH NIEUWSBLAD In ergste noodsituatie langzaam verbetering Voor herstelwerk En nu zeegaten Ruim 11,5 miilioen voor Rampenfonds geheel afsluiten? Moeilijkste probleemt Schouwen-Duiveland Evacuatie nadert de voltooiing Hecht en sterk staat weer Schielands Hoge Zeedijk Prins Bernhard weer per helicopter naar rampgebied Aantal slachtoffers thans 1355 wel voldoende vakmensen en materieel? Rijshout vooral is schaars Waarschuwingsdienst in gebreke? Nota over watersnood Bepaald geen kinderwerk Prins Bernhard: Giften bij U.N. OPLAGE 45000 Telegram-adres: Nieuwsblad A M F H N Knem-ms VRIJDAG 6 FEBRUARI 1953 Uitgave v.h. Joh. de Liefde N.V. Telefoon: 16 431 (5 lijnen) Directie:. r' 60ste JAARGANG No. 237 Hoofdredacteur: Drs. L. F. Tijmstra Bureau: Drift 23 Utrecht Giro: 154949 verschijnt dagelijks Ah.prijzen 6.00 p. kw., 47 c. p. w. Vorst WEERSVERWACHTING van hei KNMI. geldig tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met en kele sneeuwbuien. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. ZON EN MAAN. Zaterdag: Zon op 8.14; Zon onder 17.37. Maan op 2.32; Maan onder 10.25. Europees weerrappor» stations Weer Oslo licht ben Stockb «v. bew. Knpcnh sneeuw Londen zw. bew. A'dam sneeuw Brussel regen Parijs geh. bew Nice onbew. Warsch sneeuw Berlijn sneeuw Wenen nevel NNO N'NO N NW O WNW W NNW WZW WNW W -9 gr. C -12 gr. C -6 gr. C 2 gr. C -1 gr. C 2 gr. C 2 gr. C 1 gr. C -4 gr. C -3 gr. C rlgT.C De reddingsactie in het door de stormvloed ge teisterde gebied is met onverminderde kracht voortgezet. Wel meldde Schouwen-Duiveland drie nieuwe dijkbreuken, bij Noordgouwe, bij Zonne- maire en bij Brouwershaven, wel noopten nood meldingen tot tijdelijke concentratie van het red dingswerk op Noordgouwe, Oude en Nieuwe Tonge, doch er zijn geen berichten over nieuwe, grote ver liezen aan mensenlevens binnengekomen. De internationale luchtvloot, die de lucht bruggen van Valkenburg, Woensdrecht en Gilze- Rijen naar het getroffen gebied instand houdt, groeit voortdurend. Zij bestond Donderlag uit 220 toestellen, waaronder 25 helicopters. Drie Ita liaanse militaire vliegtuigen waren vandaag onder weg om zich bij de vloot te voegen. Ook de armade van 2000 vaartuigen van allerlei aard bleef in actie. Bedreigde punten op Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee werden geëva cueerd en op beide eilanden is thans nog slechts een gering deel van de bevolking gebleven. Men heeft nu de indruk door de geweldige toe vloed van mensen en materieel de noodtoestand geleidelijk aan te kunnen beheersen. elders. Men heeft, zoals ge meld, de voorlopige indruk dat het aantal dergenen, die bui ten hun woonplaats moeten worden ondergebracht, de 50.000 niet zal overschrijden. Naarmate de evacuatie voort schrijdt en de redders in con tact kunnen komen met tevo ren geïsoleerde plaatsen, krijgt men ook meer inzicht in de verschrikkingen, die de nacht van de 1ste Februari heeft ge bracht. Een stroom van vluchtelin gen komt aan in de opvang centra aan de rand van het noodgebied, in Schiedam, Rot terdam, Bergen op Zoom en Het hoogheemraadschap Schie- land te Rotterdam deelt mede: Schielands Hoge Zeedijk, die in de nacht van Zaterdag op Zondag van Schiedam tot Gouda een aanval van een stormvloed te verduren heeft gehad, zoals nog nooit is voor gekomen, is thans tot Gouda onder controle, zodat voor een doorbraak, zelfs by storm, niet meer behoeft te worden gevreesd. Binnenkort zal de kade van zand zakken, welke het water moet be letten over de dijk te stromen, in dien nog eens een abnormaal hoge vloed mocht voorkomen, worden vervangen door een kleikade. Ge durende voorjaar en zomer zullen de gedeelten van de djjk waarin thans gaten zijn geslagen, defini tief worden hersteld met klei, nadat eerst het zand en de zandzakken zullen zijn verwijderd. De hoogte van deze gedeelten zal daarbij worden gebracht op 4.50 m bo ven NAP, dus 70 cm hoger dan thans het geval is. Deze werken moeten voor October zijn voltooid. De gedeel ten van de dijk, die thans voldoende hoog bleken, zullen in de toekomst nog extra worden verhoogd. Ook de waterkering binnen Rotterdam zal op vele plaatsen aan een nieuwe verho ging niet kunnen ontkomen. Z.KJH. Prins Bernhard is heden opnieuw naar de ramp-gebieden vertrokken. Hij zal per hefschroef- vliegtuig die plaatsen bezoeken, welke niet op andere wijze te be reiken zijn. Ook gisteren heeft de Prins op deze wijze contact gehad met enige feheel afgesneden dorpen en hun urgemeesters. Laat in de namiddag zal de Prins weer een vergadering van het Rampenfonds presideren. Het ligt in de bedoeling deze dag- Indeling de eerstkomende dagen, met uitzondering van a.s. Zondag, te handhaven. Op vele punten is men druk be zig met het versterken van be dreigde punten in de waterkerin gen. Hier en daar is zelfs het her stel van dijken reeds begonnen. Ook daarby vervullen de vloten te water en in de lucht een belangrijke taak: tienduizenden zandzakken worden uitgeworpen of aangevoerd. Grote troepencontingenten werken met koortsachtige haast aan de dijkver sterking. Intussen heeft de directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat, ir Maris, de mening geuit, dat het herstel van de waterkering op Schouwen - Duiveland wellicht de moeilijkste taak van het gehele herstel zal blijken te zijn. De bevol king van die eilanden zal niet terug kunnen keren, alvorens die water kering in haar geheel hersteld is, en, zo zeide hij, „wij mogen ons ge lukkig prijzen als dat vóór de vol gende winter het geval zal zijn." Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 1355. De volgende meldingen van slachtoffers kwamen nog bin nen: Halsteren 2; Tiengemeten 2; Middelharnis 16; Nieuwe Tonge 12; Zijpe (aangespoeld van elders) 3. In zijn uiteenzetting voor de bin nen- en buitenlandse pers zeide de directeur-generaal van de Rijkswa terstaat ir Maris, o.m. nog dat de grote vraag, welke zich bij de her stelwerkzaamheden zal voordoen, is of er voldoende materieel en vol doende vakbekwaam personeel zal zijn. Wat de basalt en steen betreft, behoeft men, aldus ir Maris, geen grote zorg tc hebben. Een moeilijk punt is echter of de. vraag naar rijs hout kan worden voldaan. Er moet op worden gerekend dat van dc voorraad verloren is gegaan in het geïnundeerde gebied rond de Bies- bosch. Of er vertraging 2al optreden in de uitvoering van de Zuiderzeewerken is op het ogenblik nog niet te zeggen. Wie hoort, hoeveel firma's reeds thans, nog voordat er is geïnventari seerd op een zeer voorlopig contract aan de slag is gegaan, kan zich nau welijks voorstellen, dat het grote in- polderingswerk er niet door zou wor den vertraagd. Maar dat is ook een zaak van beleid en de regering zal hierin een beslissing moeten nemen. Een inventarisatie van wat er aan de gebroken dijken moet gebeuren is uit de aard der zaak nog niet te geven. Bij een zo grote dijklengte is het niet mogelijk in enkele dagen een volledig overzicht te krijgen. Daarbij komt dan nog, dat er onder water nog zoveel beschadigingen zullen zitten beschadigingen aan wegen en kunstwerken dat men bij benade ring niet kan zeggen, welke bedragen er met het herstel gemoeid zullen zijn. Zo valt ook niet te zeggen, hoeveel mensen er voor de herstelwerkzaam heden nodig zijn, al is het niet on denkbaar, dat er een tekort aan vak mensen zal komen. Duizenden soldaten als dezen zijn thans in de noodgebieden aan het werk om al wie ellende lijdt, oud of jong te helpen. Deze Nederlandse soldaten trouwens ook de Ameri kaanse, Engelse cn Franse troepen hebben in één woord schitterend werk verricht. De bevolking vat hun waarde en betekenis samen in een term: reuzenkerelsl Ir. Maris: „vertrouwen niet geschokt" Deugde het systeem van waarschu wing? Voor deze vraag gesteld, zei ir Maris in zijn uiteenzetting voor de binnen- en buitenlandse pers, dat het waarschuwingssysteem zeker niet heeft gefaald. Het gedecentraliseerde systeem van waterstaat is de beste waarborg, dat er vlug en doeltreffend kan worden Ingegrepen. Door deze ramp is het vertrouwen in 't systeem niet geschokt. Het KNMI heeft deze -oi:.4 voor zien. maar kon niet bevroeden, dat bij deze windkracht de gevolgen zo catastrophaal zouden worden, terwijl bij hoger windkracht vroeger voor gekomen deze gevolgen uitbleven. Hier is sprake geweest van een samen loop van omstandigheden, terwijl bo vendien het feit, dat het gehele nood gebied orkaanfront was geworden, de volledige waterkracht tegen onze dui nen en dijken werd opgestuwd. De waarschuwingen werden normaal ge geven en de dijkwachten waren op hun post. Maar de bevolking is aan deze waarschuwingen voor opdrin gend hoog water gewend zij leeft op de getijden en het is dan ook niet onverklaarbaar, dat zij werd ver rast. Er is, aldus ir Maris, geen reden om aan de waarde van het alarm systeem te twijfelen. Ir Maris gaf verder als zijn opvat ting te kennen, dat er van zuinigheid te grote zuinigheid in het onder houd der dijken bepaald geen spra ke is. Zierikzee geadopteerd door Danville (V.S.) Uit New-York wordt vernomen dat Zierikzee geaddopteerd is door het 7000 zielen tellende stadje Dan ville in Pennsylvania. Zierikzee werd uitgekozen omdat de omvang van haar bevolking enigszins met die van Danville overeenkomt. Het eiland Schouwen is een van de zwaarst getroffen gebieden in het overstroomde land. 4/5 gedeelte van het eiland staat onder water, honderden mensenlevens, en het verlies van duizenden stuks vee zyn er te betreuren. Een dijkdoorbraak bü Oosterland op het eiland Schou. wen. (Luchtopname ANP-foto) Dinsdag in Kamer in behandeling (Van onze parlementaire redacteur) De minister-president, dr VV. Drees, zal aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen met betrekking tot de watersnood. In de vergadering van de Tweede Kamer van Dinsdag, 10 Fe bruari, zal deze nota worden bespro ken. IR. MARIS: Een vraag die na de storm vloedramp herhaaldelijk wordt gesteld is deze: moet Neder land nu maar niet meteen overgaan tot afdamming van de zeegaten? Ook op deze vraag heeft de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir Maris, ant woord gegeven. Er zijn, aldus de heer Maris, bij de afdamming twee doel einden: 1. Het verkorten van de kustlijn2. het vormen bin nen deze dijken van een zoet waterreservoir ten behoeve van de landbouw. Maar wat men nu wil, is be paald niet kinderachtig. Het betekent dat gelijktijdig de af damming moet geschieden van de Oosterschelde, Grevelingen en Haringvliet, zeemonden met een diepte van 30 a 40 meter! Gelijktijdigheid is. noodzakelijk, omdat anders ongewenste stromin gen ontstaan. Het achterliggende ge bied is daarbij zeer groot en de pro blemen, waarvoor men-komt te staan, zijn omvattender dan welke in het verleden. De wenselijkheid van nadere be studering is door deze ramp onge twijfeld meer naar voren gekomen. Maar, zo zeide ir. Maris, waarom gaat het? Het gaat in de eerste plaats om de waterkeringen. Wij, water- staatsmensen. moeten er voor zorgen, dat men in Nederland met droge voe ten kan leven en werken. Dat is pri mair. Dat moet het blijven, Nederland is niet van de kaart, zo besloot de directeur-generaal. Dat is een vermoeden in het buitenland, al thans met betrekking tot ons produc tie-apparaat. Ons industrieel vermo gen is onbeschadigd gebleven. En wanneer wij het over onbeschadigd hebben welnu de energie van de mannen van de Waterstaat is onge broken. Een der geïnundeerde gebie den opgeven? Er is maar één ant woord: nooit. BRAND IN BELGISCHE WAPENFABRIEK Woensdagavond heeft een felle brand gewoed in de Belgische wa penfabriek te Herstal. Een brand weerman kwam door verstikking om liet leven. De materiële schade wordt op enkele millioenen francs geraamd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. er moet meer hulp en geld komen De voorzitter van het Nationaal Rampenfonds. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Donderdagavond via beide Hil- versumse zenders een toespraak ge houden tot het Nederlandse volk. Evenals H.M. ae Koningin en prinses Wilhelmina, aldus de prins, heb ik me Woensdag en Donderdag op de hoogte kunnen stellen van de situatie in Zuid-Holland. Zeeland en het Westen van Noord-Brabant. Zo spoedig mogelijk zal ik mij naar de Waddeneilanden begeven. .Ik moet U zeggen, dat de werkelijk heid veel erger is dan iemand zich van te voren kan voorstellen. Slechts het visuele beeld toont deze cata strophe met haar ontstellende ver woesting. Alle mensen werken hard om te behouden wat er nog te behouden is. Maar er moet nog veel meer hulp komen, dat heb ik kunnen constate ren. De nationale ramp eist van ieder onzer het uiterste aan geest en wils kracht, aan moed en offervaardig heid. Het welhaast onmogelijke wordt geëist van al die eigenschap pen van hoofd en hart. waardoor in een noodtoestand als deze, het beste in het karakter van de mens naar buiten treedt. Hier moet geholpen worden en wel onmiddellijk. Qeen inzamelingsdag Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds heeft terstond een mii lioen gulden van de binnengekomen gelden overgemaakt aan het Neder- landsche Roode Kruis, welke zijn be steed ter leniging van de onmiddel lijke nood van de bevolking der ge teisterde gebieden. Er is afgezien van het vaststellen van een nationale in zamelingsdag ten bate van het Natio naal Rampenfonds. In tal van plaatsen zijn reeds col lectes gehouden en in weer andere worden deze op korte termijn geor ganiseerd. Ex- wordt daarom de voor keur gegeven om aan het goedgelei- de spontane initiatief de vrije loop te laten en de volgende week te be nutten voor de nationale inzameling. Sommige gemeenten hebben reeds bekendgemaakt dat zij zustergemeen- ten uit de getroffen gebieden willen adopteren, of dat reeds hebben ge daan. Hoezeer het bestuur van het Nationaal Rampenfonds dit een bij zonder sympathieke geste acht. moet het er toch op wijzen, dat het wel licht aanbeveling verdient een der gelijke adoptie nog even uit te stel len tot de tijd dat beter kan zijn ge bleken voor welke gemeenten dit nuttig en nodig is. Met man en macht wordt op het hoofdkantoor van het Nationaal Rampenfonds gewerkt om de waar lijk overstelpende stroom van gaven te verwerken. Was er Maandag avond reeds 2 miilioen gulden toege zegd. Dinsdagavond ruim 3 miilioen en gisteren meer dan 7 miilioen gul den, thans kan ik u mededelen dat er een half uur geleden werkelijk ge boekt was voor een bedrag van 11.672.000. Dit met uitzondering van de toegezegde bedragen, die nog niet binnen gekomen zijn. De ingezamelde som van 11.672.000 is natuurlijk een respectabel bedrag. Toch moet ik hier uitdrukkelijk ver klaren, aldus de prins, dat dit be drag nog maar een klein onderdeel is van het totaal, dat nodig zal zijn om de gevolgen van deze slag, welke ons land heeft'getroffen het hoofd te kunnen bieden. Op een verlaten dijk bü Oude Tonge worden de mensen per bootje weggehaald. (Luchtopname ANP foto) Afrekening 6 Fehr. binnengekomen: Van Leur, Utrecht, 50.Club de Helpende Hand „Hoograven" Utr. 5.— N.N. Utrecht 5,Uit de oude kous, Utr. 10.— Bas, Utr. 2,50; Mej. 31. v. N. Utr. 4,— A. v. E. Utr 10.— Straatver. Jacob Geel Utr 20,— W. V. Utr 20,—; N.N. Utr 7.50; P. v. D. ,Utr 10.— N.N. Utr 20.— Fa E. Z. Bolte en Personeel. Utr 500,Lod der, Utr 5,Spaarpot Dames Bridge club, Utr .f 12,Bouwbureau Krom hout, Utr ,f 20,Personeel Huis vau Bewaring, Utr 105,50; Chauffeurs Fa Schoonhoven Buitendijk, Utr 30, R. E. Utr 1,Bridgeclub 't Hoogste Bod, 1G leden, Utr 50,Dir. Perso neel cn Onderaannemers Rosenthal's Bouwbedrijf, Utr 1141.80: J. B. v. O. Utr 10,Utr. Hengelaarsver. de Ruisvoorn, Utr 50.Buurtver. VOP. Utr 20,— J. v. d. W. Utr 2,50; N.N. Utr 65,— 31ej. Horst, Utr 5,— Afd Controle Insp. Bel.. Ie afd. Utr 25, Klaverjasclub, Bilt hoven, 50,Fa Halocel Utr 400,van Japic. Utr 3,W. O. Utr 5,Dameskrans Ruth, Utr 10,— N.N. Utr 5,— Bridge Drive ULTC Brisk, Utr 15, Wed. v. d. B. Utr 2,50; Leendert v. d. W. en Richard 31. Utr 1,60; Bridge Pot L. v. B. Utr 45,— J. A. Utr 10,— A. v. d. D.-V. Zeist 100,— 31evr. A. E. W.-S. Utr 20,— Prof. 3Ir Dr S. v. B. Utr f 25,— H. W. V. Utr f 50,— Mej. L. A. R. Utr 40.— Wed. H. C. G.-S. Utr 10,—; Ir P. v. T. Utr 25.— Onderl. Soc. Belang Eig. W. d. H. Utr 10.— Prof. dr R. W. v. B. Utr 10,— A. J. Utr 10,Pers. J. v. d. Berg Lood- en Zinkwerkersbedr. Utr 25, Mevr. Wed. C. D. L.-Tengbcrgen, Utr 25,— Mevr. J. C. V.-d. R. Utr 10.— H. v. d. H. Utr J" 5,Pcnningm. Utr. Lawn Tenniscl. Brisk, Utr. 50,J. H. v. H. Utr. 10.— J. v. W. Zeist 2,50; J. Th. B. Utr 4,20: 2e storting Dir. en Pers. U.N. 1000,-.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1